Ziekengilden POPERINGHE WERVICK stig bekend te Yper de E. P. RUTTEN de meesterlijke redenaar en overal geroem de socialoog de heer J. DESMEDT, die een der meeste lesgevers was op do laat ste sociale week te Leuven, en last not least onze stadskunstenaar, de heer archi tect COOMANS die eene conferentie met lichtbeelden zal houden over de prachtge- bouwen onzer stad. De prijs der toegangskaart tot de zes conferentiën is bepaald op 3 fr. Een toe gangskaart tot één der conferentiën kost 1 fr. Degenen die eene kaart geno nen hebben, zullen verwittigd worden vóór elke conferentie. Ook dames en juffers worden tot de voordrachten uitgenoodigd. De eerste conferentie wordt gehouden door E. P. Van Triel op Maandag 14 Oc tober ten 8 u. stipt in de Iweinszaal. Onderwerp De katholieke Kerk is de ware Kerk van Christus. Lj.jn te pachte ZONNEBEKE steen- LClI lllllb weg, met hof en land volgens begeerte, palende aan de herberg De Katotten Man nraant ÉMA1LLEERDER kunnende nlGll Vlddyi filet maken van le Order. Adres op het bureel van de gazet. ZONDAGRUST Dienstdoende Apo theker te Yper —Zondag 6 October. L. AERTSSENS, Boomgaardstraat. In het Volkshuis heeft Vrijdag de jaar- lijksche hoptentoonstelling voor geheel het Land van Poperinghe plaats gehad, Het was wonder om zien hoe onze hop- boeren groene hop tentoonstellen, alhoe wel het zooveel slechct weder geweest is binst dnn pluktijd. Er waren daaromtrent 300 baaltjes tentoongesteld, die allemaal streng op den spijker genomen zijn, en alzoo toonen welke hoppe er bij de boe ren te koop is, Al de bonden hebben er hunne gepri meerde hop aangebrachter is veel zulke hop zoowel op de dorpen als te Pope ringhe zelve. Voor den bond van Poperinghe-stad is den uitslag als volgt Witte Rank Eereprijs Hector Lebbe. Tweede prijzen Kinders Dekervel en 1. Van den Berghe. Buvrinsche hop, groote cultuur (meer dan 5 gemeten)Eereprijs Achiel De- reck en Hector Lebbe— Eerste prijs E. Lelieur, H. Kesteman, R. Debaene, J. Adri- aen, Remi Quaghebeur, H. Quaghebeur, R. Ruyssen; F t. Lebbe, Henri Quaghebeur K. Boeraeve, Ach. Quaghebeur, H. Van- 1 cayzeele, Kinders Dekervel Tweede prijs Aug. Dehaudt. Buvrinsche hop Middelbaar cultuur (van 2 1/2 tot 4 1/2 gemeten) Eereprijs Felix Vancaeyseele en C. Oheeraert Eerste prijs Ff. Bockpt, We Denys, J Hauspie, C. Bossaert, H. Cappelaere, Henri Lebbe We Merlevede, Ed. Lobeau, S. Beddeleem We Vit .e, Is. Vandenberghe, S. Desmyter, P. Dhcndt, K. Verdonck, R. Vandenber ghe, F. Boone, E. Deprez, J. Dewancker, C. Rnbbrecht, C. Sansen, B. Struye, K. Buseyne, R. Forceville, L. Beddeleem,J. Delbecque, Cam. Verdonck, I. Delporte, H. Ollivier, B. Caulier, Kinders Boudein. D. Denys Tweede prijs Ach Billiau. Buvrinsche hop, kleine cuultuur (min dan twee gemeten/ Eere prijs Hon. Truwant, Ach. Lahaye, R. Questroy, Th. Devos. Eerste prijs J. Decrock, H. Deceuninck, A. Lemahieu, R. Derek, C. Dehouck, Em. Lalau, Ouden- mannenhuis, J. Cappelaere, Cyr. Beddeleem, A. Bouthez, R. Cappelaere, We Vandezande, M, Oombert, I. Decaestecker, J. Vitse, J. Vancaeles. J. Moerman, H. Derynck, C. I Gavelle, Ed. Tamboryn, H. Deroo, We Lebbe, Ph. Lozie, E. Oantois, A. Dekervel, H. Bouw, R. Dehouck, C. Huyghe, H. De- man, We Noppe, Al. Bergman. Tweede prijs Em. Dumez en R. Pinceel. Volgens het reglement van den toog- dag is er een eereprijs toegekend aan de hop die 90 punten op 100 behaalt een eerste prijs aan deze die 80 tot 89 punten