[Bijvoegsel aan HET YPERSCHE VOLKvan Zaterdag 29 Maart 1913 I Zoo worm let opgemaakt TRIMARD'S Kieuw RieriRaal sclandaai L Rond de Wereld. HET PANAMAKANAAL k 7VYENGEL-7VTHREN Groenselkweek T r: 1 MENGELWERK N° 20 IV. GANSCH VERLATEN 5] it tz r. In het stadje N..., Frankrijk, 't jaar 191...op den hoek der Kerkstraat, schuinsch over de kerk is een nieuw «cafégeopend... een kot van een café waar bachten de ge sloten gordijnen, in een helder verlichte kamer, men drank schenkt... De nieuwe verderfplaats heetAu bon coin Een Maandag avond na 't lof. Twee gedaagde vrouwen, twee gezusters komen huiswaarts. Gewoonlijk gaan ze haastig voorbij dat slechtbefaamde drankhuis... dezen avond blijven ze staan half gedoken bachten een gazlanteern. Dien avond zijn de gordijnen open... en daar, in de herberg, te midden drankglazen, de speelkaart in de handen... een priester I... Ja, een priester heel op zijn gemak gezeten, of beter zwaar hoofdig gelegen...: hij speelt, goed in 't zicht der passanten, met twee bekende niet- weerds van het stadje. Het priesterkleed sleept ten gronde in 't zand, in t speeksel der gemeene rookers... Hij speelt, hij rookt, hij spuwt, hij drinkt... Mietje... kent gij hem? vraagt Roze bevend... Neen ik... en gij Hij draagt een baard, een vreemden wellicht. Misschien is dat toegelaten in de verre streken... maar hier 1... Och, dat gaat veel kwaad doen in stad. Hoort!... een storm scheld- en vloek woorden, die klinken tot in de stille straat... 't Is de priester die verliest en zijn woedende gramschap uitdrukt.., Troef Hoogerl... Aas!... dekalote is plat 1 Vive la sociale Nog elk een borrel, raast de priester, ik ben verloren 1 Ziet, hij staat recht, hij poseert, 't is er lijk om gedaan... Hoort nu al de bedronken kalanten spotten, huilen, tieren Sale ca- lotin Couac Corbeau I Mietje, de jongste zuster, ligt met haar neus tegen de vitrien hoe pijnlijk het ook is, zij wil zien... Oh! dat priesterkleed, gezegend door de Kerk, dat priesterkleed dat nog indruk maken kan op de boozen... en nu Dat is nog nooit gezien geweest. Kom Mietje... laat ons weggaan. Neen, Roze, ik blijf, ik wil zien... ik wil weten... Twee uren lang, vastberaden en toch bevend van schrik wachte Mietje in de straat... de oogen sterling gevestigd opdien man... dien priester 't Slaat 10 ure. De priester staat op, de hoed half scheef op het hoofd... en wiege- wagelend trekt hij door de Kerkstraat, over de Markt. Hij stapt, herstapt en Bubbelt, gaat af en neêr. bedronken Op twintig stappen volgt Mietje. Ja, ze wil, ze zal Het is alsof de dronkaard zich toonen wil aan de lieden... hij neemt de meest bezochte straten en de voorbijgangers staan... en kijken verslegen 1 ...Maar 't isdeabbé Bonardies ...Neen, maar met zijn baard trekt hij er fel op... ...'t Is de predikant uit de paterskerk.. ...Ja 't moet hy zijn... een grooten zware, zwaite Ehwel, dat is proper ...Zijt g8 wel zeker dat het de abbé Bonardies is ...Zie, 's avonds kan men moeilijk her kennen dat het dag ware En Mietje hoort al die klap... maar ze volgt, ze volgt... De dronkaard. de priester... komt langs het gemeentehuis, en neemt de lindenlaan recht naar de statie... Die weg is slecht verlicht, de klaarte der weinige gazbekken is nog gedoken en verduisterd door de linden... Maar ziet!... de stap van den priester wordt vaster... geen wiegewagelen meer... hij gaat pijlbout recht... Tweemaal kijkt hij om en doordringt de duisternis... Nie mand alleen De hoed gaat af, de baard ook, de soutane volgt... alles wordt in een handpakje ge bonden en daar staat een deftig heer... met feuterhoed en overjas naar de laatste snêe. Hjj aansteekt een fijne havana-cigaar en komt flink en snel in de statie. Doch alswanneer hij op de kaai staat in 't licht van een gazbek, bemeikt hij de een voudige vrouw niet, die de oogen vlammend, de handen gewrongen, hem volgde... als