Bijvoegsel aan I TRIMARD'S ÏPER &BSB8HDISSEIHEÏT I BALKANOORLOG T Zaterdag 4 Januari 1913 Paris Ville-Lumière Ons Kalender YPER - - MENGELWERK N° 9 II IN 'T LAND VAN VERDERF r*' Neemt een Abonnement op -HET YPERSCHE VOLK- -NIEUWSBLAD VAN YPER- De gewestelijke tabaktentoonstelling te Yper" ZONDAGRUST JL^yrr T" Hoe meer het geloof verdwijnt, hoe meer ook het bijgeloof veld wint. Nievers wordt zulks meer en meer bestatigt dan in Ja Ville Lumière, la cmitale du monde Ge weet immers «tout homme a deux pays le sien et puis la France.«(Moeten wij maar 111) Vrijdag 13 December 1912. Leest wel dien datum Vindt ge niets Oh gij dompe laars Welnu dit heeft het beschaafde Parijs der hoogere standen in rep en roer gesteld. Vrijdag heet ongeluksdag; 13heetonge- luksfa/... De vraag zullen die twee on gelukken van positief of negatief op elkaar inwerken. M. a. w zal die Vrijdag dubbel- ongelukkig zijn of wel niet ongelukkig door dit samentreffen. 't Was mij een leventje in Parijs van af het einde van November reeds, en dat Parijs dat ongeloovig de Kerk heeft verlaten, het liep en stormde bijgeloovig naar de waar zegsters en kaartenlegsters. Sedert een tijd van hier draaien die win kels onzeggelijk goed, de grootste en meest ernstige parijsche dagbladen staan vol van aankondigingen er van en zij verme nigvuldigen in de groote Ville-Lumière gelijk de paddestoelen in de natte meer- schen. Welnu over het geval van Vrijdag 13 Qecember werd door Jan en alleman, de beroemde Madame de Thèbes om uitleg gevraagd. Madame de Thèbes!!! Zekerlijk l-.wij zouden ze waarzegster, kaartenlegster noe men maar de Parijsche chic erkent haar als een Madam, 'n hooge madam in haar vak. Le grand monde is haar clientèle eD er houden op 'n dag meer auto's stil voor haar deur dan bij de meest beroemde kunstenaars. Madam «kijkt» zich rijk.En de deftigste, geleerdste, aauzienlijkBte, invloed rijkste; ODgeloovigste Parisiecs en Parisien- nes ontzien de moeite zich niet, om haar in haar «établissement» raad te vragen in zake de toekomst. 1 Nu a propos van Vrijdag 13 December waren honderden en honderden samenge stroomd om de «séance» van madam bij te wonen... en we kunnen ons niet weerhouden uit het verslag der «séance» dat in de Parij sche pers stond een en ander meê te deelen. 't Is om te bersten van lachen. Luistert naar de «wijsheid» die zij over Vrijdag en 't getal 13 aankondigde. De Vrijdag is niet een absoluut slechte dag Hjj is gewijd aan Venus, en kan dus alleen slecht zijn voor degenen in wie geen liefde is Vöor de overigen is die dag integendeel favo rabel. Wat wel absob'ut slecht is, is het getal -13. In het algemeen zijn de oneven getallen anders gunstig, maar 13 is een belangrijke uitzondering. Dertien heelt altijd rampen aangebracht, zooals de spreekster met vele voorbeelden uit de ge schiedenis aantoonde. Omdat de som der cijfers 13 vormde, was 1912 zou ramspoedigomdat hel op 13 uitgaat, zal 1913 nog veel erger rampen met zich brengen.... Vrijdag 13 was dus een ongeluksdag, niet om den Vrijdag, maar om de 13.... Nu madame toch bezig was. wilde zij nog wel wat algemeenen raad geven aau de verza- ïnelde dames en heeren Twee dingen, zeide zei, die verstandige dames niet dragen moesten, zijn pluimen en bont. Dat gaf een schrik in de zaal. Menig hoofdje werd wit. Menige bont werd losgehaakt. Maar er kwam onmiddellijk geruststelling Struispluimen, zei de «zieneres» zijn niet gevaarlek, omdat daarvoor geen dier hoeft te worden gedood. En bont van schadelijke dieren kan ook