PriesteriijKB Benoemingen Burgerstanden POPERINGHE WERVICK Officieele Berichten Belangrijk Bericht. Vermakelij kheden GEABONNEERDEN «SiXosVoJk'. KEEBING DER JAREN. POELCAPELLE 5# ïS? S# s£ *J& Zoekt gij eenen knechtofbediende, of eene meid; begeert gij eene ande re plaats of bediening; hebt gij iets te verkoopen, te verpachten of over te laten zet eene aankondiging in Het Ypersche Volk 't meest gelezen en verst verspreid weekblad der streke. tf* t-'ft HOPMARKT Moord. - Woensdag rond vijf ure 's avonds ontstond er in de herberg Het Firmament langs de Elverdingsche taan, hevige twist tusschen den dronken baas Désiré Beauprez en een beschonken boerenknecht, Richard Y an Reybroeck pperdengeleidei' bij Reué Leicher. Beiden waren immers over eenige jaren betrgk- ken geweest in een vechtpartij en moordpoging te Merckem, evenals Medard Beauprez, broeder van den baas Dan waren twee mannen, Depo- ver en Vandendriessche zoodanig gesloken geweest dat beiden stierven tengevolge der wonden. Van Reybroeck verweet nu aan M. Beauprez dat bij Uvee jaar gevangstraf had moeten uitdoen; zoo kwamen zij aan 'tvechten. Toen de baas den twiststoker wilde buitenzet ten, kreeg hij aan den dorpel der deur een geweldige messteek in de rechterdij. De mau viel neder, badende in zijn bloed .- den slagader was doorsneden. Niettegenstaande de zorgen van vrouw Beauprez en van geburen kon de bloedvloeiing niet stelpen. Toen Dr Feys die bijgeroepen werd, evenals een priester ter plaats kwamen, was de man reeds overleden. Intus schen was de bedronken Van Reybroeck naar eene andere herberg vertrokken. Doch hij wierd weldra aangehouden door de gendarmen. Het lijk van het slachtofter werd naar het gaslhuis overgebracht. Het parket van Yper is donderdag voormiddag reeds ter plaats geweestde dader werd seffens naar Yper overgebracht. Avondfeest. Zondag 5 Januari, te 6 uren 's avonds, geeft de Katholieke Kring een groot avondfeest, met de medewerking van het Stads muziek. Verschillende vreemde kunstenaren zullen optreden Mej. Jos. Eulaers, mezzo-so prano, soliste van Arli Vocalite Antwerpen; M. Jos. De Klerk, toondichter, le prijs van het Conservatorium van Antwerpen M. Mod. Lauwerys, lèeraar aan hetzelfde Conservato rium M. Jan Celis, pianist en flutist, le prijs aan 'tvoormeld Conservatorium; en M. H. Gysen, kluchtzanger te Antwerpen. De Cinemakwestie. Toen wij; kort geleden, een huisvader door de stem van Het Ypersche Volk een strenger regle ment op de cinema's hoorden vragen, vreesden, wijl maar al te zeer dat de tijd hem wet eens zon gelijk geven. Wij vermoedden echter niet dat het zoo spoedig zou zijn. God zij gedankt 1 de verschrikkelijke les is van elders gekomen, en Wervick, waar vrpeg of laat eene nog ijselijker ramp missehen gebeuren moest, is gespaard gebleven Met ijzing vragen wij ons af wat er hier zou gebeurd, zijn, aangezien daar,, waar vei ligheidsmaatregelen voldoende waren, zóóveel slachtoffers te betreuren vallen; wat er hier zou gebeurd zijn, zeggen wij, hier, waar in talrijke verlooningen honderden en honderden menschen letterlijk zaten opeengestapeld, in eene zaal, waar genomen maatregelen en voor- zorgen sedert jaren schreeuwend 'te wenschen liten 1 Niemand zal echter op dit oogenblik nog beweeren dat de tijd van handelen niet gekomen is. Zeker niet Ook zal de katholieke gemeenteoverheid, die op liot leven en de veiligheid harer onderdanen waken moet, ha ren plicht weten te doen, en van de cinema's, gelijk dewelke, eischen, dat zij, ofwel alle -oodige voorschriften van zekerheid en vei ligheid vervullen, ofwel dat zij verdwijnen De katholieke gemeentebesturen kunnen ove rigens, onder politiek opzicht, uit hetgenei in Meenen gebeurd is, eene les van groote be'tce- kenis trekken 'Zagen wij daar immers de liberalen den diepen rouw, waarin de Meé- nensche bevolking 'gedompeld, lag, niet ónt- eeren, en lasterende manifesten uitdeden' waar in zij de schuld der ramp op het katholiek stadsbestuur wierpen? Zagen wijl hen niet uit een vreeselijjk ongeluk, waar schrik en angst alleen "de oorzaak van waren,'en waar, bijgevolg, alle politieke haat uit eerbied zwij gen moest, een middel zoeken tot oiioei Tiji- ken strijd Het is dus zekerlijk voor zijne politieke tegenstrevers niet, dat ens katholiek bestuur laten moet, gewettigde besluiten en dringen de voorzorgen te nemen 1 Zeker.' neen' 1 "'Dat het daarin maar gerust zijnon weg vordere. Ten anderen Do voorzichtigheid is da moe der dier wijsheid, en beter is het den stal te sluiten vóór het schaap gestolen is 't Is evenzoo met hetgeen de jte spelen stuk ken ofte films, aangaat Waarom die: niet voorafgaandelijk aan een streng onderzoek on derwerpen Waarom nog langer wachten Wij zijn tegen de cinema's niet, gelijk de welke, als zij maar verbeelden' wat deftig en eerbaar is 'Er zijn schoon©, aantrekkelijke •belangwekkende en koddigis stukken genoeg, om niet te moeten afkomen met Parijsche, on zedige, walgelijke liefderomans en echtbrekers historiën liet is in het geheel