De honderdjarige van Poperinghe WERVICK POPERINGHE Sterfgeval IK, 15 25 20 25 Omm»8'agh R. 25 15 25 20 25 25 25 20 20 20 20 25 25 25 20 25 20 20 20 20 115 110 110 110 110 115 ZONDAGRUST LANGEMARCK SOPHIE SOHIER, W< F. BOIDIN. EEN BROKJE GESCHIEDENIS Het is geheel te einden den Lyssenlhoek, langs den kant van den lier'og van Brabant dat de familie Sohier altijd gewoond heeft. Pieter-Frans Sohier en zijne vrouw Cecilia Laseure waren eerlijke, treffelijke landwerkers die vijf kinders groot brachten. Een van die kinders was Sophic-Eugenir-Euphemie, die den 25 Januari 1813 den I uislijken kring kwam verrijken. Zoo gauw zij kon gaan dienen, werd ze werkster te boere, en later dienst meid op Poperinghe, Boeschepe en Westoutre. Geerne spreekt onze honderdjarige Sophie nog over Napoleon, waarvan zij haar ouders zooveel hcorde vertellen, alsook over de Hollanders, die in 1830 uit ons land verjaagd werden. f* Toen zij dienstmeid was te Westoutre, trouwde zij in 1836 met Frans-Louis Boidin, een iranschen wever van Niepkerke, die naar België gekomen was (zoo zrgt men) om aan den solda endienst te ontsnappen. De echtelingen vestigden hun woonst op de Lyssenthoek, in het landelijk buisje, waar de weduwe Boi tin nu nog woont. In de jaren 40 had bet gezin veel behoefte te verduren: 't was een bitter kleine geldwinning, en dan zulk eenduren tijd ter oorzake van de aardappelplaag en 't mislukken der oogs'en.Toch doorworstelden Loi is Boid n en zijne vrouw die akt ii& e tijden; den kost moesten zij winnen, hij met kaiig loon van boerenwerl - man, zij met van 's morgens tol 's avonds te spellewerkend jj In dat nederig hubje kwamen er twaalf kinders ter wereld Pieter- Frans (6 Mei 1837 overl. na drie weken)- Frans-Xaveer(Mei 1838: oveil. Dcc. 1838)Karel-Lodewijk (12 Dec. 1839 overl. na 3 weken Severijn Cornelis (6 Juni 1841)); Rosalia-Cornelia (10 Aug. 1842); Gatherine-Sophip (22 Aug. 1843); Stephanie (30 Oct. 1.844) Lodewijk-Corntdis (16 Jan. 1846); Frans-Xaveer Cornells t7 Febr. 1849); Karei-Gornelis (22 April 1850); en Sylvir-Amelie 1834. Toen haar man stierf den 14 April 1864, had vrouwken Boidin bij baar nog hare zoons en eene dochter, die nog altijd ongehuwdezijnde voor hunne oude moeder zorgen: Severijn, Louis en Sylvie. Catherine alleen is ge. trouwd met Karei Lodewijk Bul teel Volgens de getuigenis van t are kinders, is 't daaromtrent 30 jaar dat Moederken naar stad niet meer is kunnen komen 't huizeken staat immers driekwart van Poperinghe- stcê. Zond >g zullen de E tw. Pastoor Goemaere en M. de Schepene Devos de honderdjarige ju! ilaresse met een prachtrijtuig afhalen. Een keurige stoet zal ze van 't einde der Casselstraat naarde.kcrk leiden, waar ten 10 ure de jubelmisse, waarna Te Deum, gezongen wordt. En dan wij de verdiensten der kluchtzangers, en in zal Moederken Boidin in jubeltocht rijden door de versierde straten om eens te zien hoe hare het bijzonder deze der Wulvereemsche soe- geboortestad gedurig verfraaid wordt. Het gemeentebestuur ztl baar en al hare afstammelingen cialis'en zoeken te verminderen Ver van een feestmaal aanbieden, benevens nutlige geschenken. En's namiddags en's avonds zullen de bewoners van den Lyssenlhoek vieren voor Moederken Boidin volksfeest, verlichting en zelfs vuurwerk. Dat alles de jubilaresse Sophie Sohier, weduwe Boidin, ter eere believen dat we ook zijn honderdjarig feest zullen mogen vieren. Pensioen. Deze week is er in een 3otal huizen het goede nieuws toegekomen dat de inwonende liedeD, die 65 jaar oud waren, hun pensioen gingen krijgen. Er zijn maar twee aanvragen geweigerd geweest door het beschermingskomiteit van Yper. KOORZANGERSFEEST. Alwie in het mu zikaal concert onzer Kath. Zangersgilde te genwoordig was, moet bekennen, dat de Renaissance van Wérvick gedurig groeit en bloeit. De maatschappij is bekwaam om tegen de beste te wedijveren. Zij is rijk aan muziekkennis, bezit in hare viervoudige stemmen een uitgelezen keus van allereerste elementen en aan haar hoofd staat een vol slagen en knappe bestuurder. 't Is jammer dat wij in afzonderlijke ge zangen niet meer dier schoone stemmen te hooren kregen, Waarom er zoo zuinig mede omgegaan, aangezien het aan keus niet ont breekt. Wij hoorden wel schoone Barytons maar van tenorzangers en bassen, niet e'én De Renaissance heeft nochtans de midde len ook de elementen om heel Wervick naar hare Concerten te lokken. De Wervickanen immers zijn muziekanten in de ziel en heb ben dorst naar schoone muziek Waarom dan ook niet wat meer instiu menten latenjhooren ?