"Ikerfeelijbc KtaUmUr Nieuwjaarsgiften voor (en Pais Binnenland algemeenFtokstakiniT Buitenland YPER hurqhdissetfieht Nummer 2451 BALKANOORLOG YPER Februari^l913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE POPERINGHE WERVICK Zaterdag 15 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden De Kamer Vaderlandsche verklaring van Hoofdminister de Broqueville Leve de Broqueville Verschrikkelijk gewoel in de zitting van Donderdag Vredesonderhandelingen Beleg van Scutari De Tursche vloot Ontscheping vanTurksche troepen Zegepraal der Bulgaren Op de lijn van Tchataldja Te Janina De reis naar de Zuidpool Gemeenteraad -zaung op zaterdag Onze Rijschool. - Wij lezen in het ZONDAGRUST Burgerwacht. - Scbieling van 13 Fe- Peerdenprijskamp. - wij hebben ww - van Prinses Victoria-Louisa van Pruisen VerfOVinq eenige dochter van den Keizer, met Hertog Ernest van Brunswick. BOTERSTRSST, 36, YPER Prijs per Nummer5 centiemen. Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. Zondag 16 Februari.—Tweede Zondag van den Vasten. II. Vedaslus, bisschopH. Juliana, maagd en martelares. Evangelie van den Zondag. In dien tijd, nam Jezus Petrus, Jacobus en diens broeder Joannes met zich,en voerde hen op een hoogen bergen veranderde voor hen van gedaante. En zijn aangezicht schitterde als de zon en zijne kleederen werden wit als sneeuw. En zie daar verschenen hun Mozes en Elias die met Hem spra ken. Doch Petrus antwoordde en zeide lot Jezus Heer, wij zijn hier goed haat ons hier, zoo gij wilt, drie tenten maken, voor U eene, voor Mozes eene, en voor Elias eene. Terwijl bij nog sprak, zie, daar overschaduwde hen een lichte wolk, zeide Deze is mijn welbeminde zoon in wien ik mijn behagen heb genomen, boort naar hem - En de leerlingen, dit hoorende vielen op hun aangezicht en vreesden zeer. En Jezus trad toe, raakte hen aan, en zeide hun Staat op en wilt niet vreezen. Toen zij hunne oogen opsloegen, zagen zij niemand dan alleen Jezus. En terwijl zij den berg afdaalden, gebood Jezus hun, zeggende Niemand zult gij dit gezicht mededeelen totdat de Zoon des menschen van de dood is opgestaan. Gedurige Aanbidding te Dranoutre. Maandag t7. H. Sylvinus, bisschop. Gedurige Aanbidding te Locre. Dinsdag 18 H Simeon, bisschop. Woensdag 19 H. Bonifacius, bisschop. Donderdag 20 H. Eleutherius, bisschop. Gedurige Aanbidding te Zantvcorde. Vrijdag 21. Gedachtenis der EII, Lijk- doeken van O. H. J. C. Zaterdag 22. De Stoel van H Petrus, te A ntiochië. INSCHRIJVINGSLiJST VAN HET YPERSCHE VOLK ACHTSTE LIJST Overdracht fr. 755.00 E. H. Soete, bestuurder, Yper 10.00 Gilde van O. L. V. van Thuyne 31.30 H. Vader, zegen ons huisgezin 1 00 fr. 797 30 DINSDAG werd einde-Hjk. een einde gesteld aan de zagerij Devèze, Coctf en consoorten over het geval van den gestraften generaal de Neuter. Minister de Broqueville sloot de bespreking en WOENSDAG werd rechterzijde tegen linkerzijde het dagorde van menneken Devèze verworpen. Klaar en duidelijk zegde de heer Minister dat het voortaan uitdrukkelijk verboden is aan de officieren deel Ie maken aan de framassons logen, broeinesten van antikatholieke, godde- looze politiek waar de plannen gesmeed worden om de regeet'ingen den troon omver te werpen. De plaats der officieren is niet in die vrijmelse- laarstempel waar er in den duister gewrocht wordt, waar men het klare zonnelicht schuwt. De plaats der officieren is niet in die krochten