s callewaert-de meulenaere üuwjaarsgilfen voor (en Paos Binnenland Buitenland YPEii MISSEPIENT JU. Poinearé, Milt! Hl 48e Jaar Nummer 2448 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 25 Januari 1913 "fterbclijbc UtaUnder De Leger wet Oorlog of Vrede YPER V Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden 1$OTEKSTnaT, 36, YPER VOOR 'T HEELE JAAR Prijs per Nummer5 centiemen. De Kamer Aanval van Bizani door de Grieken Zeeslag Op weg naar den Vrede Zelfbestuur voor Ierland wamem&mimmz5>r. Koninklijke Fanfar n Onze spoorwegen Grootfnieuws m Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regél. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij A6ENCS HAVAS, te Brussel- INSCHRIJVING rZZIZIZX bulten België vracht er bl]. Zondag 26 Januari.—Sexagesima Gedach tenis nan de H. Familie. E. Polycarpus, martelaar. Evangelie van den Zondag. In dien tijd toen cr eene groote menigte te samen kwam en men uit de sleden tot Jezus ging, zeide hij in eene gelijkenis. Een zaaier ging uit, om zaad te zaaien, en terwijl hij zaaide, viel een gedeelte lanps den weg en werd vertreden en de vogels des hemels aten het op. En een ander deel viel op de rots en als het was opgekomen, verdorde het, omdat het geen vochtigheid had. Een ander deel viel tusschen de doornen en de doornen schoten tegelijk op en verstikten het. Een ander deel viel in goede aarde, en als het opgekomen was, biacht het honderd voudige vruchten voort. Dit zeggende riep hij uit Wie hooren heeft omtehooren, die hoore Zijne leerlingen ondervroegen hem nu, wat deze gelijkenis was. Hij zeide tot hen U lieden is het gegeven de geheimen van het rijk Gods te kennen, den anderen slechts in gelijkenissen, opdat, terwijl zij zien, niet zien, en terwijl zij aanhooren, niet begrijpen. Dit nu is de gelijkenis. Het zaad is het woord Gods. Dat, wat naast den weg valt, zijn zij die het aanhooren, vervolgens komt de duivel en neemt het woord uit hun hart weg, opdat zij niet door het Ie gelooven zalig zouden worden. En hetgeen op de rots valt, zijn zij, die als zij het hooren het woord met vreugde aannemen: maar zij hebben geen wortel, zij gelooven voor een tijd en in den tijd der bekoring vallen zij af. Wat echter tusschen de doornen viel zijn zij die het woord hoorden, maar het woord verslikt door de zorgen, rijkdommen en wellusten des levens en zij dragen geen vruchten. Wat evenwel in goede aarde viel, zijn zij die gehoord hebbend het woord in een goed en volmaakt hart bewaren en vruchten voort brengen in lijdzaamheid. Gedurige Aanbidding te Beveren (bij Rous- brugge). Maandag 27. G. Joannes van Waasten, bisschop H. Joannes Chrysosthomus, bisschop en kerkleecaar. Dinsdag 28. Gedachtenis van de Passie van O. H. J. C. Gedurige Aanbidding te Noordschote, Zon- nebeke en Nederwaasten. Woensdag 29. H. Franciscus Salesius, bisschop en martelaar. Donderdag 30. H. Martinamartelares. Vrijdag 31. II. Petrus Nolascus, belijder. Zaterdag 1 Februari. - H. Ignatius, bisschop en martelaar. INSCHRIJVINGSLIJST VAN HET YPERSCHE VOLK VIJFDE LIJST Overdracht fr. 583.00 Eerw. Ileeren onderpastors, Yper 40.00 E. H. Dilger, Yper 25.00 Onbekend 3.00 fr. 651 00 ES Vlaamsche Betooging te Brussel. Zondag morgend had te Brussel de volks- betooging plaats voor de Vlaamsche Taal rechten in het Leger. Uit alle hoeken vat 't Vlaamsche land waren de maatschappijen Men schat dat er 10.000 mannen deelnamen aan (l(en stoet, die van aan de Zennelaan langs verschillige straten naar de Magdalena- zaal trok, waar de volksvergadering gehou den werd. De betoogers droegen opschriften «WIJ EISCIIEN