Uttrhelijke IhaUnder Nieuwjaarsgiften voor den Pans Binnenland De aipeene MstaKing gestemd Buitenland KONGO TPEH HRRÖNDISSEHIEHT Vergadering der vaKvereenigingeii 48c Jaar Nummer 2457 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 29 Maart 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE De wil van het Volk Balkanoorlog Koning CONSTANTIJN van Griekenland L YPER Telefoon N' 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTERSTRflftT, 3 6, YPER VOOR 'T HEELË JAAR Prijs per Nummer ^3 centiemen. De legerkwestie De sociale verzekeringen De schoolwet Uit het verleden De Liberale partij Het zal vreedzaam gaan Doodsbedreigingen 't Nieuw Fransch Ministerie In Marokko Ultimatum £Val van Andrinopel De verliezen zijn onzeggelijk Tsjataldja veroverd Omwenteling te Constantinopel Naar Constantinopel Katholieke Jonge Wachten Werk der Franschmans DRUKKER Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden, ontvangen bij AGENCE KAVAS, te Brussel- INSCHRIJVING bulten België vracht er bil. Zondag 30 Maart. Beloken Passchen. Evangelie van den Zondag. Indien tijd, in den avond van dien zelfden dag, den eersten der week, terwijl de deuren, daar waar de leerlingen zich samen bevonden, uit vrees voor de Joden gesloten waren, kwam Jezus en plaatste zich in het midden, en zegt hun Vrede zij u En na deze woorden toonde Hij hun zijne handen en zijne zijde. De leerlingen dan verheugden zich den Heer te zien. Hij zeide hun dan wederom Vrede zij u. Zooals mij de Vader heeft afgezonden, zoo zend ik u. En na deze woorden blies Hij over hen, en zegt hun Ont vangt den Heiligen Geest. W'er zonden gij vergeeft, hun zijn ze vergeven wier zonden ge behoudt, hun zijn ze behouden Thomas echter een der twaafven, was niet bij hen toen Jezus kwam. Hem zeiden dan de leerlingen We hebben den Heer gezien. Maar hij zeide hun Indien ik niet in zijne handen de wonde der nagelen zie, en mijn vinger in de plaats der nagelen steke, en mijn hand in de zijde steke, zal ik niet gelooven. En acht dagen later waren zijne leerlingen weder binnen en Thomas bij hen. Jezus komt, terwijl de deuren gesloten waren, en plaatste zich in het midden en zeide Vrede zij u. Vervolgens zegt hij tot Thomas Kom hier met uw vinger, en zie mijne handen, en kom met uwe hand en steek ze in mijne zijde, en wees niet ongeloovig, maar geloovig. Thomas ant woordde en zeide hem Mijnheer en mijn God! Jezus zeat hem Wijl pij mij gezien hebt. hebt ge geloofd, zalig wie niet zagen en toch geloof den Nog veie andere wonderteekenen geeft Jezus ten overstaan zyner leerlingen gedaan, die in dit boek niet beschreven slaan. Doch deze ziin beschreven, opdat ze ge- moogt. dat Jezus de Christus is. de Zoon Gods, en opdat ge, door te gelooven, leven moogt hebben in zijnen naam. Maandag 31. H. Cornelia, martelares.. Dinsdag 1 April. O. L. V. Boodschap, (feest uitgesteld van 25 Maart.) Gedurige Aanbidding te Poperinghe (Bene dictijnen) Woensdag 2 Gedachtenis van St. Joseph. (feest uitgesteld van 19 Maart). Donderdag 3. B. Richard, bisschop. Vrijdag 4. H. Isidorus, bisschop en kerk leeraar. Zaterdag 5. E. Juliana, ma?gd. INSCHRIJVINGSLIJST VAN HET YPERSCHE VOLK DERTIENDE LIJST Overdracht fr. 1191.66 M. du Pare, Vlamertinghe 100 00 fr. 1291,66 Onze achtbare volksvertegenwoordigers cn senators zijn met verlof. Half April zullen zij hunne werkzaamheden hernemen. Voor aleer in verlof te gaan hebben de Kamer- heeren de algemeene bespreking der leger- wet gesloten, nu blijft nog de bespreking der artikelen Buiten dat heeft de Kamer weinig of niet gedaan en veel tijd verloren aan wcordenhalsbrekerij en nutteloozen «PARLÉ.» De schuld Liberalen en socialisten