BHLKHNOORLOG s Boetstrafleiljke Mlbaim van Yper Uttrkelijh ftieuws Burgerstar^en POPERINGHE WERVICK De Oorlog is herbegonnen Bombardement van Andrinopel De Grieken te Janina Voortzetting der onderhandelingen De Montenegrijnen en Serben Langs de Marmorazee en in het schiereiland Gallipoli POELCAPELLE »regn~ D»i. Kaaistraat. aat Cesar. automobiel- Dees week zijn de BalkaDezen wederom aan 't strijden gegaan met de Turken. Een telegram uit ConstantiDopel meldt dat in gevechten, die te Tchataldja tusschen de bulgaar- scbe en turksche voorposten plaats hadden, de Bulgaren een honderdtal dooden en gewonden verloren. Turksche telegrammen zijn weinig aanneembaar. Na de opschorsing van den wapenstilstand hebben de Bulgaren met nieuwen iever Andrinopel aangevallen. Men meldt dat Da een moorddadig bombardement dat verschei dene uren geduurd heeft de Bulgaren aan het Turksch garnizoen 24 uren verleend hebben om zich over te geven. Vrijdag morgen laten de Bulgaren weten dat zij gedurig veld winnen en dat de overgaaf der stad nabij is, de sterkste forten zijn reeds in hun handen. BULGAARSCHE VOORPOSTEN ROND ANDRINOPEL] Men verwacht zich aan de overgave van Janina. De Diadok heeft een gevolmach tigde gezonden om aan het garnisoen de oorlogseer te bewijzen. De gouverneur van Janina heelt geantwoord dat hij zich maar zou overgeven dan op bevel van zijn gouvernement. De vredesonderhandelingen zouden niet heel en al afgebroken zijn. Zij zouden voort duren, te gelijk met de vijandelijkheden. Zij zullen, officieus, en ieder voor zijn land, voortgezet worden door de afgevaardigden die te Londen gebleven zijn. Men hoopt dat de vijandelijkheden maar een tiental dagen zullen duren. De Montenegrijnsche troepen bereiden een laatsten aanval tegen Scutari. Die stad za niet lang meer kunnen weerstand bieden. DeSerben zullen moeilijkheden hebben met de Albaneezen die willen een onafhan kelijk volk uitmaken. Deze laatste, zegt men, trekken nu met een leger van 30.000 man tegen de stad Uskub door de Serben op de Turken veroverd. De draadmaren kondigen aan de officieuze gazet Mir» van Sofia dat de Bulgaarsche troepen in het schiereiland Gallipoli overal meester zijn, dat de Tursche troepen in wanorde vluchten. De Bulgaren bezetten reeds heel de kust der Marmorazee. Het einde van het Tursche rijk schijnt te naderen. Peerdenverzekering. Op de jaarlijkscbe vergadering, Zondag laatst, waren er 250 tot 275 leden aanwezig. Uit het verslag van den schat bewaarder vernemen we dat er verleden jaar 22.228 fr. 50 ontvangen werd en 25219 fr. 80 uitgegeven na de reservekas uitgeput le heb ben, blijft er een te kort van 748 86 fr. Daarom heeft de heer voorzitter René Devos voorgesteld de verzekeringspremie op 1 fr. per 100 te bren. gen, voor de twee eerstvolgende beschaüingen. Het verslag van M. Felix Vancayzeele leert ons hoe die kantonnale verzekering zich uitge breid heeft in de drie laatste jaren. In 1910 waren er 306 leden, met 666 verzekerde dieren; in 1911 reeds 385 verzekerden met 669 dieien op 't einde van 1912 zijn er 420 leden, die 809 peerden bezitten. In 1910 behaalden deieden 9194 fr. premie voor eene geschatte weerde (in twee haltjaren) van 1 225.950 frank in 1911 was het 10235 fr. voor eene weerde van 1.364.700 fr. in 1912 was het 11.691 fr. 63 voor eene weerde van 1.558.750 frank. In 1910 stond de maatschappij 22 sterfgeval len in met 16.047 fr. in 1911 vergoedde zij het verlies van 18 paarden met 13.900 fr. en in 1912 moest zij 28 gestorven paarden vergoe den met 19 920 frank. Het kwam wel te pas dat de ervaren land- bouwleeraar M. Meersseman zooveel goeden raad gaf in zijne belangwekkende voordracht over het voederen en het kweeken der land- bouwpeerden. Boerengilde. Maandag heeft de bloeiende hoerengilde haren feestdag gevierd. Plech tige gildemis in Sint Bertenskerk algemee- ne vergadering 's voormiddags met belang rijke voordracht door den eerw. heer proostgezellig noenmaal heerlijke voor dracht 's namiddags door een afgevaardigde van den Belgischen Boerenbond van Leuven boi ling voor een zeventigtal schoone Prijzen dat alles miek voor de 148 leden een aangenaam, nuttig, leerrijk, christen gildefeest. Feest ter eere van Deken De Bo. Volgens eene mededeeling welke aan een Leuvensch blad gezonden werd zou het Davidsfonds eene betooging inrichten om het afsterven van Deken De Bo, den grooten standvlaming en den ge leerden schrijver van het Westvlaamsch Idio ticon, weerdig te herdenken. Het De Bo-feesl is vastgesteld od Zondag 24 Augustus aanstaande. Het programma, dat