£Onze katholieke har monie heeft solisten van allereerste gehalte die voor de beste kunstenaars niet moeten onderdoen. Bewees de ongehoorde bijval welke onze artist en stadsgenoot M Désiré Cornette oogstte niet genoeg dat zulk muziek ook gezocht en gegeerd wordt In de schoot der maatschappij zelf zitten uitgelezen pri mussen te beginnen met haren bestuurder M. Jéróme Vervaecke Zou een"« air varié» voor piston door een kunstenaar als Jérome gespeeld geen bijval genieten Om alzoo door vele kunstenaars de talrij ke muziekminnaars aan te lokken ware het best de repertoires» daar te laten. Niet dat daar 1 Doch St-Yincout's College. Maandag, 3 Februari, geven te leerlingen van het Bis schoppelijk College, hun jaarlijksch liefdadig heidsfeest, dat belooft alle andere van vorige jaren "te overtreffen. Hier laten wijl den spel wijzer volgen, dal eenè keurige en aangename afwisseling zal geven van kunstig muziek en lustig tooneel. SPELWIJZER 1. Openingslied. 2. De ingebeelde Zieke, blijspel in een be drijf, naar Molière. 3. Koor met Orkest en Solo voor Baryton, Omhaling voor den arme. 4. Castelmaridari, eomédie en. 3 actes. Dat geen weldoeners der armen, noch kunst liefhebbers dit feest laten voorbijgaan, opdat de leerlingen van het Collegeeere halen van hun pogen en dat de armen van stad ook van de mildheid der Yperiingen mogen genieten. Het Turnfeest van Sint-Michiels Tur ners heeft gemakkelijk aah de" verlangens der toeschouwers beantwoord. Het programma was zoo keurig uitgekozen als fijn afgewis- seld. De optocht en de samenoefeningen van J kleine en groote Turners waren allerkranigst j uitgevoerd, begeleid door Sint-Michielsharmo- riie, onder bestuur van den Heer G. Des- ramaux. De kleine Turners zullen zich spoe dig volmaken onder de kundige opleiding van den heer Turnineester MeyskeUs en in 't' kort de onberispelijke werking der groote turners evenaren. De matrozendans door kleine turners en de 'nocmandische dans door groote' turners waren alleraantrekkelijkst. Aan trekkelijk ook en uitermate -wel "gelukt waren de tusschenspelen en tweezangen Deftig Volk en 'de Ronde van België ».- 't Plezier in de -zaal heeft bewezen dat het in den smaak viel. Wijlmogen het alleenspel voor bazuin, door M. J. Desramault niet vergeten, de zoo gunstig gekénde ypersche muziekant heeft nog eens de gelegenheid gehad zijn schoon kunsttalent te laten bewonderen. Een bijzonder bloem ke aan den uitgehoodigden kunstenaar M. A. Lietacrl, van Staden, om de twee nummers op Saxophone soprano en Saxophone alto. Deze hebben bijzonderlijk aangestaan aan het uitgelezenste deel van het publiek, dat best aan hooger kunstgenot deelt, 't Was- zekerlijk met recht-dat M. A. Lielaert hervraagd werd, en wijl wenschen dat hij te Yper zou Hervraagd worden op kunstavonden, waar zijn uitstekend talent nog meer zal verstaan en gesmaakt worden. Wij hebben ook een oogslag geworpen in de zaal. Veel volk, ja', maar nog te veel ijdele plaatsen, te veel afwezigen, vooral op de eerste rangenzoo mogen wij zooveel te meer de familiën Fraeijs de Veu- beke, Bieluyck, Struye en Iweins d'Eeck- houtta bedanken voor de aanmoediging welke Zij gegeven hebben door hunne belangstel lende tegenwoordigheid. Mocht hun voorbeeld gevolgd worden. Het is, rneenen wijl, een praktiek gedacht, bijzonderlijk voor de toe komst en het leven der maatschappij, op het feest enkel betalenden toe te laten, met plaatsprijzen vast te stellen in 't bereik van eenieder. Die wil komen zien, betale; dat kunnen alle liefhebbers; er is wel geld voor theater, cinema, carnaval, kattefeest; er kan er ook zijn voor de feestavonden in 't Volks huis. Ten slotte, een rechtzinnig proficiat aan den proost van Sint-Michiel's Turners, E. H. Roose; mocht onder zijnbestuur de turn- gilde winnen in kunst en kennis, klimmen in roem en vermaardheid. TOESCHOUWER. hoe onzinnig het socialisme is als maatschap pelijk en politiek Stelsel en hoe het, uit rede'i zijner materialistische levensopvatting, de ergste vijand is van den godsdienst. Wij kennen ons al te kort verslag niet sluiteh, zonder eengsizins aan te dringen op twee gedachten van den spreker. Wij schrijven ze hier neer en laten ze aan ieders oordeel over: Het socialisme wint niet zooveel veld door zijne theoriën, maar hoofdzakelijk door zijne volkswerker. Wilt gij, katholieken, het volk van. so cialisme afhouden, gaat tot het volk,.jmet' eene eerlijke overtuiging, met den vasten wil "dat volk te willen steunen. Jammer, waarlijk, dat sommigen zich niet eens willen derangeren om naar, zulk eene voordracht te komen luisteren, en datbijzon derlijk op een oogenblik döt het 'socialisme aan 't woekeren en aan 't opschieten is hier in slack V ij. denken dat Soortgelijke voor drachten, al zijn zij ook in 't Vlaamsch, nog nuttiger zijn dan andere. Burgerwacht MM. A. Butaye, adv. Masscheleyn, brouwer E. Gaimanl; apoth.; J F - Revisieraad, II. Sobry, adv.; A. J. Courouble, adv.; Liégeois, eigen.G imey, griffier aaxr het vredegereecht. Gewone schieting op 23 Januari. 