voor al, die in het tijdverlies een middel vinden om de verlangde nieuwe wetten uit te stel len en in het doodboek op te schrijven. Mag dat zijn Neen 'tOp 2 Juni 1912 heeft het Belgisch Volk klaar en duidelijk zijn wil uitgedrukt. De katholieke meerder heid werd versterkt opdat Kamer, Senaat en Gouvernement aan het land de noodige ver dediging schenken zou, aan het volk de ge vraagde sociale verzekeringen en de school wet. Wij zijn de meerderheid. Wij hebben in Kamer en Senaat eene sterke meerderheid waai tegen de gekartelleerde liberalen en so cialisten niets vermogen. Daarom moet het uit zijn met al den blauwer en rooden blaai in onze wetgevende Kamers. Het mag niet zijn dat eene min derheid, die wil puinen zaaien om er op te stijgen, voortga met stokken in de wielen te steken. Het mag niet zijn dat wij op den weg naar sociale verzekeringen en schoolwet ge dwarsboomd worden door de vijanden van tand en volk. Wij, de meerderheid der bevolking, wij, het volk, begeeren, willen, eischen dat de leger kwestie die er toch eerst noodzakelijk door- ïnoet in den kortst mogelijken tijd veref fend worde... dat de neergelegde verzeke ringswetsontwerpen op 't dagorde der kamers komen, besproken worden en afgemaakt... dat de beloofde schoolwet gestemd worde. Ziet I 't is nu jaren op jaren dat wij, ka tholieken, een weinig rechtveerdigheid vra gen voor onze scholen. Mag het zijn dat eene socialistische opschudding zoo de aandacht vestigt, zulk belang inboezemt om de afwer king van ons katholiek programma te ver schuiven Neen 't I Eerst de legerkwestie, en dan seffens de pensioenen, de schoolwet, zoo het stond op het door ons verdedigde verkiezings-program. Willen radikalen en socialisten het Z. A. S., dat ze wachten tot dat zijl meerderheid worden, tot dat, bijl eene naaste verkiezing, het Belgisch volk weer zijn keus doe tus- schen het katholiek en antiklerikaal program. Intusschen hebben wij drie hoofdkwestiën op te lossen de verdediging van de nationale onafhankelijkheid, de verdediging van de wa re belangen van het werkvolk, de verdedi ging van de vrijheid van onderwijs... En ons program is het program van het Belgisch Volk, dat ons de meerderheid gaf en het revolutieprogram der socialisten en liberalen afkeurde. Er valt dus te werken in Kamer en Se naat. Laat intusschen de liberalen en socia listen in oproer en staking den put delven waarin zij zelf zullen vallen... Het volk eischt van het landsbestuur de verwezentlijtking van zijne beloften en ontwerpen. Aan 't werk I en Iaat Anseele, Vandervelde, Destrée en andere hun slavenboel misleiden en in 't ongeluk storten; noch geweld, noch onwettige pogingen, noch dynamietbom zelfs, vermogen iets tegen de wil van 't volk uit gedrukt ter stembus Aan 't werk... en Leve het vrije land ver dedigd door een sterk leger Leve de werk mansverzekeringen I Leve de vrijheid van van onderwijs verdedigd door krachtige wetten. ww Zcoals het te verwachten was, heeft het socialistisch Congres van Zondag 11. uitspraak gedaan over de A. W., die op 14 April zal beginnen. Wie heeft dat beslist Het volk, de werk lieden Neen dat is logen en bedrog. De werk lieden verlangen hoegenaamd de staking niet noch in het Walenland noch in Vlaanderen. Aan de Vlamingen heeft men gezegd de Walen zijn niet meer in te houden; aan de Walen heeft men gezegd de Vlamingen staan gereed... Dat is de gruwelijkste komedie i Wie heeft dan beslist Dc leiders en roode volksfoppers van twee den rang die geern de plaats (met hare voor de elen) der leiders van eersten rang (der opperbazen) zouden innemen. Opperbazen Anseele en Destrée hebben dat verstaan, en uit vrees van hunne plaats te