waar de revolutie' bereid wordt. Onze officieren hebben getrouwheid gezworen aan koning en vaderland. Dien eed blijven zij gestand. Het verbod slaat in de militaire reglementen aan dewelke de officieren gehoorzaamheid ver schuldigd zijn. Anderzins stellen zij zich bloot aan tuchtstraffen, zelfs, bij stelselmatig over treding aan verbanning uit het leger. Minister de Broqueville heeft lezing gegeven van verscbillige loge-stukken om te bewijzen dat de vrijmetsehrij eene geheime instelling is die voor doel heeft het gouvernement omver te werpen, de revolutie te doen losbersten en het koningdom te veranderen door de republiek. Onder ander. Een loge redenaar riep uit -Allen ten strijde onder den kreet van VoltaireVerplet teren wij den Eerlooze(de eerlooze dat is Christus) die zoo sprak was Br Cocq, al- 8™fienl overste der belgische vrijmetselarij ofticieele loge-zeeveraar in de kamer. En Cocq... Cocq'ske, die waarachtig geen k inteklaar is, zeide in eene andere redevoering: Wij belgische framassons, moeten de fransche vrijmetselaars navolgen in hun strijd tegen de Roomsche kerk I De beste brok hield M. de Broqueville voor laatst. «In eenige uren werd den koninklijken troon van Portugd omver geworpen en de republiek uitgeroepen. De wereld stond verstomd maar wij vrijmetselaars toij wisten q \vas liet werk der vrijmetselarij. Den dag dat ons ongelukkig Belgenland ook van de d inge landij zal verlost zijn, zullen wij mogen zeggen de belgische vrijmetselarij heeft dit vooral gedaan. Die dat zei in de loge was socialist millionaire BrFurnémont, groot predikint in de duiveiskrochte. Het is dus maar al te klaar dat de plaats der officieren niet is bij verraders van 't Vaderland, bij koningsvijanden, in de duistere framassons' holen. M. de Broqueville werd gedurig van wege de k itbolieken geestIrifüg toegejuicht de vijanden stonden paf! De klnkm?edige minisler van oorlog eindigde met deze woorden: In Frank rijk mag een officier van niet een maatschappij deel maken zonder toelating van 't gouverne ment. Als gij antiklerikalen gegeert dat wij dat sysleem volgen ge moet maar spreken 'k ben ten uwen dienste. Het is de eerste maal in België dat een minister van oorlog spreekt zoo vast en klaar, zoo bepaald en duidelijk, zoo manmoedig! Want, ja, er is moed noodig om te zeggen aan de burgers revolutionairen uit de logen Neen de plaats van onze officieren is niet in uwe krochten. Gij verduikt u om duistere plannen te smeden. De officieren, als fiere landverdedigers motten gaan hel hoofd recht in volle daglicht De linkerzijdscbe logeboel was met stomheid geslagen. Waarom Omdat M. de Broqueville tegen hunne leugentaal de waarheid verdedigde en zijne vaste beslissing, zonder eenig voorbe houd, kenbaar mi-k en datmet de deftige eerlijkheid, de kalme koelbloedigheid, de vast ber3dene onverveerdigheid van een staatsman van overtuiging en gezag De rechterzijde stond juichend, diep bewogen en ontroerd bij die ridderlijke houding. Aan 't hoofd van 's Konings gouvernement staat een man van karakter die willen kan en die voor geene bangmaking achteruitwijkt noch aan zijn p.ichten te kort blijft... Niets is edeler niets is schooner Leve de Broqueville Op aanvraag van M. de Broqueville hield de kamer geheime zitling. De hoofdminister wilde op secreet geene ve~ klaring doen 07er den internationalen toestand die de ver andering aan de legerwet veroorzaakte. Socialist