wil zij hem verscheuren. En daar die arme vrouw... Mietje... in dien valschen priester van zooëven, een gekenden en hooggegradeerden vrijmetse laar herkent uit de naburige stad Canaille 1 roept zij hem bachten de rug. Deze keerde zich schielijk om, als heeft hij zijn familienaam verstaan. -I Vervolg 1 - Remi! RemitjeL. Kom, keer weer, 'tis hier zoo droevig zonder u... De jonkhedenwaren stil, een na een, van haar afgeweken; dat meisje was niet wild genoeg, er zat geen jeugd noch geen weugcl meer in. en ze zegden spottend van haai Ze zal heur zinnen in Braem's snot neus steken!... 't Was haar wensch, gerust en in vrede gelaten te worden, met haar bitter leed, wach tend op hem, tot hijs, moe en af, tol haar zou terugkeeren; daar twijfelde ze niet aan en dat gaf haar moed... De scheiding van Eons en Lena had haar zooveel verdriet aan gedaan, en nu had Fons haar zelfs de zulle van Braems deur verboden; o, l was 'as'ig, doch ze gehoorzaamde, zwijgend en gelaten, om geen tooneelen te verwekken; t°cb 'ang zou het niet aanslepen. Fons had een net gespannen om Lena te vangen; al zijn geloop bij de Zegers was ge- 's Anderendaags, stond er in de vrijmet selaarsgazet van het stadje, op de eerste bladzijde, in groot letter Gisteren avondhebben de vreedzame in woners van onze stad erg geslegen en verergerd geweest bij het pen van een priester (naar men verzekert den gekruinde die de octaaf der pelen predikt) schandelijk waggelend door de straten Bericht aan de ouders die nog hunne kin- ders toevertrouwen aan $ulk volkje. Zoo wordt een schandaal opgemaakt. Van de week is jin het Missiehuis te Scheut toegekomen Hoog Eerweerde Pater Mortier, algemeen overste der Zendelingen van Scheut. H. E. P. Mortier heeft gedu rende vijftien maanden een omreis gedaan in Kongo om er de missiën van zijne paters te bezoeken. Hij is over eenige wekenfweer naar Europa ingescheept te Matadi samen met den Z. E. Pater Provinciaal van Neder- Kongo. Onderwege zijn de reizigers aan land gegaan en, in.) plaats van voort naar België te reizen zijn ze recht naar Rome gegaan. Nu z(jn ze gelukkig weer in het Missiehuis. Z. E. P. CAMBIER TE MIDDEN KLEINE KINDERS 1*' De dagbladen hebben over eenige weken de terugkeer van Z. E. P. Cambier— den groote zendeling in Kongo, den Apostolis- chen Prefekt vaü Kasaï aangekondigd. Wij meenen te weten dat al is Z. E. P. Cambier op terugreis, hij nog zoo gauw niet in België zijn zal. Immers is het reeds een heel reisje per schip van Matadi naar Ant werpen, het eerste deel der reis van Z. E. Pater Cambier, te voet en per schip van LuluaburgSt Joseph naar Leopold-, stad en van daar per spoor naar Matadi is en heel ander einde, dat weken en maanden tijd vraagt. Het zal ons genoegen doen aan ODze lezers de terugkomst van Z. E. P. Cambier te laten kennen; wij zullen ook in 't koite eene beschrijving (met platen) van het zende lingsleven van den groo ten missionaris te lezen geven. Dat zal voorzeker by al onze vrienden wel gekomen zijn. Onze lezers herinneren zich Dog de zaak van vrijmetselaar Wangermée welke wij tot in de bijzonderheden verteld hebben.... wie weet, wellicht komt er algauw verder nieuws over het enkwest van dien wijdver- maarden loge-held... immers Br.-. Wanger mée is in 't land 1. rm Een kijkje op de Kongo-magistraiuür. Volgens Le Patriate van Brussel is de Kongo-magistratuur zoo samengesteld Boma procureur M. Duchesne, rech ter M, Denis. Leopoldville procureur: M. Cagiula, substituut M. Buil, rechter M. Norloff. Coquilhatville procureur M. Vogt, rechter (voor het oogenblik geeü). Stanleyville procureur M. Detry, rechter M. Erdrick. Niangaraprocureur M. Rossi, rech ter M. Smets. Elisabethville procureur M. Meck, rechter M. Andrew. Lusambo procureurM. Munch-Larsen- Maur, rechter M. Delattre. Weet ge hoeveel katholieken er onder die 14 magistraten zijn TWEE, t. w. M. Du chesne te Boma en MDelattre te Lusambo. en al de andere antiklerikalen of nog erger. ...Want het schijnt dat meest al de anti klerikale Kongo-magistraten ingeschreven zijn in de vrijmetselaarsloge L'Ere Nou velle)) welke Br.