g Meuwjaarsgilfen voor den Fans Binnenland Buitenland YPEUiasepiSSEIEIT 48e Jaar Nummer 2445 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 4 Januari 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE Hurhelijhe Utaktukr Gelukkig en Zalig Nieuwjaar Drie Koningen m YPER Dood van n. von Kiderlen-Waechter Het Ypersche Volk I Telefoon N° 5z Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden B0TERST8flaT, 3 6, YPER VOOR 'T HEELE JAAR Prijs per Nummer 5 centiemen. De drie veropenbaringen Christi De geschenken der Koningen De Drankwet en de Brouwers De Confereneie van Londen De Grieksehe Troepen In Albanië In Macedonië rK Hf H* Zitting der Vredesconferencie Presidentskiezing in Frankrijk Ons Kalender Aldegemeen- Zitting van den Gemeenteraad op Zaterdag 28 December 1912. Cartons. Gruwez A. 20 25 25 25 25 120 Froidure R. 25 25 20 25 25 420 Vercruy8se A. 25 25 25 20 25 120 Pmtelon M. 15 25 25 25 25 115 Vercruysse M. 20 25 20 25 25 145 Butaye E. 15 20 25 25 25 110 Dethoor F. 25 20 25 15 25 410 Hamendt A. 25 15 25 25 20 110 De honderdjarige van Yper Leest en Verspreidt tosses -*f - HT" x7 Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGEtyCE HAVAS, te Brussel- INSCHRIJVING bulten België vracht er bij. Zondag 5 Januari. E. Telesphorus. Maandag 6. HH Driekoningen. Dinsdag 7. E. Ulo, belijder. Woensdag 8. E Gudula, maagd. Donderdag 9. E. Basilia, maagd. Vrijdag 10. H. Willembisschop. Gedurige Aanbidding te Haringhe. Zaterdag 11. E. Eyginus, paus en marte laar. INSCHRIJVINGSLIJST VAN HET YPERSCHE VOLK TWEEDE LIJST Overdracht 300 fr. Mevr. de Gheus d'Elzenwalle 100 fr. Eerw. Heer Desmedt, pastor, Voormezeele 50 fr. Jufvr. Sylvie Camiere, id. 5 fr. Onbekend, id. 2 fr. 457 fr. GELUKKIG. Hier bedoelen we het tijde lyke en stoffelijke welzijn waarop alle mensch recht heeft. ZALIG. Daarmee beoogen we het geeste lijke, het ziellijke, het eeuwige welvaren. Dit t. w. hier op aarde te vinden iü 't kwijten van onze christelijke plichten. Dit t. w. waarvoor we eindelijk geschapen zijn en dat ons Gods bermhertigheid schen ken zal na een kort of lang christelijk en deugdzaam leven. Dat wij, als christelijke menschen eerst het geestelijk welzijn moeten betrachten Rtaat vast, immers al het stoffelijke is ver gankelijk maar zulks belet niet dat we ook het meest mogelijke tijdelijk welvaren be trachten. Wat meer is, alle menschen heb ben recht op zekere maat van stoffel ij ken welstand die zelf noodig is tot het deugd zaam leven. Wat meest bijdragen kan tot stoflelijken we'stand, en zoo het deugdelijk welvaren zal mogelijk maken, is de uitbreididg en vastzetting der sociale inrichtingen ten voordeele der minderen en kleinen. De bijzondere Nieuwjaarwensch van ons Katholiek en Volksgezind, nieuwsblad, dat de sociale inrichtingen, de bonden, mutua liteiten, samenwerkingen, vakvereenigingen zouden uitbreiden, groeien, bloeien en rijpe vruchten dragen... dit tot voordeel van de aangeslotene leden.de beste onzer vrienden, tot nut van de samenleving en ook tot steun van Kerk en Vaderland. Het oud jaar is gekist, genageld en begraven en 't nieuwe, korts nadien, kwam schielijk aan te draven. Zoo.'t oude was, zoo zal waarschijnlijk 'tnieuwe zijn, vervuld van koud en heet, van lieflijkheid en pijn, Een dingen wensche ik u, en mij en allen samen, het oude jaar en 't nieuw te doen, in Godes namen, van^an den eersten dag tot aan den laatsten tuk, een lange keten, zijn van christenweprd geluk. Dat is. den wille Gods in alles ga te slagen, en lief of leed gelijk met kloeken moed te diagen want, wee of weelde, welk van beiden 't zwaarste last, en 't ergste nagevolg, op onze zielen tast en weet ik God alleen, hij weet, en hij zal 't wijzen, ik wenschte 't u en mij, in 's hemels paradijzen. G. G. Op Kerstdag vierden wij met de Kerk de drie.geboorten Christi, zoo wijl het uiteendeden in ons Kerstnummer.' Op Driekoningendag (in 't Latijn Epipha- niavieren wij; met de Kerk de drie ver- openbaringen Christi. 