Royer liet verstaan dat hij hel ge heim niet bewaren zou. Ook Demblon en citoyen spuwer Hubin varen niet te betrou wen. Daar M. Woeste daarop deed aanmerken dat het beter ware geen vei klaring te doen, kwam spuwer Hubin tot M. Woeste toegeloo- pen en schold hem uit voor Oude Crapuul en Ca naille 1 Ge ziet van hier de veronlweerdiging der rechterzijde, zelf citoyen Vandevelde moest de ongemanierdheid van zijn kamaraad beken nen... Proficiat! welopgevoegde Hubin... dat doet deugd aan uwe roode partij't Was effen weer stil in de kamer als Br citoyen Furné mont te peerde sprongIndien M. de Broque ville de verklaring niet doet riep hij, zal ik hem beletten een woord te zeggen in de bespre king der legerwet. M. Bymans, chef der liberalen is er zelf misnoegd over en zegt Daar alles wat weer in oide, en een dwazerik brengt alles weer in wanorde De minisler heeft dan geweigerd te spr< ken, misschien -- op aanvraag, als die fijne roode koppen reden en manier zullen verstaan zal hij VRIJDAG spreken. De roode kopstukken hebben beslist dat de alge- meene werkstaking op 14 April aanslaande vasl- gesteld is. Zal het waar zijn Zal zij algemeen zijn We zijn verzekerd dat het Gouvernement z'jn plicht zal kwijten. Volgens een Oostenrijksch dagblad gelooft men in welingelichte kringen dat de mogend heden den wensch van 't Turksch gouver- ncvemenl, om tussehenkomst, iti overweging hebben genomen en besloten hebben die tus sehenkomst alleen te doen geschieden op de voorwaarden in de vroegere nota der mogend heden vermeld. Een der grootste daadzaken van dees week is voorzeker den verwoeden aanval geweest door de Montenegrijnen aan de forten van Scutari geleverd. Na een h'ardnekkigen strijd zijn zij erin gelukt de hoogte Bardarjolst te bemachtigen, die aanzien wordt als de sleutel der stad. Men denkt dat de stad het niet lang meer zal volhouden. De Grieken zijn erin geslaagd den fameuzen I urksrhen gepantserden kruiser Hamidjié» te kaapen. hen ander turksch pantserschip hebben de bommen der Bulgaarsche artillerie rond Gal- lipoii geplaatst, doen zinken. De Bulgaren seinen dal de ontschepingen van turksche £oldaten bij Tchataldja mislukt zijn en dat zij de Turken met verliezen heb ben afgeslagen. De strijd werd geleverd in het schiereiland Gallipoli. Na een bloedigen veldslag werden de Turken tot den aftocht gedwongen. Die zegepraal der Bulgaren is van hooge betee- kenis, daar ziji meer en meer "naderen van Constanlinopet. De Turken verloren 15.000 dooden en gekwetsten in dien slag. Daar ook heeft men opnieuw den strijd aangevat. De Turksche aanval werd op de gnnscho lijn afgeslagen. De verliezen der Tur ken, bij: dien aanval geleden, bedragen wel 1000 dooden en gekwetsten. Officieel wordt gemeld dat de Grieken nog maals tevergeefs een aanval geleverd hebben te Janina. Gisteren zijn twee Grieksche oorlogsche pen de kust 'bij' Aivadzyk genaderd. Zij wer den door de Turken teruggedreven. De engetsche kapitein Scott, die eene ont dekkingsreis naar den 'Zuidpool, op '16 Juli 1910 ondernomen had en dit punt op 18 Januari 191.2 bereikt had, is op de terugreis met vier gezellen in eenen sneeuwstorm om gekomen. Dit nieuws heeft eene groote ver slagenheid 'in Engeland teweeggebracht. INSCHRIJVING VAN HET YPERSCHE VOLK ten voordeele der uitgestotene werklieden van Rousselaere. Werden nog ingezonden Uit Wervick 0.50 E. H. Vanderhaeghe, pastor, Westoutre 