-. Detry, Luiksche advo- kaat, gewezen opperhoofd van den liberalen werklieden partij aldaar, nu prokureur in Kongo, gesticht heeft te Stanleyville. Het schijnt ook dat die loge-magistraat nauwe vriend is met M. Gohr almachtige gerechts- bestuurder aan het ministerie van koloniën. 't Is eigenllijk M. Kervyn, algemeen bestuurder aan 't ministerie van koloniën die zou moeten het gerechtspersoneel inlij ven maar die heer heeft nog zooveel bij bezigheden alsook M. Denyn algemeen gerechts bestuurder en kabinetshoofd in 't ministerie van koloniën... dat met de inlij ving van 't personeel gelast is M.Gohr, bestuurder, hevig antiklerikaal, 't Is deze laatste die alle zaakbundels ontvangt, 't is voor hem dat de kandidaten en zelf terug- keerende magistraten exaam moeten af leggen. Het schijnt dat te Boma en te Brussel eene echte reglementfabriek bestaat Het getal reglementen is ontelbaar, ook worden ze weinig of niet toegepast... MAAR heel de boel is een waar arsenaal waarin een agent, verlekkerd op plagernij tegenover zendelin gen of burgerlijke beambteD, alle noodige wapens en alle schijnredens vindt. r 1 Gewichtige verklaring.Op 14 Februari II. vierde men te Boma de 25 verjaring van het «KoDgo-leven» van Gouverneur-generaal Fuchs. M. Fuchs is geen katholiek maar wel een koloniaalIn zijn redevoering deed hij de volgende verklaring. Hij sprak met den grootsten lof over de missionarissen en betreurt de stellige tegenwerking die in Kongo tegen de missionarissen plaats heelt. Hij drukte pjnwil uit dat die tegenwerking een einde \ou nemen. Ces luttes ne doivent pas dépasser I embouchure du Congo. Dat wil zeggen Heeren vrijmetselaars uwe papenvreterij is geen artikel van invoer in Kongo. Het is te wenschen dat het ministerie van koloniën de aanspraak van Gouverneur - generaal Fuchs in 't geheel zou meêdeelen. Vast staar, wij voor eene groeiende uitwijd king van dei landbouwbevolking uit den bui ten. De eene zijn getrokken naar den vreemde om meer geld te winnen, of om dat het getal hofsteden hier niet voldoende is de andere zijn aangetrokken door de groote stadomdat er hooger loon en meer verzet te vinden is. We staan voor deze en andere economische verschijnselen waar wiji niet de oogen mogen voor sluiten. Het stijgen der nieuwe stads bevolking heeft nadeeligen invloed op1 dewerk- 'vcprwaarden daar de vraag naar werk stijgt boven het aanbod. Op den buiten vinden de landbouwers in den zomer zoo moeilijk het noodige volk om het werk te verrichten, enz. Wat valt er te doen in die omstandighe den Klagen en jammeren In 't geheel niet, daarmee komt er geen. verbetering maar wiel naar middels uitzien, en deze, voor zoo veel zij goed en voordeelig gevonden zijn, maakt-spel, maar hij' had met slimme vogels te doen en werd in. zijin eigen net gevangen. Flavie Zegers was in den derden hemel toen ze hem zag afkomen; ze wachtte al zoo lang op hem, met hopeloos verlangen, en nu zou ze alle middelen gebruiken, om hem niet te laten schieten. Moeder spande mee met haar en ze be- hgden goed hun spel. Op een Zondag-achternoen dat de jonk heid in de achterkeuken van hun huis zijn pijpkt rookte, brachten ze behendig de samen spraak op het kapittel van geld en fortuin. F.n ja, zeemde vrouw Zegers, 'l zijn tegenwoordig slechte tijden, en t is heel moeilijk om wat thoope te scharten voor de, meuschen, maar Goddank wij hebben de koorde bachten den knoop... Fons pijloorde, dat werd belangwekkend. Zou het waar zijn, dacht hij, dat ze geld hebben Vrouw Zegers, met haar katoogen, las in zijn gedachten en vervolgde Ja, jongen, we hebben geschart en ge- raveld en we kunnen de slechte dagen zien komen, mijn jong