1. Epiphania. De eerste veropenbaring te Bethleem aan de drie Wijzen uit het Oosten, door de wonderbare sterre. 2. Theophania. De tweede veropenbaring in den Jordaan, door den H. Geest en de stemme in de blinkende wolke, die den ge- doopten Christus vereerlijkten onder deze wonderlijke woorden Gij zijt mijn wel beminde Zoon, in wien ik al mijn beha gen schep.» 3. Be.thphania. De derde veropenbaring te Ca na in Galilea, waar Christus zijn eerste mirakel deed en het water in wijn veran derde, waarmeê hij zijne glorie openbaarde. De drie Wijzen of koningen, zijn de drie groote helden van de plechtigheid zoo in de kerke als bij het volk. Zij brachten im mers den Heere goud, wierook en myrrhe. Goud is 't opperste en 't edelste geldme- taal, daarom beteekent het de oppersteweer- digheid des Konings, 't opperste Wezen Gods: en de onderdanigheid des volks, dat tol be taalt aon zijne overheid. Op Christus toegepast beteekent het eerst, Zijtae Godheid, dan, Zijn Koninklijk Wezen op de drie konin gen en op ons togeepast, hunne en onze onder dnaigheid en schatplichtigheid den Op- perkoning van al. Wierook is een uitdrupsel van eene Araab- sche plante. Dat uitvloeisel stijft tot eene halfdoorschijnende gomme die men op de kolen brandt, zonder vlamme, en een aan genaam riekende rook laat vluchtig worden, 't zij tot streelen van de reuk, 't zij einde lijk tot eene uitwendige verbeelding van het God aangename opwaarts stijgende gebed, 't Gebed en de aanbidding komen God toe; dus wierook beteekent Godheid en hier de Godheid Christi. De priester offert wierook en bidt, in den namle vajn- 't volk en van de kerke, dus .wierook beteekent priesterschap, en hier, priesterschap Christi. Op ons zei- •ven toegepast en op de drie koningen, be- deidt de wierook dat zij Christus, den God aanbaden, Dien wij ook de aanbidding schul dig zijn. Myrrhe is een heester dat wel den hage ndoorn gelijkt, daar loopt een bitter brandend doch welriekend Zap uit, zelfs van als men de schors kwetst als dit zap aanslaat en verstijft, 't is mijrrhe, dat een grieksch woord is, en traan, 'vloeisel, leeksel beteekent. Nu, die soorte van traan wierd eertijds gebruikt om lijken te balsemen en beteekent dus om de wille van dat gebruik, een! lijk, de dood, de oorzake van de dood, de dood in 't geestelijke genomen of de versterving, en de boetveerdigheid toegepast op Christus, wijst de mijrrhe naar Zijne sterfelijkheid, Zijne bittere Passie, Dood e'n begraving. De Brouwers en hunne vereenigingem had den zich zeer verontrust over de gevolgen der nieuwe drankwet. Blijkens uitleggingen van minister Leviewas die onrust niet heel en al gegrond. Vele brouwers bezitten, in eigendom of ge huurd, eigen herbergen, waar alleen van hun eigen bier wordt verkocht en dia zijl daartoe aan herbergiers verhuren. Nu hadden zij: gedacht dat eene verandering van huurder-drankslijter in eene hunner her bergen, hen tot het betalen der openingstaks noodzaakte. Artikel 21 der nieuwe wet zegt nochtans: Zco