D j|^ ti "0 Katbolfefe Volbsgezind •dlee.khHd Propaganda. BUITENLAND en de Oelkmtita. YPER in ARRONDISSEMENT Oorlog tusschen Italië en Turkije. Oorlog tusschen Turkije YPER. WERVIOK Kerkdijk? Kalender. rvf. Raymond Durot Katholieke Onderwijzers VOORDRACHT Examens, DERDE JAAR N° 43 Wekelijksche Oplage O O O nummers ZONDAG 20 OCTOBER 1912. TELEFOON N° 137 ras.T avernier, Wij ontvangen het volgende tiet Ypersche Volk heeft, over eenige weken, geschreven over studietoonden. Ik ben het eens met den schrijver: de studiebonden ligeen aan den grondslag van alle werking. Zonder deze geene ern stige werking omdat daartoe zelfontwikke ling van noode is die maar te vinden is in studiebonden. Dit kan men toepassen op alle werking zoo van vrouwen als van mannen, zoo van ouderen als van jongeren, zoo van burgers als van werklieden. Hierin mijn schrijven houd ik maar het oog op de j ongeren en wil veronderstellen dat onder onze katholieke jeugd studiebon den ernstig in gang zijn. Daarop vraag ik af Zullen studiebonden nu hun gedachten, hun hooger leven voor zich zelf alleen hou den Neen ikzucht mag niet de drijfveer zijn van studiebonden, maar wel liefde Daarom dan loopen studiebonden regel recht uit op propaganda, van welke propa ganda onder de jongeren gemaakt wordt in eene Katholieke Jonge Wacht. Mijne lezers hebben misschien, gelijk ik, verschillende soorten van Jonge Wachten gekend (Ik spreek a. u. bl. in 't algemeen en wil me niet bepalen met Yper en arron dissement te beschouwen; maar wel gansch het land.) Er zijn J. W. die maar even pintedrin kers maatschappijen zijn, bij wie het woord van vader Cats wordt verwezendlijkt: ze drinken een glas, ze..., en ze laten de zaak gelijk zij was. Zulke K. J. W. mogen nood bestaan. Er zijn J. W. die men zou kunnen noe men vierwekenwachtDit is een inrich ting die, jaren door, slaapt lijk de mar motten; maar almedeens drie weken om eene kiezing wakker schiet, begint te ver garen, redevoeringen af te doppen, de vuisten in de lucht te steken, naar de wij ken te loopen, pinten te drinken en te laten drinken, plakkaten te plakken, men- schen te spreken... tot aan de kiezing. Dan na de kiezing, als 't wel uit valt acht da gen feeste viert of acht dagen treurt als 't mislukt. En dan... dan weer zijn boeken sluit; zijn vergaderingen opschorst; niets meer doet tenzij den winterslaap ingaan en rusten van niets te doen tot aan eene naaste kiezing, of tot drie weken er voor Indien er zulke K. J. W. bestaan moet men ze seffens met den laagsten diens; begraven. Een derde soort eindelijk is: de KJ. W. die werkt, jaren door, voor een grootsch ideaal. Deze soort alleen heeft het rechtte bestaan. van geheel de bevolking. Die grootmaking harer leden, eischt eerst en vooral degelijke ontwikkeling. En daarom moet in elke vergadering van de fonge Wacht een ernstige voordracht plaats hebben, door dewelke de gedachten wor den opgeklaard, en de wil wordt versterkt. De gedachten worden opgeklaard nopens hetgeen elkeen van de leden worden moet; en nopens hetgeen door de Wacht zal dien en te worden uitgewerkt. Natuurlijk moet er in de vergaderingen nog wel meer zijn dan datgebed, opening, verslag, bespreking van 't verslag, vrije bespreking over ééne of andere actueele kwestie of gebeurtenis dit alles afgewis seld door zang en declamatie, zijn de ge wone nummers op de dagorde van iedere bijeenkomstmaar toch altijd, moet daar ten minste ééne ernstige voordracht bijko men, om de leden in te lichten nopens het doel dat ze