bekomt; een tweede prijs aan deze die 70 tot 79 punten behaalt een derde prijs voor 60 tot 69 punten. Vrijdag zijn er veel hoppeplanters van geheel de streek, talrijke Fransche en Bel gische kooplieden en brouwers naar den merkweerdigen gewestelijken toogdag ge komen. Werkstaking en recht. Bericht aan de Herbergiers. Her bergiers, voor uwe herbergskermissen, koopt de wafels bij M. Victor Masil-Lan- noy, bakker, Koeistraat te Wervick. Avondfeeste. Maandag a. s. 7 Octo ber, om 7 1/2 u. (keersbegieting). Groote avondfeeste ter herberg St Barbara bewoond door Julien Lecompte-Delmotte, Magdalenestraat te Wervick. Allerhande vermakelijkheden waaronder: Prijskamp voor het zingen Over de kaars springen Dén ezel melken—Wor- steknap en appelknap - Prijsbolling voor vrouwvolk. Elk zegge het voort. Evenals voorgaande jaren zullen ge durende den winter lessen van Fransch gegeven worden, voor de leden van de K. J. Wacht. Wie begeert die lessen te vol gen, gelieve zijn naam op te geven aan den schrijver van de K. J. W. den heer Albert Delva-Hoste. Een en ander. Verleden Zaterdag is het Wervicksch socialistisch strijdbladje De Werker dat alle 2 weken werd uit gegeven, na eene afwezigheid van 5 weken eindelijk wederom verschenen- Volgens men zegt zouden er twist en tweedracht ontstaan zijn tusschen de Volkshuisman nen van de Molenstraat, nopens het be noemen van eenen nieuwen baas! Is het waar? Iets dat zeker aardig mag genoemd worden, is dat er Zaterdag avond een nieuwe ronddrager de gazetten verkocht, en dat er nogmaals een nieuwe uitgever is voor het wereldberoemd bladje De Werker alias De Werkman Maar a propos van Werken zouden de roode kopstukken van Wervick ons niet eens kunnen zeggen hoeveel de inschrij - vingslijst voor de algemeene werkstaking en het algemeen stemrecht geopend sedert een 3 tal maanden in hun blad De Wer ker reeds opgebracht heeft of zou het bedrag van deze lijst misschien de vijl franken nog niet overtreffen aangezien er in het jongstleden nummer slechts eene som van 95 centiemen werd gestort Zouden ze ons verder niet kunnen wijs maken, wat zij denken te verrichten met zulk eene belangrijke som in geval van algemeene werkstaking Het zal belangwekkend zijn dit te weten. Wijsneus. Gheluwe. Langerriarck. Elverdinghe. St Jan bij Yper. C H. S A C R E Wisselagent Antoine Dansaertslraat, 32-34, Brussel - HUIS GESTICHT IN 1 8 7 5 - Voordeelige en goede verpande plaat singen aan den onveranderbaren intrest van 4 1/2, 5 en 6 in fondsen verschij nende op de officieële beurstafel. Maandag namiddag rond 1 u. kwam een meisje 17 jaren oud en werkzaam in de diamantslijperij langs het St Jacohskerkhof gegaan toen een jonge deugniet onverhoeds uit de piscijne sprong hit meisje een vuistslag in het gelaat toebracht en haa' in de piscijne wilde meesleuren Het meisje riep om hulp. De vuile rekel vreezende aangehouden te worden, stelde het op een loopen. Eene klacht werd bij de politie ingediend, die de persoonsbe schrijving van den veelbelovenden kerel bezit. Maandag avond is alhier een pijnlijk ongeluk in de Bloemententoonstelling gebeurd Madame wedu we Calletrs 73 jaren oud kwam de trappen der Hallen afgegaan toen zij uitgleed en viel met het ongelukkig gevolg dat zij het heupbeen brak. Men droeg aanstonds de gekneusde naar hare woning in de Rijsselstraat. Haar toestand is bedenkelijk. Dit artikel nemen wij op in onzeVrije Tribune - mogelijks zullen er lezers