Meuwlaarsgitlen vooi aan Paos Binnenland Buitenland YPER flBRBHDISSEIIIEHI Onze Missionarissen in JCongo furbclijb; fltakitdcr YPER 48e Jaar Nummer 2450 Zaterdag 8 Februari 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE Wekelijksche Oplage 8000 nummers Jtï' De Kamer Eene verkiezing in Ierland De Fransche Kamer Mijnramp in Duitschland Het stemrecht in Holland Oostenrijk en Rusland Burgerwacht. - Scbieting van 6 Fe bruari (39 cartons). Peerdefeest Wat Mgr. Roelens erover verklaart ZONDAGRUST Minister Renkin heeft geantwoord Mgr. Roelens' wederantwoord Xelefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTERSTRflaT, 3 6, YPER VOOR 'T HEELE JAAR 3 FR. Prijs per Nummer ^3 centiemen. Zondag 2 Februari. Eerste Zondag van den Vasten. Gedachtenis van den B. Titus bisschop, en H. Apollonia, maagd en martelares. Evangelie van den Zondag. In dien tijd, werd Jezus door den Geest in de woestijn geleid 0111 door den duivel bekoord te worden. E11 toen hij veertig dagen en veertig nachten had gevast, had hij daarna honger. En de bekoorder naderde hem en zeide Zoo gij den Zoon Gods zi.jt, zeg dan dat deze steenen brooden worden. Maar hij antwoorde en zeide: Er staat geschreven De mensch leeft niet van brood alleen, maar van alle woord, dat voortkomt uit Gods mond Toen nam hem de duivel op naar de heilige stad en plaatste hem op de tinne des tempels, en hij zeide hemZoo* gij de Zoon Gods zijt, werp u dan naar beneden. Want er staat ge schreven Want aan zijne Engelen heeft hij wegens u bevolen, u in uwe handen te dragen, opdat gij uwe voeten niet aan eenen steen zoudt stooten Jezus zeide hem Daar staat ook geschreven Gij zult den Heer uwen God niet beproeven Nogmaals nam hem de duivel op naar een zeer hoogen berg, en hij toonde hem alle rijken der wereld en hunne heerlijkheid, en hij zeide hem 11 Dit alles zal ik u geven, zoo gij nedervalt en mij aan bidt, Toen zeide hem Jezus Ga heen. Satan, want er staat geschreven Gij zult den Heer uwen God aanbid den en hem alleen dienen Toen verliet hem de duivel, en zie, de Engelen kwamen en bedienden hem. Maandag 10. B. Scholastica, maagd. Dinsdag 11. Verschijning van O. L. V. Onbevlekt, te lourdes. Woensdag 12. De zeven HB. Instellers van de Orde der Servieten of dienaars van Maria. Donderdag 13. B. Rumoaldus, abt. Vrijdag 14.De lansen nagels van O.H.J.C. Gedurige Aanbidding te Gbeluvelt. Zaterdag 15 H. Cyrillus Alexandrinus, bisschop en kerkleeraar. Woensdag. Vrijdag en Zaterdag Quater temperdagen. INSCHRIJVINGSLIJST VAN HET YPERSCHE VOLK ZEVENDE LIJST Overdracht fr. 710.00 Congregatie van Wulverghem 30.00 Een huisgezin vraagt dén H. Vader den zegen om eene bijzondere gunst te bekomen, Yper 5 00 Onbekend 10 00 fr. 755.00 Waarmee de Kamer zich bezig hield en tij«l verkwistte door de schuld van blauwen en rooden, vinden onze lezers in het artikel De Toestandin ons bijblad. Liberalen en socialisten ontbinden van langs om meer hunne duivels, peizende de katholieken schrik aan '1 lijf te jagen... Maar, dat zal niet pakken DINSDAG rond 3 1/2 11. waren er nog drie redenaars ingeschreven ointe spreken over do dagorde van Menncken Devèze, en te 4 3/4 verlaten