in zijne bijzonderheden nog vatbaar is voor veran deringen, kunnen wij focb reeds in breede trekken, volgenderwij ze schetsen 1. Om 10 uur, groote Hoogmis in de hoofd kerk van Sint-Berten te Poperinghe met vader- landsch sermoen, door eerw, h. Cesar Gezelle; 2. Om 11 uur, feestvergadering De Bo ter eere. Een aantal sprekers zullen gevraagd wor den om er het woord te voeren, onder andere, eerw. h. Verhamme, voorzitter van het Pope- ringsche Davidsfonds; Hugo Verriest; hooglee raar, Dr Van Puyvelde; Jonker Dr Karei de Geldere, van de Vlaamsche Academie, enz. enz 3. Om 13 uur, lunch bij inschrijving 4. Om 14 uur, groote optocht door de bijzon- zonderste straten van alle maatschappijen en van het volk van stad en gansch bet arrondisse ment, misgaders de overheden en de Vlaamsche kringen uit het land. De stoet trekt door het kerkhof, waar eene betooging plaats grijpt vcor het Drachtig praalgraf van diken De Bo, dal het werk is van zaliger baron Bethune en dat men nu reeds, dank de tussrhenkomst van den West-Vlaamscben Gouv.'bond van het Davids fonds, aan 't herstellen is 5. Om 15 uur, groote Vlaamsche volksver gadering, waaronder andere sprekers zullen professeur Aug. Borms, Dr E~n. Claes, advo- kaat Degroeve, enz. enz. Pogingen zijn aangewend om ook dan eene algemeene vergadering van 't Davidsfonds, met het hoofdbestuur voorop, te Poperinghe te zien plaats hebben. 6 Om 20 uur, op de uitgestrekte Groote Markt van Poperinghe concert in open lucht, gewijd aan Vlaamsche muziek, met afwisseling van zang op woorden van deken De Bo, door de katholieke muzieken van Yper en Poperin- gh'e 7. Om 22 uur, vuurwerk met, om te sluiten, eene apotheose aan deken De Bo en het lier- wordende Vlaanderen Dien dag zal het Vlamingen regenen te Po peringhe alle katholieke Vlaamsche maal schippijen worden uitgenoodigd naar die grootsche Vlaamsche betooging, aan dewelke al wat naam draagt in de katholieke Vlaamsche wereld zal deelnemen. Hij zou er meê de Alg. Werkstaking ondersteu nen 't Is alzoo een dag of tien geleên Een voorstaander der Alg. Werkstaking kwam, de kamulle onder den arm, en den weekloon op zak, peinzend Hallewijnwaarts afgezakt om in de statie van Meenen den trein naar Wervick te nemen. Met gebogen hoofd in gedachten verslon den stapte de toekomstige werkstaker door Nu en dan bracht hij met welbehagen de ruwe hand aan den onderlijfzak waarin de zuurgewonnen vijffrankstukken .zaten te klinken en telkens kwam een beteekenisvolle glimlach zijn anders zoo stroef gelaat ophel deren en omplooien... Maar zie, wat is dat Aan denhoek eener straat ziet de man een troepje volk staan, en nieuwsgierig treedt hij nader om te zien wat er gaande was. Daar stond op den trottoir, een vreemden kerel die eenen grooten paraplu had openge zet. en waaraan hij gedurig draaide. Het rood voorbij riep de man, Weeral gewonnen al wie het rood voorbij is, wint. Komt maar op 1 't Is gedurig win ste En inderdaad, de omstaande draaiers draaiden telkens tot voorbij het rood en wonnen 't een stuk van vijf frank achter 't ander. Dat was nu toch al te veel Neen, zulke buitengewone kans wilden onze toekomstige stakers niet laten schieten. Hij zou ook draai en al ware hec maar om de Alg. Werkstaking in Wervick eenige gewonnen vijffrankstukken te ondersteunen De toekomstige staker lei een vijffrankstuk en draaide vol hope aan den grooten paraplu. Hij won, legde weer, won en won nog. Hij was in de wolken 1 Nu had hij het rad der iortuin gewonnen en hij noch zijne werkge zellen zouden de staking niet meer moeten vreezen Maar, die leelijke paraplu, begon opeens te misdraaien en wat de toekomstige staker ook deed hij kon niet meer winnen, hij ver loor al meer en meer 't Zou wel beteren, zoo dacht hij, de kans zou straks wel wederkeeren, wonnen de an dere niet meer voort Zoo zette hij, zoo draaide hij, tot zijn laat ste schijve zou gaan vliegen. Maar, zie, wat krijgt den man met den paraplu Hij snakt op eens zijn draaikraam toe, strijkt de vijffrankstukken op en... Weg, aan 't loopen een zijstrate in... Vrienden lezers de parapludraaier was een bedrieger, de Winnende, draaiers waren zijne medeplichtigen en de verliezers een uil 1 Wie ginder opkwam was een politieagent, welke de parapluman had gezien, 't Was tijd ook, anders draaide met zijn laatste stuk, het hoofd van den gepluimden toekomstigen staker ook nog meê DE MIER. Verdronken. Vrydag over acht dagen heeft men te Marquette bij Ryssal, uit de rivier Deüle, het lijk opgevischt van M. Jules Caste- lain-Flament, wijnhandelaar, wonende