en liefhebbers tegenspraak begeeren. Ons blad staat open. De ziekengilden, die zoo nuttig en zoo noodig zijn bij het werkvolk verkeeren al of daaromtrent in zeer neteligen toestand. Ten eerste Wij hebben in onze ziekengilden maar al te dikwijls slechts de laagste klasse van werk volk en dikwijls alleen den afval. Ten tweede Ze kosten de putten uit onze oogen we steken er geld in zonder einde, en de uitslagen zijn verre van weerd te zijn den prijs dien ze kosten Waar ligt de oorzake daarvan Naar onze meeninge ligt ze hierin dat die gilden kwalijk ingericht zijn, en het doel niet kunnen be reiken dat ze moeten. Ze zijn kwalijk ingericht... enz. De ziekengilde immers rust op een verzekerings contract. Gelijk de werkman zijn huis verzekert, om nooit zonder woning te zitten, zoo verzekert hij 't werk zijner handen, en zijn dagloon om niet met zijn huisgezin in armoe te geraken. Hoe gaan de gilden daarin te werke Tegen eene vaste premie geven zij aan hunne zieke leden eenen vasten trek, 1,25 1,00 0,80 0,60 daags plus de kosten van geneesheer en apotheker Zulks is meenen wij volstrekt ondoelmatig. Waarom 1) Om reden van de vaste premie Veronderstelt eens dat eene verzekeringsmaat schappij tegen brand hare standregels volgender- wijze opstelt Al degene die een polis nemen betalen 2 fr. per jaar en krijgen als hun huis afbrandt twee duizend frank. Dat ware dwaas de huizen hebben dezelfde weerde niet. Die een huis heeft van grootere weer de zou met 2000 fr. niet verholpen zijn 't ware voor hem nog den ondergang moest zijn woning aft dijden. Het is in 't algemeen aangenomen dat de werk staking een recht is, het eenigste middel soms waardoor de werklieden hunne rechten of hunne belangen kunnen doen gelden Dit recht wrrdt echter een misbruik wanneer de sta"king gebeurt, niet in het belang der werklieden, maar alleenlijk uit moedwilligheid en judasserij, en vooral wanneer zij niet vrijwillig is en maar gedwongen wordt op gelegd. Vele werkstakingen hebben deze laatste tijden dit misbruik klaar en duidelijk doen uitschijnen Poli tieke leiders, verwaande en opgeblazene alleenheer- schers maakten misbruik van de goedgeloovigheid der arbeiders, om deze, niet als menschen, maar als werktuigen te gebruiken en stakingen uit te lokken, die geen ander doel hadden dan stoornis te brengen in de openbare zaken, e" den pob'tieken invloed der leiders en bedriegers te doen gelden. Kan 't dan missen dat vele werkstakingen geen nut opleveren voor den werkman, maar integendeel hem dikwijls grootelijks benadeeligen Eene werk staking kan goed, nuttig en soms onontbeerlijk zijn om eenige misbruiken in werkhuizen uit te roeien, om beter loon te bekomen, eene betere werkregeling, verkorting van den arbeidsduur en meer andere voordeelen, die den werkman rechtstreeks aanbe langen Wanner hij deze voordeelen niet kan beko men bij eene voorafgaande onderhandeling, dan is eene staking het eenigste middel en het laatste om zijne rechten en zijne belangen te doen gelden. Heel anders is het gesteld met werkstakingen, uit politieke berekeningen opgelegd. Die kunnen aan den werkman geen enkel voordeel bezorgen zij dienen alleenlijk aan kwaadwillige politieken Maar als .het huis met mboedel min weerd is bv. 1500 of 1000 fr. dan heeft den eigenaar alle belang van mee te doen. Hij zou zelf den donder huren of zijn kot in brande steken wat voor een ander den ondergang is wordt voor hun de rijkdom en