25.00 E. H. Van Houtte,pastor, Gheluvelt 20.00 E. H. Callens, pastor, Bixschote 10.00 M. Prosper Seys, Langemarck 20 00 M. Cam. Vandepulte, Langemarck 20.00 E. H Vander Stichele, principaal,college, Poperinghe 10 00 M. E. Huys, Gheluwe 10.00 Christene Vereenigde Wevers, Komen 8.00 Christene Bouwwei kers, Komen 5.00 E. H. Delbove, onderpastor, Komen 10 00 Naamloos, door tussehenkomst van een priester uit Yper 100.00 Z. E. H. Kanunnik De Brouwer, pastor- deken, Yper 100 00 De leden der Coöperatieve Het Volks belang, Wervick 8.00 fr. 346 50 Nieuwe inschrijving De EE. HH. Onderpastors van Boesingh1, Elverdinghe.Oostvleterenen Westvleteren 40.00 Uit alle boiken van België worden ons milde giften toegestuurd. Er is veel geld noodig. Wij doen een krachligen oproep opdat iedereen door een ware christene naastenliefde ge dreven het zijne zou bijbrengen lot onder steuning van onze noodlijdende broeders en zusters. Alle geldelijke bijdragen kunnen verzonden worden 't zij in het Bureel der Christene Vak vereniging, Kattestraat, 32, 't zij aan C. Sam- baer, Verwerijstraal, Rousselare. Ook nog aan hel bureel van Hel Ypersche Volk Februari. Al de Raadsleden z(jn aanwezig uitgenomen de heeren Fiers en Begerem die zich lieten verontschuldigen. M Sti uye geeft lezing van het proces-verbaal der vorige zitting dat wordt goedgekeurd. 1. Aanstelling van dtn gemeentesecretaris Op verzoek van den heer Burgemeester legt de heer Vidor den grot dwetteljjken eed af. M. de Voorzitter geeft lezing van het proces verbaal van eedaflegging en stelt den heer Sekretaris aan. H(j werscht hem geluk in naam van deD raad. De heer Vidor antwoordt en zegt dat bij zich steeds gaasch ten dienste zal stellen der stad. (Toejuichingen). M de Voorzitter geeft lezing van eene vraag, om het orgelspel toe te laten op den eersten zondag van den Vasten. De Raad sehenxt die toelating. 2. Waterloopen.—Brugskeover de Zillebeke- beek. De Raad geeft e. n gunstig advies over dat punt. Men zal, geljjkloopend met den bestaan- don voetweg, al den cverkant een nieuwen aanleggen Om daartoe overgang te leenen is het noodig een brugske te slaan. 3. Buurtwegen.De Raad keurt de afschaf fing goed van den voetweg n° 21, gelegen achter het zomergoed van den heer Ancion, en die naar Zillebeke leidt. M. Aneion zal eene schadever goeding van 6 i fr. moeten betalen. 4. Bureel ven Weldadigheid, rekening van 1911, budjet voor 1913. M. Sobry geeft verslag over dat punt. De Raad keurt het goed. 5. Burgerlijke Godshuizen reking van 1911, budjet voor 1913 M. D'Huvettere geeft lezing van het verslag, dat hij over die kwestie heeft opgemaakt. De Raad stemt opvolgentlijk de re kening en het budjet der Godshuizen, en die der Fondatie Godtschalk. M. Bouquet vraagt of er geen spraak meer is een afgezonderd verpleeghuis voor besmettelijke ziekten te houwen. M.de Voorzitter doet opmerken dat h(j gedaan heeft wat mogelijk, was. M. Sobry zegt dat men daartoe eene som van 30.010 fr had ingeschreven, doch men zal die som gebruiken voor het Nazareth te vergrooten. 6 Siadsfinanciën.Het crediet van 4.200 fr. fr., ingeschreven voor den vuilnisdienst. wordt door den Raad op 5 200 fr. gebracht. 7. Eerediens/vergrooting der Sakristij van St-Pieterskerk Het bestek beloopt tot 20.753 fr. 18 Het deel van de stad bedraagt 5 189 fr. 54 Dat werk is hoogst noodig daar de kerkornamenten veil lijden door de vochtig heid. Wat meer is, dat werk zal het achterge deelte der kerk, dat kunstig gebouwd is. weer zichtbaar maken. De Raad geeft zijne goed keuring. 