Madele- nastraat te Wervick, verdwenen sedert 25 December laatstleden. Het lijk werd den Zaterdag naar Wervick overgebracht. Sterfgeval. Verleden Donderdag, om 10 ure, had de begraving plaats van Mijnheer HeDri Ostyn-Ferrant, ontvanger der Burgerlijke Gods huizen van Wervick. voorzitter van de Maat schappij Tan Ouderlingen Bijstand - De veree- nigde vrienden en eerelid der Groote Stads- harmooie. J)e afgestorvene was 64 jaar oud. ELVERDIN GHE H. Familie. De prjjsloting van Zondag is in volle vrede afgeloopen. Ieder was tevreden en dankbaar om zijnen prjjs. Ziet hoe broederlijk het er gaatVan de 357 leden laat de helft, de welhebbeDdsten, bunnen prijs aan het ander deel, de armsten, over, en zeer velen geven er nog een schoonen prijs bij God loone al dezen die op welkdanige manier, 't zij door hun voor beeld, 'tzij door hunne opwekkingen, 't zij door hunne milde gifteD.die zoo machtige vergadering steunen. Gij kent ze, geachte lezer, die vergade ring ten minste van hooren spreken, en gij hebt ze mogelijks reeds tweemaal in Ypersche feesten kunnen bewonderen. De samenwerkende Melkerij St Levinus, hoeft Donderdag laatst hier hare jaarlijkscbe feeste gevierd Om 9 ure werd ee e plechtige mis van dankzegging gezongen. Daarna had de algemeene vergadering plaats In de jaarreke ning die daar aan de leden uitgedeeld en uiige legd wierd, stonden welsprekende cijfers, getuigen vau den steeds 2angroeienden bloei der maatschappij. Volgens spreker klaar en vastbaar uitéén deed, wrocht men in de melkerij zeer batig, spijts den geweldigen opslag van het bedrijfskapitaal. De leden toehoorders waren uitte: mate voldaan na den uitleg, en ofschoon de vergadering twee uren tijd vroeg, heeft zich niemand verveeld, zoo veel te meer dat nu en dan een beeije lachkruid opgediend werd. AaD den maaltijd daaropvolgend namen 108 leden deel. Eene schoone en deugddoende boerenfeest Ziekentroost. Opgepast leden van den ziekentroost. Allen in de vergadering, die op heden Zondag zal plaats hebben in de oude knechtenschool. onmiddellijk na de H. Familie. Gedenkt de prijsloting I LANfiEMARCIK Beleefdheid. Zondag laatst, in zijne voor dracht aan de Franschmans, gaf Eerweerde Pastor Denys eene deugdelijke lesse van wel levendheid laat ons hopen dat ze goed zal verstaan geweest zijn tot meerder voordeel van do lieve maatjes, 't Speet mij algelijk dat al de mannen en jongelingen van Langemarck daar niet en waren om er nut uit te trekken want, ik moet het met schaamte bekennen,de beleefd heid laat hier vele te wensehen, vooral bij de opkomers. De jongens die ter schole gaan (op de plaatse ten minste) zijn beleefd en zulks strekt ter eere van ODze ieverige onderwijzers de ge daagde maDnen die ondervinding hebben van het leven, zjjn ook beleefd en zulks strekt hen ter eere. Maar, 't is de opkomende jeugd, 't zijn de tweetanders van 16, 17, 18, 19 jaar oud, die zoodanig benauwd zijn van hunne klakke af te doen dat men waarlijk zou denken dat zij aan eene hoofdziekte lijden. Denkt niet dat zulks alleen bü werkmenschen het geval is er zijn burgers- en vooral boerenzoons die men geheel beleefd nog eerst mag groeteD, zij zullen u be zien met wijde oogen en voort hunnen gang gaan zonder u zelfs - goên dag- of c goen avond - te zeggen woont dan een jaar of twee in eene kostschool I OOSTVLETEREN. Zondag heeft onze tooneelmaafschappjj haren tweeden feestavond gehouden. Het drama werd keurig uitgevoerd. De kluchtige en comische tooneelen niet min. In den Barbierswinkel, heerlijk gespeeld, die drie mannen kennen 't en 't zjjn drie goe zangers. Het verken met twee hespen - daarmee stelde men geheel de zaal overeind van lachen De Acteurs waren goed in hunne rollen en vertolkten die meesterlijk. De cirk Barnum, sloot dien avond en 'twas een cirk in regel hoor De toehoorders staan nu nog verbaasd op de toeren van Firmin De Corte. Proficiat spelers, tot te naaste jaar en mannen gelijk gij moet geen stukjes meer te onmogelyk vinden. Eenige mu ziekliefhebbers speelden tusschen in eenige walsjes of polkatjes. Zondag namiddag vergaderden de mutua- listen onzer gemeente samen met de geitenhou ders in het lokaal der Zondagschool. De verga dering' begon om 3 uurjammer er niet meer volk en kwam. De heer kapelaan zat de verga dering voor en noemde eenieder welkom. Hij bracht de groeten van den heer Pastor die belet was de vergadering bij te wonen en dankte het gemeenteraadslid, de Heer Mahieu die ons met zijne tegenwoordigheid vereerde. E^rst werd het verslag der ziesengilde door den schrijver Joseph