meest al de leden de zaal... om intijds aan de statie te komen. Socialist DELPORTE Omdat het Car naval is... M. NOLF. Wij zullen later Carnaval vieren Wal beteekent die spreuk, M. de liberale volksvertegenwoordiger van Yper en Arron dissement Gij zinspeelde! voorzeker niet op het ir korte Carnaval te Yper Was het misschien op het aanstaande zege- praal-carnavalfeest van het kartel bij de ne derlaag der katholieken '1 't Was toch Zeker niet op den verlangden uit slag van eene in 't duister bereidde revolutie, die èn katholiek gouvernement èn konink- Hiken troon moet omverwerpen... met de me- dhulp van officiers-vrijmetselaars zooals in Portugal zoo het citoyen-vrijmetselaar Furnfcriont Dinsdag wenschte in volle Kamer, binst da. vrijmetselaar Cocq beweerde dat de Loge haa. geen politiek aantrekt. Buiten deNamer trachtten de socialisten wat rumoer te naken, maar t spel was gauw uit als zij1 de gendarmen zagen. WOENSDAG Mtelooze bespreking over de grondwetsherziening 't Schijnt dat al de so cialisten spreken wihai om den tijd te ver spelen... 't Schijnt Ovk dat de Algemeene Werkstaking beslist is...maar dat het datum later zal bepaald worde>... .Wij zullen het afwachten. DONDERDAG werd de bespreking der grondwetsherziening voorlgezei Het was ci- toyen Destrée die zaagde en heel bekoor lijk aan de rechterzijde een gesp-ek» vroeg... tot dat voorzitter Schollaert voortelde de bespreking VRIJDAG te sluiten ei. tot de stemming over te gaan. Een oogenblik werd de Kamer woeig. M. GOBLET, kath. van Luik, zegde Het kiesstelsel in .Frankrijk heeft eene verdeede republiek gemaakt 1 M. GIELEN, kath. van Tongeren: Een rot... Daarop gaan de liberalen aan 't huilen en tieren. Zij roepen Leve Frankrijk Leve Frankrijk En al dat rumoer, waarom Om dat zij beweeren dat M. Gielen zegde «eene rotte «republiekterwijl hij zegde een rot kiesstelsel j. 't Was al gemaakt spel bij1 de blauwrooden. Voorzitter SCHOLLAERT verklaarde heel juist Niemand zou hier smaad aan Frank rijk dulden. Roepen wij allen Leve Frank rijk 1 Doch M. Gielen bedoelde hier niet de ons bevriende fransche natie, maar enkel het Fransch kiesstelsel. Minister de BROQUEVILLE keurde M. de Voorzitter goed en vroeg toch aan M. Gie len de uitdrukking in te trekken. Heel de Kamer juichte M. de Broqueville toe, zelf de lawijdmaker eitoyen DESTREE gaf zijne volle goedkeuring aan de heeren Schollaert en de Broqueville. Te Londonderry was de volksvertegenwoor diger markgraaf Hamilton afgetreden. Hij' was unionist, d. w. z, vijandig aan het zelfbestuur van Ierland. M. Hogg stelde zich tegen hem als nationalist. Na een hevigen strijd werd deze laatste gekozen. Hieruit volgt dat de nationalisteh thans een zeker getal meerder heid 'hebben in 't Parlement voor Ulster. De bekendmaking van den uitslag heeft erge wanorders verwekt. In de fransche Kamer is er vrijidag eene ondervraging geweest over het heropnemen van kolonel 'du Paty du Clam in de reserve van het leger, waartoe door den onlangs af getreden minister Millerand besloten was. Na dat de heeren Messimy en Millerand zich ver dedigd hadden, nam M. Etienne, huidige mi nister van oorlog, het woord en drukte