de verheffing. Zulk eene verzekering gezien, de boosheid van het menschdom, ware alleszins tot ondergang ge doemd. In onze ziekengilden 't is hetzelfde. Gelijk de huizen niet al dezelfde weerde en heb ben, zoo ook verschilt de weerde van hét dagloon Die maar 2 fr. daags verdient leeft in gevolge en is min weelde gewoon. Maar die 5, 6, 7 en meer verdienen leven breeder en als ze dan een of zelfs twee frank krijgen dat is voor hun soorte naast een plaaster op een houten been, en dat belet niet dat geheel hun gezin toch moet vervallen tot eene ongewone armoede. Dus, eene ziekengilde die eenen vasten standaard heeft voor alle zieke werklieden brengt in geval van ziekte in 't een huisgezin den welstand en de verbe tering terwijl ze in 't ander 't verval en de armoe niet kan buiten houden. Ze doet dus gansch het verkeerde van 't gene ze zou moeten doen. En de gevolgen daarvan zijn 1 Dat het beste, 't bekwaamste werkvolk die hun ambacht kennen die werkzaam zijn en groote dag huren winnen, die kunnen betalen, en het geerne doen omdat ze eerlijk zijn, buiten blijven, daar de ziekengilde te hunnen opzichte toch niet kan doen wat ze zou moeten, ze tegen armoe en verval vrij waren. 2. Dat tot ons komen de onbekwamen, die waar in min werkzaamheid zit, en die omtrent te arm zijn ofwel te oneerlijk om te betalen of cm het geerne te doen. Met de bestaande inrichtingen zijn we ze ker veel afval te krijgen en een geheele bende volk dat wij liever zouden verloren hebben dan gevon den. Is het daar 't geval niet van veel gilden waar het treffelijkste werkvolk uitbli ft omdat ze hun daar op hun plaatse niet en voelen 2) Een deel der ledirn slechte burgers, die door moedwilligheid en judas serij tot hun doel willen geraken al moesten ce werklieden die hunne deugnie sgrillen moeten vol le-, n er veel door lijden. Dit is namelijk het geval met algemeene werksta kingen, uitsluitelijk door po'itieke driften ingegeven Die stakingen zijn oprechte misdaden, niet alleen tegenover den werkman maa- ook tegenover een- erer in het algemeen, daar zij iedereen laten doen en ook iedereen benadeeligen, en dat, om een handvol oneerlijke politieken te dienen. Niet te verwonderen dat er eene hevige tegenwerking zich tegen zulke werkstakingen gevoelen doet, tegenwer kirg voortkomenende niet alleen van wegede over heden en de openbare macht, maar ook van wege de burgers, van 't grootste deel werklieden en van al de handeldrijvers in het algemeen. Politieke werkstakingen gaan het recht der werklieden te buiten Niemand immers heft het recht uit loutere moedwilligheid of uit opgezet- ten wil, openbare diensten in 't openbaar leven o mogelijk te maken Dit was reeds het gevoelen v i de Fransche ministers Clemencean en Briand, die alhoewel vroeger zeiven socialist eene algc- m ene werkstaking hardnekkig en zonder omwegen onderdrukten, omdat zij van meening waren, dat, zoo de werklieden soms recht hebben op staking, de andere burgers, err-jrijzonderlijk de belasting betalers recht hebben op het leven, en op de diensten die de staat en de openbare besturen hun verschut digd zijn Buiten het feit, dat algemeene werkstakingen echte misdaden zijn tegenover het volk in het alge meen, nemen zij voor de werklieden die zich zoo gemakkelijk door politieke dweersdrijvers laten mis leiden en ophitsen, vele, zeer vele genegenheid weg. Doch de opstekers verliezen er nog meer gezag bij want eene zulke staking