TAALRECHT VOOR DE VLAMINGEN IN HET LEGER!» De helft der beloogers kon geen plaats vin den in de zaai De vaandels waren, ontelbaar, rond de zaal geplaatst. Verscheidene rede voeringen werden geestdriftig1 toegejuicht, lot men, ten slotte, met algemeenheid van stem men het dagorde aannam dat, voor wat den inhoud betreft, overeenkomt met de vra gen van den Vlaamschen Katholieken Kamergroep. Deze heeft, door bemiddeling der volksver tegenwoordigers Julien Delbeke, Van Cauwe- laert, De Bue, Peel, Siffer en Nobels eene reeks wijzigingen aan de nieuwe legerwet voor gesteld, die volgenderwijze kunnen samenge vat worden. Niemand kan tot lid van den keurraad. her zieningsraad, milicieraad, hoogeren-milicieraad benoemd wordeD, in de provincies Antwerpen, Limburg. Oost- en Westvlaanderen en in de arrondissementen Leuven en Brussel, zoo hij dit ambt niet evengoed in het vlaamsch als in het fransch waarnemen kan. In de zblfde provincies en in hot arrondisse ment Leuven worden de schriftelijke en monde- lingsche mededeelicgen aan de soldaten in het vlaamsch gedaan, opgemaakt of voorgelezen in het arrondissement Brussel geschiedt zulks in beide landstalen. De manschappen worden bij vlaamsche of waalsche regimenten of korpsen ingelijfd, vol gens zij uit vlaamsche of waalsche gewesten afkomstig zijn. De manscbarpse ult B1U.S uit de gemeenten waar de wet van 12 Mei 19 0 op toepasselijk is. mogen kiezen by welke soort van regimenten zij willen ingelijfd worden. De vlaamsche regimenten en korpsen worden in het vlaamsch, de anderen in t transen be heerd, onderrichten gedrild. In de pupillenschool, regimentscholen, kadet- tensehool en miliiairesebooi, zullen de twee landstalen onderwezen worden. Het onderwijs in de krijgsschool bevat een verplichten leergang in de Vlaamsche vakwoor den. De krijgs- en regimentsdoktors, voor de vlaamsche regimenten bestemd, zullen de vlaam sche taal moeten machtig zijn. Wat de Regeering de Vlamingen be looft. In de middenafdeeling der Kamer, heeft de Regeering, over het gebruik 'van het Vlaamsch in het leger, in antwoord op de haar gestelde vragen, onder moer geantwoord: Da wet op het gebruik der vlaamsche taal in bestuurszaken, zal op het leger toepasselijk zijn. 1. Het Vlaamsch wordt geb uikt voor de laamsche soldaten. 2. Het Vlaamsch en het Fransch zullen op ge lijken voet gesteld worden voor het examen der eenjarige militianen van beide reeksen. De Vlaamsche soldaat zal gemachtigd worden het examen van korporaal (brigadier) in het Vlaamsche af te leggen bij het korps of in de regimentsscholen. Echter zal de Fransctie taal als verplicht vak gelden, en hierin zullen ten minste tien punten moeten behaald worden. Eene Vlaamsche afdeeling zal opgericht wor den in de regimentsscholen voor de kandidaten- korporaal (brigadier). Voor het examen voor sergeant (kwartier meester) en voor de andere graden van onder officier alsook voor het ingangsexamen voor de krijgsschool, voor onderluitenant, voor de koogere krijgsschool zal de Vlaamsche taal als verplicht vak gelden en hierin zullen ten minste tien punten moeten behaald worden. De reglementen ten gebruike van soldaten, korporaals (brigadiers) en onderofficieren zullen in de twee talen afgekondigd worden. De gedeelten der dagorden aan de korpsen meer bepaaldelijk tot de troepen gericht, zullen in 't Vlaamsch worden vertaald. De onderrichtingen en de bevelen aan de soldaten gegeven, zullen in't Fransch en in het 'Vlaamsch worden voorgelezen en in deze twee talen op het bord geschreven. Officieren en onderofficieren zullen gebruik maken van de