het oordeel uit 'dat M. du Paty du Clam op nieuw moest gestraft worden, omdat deze in bladen ministcriëele brieven heeft laten ver schijnen. De Kamer heeft dat zonderling oor deel goedgekeurd. De Dreyfuskomedie is nog niet afgespeeld. In eene mijn, dicht bij Sarrebrück, deed er zich eene grauwvuurontploffing voor. Tien werklieden werden op den slag gedood en vijf zwaar gewond. De regeering heeft in de Kamer een ont werp van grondwetsherziening neergelegd. De wijziging betreffende het stemrecht sluit het algemeen stemrecht uit. Het stemrecht wordt aan de vaders of familiehoofden toegekend. IJe keizer van Rusland heeft Dinsdag na middag, te 3 ure, te Tsarkoie-Selo, den lui tenant-kolonel prins von Hohenlohe ontvan gen, gelast hem den eigenhandigen brief van keizer Frans-Jozef te bestellen. Men denkt te weten dat, tengevolge der over handiging van dezen brief het mogelijk is dat de verdedigende militaire maatregelen aan weerskanten der Oostenrijksch-Russische grens genomen voor den 10 Februari zullen in getrokken worden. Men zou daartoe reeds schikkingen nemen. M. AmMoot 0 10 G. Slembrouck I 00 M.Vandaele 0 20 Th. Kerrinckx 0.20 M. Buseyne 0.20 G. Priem 0 20 0. Garrein 0 20 M. Crombez 0 20 A. Delaere 0 20 M. Noyelle 0 10 V. Baeyens 0.10 M. Velghe 0.10 E. Ilot 0.10 J. Hof 0.10 A. Devos 0.40 V. Doipicent 010 Onbekend 0.25 J.Coffyn 0.15 0.25 J. Bertier 0.20 0.10 E. Duprez 0.20 0 20 J. Bartier 0.25 0.50 A. Kesteman 0 10 2.00 V. Vanhove 0 25 2.00 A. Sesier 6.20 0.10 A. Vanhove 0.10 0 20 G. Hughebaert 0.10 1.00 V. Duprez 0.10 0.10 H.DekaesemackeiO 10 0.50 D. Ferlinel 0.10 D. Ameloot 0 10 E. Roose 0 50 G. Deforce 0 10 Mennens 0.20 H. Verminck 0.10 Gadeyne 0.20 M. Cofiyn 0 25 V.Bergman 0.10 A. Bertier 0 25 A Vandaele 0.10 J. Hullaert 0 50 Vanderbeke 0.10 3 weezen 0.30 Roosebeke 0 25 P. Devaux 0.10 Bottelegier 0 25 Logie 0 20 Tezamen 20.00 Wekelijks geef ik voor de uitgesloten werklieden van Rousselaere 3100 Drie studenten 3.00 Een christen werkman 0.50 Rondgebaald in eene vergadering 6 75 Naamloos, door 't toedoen van een priester.uit Yper 100 00 G. R. 2 00 Leve de Christens syndicaten 5.00 Drie leeraars uit 'l geestelijk college 15.00 Uit christene naastenliefde 50 00 Naamloos 10.00 Leve de gilde van Rousselaere 25.00 Jufvrouw M. B. 20 00 Voor de noodlijdenden van Rousselaere 5 00 Omhaling op eene vergadering van werk lieden 4 35 Opbrengst van epn kaartspel 2 25 E. H Desmedt, pastor, Voormezeele 100 00 Onbekend, Yper 20.00 Omhaling gedaan op de vaslenavonddagen bij Em- Desramault In het Vlaamsch Bierhuis Meenenstraat, Yper 9.93 fr. 403 78 Doch, ongetwijfeld, het pronkstuk van hel feest was het groot koor met'orkest en solo voor Baryton. De solist was de reeds ver maarde Karei Bostyn, die welwillend zijne medehulp verleend had. Mot welk machtig èn krachtig orgaan, niet welke juist heid, met welk kunstgevoel wist hij zij nen moeilijken solozang te vervullen en het koor öp te houden. Het koor ook, begeleid van orkest, was volmaakt, de eenheid in den samenzang, de uitdrukking der gevoelens, al les was onberispelijk verzorgd. Wat al moei lijkheden hebben de koristen niet moeten over winnen welke bereiding was er niet noodig om tot zulken uitslag te komen Ook kun nen wij niet genoeg onze gelukwenselien aan bieden aan E. H. J. Cosyn, leeraar aan 't College, die het koor aanleerde en zelf de uitvoering meesterlijk bestuurde. - Benoeming. 