niet noodig, de toeschouwers, vooral de jonge, laakbare, af te keuren verkeersels en liefdebetrekkm- gen voor ©ogen te leggen de vrijage is vroeg tijdig genoeg gekend, opdat men er nog het fijne van fee re Moeten wij trouwens u i l Wer vick gaan, om dagelijks, zoowel bij klaar als bij duister, piepjonge, nog snotneuzige koppels door de straten te zien trekken, tot schaamte en schande van al wat deftig is Het is nog veel min noodig, stukken te verbeelden, waar het sacrament des huwe lijks ten schandigste wordt onteerd waar men on trouwe mannen en pliehtvergelemde vrouwen elkander en wederzijds, in laakbare bijeen komsten en vuile liefdehistories bedriegen ziet! Zijn er misschien nog gelukkige huisgezinnen te veel, opdat men biji hen! het kwaad kome aanleeren onder bedriegelijke en aantrekke lijke vormen opdat men hen den wijdgcopen- deen weg'-wij'ze naar zedenverval en... huis krakeel ?;p KontrolStrenge kontrol. Achtbare Hee- ren van'het gemeentebestuur, dat vragen wij, met dezen, onzen wensch in to willigen, zult gij ook voldoen aan de begeert© van al wie het met het stoffelijk 'en zedelijk welvaren en met de toekomst van Wervick goed meent Een groep katholieke huisvaders. N. B. Men gelieve op le merken dat wij geenszins het Inzicht hebben andere Cine- inainstellingen te benadeeligen. Wij vragen en kel dat zij alle noodige waarborgen zoo ze delijke als stoffelijke opleveren, fs 'tte veel?? CROMBEKE Zondag den 12 Januari zal de hopbond eene vergadering houden te 8 i/2 ure 's morgens in de knechtenschool Al de hopplanters van Crom- beke, Stavele en Westvleteren worden vriende lijk uitgenoodigd, zelfs deze die geen lid van den bond zijn. E. H De Jaegher zal eene voordracht geven over de bemesting der hop. Daarna is er prijsuitreiking voor de hoptentoonstelling van 1912, en verloting van boekwerken over land bouw, pastillen Waltherij genoeg is, om eenen pijnlij ken hoest, zoo oud hfj wezen mocht te genezen. 1 fr. de doos. EL VERDIK GHE Boerengilde. Maandelijksche vergadering op heden Zondag 5e" Januari om 6 ure stipt in het ge woo lokaal. Dagorde: Verslag; mede' deelingen Aanspraak Betaling van al de gele verde waren. Bericht. Iedereen weze met zij ne betaling van ontvangene waren en van de jaariijksche bijdrage in regel. Dit voor 't ge mak van zaakvoerder en schrijver. _KJ Wacht. YVij geven te naaste weke wal het werkend lid, Aimé Deconinck in zijne eerste proefvoordraebt uit één zette, voor een vijftigtal jongelingen van goeden wil. KEMMEL Aan de liefhebbers van gezorde luchtstreken mag Kemmel met reden aangeprezen worden. Niettegenstaande de aanhoudende regens waar door wij sedert maanden benadeeligd zijn en die oorzaak geven tot menigvuldige kwalen en ziekten genieten de bewoners der streek Kem mel een ongedeerde gezondheid en als bewijs van de voordeelen der gezonde luchtgesteltenis is er sedert zes maanden enkel een sterfgeval geweest op de gemeente van Kemmel en dit nog maar van een kind beneden de zeven maanden. Plechtige Eeremis. Dondeidag 2n Janu ari heeft onze geachte en geliefde dorpeling de Eerw. Heer Joseph Vandermeersch zijne plech tige Eeremis gezongen. Eene zeer talrijke menigte woonde de aandoenlijke plechtigheid bij. iedereen houdde eraan de zoo verdienste lijke en gekende familie Vandermeersch eenen blijk van genegenheid te geven door zjjne tegen woordighoid in het eerste plechtig misoffer door den nieuwen Priester in de parochiekerk opge dragen. De jonge Leviet werd aan het altaar bijgestaan door zijne vrienden en voornamelijk door zijnen Oom, den zeer Eerw. Heer Henri Vandermeerseb, pastor deken te Brugge en door zijnen Eerw. Heer Pastor. De plechtigheid was zeer aandoenlijk en heeft op de Christene inwoners van Kemmel eenen zaligen en deugddoenden indruk gemaakt. Na het feest in de kerk heeft in de groote zaal der school een allervriendelijkst en aangenaam feestmaal de talrijke vrienden en bloedverwan ten vergaderd. Hertelijke gelukwenschen aan de familie Vandermeersch. KOMEN-TEN-BR1ELËN Ouders bewaakt uwe kinderen, gisteren namiddag is er te Ten Briele een pijnlijk onge luk gebeurd 't Zoontje van Emiel Cuvelier dat nog maar di ie jaar oud is liep langs de groote baan toen de wagen van Jules Masschelein voorbijkwam en 't kind onder de wielen terecht kwamen 'tin deerlijken staat door de geburen is opgenomen geweest. De droefheid der ouders is groot. LAN GEMARCK Geitenbond. Op Zondag 11. wemelde het van volk in 't Lokaal't was er immer de Alge meene vergadering voor de leden van den geitenbond er waren zoowat 250 a 3 0 personen tegenwoordig. De vergadering werd geopend door het teeken van het H. Kruis en daarna werd verslag gegeven door den Eerw. Heer Proost over de werkzaamheden en geldverhan- delingen van den Pond binst het jaar 1912. Voor de 417 ingeschreven geiten hadden de led' n 369 20 frs. betaald aan den Bond, en voor de 38 sierften voorgevallen binst den loop van 't jaar heeft de Bond aan de leden uitgeaeerd 482 frs:dus (482 - 269.20 - 2 1 2 8 0 frs. meer of dat