een verkoophuis voor rekening van een derde gehouden wordt door een beheer der of een anderen aangestelde, is alleen de bedrijfsvoerder voor de toepassing der ope ningstaks aanzien als de slijter. De brouwer-eigenaar moet dus maar de openingstaks betalen voor eene NIEUWE HERBERG, en niet voor eenen nieuwen huurder in zijne bestaande herberghetzelf de geldt voor zijne erfgenamen in opgaande of neerdalende lijn. De minister heeft verklaard, dat hij zon der uitstel onderrichtingen aan de ontvan gers zou geven om de Wet aldus te doen toe passen. V Zaterdag Iaalst kwamen de Turksche en de Balkansche afgeveerdigden wederom bijeen. Langs Turksche zijjde was men genegen de nieuwe vredesvoorwaarden, die de verbonde nen tegen dc Turksche voorstellen zouden kun nen voorleggen, te bespreken zonder eerst met Constantinopel te onderhandelen. Ondanks het groot verschil tusschen beide vredesvoor stellen, is men wederzijds genegen de on derhandelingen voort te zetten. Zelfs, het ergste genomen, moesten de on derhandelingen afgebroken worden, zou de oorlog, denkt men, niet meer herbeginnen, daar de mogendheden er zich tegen zouden verzeilen. Men denkt dat de Bulgaren van het bezit van Andrinopel zullen afzien, daar het eene groote politieke fout zou zijn, moest Bulgariü voor Andrinopel, zich voor immer de vijand-, schap van Turkije op den hals halen. Ziehier de Turksche voorstellen Andrinopel blijft aan Turkije Macedonië, Salonica inbegrepen, wordt zelfstandig, als ook Albanië. Wanneer Rechid. Pacha die voorstellen had gedaan, verklaarden de Balkansche afgeveer digden dat zij onmogelijk die voorstellen konden aanveerden. Sedert het begin der vijandelijkheden heb ben de Grieken, in zestig dagen! tijids, 30 ge vechten geleverd; zij: hebben 15.000 Turken gevangen genomen, 120 kanons en 75.000 ge- weeren, alsook eene groote hoeveelheid schiet- vorraad bemachtigd. De Grieksehe vloot heeft de Turksche kusten geblokeerd en alzoo bet overbrengen van troepen van Azië naar Thra- cië onmogelijk gemaakt. De Grieksehe ver liezen beloopen 15.000 man. Volgens berichten, uit Alezzio toegekomen, zouden de Turken in die stad teenemaal zijn ingesloten. Deze week waagden zij een uitval, die schitterend door de Serviërs werd afge slagen. Ondanks den wapenstilstand, worden er nog alle dagen gevechten rond Scutari geleverd, tusschen Turken en Montenegrijlnen. De Grieksehe generaal Sapoundjakis seint den 28 December dat de toestand onveranderd gebleven is. De Grieksehe artillerie heeft Bi- zani beschoten, 's Nachts werden eenige kleine aanvallen der Turken afgeweerd, alsook een aanval 's middags tegen de 2è Brigade. Maandag laatst, na den afloop der zitting, hebben de Balkansche afgeveerdigden verga dering gehouden, om hunne houding te be spreken tegenover de Turksche voorstellen. Zij: hebben besloten vlakaf hun gedacht te zeggen. Zij willen niet belachelijk voorkomen in de oogen der gansche wereld. De Turken, van hunnen kant, verklaren dat Turkije veel liever de vijandelijkheden zal heropenen, dan Andrinopel aan den yijand te laten. j.. Tot nu toe zijin er drie groote kandidaten voor dat eerepostje. M. Poincaré, kabinets overste, M. Deschanel, Voorzitter der Kamer en M. Ribot, Men verzekert dat MM. Poin caré en Ribot 't akkoord geraakt zijn. Deze van de twee, die bij de eerste stemming, al was het maar eene stem min haalt dan de andere, zal zijne kandidatuur intrekken. voor abonnenfen en koopers van Het Ypersche Volk. Op de derde bladzijde van de gazet zijn er twee prijskampen uitgeschreven. 