geen kwaad doen, omdat het een zegen is, dat die worden opgeruimd Belangrijke kweslie dus Is de mol nuttig of schadelijk Perels dragen ried zij sterk af. Draagt vooral geen groen, zelfs niet hel kleinste strikje of lintje, want groen waren in de middeleeuwen de oogen en de voeten van det duivel, en groen breDgt ongeluk aan Aldus sprak madkme De Thèbes. Die tenslotte aldus eindigde En als ge straks elkander, aan het eind van den oudejaarsavond, gelukwecscht, wacht dan vooral tot de laatste der twaalf slagen gevallen is, en klinkt niet met glazen die leeg z(jn, of gevuld met ar deren dan rooden wijn.... o Hoe belachelijk dit Lit ook zij, het is ook tevens erg bedroevend daar het een bewijs geeft van den diepen val van de hoogere standen van zekere maatschappij.,, van een -t Vervolg t- Hij zag de blijdschap op ai die wezens waarin twee opene oogen te glimmen zalen, zielevensters, die wagewijld open stonden en geen luikers van doen hadden, omdat er in hun ziele niets te verduiken lag. En hij was beschaamd, hij leed en voelde zijne schijnheiligheid zijn heri kromp in een en hij: was spijtig en nijdig, daar al die jonge kerels rondom Jiem *e z'enJ 200 tevreden, omdat ze bleven, hetgeen ze waren in 't vaderland, en, zoo open en vroolijk omdat hun inwendige onbezwaard was. Hiji voelde't, hoe al die mannen te klau- we stonden om vooruit, vol verlangen, om, zooals ze dat noemden, hun vel gesmout en hun zaligheid gezeid te wordenvan dien menschen-zotten pastor, die alles mag zeg gen en niemand kan misdoen. Remi voelde heviger en heviger zijn leed. Al die Maatjes, jhijl kende ze, hij had ze be- herwordend verlagend heidendom, daar waar het verheffend christendom buitengezet wordt.... en zoo zal wellicht mettertijd ge zegd worden Paris ViHe-des-Ténèbres. NASCHRIFT. Zondag 11. stond er te lezen in den «Journal de Roubaix» dat een Parij sche gazetschrijver de fameuze Madam on dervraagt had... en dat zij geprofeteerd bad over België:België bestaat langer alsdal het nog bestaan zal. Eencor gres riep België in 't leven, andere congressen zullen den staat van zaken veranderen, Brussel eD andere waalsche steden zullen veel te lijdet hebben »...:Oei mijn hoofd. Van deze week ontvangen al de abon- nenten op HET YPERSCHE VOLK den be- beloof-den muuialmanak. Een piachtkalender is 't, een sociaal kalender ook waarop wel sprekend afgebeeld staan de DRIE PROGRAMMA'S Plet is geweien dat op sociaal gebied het uitstervend liberalisme geen programma heeft tenzij hetgeen hun de fransche omwenteling overliet: onbeteugelde concurrentie, waardoor macht en rijkdom minderen man en werk volk onder 't slavenjuk houden. Zulk maat schappelijk ideaal is zoo strijdig legen alle christene princiepen, is zoo- verouderd dat de liberalen er niet meer mleê kunnen door gaan en dat zij, sociaalwerk daarlaten om zich enkel en alleen op te houden bijl hun antigodsdienstig programma. Ziet de plaat op het kalender: kerkgoed stelen, bidplaatsen sluiten, kloosterlingen en kloosterzusters ver jagen, dat zijn de welsprekende feiten die het programma kenschetsen welke de libe ralen in ons land willen invoeren; met een woord: schrikbewind der vrijmetselarij zooals in Frankrijk. Het roode kind van 't liberalisme, het so cialisme komt op met een programma dat op sociaal "gebied de grootste onheilen voort brengen zal. Geen God! geen Meester! geen ongelijkheid meer der standen!... alles in 'tge meen! de Staat heer en meester van alles!... Om to! "dit doel te geraken zijta. alle mid delen