de Bond van de leden ontvangen had. Voeg daarbij de prijskamp en de prijsloting onder de leden en, zélfs de personen die blind zijn op een ooge, zullen nog inzien wat groote voordeelen de Bond aan zijne leden verschaft. Het is b.'zonderlijk de Gemeente, en de Herver zekeringskas die den Bond ondersteund hebben, bij zooverre dat de rekeningen gesloten werden met enkel een tekort van 48,75 frs. hetwelk gevuld werd door het batig slot van vorige jaren. Na de lezing van het verslag was er loting van 86 sehoone prijzen. De Eerweerde Heer Pastor die de vergadering bijwoonde, heelt, in zijne genegenheid voor het volk en voor den bond, deze lange reeks prijzen nog willen vermeerderen op staanden voet moest de horloger M. Amedóe Debusschere twee sehoone ré veilles halen, dewelke geschonken werden aan den 1" en den 41" der prijswinnaars, daarbij nog sigaren hetgene het getal prijzen op 93 bracht. en nog zeggen dat er geen een van overgebleven is 1 De leden schenen zeer tevre den en waarlijk zjj hadden er redens toe do Raad, van zijnen kant. was gelukkig over zijne bewezen diensten: ziedaar de kristelijke lief dadigheid. men die van de slijmverdrijvende Waltherjjpi! gebruik maken, alle gevaar vermijden en de beste gezondheid bewaren, t fr. de doos. OOSTVLETEREN Dees week heeft Me Gapelle ons verlaten om te Yper te gaan wonen. Die mensch is bij de 10 jaren hoofdonderwijzer geweest. Geheel de mannelijke jeugd onzer gemeente heeft hij dus onder handen gehad zijn geheugenis zal bij velen in zegen bewaard blijven, die hem dank baar zullen blijven om zijne heilzame lessen en voorbeelden. Het Ypersche Volk maakt zich de tolk zijner gewezen dankbare leerlingen en hem vreugdige rust te wenschen midden zijner kin deren en den spijt uit te drukken die een dankbaar man altijd gevoeld bij het zien verdwijnen van een vriendelijke weldoener. Heer Jérémie Gapelle, zoon van onzen gewezen Meester, volgt thans df lessen in het instilut colonial te Brussel.Hij schikt met maart in te schepen naar de Kolonie om er als staats- agent in dienst te treden, 't is de tweede Oostvleterenaar die zulks aangaat, de eerste doet reeds zijn 2e termijn in Kongo. Heer Demullewie. Hij zal voor den 2" keer terug komen naar zijn vaderland dees loopend jaar. Gedurende het verloopende jaar werden op onze gemeente 8 huwelijken ingezegend, 42 kinderen geboren, 28 menschen begraveD, waarvan 11 onder de plechtige communie en 17 er boven. In de kerk werden 24 200 heilige Communiën gedeeld. De oudste menschen onder gemeente zijn Selia Saelens, geboren 't jaar 22, Sophie Debandt, moedertje Taveirne, Fikken Lorrain en Louis Danneel, De familie Feys van Woesten, heeft de verkoop van '1 Ypersche Volk hier te Oostvlete- ren op haar genomen. De gazette wordt reeds van den Zaterdag namiddag ten huize op de plaats rondgedragen aan al dezen die hun abonnement namen bij vrouw Feys die dees week op rond gekomen is. Met den uitkomen zal de gazette ook verkocht worden aan het der kerk. Wie nog niet abonneert is, geve zijn naam op aan die brave menschen, hij helpt ze nog leven ook Op 2e kerstdag, heeft den Oud-Soldaienbond, zijn jaarlijkseh eetmaal gehouden, bij de kinders Vandenbussche. t Was rond den avond een buitengewoon slecht weder, zoodat elkeen dachtte, dat er bijna niemand zou opkomen maar niettegenstaande de geweldige regen en wind. kwamen onze moedige soldaten af, ten getalle van tachtig. Ten 8 ure, zette men zich aan tafel, waar een Rjne rosbief opgediend werd. Na smakelijk en eerlijk voldaan te hebben, sprong M. de Burgemeester-Eerevoorzitter recht, en deed eene welgepaste aanspraak over de legerwet en de soldatenkwestie, die met algemeen hand geklap toegejuicht werd. Daarna zoDg men eeni- ae kluchtliederen, alsook 't liedje van Karei Verbist, welke allen met de meeste aandacht aanhoord en met hoera's begroet wierden. Om dit broederfeest te sluiten, wierd er nog een herteljjk parijjlje gekaart,en alzoo rond 10 uren elkeen zeer voldaan zijnde trok er van onder, met 'nen goeden avond en als God wil tot te naaste jure. - Er is maar één dingen jammer, en 't is dat de oude mannetjes, die soldaat gespeeld hebben, niet konden helpen smullen, ten gevolge van dat slecht weder want ge moet weten dat de Oud-Soldatenbond te Poelcapelle f20 leden telt. Jamaar, alzoo niet, en die oudjes mochten hun rantioen niet verliezen, en het bezorgd bestuur besliste, hun deel ten huize te bestellen. Sehoone daad van gelijkheid en broederlijkheid. Wij wenschen geluk aan d kinders Vanden bussche, die met zooveel zorg, orde en beleefd heid, het avondmaal opgediend hebben. Om te zeggen lijk of dat 'tis, tn zonder boffen, 't was oprecht kermisvleeseh, zoo malsch en zacht waarlijk dezen zonder tanden hadden kunnen eten met de kavels. Proficiat't waren er die hertzeer hadden, dat ze zagen den overschot wederom van den tafel wegdragen. Waarlijk, de oud-soldaten hebben zich op eene deftige en voorbeeldige manier gedragen, en dit strekt hun tot eer. Onze beste gelukwenschen aan