mislukt, hebben de heet hoofden te verantwoorden voor al de ellende, de armoede, de ontbeeringen enz welke zij bij de werk lieden door hunne judasstreken hebben verw kt 't Is wellicht om die reder dat de ophitsers der Belgische werklieden het uitroepen eener algemeene werkstaking e-kel uit politiek belang ingegeven, hebben uitgesteld en op de lange baan geschoven. Ten anderen de verschillende staatsbesturen zijn zinnens, aan die misdaden paal en perk stel len. En, leeren de socialisten aan de soldaten, dat 7'j op opruiers, woelmakers en allerhande rood gespuis niet schieten mogen, het volk zelf zal des noods tegen die roode dwingelandij opstaan en zich bij de openbare macht aanslui ten het algemeen welzijn moet immers hooger wor den gesteld dan de politieke belangen van sommige volksbedriegers en makelaars in werkstakingen De Mier deure gewend. Ze kunnen met weinig gedoen, en daar het hun aangenamer is geld te trekken voor niets te doen dan voor te werken, zij zullen 't niet ontzien ne keer ziek te zijn of ne keer ziek te geba ren. Veel gilden klagen over schuimers en zij heb ben geen ongelijk ze worden er van opgeëten 1 3) De eerlijkeleden zelf hebben er weinig stoffelijk belang bij dat er schuimers zijn of geen. Ze betalen zij hunne vijf, zes of zeven fr 's jaars en daarmee zijn ze toch zeker te trekken als ze ziek zijn. Al de verantwoordelijkheid weegt op het bestuur dat soms niet en kan of mag handelen, en alzoo moet de ziekengilde, als er te kort is leven op de bijdra gen der eereleden (1) En op de liefdadigheid en in plaatse van een onderlinge bijstand, ze word', een bedekte onderstand wat het eergevoel der werklieden zelve nog kwetst. Daar hebt ge eenige redens waarom wij de be staande gilden afkeuren. Doch afkeuren is niet genoeghier volgt wat wij zouden willen in de plaats zien. Een doelmatige verzekering die hare leden tegen de groote armoede, het groot verval kan vrijwaren. Ze moet zoo te werk dat de ziekte eene beproeving blijft waarvan de werkman zoo gauw mogelijk tracht verlost te zijn, zonder dat ze hem terneer slaat zoodanig dat hij nooit meer op en kan. En daarom is het volstrekt noodig dat zij hare betalingen stelle volgens de weerde van het werk dat zij verzekert. Drgloon immers verschilt van nijverheid tot nl - verheid en zelfs van werkman tot werkman, volgens den last en de moeilijkheid van het werk, en ce 1 bekwaamheid en werkzaamheid van den werkman. Ik zou durven voorstellen den werkman te vrr- Sommigen zullen vinden dat wij tegen eereleden zijn. Laat ons malkander wel verstaan Eereledt n j gelijk ze in onze gilden veelal bestaan en aan de gil- de eene aalmoes geven bleven er naar onze meening best buiten Eereleden integendeel, die er bela g bij hebben dat hun volk in welstand blijve en daar om hunne bijdrage betalen ixacqu iaie bv bazen en werkgevers daAis ic s anders de ciie. zünJiii Zondag rrcht rond 1 uur, is een geweldige brand uitgeborsten op de hofstede van den landbouwer Theophiie Gekière, tegen de plaats. Het is eene oude hoeve met strooi gedekt, voorzien van eene noodklok en waarvan al de gebouwen aan elkander palen De oudste zoon Jozef, slapende boven den paardenstal, werd eensklaps door het geknetter van de vlammen en een dikken rook, die zijne kamer vulde, wakker. Hij sprong aanstonds buiten en zag dat de koeistal, die met strooi en hooi opgevuld stak, in vlam stond. Hij wekte zijne ouders en de andere huisgenoten, die