Devioo afgelezen Daarna stond de voor zitter recht en deed een voorstel namens het bureel kennenDe leden der gilde zouden ver plicht zijn den geneesheer der gemeente, den Heer Grimmelprez aan te nemen. ïn 't korte deed de spreker de redens kennen waaraan het bureel het noodig achtte zulks te doen en vroeg ten slotte of iedereen daarmee nu instemde. Na eenige stonden wachten werd geen enkele be merking gemaaxt en op de vraag of iedereen dus dit geern zoo zag veranderen knikte alle man ja Met algemeenheid van stemmen werd het dus aangenomen. Een warm woord wakkerde allen aao om leden aan te werven voor onze ziekengilde, een der nuttigste inrich tingen voor den klein verbruiker en den werk man. Daarop volgde het verslag der pensioenkas Ook hierin kunnen nog zooveel mensehen mêe doen. De voorzitter deed uitschijnen hoe men de kinders, inzonderheid de knechtjes moet leeren sparen. De voorzitter in eene gloedvolle rede huldigde nu het katholieke ministerie, gaf een korten uitleg der nieuwe wet over pensioenen en ziekengilden en stelde voor een telegram den Minister op te sturen om hem te danken om het geen hij deed voor den werkman.Maandag werd uit Oostvleteren volgende telegram opgestuurd: Aan zijne excellentie Hubert Minister van nijverheid en arbeid te Brussel Uit naam der mutualisten der gilde <Troost in Nood- te Oostvleteren gevestigd,in algemeene vergadering bijeengekomen op 2 Februari, breng ik Uwe Exellentie dankvolle hulde om de voorgestelde wet over pensioen en ouderlingen bijstand. De Voorzitter, A. Tanghe. Op Woensdag werd het volgende antwoord ontvangen: Zeer getroffen door de gevoelens op de alge meene vergadering van uwe maatschappij uit gedrukt nopens het indienen van het ontwerp van de wet op de verzekeringen tegen ziekte, vroege invaliditeit en ouderdom, stuur ik U mijne dankbetuigingen. De Minister Hubert. Nu was'taan den geitenbond. Remi Bru- neel deed een voorstel van een frank inleg te vragen in plaats van 50 cent. en bij het sterven 21 fr. te geven in plaats van 15. De voorzitter leidde de bespreking in en iedereen scheen van dat gedacht maar en deed het lijk niet geern zonder eens in't menagie daarover te spreken. Henri Hovaere nam nu het woord om te vragen eens op het einde der maand eene vergadering te houden en dit te bespreken, intusschen zou men aan moeder de vrouw ook haar gedacht kunnen vragen over 't bêtje. Dit werd aangeno men en de voorzitter na iedereen bedankt te hebben sloot de vergadering met het gebed. Schoone en leerrijke bijeenkomst, maar veel te weinig volk. Onze chef - der accynsbedienden is als bediende te Brugge benoemd. De rieuwe chef is- Heer Camille Decroos reeds bediende alhier, aan hem onze hartelijkste wensehen. Zijn onder- hoorige bediende is Heer Malstaff van Leysele wien wij welkom wensehen op onze gemeente. Men zegt dat de accynsbedienden allicbte van hier gaan verhuizen, 't Zijn tot nu toe maar zeggende woorden. EASSCHENDAELE Pensioenen. 23 inwoners onzer gemeente geboren in 1846 en vroeger hadden in 't jaar 1912 hunne aanvraag gedaan tot het bekomen van het pensioen van 65 fr. Wij zijn gelukkig te vernemen dat het pensioen toegestaan is aan de 21 volgende personen 1 Brouckxou Elisa; 2. Deeoene Ch. Louis; 3. Deketelaere Anna-Theresia 4. Demey Oetavie (we Decerf)5. Dubuisson Luciefvr. Br Latru- we)6. Duzeine Leonida (vr Ph. Soen)7 Ger- monprez Louis 8. Herman Marie-Theresia (we D'Orme)9 Latruwe Bruno 10. Ostyn Aloise; 11. Pattyn Marten; 12. Rousselle Lucie (vr. Vnnhaverbeke) 13. Samyn Marie Kouise (we Declercq)14. Scboonheere Rosalie (we Stra- gier)15. Soen Philip; 16. Vancoillie Désiré; 17. Vandenameele BrunoIS. Vnnderstraeten Petrus19. Verbrugghe Rosalie (we Walleghem 20. Vintevogel Ignaas 21. Warlop Amelie (we Verschoot). Deze personen zullen dus van dit jaar 2 maal hun pensioen trekken eens voor het jaar 1912 en eens voor het jaar 1913. De aanvragen van de personen geboren iu 1847, voor het pensioen van 't jaar 1913 zijn nog niet onderzocht. Overreden. Dinsdag avond, rond 7 1/2 ure. kwam de voerman Em. Latruwe, van de markt te Rousselaere, Daar huis gereden. Gekomen nabij de herberg - St Pieter wilde de voerman op deu wagen springen en miste de voettrede met het ongelukkig gevolg, dat hij onder den wagen terecht kwam. Het wiel reed gedeeltelijk aan den kant van het hoofd, en veroorzaakte eene gapende wonde aan den schedel, alsook aan het oor. Men heeft hem gansch bebloed huiswaarts gebracht. De geneesheer in allerhaast ontboden, heeft de wonden toegenaaid, en verklaart den toestand