den heer Voor zitter, den brigadier-veldwachter en het bestuur, die geene moeite sparen tot standhouding en bloei van hunnen bond. Vergeten wij ook niet te zeggeD, dat den bond in algemeen akkoord een verzoekschrift ge stuurd heeft aan de Heeren Senatoren en Volks vertegenwoordiger van het arrondissement, hun smeekende de nieuwe legerwet te stemmen, op voorwaarde dat de zedelijke- en taalbelangen verbeterd en geëerbiedigd wierden. Kolonel Vanden Eynde, die het vaandel aan den oud-soldatenbond overhandigd heeft, heeft een telegram van gelukwenschen ontvangen, ler gelegenheid zijner benoeming als generaal- major. Leve den hond der oud-soldaten Brand 2,le Kerstdag rond 1 ure namiddag, heeft er brand ontstaan in de suikerijdroogery van M. Karei Ostyn. De vlammen sloegen reeds door de droogplaat toen men den brand bemerkte, en dank aan de koelbloedigheid en onverschrokkenheid der hastwerkers kon gebluscht worden. De schade aan het gebouw en aan de boonen is gering en door verzekering gedekt. Onverwachte Cinemaspelers Zaterdag morgen kwamen er hier twee rol- en kunste- koten toe en piasseerden hun langs de kerk- Den inhoud bestond uit 19 personeD, waarin 14 a 15 kinders En hun gevolg zeiden zij, was eene prachtige Cinema, veel schooner dan die :e Meenen, en die ging hare manceuvers doen op Zondag 12 Januari 1913, (eenige vertooningen in België). 't Waren Franschmans, en die apothekers lie pen geheel den dag en avond rond in de winkels, om alle soorten van dingen, en om geld te doen wisselen in stukken van enkele tranken en in nieuwe halve frankskens Maar 't gebeurde, als de winkelier niet rap genoeg en was, dat ze ne keer schamateerdeD Om kort te vertellen, die rappe palingen, die lont geroken hadden, rolden Zondag morgen hunne getten op, en zijn waarschijnlijk gaan spelen in hun vaderland. Van gehrekel en ge spuis, spaar ons Heer PROVEN De trams die hier 's avonds gewoonlijk om 7 1/2 ure en om 9 1/2 ure aankomen, zijn maan dag avond met 1 1/2 uur vertraging aangekomen. SINT-JAN Wij hebben het volgende ontvangen Voordracht door Mijnheer den Professor Reymans der Hoogeschool van Gent over tuber culose bij de runddieren. Klaar toonde de spreker hoe rap de levelingen de microben - zich vermenigvuldigen in 't dierlijke organisme en welke verwoestingen zij er aan riciiten ook aan welk gevaar de kinderen blootgesteld worden, die ongekookte melk van pokzieke koeien gebruiken. Na bewezen te hebben hoevele millioenen franken verlies de belgische landbouw jaar- Uiksch ondergaat ten gevolge dier gevaarlijke plaag, toonde hjj het bestrijdingsmiddel t. w. de tuberculinatie, met afzondering der dieren die gereageerd hebben. Er dienen syndikaten gesticht te worden bonden tegen de koepokken waarbij aide boeren eener zelfde omgbving aangesloten zijn. De voordeelen: 1° uitsluitend gezonde beesten opstal hebben en alzoo het grootste mogelijk prolijt bekomen 2° vergoeding bekomen voor dieren tot voeding ongeschikt verklaard, deze vergoeding beloopt tot de volle waardi des diers, wel te verstaan voor de landbouwers bij het syndikaat aangesloten.Dit is volgender wijze mogelijk voor alle dieren die gereageerd heb ben betaalt de Staat 15 p. der waarde als de dieren tot het verbruik toegelaten wordenvoor dieren oneigen tot het verbruik betaalt de Staat 75 p. der waarde. Deze vergoedingen gaat: naar het syndikaat. Zoo is eigenlijk geen verlies meer voor den boer te duchten. Het tubereulineeren kost de landbouwers niets, alléén is er jaarlijkseh te betalen, en dit om aan de wet te voldoen, eene bijdrage van fr. 0.10 per dier. Het algemeen reglement nopens de bestrijding der tuberculose zal ook eerlang veranderd wor den. De toelagen zullen niet meer gegeven wor den tenzij door tusschenkomst van het syn dikaat. Bij het sluiten van zijne conferentie wierd Mr Heymans uitbundig toegejuicht en door Mr den Burgemeester namens de toehoorders hertelijk bedankt. Mr den inspecteur Em. Decaesteker, deed in 't korte de bijzonderste voordeelen van 't syndikaat uitschijnen waarna lezing gegeven werd van de voorloopige samenstelling van het bureel, van den bestuurraad van het nieuw ver bond. Eerevoorzitters MM.Fraeijs de Veubeke, Senator; E H. Tyberghein, Pastoor Voorzitter: M. H. Docby, burgemeester ondervoorzitters MM. B. Vermeulen en Em. Deeaestecker schat bewaarder M Z. Rogiers; schrijver: M. R. Leeluyse. Dan wierd er overgegaan tot de opneming der namen vaa de deelnemenden er waren er een redelijk getal, doch niet alle aanwezigen. Het is niet begrijpelijk hoe iedereen niet on middellijk meedoet aan zulk verheven en tevens voordeelig werk Men durft toch hopen voor de faam der St-Jansche landbouwers en deze van het omliggende,dat er geene enkele uitzondering aan de deelneming zal zijn, bijzonder als we zien hoe het e'ders siaat. waar de onthouding niet grooter is dan 1 per °/0 Hier zou het nog beter moeten zijn 100 per zouden moeten aan sluiten. De afdeeling der Katholieke Wacht geetf Zondag en Maandag haar jaarlijkseh concert. Die