8. Eeredienstherstelling aan den Noordkant der St-Maartenskerk.— De totale uitgaaf beloopt tot 59.E6 1 fr. Er zal geene openbare aanbesteding plaats hebben. De Raad keurt die herstelling goed. 9 Wegenis. Rechtlijcing van den steenweg van Yper naar Rousbrugge. De Raad keurt het het deel dier rechtljjning goed, voor zooveel het betrek heeft aan de stadJ Een deel der Steur- straat gelegen tusschen de Appelstraat en den DoorgaDgis eraan onderworpen. M. Baus doet eenige opmerkingen nopens de vensters geplaatst in de Pauwels- en Delbeke- zalen. De vensters dier laatste zaal z(jn te groen V8n kleur. M. de Voorzitter antwoordt dat men dit werk niet zal goedkeuren. Men zal er andere plaatsen. M. Baus vraagt of de groenachtige venster ruiten geplaatst in de noorderzaal van St-Maar- tensabdij er enkel voorloopig zjjn. Moest het anders zijn, h(j vreest dat de kleur dier ruiten een slecht uitwerksel zoude verwekken op de schilderijen die men inde zaal zal hangen. H(j vraagt dat men er ruiten in wit glas zou plaatsen. M. de Voorzitter zal die zaak grondig onder zoeken. M. Struye vraagt of de stadswerklieden den muur Diet zouden kunnen afbreken die den oostkant derSt Maartensabdjj afsluit M. de Voorzitter doet opmerken dat de afbraak van dien muur niet voorzien is in de herstelling der abdij. De stadswerklieden hebben ander werkte verrichten. Men zal den koer der sa kristij moeten vergrooten. Wat meer is men zal de basis van het achtergedeelte der kerk moe ten bloof leggen, en daartoe del viDgen uitvoereD, Men zal daar later misschien een kunstig ijzeren hekken plaatsen. M. Lemahieu vraagt of er geen spraak meer is van den tram Poelcapelle-Yper. Gezien de werken opgeschorst zijn. zou men de Dieuwe tramlijn niet kunnen aanleggen langs Lange marck, St-Juliaan en St-Jan, in plaats van ze te leggen tot Bixschote M. de Voorzitter denkt dat men onmogelijk veranderingen aan de plans kan toebrengen. Er is misschien mogelijkheid een tramlijn aan te leggen tusschen Yper en Poperirghe. M. Sobry deelt de zienswijze van den heer Colaert. De openbare zitting wordt om 6 1/2 u. geheven. Handelsblad van Antwerpen. Andermaal wordt aangt kondigd, dat de Rijschool van Yper naar Etterbeek zal wor- overgebracht. Het ontwerp om die Rijschool in de nabijli id der hoofdstad, Etterbeek of Tervuren, te vesti gen, bestaat sinds lang. Zoo daaraan nog geen gevolg werd gegeven, is h>t dat men aan hoogerhand nog altjjd op zoek is naar liet mid del om de misnoegdheid der Yperlingen te tem peren, door eene andere rijstelling bij wijze van schadevergoeding naar Yperen over te brengen. De Rijschool brengt inderdaad, dank aan de jonge en rijke officieren die er hunne opleiding genieten,leven en beweging in de anders zoostille stad", doet bandei en nering draaien en de verplaatsing zou voor velen erge gevolgen hebben. Het ware aan alle Yperlingen aangenaam over die nogmaals rondverspreide aankon diging, duidelijke inlichtingen teontvangen. Wij vragen dat onzen geachten Heer Bur gemeester, Volksvertegenwoordiger Colaert, daarover den Minister van Oorlog zou onder vragen. Tot nadere inlichtingen zullen wij ons onthouden van alle verder schrijven over die kwestie. Wij hebben betrouwen in onze katholieke afgeveerdigden. ide apotheek 5 F. VAN