Vlaamsche taal bij 't onderricht van den Vlaamschen soldaat en wanneer deze geroepen is om voor zijn oversten te verschijnen. Wat de gewestelijke indeeling betreft in Vlaamsche en Waalsche regimenten, zegde de regeering dat zulks de grootste bezwaren zou opleveren op het gebied van de nationale eenheid en van een rechtmatige verdeeling der krijgslasten. Deze week in de Kamer heeft M. J. Delbeke de tusschenkomst van het gouver nement gevraagd in den lock-outte Rous- selaere, Dan was het voor de eerste maal zeker de beurt van Mijnheer Devèze (alias «Menneken Devèze» zie Af ros ser oud-leerling van Sint-Lodewijksgestieht te Brussel, afgevallen congreganist, oud-lof zanger van D.-L.-Vrouw, thans eerste viool in La Demière Ileurevrijmetselaar en liberale representant voor Brussel) om minister de Broqueville te interpelleeren, over de on verstandige wijzigingen, toegebracht aan de promotie-orde der officieren en bijzon derlijk over 'de op-pensioen-stelling van gene raal De Neuter en het ontslag van kolonel Warnant. Volgens M. Devèze, kent de Broqueville er niets van, hij had veel beter eerst raad gaan vragen aan de redactie van La Der- nière HeureGedurende M. Devèze's diep grondige redevoering werd spreker ge durig ondersteund door het «trés bien» van zijn gedaagde liberale kamerconfrater, M. Ozeray... zijn Schoonpapa. Wat moeten wiji besluiten uit M. Devèze's ondervraging M. de Broqueville is een door slechte minister van oorlog, hiji zal ons leger ten onder brengen, de hoogste bedieningen voor 'de lievelingen houden, hij' zelf zal de slaaf zijn van de aalmoezeniers 1 1... In België is er een man op de hoogte en capabel om minister van oorlog te spelen... die is Mijn heer Devèze. Als hij 't zijn zal zullen alle officieren volle 'toelating hebben om framas- son te zijn... Schoonpapa Ozeray ging zijn zoon gelukwenschen. Minister de Broqueville heeft enkel tijd ge had om zijn antwoord te beginnen; hij zal Dinsdag er meê voortdoen; alleszins heeft hij dat braaf Mennekenbedankt omdat hij hem de gelegenheid verschafte voor heel het land de zaak klaar uiteen te doen. De Grondwetsherziening. Woensdag is de bespreking uitgelokt door de (socialisten erover begonnen. De socialisten willen ermee tot het zuiver alge meen stemrecht komen. De verdedigers van de herziening, Mansart en Eibers (soc.) P. Daens (democraat), Ant. Delporte (soc.) namen den eersten dag het woord, en stelden het gouvernement het mes op de keel; geeft gij het Z. A. S. niet, Zwicht u, de opschudding in 't land zal herbeginnen. Het gouverne ment echter is hiet bang van al die lawijd- makers, 'en zal niet buigen onder de bedrei ging611- Donderdag heeft M. de Broqueville het eerste, antwoord gegeven om te verklaren dat de her ziening niet gevraagd wordt door het land, dat de regeering niet mag, niet wil toegeven aan socialistische dreigementen. Citoyen Anseele had het wederwoord en heeft vrijdag er meê voortgedaan om uit te vallen tegen de katholieken en te pogen deze schrik aanjagen met liet spook der algenreene werkstaking, maar T zal niet pakken. Onder de katholieken die de revolutie-man nen zullen tegenspreken staat ook ingeschre ven M. Colaert, burgemeester van Yper, Maandag werd een algenreene aanval ge daan. De Turksche artillerie antwoordde maar flauwtjes op het moorddadig vuur de griek- sche kanonnen. De Turken werdeta verjaagd uit verscheidene stellingen en trokken in wan orde achteruit. Den 38 Januari werd er een zeeslag geleverd in de Dardanelles Twee Turksche pantser- schepen werden buiten gevecht gesteld. De Turksche kruiser Hamidjé moest de