verliezen hebben zij die bot-domme stemming bevolen aan hun slavenboel. Andere opperbazen zagen klaar, maar zij waren eene minderheid.,, minderheid van 20 tegen 1334 afgeveerdigden.. en ziji hebben overwonnen het hoofd gebogen en de werkstaking aanveerd. Vandervelde, Denis, Huysmans, verklaarden de. staking zonder doel... en hoopten dat zij kortlijdig zal zijn. ZONDER DOEL Ongetwijfeld, want het is niet met een revolutiemiddèl van A. W. dat zij tot grondwetherziening en Z. A. S. zullen geraken. Het gouvernetnent kan en mag niet toegeven, gansch België zou veront- weerdigd opstaan, want zoo ware noch volks- noch landsbestaan mogelijk. KORTTIJDIG Ongetwijfeld, want het Congres besprak zelfs de manier van eindi gen... een teeken dat ze zelf overtuigd zijn dat zij: hun doel niet kunnen bereiken... daar bij: zullen de stakers geen cent krijgen uit de roode syndikaatt-kassen. Werklieden I sttakt maar het werk1... maar staakt ook het elen en snoert wat de buikriem toe indien gij: honger gevoelt... Intusschen zullen uwe mi! lioen rijke roode aanvoerders voort zwem men in goud en hun niets te kort doen... Dwaas dwaas socialistisch werkvolk, dat wil gebukt gaan onder het juk van Vander velde, Anseele en konsoorten Waarom dan staken Om de ambitie te voldoen van eeniige knoeiers., en ook uit re volutiezucht Dat heeft baas Anseele zelf ver klaard als hij zegde T: Waarom de' Algemeene Werkstaking 't Zeker, leve het A. S. maar ook en voor- ai boven alles de eenheid van het proletariaat en zijn onoverwanhaar tucht TEGEN HET PATRONAAT I Het is dus klaar... Wanorde, revolutie moet er zijn... klassen strijd... de Grondwetheirziening, het A. S. is maar een voorwendsel.Het doel is de ver- wezentlijking van het collectivist-program. Zekerlijk, moet de A., W. te naaste maand uitgevoerd worden, zal er het land tijdelijk door lijden, doch wie meest lijden zal, zullen de siakers zelf zijn en de roode partij die, verblind en bedwelmd, eene halve eeuw ach teruit zal gaan. Zooveel te beter dal voor land en volk. Ihtusschen betrouwen wijl op het gouver nement dal die belangen van land en volk zal weten te verdedigen legen alle vijanden. Het is de derde maal, sedert het bestaan der roode partiji, dat de socialisten de Al gemeene werkstaking aangaan voor het al gemeen stemrecht. In 1893 en in 1902 ruiseh- ten de socialisten de werklieden op tot A. W. Beide keeren, zooals nu voorzegd wordt, zou de A. W. REUSACHTIG ZIJN EN VREED ZAAM i, beide malen was zijn niet algemeen en van den beginne af gekenmerkt door erge wanorders; beide malen werd de A. W. goed- keurd door de liberalen, die altijd in troebel water visschen met de hoop den val van het katholiek gouvernement te vangen; beide ma len hield de werkstaking op zooals ze be gonnen was, met eenig gevolg dat alle man nen van orde en vrede zich bij' de kracht dadige regeering aansloten, zoo het de vol gende verkiezingen bewezen. Nu, in 1913, gaan de Sossen de proef hernieuwen... en 't zal afloopen als in 1893 en 1902... De houding der liberale partiji is vlakaf ellendig... eene platbroekeriji men kan niet meer... Eerst meê doen met de roode jannen tegen het gouvernement en de Sossen op-' jagen... Dan, ziende dat de rooden het waar achtig meenen, alle slacht van raadgevingen geven, veel te late om de rooden aan hun verstand te knoopen dat zij eene dwaas heid zullen begaan... Nu, dat de A. W. ge stemd is, de schuld ervan werpen op M. de Brcqueville... Eene oprechte blauwe komedie, een bewijs Üat de liberale partij niet weet waaruit of waarin, dat zij geen program heeft, dat zij onmachtig is en van geen tel meer... dat zij nu niet en nooit meer bekwaam is het