een kwart wil lachen kome zien. i WATOUi De afgevaardigden der onthoudersbonden van onze Gemeente, altijd beieverd om tot bestrij ding van het rampzalig drankmsbruik, iets nieuws te vernemen, hebben eraan gehouden de vergadering bij te wonen in het volkshuis te Poperinghe op 26 December laatst. De heer Vanderghote, afgezant van den brug- schen onthoudersbOEd, heeft er den wensch uitgedrukt, eenen arrondissementsbond tot stand te zien komen. Dit gedaebt is algemeen bijgetreden door al deaanwezigen. Daarop heeft een der afgevaardigden aan al de bonden een bericht gezonden, hen aanmanende hunne aansluiting te doen bij den Brugschen onthou dersbond daar ook de labellen te vragen en volledig terug te zenden vóór 10 Januari Sekretariaat der maatschappelijke werken Oudenburgstraat, 19, Brugge. In dezelfde zitting zijn als propagandamiddelen aangewe- wezen, het verspreiden van onthoudersbladen en van matigheidsalmanakken, het uitreiken van diplomas, het dragen van het matigheids- beidsmerk. De naaste vergadering is voorloopig vastgesteld op Asschen Woensdag om 3 ure. De Viaamsche gilde had het genoegen, Zaterdag het bezoek te ontvangen van den heer Doktor Borms, de onvermoeibare strijder voor den vooruitgang en den bloei der Viaamsche taal. Die talentvolle spreker was op terugtocht van eene reis in Fransch-Vlaanderen. Hij had den besten indruk bewaard van zijne gesprek ken met de liefhebbers van het oude Vlaamsch. Overal zullen de liederavonden der Antwerpe naars voorbeschikt op einde Maart en begin April lustig aanvaard worden. Ook mag het met vreugdegezegd zijn,dat de stad Poperinghe zieh ernstig voorbereidt om in den loop van dit jaar den roemvollen Eerw. Heer De Bo, den gevierden vlaamschen dichter, heerlijk te vieren. WEST-VLETEREN Genezen. H. L. Lantsheere is er bijna geheel door. Nog eenige dagen 't huisziten, en dan wat voorzichtig zijn, en hij zal mogen zeggen dat hij door eene dubbele speloog is gekropen, eerst deor deze van den tram en dan door die slechtere der dood. Te beter Gehoord ter plaats Hoeveel goden zjjn er Zeven, menheere Zoo, zoo Noemt ze eens 't Doopsel, 't Vormsel, 't Heilig Goed, go?d Zegt eens, wie is uwe God Dat is iets anders, 'k Ben nu 65 jaar. Als ik jong was, 't was 't Huwelijk. Maar 't is veran derd ge meugt het gelooven Drij dubbel groot nieuws I. Nieuios dat zal aan eenige welkom zijn. Sinds laDg by eenige gewenscht, van vele besproken, voo 't meeste deel noodzakelijk is hier eene instelling nog te kort voor't welzijn en van landbouwer en van neringdoener, en 't is iets dat elders of reeds lang bestaat of kortelings is opgericht met de beste uitslagen voor al wie het eenigzins aangaat,te weten een boerenbond. Op heden is het al hond, waarvan men spreken hoort, en dit bij fabriekanten en werklieden, by bebouwers en dierenteelers, by zieken en ouder lingen en overschot van gelyk. dat hebben zij want, alwie eenigzins klaar ziet, verstaat dat van den eenen kant de vereeniging aan hare leden voordeel geeft en macht anders somtijds zelfs niet uit te peizen, en dat van den anderen kant de opwerping als zou een bond de belangen van bijzonderen te kort doen, sedert jaren reeds begraven ligt in den put van hare domigheid. Waarom dan zou het beste deel onzer bevolking het noodzakelijkste, het meest blootgestelde aan allerlei tegenkomsten zich niet vereenigen om man te staan tegen alle concurrentie, en meer te kunnen verdienen door zyne aansluiting bij den grooten en machtigen beigischen boerenbond van Leuven Dat hoorden wij menigmaal uit den mond van eenige landbouwers en zelfs van burgers dit schrijven, (het eerste maar laatste niet,) zal hun welkom zyn. Ondertusschen spreekt malkander, werkt krachtig voort en, (de bonden bestaande op de gemeente zijn daar om het te bewyzeu,) onthoudt het spreekwoord onzer vaderen die aenhoudt, segent! II. Nieuws dat velen zal verheughen. '1 B 'gint koud te zyn en windig Ook met zulk slecht weder zijn er vele menschen, bijzonderlijk oude, die lijden aan allerlei plaagschens en dik wijls veel geld besteden om er van verlost te zijn, en eilaas meest maar twee dingen beko men 't verliezen hunner penningen en 't be waren van hunne kwaal Vrienden van 't Yper sche Volk, die dit leest prent dat in uw geheugen: tegen hoest en verkoudheden, borstvallingen en verstoptheden, droge levers en natte magen, daar is maar een geneesmiddel zoo goedkoop als zaker. dat alle andere remediën overtref; en gemaakt is hier ter plaats, 't Is eene soort van pil genaamd Knabbeldepin, natuurlijk produkt getrokken uit kruiden, wortels, maagsap van dieren, enz. bereid met zuivere tarwebloem en gekristaliseerde suiker volgens de ondervin ding en leerwijze van eene brave ziele, die uit loutere menscblievendheid handelt —Eikendeen zal haar dank wijten om hare edele gevoelens de zieken zullen haar gerenedfjden Knab beldepin is aangenaam van smaak, zoet van reuk, smeltend in den mond, zacht van werking, zeker van uitwerksel, schadeloos voor oud en jong. Informatiën en