spoedig de voordeur kwa men openen Joseph sprong naar binnen, liep naa- den zolder en deed de noodklok kleppen. Eenige geburen kwamen toegesneld en stelden zich moedig aan het werk. Ondanks het gevaar liepen de her bergier Grizon en de oudste zoon verscheidene malen de brandende stallingen binnen en gelukten erin de 16 koeien te redden. Toen zij voor de laatste maal den koeistal wilden binnen dringen om den schoonen stier, wegende omtrent 600 kilos en die slechts van den zaterdag morgen er in stond, te red den, viel hit dak in De vlammen en rookwolken sloegen hoog in de lucht en maakten de redding onmogelijk. Het dier kwam in de vlammen om. Intusschen was een andere zoon de pompiers, gaan verwittigen, die aanstonds ter plaats kwamen. De aanpalende schuur, opgevuld met hooi, strooi, vlas en eene groote hoeveelheid tabakbladeren, vat te ook vuu'. De pompiers vielen langs verscheide ne kanten den vuurpoel aan. Na meer dan een uur werken gelukten zij erin het vuur te overmeesteren. De schuur de woning en de peerdenstal werden ge vrijwaard. De brand is begonnen in een kot palen de aan den koeistal en dienende als bergplaats van koei- en peerdeneten en alwaar des avonds drank voor de dieren gekookt wordt. De schade is aanzienlijk. Alles is verzekerd. Voor de openbare gezondheid - Ten strijde tegen de klikken. - Nu dat de kermis voorbij is en ware het niet overbodig van een woor deke te reppen over het vuil gebruik van sommige bazinnen van klikken te verkoopen. Zulks is niet alleen oneerlijk van twee maal de zelfde ware ie verkoopen maar bet is daarbij nog vuil en opentlijk in strijd met de openbare gezond heid inderdaad, God weet wie er al die klikken overgelaten l eeft die gij daarna, zonder achterden ken binnenspeelt - het kan iemand zijn die reeds de kiemen van de longtering, van den kanker, of van andere besmettelijke ziekten in zijn lijf heefi. En denkt niet. beste lezers dat zulks maar op den boschkant of in eene landsherberg geschiedtverre van daar, ik ken meer dan eene herberg op de plaatse waar dat smeerig en ongezond gebruik in voege is, niet alleen binst de kermisweek, maar het jaar door. Ik heb alzoo, over eenige dagen, nog eene bazin- ne gezien die zorgvuldig de minste klikskes, soms maar eenige droppeltjes, vergaderde om ze daarna in de kanne te gieten en te mengelen met versch bier dat dan verkocht wierd aan de onwetende ver bruikers er zijn er zelfs die de glazen weghalen vooralleer zij geledigd zijn, ja die soms nog maar half uit zijn, om dat bier nog eens te verkoopen. Ik herhaal het, zulks is niet alleen oneerlijk, maar het is daarbij nog vuil en ongezond, want wie kan er zeggen hoevele besmettelijke ziekten er aldus voortgezet wierden-En nu het besluit van mijn zekeren voor 3/4 van zijn dagloon wint hij 1 fr. 'k geef hem in geval van ziekte 0,75; wint hij 2 fr. 1'50 -4 fr. 3 enz.i Op die maniere zou de verzekering doelmatig zijn De zieke mensch die niet werkt verslijt min, heeft min noodig en met 't geen hem gegeven wordt zal zijn huisgezin toch voortkunnen mits een weinigske de weelde te verminderen. Hoe zal ik daartoe komen aan den eenen man meer te geven dan aan den andere Heel eenvoudig op dezelfde manier gelijk een brandverzekering die ieder afgebrand gebouw be taalt volgens zijn weerde-Mits wel te verstaan de premien te stellen in evenredigheid met de som die te betalen is. bv. Een werkman komt tot mij zeggende 'k win 2 fr. 