haven van Porl-Saïd bimrenloopeii, om aan de Grieksehe torpedobooten te ontsnappen. De Grieksehe kruiser Averoffkwam erg ge havend uit den slag. Het Turksch ministerie begeert den vrede en wil Andrinopel aan de Bulgaren afstaan. De kwestie der Egeï sche eilanden zal door de mogendheden opgelost worden. Op het laatste uur komt het onverwachte nieuws dat het ministerie zijn ontslag geeft en de «Jong T r ken» weer de regeering in handen krijgen. Deze willen Andrinopel voor niets ter wereld afstaan. Zal de oorlog nu lier- Het engelsch Lagerhuis heeft in derde le zing het Home-rule of zelfbestuur voor Ier land aangenomen met 367 tegen 257 stemmen. De wet werd dadelijk naar de Lordska- mer gestuurd, die ze in eerste lezing heeft aangenomen, maar ze enkel den 27 Januari grondig zal bespreken. Gemeenteraad van 18 Januari 1913. Al de raadsleden zijn aanwezig, buiten de heeren Fiers, Begerem en Biebuyck, die zich laten verontschuldigen. Het proces-verbaal der laatste zitting wordt goedgekeurd. De Raad heeft in geheime zit ting den heer Versailles Georges, adv., tot Gemeenlesekretaris benoemd, met eene jaar wedde van 4000 fr. De jaarwedde van den heer onderwijzer Renaerts wordt van 1200 op 1300 fr. gebracht. Mejuffer Ver- heyen, wordt tot gemeenteonderwijzeres be noemd, in verganging van Mjr Loosbergh, onlslaggeefster. Mjr Waeles wordt benoemd tot leeraarster van huishoudkunde ter meis jesschool. Een gunstig advies wordt uit gebracht op eene beraadslaging der Burg. Godshuizen, strekkende een beslag op eene bypoteek op te heffen. De heer Fraeijs de Veubeke ziet voor 5 jaar zijn mandaat van lid der Besiuurlijke Commissie der Godshui zen vernieuwen. Het mandaat van den heer Georges Tack, als lid van het Bureel van Weldadigheid, wordt voor 5 jaar ver nieuwd. De heeren Emiel Gaimant, Louis Biebuyck en Henri Sobry worden tot leden benoemd der Bestuurlijke Commissie der Bi bliotheek, voor een nieuw termijn van 4 jaar, De heer Charles Baus wordt tot lid der Bestuurlijke Commissie van het Museum be noemd, in vervanging van den heer Boone, overleden. M. Alb. L'igy wordt opnieuw voor 5 jaar tot lid der Best. Commissie der Muziekschool benoemd. De heer Leon Van dergliote, uittredend lid, wordt opnieuw be noemd als vertegenwoordiger der stad in de Bestuurcommissie der Nijverheidsschool Dc heeren Albert Biebuyck en Henri Fiers zul len opnieuw in hoogcrgemelde commissie, de eene den Staat, de andere de Provincie verte genwoordigen. De heer Jules Baus wordt op nieuw voor 5 jaar tot lid benoemd der Be stuurcommissie der Stedelijke Harmonie. M. Maurice Vergracht, handelaar, wordt tot lid derzelfde commissie benoemd, in vervan ging van den heer Vandermeersch', ontslag gever. De Raad stelt de jaarwedden vast van sommige bedienden der gemeente. De Raad geeft een gunstig advies over eene reeks vragen tot grondvergimningen op het kerkhof.-De Rekening van 1912 en het budget voor 19.1.3 der Burgerlijke Gods huizen worden ter inzage gezonden naar de derde afdeeling. "De Raad keurt eene ver- kooping van grond goed, dienende tot vergroo ting der koopwarenstatie, alsook eene ver pachting voor 9 jaar van eene strook gronds aan den heer Depuydt. Herstelling van het Belfort. De heer Voorzitter geeft lezing van het verslag dat hij over die herstelling heeft opgemaakt. Het is hoogst noodig dat wij ons prach tig Belfort, de heerlijke kroon onzer kunststad, herstellen. Men heelt opgeworpen Waarom niet eerst het Belfort hersteld, vooraleer het overige der Hallen te herstellend Omdat het hoog tijd was de prachtige muurschilderijen onzer Pauwels- en