land te besturen,.. R. I. P, Zondag gaat opperbaas Anseele naar Char leroi oir, de werklieden op te hitsen tot al gemeene werkstaking, 't Is de eerste van eene reeks propaganda-meetingen... Is dat niet een teeken dat het werkvolk nog onverschillig is? Ze moeten nog opgewekt worden. Baas Anseele, rijke kapitalist en aclionnair, zal ongetwijfeld het volk tot kalme staking aanzetten... Maar andere roode opruiers, man nen van tweeden eh derden rang zullen wel andere raadgevingen geven... Anseele spreekt voor het publiek... bachten de schermen geeft men anderen raad. In het socialistisch Volkshuis te Luik zijn de roode mijnwerkers reeds zoo opgehitst dat zij doodsbedreigingen uitbraken tegen MM. de Broqueville en Woeste. In de Sossenwereld trachten de ophitsers de jongste toehoorders zoo te misleiden dat deze, van 't begin af der staking, tot geweld daden of tot aanslagen zullen overgaan. M. Barthou is erin gelukt aan Frankrijk eer. nieuw ministerie te geven. Het is als volgt samengesteld Hoodministerschap en ^Onderwijs M. Bar thou: Rechtswezen: M. Ratier; Geldwezen M. Dumont; Buitenlandsche Zaken M. Pichon: Binneinlandsche Zaken M. Klotz; Oorlog M. Etienne; Zeewezen M. Baudin; Landbouw M. Clémente!; Koloniën M. Merel; Openbare werken M. Thierry; Han del, Post en Telegraaf M. Massé Arbeid M. Cheron. Dit ministerie zal het leven niet lang be houden. Dinsdag laatst las minister Barthou de ministerieele verklaring af, die geheel koeltjes door de Kamer werd aanhoord. De dagorde werd met 224 tegen 162 stemmen ge stemd Het ministerie Barthou heeft dus 100 stemmen min bekomen dan het vorig mi nisterie Briand. Generaal Lcquio, aan 't hoofd der Italiaan- sohe troepen is erin geslaagd zich meester te meken der hoogten van Assaba. Daarna vielen, de Italianen het Araabsch kamp aan. Na verscheidene aanvallen met de bajonnet wieril het kamp ingenomen en in brand ge stoken. De Araben lieten op het slagveld 200 dooden achter. Go s ten rijk-IIongarië heeft een ultimatum aan Montenegro overhandigd, vragende dat de krijgsverrichtingen rond Scutari zouden opgeschorst worden tot wanneer gansch de burgerlijke bevolking de stad zou verlaten hebben, en ook dat de Oostenrijksche gezant de toelating zou krijgen om een onderzoek in te stellen nopens de moord te Scutari op een Oostenrijkschei) kloosterling gepleegd. Naar de laatste berichten zou "Montenegro toegevingen gedaan hebben, maar .protesteert toch tegen de onzijdigheidsschennis door Oos tenrijk gepleegd. Eindelijk is die Turksche versterkte stad na een hevig beleg van vijf maanden, in de handen der Bulgaren en Serben gevallen. Sinds drie dagen leverden Bulgaren en Serben een bovemnenschelijken strijd, een ver woed gevecht om Andrinopel te bemeesteren. Ondkas de bewonderenswaardige dapperheid en taaien weerstand der Turken, die op eene schitterende wijze sinds zooveel maanden die stad verdedigd hebben, is Andrinopel op: 26 Maart gevallen. De Bulgaarsche ruiterij is Woensdag laatst de stad binnengetrokken. Den 25 Maart, werden de Turken bij'na uit al hunne stellingen verdreven. De Bulgaren ver stel kten aanstonds die plaatsen, richtten er hunne artillerie op, en beschoten vandaar Andrinopel. Den 26 maart, van in den vroegen mor gen, stak het garnizoen der stad al de depóts in brand. Het vuur heeft reeds een groot deel der stad vernield. Het nieuws van den val van Andrinopel heeft een niet te beschrijven geestdrift in So fia, hoofdstad van Bulgarië, verwekt. Overal wappert de nationale vlag. Het volk mani festeert luidruchtig voor het ministerie van oorlog. De overmeestering van Andrinopel is heel belangrijk voor de Bulgaren, daar die ver sterkte plaats