1° DE RAADSELPR1JSKAMP die loopt op de driemaanden. Dit jaar geven wij wekelijks twee raadsels en vermeerderen ook de prij zen na ieder reeks van 24 raadsels. De liefhebbers zij a verplicht bij hun ant woord de gedrukte vragen terug te zenden. 2° EEN WEDSTRIJD voor kwelplaatjes of \oekbeeldjes. die loopt op de zes maanden. Alle liefhebbers zullen het gevraagde en het door hen gevondene op de prent in 't rood afteekenen en ons zoo terug zenden. Prach tige prijzen zullen aan de oplossers ge schonken worden einde Juni en einde December. Is dit allts geen beicijs dat Redactie en Beheer hun best doen om de vrienden enaan- koopers aangenaam te zijn Ook verhopen opstellers en beheerders dat alle vrienden zul len getrouw blijven en daarbij nog icakhere propagandisten zijn. V/II2» ivaicnuci ten die ons het getal der abonnet.ten lieten kennen, ont" vangen deze week het beloofde kalender- Wij verhopende overige gemeenten te naaste week te mrgen bedienen. Correspondenten en verkoopers zend ons goê nieuws. Al de raadsheeren zijn aanwezig, uitge nomen de heeren Fiers en Begerem. De heer Voorzitter huldigt de nagedach tenis der overledene gravin van Vlaanderen. Hij leest den brief te dièr gelegenheid aan den Koning gezonden. Hij brengt ook eene roerende hulde aan de nagedachtenis .an M. René Begerem, oud-gemeen teraadslid dezer stad. Het Collegie, met deel te nemen aan den rouw die deze familie treft, zal eene daad van echte broederlijk heid vervullen. M. de Voorzitter geeft kennis van een schryvenvan den Heer Gouverneur waarbij deze meldt dat de plans voor het oprichten eener naald op St-Maartenstoren en het bouwen van een bijgebouw aan den zijbeuk door de Commissie der monumenten werden goedgekeurd. Het verslag is in zeer vloeiënde bewoor dingen voor den heer ingenieur Coomans opgesteld. Het verslag der vorige zitting wordt ca lezing goedgekeurd. In geheime zitting, heeft de raad het ont slag aanveerdt van M. Eug Vandermeersch, als ondervoorzitter der Harmonie. 1. Heistelling van den zuid-westkant der Hallen. De globale som beloopt tot 5427 fr. 35 Goedgekeurd. 2. Herstelling van het Belfort. M. de Voor zitter zal in eene volgende zitting vers'ag maken over dat werk. De onkosten beloopen 128.860 fr. 3. Herstelling der zijvensters van den zuider kruisheuk van St-Maartenskerk. Het werk zal 21.380 fr. 41 kosten. De kerkfabriek komt er in voor 1/6, de stad ook voor 1/6. Het overige wordt bekostigd door Staat en Provincie. 4. Museum rekening ignOntvaogsten 2632 fr. 66 Uitgaven 470 fr. 20 Over schot 2182 fr, 46. Goedgekeurd. 5. Bibliotheek budget igi3. [Ontvangsten en uitgaven beloopen 1750 fr. Goedgekeurd. 6 Staatsmiddelbare school budget igi3. Ontvangsten en uitgaven beloopen 37030 fr. 7. Eeredienstbudget igi3 van St Niklaas- erkfabriek en vraag om toelage. De Ge meenteraad keurt het budget gord, dat in ontvangsten en uitgaven tot 7.726 fr. 02 en stemt het gevraagde krediet. 8. Stadsgronden inname van grond voor de toekomstige koopwarenstatie. De Staat is voornemens eene nieuwe koopwarenstatie in te richten. Daartoe moet de stad grond ver knopen. De heer ingenieur Lataire zal Zater dag met den gemeenteraad daartoe onder handelen. De hr Voorzitter stelt voor den noodigen grond aan de gewone voorwaarden over te laten. M. de Voorzitter zegt dat de bijzonderen de plans mogen komen nazien ten Stadhuize 9 Bureel van Weldadigheid: rekeningign en budget voor 1913. Die twee punten zullen in de afdeelingen door den heer VandeDboo- gaerdeen de3« afdeeling onderzocht worden. 