goed. De roode volksbedriegers stich ten wel volksbonden en vereenigingen, doch niet om het volk te verheffen en lotsver betering te verschaffen. Neen maar wel om het in slavenboeien te slaan, het op te ruis- schen en op te winden tegen alle wette- telijik gezag, tegen alle erkende overheid, om de samenleving ten onder te brengen, opdat zijl zelf, roode volksui tbuiters, zich eens op de puinhopen zouden verheffen om heeren en meesters en dwingelanden te spelen. Het socialistisch programma luidt Maatschap pelifke omwenteling. Daartegen staat het christen sociaal pro gramma, gegrondvest op de eeuwige waar heid, onsterfelijk geboekt in den wereldbrief van Leo XIII: Rerum Novarum" Erkenning van goddelijk, van wettelijk ge zag, overeenkomst der standen in 't eerbie digen der rechten, in 't volbrengen der plich ten. i Vrede onder de mensehen, vrede gevestigd op de christelijke rechtveerdigheid, bezield en belevendigd door de christene liefde. Zoo staat het uitgedrukt op ons kalender. Broe derlijk reiken patroon en werkman zich de hand, onder de hoede van den engel van vrede en van rechtveerdigheid, onder den zegen van het albeheerschende Christi-kruis. Op zulke wijze door eendracht, door vre de en vrijheid wordt 's lands welzijn bevor derd. Op zulke wijlze is er geluk onder de mensehen, te weten, alswanneer Christus leeft en lieerscht en regeert over de volkeren. Katholiek Volksgezind zocht lop hun werk des Zondags, en hij had ze in hun alledaagsehen weister gezien, soms wat wild en barseh, maar toch zoo volko men treffelijk; en, als ideze nu klapten van krepée en sause te krijgen, wat verdiende hij dan niet, hij, die beter, verfijnder en onschul diger idjan ziji allen misschien, in Frankrijk was aangeland Hij keek zijn oogen uit op Fontenay, naar al die Maten 't was al hemel en volk dat hij hoorde en zag. Ze waren opgekomen van uren en uren verre met de treins, sommigen te voet van verre afstanden, allen uitgelaten en welgezind, doch op hun duizend gemak ken, loéi-Loei, zonder schoffeling. De vrienden en kennissen zochten malkaar en gekscheerden en knezen den eenen en den anderen, en 't verging al in opene, oprechte Vlaamsche leute. De Franschmans bezagen dat spel van die vijfhonderd Vlaamsche wroeters, die op het kerkeplein troppelden en snèterden ze smeten luikertjes naar malkaar en schimpten half luid Quel patané baragouin Maar de kleppe riep de maten binnen en 't was echt 'lijk in een bijenkorf van 't gerul in de kerke. Pastor Denys had werk tot over 't hoofd, om al dat volk te plaatsen, op stoelen en banken. Als ze te veel opeen zaten en hij ze wilde scheiden, smeekten ze hem": Gezien het artikel uit St-Jan-bij-Yper in ons blad opgenomenmeenen wij ook te moeten het volgende meêdeelendat Zondag laatst te lezen stond in Hel Nieuws van den Dag De inenting tegen de pokziekte bij het rundvee. Men zal zich herinneren dat over vier jaar de minister van land bouw eercommissie aangesteld had, om de praclische weerde te onderzoeken vaa het stelsel, door Dr Heymans gebruikt voor de pokinenling bij het rundvee. Die commissie bestond uit MM. Verliest, ieeraiar bij1 de hooge- school van Leuven Degive, oudbestuurder der veeartsenijschool te Cureghem Brou- wier, bestuurder van het slachthuis te Luik Stubbe, algemeen opziener bij het ministerie van landbouw Bordet, bestuurder van het Pasteur's gesticht te BrusselDe Roo, op zienerveearts der provincie Braband Mullie, eerempziener en Liénaux, leeraar bijl de vee artsenijschool. De oommissie heeft talrijke