WINDEKENS, Rijselstraat, i3. Dienstdoende apotheek Zondag 16 Februari. bruari (19 sciiu Iters) Ommeslagh R. 25 20 25 25 25 120 Vandevijver A 25 25 25 25 20 120 Del hoor F. 20 25 20 20 25 110 Froidure R. 20 20 25 25 20 110 Hamendt A. 20 20 25 25 20 110 beslatigd dat in den uitslag van den Peerden- prijLkimp die wij Zalerdag II. gaven er noga! fouten stonden. Wij zullen dat Zaterdag aanstaande verbeteren. DRUKKER UITGEVER INSCHRIJVING VOOR T HEELE JAAR 3 FR. bulten België vracht er bij. Die verloving brengt den vrede tusschen twee familiën t. w. de keizerlijke-koninklijke familie Hohenzollern van Pruisen en de prinselijke familie Cumberland, hertogen van Brunswick en oud-koningen van Hanoveren. Rond 1866 als Pruisen in oorlog was tegen Oostenrijk nam de koning Joris de V van Hanoveren partij voor Oostenrijk. Hij werd verslagen door den koning van Pruisen en zijn land werd bij Pruisen ingelijfd. Nu beeft zijn kleinzoon als toekomende echtgenoot de hand verkregen der eenige dochter van keizer Wilhem koning van Pruisen. Toldienst. Tot nu toe dragen de tol beambten, die langs de baan dienst doen, niet het minste herkenningsteeken. Dikwijls is het gebeurd dat rijtuigvoerders en wiel rijders verzocht werden stil te houden, en dat zij een proces op den nek kregen, omdat zij den kommies geenszins herkenden. Het hoo- ger beheer van den toldienst wil alle be-' klagelijke vergissingen voorkomen en zal aan de tolbeambten de dracht van den képi of dienstklak opleggen. Verdronken? Dinsdag voormiddag bemerkten voorbijgangers dat er in eene gracht biji de Coppennolle, langs de Woesten- kalsijde, een man bewusteloos lag. Zij wer den weldra gewaar dat de overledene, zekere Karei Danneel was, een behoeftig man van rond ;de 70 jaar, die niet verre van de hof- slede van Jules Vandromme woonde. Men vermoedt dat die man, al terugkeeren van den ommegang te Woesten, door de duisternis moet misleid geweest zijn en dat hij alzoo in ide gracht verdronken is. Er was geen spoor van misdaad te ontwaren. Hoppegilde. Zondag 16 Febr., is er ten 3 en half ure, Algemeene Vergadering voor de 238 werkende leden van do hoppe gilde van Poperinghe-stad. Er zal eene voor dracht zijn over dit onderwerp 7 De bemes ting der hop. Daarna worden de prijzen voor de hoplentoonstellnig uitgedeeld. De toegang der gildezaal van den bond, bij H. Catrycke, is vrij voor alle landbou wers: het is eene openbare voordracht voor alle hopkweekers, dat ziji lid zijn van de hop pegilde of niet. Eene gezochte Ontmoeting. Kimilo en Pé. PE komt al wikkelen van zijn redactie- bureel waar hij met zijne redaclieschaar links en rechts in Voor- en Achteruitheeft zitten knippen. Hiji ziet er misnoegd uit: Zijne anders beweeglooze kabeljauwoogen ste ken hem uit het hoofd en draaien naar alle richtingen, en zijne wijdgespletehe moncl mur melt gedurig van dompers en werkstaking. In tegenovergestelde richting komt KIMILO werkman en katholiek uit een stuk Hij' heelt liet vreemdsoortig postuur in de gaten, en zoekt het te spreken. KIMILO (naderend.) Salut, Pé, hoe is 't, man Go ziet er bekommerd uit. Gaan de zaken niet naar wensch dan PE (binnensmonds.) Nog een van die sm... kaloten die er op uit zijn om ons den duivel aan te doen. (Luid.) Naar wensch Naar wensch Loop naar de maan met uwen naar wensch. Zou het naar wensch kunnen gaan, alswanneer uwen klerikalen dompers- boel de inaanmerking tot grondwetsherziening door