'k zal hem verzekeren voor 1,50-Hij wint er 4 'k verzekere hem voor 3 - Htj wint er 8 'k waar- borge hem 6 fr. en zoo voorts, maar de premien die hij te betalen heeft zijn voor 1,50-3-6 fr. Maar gaat het volk mij niet bedriegen, en een hooger loon opgeven dan zij winnen Ik zal niet meer bedrogen worden dan gelijk welke verzekering. Komt een werkman tot mij zeg gende ik win 5 fr. 'k antwoorde hem 't is goed bewijs mij dat. Hij heeft zijn werkboekje, de getui genissen van zijnen baas en van zijne werkgenoo- ten dat is gemakkelijk te onderzoeken, en 'k ben maar bedrogen als ik het wil zijn. Welke premie zullen wn dan stellen per frank onderstand dien wij verzekeren Dat is de groote kwestie. Ik en weet het nietgij ook niet,-niemand en weet het 't Is hier sprake van eene onderlinge verzekering waarin betaald wordt juist wat er noo dig isgeen cent min of meer. Op honderd werk lieden die verzekerd zijn hoeveel gaan er ziek zijn en hoelange, 't en weet dat geen mensch op de wereld, en daarom is en blijft de ziekengilde een kanskontract of verdragen die erin zijn betalen de kans noch min noch meer Een zake staat vastte veel vragen en te weinig is alle twee onrechtveerdig. Te weinig vragen leidt hier naartoe die in 't be rin, van 'tiaar ziek ziin_ irpkkpn .j. iau™ schrijvenTen strijde tegen de klikken Hoe zoo lat Op twee manieren: lo laat geen klikken meer in uw.' glazen kunt gij ze niet uitdrinken giet het overschot weg. 2° Ziet gij eene bazinne oneerlijk te werke gaan zwicht u niet het opentlijk te zeggen, want als zij zich niet schamen ons te bedriegen moeten wij ons nog min schamen hunne schandalige handelwijze in 't volle daglicht te bren gen. Aan de eerlijke bazen en bazinnen zeg ik: Die niet bemot en is, en moet zijn, neus niet vagen Hoppegilde s Merkelijke verbetering in den kweek en de verzorging der hoppe is hier dees jaar door de heeren hopkeurders bestatigd geweest: Onder ai de tentoonstellers is er maar één die bui ten de prijzen gevallen is, dit wil zeggen, die min dan 70 punten behaald heeft. Hier nu de lijst dier tentoonstellers met hun totaal puntenMouton Pieter en Verbeke Const eik 85 p.Al. Vandromme 84 1/2 p.We Danneels, Arth. Lelieur en Theod. Van Eecke elk 84 p Dés Drrycke 82 1/2 p.Cam. Decat 82 p Al. Cappelte en Gebr Delva elk 81 1/2 Isid. Bertier en Edw. Noppe elk 81 p.Jer. Cappelle 80 1/2 p.Ch. Cardoen en H. Vanben Abeele elk 79 p.L. Ollevier, J B Taillieu, en Emer. Lelieur elk 78 1/2 p. We Van Exem en Aug. Vermesrsch elk 78 p. Al de leden die 80 punten behaald hebben mogen meddeingen in den gewestelijken prijskamp van Poperinghe. GeitensyndikaatHier ook en nog meer was er vooruitgang te bemerken. De prijskamp van Dins dag immers was prachtig. En preusch dat onze gei- teboeren en boerinnen stonden bij hunne net opge zette betjes. En die tentoonstelling stond het weder ook aan. Ofschoon het den ganschen dag moest regenen, wilde er toch niet een druppel vallen binst de uren van den prijskamp. Zijt gij nu nieuwsgierig naar den uitslag ziehier I. Prijskamp voor lammeren 1) Al Maricau 2) Oudemannenhuis 3) Cam. Petyt 4) Ch. L. Dufloucq 5) W« Bnuckenhove 6) We Vlae- minch 7) Ch. L Marico 8) Cam. Polley 9) Jules Marico 10) Jules Marico 11) Ch. L. Marico 12) Leop. Dufloucq 13) We Van Exem 14) Al. Chalet 15) We Blanckaert 16) Am. Vandenbulcke 17) Isid. Louwyck 18) Pieter Charlet 19) Henri Van Gheluwe 20) Heet. Lacante. II Prijskamp voor geiten met