Delbeke-zalen tegen regen en storm te beschutten. Dat werk kon niet langer worden uitgesteld. Nu komen wijl u voorstellen dft begonnen werk te voltooien. De eerste vraag die men zich stelt is deze: Wat zal men aanvangen met de vier hoek torentjes Moet men zich bepalen bij het ver vangen der steenen van Avesnes door deze van EuvilleOf zou het niet geraadzamer zijn 'die torentjes af te breken en ze teenemaal te herophouwen Onder archeologisch oogpunt beschouwd, zou het een onnoemlijk vandalenwerk zijn die torentjes af te breken, indien zij waarlijk dagteekenen uit de XlVe eeuw. Maar hoe oud zijn zij wel 7 Hebben zij wellicht het lot niet gedeeld der hoektorens onzer Hallen, die in de jaren 1844 gansch werden gesloopt en heropgebouwd 't Is wel mogelijk. De jaar tallen die men erop aantreft, zijn er buiten twijfel aangebracht geweest tijdens de her stelling van '1840. Het is mogelijk de slechte steenen 'door betere te vervangen, doch na raad te hebben gevraagd aaii mannen van 't vak, waaronder de heer J. Coomans, die over tuigd zijn dat zulk werk nog kostelijker zou zijn dan eene volledige heropbouwing, staan wiji dus voor eene dubbele vraag Moeten wiji de torentjes herstellen of moeten wij zfe heropbouwen Het bestek voorziet dat men sleet; van Arras zal gebruiken voor zekere ornementen, in plaats van steen van Euville. In de laatste tijden, Was het steen uit Arras onvindbaar geworden. Binst de werken aan St-Maarlenskerk, is men erin gelukt zulk steen te vinden. Wat meer is, in Yper zelf, heeft men een bekwaam steenhouwer aahge- troffen, die geheel wel dat soort van steen kan kappen. De kapiteelen, door hem gebei teld en die teenemaal overeenkomen met die uit de XlIIe eeuw, bewijzen genoeg zijne handigheid. Het is een genaamde Albert De- grand. Ik hen gelukkig hém hier openlijk liulde te kunnen brengen. Meii zal dus zoodanig steen gebruiken voor de hogen der vensters. Het plan behelst ook nog het plaatsen van gekleurde blazoenen op de daken van het Belfort, iets dat teenemaal overeenkomt met de geschiedenis. Zullen wij1 nogmaals om dat werk beknibbeld worden gelijk weleer? Andere gekleurde ornementen zullen een le vendiger uitzicht geven aan ons Belfort, zooals het tabernakel waarin het beeld van O. D. V. van Thuijne zal prijken. Andere steden heb ben reeds den weg ingeslagen door ons ge volgd en voor het eerst aangeduid door den heer Bouwmeester Coomans. Gent) onder an dere, heeft ook zijn Belfort hersteld en niet geaarzeld er blazoenen en andere gekleurde versieriiigeh aan te brengen. De Donkerpoort zal ook hersteld worden. Wanneer dit werk zal afgedaan zijn, zullen wij dan voorstellen de kleine verkoophuizen onder de Donkerpoort in hunnen primitieven staat te herschapen. Het bestek voorziet eene globale uitgaaf van 128.860 fr. Wij mogen verhopen dat de Staat en de Provincie er ruimschoots hun deel zullen van nemen. Een eerste krediet van 80.000 fr. staat op het budget van 1913 ingeschrevenen. De Raad keurt de plans goed. Verandering van het Carnaval-re glement. De Gemeenteraad keurt het voorstel van het schepencollegie goed met 7 stemmen tegen 5. Stemden er voorde hh. Colaert, Fraeijs de Veubeke, Vandenboo- gaerde, Sobry, Vanderghote, Demahieu en Byaus. Stemden er tegen, de hh'. D'Huvettere, Iwenis d'Eeckhoutte, Bouquet, Struye en Seys. Hel voorstel van het schepencollege, door den Gemeenteraad goedgekeurd, is het vol gende Men mag maskeren op Zondag, Maandag en Dinsdag van Carnaval, van 8 u. 