't Is met een waar genoegen dat HET YPERSCHE VOLK de benoeming vernomen heeft van Dl' H. Brut- saert, van Watou, als geneesheer van het krankzinnigengesticht voor mannen, te Yper, in vervanging van Dr Beesau, ontslaggever. Welkom in onze stad, M. Brutsaert 1 Dit wen- schen wij uit ganscher herte aan den Vlaamschen Vaderlander, zoo gunstig gekend van eenieder 1 PLECHTIGE COMMUNIE. Wacht niet lang uwe aankoopen te doen van kerkboeken, paternosters, beursjes, geschen ken, enz... De Drukkerij Callewaert bezit dit jaar de schoonste verzameling van deze arti kels. Witte en bruine beenen boekjes van af 80 centiemen; prachtige rozenkransen in saphir en rubis van 40 centiemen tot 10 fr. BIJZONDERE PRIJZEN VOOR WINKE LIERS EN VOORTVERKOOPERS. - Katholieke Wacht van Yper. Zondag 9 Februari 1913, ten 8 ure 's avonds, vergadering der K. W. in het Volkshuis. DAGORDE Tombola als vroeger. Ver slag der vorige vergadering. Voorstelling van nieuwe leden. 'Gezang. Aanspraak van Eerw. Proost Dassonville. BERICHT. Er zijn nog gemeenten waar van ons 'de kwitanchie-boekjes niet zijn terug gestuurd geweest met de -genummerde sou- chen, waarop naam en adres der abonnenten geschreven staan. Zoolang alle boekjes niet zijn ingekomen op ons bureel, kan het Beheer geen schikkingen nemen voor de Prijsverlo ting. Die nog ten achteren is stelle zich dus in regel. INSCHRIJVING VAN HET YPERSCHE VOLK ten voordeele der uitgestotene werklieden van Rousselaere. Werden nog ingezonden Uit het College van Poperinghe, 2e gift 19.15 2' gift 10 00 E. H. Van Ryckegbem, pastor, Hollebeke 40 00 E. H. Neuville, bestuurder. Yper 20 00 E. H. Loosbergh, College, Poperinghe 15.00 E. H. Tanghè, onderpastor, Langemarck 10.00 M. Throd. Benoist, Dranoutre 5.00 E. H. Vander Ileyde, pastor, Weslnieuw- keike 100.00 E H. Mullie, p3sfor, Wervick 30.00 Nog uit Poperinghe 10 00 Onbekend, Zonnebrke 20 00 fr. 279.15 Nieuice inschrijving Voor onze noodlijdende werkbroeders van Roeselaere. De jongelingswcrk- lieden van St-Pieters A. Logie fr. 1 00 R. Verbaegbe 0.50 H. Bourdeaudhuy 0.50 A. Deleu 0 25 H. Verbeke 0 25 M. Wolters 0.30 M. Louage J. Logie Ch. Logie D Voisin Vriend Logie Eliod. Logie Gemeenteraad. Openbare zitting op Zaterdag 8 Februari 1913, te 5 u. 's avonds. DAGORDE 1. Installatie van den gemeen- tesekretaris2. Waterloopen plaatsing van een overgangsbrugje over de Zillebeke-beek 3. Buurtwegen: deminping van het voetpad n. 21; '4. Bureel van Weldadigheid reke ning 1911, begrooting 1913; 5. Burgerlijke Godshuizen rekening 1911, begrooting 1913; 6. Stadsgeldwezen verhooging van een cre- diet van de begrooting 1913 7. Eeredienst vergrooting van de sacristie aan St-Pieters- kerk 8. Eerdienst'herstelling van den noordkant van 'St-Maartenskerk 9. Wegenis rechtlijning van den weg van Yper naar Rous- brugge. Samenwerkende Maatschappij "Ei gen Heird". De Jaarlijksche Algemeene Vergadering 'der aandeelhouders zal