algemeen dépot te Westvleteren. Staal kosteloos te verkrijgen Voortverkoopers op alle gemeenten gezocht. Eene zaak is nog gevraagd: die genezen zyn gelieven hun naam op te geven om hem te bew ren op het eereboek van den verkooper, waar eene wonderbare genezing beschreven staat, die reeds meer dan een jaar voortduurt III. Nieuws dat allen zal voldoen. Geetekweekers, gij allen, verheugt U Onze bond begint nu te werken en dit met 158 geeten, 130 werkende en 40 eereleden, en dat voor een begin Op 3de Zondag dezer eerste algemeene vergadering met groote voordracht van meester De Queker. Ter week, daar nog meer over. Zagemul. Henri Dieusaert heeft eene beet, die 6 kilos weegt; - Onze verkooper Petrus Herckelbout, wieDs kat maar 5 kilos zwaar is, beveelt aan allen zynen allerbesten paret, er: zal zjjnen wijzen raad en lange ondervinding ten dienste stellen voor alle geeten met ziekten ge plaagd gelukkig zjjn zy die den geur van watels vernemen maar gelukkiger nog zjj die zich met dien geur niet moeten vergenoegen liefhebbers van rozen, zelfs in den winter moeten naar de villa ter Rozen op den Vyf- linkhoek 't Is gezond van zijnen mond te spoelen, maar 't is niet gelyk waarmede; Geen waar is het dat men in de Mis mag te 'laat komen tot aan da eerste staanders Allicht komt het verslag onzer bloeiende melkerij uit en 't is prachtig 't Oudejaar ging er van door onder een glans van zon en voorbeeldige deftig heid geen wonder dat 't nieuwe begon, (eenige zagen het zelfs beginnen met druppels der nieuwe patenten, gezegende kaffieboonen ver sierde vensters en k inkende verzen voor de toekomst. WOESTEN Woestenaars wij en mogen niet ten achteren blijven by onze buren, en vooral niet in zake van ver vlaamsching van 't leger. Al onze viaamsche jongens zijn soldaat, door de nieuwe legerwetveel zwaarder drukt die wet op onze talryke viaamsche gezinnen, dan op de onbevolkte gezinnen der walen. Tot hier toe vermocht den vlaming in het le ger niets op taalgebied en hij die slechts zjjn moedertaal kende was is't leger als een ver drukt stijtkind eener hartelooze moeder. Langer mag dit niet blijven duren, Ja wij kennen plichten, doch willen rechten Wy eischen voor onze geliefde zonen die vol vaderlandsliefde er fier op zijn hun geliefd Bel- gie te steunen en zyne vrijheid te waarborgen, dat hunne taal, hunne zeden, ongeschonden en ongekrenkt herkend worden nevens die der walen. Wij eischen dus eerst en vooral Viaamsche karzernen en vooral viaamsche opperhoofden die onze viaamsche jongens in hunne taal, on derrichten en gebieden. Wij eischen nog dat zjj geneesheeren hebben aan wie zij in hunne taal hunne ongemakken kunnen mede deelen en van wie zy in hunne taal de noodige voorschriften kunnen ontvangen. Daarom dus Woestenaars geen familie vader, geen huismoeder, geen persoon boven de 16 jaren mag op Woesten gevonden worden die geene kaart zat onderteekend hebben tot ver- vlaamsching onzer kazernen. Dergelijke kaarten zjjn reeds in groot getal rond gedregen, en zullen nog rond gedregen worden. Die er bij vergetendheid geen ontvangen heeft wende zich tot een lid der studentenbond die zich bereidwillig ten dienste heett gesteld van dit werk. Die reeds zulke kaarten ontvangen hebben, wachten dus niet meer die kaart, na ze ingevuld te hebben, aan de studentengilde terug te bezor gen van waar zjj al te zamen zullen opgestuurd worden naar de kamer der volksvertegenwoor digers. Dus Woestenaars uwe viaamsche belangen staan op 't spel. Gij kent uw plicht! Men zegt dat 't vlaamsch te niet zal gaan. 't en zal. Dat 't Waalsch gezwets zal boven slaan, 't en zal. Dat hopen, dat begeren wij Dat zeggen ja dat zweren wy. Zoo lange als wjj ons wezen, wy! 't en zal 't en zal 't en zal. WU LVERG H EM Zondag en Maandag 5 en 6 Januari. Groot concert aan de leden van Sint Machutuspecsioen- gilde om 5 uren stipt in de zustersschool. Nota- In het verslag van 1912 van den Bond der pensioengilden van het bestuurlijk arrondis sement Yper, staat er in volle letters te lezen Eene gemeente op 43 bezit geene ljjfrentgilde het is Wulverghem Harde pil om slikken vooiwaar voor de Wulverghemnaars neen, neen, zoo niet. Zeiden zy vroeger en zeggen zy nog te Yper - Sint Pieters boven men zal zeggen hier te Wulverghem - Wulverghem boven!» Men sprong uit zijn kotje en handen aan het werk. Eene gilde werd geboren en dit op den heugelijken dag, die nimmer- door alle ware Vaderlanders zal en mag vergeten worden, 't was op 2 Juli, op den guldensporen sla^ van Beigie, dat de gilde hier het licht zag. Op 2de Juli op den dag der triomphe voor Belgie, was er nu shier eenegi'de die gedoopt werd met name Sint Machutus pensioecgilde en die date 2 Juli prijkt thans in guide letters in den rjjke standaard der gilde. Zij leeft, God zij gedaokt, zeer goed voorten thans op 't einde van het jaar zien wij ze daargesteld en 't staat in 't Yoersch Volk van zaterdag laatst bij voegsel derde kolom) om aan de andere gilden tot voorbeeld te dienen Bravo en proticiatGaat voort Wulverghem naars. Da gilde Dauwelyks 6 maanden geboren staat streus en gezond en zal. 