25 25 25 20 25 Fol J. Butaye A. Froidure R. Dethoor F. Butaye E Voordracht over 't Socialisme. - Dinsdag avond om 8 u. greep in de Iweins- zaal de vierde voordracht plaats, ingericht door Davidsfonds - Excelsior - Thuynegil- de. Evenveel bijval bij het talrijk publiek, dat gretig den heer Debruyne toeluisterde. De heer spreker is geen onbekende meer voor A per. Alwie zich ©enigszins inlaat met maatschappelijke werken, kent den luitenant van E. P. Rutten, en weet hoe machtig veel hij heeft bijgedragen tot de uitbreiding der christene syndicale beweging hier in België. De heer Debruyne bezit in hooge mate dé bijzonderste vereischte van een rechtschapen spreker, te weten de bezielende overtuiging overtuiging, die hij wonderwel door zijné zijnetoehoorders kan doen deelen. Spreker is erin geslaagd aan te toonen Dienstdoende apotheek. Zondag 26 Januari. J. DECllIÈVRE, Statiestraat, 15 Zeldzaam Zondag hield een gekende duivenlielhebber hier koopdag van geheel zijn duivenhok. De een en twintig duiven, waarvan er veel reisduiven prijs gewonnen hadden op Dax, Bordeaux, Saint Sébastien, enz., werden verkocht voor 610 fr. Eene duif werd io5 fr. verkocht aan G. Dave van Po peringhe eene andere 100 fr. aan M. Dam- bry van Lens. Peerdenverzekering. Op de algemeene vergadering van de kantonale peerdenverze kering, op Zondag 2 Februari, ten 3 ure, zal de gunstig gekende landbouwkundige M. Meersseman, schepene van Tbourout, eene belangrijke voordracht geven over peerden- kweek en handel. van wij gelooven gerust te mogen zeggen dat de overgroote meerderheid der Wervickanen liever schoon, ernstig en kun stig muziek hooft dan kluchtliederen die meestal den geringsten muziekalen stempel missen. Kluchtliederen kunnen sommige lieden voldoen, zij kunnen sommige volks concerten aantrekkelijk maken, doch ware muziek liefhebbers, bewonderaars en aanbid ders der schoone kunst aanlokkei, dat kun nen zij niet 1 Integendeel. Wat meer is, echte chanteurs de genre zijn zoo gt makkelijk niet om vinden, hoort ge, ze moeten immers aan te veel voorwaarden kunnen voldoen om op den titel aanspraak te mogen maken en hunne repertoiresom een publiek te kunnen voldoen, dat alle standen, allen ouderdom, alle goesten vertegenwoordigd, NOG MEER Feestinrichters moeten bijgevolg, volgens de plaats en het midden waar zij hunne fees ten geven, daar rekening van houden, wil len zijhunne concerten druk bijgewoord zien. t Kan dikwijls moeilijk zijn, soms embêtant ook, doch wat wilt ge, daar is niets aan te doen. Speelt ge voor 't publiek, ge moet yjne goesten voldoen Wat nu de uitg voerde nummers betreft, ze verdienen allen lof. De beide kooren Le Pays en La voix de la mer, zijn zeer kunstig gezongen geworden. De volmaakte uitvoe- ring getuigd bij bestuurder en zangers van grondige muziekkennis en fijn gevoel. De bassen vooral zijn goed gedresseerd en weten hunne machtige organen naar alle wendin gen te voegen en te plooien. De zwierige en behendige leiding van den bes'uurder vie 1 bijzonder in het oog. De drie barvtons de HH. Ars. VandesteeneTh. Deburch ei. Hon. Devos bekwamen veel bijval. Arsène de jeugdige Voorzitter der Re naissance bezit, behalve eene zeer schoone stem meest muziekkennis en daarom ook zingt hij met meest gevoel. De stem van De- burek is machtiger, ronder, zwieriger mis schien, doe., niet genoeg bewroebt om heel haren rijkdom weer te geven. Devos ook haalde eere van zijn gezang. Bij hem is er nochtans veel leiding en oefening noodie bii mist vooral de zekerheid, en ook wel een stuk fijnheid van gevoel en... gehoor. In Koorgezangen moet zijne stem zekerlijk vele deugd doen. De Lucrèce Borgio en de Pré aux clercs voor clannette, door Mr Désiré Cornette uitgevoerd zijn meesterstukken geweest. Meesterstukken aan muziekrijkdom, mees terstukken in hunne uitvoering. Désiré is een artist, en waren er velen in zijne plaats, zij wierpen leest en pekdraad naar de maan en ze zochten fortuin De Symphonisten vxn Yper hoeven hun nen naam met meer te maken 't zijn immers mannen van de klas en professionnels N° 1. De heeren D'Heijgere en Duthoit van We-' VP trnpm vnn lr^„ Ongetwijfeld zullen dejleden in groot getal v.e'8hem zijVknappe zangers en fijne humo- -Ia m - a J 1 r t .1 I t' 1 C t O ta I ta trr\l naar de vergadering komen. Hetisnoodïg meer en meer zorg te besteden aan den kweek van peerden, die dienstig zijn