niet erg. Overkomste. Maandag heeft den heer Edouard Lefever nogmaals overgesteken. waar schijnlijk om te komen nieuwjaren. Na zyne gewone kalanten bezocht te hebben, heeft bij wreedzaam de gemeente verlatem, zonder adres achter te laten. Arme Dompelaar Waarom aan 't lenen Alles niet geven Wat het kan en man en moet En met duld en vreê en moed Hier te lijden en le strijden Om ons allen te verblijden Tram. Dien zwarten duivel 1 Wanneer ik eens meegaan Dat deurt toch lange... en 't is altijd nu en dan... en nog eens dan. Nu is 't alleszins tegen den in van Maarte.... zegt men PROVEN mag Geitenbond. Asscbe Woensdag is het Gilde- dag voor de leden van den bond. Na de plechti ge hoogmis, die gezonden werd tot geestelijk en tijdelijk welzijn der leden, was er algemeene vergadering in het lokaal der joDgenscongrega- tie. De zaal was proppensvol tót op het verhoog, en de laatste aankomers konden met veel moei te nog een klein plaatsken vinden om recht te staan. De Eerw. Heer Onderpastoor, Proost der Gil de, opende de zittiDg en gaf lezing van het ver slag over de werkzaamheden derMaatschappijen van veekweek en geitenverzekering biDSl het jaar 1912, en over den geldelijken toestand van elke dier maatschappijen. Ter oorzake van bui tengewone omstandigheden sluiten beide reke ningen met een klein te kort; hetgeen nogtans de heeren bestuurders en leden niet mag ont moedigen. De heer Gamiel Devos, voorzitter der verga dering. geeft daarna het woord aan den heer Vanhevel, landbouwleeraar te Vladsloo, die eene voordracht geeft over het kernen van geiten melk. Men kweekt geiten niet voor het vleesch maar voor de melk. Om goede melk te hebben, moet men goede geiten hebben, en om goede geiten te hebben,moeten deze in eenen gezond n stal huizen. De stallen moeten luchtig zijn, lichtig en droog. De verluchting moet geschieden door öpeningen gemaakt in het bovendeel van den stal opdat de geiten aan geene luchttrekkingen zouden blootgesteld zijn. Het licht en de stallen komt best al de Zuid-zijde doch nooit rechtsreek- sch in het gezicht der dieren. Om drooge stallen te hebben, moet de grond ondoordringbaar zijn en eene lichte helling hebben opdat de vloei stoffen gemakkelijk naar buiten zouden kunnen loopen. Ook moeten de geiten bij tyds gemest worden. Geiten die nat staan krijgen de beenziekte en geven dan maar weinig en daarbij slechte melk. Om veel en goede melk te bekomen, moet de geit natuurlflk gezond zijn en wel gevoed. Het beste geitenvoeder bestaat in hooi, arachidekoe- ken, en bijzonderlijk haver, die veel beter is dan brood, mais en boonen 1. Binst het melken is de geit gaarne gerust gelaten men moet dus alleen in den stal gaan zonder veel gerucht te maken en zonder kinde ren mede te nemen die geit meestal veront rusten. 2. MeD diene met beide handen te melken en regelmatig voort te trekken tot het einde toe zoo dat er geene melk meer in den nier blyve. 3 Men melke op regelmachtige stonden,liever een maal meer dan een maal min per dag. Nadat de geit uitgemolken is, giete men de melk door eene zeef en zette dan de melk in den kelder in zuivere aarden kommenals de melk dik en zuur geworden is, zal men ze kernen, bij eene warmte van 16 tot 2o graden. Men zal er een weinig kleursel by doen om de witheid der melk weg te nemen,men zal regelmatig draaien liever wat trager dan te snel. De melk mag niet rond gedreven wordeD, zij moet geslagen wor den en alzoo zal m9n voort gaan tot dat de boter eel van de melk gescheiden is Daarna zal men de boter wassehen't is te zeggen, al de melk uit de boter duwen. Uit 10 liters melk kan men alzoo van 750 tot 800 grammen boter bekomen. Daarna bedankt de Eerw. Heer Onderpastoor den achtbaren spreker voor zijne leerrijke en aangename voordracht, en wakkert de toehoor ders aan om allen hun nut te trekken uit die wijze raadgevingen die gesteund zijn op ernstige studie en jarenlange ondervinding. Eindelijk wordt er onder de tegenwoordige leden van den bond overgegaan tot de uitloting van 4 boterkerntjes gegeven door Weledelen Heer Baron Mazeman de Gouthove. Burge meester van Proven, Eerevoorzitter der Maat schappij, en 4 lammetjes gegeven door de Maat schappij. De kerntjes vielen te beurt aan 1. Achille Desomer, 2. Cyriel Cnapelynck, 3. Adolf Bonnez en 4. Jules Maerten. De lammetjes worden gewonnen door 1. Ru- dolf Le Epée, 2. We Camerlynck-Criem, 3. Theo- piel Plamey en 4. Henri Coevoet. De geitenbond van Proven telt heden 230 leden met 303 ingeschreven geiten. Een 50 tal dier leden behooren tot naburige gemeenten waar