de sleutel van Turkije is, aan de Bulgaarsche grens. Men heeft nog geen juist nieuws over de verliezen. Volgens sommige bladen zijn er sedert het begin van de belegering van An drinopel wel 20.000 dooden van beide kanten saam. Een .laatste bericht meldt het nieuws dal na een verwoed gevecht, dat twee dagen duur de, Tchataldja zich overgaf aan de Bulgaren. Te Constantinopel staat alles in rep en roer. Naar het schijnt heeft men een komplot ont dekt, dat het gouvernement der Jong-Turken wil omverwerpen. Mogelijks zullen de Bul garen, die met de overgave van Tchataldja aan de poorten van Constantinopel zijn, orde gaan stellen in het Turkseh huishouden. Een Parijsch dagblad ontvangt het nieuws uit Sofia, jhoofdstad van Bulgarië, dat, in geval de Turken de vredesvoorwaarden niet annemen, de bondgenooten tot Constantinopel zullen oprukken. Z. E. P. CAMBIER heeft nog veeleer als voorzien was (en gelijk wij drukken in het bijblad) zijne zaken onderwege kunnen regelen om zijne terugreis naar België te verhaasten. Zoo heelt hij te Matadi den stoomboot Elisabethville kunnen nemen. Die zwarte vriendjes van Z. E. P. Cambier hebben zulk plezier omdat hun portret in HET YPERSCHE VOLK zal verschijnen. Een kablogram uit Dakar verzonden meldt dat Z. E. P. Cambier en E. P. De Geest zich tusschen de reizigers bevinden. De Elisabethville wordt Dinsdag in de haven van Antwerpen verwacht. Vandaag geven wij het portret van den nieuwen Koning vanGriekenland.Hij was te Janina de stad door zijne legers ingenomen alswanneer het nieuws van den koningsmoord hem toekwam Zoohaast mogelijk vertrok hij naar de hoofd stad Athene om er den troon te beklimmen en den eed van getrouwheid aan de grondwet af te leggen daarna reisde hij naar Salo- niki af om het lijk zijns vaders te zien en voor de begraafnis te zorgen. Dins dag werd het lijk van ko ning Joris aan boord van den koninklijken yacht ge dragen, waarop ook de koning Constantijn en de koninklijke familie plaats namen en dat dan naar Athene is afgevaren. Zon dag hebben te Athene de lijkplechtigheden plaats. Aldaar zijn reeds al de af gezanten der mogendheden en der heerschende vorsten toegekomen. INSCHRIJVING VAN HET YPERSCHE VOLK ten voordeele der uitgeslotene werklieden van Rousselaere. Nieuwe inschrijving Yper, naamloos Fr. 1.00 Om te beantwoorden aan den oproep van E. H. Soete, bestuurder, Yper 10.00 Een groep studenten in verlof 3.45 Wekelijksche storting 5.00 M. B. Yper 5.00 Pour les syndiqués de Roulers 10 00 Pour les lock-oulés de Roulers 5.00 Een werkman van 'tsyndikaat, Yper 0 50 A. V. uit Yper 1.00 W. R. Ype- 3.00 V. N. Yper 1 00 Voor de hongerlijdenden van Rouselare 0 50 fr. 45.45 Op Zaterdag 5 en Zondag 6 April, groote K. J. W. Feesten te Brugge. Jaarlijksch Congres van den Landsbond der K J. W. van België. Tienjarig jubelfeest van het bestaan vaa het gouw ver bond der K. J. W. van Westvlaanderen. Op Zondag Beloken-Paschen 'snamiddags te 4 1/2 ure, in de Congregatiezaal der Jon gelingen van St f ieters, Rijke Clarenstraat, N° 4, vergadering voor de Ypersche werk lieden die in Frankrijk werken. Eerw Heer DENYS, pastor der Franschmans zal over hunne belangen spreken. Allen worden uitgenoodigd. Voordracht van M. René DEBRUYNE Maandag 24 Maart, is René Debruyne in onze stad komen 't woord voeren voor alle werklieden, vereenigden of niet De vergadering werd geopend door onzen vriend Joseph Moniez, die den spreker be dankte voor zijn optreden. 