voor den uitvoer naar Duitschland daar kunnen de Belgen er alle jaren rond de 18.000 peer den leveren. Honderdjarigen. Zondag viert onze stad het honderdjarig feest van moederken Boi din, wiens portret hier in onze gazette prijkt. Maar het is de eenigste honderdjarige van Poperinge niet. In 1771 vierde men ter eefe van Betje Tanghe gelijk het volk ze noemde. Elisabeth De Schrijver was geboren te Yper in 1671, en was dochter van Willem en Pieternelle Vandecasteele. Zij trouwde te Poperinghe den 1 Mei 1708 met Willen Tan ghe, en overleed alhier, op St-Berteneparo- cbie, den 6 November 1774, jn den ouder dom van io3 jaar. In den overlijdensregister beeft Pastor Waterschoot aangeteekend dat zij tot het einde toe goed bij haar verstand was, en geen ander kwaal en had dan blind heid. In 1854 was het de beurt aan St-Jan's pa rochie eene honderdjarige te huldigen Maria Francisca Sperlaeken, dochter van Jacobus en Isabel le Lava, was geboren op Sint Jans den 24 Juli 1754. Zij was winkelierster in de Komstraat, en overleed er den 23 April 1856, oud 101 jaar, 8 maanden en 6 dagen. Na Moederken Boidin is de oudste inwo ner van Poperinghe wel Louis Buyle, gebo ren te Yper den 10 April 1819. Aan gezien Louis nog altijd eene goede gezond heid geniet, verhopen we dat het God zal risten. In volksconcerten moeten zij vast en zeker veel bijval genieten. BesluitHet programma is allerbest afee- wrocht gewerden, doch meer schoone num mers zullen ook meer welkom zijn. Het komiteit zal daar toekomende jaar ongetwij feld voor zorgen; de muziekliefhebbers zullen talrijker opkomen en Het Ypersche Volk zal weten op te trommelen Domisol. 7„7,lVerFa.d<;ri.ng 7an den Kath Volksbond - Zondag laatst beeft de Kath. Volksbond eene buitengewone vergadering ten einde eene voor- dracht te hooren over de nieuwe pensioenen. Onze Eerw. Onderpastor M. Godderis, die zich met de soc.iaalkwestie bezig houdt, en er in t buis is, had het op zich genomen, de pensioen wet met kanten en bouten uiteen te doen. Betere voordracht konden wy niet wenschen Alles werd zoo klaar, zoo eenvoudig, zoe ver staanbaar en tevens zoo bondig uiteeen gedaan dat er thans n et eén onder de toehoorders is' die de pensioenwet niet grondig verstaat. I!üagen on? echter af hoe het toch mogelijk is dat er zooveel menschen zyn die aan zulke r.ang0v!f^e on(f0rr'chtingen kunnen onver schillig blijven en ze moedwillig verzuimen Is het dan te verwonderen, dat er zooveel erinvóu d,Épdr.ommels gevonden worden, die door de hCohUhidnaUn"er0DW?tendbeid- eens t0t de recht hebbende jaren gekomen, niet in regel zijn Die heden moeten ongetwijfeld denken dat pensioenen uit de lucht vallen evenals het hemelsch manna, en dat iedereen maar behoef te rapen Pensioenen van f fr. daags plukt men van de hoornen niet, en daarom ook mogen de belanghebbenden wel een stap doen om een oogenblik te ko.nen luisteren naar diegenen die zich ten hunnen dienste stellen om hun aan t verstand te brengen hoe een pensioenwet eaat en staat en welke de voorwaarden zijn welke de rechthebbenden moeten vervulien en waaraan zij moeten voldoen. "Waarin" vele van die'onachtzame menschen dan Dog misdoen, 't is dat ze gereed zijn om in plaats van naar de vergaderingen te gaan, opzet telijk voor hen gehouden, liever te luisteren hebben naar sommige herbergpropheten die meestal zooveel over de zaak weten te vertellen als een blinde over de kleuren, f Alzoo laten zy zich niet alleen valsche en dwaze begrippen op dringen, maar ze zitten weerdig "en gereed om zich dcoi den eersten politieken-Jdweersdrijver den besten te laten opmaken of van het aller minst allerhande prullen te laten ophangen. Kath. burgers en werklieden/zoekt in het vervolg wat meer uwe vrienden j Cverlijden Dinsdag begroef men de oudste man van Wervick, namentlijk Petrus Demeulenaere, wonende Proeessiestraat. Hij was geboren te Is'ghem, den 29 September 1816, en bad dus den ouderdom bereikt van 97 jaren. BECELAERE POELCAPELLE Gemeente Becelare. Op Zondag, 26 Januari 1913, om 3 u. ïftmiddag, in Sint Arnold, GROOTE VOLKSBIJEENKOMST voor Becelare ,en omstreken. M. Moens, een goed Gentsch redenaar, zal er spreken over taalrechten en zedelijke be langen der Vlamingen in het leger. Niemand zal het zich 'beklagen. In groot getal dus naar die belangrijke vergadering. Vlamingen het geldt uwe eer, uw welzijn, uw leven als zelfstandig .volk De stem van 't bloed ons luide zegt Op voor gelijkheid en voor recht EL VERDIN GHE Belangrijk bericht. Dank aan een nieuw aangelegden voetweg nevens den tramweg hebben de reizigers thans een driedubbelen vrijen toegang lol de tramstatie. Het blijft dus mrer dan