10. Burgerlijke Godshuizen verkoop van hoo rnen. De Raad geeft een gunstig advies over dien verkoop. 11. Stadsfinanciën -.budget voor igi3. M. de Voorzitter doet opmerken dat de ont vangsten op de Botermarkt afnemen. M. Bouquet vraagt dat het materiaal van den tram Yper-Veume zou verbeterd worden. M. Fraeijs de Veubeke vraagt eene verhoo ging van kredieten om de straten te onder houden. M. Bouquet vraagt dat men de paden op de vestingen zou verbeteren. M. Biebuyek raSkt de kwestie der ci nema's aan, kwestie die nu overal bespro ken wordt, sedert de ijselijke ramp van Meenen. Hij vraagt dat men voetstappen bij' de Be stendige Deputatie zou aanwenden, opdat zij de politie der cinema's wederom ter studie brengen en strenger voorwaarden zou daar- stellen. De cinema's die in stad bestaan zijn toegelaten, doch het Koninklijk Besluit, be treffende de gevaarlijke instellingen, zegt dat men nieuwe voorwaarden mag stellen, indien het noodig is. Het is noodig dat men iets [meer doe, dan datgene dat bestaat. M. de Burgemeester heeft het recht de cinema's te ontzeggen aan kinders beneden een zekeren ouderdom. Men zou bijzondere voorstellin gen kunnen houden voor de kinders. M. de Voorzitter zegt dat de twee bestaan de cinema's toegelaten zijn. Zij hebben zich volkomen naar de voorwaarden geschikt, door M. von Kiderlen-Waechter, de duitsche staatssekretaris van buitenlandsche zaken is Maandag morgend, te Stuttgart, overleden. M. von Kiderlen-Waechter, is bezweken aan eene verlamming van het hart. Geboren te Stuttgart den 10 juli 1852, had hij deelgenomen aan den oorlog van 1870-1871,in de hoedanigheid van vrijwilliger. Na zyne hoogere studiën trad hij in 1879 in het beheer van buitenlandsche zaken. Van 1881 tot 1884 was hij secretaris van het ge zantschap van St-Petersburg1 van 1884 tot 1886 vervulde hij dezelfde bediening in het gezantschap van Parijs vervolgens werd hij gezantschap raadsheer benoemd te ConstantinopelIn 1888 vergezelde hij Wilhelm II naar St-Petersburg, Stockholm en Kopenhagen in 't vervolg verge zelde hij den vorst op al zijne reizen in den vreemde. Van 1888 tot 1894 oefende hij de bediening uit van raadplegend raadsheer by het politiek beheer van buitenlandsche zaken. In 1894 werd hij diplomatieke vertegenwoordiger benoemd te Hamburg en in 1895 naar Constantinopel verzon den om er dezelfde bediening te vervullen. M. von Kiderlen-Waechter had M. von Schoen opgevolgd in het ministerie van buitelandsche zaken. Het is Minister von Kiderlen-Waechter die, van Duitsche zijde,de groote rol gespeeld beeft in de onderhandelingen met Frankryk nopens Agadir en de Marokko-kwestie in 1912 en waarbij Duitschland afzag van alle recht op een deel van Marokko in ruil van een deel van Fransch Kongo. Met von Kiderlen verdwijnt een der meest gekende Duitsche Staats lieden zijn afsterven is dan onk voor zijn vaderland een groot verlies. de Bestendige Deputatie gesteld. Wiji kunnen niets meer aan doen. Doch, moest men eene nieuwe toelating vra gen ik zou de Bestendige Deputatie inlich ten over de gevaarlijke ligging der plaatsen. Wij hebben het recht niet de cinema's te verbieden. Het is eene nijverheid als eene andere. Ook stel ik voor eeni taks te leggen,: gelijk het in andere steden bestaat. Het is een middel om het oprichten van nieuwe cinema's tegen te houden. M. Biebuyek vraagt een kunstplakkaat,da t machtig zal