proefnemingen gedaan en de bekomen uitslagen nauwkeurig onderzocht. M. Heymans was uitgenoodigd om hare zittingen bij te wonen. Het Maand schrift van Land- en Tuinbouw kon digt thans het verslag over de gedane proef nemingen a'f, en het besluit daarvan luidt als volgt De commissie, rekening houdende van hare uitslagen in de hoeven, is eensgezind om te ver klaren dat het stelsel, gebezigd door Dr Hey mans voor de pokinenling der runderenin hare proefnemingen zonderpractische weerdt gebleven is. i--r Welgelukt mag zij heeten, de tabaktentoon stelling welke het landbouwcomice, van den 25 tot den 28 December, hield in d.; ruime hallezaal te Yper. Welgelukt voor wat aangaat het getal ten- toonstellers Welgelukt, onder oogpunt der deugdelijk heid van de uitgestalde tabaksoorten Welgelukt onder oogpunt van den gunstigen indruk, welke die keurige stalen bij de tal rijke bezoekers verwekten Niemand kon veronderstellen dat de tabak streek van het Ypersche, zulke producten zou kunnen aanbieden, ondanks den lseeh- ten, natten zomer. En daarbij onze planters hadden ook geleerd hoe zij hunne waar hunne waar moeten uitstallen schoone bus sels met 34 zanten, met drie strooien banden zuiver ingebonden, en met schoon geplooide buitenbldaerenmet daarnevens eene losse zante (of manoque) voor 't gemak dei- keuring. Voor de rooktabak vestigt de keurraad zijne aandacht op vier verschillende hoofd punten kleur en uitzicht (30 p.) fijnheid en lichtheid der bladeren (20 p.); brandbaar heid (30 p.); aroma of goeden geur (20 p.). Hier was toch veel tabak die piet goed brand de en dat was aan de .overdrevens bemesting met stikstof, of aan de ongepaste: droging te wijten. In de eerste afdeeling kwam de rook tabak groot blad. Voor de groote cultuur wonnen een le prijls Fr. Notre dame, Kemmel H. Gryzole, idFlor.. Leu- ridan, Ploegsteert een 2e prijs F. Vande- putte, Komen Belporte-Crespel, Mcessen R. DeconinckVoormezeeleWe Joye, Waasten. Voor de middelbare cultuur wonnen een le prijs Ch. Croequey, Kemmel Em. Pat- tyn, Houthem Th. Denudt, Waasten Jul. Dujardin, NeerwaastenCh. Grymonprez, Zantvoorde Cyr. Delforterie, Wulverghem. Een 2e prijs werd toegekend aan F. Boudry, F. Gryson, C. Aernoudt en Is. Si- moen, van Kemmel F. Lbrrain en Aug. Maes, van Komen J. Lferoy van Locre J. Leterme en D. Decroix, Houthem J. Laat hem hier mijnheer pastor, 't is onze hiaat en parochiaan op den hoop. Ja, hij liet er hem... Toen ze allen plaats genomen hadden, be klom hij' den spreekstoel, en op 't oogenblik kon men een muisje hooren loopen in de kerk, geen een meer dia roerde of ruide. Ze baden samen een deeltje van den rozen krans en daarna' klonk, uit die vijfhonderd kloeke borsten, het Vlaamsche lied, Maria ter eere. Ver-achter-aan, tegen de endeldeur, stonden eenige Fransche gapers, in wekedaagsche klee- ren onnoozel te lachen, 'lijk jongens, die ver- ïiaads entwat nieuws te zien krijgen, dat hun wonderlijk voorkomt en over 't hoofd slaat. Na 't gezang begon het sermoen en al die aangezichten waren gedraaid naar den preekstoel en al die oogen waren gelijmd op den Vlaamschen zendeling, hun pastoor, den pastoor van de Vlamingen en daar rolde het uit zijn keiegat, en daar gulpte het uit zijn mond, zonder de kleinste hapering, zon der de minste duimeling, een stroomende vloed van machtige, schoone woorden, een kunst werk van zwier en wendingen dat alles kwam uit een hert yol gloeiend gevoel, en warm drongen de woorden in 't warme hert der toehoorders. Niet een, die kuchelde of