vroeger aan iedereen streng er, op s raf verboden op den sroorweg te gaan. Onze zorgvuldige en gedienstige slalie-oversle, Henri Tahon, heeft van hcoger stellig bevel gekregen aan het stipt onderhouden van dit reglemenl hand te houden en niemand in te zien.,[Als hij den overtreder zal aanklagen, zal hij dus maar zijn plicht kwijlen,ende aangeklaagde zal maar op] zijn eigen zeiven mogen kwaad zijn. Dus allen van goeden wil om de meeste vrede. St-Sebastiaansgilde heeft Dinsdag laatst bare jaarlijksche feeste, allerlreffelijkst gevierd. De gelukkige winnaars in de prïjsbolling waren Maria Boslyn huisvrouw van Jerome Noppeen Marie Lowagie. Naar het schijnt nochtans heb ben eenige den maaltijd niet zonder eenig ongemak verteerd. Be melkerij St Livinus zal hare jaarlijk- sche feeste vieren op Donderdag G1-" Eebruari aanstaande Deleden worden dringendverzochl de uitnoodigingskaart die hun deze week zal toegezonden woreen aandachtig te lezen en er in zoo groot getal mogelijk op te antwoorden. Bijzonderlijk moet ieder huisgezin in de alge meene vergadering vertegenwoordigd zijn. Dit is van 't allergrootste belang. Zondag toeko mende nadere bepaling van de dagorde. Landbouwlessen. Mijnheer Muyssen, landbouwleeraar van Langemarck zal zijne landbouwlessen beginnen op den eersten Zondag van Februari s' avonds in het lokaal der hoerengilde.,. Hij zal het hebben over den hoender-of hennenkweek. Vrijen toegang vcor iedereen. Allo werklieden, die wilt voordeelig en profijlig]uwe hennen kweeken, komt ook maar eens luisteren. Arm gebroken. [Mijnheer de burgmees ter, Weledele Graaf de Laubespin heeft deze weekin Frankrijk al vallen zijn arm gebro ken Bijzonderheden van het ongeval zijn nog niet gekend. KOMEN-TEN-BRIELËN Versyndikaat. Zondag aanstaande 2fslen dezer, om 11 ure algemeene vergadering in 't lokaal. Rekening van 't jaar 1912, aanspraak van Mijnheer Vandewouwer,] landbouwingenieur te Yper over veekweek. OOSTVLETEREN Van de week kwam veel volk Antonius dienen. Doch min als andere jaren zeggen oude menschen.'t Slecht weêre kwam daar misschien wel tusschen. Zondag aanstaandena Vespers en lof alge meene vergadering voor spaar en lijfrentgilden en voor den geilenbond. Verslag en rekeningen zullen afgelezen worden en eene rede door den proost. Allen op uwen postmannen Vandaag en zondag toekomende geeft onze tooneelmaatscbappij «Hoop in de toekomst» hare jaarlijksche tooneel en muziekale feesten. De spelwijzer die ons overhandigd werd met een vriendelijk verzoek van aankondiging meldt een drama in 3 bedrijven De plichlver- geten Vader en een kluchtspel in één bedrijf. Als tusschenpoos meldt men eene driespraak met zang en als slot eene comische scène Telkens begint men|om 5 1/2 uur. De zaal zal verwarmd zijn. Wie een aangenamen avond wilt doorbrengen moet die 2 dagen in de zondagschool zijn 1 Zaterdag namiddag gebeurde hier een ongeluk dat erge gevolgen kon hebben. René Van Bevcren de hoever van den molenaar Rich. Decroos reed met eene lading volle zakken van den molen weg. Plots schoot een zak weg den voerman meêsleepend op den grond, 't Wiel werd door den gevallen zak tegengehouden en de jongeling, die gelukkig bij zijn versland bleef, kon in allerhaast wegkruipen zoodat enkel het wiel hem over den voet rolde. De muilsgingen daaropaan 'tloopen.plaatsewaard- op, de, menschen liepen verschrikt weg.Camille Depuydt, postbode, ging op zijne dienstronde naar Reninghe.lAlle gevaar Irotseerend sprong hij de vluchtende dieren tegen en kon ze geluk- kiglijk inhouden.Zulkedaadverdient belooning. Intusschen bracht men den gekwetsten opeen wagen huiswaarts. Doctor Grimmelpres besta- tigde eene lichte breuk aan den voet, bewond dien en schreef eenige dagen rust den jongeling voor. Hij wandelde Woensdag op de plaats met zijn gaanstok, Gelukkig voor hem is hij zijnen dagloon niet beelemaal kwijt en moet hij op geen doclorskosten denken daar hij lid is van den ouderlingen bijstand. PASSCHENDAELE Ze'gaan Zundage weêre burze geven 'i zal klinken van aan den Tuimelaere tot aan de Statie Dat de reiz'gers, die, met den trein voor bijtrekken, maargoed bun kaartje vasthouden, 't zal dansen in hun onderljjfzakske. Altijd en overrl, alles beknibbelen, en niet willen beknibbeld zijn maar recht laten weder varen aan dezen, die profijtig zyn, en in alles ODgelijk geven aan deze, waar geen bate aan is, is eene groote onrechlveerdigheid en een erge misstap tegen de christene naastenliefde Dat die Pekelaars - eerst hun eigen bespiegelen dan, honderdmaal toegevender wezen voor an deren dan voor hun zeiven, en velen zullen moe ten zwijgen. Beoordeelt niet, wilt gjj niet beoor deeld