moeten nastreven, en over de middelen om dat doel te bereiken. En nu, na iedere vergadering, moet, van keer tot keer krachtiger, de werking post pakken. De werking van ieder van de leden op zich zelf: om zich zelf te vormen tot den volmaakst mogelijken mensch, lichaamlijk, verstandelijk, zedelijk, godsdienstig. Van algemeene vergadering tot algemeene ver gadering dus, moeten de leden vooruit gaan in flinkheid, belezenheid en oordeel, in krachtdadige werkzaamheid, in deugd; om zoo, beter, en beter te kunnen werken ook op anderen. Ook deze werking op anderen moet, van tijdstip tot tijdstip, steviger en heviger worden. Werking eerst en vooral tot aanwerving van nieuwe leden voor de Jonge Wacht. Werking tot verspreiding onzer katho lieke gedachten gelijk in welk midden waar men verkeert. En hier in 't bijzonder medewerking tot verspreiding der katho lieke dag- en weekbladen. Werking om de leden in te lijven in al andere katholieke werken voornamelijk in patronaten, spaar en pensioenkassen, ziekenbonden en lest en best in vakvereenigingen. Zoo opgevat is de K. J. W, een oprecht krachtmidde! dat de meeste diensten bewijst. De studiebonden, gaan dieper in de zaken en zijn daarom, uit hun aard, beperkt tot een zeker getal van de allerbeste leden. De K. J. W. een echte propagandabond— speurt breeder doch is wat oppervlakki ger. Daardoor echter kan zij meer leden aanveerden, leden die stil aan tot deugde lijke ontwikkelde mannen, tot werkers, tot propagandisten opgeleid worden. Dit zijn mijne gedachten over die jon- gelingskwestiën, voor opname in het veel- gelezene Ypersche Volk zal ik dankbaar zijn. Ka- Lote Welk is het ideaal van eene K. J. W. le De volmaking, de grootmaking harer leden. 2e De grootmaking, door hare leden, van geheel de jongelingsschapja, eenigszins, Katholieke Vlamingen Eindelijk zal de vrede geteekend wor den tusschen Italië en Turkije, en zoo zal er een einde komen aan dezen langduri- gen en wonderen oorlog, waarin er heel weinig werd gevochten, waarin volgens de Turksche depêches Turkije nooit geen neerlaag zou gekregen hebben, en waarin Italië steeds overwinnaar was De vredesonderhandelingen duren reeds lang, maar nu zal men metterdaad den vrede willen teekenen, langs beide zijden, vooral echter langs de Turksche zijde, den ken wij daar Turkije al zijn troepen en zijn vloot zal noodig hebben om den oor log te voeren tegen de vereenigde Bal kanvolkeren. De vredesvoorwaarden zouden de vol gende zijn 1) Italië blijft heel en gansch meester van Libije. 2) Turkije zal Tripolitanie enCyrenaica onafhankelijk verklaren, maar tezelvertijd zal Italië een decreet uitveerdigen waarbij het deze twee provinciën onder zijn sou- vereiniteit neemt, en de Europeesche mo gendheden vraagt dit decreet te willen be krachtigen. 3) Turkije zal al zijn troepen uit dn streken wegtrekken, en geen krijgsvoor raad meer bezorgen aan de Araben. Deze worden in genade ontvangen door Italië, op voorwaarde dat ze den oorlog niet voortzetten. 4) Italië schenkt aan Turkije de eilan den weer der Aegische zee op voorwaar de dat Turkije belooft het lot der christe- ne bevolking dragelijk te maken. 5) Italië zal een opperhoofd voor den Islam voor de twee provinciën aanveerden op voorwaarde dat deze zich met geen politiek bemoeien. 