verroerde ze zaten er Tijk beelden, te luis'ereai naar dien priester, die nu eens, met vaderlijke goed heid, en zoete woorden, zijn Maatjes aan- Coppin en G. Coppin, van Meessen J. De- bailleul van Ploegsteert N. Bailleul, Voor mezeele; Ab. Hanquart, van Nieuwkerke Am. Gorselis, Wervick K. Bcernaert en K. Cousin, Zantvoorde R. Deconinck, We De coninck, J. Despagne en J. Verhaeghe, Wyt- schaete; Baron de Vinck, Zillebeke; C. Heu- ghebaert en F. Lëmahieu, Wulverghem. Voor de kleine cultuur wonnen een le A. Collie, We Lbrrain en R. Leien, Komen L. Gallens en L. Verhaeghe, Wytschaete A. Delen, Houthem Fr. Lepercke, Kemmel D. Desmaricaux en R. Trïoen, Wulverghem. Een. 2e prijs werd toegekend aan H. Sohier en L. Warlop, DranoutreD. Leroy, A. Ramon en P. Milleville, Komen E. Bou- cbery, Waasten A. Slembroeck en V. Van Becelaere, Yper A. Bogaert, C. Comyn en De Duitschaver, WytschaeteE, Ally, J. becque, H. Dedryver, A. Packet en II. Van- dromme, Wulverghem; J. Bondue, C. De- duytschaevci, Meessen; B. Igodt, Zantvoorde. Voor de drie voorgaande prijskampen werd de tabak gekeurd door E. H. Dejaegher en M. Etienne Lebbe, Poperinghe, en M. E. Plovier, Waasten. In de tweeclé afdeeling kwam do rook- tabak-zandblad. De keurraad voor de drie volgende prijskampen bestond uit de HH. E. De Blauwe, H. Hollevoet, en Is. Deleu. Voor de groote cultuur wonnen eer le prijs F. Notredame, Komen R. Deconinck, Voormezeele Vandelanoitte, Houthem Del- porte-Crespel, Meessen. Een 2o prijs werd toegekend aanE. Dhalluin, Komen A. Bos- schaert, Gheluvelt LI Leterme, Wjtschaete; We Joye, Waasten F. Leuridan, Ploegsteert. Voor de middelbare cultuur wonnen een le prijs C. Grymonprez, Ed. Cousin en L. Nuytten, Zantvoorde A. Maes, Komen J. Demeulenaere, Zillekebe; E. Dewulf, Beee- leare. Een 2e prijs werd toegekend aan F. Lorrain en D. Leeluse, Komen; J. Olli- vier en LI. Debailleul, Nieuwkerke D. De nudt, Th. Denudt, L. Leterme en Kind. Ver bist, Waasten 'A. Roussel en A. Provoost, Zillebeke C. C.rocquey, LI Boudry en H. Goudeseune, Kemmel; N. Bailleul, N. Dieryck en G. Pannecouque, Voormezeele; Kind. Beer- naert, Kind. Ghekiere, H. Robaeys en Kind. Mispelaere, Zantvoorde R. Deconinck, K. Despagne en J. Verhaeghe, Wytschaete D. Decroix en J. Leterme, Houthem A. Han- qurat, Neerwaesten J. Coppin en G. Cop pin, Meessen H. Boudry, C. Delforterie, E. Lemhaieu en C. Heughebaert, Wulverghem. Voor de kleine cultuur wonnen een le prijs J. Soete, en R. Verborgh, Komen C. Comyn, Wytschetea A. Deleu, Houthem; F'. Leperck, Kemmel. Een 2e prijs werd toegekend aan E. Warlop, Dranoutre D. Leroy, We Lorrain en A. Ramon, Komen; E. Biouchery en Fr. Liefooghe, Waasten; A. Bogerat, Wytschaete; J. Spinnewyn, Houthem; J. Dujardin, Neerwaesten; D. Ally, E. Ally, R. Trioen, P. Vandevoorde en D. Desmari caux, Wulverghem; C. Deduytschaever, Mees sen. Voor de roltabak (dienende om te spin nen) ziet de keurraad de volgende hoedanig heden na kleur en uitzicht (30 p.); fijn heid en bladrijkheid (20 p.); slapheid en taaiheid (30 p.); vettigheid (30 p.). In de derde afdeeling voor roltabak zijn er ook drie prijskampen, waar de HH. Masquelin, C. Waignieu en F. Vandewouwer pi-ijsrechters waren. Voor de groote cultuur won den le prijs: A. Bosschaert, Gheluvelteen 2e prijs is toe gekend aan F. Notredame, van Komen, en E. Vnadelanoitte, Ploegsteert. Voor de middelbare cultuur wonnen den le prijs (met 100 p. op 100) A. Corselis, Wervick; R. Bossaert, Voormezeele K. Ghe kiere en Mispelaere, Zantvoorde We