't is te hopen tot hare volwasenheid komen in 't jaar 1913. S/Ziehierharen toestand op eene parochie van 55u zielen. 1/ 345 Wulverghemnaars hebben een lijfrent boekje. 2/ 302 spaarden binst die 6 maanden de som van 2447 franken. 3/ 32 wachten tot in 1913. 4/ 11 zyn verhuist met hun boekje naar eene aDdere gemeente. 5/ 4 die hier wonen sparen nog op hunne vroegere parochie. 6/ 52 zjjn boven de jaren vóór 1847. 71 72 kinders nog te jong van af 19 7 tot 1712. 8/ 76 kunnen sparen, en zij zullen hun best doen. 549 Ziedaar de slaat van zaken. r Wulverghem heelt [eene lyfrentgilde. 'T is allerschoonst. Waar zijn er nog zulke gemeen ten Hoeveel is dat ten honderd Dit zou eene decoratie verdienen aan de heeren voorzitter en schrijver! Ware het zoo de gilde zou feeste vieren op den verjaar dag Moedig vooruit en nog een stuikje en gansch de bevolking maakt deel van de lijfrente sparen is toch eene sehoone deugd Geluk kig jaar 1913 aan Wulverghem WYTSCHAETE Op Is" en 2de kerstdag gaf de wijdvermaarde tooneelafdeeling Ieverzucht en Broedermin haar jaarlijkseh luisterlijk avondfeest. Het gekend drama De oude Smokkelaar of Zwarte Griet werd met veel kunst opge voerd. De spelers spraken eene zuivere neder- landsche taal en de tooneelversieringen werden met bijzonder goest afgewisseld. Daar ontbrak ook geen zedeles die doorlede ren toehoorder goed begrepen wierd De haat komt van de menschen, de liefde van God De twee kluchtspelen De Poortier van M' Poortier en Gefoptwerden met veel smaak opgedischt en genoten veel bijval. Ge ziet dat er bij die tooneelspelers ware liefhebberij bestaat. Het feest werd telken avond door een tal rijk en achtbaar publiek bijgewoond Iedereen was ten uiterste voldaan en verliet de zaal met een welgemeend Tot wederziens> tot 't naaste jaar. Dank voor de aangename avondstonden. Mijne 6este gelukwenschen aan den E. H Be stierder Kapelaan Verfaille en aan de achtbare en ieverige uitvoerders. Wytschaete Prijskamp van Tabak gegeven te Yper in December 1912 Op 19 stalen bekwam het Tabaksyi dicaat; van Wytschaete 16 pryzen. Proficiat Mgr. de Bisschop heeft benoemd Onderpastor te Reckem, E. H. Baert, on derpastor te Westoutre Onderpastor te Westoutre, E. H. Vanderhae- ghen, onderpastor te Clemskerke Onderpastor te Clemskerke, E. II. Merchier" onderpastor te Lé Tuquet Onderpastor te Le Tuquet, E. H. De Bra- bandere, onderpastor te Assebrouck Onderpastor te Assebrouck, E. H. De Smet, onderpastor van St-Jan te Poperinghe Onderpastor van St-Jan. te Poperinghe:, E. II. Sobry, leeraar aan 't college te Veume; Onderpsator te Coolscamp, E. H. Gyquiero, onderpastor te Keyem Onderpastor te Keyem, E. II. De Poorter, onderpastor te Coolscamp Onderpastor te Dranoutre, E. H. De Smedt, onderpastor tc Schuyfforscapelle Onderpastor te Schuyfferscapelte, E. H. De Lanote, onderpastor te Dranoutre. Burgerlijke decoratie. Al. Welkhuysen, bewaker van Ie klas aan Staatsweldadig- heidsschool te Yper, ontvahgt da medal ie van '1e klas. M. Wullus, leeraar aan Staats middelbare school te Yper, ontvangt de me- dalie van le klas. In 't leger. E. Ivuypers, administratie- officier van 3e klas, gehecht aan het krijgs hospitaal te Yper, gaat over naar dat'te Gent. Li. Servaes, administratie-officier van Je klas, gehecht aan het krijgshospitaal te Gent, kemt over naar dat te Yper. A. Verkiest, apotheker van le klas, ge hecht aan het krijgshospitaal te Yper, gaat over naar dat te Brugge. G. Van Granberen, apotheker van 2e klas, komt over van het krijgshospitaal te Brugge naar dat te Yper. M. Bossaert, balaillon-geneesheer van 2e klas bij' het 3e linie, gaat over tot de le klas. Gezondheidswerker!. Waterleiding. Dc Moniteurkondigt het volgende ko ninklijk besluit af Gezien de beraadslaging van den gemeen teraad van Yper, in datoi 6 April 1912, aan nemende een plan voor wei-kan met het oog op het vervormen van den vijiver van Dicke- buseh, en strekkende tot het bekomen dat de uitvoering dezer werken van algemeen nut verklarad worde Overwegende dat deze werken bestemd zijn tot het verbeteren der waterleiding der stad Yper Aangezien deze vaste goederen gelegen zijn op het grondgebied der gemeenten Vlamertin- ghe, Dickebusch en Kemmel Gezien de bewijsstukken, waaruit blijkt het vervullen der pleegvormen van onderzoek van commodo et incommodo in de drie voor noemde gemeenten; Gezien de beraadslaging, in dato 16- No vember 1912, waarbij de gemeenteraad van Yper antwoordt op^ de tijdens het onderzoek aangevoerde opmerkingen Gezen de gemeentewet, alsooik de wet van 27 Mei 1870 Wij hebben besloten en Wij besluiten Art. 1. Worden van algemeen nut verklaard de werken tot vervorming van den vijver van Dickebusch. Art. 2. De gemeenteraad van YTper wordt gemachfigd tot het aankoopen uit de hand, van de vaste goederen noodig voor het uit voeren dezer werken, en desnoods tot het doorzetten der onteigening overeenkomstig dei- wetten ter zake, YPER.