tot heden nog geene geitenbon den bestaan. ■9 RENINGHE Geitenbond.Zondag over 8 dag. had alhier de Jaarlijkscbe Algemeene vergadering plaats van onzen bloeienden geitenbond. Schier al de wer kende leden, benevens een groot getal eereleden hadden er gehouden tegenwoordig te zjjn. Den Eerw. coadj. opende de vergadering en verontschuldigde den E. H. Pastor om gegronde redens belet. De schrijver gaf er beurtelings verslag over de werkzaamheden van 't afgeloopen dienstjaar en toestand der kas op 31 December 1911 welke in de Verzekering eindigt met een batig slot van 43 59 fr. en alzoo 't maatschappelijk kapitaal brengt op 475.35 fr. Voor 't Synaikaat is er een te kort, doch waartegen het bezit van bokken opweegt. Daarna werd er overgegaan tot de verkiezing van de le Reeks van den Bestuurraad welke voor vier jaren werd herkozen. De schrijver be dankte in naam van den voorzitter door ziekte belet. Vervolgens gaf hy uitleg over eenige artikels uit de standregelen en welke door som mige leden zoo niet verzuimd, ten minste niet genoeg in acht genomen worden o. a- dat zy alle hunne verzekerbare moesten aangeven over het verhuizen der leden, over 't vervangen van afgemaakte dieren, over 't dienstgeld enz. Eindelijk had er voor de aanwezige werkende leden eene schoone prijsloting plaats 28 prijzen bestaande uit allerlei menagiegerief en tuio- bouwalaam, waaronder eenige geschonken door den E. H. Proost. Men moest er geweest zijn om te zien hoe gretig iedereen stond te wachten, angstig te verlangende om te weten of zy geen prijs zouden winnen. Den E. H. coadj. sloot de vergadering, en vroeg de leden een gebed voor hunnen zieken proost, den E. H. Onderp., die alhoewel afwezig hun ook niet vergeet. Schoone vergadering, die deugd doet aan herte en ziel. Jammer dat eenigen door babbelziekte aange daan waren, tijdens de lezing der verslagen Want menige nuttige wenken werden er gege ven. Gelukkig, naar ik verneem, ligt het werk gedurende veertien dagen ter inzage der leden in 't lokaalDe Voorstad by H. Debruyne. Bericht aan de liefhebbers. Telefoon. Naar men verteld zouden wij hier wellicht den telefoon krijgen. Enkel is men het nog niet eens nopens de plaats. Er zouden verschillige aanvragen gedaan zyn. Nu beter laat dan nooit... I WATOÜ - 0,p 3 Februari laatst hielden da maatschap pelijke gilden hunnen jaarlijkschen feestdag. Hoewel deze dag, door misverstaan aanzien als eenen heiligdag, toch wezentlijik' een werk dag was, woonden tamelijk vele leden der maatschappijen de H. Mis en de vergade ring bij. De ecreloden waren zelfs het tal rijkst. Voor de vergaderden in hel gewoon lokaal las de Schatbewaarder de verschillige jaarlijkscbe verslagen af. Uit het verslag der ziekengilde. Eerst eene gedachtenis aan de afgestorvene wel doeners Eusebius Kesteman, Henri Moene- claey, Petrus Van Inghelandt, Henri Deealf, Eusebia Kesteman, Wed. Desaeglier en aan dea fgestorvene deelgenooten René Decroek Gaston Couvreur, Petrus Vanhove en Mau rice Grijson. Het valt te beklagen dat, spijts de regle mentaire verplichting, vele deelgenoolen van deze jaarlijkscbe bijeenkomst afblijven; zoo blijven er velen in de onwetendheid van voor hun meest nuttige en noodige zaken. Weten zij welke voordeelen de maatschappij schenkt, welk nut bijbrengt de aansluiling bij: den Arrondissementsbond vari Yper voor tandverplegingoog-heeling, aankoop van. breukbanden, enz., enz.,? In allo ziekengilden moeten de leden voor de voordeelen der herverzekering zélf den in van 10 of 20 ets per maand betalen. Onze maatschappelijke kas heeft sedert twee jaar daarin voorzien, zonder één oentiöm verhbo ging van de leden te eischen. Voor hulp in langdurige gebrekkelijkheid hebben Wijl ontvangen en aan de belangheb benden betaald René Decroek, 40.50 fr. Aloïse Couvreur 22.95 fr. In de kas is te ruggekomen het voorbehouden gestorte ka pitaal van Couvreur Jerome 6.79 fr.; Van- denberghe Achille 10.67 fr.Decroek Renc 34.92 fr.Vanhove Petrus 47.53 fr.Couvreur Gaston 27.16 fr. 