worden. Als de bediende van den burgerstand trekt per kop, hij heeft niet veel chance, 't Ia werk staking in de nieuwelingen; maar ja't jaar is lang en wij mogen leven op hope. Doch als dien artikel slabbakt, er is zooveel temeer haaste iri de vereem'gingen reeds drie koppels zijn opge trokken naar 't klooster van Sint Ariaan Als't dondert en bliksemt, zjjn't dikwfjls deze, die kerk en kruis,in hunnen herbergpraat durven beleedigen, die alsdan de eerste zijn om al klutterknieën en 't haar rechte, te smeeken en te roepen naar dienzelfdon God, Dien zij, tus schen kan en glazen wel eens durven bedonde ren Die lafaards Dinsdag laatst heeft te Langemarck de plech lige begraving plaats gehad van Mijnheer Pieter Soetaert, Burgemeester. De inwoners van Poelcapelle, achten het voor eenen plicht aan de achtbare weduwe en familie hunne rouwbetuigingen uit tedrukken en hulde te beloonen, waardig aan den dierbaren over ledene. Imm-rs, vóór het jaar 1904, zijnde de op richting van ons gehucht tot gemeente, behoorden wij toe aan de moedergemeente Langemarck, en dus gedurende negen jaren heeft Mr Soetaert onzen Burgemeester geweest. Aan 't hoofd cener belangrijke gemeente van meer dan 7000 inwoners, was hij aller vriend, en deed alles wat mogelijk was, om vrede en welstand onder zijne ingezetenen te behouden. Weigeren was! voor hem een vreemd woord, voldoen v as zijn leven. Om zijne eenvoudig heid was hij gezien, om zijne rechtschapenheid was hij gehacht en om zijne goed heiligheid bemind. Slaat of stand kende hij niet: allen waren hem even duurbaar. De armen bijstaan was zijn groolsten troost. Ja, mei fierheid mogen wij zeggen, dat hij ons besluurde als een waardige Burgervadi wiens gedachtenis wij nog lang in heugenis zullen houden. Hel was ook onder zijn besluur, dat de vei'' deelingen en ven fferiingen tusschen de twee gi meenten, dank aan zijn rijp overleg, in der minne en broederlijkheid geregi ld wierden. Beer Burgemeester Soetaertnooit vergeten wij uice weldaden, en zullen U indachtig zijn in onze gebeden. Bet uwe ziel bij den Almachtige in vrede ruste I 1 1 j - WATOUj De geilenbond die hier zoo vijf of zes jaar geleden, wierd ingericht, neemt standvaslig toe in bloei en getalsterkte. De vooruitziende werklieden waaideeren van langs om meer bet nut van zulke inricbtiEgen. Onschatbaar zijn de voordeelen, die deze bond op onze gemeenie aan de nederige menschen heeft verschaf! Het Staatsbestuur, dat deze maatschappijen naar waarde acht, heeft dit jaar nogmaals drij leerlessen of voordrachten over geitenkweek willen bekostigen. Deze leerzame onderrichten zullen gegeven worden in de oude katholieke knechtenschool op 23 februari,en 16 maart iedere maal ten 3 1/2 des namiddags. In den loop der verledene week hebben ver scheidene personen,geboren in 1846 hun werk manspensioen ontvangen. Groot is de blijd scnap van die oudjes. Jammer dat eenige in hunne zoete verwachting zijn teleurgesteld. Mogelijks dat het in andere plaatsen ook zoo is. Voeden wij de hoop dat de wetgeving eene bil lijkere toepassing, eenen rechlmaligeren en wenschelijken maatstaf zal voorschrijven. Tot hoeverre is het waar, het gezegde, dat in andere arrondissementen meer loegevendheié wordt aan den dag gelegd. Moeilijk om oplos sen. Maar er wordt beseft dat er van de eer lfkste en verdienstelijkste elementen aan de kant vallen. Wie aan het landelijk leven gewend is, weet, hoe kleine/landgebruikers, nederige stieldoeners moeten] zwoegen of slaven, om hunne kinderen groot te kweeken hoe nauw zij het moeten gesloten houden om de twee einden van '1 jaar aaneen te knopen, om hunne pachten en lasten te kunnen voldoen.God weel best hoe mager zij leven en hoe 'groot hunne bekrompenheid is. De rood is er doorgaans bijtender dan bij de werklieden. Hopen wij en vragen wij met betrouwen dat die toestanden mogen veranderen. Het dient niet gezegd dat de kleine landgebruiker slechts, en alleen zijne pacht hoeft te betalen, dat al het overige profijt en gewin is. Algemeene, een parige smeekschriften zijn hier op hunne plaats,op hunnen tijd. Eendracht maakt macht. Aan 't werk. WEST-VLETEREN Geetenbond. De vergadering van Zondag laaisl was wel, geheel wel, maar nietopperbest. Wel was het dat Meest°r Doise, schrijver van den bond, den schoonen toestand liet kennen in een zagemullerij ^van nutlige wetensweer digheden. Geheeljjwel de voordracht van heer De Queker van Bixschote, waarin bij en veel geh erde bemerkingen deed over geelenkwalen, (7.00 geleerd dat sommige geleerde van min of meer daar verwonderd moesten naar luisteren); en gemakkelijke hulpmiddels schonk om de lieve beesljes te helpen, en als