— Geboorten Lemabieu Gérard, Pan- nenhuisstraat Maerten Ivonne, Pateelstr. Roose irèoe, Tcmpelstraat Geldhof Jeanne, Blindeliedensiraat Costeur Roger, Rijssel - str. Preneel Elisabeth, Bolerstr.—Vandorpe Martha, Poperinghestr. Pattyn Léonie, Te gelstraat. Sterfgevallen De G oote Justine, 86jatr, i. b. weduwe van Gatteudyck Frangois, St. Jans- hospitaalstr. Candeei Julienne, 70 j., z. b. ngg. St. Janshospiiaalstr. BulckaenïAuguste 77 jaar, z. b. weduwaar van Brutin Virginie, Ri.sselstr. Desauw Alice, 31 jaar, z. b. echt- genoote van Birlouet Alois, Poperingbesteenw. Luyten Gilbert, 16j kleermaker, Dickebuscb- steedweg Vanhove Virginie, 78 jaar, z. b. wed. van Knockaert Charles, St. Janshospilaah ui™ ~,Dieleman Frangois, 2 m Mondstr. - Verwaerde Mariette, 6 m. Bukkerstraat wufópi^R6 ri/?a oo'- 7 wekerh Patteelslraat Windels René, 38 j., mandemaker, weduwaar van Bourgeois Leonie, Meenrnstraat. Buyle b .t' m Jaar' F-weduwaar v. VanaerJe Matbilde, Boesinghestraat. Huwelijksafkondiging Henri v»n isacker landbouwer te Vperen Irma Vanoverbcrcrhé landbouwster te Merckem. POPERINGHE.— Geboorten Pinceel Valere Wijk II. Deeaestecker Maria, wijk D lerla Marguerite, Tien Geboden Huyghe Robert, Wijk I Delye Maria, Wijk G. Huwelijk Camille Merlevede, zwijuslachter en Eveline Liebert, naaister. Sterfgevallen Clabau Camille, 11 maanden, PottestraatRommens René, 85jrentenier, weduwaar van Eugenie Vandenberghe, Gast huisstraat Beauprez Désiré, 40 jaar, herber gier, echtgenoot van Elodie Verbeke, Wijk D. Huwelijksaankondigingen Isidoor Donche, landwerker en Lucie Artois, dienstmeid. Maurice Rommens, brouwer en Hélène Delf'os- sm, b Oscar Questroy, schoenmaker en Magdalena Debyser, werkster Emile Vcrret, landw. en Valerie Questroy, werkster Julien luttn, werkman eu Marie Handpoorter, kantw. Emeric De Puydt, schoenmaker en Georgiue p amour, dienstmeid Louis Vandooren, landw. en Sophie Verhaeghe, werkvrouw Augu te Ryckeboer, timmerman en Eugenie Dutoo z. b. alhier. Dickebusch Overlydens Leopold Dasson- neville, 78 j., jongman. Rosalie Balen, h. vr. Henri Arnout, 77 j. Rosalie Vermeulen, wed. van Carolus (De Bruyne, 77 j. - Maurits Lou- wyck, 4 m. Langemarck. Geboorten Maria Carton d v. Irma. Huweljjkbeloften Victor Depraetere, jm v. Heule en Helena Assez, jd. v. JLangemarck! Jules Vandaele, jm. v. Kortrijk en Marl? Oap- poen, jd. v. Langemarck. Henri Hoorelbeke. jm. v. LaDgemarck en Louise Carrein, jd. van St-Juliaan. Overlijden: Jean Vanacker, wed. lste Maria Vanacker, 2de v. Mathilde Termote en echlg v. Meianie Dewilde, 57 j. Passciiendaele. Geboort Monteyne An dreas. z. v Polydor en Renilde Dutry. HuwelykbelofteD.,— Henri Terreyn van Staden en Maria Zwaenepoel van hier. Ainandus Wyffels en Adeliua Verbeke. beide van hier. Jules Gontier van Dickebusch en SilvieVande- lanoote van hier. Poelcapelle. Huwelijk Autoon Esck van Baulers (Brabant), met Evelina Giaeys van hier. Overlydens Valeer Versaevel, 21 i. ocgeh. z. van Francis et Leonie Walleman. Ürsula Roo se, 79 j., ongeh. Reninghelst. Geboorten Liefooghe Irma rozenhilhoet. Lemahieu Bartha, dorpplaats.— Rabaut Marcel, clytte. Overlydens Clays Cyriel, 44 j hoefsmid. Deeaestecker Margriet, 4 m. Verkruysse Ma ria, lj.— Lahousse Remi.8 m. Lucien Louise, 82 jrentenierster. Debruyne Gaspard, 8 m. Vlamertinghe. GeboortenDesmedt Ga briel, z v. Isidoor eu Depuydt Eudoxie. Cout- tenya Remi, z. v. Sanctil ën Berlamont Louise. Overlydens Barroo Helena, 21 m. Six Cyriel, 57 jechtg. v. Parret Marie. Gasier Henri, 16 m. Watou. Geboorten Robert Gombert, z. v. Aeharius en Maria Cornille. Julien Vandezan- de, z. v. Emile en Qabrielle. Delaire Vande- putte, z. v. Edmond en Zoé Hacke. Alle herbergiers die een abonne ment nemen op HET YPERSCHE VOLK voor 1913 tegen 1,50 fr. mogen hunne Prijskampen en Vermakelijk heden kosteloos aankondigen. Zij kunnen zich wenden tot den drukker of tot onze correspondenten en verkoopers. YPER.— Op heden Zondag 5 Januari herbergKermis, Boiling, Koning-en Koninginnebolling in De Manden bij Henri Roose" Kruisstraat. ELVERDINGHE. Op heden zondag is er herberg- kermis en morgen maandag kandeel in De l'onteyne bij Lucien Lanssen. Schieting aan de liggende pers op maandag 6 Januari bij Omer Becquart in de Herberg n De Wande ling Inschrijving van 1 tot 2 uren, 20 frank vooruit geven. AALST, 28 dec. Markt rustte' ^och neiging om te rijzen. Be8chikb®r® waar 100 frank, Maart-April 102 l/2-i0,:) Nieuwe groeite 90 fr. NEURENBERG (Beieren), 31 december. Handel rustig, zonder dat de prijzen veran deren. De laatste noteeriflg der markt is als V°wtenr' prima-Waar Middelb. Geringe Markthop 130 135 119-125 106J1O Rerffhop 137-140 Spafterhop 1»-162 137-144 - Hallertau 14^"115® 41~1U Elzasserhop 14S-152 131 144 POPERINGHE, 2 Jan. Handel prijshou dend. Men betaalt in cultuur Poperinghe (Stad 90-92 1/2 fr. Poperinghe (dorp) 87 1/2 fr. Omtrent alles is verkocht bij de planters zelf. Voor nieuw gewas (1913) biedt men 85 frank.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 3