's avonds tot middernacht r. M. de Voorzil- r Vrijdag over acht dagen heeft het Nationaal Congres, vereenigd te Versailles, als Voorzitter der Fransche Republiek opvolger van M. Fallières voor een termijn van zeven jaar, te beginnen op 18a Februari aanstaande, ge kozen M. Poinearé, eersten minister. De blocards en combisten hadden met geweld de kandidatuur Poinearé bestreden om M.Pams, minieter van landbouw, president der Repu bliek te maken. Gelukkiglijk hebben zij niet gelukt. M. Poinearé, geboren in fransch Lorreinen, is een der grootste advokaten te Parijs, en lid der fransche Akademie. Mochten onder bet voorzitterschap Poinearé alle vaderlandsminnende Franschen zich in Frankrijk thuis vinden mocht er een einde gesteld worden aan de uitsluitingswetten mochten de katholieken, fransche burgers en vaderlanders gelijk al anderen, in hunne gods dienstige opinies geëerbiedigd en ten volle vrij gelaten worden. ter heeft dit voorstel volgenderwijze verdedigd: De Gemeenteraad heeft drie smeekschrif ten ontvangen. Twee vroegen de volledige af schaffing van <Ien Carnaval. De derde vroeg het statu quo. De vorige jaren hebben wij reeds de uren beperk!. Nu stellen wij voor den Carnaval op drie dagen te brengen. Daartoe is het overbodig met de reglementen van andere steden voor den dag te komen. Soortgelijke maatregels hebben in vele steden gestemd ge weest door mannen, tot alle partijen behoo- rende. Vroeger werd het orgelspel verboden. Er waren dan 54 orgels in stad. Wij denken dat het een goede maatregel was. De bestuur ders van alle scholen waren eenstemmig om de verderfelijke uitwerksels aan te klagen, die de danszalen op de jeugd uitoefenden. Onze maatregel zal misschien voor gevolg hebben den verkoop van sterke dranken en bier te verminderen. Dat zal toch maar een kleine kwaal zijn. Het maskeren op Half-Vasten heeft toch geen reden van bestaan, gezien op dien datum de Kattefeest volop in gang is. Men zal gelijk andere jaren verdraagzaam zijn jegens diegenen die gemaskerd van «en bal terugkeeren. De raadsleden, dia het gedacht van hot Schepencollege niet deelden, hebben op de •volgende manier hunne zionswijze verdodigd. M. D'Huvettere wenscht de Carnavaldagen te zien verminderen, doch hij begeert den Maandag af te schaffen en het maskeren toe te laten op den volgendon Zondag. 'Alzoo zul len de werklieden maar twee werkdagen ver liezen. M. Bouquet vraagt dal men al leen den Half-Vasten zou afschaffen. M. Seys deelt de zienswijze van den heer Bou quet, en vraagt dat men den Zondag na Carnaval zou behouiden. M. Struye verklaart dat hij het voorstel van het schepencollege zou gestemd hebben, indien men had voorgesteld het maskeren af te schaffen cp den Maandag van Carnaval en op Halfvasten. M. Iweins d'Eeckhoutte deelt de gedachte van den heer Struye. Na eenige aanmerkingen van den Heer Voorzitter, wordt de vergadering om 6.20 u. geheven. Het groot kunstfeest op Zon ng 26 Ja nuari is toegewijd aan de werken der Gentsche meesters Paul LebruD,Dorsan van Reysschoot, Robert Herberig3 en J. Tous- saint-Desutter. P. LEBRUN (1863) behaalde aan de Gent sche muziekschool de le prijzen van noten- leer, violoucelle, kamermuziek, contrapunt en fugen. Io 1887 2e prijs van Rome met Les Suppliantes in 1891 1" prijs met Andromède en bekroond door de Aka demie van Belgie werd hij leeraar aan de K. Muziekschool te Gent, bestuurder der K. Zaugmaatscbappij en van l'Union Orpbéoni- que de Cambrai. Van den heer P. Leb'un wiens werken beroemd zijn zal worden opgevoerd: «Marche Jubilaire en Vlaanderen D. VAN REYSSCHOOT (1870) behaalde de 1* prijzen van notenleer, harmonie,contrapunt en fugeu, werd Jeeraar van harmonie aan de Gentsche Muziekschool. Veel