slot een blad rondgaf met den korten inhrud van zijn deugdoende spreken. Geen wonder dus dat E. II. Pastor hem diep bedankte en ook nog eenige nutlige wenken gaf. Niet opperbest loch was de vergadering, want vooreerst 't hadden er meer moeten tegenwoordig zijn ;en dan, terwijl de heer spreker handelt over al de voordeelen der langgehaarde lievelingen, heeft hij eilaas er een, en een der meeste vergeten, te weten geen woord sprak bij over den knabbeldepin En toch I... De naaste vergadering op 2e Paaschdag bij de paters. Men lette wel op zijn reglement; niet te verliezen dikwijls herlezen onder houden uitleggen bespreken. Waarschuwing Weest niet te rap in het koopen van oude koupons van kleederen en sloffen hoe voordeeliger men ze aanbiedt, hoe meer men moet opletten. Ziet ook wel loe als vreemde u betalen en wedergeven met 2 frs. Zagernul. De persegasten of schutters (met daad of met naam of met alle tweO hielden Zaterdag laalst hun jaarlijks avondmaal, en 't was geheel goed, en t duurde niet al te lang; zieteens hoe vermaard wij zijn, want, als de geelen lijden aan sommige kwalen, zegt een geleerde van Bixschote, is niels zoo goed dan de paret... van West, die onze vxrkooper (er aller beschikking houdt; heilige uilsteek- berden maken geen heilige huizen Zaterdag morgen verdoolde hier een nuchtere persoon in het kerkportaal men vraagt zich sidderend af waar hij gevaren hadde, moest bij er eenige binnen gehad hebben,,., nogtans rekening gehouden van zijne ervarenheid in 't bedrijf; Zondagnacht geheel laat en Maandag morgen heel vroeg, kwamen ernog luidruchtige dieners af van Sint Antonius, of beter.... van zijn zwijntjevrede van buiten is niet altijd vrede van binnen met en zonder de gevolgen bet hoofdstuk is best als het fijn gekapt is en niet al te vetmaar men moet het dan door de kenners laten proeven; eerige hebben goestvan te bouwen op en rond de plaats- opperbest, als de huizen wat in hedendaagschen trant zijn men spreekt vaneen wonderbare verrijzenis, hoe dat een doode bij het denkend naderen der gendarmen uit den gracht sprong en barvoets wegliep - 't ging er Maandag namiddag en avond nog al luide op de plaats ende brave lieden zeiden, alser zijn dievechten 't zijn gasten van 't vreemde wat heeft Veurnè voor ot egen ons?... Waarom kreeg daar verleden week een voorbeeldige knaap eene driedubbele decoratie, en een brave vader eene eervolle melding Ouders, waakt op uwe kinders, maar weest zelf eerst onberispelijk - hier is men veel voor de nieuwe legerwpt'en krijgsgezind 't bewijs te naaste week WULVERGHEM Wij lezen nu en dan iets in n't Ypersche Volk over Wulverghem. 't Is met vreugde dat ik ondergeleekene zie dat Wulverghem roert, dat Wulverghem leeft. Ilewel Wulverghem vooruit IDaarom een vraagsken gesteld aan al deze aan wien het aangaat, aan de voorzienende huisgezinnen bij wien op stal een geilje is. Ik weet er zijn er menige, en meer dan men dachi, die eenegeile houden want inlichtingen genomen op de plaatse, ik ben het gewaar gekomen. Ileweloen vraagsken, in afwachling op gunstig antwoord Wat zoudet gij, brave werkmenschen van Wulverghem, wat zoudet gij peizen van eenen geilenbond? niet dat ik op Wulverghem eenen geitenbond zoude willen slichten, neen dat niet, de gemeente is te klein, maar uwe gebeurs zijn zulke brave menschen, zij zijn Wulverghem's welvaart genegen, zij zouden willen hunne stalnten doen wijzigen om Wulverghem in hunne bond aan te sluiten. Wat peist gij daar alzoo van zoude dat wel ziji: Wij zullen 't eens riskeeren, tasten als zulks aan de Wutverghemsche geitenkweekers aangenaam zoude zijn. Daarom moogt gij dus in'tkorle durven den eenen of anderen dag de postbode vtrwachten met eene vraag van aansluiting bij eenen bond van 't omliggende. Wij zullen zien, hoort gij, uw voldoende antwoord zal het te kennen geven. Dus vooruit achier dit iets anders. Een geitenliefhebber of beier een die de werkmenschen genegen is. In afwachling beleefde groet. WOESTEN. Nieuwe Standaard. Zondag laatste werd het nieuw vaandel van de congregatie der jonge dochters gewijd, het is een prachtig nieuwjaar geschenk van eene zeer geachte familie. Ik moet niet zeggen of dit bij de corgreganisten welkom is het oud vaandel der congregatie,was op vile plaatsen gestopt en genaaid, en mocht van dicht Diet gezien zijn de nieuwe [Standaard mag van iedereen ondeizocht zjjn en nu zullen de congreganisten van Woesten het voor eene eer houden in de processien het H. Sacrament in groep te vergezellen geschaard rondom hunnen nieuwen Standaard. Nieuw goed werk. Sedert september 1911 nebben de ijvervolle zusters der parochiej eene speldswerkschool