't Woord nemende, begon M. Debruyne zeggende dat toestanden invloed uitoefenen op de menschen en klaagde tevens dat die toestanden hier veel te wenschen laten. De macht van organisatie overschouwende, deed hij uitschijnen dat velen volharden in hunne onverschilligheid en ikzuchtigheid. Hij: stelde vervolgens de vraag Waarvan leven de werk lieden Van hun loon i en van dat loon hangt alles af. Hoe is het dan mogelijk dat niet te verebteren en te beschermen Be wuste werklieden zouden zelf hun loon moe- j ten bepalen, wetende wat hun werk waard is, dit loon zou een zelfstandig leven moeten tceltaen. De werkers moeten zorgen dat vrouw en kinderen een bestaan hebben dat mensch- waardig is. Wat hebben zijl noodig om dat leven te leiden Gezonde woning, behoor lijke voeding en kleeding, verzekering niet alleen voor man maar voor allen, behoefte aan lezing, enz. enz. Hoeveel is er voor zulken onderhoud noo dig De geachte spreker maakt de begrooting op voor eene arbeidersfamilie uit 5 leden bestaande en koint aan de som van 27.5 fr. per week. Ziellier 1. Voor woning fr. 3.00 2. Voor licht en vuur 2.50 3. Voor slete en breuk 1.00 4. Voor kleeding 3.00 5. Voor voeding 14.30 6. Voor verzekeringen 1.50 7. Voor lezing 0.25 8. Voor opschik en genot .1.00 9. Voor onvoorziene kosten 1.00 Fr. 27.55 Wat voeding aangaat, naar Profes. Daels uitrekende op het voedingscongres te Ber lijn, zou de man, minstens gerekend, 70 et. per dag kosten; eene vrouw, 60 ct., en elk kind 35 ct. of 3 kindars 1.05 daags. Dat maakt te zamen 0.70 en 0.60 en 1.05 2.35 fr of in 7 dagen 2.35 X 7 16.45 fr.; dat zou nog 2.15 meer zijn dan 't geen in 't budjet of begrooting voorkomt. En wie wint er zooveel te week 9 Onder de meest betaalde zijn deze die 21.45 fr. winnen en voor hen is een te kort van 6.10 fr. te week of 317.20 fr. 's jaars. Door dat noodzakelijkste te ontberen, komt \erzwakking van 't gestel des werkers voort. Maar, ging hij: voort, DE DISCH IS DAAR Neen I duizendmaal neen I dat komt in op stand tegen de fierheid en waardigheid van den neerstigen werkman. Neen het mag niet geduld worden dat liefdadigheid aanvulle wat aan rechtveerdigheid te kort komt. De zen ding van 'deze bureelen zou, naar onze op vatting, moeten dienen om gezonde en goed- koope werkmanswoningen te bouwen en ge- brekkigen te ondersteunen, en in die instel ling, helaas ligt den stronkeisteen der kris- tene vakvereenigingen. Getrouwde 'werklieden leven hier doorgaans hunne 15 eerste huwe lijksjaren in onverdiende ellende en dat in eene stad de wereld door beroemd om hare praalgebouwen door dje werklieden, hunne voorouders, gebouwd. Spreker deed ook bemerken dat de kleine toonetn de oorzaak zijn van veler goeste om baas 'te worden, en toonde aan hoe de wel stand der werklieden dezen van de kleine burgerijl zou bevoordeeligen. Hij wees er ook op aan hoe de werklieden te kiezen hebben tusschen twee soorten van vereenigingen, t.w. de christene en de socia listische en dat ziji onmogelijk deze laatste mochten ingaan, daar zij1 EIGENDOM GODSDIENST en HUISGEZIN niet eerbie digen en dat zij: dikwijls het stoffelijk wel zijn der werklieden tegenwerken, zooals Rous selaere het voor het oogenblik toont. Daar zijn onze werkbroeders sedert 3 maanden gebroodroofd en VOORUIT, het orgaan der socialisten heeft in 4i artikels de 'werkllieden aangevallen en de hertelooze patronen ver dedigd, terwijl het maar eenige reken geschre ven heeft om de werkers te verdedigen. Schande, driedubbele schande voor Vooruit die zoo de werklieden tracht te verkoopen! De spreker eindigde zijne aanspraak met de .werklieden aan te wakkeren het syndi- kaat bij te treden, en vriend Jos. Moniez dankte hem voor zijne gloedvolle voordracht Mochte die vergadering veel bijgebracht hebben voor den bloei der vereeniging. EEN .WERKMAN,

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1