gehouden worden óp Zondag 16 Februari aanstaande te 11 u. voormiddag, in de Eigen Heird zaal, Sint-Jacobsstraat, 26. DAGORDE I. Verslag van Bestier- en Toezichtsraad; 2. Voorstelling tot goedkeuring van den Bilan en van de rekening van schaê en bate op het dienstjaar 1912 3. Kiezing van drie be- stierleden, in vervanging van de heeren C. D'Huvettere, voorzitter; 2. Fraeijs de Veu- beke en R. Bouquet; 4. Kiezing van een lid van den toezichtsraad in vervanging van M. Ph. Vandenberghe. De kroozen zullen ten bureele kunnen ont vangen worden den Zondag van 1 1/2 tot 2 1/2 ure en Maandag van 1 tot 2 ure. In 't College. Zelden of nooit wag het ons gegeven een '7oo prachtig Liefdadig- heidseoncert bij te wonen, als dit Maandag II. gegeven door de leerlingen van St Vin cent's College. De spelers van het vlaamsch blijspel hebben hun best gedaan; deze van de fransche comedie hebben zich' waarlijk overtroffen en tot den moeilijksten toeschou- wer-critieus kunnen voldoen. De keus der stukken was allerbest gelukt en onder de spelers zijn er ware ürtistcn, wel geoefend en opgeleid door den E. II. Tooneelbestuur- der. Pinteion M. 25 25 15 25 25 115 Dethoor F. 20 25 25 20 25 115 FroidureR. 25 25 25 20 20 110 Ewertz. E. 10 25 25 25 25 llo HamendtA. 15 25 2o 25 25 llo BurghoA. 25 15 2o 25 25 llo De peerdemarkt van Woensdag was zeer bezocht. Veel goede en schoone peerden na men aan den prijskamp deel, welke de vol genden uitslag opleverde Hengsten van 1 jaar of meer le prijs. E. Verraes, Waasten; 2e pr. Vands Candelaère, Wervick 3e pr. L. Deschildex*e, Dranoutre; naprijs, Weduwe Vanraes, Wytschaete. Hengsten van 2 jaar: le prijs E. Verraes, Waasten; 2e pr. L. Leterme, Wytschaete. Merriën van 1 jaar en daarboven le prijs': C. Debrabandere, Zillebeke; 2e pr. H. Verfaillie, Zonnebeke 3e pr. H. Vuylsteke, Langemarck; 4e pr. C. Fri- maut, Zantvoorde. Merriën van meer dan 1 jaar en min dan 3 jaar? 1. E. Verraes, Waasten; 2. F. Samyn, Boesinghe; 3. We Vanraes, Wytschaete; 4. D. Dries, Ploegsteert; naprijs P. Nuytten, Langemarck. Merrieveulens van 3 jaar en daarboven le prijs: We Pauwelijn, Poelcapelle; 2c pr. H. Vandeputte, Boesinghe 3e pr. C. Dieusart, Wervick; 4e pr. H. Ver- eecke, Boesinghe. Onze lezers weten reeds hoe E. P. Cambier aangevallen is geworden door B.\ Munch, maar hoe de heldhaftige Zendeling zich kloekmoedig en onweerlegbaar heeft verdedigd, en van beschuldigde aanklager is geworden. Daarover ondervraagd door Le Patriote heeft Mgr. Roelens, Apostolisch Vikaris van Opper-Kongo, aan een gazetschrijver nagenoeg het volgende verklaard Het is schandalig'dat een missionaris blootgesteld is zijne eer en faam te verliezen door bet aanklagen van gelijk welken procureur, substituut of ambtenaar uit Kongoland... en dat, zonder dat men van hooger hand ooit zal bevinden, dat deze aan zijne ambtsplichten is te kort gebleven... Alles is toegelaten in Kongo men mag de missionarissen valschelijk beschuldigen, openlijk tegenwerken, 'i Opmerkelijk is toch de afstamming van „Parfait", den beroemden hengst van Ern. Vandc Candelaere, van Wervick. Geen een prijskamp wordt gegeven te Yper en in de omstreken of er worden