Vanler- berghe, Wytschaete. Wonnen nog een le prijs (met meer dan 90 p.) H. Lagache, Komen; We Lemahieu, Voormezeele; J. Du jardin, Neerwaasten. Een 2e prijs werd. toegekend aan D. Leeluse, Komen A. Roussel, Zillebeke; N. Bailleul en G. Panne couque, Voormezeele; C. Grymonprez enJ. Ghesquiere, Zantvoorde. Voor de kleine cultuur werd er geen prijs toegekend. De vierde en de vijfde afdeeling wa ren voorbehouden voor de vreemde tabak soorten. Bekomen een le prijs voor het groot blad P. Lefebvre, Zillebeke; J. De- ip. pac&f gar- I ■"«v' fi - Wij geven een prachtig zicht op de Galatta-brug te Constantinopel. De hoofdstad v ,n Turkijen bestaat uit drie hoofdkwaï tieren die omzeggens steden uitmaken op hun eigen, t. w. Galatta, S'era en Stamboul. Die kwartieren liggen allen op de Europeesche kust van de zee9ngte Bosphorus. Aan den overkant op de Asiatische kust ligt de voorstad Skutari, niette verwarren met het Europeesche Skutari op de Adriatische zee door 'Montenegro belegerd. meulenaere, en C. Grymonprez van Zant voorde; een 2e prijs is toegekend aan L! Leterme, Wytschaete J. Ghesquiere, Ghe luvelt L. Dereumault, Komen; Em. Van- denberghe, Zantvoorde. Voor zandblad bekomen een le prijs: B. Deltour, Komen; P. Lefebvre en J. Demeulenaere, Zillebeke; Is. Igodt, Zantvoorde een 2e prijs is toe gekend aan L. Leterme, Wytschaete; Jos. Dewulf, Gheluwe; L'. Nuytten en E. Van- derbrugghe, Zantvoorde E. Bonte, Komen; P. Nuytten, Gheluvelt. Eindelijk kwamen verschillende proefne mers hunne uitslagen op het drogen, of op allerhande verscheidenheden, uitstallen in de zesde afdeeling. Er wierden drie bijzon dere prijzen toegekend le prijs Baron de Vinck, Zillebeke (prociteelt van 30 variëtei- teiten); 2e prijs, Vancoillie- Courtens, Pas- schendaelle (proieven op 't drogen); 3e prijs, J. Ghesquiere, Gheluvelt. Wij herhalen het die eerste gewestelijke toogdag was prachtig I Nu, Tabakplanters van 't Ypersche, eensge zind en broederlijk naar nieuwe lauweren gedongen De Gentsche tentoonstelling wacht op U A. WEIMAN. GHELUVELT spoorde, en dan, met snijdende stem, zweep te en kletste, slag op slag. Hij prees de goeden, die vrouw en kinders, ouders en broeders indachtig, slechts uit nood zakelijkheid naar Frankrijk gekomen waren en er leefden als vreemdelingen, zonder aan iemand lof iets gehecht te zijin in 't vreemde land, er volbrengend hunne plichten ten op zichte van hunnen baas, maar vooral, ten opzichte van God, in 't vluchten der zonde, in 't onderhouden zijner geboden en deze der H. Kerk, vooral in het heiligen Zondagen. Dan zwingelde hij een voor een de mis bruiken af, die woekeren onder de Vlaamsche uitwijkelingen de dronkenschap, die er zoo veel slachtoffers maakt, het onteeren van den Zondag, het vloeken en ook den slech te]! klap en het onnoemlijk zedenverval van sommigen onder hen. Een uur lang stroom den de woorden, en, toem de pastoor zijn kruis miek, voelden ze allen; deernis, dat het uit was en niet voort duurde ze zaten de woorden en de indrukken te bebroeden die nu, diep in hun binnenste, aan 't werken waren Daarna werd er weer gezongen, en ten laatste, bedankte Pastor Denys den pastor van Fontenay over zijne herbergzaamheid en zijn gul onthaal deze antwoordde, zooals een Fransehman dat kan, doende uitschijnen in geestdriftige bewoordingen, hoe zeer deze vergadering hem stichtte, terzelfertijde, met met tranen in de oogen, het verval van de Franscben beklagend, j x Dienstdoende apotheek. Zondag 5 Januari. F. VAN WINDEKENS, Rijselstraat, i3. DRANOUTRE