'Deze opgaven toonen ons, dat onze kas, na een zeker aantal jaren, we der tot haren normalen staat zal terugkeeren en onmiddelijk intrestgevend zal worden en dit door het inkomen der voorbehoudene ka pitalen. Het pensioen werd betaald aan Claeys Edmond, Camerlvnck Lbuis, Christiaen Au gust, Harre Charles, Lanszweert Albert, Ver- hille Grégoire. In 't korte zal het betaald worden aan Degraeve David, Deroo Frans, Dehuysser Jules, Roetynck Jules, Roffiaen Frédéric, Sweertvaegher Frédéric. Hoe is on ze werking mogelijk Dank aan de milda- digheid der 120 eere- en beschermende leden die betaald hebben in 1912 de som van 452 fr. Geen gemeente waar meer christelijke liefde en broederlijkheid heerscht Daarover dit woord om te eindigen De arglistige socialisten weten genoeg welke de band is, die de standen der maatschappij: onverbrekelijk moeten aaneensnoeren. Daarom werken zij: met helsche woede, om dien band in stukken te knoeien en af te knagen; om het schitterend beeld der naastenliefde te vergruizen, gedurig oneenigheid onder hen zaaiende. Zij brengen hiertoe alle soorten van droombeelden voor den geest van den werkman Gelijkheid I Vrijheid 1 Gaan die handlangers van Voltaire het goddelijk en onfaalbaar woord van Jezus zelve verdraaien of uitschrabben Er zullen altijd armen onder u zijn Werklieden, en gij vooral, onze deelgenooten, erkent uwe weldoeners en waardeert hunne belangsteliing. Laten wijl als ware discipelen van den God-Mensch, tot richtsnoer van ons wederzijds ch handelen de heerlijke stelling kiezen Doe aan een ander niet, wat gij niet wilt dat u geschiedt Voor tien korten tijd dat wij hier te slijten hebben, zoeken wijl geene bitsigheden en nog min oneerlijk heden of onrechtveerdigbeid. Staven wij ons niet voor een luttel meer gewin, dat door gaans maar dient om des te grooter verkwis ting te maken. Het waar geluk bestaat im mers in de tevredenheid van zijin lot en in do overtuiging van wel te doen. Rijst er soms eenig onverschil op, wat onvermijdelijk is, aangezien elk zijne krankheden, heeft, mengt desnoods beiden wat water in den wijn. WEST-VLETERBN Veertiguurgebed. Heerlijk afgeloopen. Waarlijk de parochianen verdienen beboft te worden om hunne goedemanierdheid, om hunne tegenwoordigheid in sermoenen en aanbidding, om hunne communiën ruim duizend wierden er uitgedeeld. Ten anderen 't kon niet anders. Het overtuigend, medes'epend, dreunend, don derend woord van den predikant, (en 't ware daar nog veel over te zeggen, maar wy willen geene ootmoedigheid kwetsen, al zegt de H. Augustinus, of volgens een andere, die schijnt 't best te weten, de H. Theresiahumilitas est veritas beboft wat te beboffen is, al zoolang dat 't niet st.....), dit woord dus moest de onverschil ligsten en den koudsten verwarmen. Mochte 't zoo voort blijven en nog aangroeien. WOESTEN Gilde der Franschmans Werken en Zor gen In 't jaar 1912 werden 46 leden inge schreven waarvan als steenbakker en 40 als landbouw werkman. Zy hebben gezamentlyk gestort 52 frs. Er werd uitbetaald80 fis. aan 4 zieke leden. Er blijft in kas op 31 December 1912 249.75 fes. Deze gilde is erkend geweest door Koninklijk besluit van 6 april 1908. WULVERGHEM inde zusterschool. Allen op uwe postom in de eerste bijeenkom ste tegenwoordig te zijn. Reke- ning van het verledene jaar en korte voordracht over de spaarzaamheid, die het geluk enden welstand van Wulverghem moet maken. Des morgeus, de mis ten 7 1/2 ure voor het geestelijk welzyn der leden. Vooruit Wulverghem Vooruit I Tot Zondag dus. Een tweede stuikje en gansch de bevolking zal thans in het jaar 1913 aangesloten worden. Willen is kunnen. Komt en luistert goed. In name der gilde van Wulver ghem. ZANTVOORPF Tooneelfeest. De nieuwe ingerichte too- neelmaatschapry van Zantvoorde Deugd en Vreugd-, geeft Zondag 16 en Maandag 17 Fe bruari 1913, hare eerste vertooning in de boven zaal der herberg - De Bonte Os bjj J. Loridan. - Jocrisse de Vondeling - De Advokatenre- keninz - De Dansziekte drie kluchtspelen, en - Men vraagt een Komiek tweespraak, zullen er opgevoerd worden,benevens verschei dene prachtige liederen zullen er gezongen worden. Toegangsprijzen Voorbehouden 1.50 fr. Eerste klas 1.00 fr.Tweede klas 0.50 fr. Kaarten zijn te verkrijgen by het bestuur. Zaal open om 4 ure Gordijn om 4 30 ure. N. B. Deze die by vergetenheid geen pro gramma gezonden worden, mogen deze als uitnoodiging aanzien. Namens het Bestuur De Eere-Voorzitter V» E. S1GIEZ. r Dp!rrF&m De Voorzitter. G. HhRREMAN. i, igqpt. Zitting van 6 Februari igi3 Yercamer Cyriel brijkénbakker te Becelaere werd door de politierechtbank van Yper tol 10 fr. boet veroordeeld voor slagen aan Col- lez Henri. In beroep gegaan zijnde, wordt hij vrijgesproken. Oplinns Victor, land werker te Gheluwe, krijgt 2 maal 2 maanden en 26 fr. voor 't stelen van fruit ten nadeele van De- groote Charles. Clarisse Edmond, zwin gelaar en Knockaert Julien, fabriekwerker te Wervick krijgen voorwaardelijk de eerste 30 fr. en de tweede 26 fr. hoef voor slagen en verwondingen aan Clarisse Edmond, en 5 fr. voor verwijtsels. Isidore