de socialisten ingediend verworpen heeft? KIMILO. Halt Pé maak u niet dik, mijn jongen, 't zou u kwaad doen I Dat maakt, volgens u, dal een katholiek gouver nement, dat pas een half jaar driedubbel ver sterkt uit den kiesstrijd is gekomen, voor een .handvol uitzinnige grootsprekers het hoofd zou moeten buigen, en al hunne grillen voldoen 1 Hoe hebt ge het op dan, Pé PE. Het volk wil het zuiver Algemeen stemrecht, en wijl het op 2 Juni langs wet- telijken weg zijn doel niet heeft kunnen bereiken, zoo zal het langs onwettelijken weg gaan, en het middel gebruiken, dat met al len tegenstand kort spel zal maken. KIMILO. Ge slacht gijl van al de roode beurelaars die binnen en Kuiten de Kamer nestelen. Hen naapende, opent gijl slechts den bek om bedreigingen te uiten. Weet echter, Pé, dat dien trukevenals vele andere, ook zijnen tijd gedaan heeft. Bedreigingen zul len tot niets dienen, en, vyillen de socialis ten werkstaking houden om hunnen wit op te dringen, ze kunnen, doch lukken zal Ivet niet, ziji zullen integendeel en op den lioop toe nog de gevolgen er van dragen. PE. Wiji vragen hét A, S, in naam van het volk. Tegen het volk kan men niet op. Wat het wil, wordt wet. KIMILO. De waarheid Is, dat liet volk vrede én ruste begeert. Voior jh'eJ overige hebben de socialisten het recht niet in naam van het werkvolk te spreken, ziji maken er slechts het geringste deel van uit. Op ruim een mil- lioen en half werklieden tellen ziji er ternau wernood 120.000 in hunne syïrdikaten. Is het dan in naam dier 120.000 dat ziji beweren de wetten te mogen stellen Zijn het die 120.000 die de werkersklasse uitmaken? Voeg daarbij', jongen, dat de katholieke bonden om streeks .100.000 gesyndikeerden öp rang kun nen Stellen, die alzoo de roode syndikale macht in evenwicht kunnen houden, en gijl zult met mij moeten bekennen dat de socialisten hoe genaamd hel recht niet hebben in den naam van 't werkvolk te spreken. PE. En toch zal de werkstaking er komen, het stakingskomiteit heeft die op 14 April aanstaande, vastgesteld. KIMILO. 't Kan zijn dat zij er komen zal, doch ziji zal verre, heel verre van Al gemeen zijn en tot een deerlijken, vernederen den fiasco uitloopen. Negentig op honderd werklieden, waaronder zelfs vele socialisten, zullen de roode bedriegers den rug tockeeren, omdat ziji weten dat politieke werkstakingen hun het minste voordeel niet kunnen bij brengen, en enkel kunnen dienen tot politieke belangen van eenige politieke grootmakers; tot het ïn ellende dompelen van vele wer kersgezinnen, en tot zakvulling der roode kapitalistische uilzuigers PE (schuimbekkend.) Watde sta king zou dienen om vele socialistische leiders rijker en rijker te maken. Dat zoudt gij niet meer durven herhalen 1 KIMILO. Herhalen, Pé Ik zou het duizendmaal herhalen, en aan de vier hoeken van 't land uitbazuinen, erbij' voegende, dal de A. W., door de roode bazen op touw is gezet, niet om A. S. te bekomen, maar om de zuurgewonnen centen der bedrogene sukkelaars te bemachtigen, en een groot deel er van, onder vorm van winst, in hunne zakken te doen terecht komen. PE (slikkend van gramschap.) e.., c... e... KIMILO. t En is hier niet van e... e... t Is zooals ik zeg. Bewijs het tegenovergestel de als gij kunt. Onder voorwendsel de werk- Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bi] AGENCE HAVAS» te Brussel- AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1