Het avondfeest gegeven door de zoo gunstig gekende TooDeelgilde Eerlijk Vermaak. Op 22n December was de ruime zaal veel te klein en op Kerstdag, niettegenstaande het ongunstig weder, was ze weêr proppensvo). Vele vreem delingenwaren gekomen om eens deDranouter- sche tooneelspelers te bewonderen en toe te juichen ook bjjna alle huisgezinnen van de gemeente waren er vertegenwoordigd, buiteu eenige kieine uitzonderingen die denken dat het zoo wel niet is als elders of ook nog dat bet voor hun niet groot genoeg is. Het bekroond drama van Palmer Putran Vergeten en vergeven werd meesterlijk op gevoerd; ook de kluchtspelen «Boerenkrakeel» en Majoor Hoogveen werden kunstig weer gegeven. De tranen die uit aller oogen geperst waren door het opvoeren van den boeienden drama, werden afgedroogd om te veranderen in eene eindelooze vroolijküeid door de klucht spelen verwekt. De rollen, wonderwel geschikt en bedeeld, werden allen goed vertolkt i. a. w. fijne spelers die er een handje van hebben en het zich als een plicht rekenen de hun opgelegde taak wel te vervulleD. Eere d s aan den Voorzitter van zulke bloeien de gilde eere aan den ieverigen geleider eere aan de spelers die allen meesterlijk gewrocht hebben tot het welgelukken der opvoering eere aan de leden die fier mogen zijn over hunne maatschappij en eere vooral aan den zeer eer weerden neer Pastoor Delacauw, de ziel en den steun van gansch het feest. Een toeschouwer. Na den zegen met het Hoogweerdige liep de vergadering uiteen en dan was het weerom een troppelen voor de kerke en een bab belen, dat ge er met geen tien persen had doorgestegen. Pastor Denys kwam af, met de volgeperste tabaksblaze ze ging heur gang en de hoorntjes rookten lijk kaven. AI die ontemmelijke kerels draaiden nu rond den zendeling. Neen, er was geen en kele pastorschuwe onder hen. Hij kende er 't meerendeel van, noemde ze met hunnen naam, dopte fijne spreuken af, gaf aan allen eenen warmen handdruk, genoeg om het vel te verslijten onder de ruwe grepe, en had voor allen, en voor ieder in het bijzon der, gepaste woorden. En zie, zijin oogen vielen op Remi, op dat snel, jong mannetje, met zijin meisjeswezen, dat er lijk zoo droevig te kriepen stond en hij greep hem tinsend bij het oor en zot tebolde. Mijn heerekind, mét uw schoon lief tootje, u ken ik niet, maar ge zijt voor zeker een braaf ventjevergeet vader en moeder niet en vlucht de slechte gezelschap pen, anders wordt ge zoo'n leelijkaard. De jongen werd rood tot in den hals. Hij was betinteld om den priester bij zijn kleed te grijpen, hem tegen te houden en hem al den druk zijner ziel uit te schreeuwen he laas i hij zag hem van kudde tot kudde voort slenteren en hij gevoelde hem als een dren- Aangehouden. Zaterdag morgen hebben de geudar men, te Yper. zekere Emiel Deraedl. van Gheluvelt aangehouden, daar hjj nog stralfeu te doen had GHELUWE (chrikkelijk tramongeluk. Te MeeDen, wijk der Yperroort 69, woont. Jan Delefortrie, oud 53 jaar. afkomstig van Meenen, met ziine vrouw, geboren Marreau, afkomstig van Ghe luwe en zijn kind, Gerardine,' oud 9 jaar. Zondag avond was Jan een glas bier gaan drinken in Den Nieuwen Keizer gelegen langs de Gheluwsohe kalsjjde.op eenige minuten afstand zfjner. woning en bewoond door Emile Vandenbulcke-Sabbe. Ror.d 8 ure 15 minuten verliet Jan deze her- bej g en was waarschijnlijk van zin eens binDen te gaan ia de herberg Keizer Karei wat verder in de richting varnOheluwe gelegen. De Iram, die uit Meenen ten 8u 15 vetrekt naar