verdienstelijk werk leverde hij o. a. een groot getal gods- dier stige stukken. Hij werd bekroond te Antwerpen voor een groot orkest marsch. Van hem wordt te Yper Saltarella uitge voerd. R HERBERIGS(1886) le prijs van notenleer en zang 1' tweede prijs van Rome (op 19 jarigen ouderdom) en in 1909 eerste prijs, 't Is hij die verleden jaar het prachtig Te Deum componeerde ter gelegenheid van het jubilé der Kath. Vereeniging van Gent. Mevrouw Rhel en M. Verniers zullen verscheidene uittreksels zijner zangspelen uitvoeren. J. T0USSAINT DE SUTTER (1889) le prijs met onderscheiding van notenleer, klavier, ka mermuziek, harmonie, contrapunt en fugen; Is prijs voor Vlaamsche melodiën, snaar tuigen, enz. veel werden bekroond. We hooren van hem te Yper o.a. «Impromptu.» Plaatsgebrek laat ons niet toe verder uit te weiden. Enkel ditNevens die kunste naars moeten wij noemen de heer ARSCH0DT, bestuurder der Koninklijke Fanfaren die ons dit feest bereid heeft. Ongetwijfeld zal Zon dag avond de Iweinszaal te klein zijn. Inrichting van eene uitgestrekte koop warenstatie. Het Staalsbesfuur heeft de ontwerpen doen opmaken om eene nieuwe koopwarenstatie op te richten, met garage sporen, formatie-terrein en ladingskaaien. Die statie zal gelegen zijin tusschen de tegenwoor dige ijzerenwegen Kaar Rousselare en Komen en de sporen zullen zich uitbreiden tot aan het Berlen-kot aan de Rijselpoort; de lijnen en ander# installaties zullen eene breedte uit meten van rond de 120 meters. Het ministerie van ijzerenwegen is reeds 't akkoord met de grondeigenaars voor de voorloopige inbezitneming en de aardewerken zullen zonder uitstel beginnen. Die werken bevatten de uitvoering van een dubbel programma. 3. Het opbouwen, aan Kei Berlenkot van eene groote en breed» boogbrug, 5 k 6 m. boven den ijzerweg, tot de welke brug de kalsijden van Yper naar Komen, Waastenen Kemmet zullen klimmend toekomen. Op die plaats dan, zullen de openbare wegen boven den ijzerweg geleid worden om alle altijd gevaarlijke doorgangen op de spoorbanen zelf af te schaffen. Van het Berlen-kot, statie- waarts, zal men de koopwarenstatie aanleg gen. Die eerste werken zijn geschat op 3 miliioen frank. 2. Tweede reeks werken. Zoohaast de 'goe- derenstatie gemaakt is, begint men aan het tweede deel van het ontwerp. Nu zal men van af de overgangsbrug van het Berlen-kot de spoorwegen zelf doen klimmend voortloopen gelijk men het gedaan heeft reeds te Aalst en te Gent-Sint-Pieters, gelijk men bezig is te Brugge, en doen zal ook te Rousselaere. Zoo zal men heel het tegenwoordig statie terrein ophoogen, de doorgangen aan Dicke- busch- en Poperinghesteenweg zullen vrij zijn, daar op die plaatsen de spoorbanen boven de openbare wegen loopen zullen. De door tocht van voorbijgangers, van wagens en peer den, van trams zal niet meer belet worden. De verhooging van het statieterrein zal voor gevolg hebben dat er ook veranderingen (zoo niet herbouwing) zullen gedaan worden aan het huidige statiegebouw, zoodat Yper eens eene reizigersstatie zal hebben, weerdig van haar belang en kunstuitzicht. Nog groote verbeteringen. 3. Wij vernemen flat de Sectie-overste te Kortrijk zonder uitstel de aanwerving der noodige gronden bewerken moet om de lijn Kortrijk- Poperinghe met dubbel spoor te voorzien, eerst van Kortrijk naar Komen; dan van Ko men naar Yper-Poperinghe. 2. Het goede nieuws komt ofts ook toe dat van af 1 Mei aanstaande rechtstreeksche trei nen loopen zullen tusschen Brussel-Poperinghe lans Kortrijk en Yper. - v_ -7—

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1