Koetynck leurder te Moskroen en Koetynck Maurice, leurder te Yper, krijgen elk 15 dagen en 26 fr. voor t stelen van vodden ten nadeele van Hosdey Camille. Marie Poupaert, huishoudster te Waasten, krijgt voorwaardelijk 50 fr. boet voor slagen en verwondingen aan Rousseau Marie. Duflouck Camille, landwerker, De- ryeke Emile, aardewerker, Duflouck Cyrillle en Debeer Jules, landwerkers te Vlamertin- ghe, zijn allen vervolgd voor slagen aan Hen drik Quagebeur; de eerste 'krijgt nog van Henri Sweertvaegher. Duflouck Camille krijgt 2 maal 2 maanden en 26 fr. Deryeke Emile 8 dagen en 26 fr. met uitstel. Zijl moeten elk 5 fr. schadevergoeding betalen aan de bür- lijke partij. Duflouck Cyrille en Debeer Ju les zijn vrijgesproken* Emile Forcé, aardewerker te Yper, krijgt 8 dagen en 26 fr. voor slagen en verwondingen aan Vertriest Irma. Samen met haar broeder Medard Force krijgt zy 15 fe. voor openbare dronkenschap. Nuytten Camille, peerdecge- leider Cn Deboutte Henri, herbergier te Bece- laere zijn vervolgd voor wederzydsehe slagen. Nuytten daarenboven nog voor slagen aan Bruggeman Theophile. Nuytten krijgt voor waardelijk 50 fe. boet en moet 150 fr. betalen aan de burgerlijke partij. Deboutte is vrijge sproken. vWarrinier Oscar, gazetverkooper te Brugge, vervolgt voor 't stelen van een paar schoenen,is rijgesproken. Carlier Florent, aardewerker le Yper, krijgt 2 maal 15 dagen en 26 fr. voor't stelen van verschillige voorwerpen ten nadeele Van Houssin Hilaire, en was in beroep gegaan. De rechtbank bekrachtigd de straf maar geeft uitstel. Jéróme Braem, aardewerker te Moor slede, vervolgd voor slagen en verwondingen aan Carbon Willem, is vrijgesproken. Oscar Barbez, aardewerker te Ploegsteert, krygt 3O0 fr. boet voor jachtmisdrijf en in opstand komen de met den agent, krijgt hy nog 100 fr. erby. Verdron Cyrille, landwerker te Wulverghem, krijgt 15 dagen en 26 fr. voor diefte vaD 18? a 190 kilos tabak ten nadeele van Lefebre Henri. Deeadt Maurice, diamantslijper te Yper, krijgt voorwaardelijk 3 maanden gevang voor aanslag op de goede zeden. Dutry Remi, brik kenbakker te Becelaere, krygt voorw. 26 fr. boet voor slagen en verwondingen aan Beer- naert Jordan. August Vanhoutte, van Couckelaere doorliep verscheidene dorpen beproevende hier en daar sommen af te truggelen, vertellende aan ver scheidene ouders dat hun zoon ziek lag. Hy ge lukte herin 61 fe. te ontvangen by Dumoulin René te Reninghe en 35 fr. by Derathé Marie- Therèse. Hy beproefde zulks ook bij Darycke Rosalie te Beveren bij Rousselaere. Vanhoutte krijgt 2 maal 4 maanden en 26 fe. en 2 maal 8 dagen en 26 fr. voor 't dragen eener valschen naam. De rechtbank beveelt zyne onmiddelyke aanhouding en zegt dat hy gedurende 5 jaar onder eene bijzondere waakzaamheid zal ge houden worden. Verbetering van het Pecrdenras. Prijskampen voor Hengstenveulens van Inlandsch Ras. De prijskampen zullen in 1913 op de liier- nabepaaide dagen en uren gehouden worden: Yper, Esplanade-plein - Dinsdag 4 Maart, om 9 1/2 ure. Dixmuide, Groote Markt. Donderdag 6 Maart, om 9 J/2 ure. Kortrijk, Vande Peereboomlaan. Zaterdag 8 Maart, om 9 1/2 ure. Ghistel, Groote Markt. om 9 1/2 ur», Thouhcut, Burgplaats. om 10 ure. Brugge, Bergplaats, om 10 ure. - Maandag 10 Maart, .Woensdag 12 Maart, Dinsdag 18 Maart, Broederschap van O. E'. V. van L'ourdes en Vereeniging des Gebeds tot bekeering der Zondaars, in St-Maartens te Yper. Dinsdag, 11 Februari, verjaardag der le verschijning van Li V. te Lourdes. Volle aflaat voor de leden van het Broe derschap. Orde der Goddelijke Diensten. Solemneele Mis ten 8 ure. SolemW Lof ten 5 ure. Yper. - Geboorten Verklay'1^ Dickebusel Jè" Feb- '913:vonne,Bukkerstr! ^Tstraa t - Moerman Mamifriiö !iar-riCe' j.3traat Versaevel llnhfni tl m tombe August.Brugge- Ü!i v a!l Marie, Diclcebusch- steenweg Vandevo g0iange, Waterkasteel- Huwelijken gander Marie, kleermaakster geleider en DeF|je Emile, koperslager, wedr 'e *Pe'; 'te Loo en Santy Marie, z. b. te Vnor r!ieys Marcel, winkelknecht en Dufour Anno I anwerksterte Yper BarattoEmile, ,Dn Maerten Aline, naaister, te Yper Aek mbert< politieagent te Brussel en Cailliou Mareririte kleermaakster te Yper. oi.rfgevallen Tahon Marie, 58 jaar, kant- Kster, echigenoote üegrave Henri, Dicke- K,sch steenweg Paruys Pierre, 69 jaar, z. b. jchtgenoot Dezitter Adèle, Bukkerstraat De beer Pierre, 63 jaar, z. b,, echtgenoot Provo Pharaïlde, Ste-Elisabethstraat Riem Anna 6t iaar, kantwerkster, ongehuwd, St-Jacobstr.,

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 2