6)Qeen een van de twee gouvernemen ten zal een oorlogsschatting of schadever goeding betalen. Alleen neemt Italië op haar den schuld van 4 millioen die Tripo litanie en Cyrenaika te betalen hadden, in de Turksche schatkist te storten. Zoo zullen de diplomatieke betrekkin gen tusschen de twee landen weer begin nen te bestaan, als vóór den oorlog. Onnoodig te zeggen datTet Italiaansch volk met zulk een vrede niet veel vrede zal hebben, want hetgeen het krijgt voor al zijn moeite is heel weinig in vergelij king met al de opofferingen die het zich gedurende den oorlog getroost heeft. Dat de vrede tusschen Italië en Turkije die deze week nog zou geteekend wor den, een slechten invloed zal hebben op I den nieuwen oorlog, lijdt geen twijfel. Ook keurt men in 't algemeen de laffe handelwijze van Italië af die gebruik maakt van de omstandigheden om een einde te stellen aan den oorlog, nu dat Turkije zooveel moeilijkheden zal hebben met de Balkanvolkeren. Nochtans zal die vrede, waarop de Bal- kanstaten niet gerekend hadden, geen in vloed hebben denkt fnen, op de oorlogs verklaring van de drie landen die met Montenegro den Balkanoorlog willen. De oorlogsverklaring wordt alle dage ver wacht. Ondertusschen hebben de Montenegrij- nen den oorlog begonnen. Ze leggen waarlijk een heldaftigen moed aan den dag in het strijden, en hun pogingen zijn tot nu toe met volkomen zegepraal be loond geweest. Reeds hebben ze twee belangrijke over winningen behaald, verscheidene kanons 6000 geweren buit gemaakt, en meer dan 5000 Turken krijgsgevangen genomen. Natuurlijk hebben zij in al hun gevechten duur moeten betalensedert het begin van den oorlog hebben ze reeds meer dan 200 mannen verloren, en 800 gevaarlijk gekwet sten liggen in hun hospitalen. Ze zouden het niet lang meer alleen tegen de over wegende oppermacht van Turkije kunnen volhouden, maar alle dage verwachten zij de hulptroepen der drie andere landen, en gezamentlijk hopen zij wel, de over winning te behalen. Groot Gala-Concert K-itidervoedine: LE CHORAL NADAUD 200 uitvoerders Bestuurder M. Joseph DUYSBURG Voorzitter M. Jean SELLE M jer Lucie Charrirt Moord te Ouckene. m Christen Voiksonderricht ZON DAG RUST - Dienstdoende Apo theker te Yper -Zondag 20 October. J. DE HOUCK, Dixmudestraat, n° 16. Eene herinnering. Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz, betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgevtr gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Qewone aankondigingen 10 c. per rekt: Rechterlvke aankondigingen: 1 fr, de rekt, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst ORUKKER-UITGEVER BGTERStRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 1 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- hoopers. Zondag 20 October—21 Zondag na Sinxen— Zuiverheid van Maria - H. Joannes Cantius, belijder. Evangelie van den Zondag-In dien tijd zeide Jesus tot zijne leerlingen deze gelijkenis Het rijk der hemelen wordt ver geleken bij een koning die wilde afrekening houden met zijne dienaren. En toen hij begonnen was af te rekenen bracht men er een voor hem die hem tien duizend talenten schuldig was, Daar hij echter niets had om te betalen, beval zijn meester hem en zijne vrouw en kinderen en alles wat hij bezat te verkoopen en zoo te betalen. Maar de dienaar wierp zich neder en smeekte hem en zeide heb geduld met mij en ik zal alles betalen. De heer had nu medelijden met dien knecht, liet hem gaan rn schold Item de schuld kwijt. Maar die dienaar ging en ontmoette een zijner me deknechten, die hem honderd tienlingen schuldig was greep hem tol worgens toe bij de keel cn zeide Betaal wat ge schuldig zijt En de medeknecht wierp zich neder, smeekte hem en zeide: Heb geduld met mijden ik ?al u betalen. Doch de andere wilde niet, maar ging heen en liet hem in den kerker werpen, totdat hij zij ne schuld betalen zou. Toen nu zijn medeknechten zagen wat er plaats greep, werden zij diep bedroefd en kwamen hun meester al het gebeurde raededeelen. Toen liet zijn heer hem roepen en zeide hem Booze knecht de geheele schuld kwijtgescholden, omdat gij het mij gevraagd hebtmoest ook gij dan niet u ont fermen over uw medeknecht, gelijk ik zelf mij ontfermd heb over u En in zijn toorn leverde de heer hem aan de beulen over, tot dat hij de geheele schuld had voldaan. Zoo zal ook mijn hemel- schen Vader met u handelen, als niet ieder uwer zijn broeder van harte vergeeft. Gedurige aanbidding te St Jan ter Biezen. Maandag 21 - Octaafdag van den H. Donatianus. Dinsdag 22- HH, Ursula en mede gezellinnen martelaars Gedurige aanbidding te Yper (Discalsen) Woensdag 23- Ei. Hedwigis weduwe. Donderdag 24-//. Raphael aartsengel. Gedur/ge aanbidding te Gheluwe. Vrijdag 25-////. Chrysanthas en Daria martelaars Zaterdag 26-//. Evaristê Paus en martelaar. Neemt een abonnement \7oil? f koopt wekeliks een Nr van L/JLJV Abonnement 5,75 f. 'sjaars- Prijs per Nr 0,12 fr. On Q \7"n1 V is het katholiek ge-illustreer V L/JL.H»weekblad van alle Vlamingen Het katholiek Pers en Propaganda Comiteit van het Arrondissement YperC\ f-. \7o1°P a"1' raagt verkoopers van IJo LJAiN.gemeen ten. 3000 reklaatnnummers zijn ter beschikking ter propaganda. Men kan inlichtingen nemen ten bureele van Het Ypersche Volk. die zijnen toestand zoo gevaarlijk oordeelden, dat zij hem aanstonds lieten berechten De wonde was 700 diep, dat gansch de long doorboord was. De !d - :h'.cr bedt citfi dader om 12 ure's nachtsten zijnent aangehouden. •Maandag namiddag is het parket van Yper te Ouckene afgestapt om een onderzoek te doen over het gevecht van zondag avond. De gendarmerie van Rousselare heeft den dader naar het stadsgevang van Rousselare gebracht en dinsdag morgend naar het gevang van Yper gevoerd. De toestand van den ge- kwe.stis zeer slecht. ten profijte van het werk der op Zondag 27 October 1912 te 3 u. 's namiddags op de Halle (Pauwelszaal) met de medewerking van de SOCIÉTÉ NATIONALE de ROUBAIX laureaat van den grooten eereprijs van M. de Voo:- zitter der fransche Republiek op den wederland- schen wedstrijd te Parijs (27 Mei 1912) Uitvoering der chooren opgelegd of van vrijen keus bekroond te Parijs. \an 1' Opé a Comique Eerste prijs van zing en opera aan het Nationail Muzkk-Conservatorium te Parijs in 1912 kunstvoordrachten waarvan een door M. ingenieur Ij. Coomans stadsbouwmeester. Maandag 11. was E. P. j. Van Triel in it '-.ate 1 spreekbeurt en had als onderwerp genomen De Kerk van Rome is de ware Kerk van Christus Onnoodig meenen wij een verslag te maken over die les daar de korte inhoud verleden week zelf in ons blad verschenen is. E. P. Van Triel mccht zeker zijn van bijval te hebben in Yper alwaar hij - om zijne vermaarde sermoenen - zoo hoog geschat is Ook waren er talrijke aanwezigen wij hebben een 150 toehoorders geteld een getal dat alle voldoe ning kan geven aan de inrichters. indien wij op die eerste studieavond sommigen niet ontmoet hebben dien wij meenden daar te vin den, wij mogen ons verheugen in de Iweinszaal een talrijke schaar jonkheden gezien te hebben uit de kleine burgerij uit den werkmansstand die edelmoe diger dan anderen vol verlangen opgekomen wa ren om een weinig meer kennis een weinig meer ontwikkeling. Vlakaf