van zijne afstam melingen bekroond. Nu weer met asschewoensdag is de eerste prijs der hengstveulens van twee jaar zijn zoon, niettegenstaande eene hevige concur rentie. Wat ook meldensweerdig is: de Wwe Holvoet van Zantvoorde heeft op de prijs kamp ne zoon van Parfait verkocht aan de Heeren Vanlandeghem voor eene uitnemen de groote som. Nog andere groote offers wer den gedaan voor zijne veulens. Dienstdoende apotheek. Zondag 9 Februari. E. GAIMANT, Meenenstraat, 6. a's men maar niet in tegenspraak komt met de bestuurlijke regle menten. Hebben de missionarissen te kla gen, hun geval wordt officieël onderzocht maar ge ziet van bier wat het is zulk een officiëel onderzoek op zijn minst worden de verzachtende om- standighedea ten voordeele van de plichtigen iDgeroepen, en de zaak geraakt in den doodboek. Is het onderzoek aan een vrijmetselaar toever trouwd, dan is het nog erger de zaak draait ten nadeele van den missionaris. Het gebeurt wel, als de zaak al te klaar- blijkend.al te schreeu wend is, dat men een of anderen logebroe- der plichtig vindt, en dan moet men hem wel straffen. Straffen Hij wordt verzet,krijgt een gemakkelijker postje,wat opslag en... 't is daarmede effen... Komt er geen ver andering, er valt te vreezen dat de toestand der zendelingen onhoudbaar woruen za; in Kongo. De berichtep geraken zoo moeilijk daar waar ze zouden moeten geraken. Herinner u wat kapitein Wan- germée schreef aan Vandervelde... Het gouvernement is ongetwijfeld bezield met de beate gevoelens, maar bevindt zich machteloos... Da vrijmetselaars voeren den scepter... ook tegen de missionarissen... Volgens mij blijft hun slechts één middel om zich doelmatig te verdedigen, te weten het publiek in te lichten en zich op hun oordeel te beroepen. M. Renkin heefc zich laten intervieweeren door Le XX' Siècle en heeft zijn ver wondering uitgedrukt over Mgr Roelens' houding die hij beklaagt. De Minister aanveerdt de ver wij tingen niet welke Mgr Roelens en Pater Cambier doen tegen zijne Koloniale Administratie. Mgr Roelens, zegt hij, spreekt zonder feiten aan te halen. Pater Cambier in zijn open brief aan Vandervelde somt tien klachten op tegen de Kongo-Administratie... dit schrijven heeft, volgens den Minister, slechten indruk ge maakt op de katholieken... want zulke beschuldigingen verdienen geen geloof... de handel wijze van het Comiteitder zendelingsverdediging valt te betreuren. Minister Renkin zal ons toelaten te zeggen dat het zijne eigene houding is die ons ver wondert. Wij twijfelen geenszins aan zijne hoog-verstandlijke toewijding, aan zijne wils krachtige toegenegenheid maar wat waarheid is, is het volgende 1° De Missionarissen hebben lang geleden en gezwegen. Zij zijn het lijden niet moe maar wel het zwijgen en zij zullen spreken.niet onbepaald maar met de feiten aan de hand. 2° De brief van Pater Cambier met de klachten tegen de Kongo-Administratie alsmede de werking van het Comiteit voor de verdediging der Zendelingen is bij alle katholieken wel gekomen geweest en zij juichen de Paters en hunne verdedigers toe. 3° De katholieken hebben niet het minste betrouwen in de kolonie-administratie zoo in Kongo