hoorns 1) Hil. Vermeulen 2) Leop. Dufloucq 3) Jules Marico 4) Henri Petyt 5) We Vlaminck 6) Al. Ma ricau 7) Jules Herman 8) We Meersdom 9) Petrus Roelens. III Prijskamp voor geiten zonder hoorns met 2 tanden 1) Oudemannenhuis 2) Al. Coene 3) Plac Inde- vuyst 4) Ch. L Vermeulen 5) Heet. Lacante 6) Jan. Dehaere 7) Cam Gryson 8) Am. Lemahieu. IV Prijskamp voor geiten zonder hoorns met 4 of 6 tanden 1) Jules Notredame 2) Edw Louwyck 3) Pieter Charlet 4) Leop Dufloucq 5) Em. Vermeulen 6) We Blanckaert 7) We Is. Oestlandt 8) Hippol. Defrancq 9) We Is. Liem. V. Prijskamp voor geiten zonder hoorns, met 8 tanden 1) Isid. Louwyck 2) We Lowagie 3) Oudeman nenhuis 4) Theoph. Tytgat 5) Dés. GruwieróJCam. Lozie 7) Plac Indevuyst 8) H. Lacante 9) H. Barroo 10) Am. Vandenbulcke 11) Cam. Vermeulen 12) Ch. Notredame 13) We Bouckenhove. Boerengilde. -Heden Zondag ten 6 u. in 't ge woon locaal, maandelijksche vergadering voor al de afdeelingen der gilde Daarna afzonderlijke verga dering voor de aankoop afdeeling. Het dagorde kan men vinden in De Boer van over acht dagen. Kip Kap.-De kermis is in volle vrede afgeloo- ppn gelijk het wel te verwachten was. Hier immers zijn geen koten om zwijns te laten nestelen -J. V. D B heeft nog een klein ongeluk gehad toen hij naar de statie van Boesinghe met zijn ker mis volk reed. Tegen een melkwagen botsende is zijn peerd uit de tramen geloopen en het volk voor uit het rijtuig gestuikt. Buiten wat stoffelijke scha de, zullen er geene erge gevolgen te betreuren zijn. Heden Zondag plechtige inhuldiging van onzen nieuwen Burgmeester, den alomgeachten volks vriend, M. Hector Dochy. De inhaling zal prachtig zijn en een bewijs geven dat de Sint Jannaars kun nen vieren en kunnen nieuwen burgervader gene gen zijn. De stoet, gevormd aan De vette koe zal te 2 1/2 u. uitzetten tot aan het wieltje van daar terugkeeren naar de plaats en na in oogenschouw genomen te zijn uiteen gaan. krijgen niets meer tenzij de gilde een schooiersben de wordtwat geen treffelijke werkman wil, en wat tegen de instelling is der ziekengilde zelf. Te veel vragen is ook onrecht. Immers de gilde moet maar 't werk verzekeren van hare leden en niet dat van hunne kinders en kleinkinders. Maar hoe juist genoeg krijgen De zaak is niet onmogelijk, en zelfs zoo moei lijk niet. Een statistieke, de eenigste die bestaat bev ijst dat een werkman dooreengenomen daaromtrent zes dagen en half per jaar ziek is-'t kan min zijn, 't kan meer zijn. Nu 'k beginne met een premie te vragen die daar boven komt, verre daarboven, en 'k vrage bv niet zes fr. of 6,50 fr. per fr. daggeld dat ze willen ont vangen, maar wel bv 12 fr 's jaars, 1 fr. te maan de per fr. verzekerd daggeld. Zijn er geen bijzonde re onkansen, 'k zal 't einden 't jaar over hebben en als ik mijne rekeningen sluit 't einden het jaar den overschot kan ik 't zij weergeven 't zij in re kening brengen voor het toekomende dienstjaar, prorata van den overschot per man en per gestorten frank. Maar nu nog kan ik tegenslag hebben, 't kan 'nen keer meer te betalen zijn en wat dan gedaan den opleg verhoogen misschien Dat ware niet onrechtveerdigen 't zou misschien tot daar komen. Maar dat ware min of meer hate lijk en er zijn andere middels om zulks te voor komen. 't Beste is een reservefonds stichten. (Wordt voortgezetC Rilly en Co mzmmmBMisiemmaKmnbBSuesseisssHmcB&Bcms&amsiBmt

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2