mogen wij zeggen dat al de deelnemers gansch voldaan waren over de vergadering en al reeds wenschen E. P. Van Trie! weerom te hooren spreken op Maandag 11 November over de Vrijmet selarij. En nu, moedige katholieke werkers, indien het ons toegelaten is een vriendelijken raad, een toege negen wensch uit te drukken, hebben wij enkel dit nog tot slotdoet stil voort, doet wel en ziet niet om zoekt niet een groot getal toehoorders, maar een getal goede toehoorders, daarmeê geraakt gij verst. Mochten de jonge propagandisten-dienievers te kort zijn bij wien zij het vinden moeten, aanmoe diging en ondersteuning ontmoeten. Toch al moest dit ook naar wensch niet gevonden worden, houdt aan, gij overtuigde katholieke jongelingen, handelt immer uit princiep, handelt uit liefde tot Qod en tot het volk de belooning zult gij vinden in de getuigenis van uw geweten dat gij wel doetzulke belooning komt van Qod zelf. Pieter en Pauwel. Eerste prijs aan het nationaal Muziekconservatorium te Parijs. Violon-solo in de «Concert Colonnes en in het orchest van Monte Carlo. Een omstandig programma wordt verkocht op het feest ten profijte der KINDERVOEDING De leden van het «Choral NadaucLworden af gehaald ter statie door de stadsharmonie en op h t stadhuis officieel ontvangen door den gemeenteraad. KAARTEN te krijgen op 't STADHUIS (mili tie zaal) van af Donderdag 24 October van 11 a 12 u op Zondag 27 October van 11 all u. en aan den ingang de feestzaal van af 2 u. Eerste plaats 3 fr., tweede plaats 2 frderde plaats 1 fr. Dagorde van den Zaterdag, 19 0c- BLlIlL nlEliKHUt0ber 1912, te 5 ure namiddag. 1 Gebruik der talen in de gemeenteschool der St. Jansstraat. 2 Stadseigc-ndommen verleenen va een recht tot doortocht 3 Oeldwezen wedergebruik van kapitalen 4.Oeldwezen stadsrekening van 191 i Zondag was het herbergkermis in de Kerselaren- dreef, gehouden door August Spillebeen. Rond 7 u 's avonds was er veel volk. Er ontstond eene woor denwisseling die welhaast in een gevecht overging. Eensklaps stortte Henri Van Craeynest, zwingelaar, 23 jaar oud, ten gronde. Ik ben gestoken riep hij, waarop een persoon de vlucht nam. Van Craey nest had een diepen messteek in den rug bekomen. Aanstonds werden 2 geneesheeren ter hulp geroepen Zaterdag 11. vergaderden de katholieke onderwij zers van het Arrondissement in den Katholieken Kring onder het voorzitterschap van M K- L. Hal- laert. Na de goedkeuring van 't verslag der laatste vergadering, gaf M F1 Dequeker, Hoofdonderwij zer te Bixscboteeene belangrijke voordracht over han den arbeid in de Lagere school. De Heer voordracht gever had eenen bijzondere nuttige keus gedain, immers daar het Staatsbestuur van zin is een 4o graad in te richten om het beroepsonderwijs eene meerdere uitbreiding te geven, was het den toehoor ders uiterst aangenaam de geschiedkundige wording van 't vakonderwijs te hooren uiteen doen. op 't ein de der voordracht werden er eenige praktische wen ken gegeven ten einde de meesters aan te toonen hoe elk in zijne klas dadelijk maar beginnen kan. Die voordracht werd met geestdriftig handgeklap begroet en 't verwonderde niemand als de Heer voorzitter de wensch uitte M. Dequeker nog voor drachten te zien geven. De vergadering eindigde om 5 ure. Zondag had te Yper de jaar- lijkscheRozenkransornmegang plaats. Beguns:igd door schoon weder doorliep de biddende processie, de straten van de stad, om Gods zegen te vragen over Kerk en Vaderland, over alle christene werking immers in Oods zegen is alles