begonnen of beter herbegon nen, want vcór de slechte schoolwet.van 1879 bestond te Woesten eene zeer bloeiende spelde- werkscboel In zulke scholen leeren de doch ters eeD'goed ambacht en winnen er wel geld als zii het beneerstigen, en het is alleenlijk om aan Woesten dit dubbel voordeel te verschaffen dat de zusters van Maria van P/tthem, die te Woesten ;eene vertakking hebben, die school hebben geopend en al de onkosten daartoe noo- dig gedaan hebben. Woestenaars, de hieronder geschrevene 'cijffers toonen u [welk met die school u reeds verschaft heeft. In 11 maanden ontvangen de speldewerksters, meestal beginsters, 1224,99 fr. leest wel 1224,99 fr. In de laatste 4 maanden ontvangen zij 574,48. Een kind van 14 jaren won in 11 maanden 114,84, Als gij dit leest, ouders van Woesten, vind gy niet dat,als al uwe dochters niet gaan dienen zij met speldewerken thuis ook geld verdienen en dat zij alsdan by u zijn, dat het gewonnen geld in uwe handen komt, en dat er inniger familie- laven bestaat. WoestoD, weze dankbaar aan de goede zusters die zoo/werken voor het welzijn der j onge doch ters der/parochie. Dinsdag, 21n dezer, en niet Woensdag zooals by misslag in het Ypersche Volk van Zondag laatste/stond, bad alhier de plechtige begravirg plaats_van onzen bermnéen'Burgemeester. Met den vroegen morgen reeds zond de zware rouwklokke hare weeklanken over de streek, de gaslanteeras brandden in een rouwkleed ge huld, de vaandels der plaatsenaars staken half- top uit, in een woord alles voorspelde eenen droevigen dag de natuur zelf scheen irj de algemeere droefheid te willen deelnemeD het weder kreesch. Rond 10 ure wierd een rouwstoet gevormd aan het sterfhuis. Vooreerst orze flinke oud soldaten rond hun pracht'g vaandel geschaard, dat voor den eersten keer zijn rouwkleed aan had, daarna volgden de gemeente-Fanfaren met de Bcsehernaende- eD Eereleden,en de schutters van St-Jorisgilde, met hunne ontspannen boog ten teeken van rouw, sloten den wereldlijken stoetdan kwamen de grootsche Kerk vanen, van eenen rouwsluier voorzien, waarop de Geestelijkheid met Kruis aan top volgde. De lijkbaar naderde, voorop wierd eene n orster- krooü, gedragen door twee gemeeDtebedienden, waarop men las De gemeenteraad van Lange marck aan zijnen Burgemeester, 1896 1913. Onmiddelijk daarna kwamen de openbare besturen en de bedienden en eindelijk de lijkkist van den betreurden afgestorvene,gedragen door de gemeentewerklieden en omringd van den gemeenteraad. Eene bijzondere melding ver dienen de oud-soldaten, want alhoewel de over leden Burgemeester omzeggens geene betrek- kirgen had met die gilde, toch hadde® zij eraan gehouden hunne dankbaarheid te betuigen aan Dezen die zooveel bijgedragen had om hunne vaandelfeeste, verleden zomer, te doen wel- gelukken. In de kerk, die in diepen rouwbehaügen was, verdrong zich eene ÏDgetogene menigte die een vurig gebed kwam storten voor de zieleruste van den algemeen geachten volksvriend. De kerkzangers zongen met veel gevoelen de Re quiemmis en onder de offerande boorde men van verre de treurige tonen eener rouwmarsch, meesterlijk uitgevoerd door onze gemeente- t-anfaren. Benevens de talrijke familieleden en de horderde vrienden en kennissen, hebben wy verschillige overheden bemerkt onder an- deren: M. Fraeys de Veubeke, Senator, M. Golaert, Volksvertegenwoordiger M Samain, provinciaal raadslid te St-Denys de heeren Bur gemeesters van Bixschote, Noordschote. Zuyd- scbote, Poelcapelle en St-Jan. Na den plech tiger lijkdienst wierd dezelfde stoet gevormd om den geliefden Burgemeester naar zijne laat ste woonplaats te geleiden na de troostvolle kerkelijke gebeden, sprak do eerste Schepen, M. Cotteaude Patin, de volgende lijkrede uit Mijne Heeren, Namens den Gemeenteraad van Langemarck en, laat het my zeggen, namens al de inwoners der gemeente, vervul ik den droevigen plicht van liier eene laatste hulde te komen bewijzen aan zijnen betreurden vriend, Mijnheer Soetaert, die, gedurende bijna zeventien jaren, onze Bur gemeester was. Bekwamere redenaars dan ik zouden stoffe genoeg gevonden hebben, in het leven van den geliefden afgestorvene, om den vollen toon te geven aan hunne welsprekendheid ik echter wil mij vergenoegen met eenige der uitstekende hoedanigheden te vermelden die M Soetaert zoo verdienslelijk gemaakt hebben by de Lan- gemarcksche bevolking. Alhoewel onze Burgemeester omzeggens te Langemarck het levenslicht zag, toch is het eigentlyk maar in 1874 dat hij zich alhier kwam vestigen. Met blijden moed begon hy den striid voor het leven. De strijd zou lastig zijn, want de

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 2