Yper en enkel des Zondags rijdt, kwam aargestoomd en vatte Delefortrie, die zich op de spooibaan bevond. De ongelukkige man werd de beide beenen letterlijk afgereden boven de knieën enwasop den slag dood Men droeg hem in «KeizerKarei», herberg bewoond door Henri Nuytten. Policie- en hulppoliciekommissaris van Meenen snelden weiara ter plaats, alsook M. Pardoen, geneesheer. Na een volledig onderzoek werd Delefortrie naar zijne woning overgebracht De droefheid zijner vro„w en familie is onb_- schrijfl jk. Leo Goerens, stoker, wonende te Gheluwe, die de tram geleidde toen het ongeluk voorviel vertelt als volgt :i Ik; bemerkte opeens een persoon, die op den gravier stapte, 't Was De lefortrie.Hij wasjmaar op eenige meters afstand vanmijri machien. Plotselings em waarschijnlijk verschietende, denkende dat het een automobiel was die aangereden kwam, sprong hij op zijde langs de spoorbaan en kwam onder den tram terecht Ik keerde den stoom en stopte op kor ten afstand, doch al de wagons hadden over de ongelukkige landbouwer gereden. Het parket van Kortrjjk is Maandag namiddag afgestapt om een onderzoek te doen ter plaats. De magistraten onderhoorden er talrüke ge tuigen. Delefortrie, die van eene eerlijke familie is, was zoo te Meenen als te Gheluwe gekend eu geacht. PASSCHENDAELE Nieuws De landbouwer Albin Yandecan- delaere giDg naar Crève-Coïur, niet ver van Parijs, om zijne neven te bezoeken die daar eene groote hofstede beboeren. Hij viel in de cider- kelder en brak zijn been. Hij is toch met den trein naar huis gekomen.1 Dat heet voorzeker van eene kale reis t'buis komen. Leon Oul- meyn, smidsgast, verbrandde erg zijne handen in de snais en zal een langen tijd niet kunnen werken. Ignaas Vintevogel viel van eene ladder in de Sparijestraat en ligt te bed Brand ontstond dinsdag voormiddag bjj Vanhoorne- Cruwenaere. In een oogwenk stond gansch het huis in brand en eer de brandspuit er bij was lag alles plat. De meubels, kleederen, geit en konij nen zijn er in gebiand. Gelukkig dat bet huis verzekerd was men zegt dat de brand zou kun nen ontstaan zijn door de broeimachien. X. Y. Z- keling, die de planke ziet wegdrijven, waarop hij redding zocht. Het zien van dien priester uit het dierbaar vaderland had weerom al het goede, dat nu in den ondergrond van zijn herte lag, doen oprijzen, gelijk de kwelme, sommige tijden van het jaar, onder den invloed van ver borgene natuurkracht, in werking komt en uit zijn diepte de klare waters lost, die rij zen en uitwellen. O die priester uit het vaderland I De arme jongen liep verloren tusschen al die wilde, leutige brakken en zijn gedach ten draafden naar huis. Hoe had hij toch alles zoo kunnen ver geten God, vader en moeder, zijn oud, lief gi ootmoedertje en Marietje Crepeele W at was er geworden van zijne eerste zui vere liefde En voor welke sletsen had hij de schatten van zijin hert verkwist en verbeest Een walm van haat en afkeer rees uit zijn hert tegen Frankrijk, tegen Pol D'Haene, den schaamteloozen verleider en tegen de leegge- zonkene schepsels, die hem zijn deugd en zijne schoone liefde ontstolen hadden. Hij verlangde om weg, om alleen te zijn, om te weenen. Zoo kwam de tijd van scheiden en de Maatjes vertrokken in benden, zooals ze ge komen waren, opgewonden en versch gesmout, overgelukkig en pastor Denys nam afscheid van zijn volk en vertrok, met oogen die wei den, uit den overvloed der welling zjjner agostel-zialj aWqrd| vaattgeaat," -L_4

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 4