bijdragen om onze stad aan de vreemden te doen kennen. Een eerste erediet van 500 fr. wordt daar toe ingeschreven. Men zal een wedstrijd uit schrijven tusschen de bijzondere kunstenaars van 't land. Op voorstel van den heer Burgemeester wordt de toelage, aan de Koninklijke Fan- tare geschonken, van 600 fr. op 1000 fr. gebracht. M. de Voorzitter zegt dat men bij Dicke- buschvijver eene nieuwe herberg in Lode- wijik XV-stijl zal opbouwen. Eene toelage van 1000 fr. wordt verleend om de onkosten te helpen dekken van het Concert Nadaud en eene toelage van 500 fr. wordt verleend om de kosten te hel pen dekken van het Eucharistisch Congres. Een krediet van 5000 wordt ingeschreven om de Kortrijkstraat te besteenen. De Raad stemt het budjet en gaat om 7.20 ure uiteen. Per naaste moeten wij nog terugko men op verschillige punten van die eindzitting van 1912; tijd en plaats ontbreken ons vandaag. Eeremis. Donderdag heeft E. H. Joseph Dehouck, nieuw-gewijde priester, in Sint-Maartens hoofdkerk, te 10 1/2 u. zijne plechtige eeremis gezongen. De ceremonie was indrukwekkend, zooveel te meer dat de zang zoowel bezorgd was et dat de jonge priester zelf zoo ervaren is in kerkzang. Gedurende de mis en binst het Te Deum heeft de pries ter, hebben zijne bloedverwanten en zijne vrienden, diep ontroerd, God bedankt voor die onuitsprekelijke, goddelijke weldaad van het Priesterschap, waarmede de jonge leviet is bekleed geweest in der eeuwigheid, 's Mid dags waren bloedverwanten, vrienden en ken nissen rond den gelukkigen priester verga derd op een gulhertig feestmaal', in; de groote eetzaal van 't College. Z. E. H. Kanunnik De Brouwer, pastor-Deken, hield eraan in hert- roerende woorden én priester én familie ge luk te wenschen, waarop E. H. Joseph De houck welsprekend en dankbaar antwoordde. Katholieke Jonge Wacht. Bij plaats gebrek moeten wij: het verslag van de Al- gemeene stadsvergadering uitstellen tot een volgend nummer. Sint-Michiels Turners. Zondag 19 Ja nuari heeft het groote tumfeest plaats in het Volkshuis. Familiekaarten zullen te verkrij- krijgen zijn met voorbehouden plaatsen aan 5 fr. en persoonlijke kaarten aan 0,50 fr. en aan 0,25 rf. Zonder kaart zal nie mand binnengelaten, worden in de feest zaal. Tram ontriggeld. 't Gebeurt niet zel den dat wij hooren. van een of ander, kleiner of grooter ongeluk op de tramspoorlijnen Tan- het Ypersche. Wij' hebben hooren zeg gen dat er wat materieel is .dat nog al te wen schen laat en dat er sommige spoorlijnen- door en door versleten zijn. 't Kan wel zijn dat er daar ook oorzaak van ongevallen in gelegen is. Nu, verleden week, Vrijdag, heeft de tram uit Veurne; tusschen Briefen \en Yper, van zijne perten gespeeld lachers zegden dat hel 't stoompeerd was dat opeens ver- schuwd werd door den windmolen van Dur- lou. Alleszins kantelde de machien en vloog in de gracht. De reizigers zijn er van afge komen met de schrik en een wandelingske te voet tot aan stad. De dienst bleef heel den namiddag ontredderd. En 1 de oorzaak Een riggel die brak. Burgerwacht. 26 December. 38 Photo Eet Ypersche Volk Wij geven van de week het portret van Theresia - Nathalie Verolleman, W« Charles Maillard, die op 26 December 1912 in haar honderdste jaar is getreden. Met onze wenschen van een gelukkig en zalig nieuwjaar, drukken wij de hoop uit dat Theresia-Nathalie binnen eenige maan den met veei plechtigheid hare 100e verja ring zal mogen vieren.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 2