gelegen. Hoe indrukwekkend alle deelnemende groepen zijn, de hertroerendste deelneming is wel deze van zooveel onverschrokken mannen en jon gelingen die zonder vaar of vrees hun geloof dur ven b lijden en biddend en zingend de eerewach: willen uitmaken van het Allerheiligste Sacrament. Dat wij onder die mannenschaar or ze katholieke leiders met den Heer Burgmeester Colaert aan 'i hoofd tellen is zeker een voorbeeld en eene les voer anderen, jongelingen vooral, die zich ook nog zou den kunnen aansluiten bij de ommegangers. Indien wij mogen een spijt uitdrukken, 't is deze van op de Groote Markt den regelmatigen weg ver- perd gezien te hebben door automobiels terwijl, alswanneer het Allerheiligste over de Markt gedra gen werd, er een of twee puf-rijwieiers plezier had den over en weer te rijden... Dit gedacht kwam ons te binnen alswanneer er 's zomers Concert is op de Oroote Markt dan draagt men groote zorg opdat het feest door autos en motos niet zoude gestoord worden..., 't zou voldoening geven aan alle christene menschen konden er ook maatregels genomen wer den alswanneer eene processie op de Markt voorbij gaat. Katholieke Vereeniging voor HOOGESCHOOL- UITBREIDING en VOLKSONTWIKKELING Davidsfonds Excelsior Thuynegilde Het is met vreugde en voldoening dat wij be herleven van de Katholieke Vereeniging(Davidsfonc Excelsior-Thuynegilde) voor Christen Volkson derricht begroeten. Na verscheidene jaren vrucht baar leven enz... één jaar rust...zijn wij gelukkig de vernieuwing van die vlaamsche werking te zien her nemen-naar wij vernomen hebben-op stevige en vaste grondslagen. Wij wenschen uit den grond des harten aan inrichters en ieverige medewerkers trooe- tende uitslagen en lang leven. Het programma voor 1912-1913 is in Het Yper sche Volk verschenen en kan de moeilijksten be vredigen twee lessen over geloofsonderricht door E. P.J. Van Triel twee voordrachten over maat schappelijke kwestien door E. P. Rutten en twee Examens van oud- studenten van Sint Vincentscollege. M. Evariste De Jaeger van Yper heeft het 3e examen afgelegd van Candidaat in natuurwetenschap pen en geneeskunde. M Hector Dekemele van Boesinghe heeft het 2e examen afgelegd van Candidaat in natuurweten schappen en geneeskunde. M. Arthur Brulez van Namen heeft het le exa men afgelegd van Kandidaat in Wijsbegeerte en Letteren voorbereidend tot het Doctoraat (germaan- sche Philologie) M. Joris Vandenbossche van Geeraardsbergen heeft met groote onderscheiding het le examen afge legd van Candidaat in Natuurwetenschappen voor bereidend tot het Doctoraat. M. Léon Pollet van Waasten heeft met onder scheiding het 2e examen afgelegd van Candidaat- ingenieur. M. Eugène Biebuyck van Yper heeft het 2e examen afgelegd van Ingenieur. Ni. Jean Watelet van Brugge heeft het 2e exa men afgelegd van Ingenieur. 't Was over iets meer dan een jaar, op O. L. Vrouw half Oogst. Socialisten en liberalen hadden ta Brussel, onder den naam van kartelverbond eene groote betooging ingericht, met het dubbel doel 1° te protesteeren tegen de wet ten voordeele der schoolgelijkheid neêrgelegd door Mr Schollaert en 2o bet Algemeen stemrecht te eischen. 't Is daar dat het karteel zich voor de eerste maal in zijnen vollen luister vertoonde De betoogers- er waren van Wervick ook-kwamen van Brussel terug en riepen naar al wie 't hooren wilde 't Is nu vast en zeker voor goed met de kaloten gedaan Een jaar is voorbij.... 't Heeft kiezing geweest,

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1