als te Brussel omdat ze van hoog tot laag vol van vrijmetselaars zit die het hooge woord voeren, die heer en meester zijn, die misschien wel den minister zelf foppen... Vrijmetselaars kennen geen rechtveerdigheid, vrijmetselaars zijn mannen voor wie allo middels goed zijn om hunne handlangers te verdedigen, vooruit te zetten, of te redden. Minister Renkin dat is de waarheid en daarom verstaan wij uwe houding niet tegenover een volksgeliefden kerkvoogd, een held uit Kongoland Bisschop Roelens Het is niet lang weg gebleven, het verscheen Vrijdag in - Le Patriote De eerbiedweerdige Bisschop drukt zijne verwondering uit over 's Ministers opgewondenheid, hij verklaart dat voor het vervullen van een gewetensplicht een Bisschop met wyken mag In een vertrouwelijk schrijven van 20 November 11. zegde Mgr.Roelens aan Minister Renkin. dat de kolonie-administratie onmachtig is om de zendel'ngen tegen de vrijmetselarij te beschermen, zoodat de missionarissen, in geweten, tot de openbare meening in beroep moeten gaan. Minister Renkin heeft alsdan Mgr. Roelens ziens-en zegswijze met tegengesproken. Hu zond een vertrou- weliik antwoord naar den Bisschop. Moesten die brieven nu openbaar gemaakt worden, zegt Mgr. Roelens, het publiek zou kunnen oordeelen over de bewijsredens. Neen' eeen een voorbeeld is te vinden van een Staatsambtenaar die tegenover een zendeling nno-eliik kreee van een die gestraft werd voor verdrukking der missionarissen. Kan de Minister p«n fpit aanhaleD. (En Wangermée na 10 maanden zal het enkwest door M. Renkin ingesteld misschien on een uitslag komen Om Pater Cambier te slaan bjj Me aankondiging van Vander- veide'sondervraging had de minister zonder enkwest slechts 48 uren noodig???... En B.\ Leclercq kandidaat-magistraat door zijne overheden zoo slecht beoordeeld werd hij niet definitief- magistrcat benoemd N.d. R Od 't ministerie zelf verklaarde men aan Mgr. Roelens dat een ambtenaar niet kan verongelijkt r n. Wtlnnln» i n hof 1111 AafoU QU UQI1 "71111 Q TTI ht WaItTII lla T7T>Ï4 IV» Ci 1 o n of gestraft worden tenzij voor misslag in het uitoefenen van zijn ambt. hebben duizend middels om aan hun ambtsplichten niet te kort te blijvi zendelingen te schaden..Dus uit de verklaring zelf van de administratie is deze onmaehtig.Maar zelfs als iemand zijn ambtsplicht te kort komt moet er eerst een officiëel bewijs '"n Znw w,,;;* Welnu de vrijmetselaars ven en toch het werk der de konkelfoezerijen der Kongolandsche zijn logemannen... Zulk Dus bewijs is nogmaals allermoeilijkst gezien bestuurlijke onmacht. Mgr Roelens heeft niets tegen de Minister zelf en de administratie-overheden,maar bij bestatigt hun onmacht om het missiewerk te beschermen tegen de vervolging der vijanden. Deze zijn zeker ongestraft te blijven, zoo wordt hunne stoutheid des te grooter. Wat blijft er den zendelingen dan over tenzij in beroep te gaan bij het tribunaal van het openbaar oordeel. 11 Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Gostviaanderen worden ontvangen bij AGENCS HAVAS, te Brussel UITGEVER INSCHRIJVING bulten België vracht er bij. DRUKKER

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1