moet voor de beste boere- dorhters niet onderdoen... Zoo, zoo riep Fons, onttudderd. Maar moeder toch, waarvan ge spreekt! keef Flavie met gemaakte mistevredenheid. En waarom niet 1 vroeg de weduwe.., in 't werk stellen. Wij willen hier de aan dacht vestigen van onze lezers-landbouwers op een middel, aangewezen, over korten tijd, op eene vergadering van den West-Vlaam- schen Proostenbond door E. HDewitte. Het is een uitstekend middel, dat wijst op de noodzakelijkheid van eene wijziging inden landbouw. Het ware wenschelijk dat, in land- bouwersvereenigingen en studiekringen, over dit middel gesproken werd, t.w. over den groenselkweek. Kon men er toe geraken onze landbouwers te overtuigen, en hun de noodige vakkennissen aan te leeren 0111 de groenselkweek doelmatig in te richten, 't ware eene bron van welstand voor onze buitenbe volking. Boerenzoons en bocrenwerklieden, die nu moeten naar den vreemde of naar de stad trekken omdat er geene hofsteden en werk genoeg zijn, zouden een treffelijk be staan vinden op hun dorp. Leest nu de volgende woorden over het aangewezen middel de groenselkweek. 't Is bewezen dat de groenselkweekers in Brabant een schoon bestaan halen uit het begaan van slechts een hectare land. Inten sieve kuituur vereiseht noodzakelijk meer volk, Fons mag dat weten, hij is toch in de fa milie te wege. Zonder verder te spreken stond ze op, trok hét sehof van het kasje open dat langs den muur stond, en haalde er een boekje uit. Ze gaf het aan Fons, met bede het te wil len nazien. 't Was een lidboekje van de plaatselijke volksbank; het bevatte, ten eersten, een stor tingsbewijs van tweeduizend frank en, ten tweeden, een eigendomsbewijs van negen duizend frank Belgische rente. God van den Hemel!... Elfduizend frank! Hij viel 'lijk uit de lucht... Elfduizend frank!... Een fortuin!.. Met den slag kwam de liefde. Ilij beefde lijk de blaars der beveressehen en moest zijn eigen geweld aandoen en op zijn tan den bijten, om zijn inwendige te bedaren. Ja, met den slag kwam d,e liefde, de liefde voor hel geld. In den grond zijns herten lag zijn schoone jongelingsliefde, tot nu springlevend bewaard en vechtend met den minnenijd maar piots, bij het zien van dien spaarboek, was ze zieltogend en, boven haar lijk, dansten nu de vlammen van de hebzucht zijne nieuwe liefde de liefde voor den afgod Geld. Hij zou rijk zijn en geld hebben, veel grid... Dal alles dwarrelde en schijverde voor zijn bétt raUo rtdrvbii^Htl La. Boca. -,>i' ka vaal fa sluizen va. 71 Nu de werken verricht aan ons kanaal van Komen en inzonderheid in instortingen, die de voltooiing van dit nuttige werk bedrei gen, overal besproken worden, zal het van belang zijn het een en het ander te vernemen over een soortgelijk werk, te weten het gra ven van het Panamakanaal,'eene onderneming wier voltooiing met nog grooter moeilijkheden gepaard gaat en die terecht voor een der ^reusachtigste werken /aaDzien wordt. Reeds van 1528 stelde 'men voor aan Keizer Ka' rel de lendengte van Midden-Amerika door te breken, doch 't is slecnts in 1881 dat men de band aan 't werk sloeg. Eene Fransche maatschappij, aan wier hoofd zich Fer dinand de Lesseps be vond, tam het grootsche werk aan. Doch weldra volgde de verschrikkelij ke Panamakrach waarbij ongeveer 1 1/2 milliard franken verlo ren gingen. fj|In 1903 werd Panama onafhankelijk verklaard en door een verdrag met de Vereenigde Staten ge sloten kreeg deze laatste staat eene strook gronds van 16 kilometers breed te aan beide zijden van het te graven kanaal. In 1906 besloot het Parle ment der Vereenigde Staten de werken weer aan te vangen. Niet een land kan uit het doorbreken der landengte van Panama meer nut trekken voor zijne handels-en oorlogsmacht dan de Noord-Amerikaanders. Ookjberaamden zij hun plan met het onverdroten geduld en den praktischeu geest die hen kenmerkt. De streek waar men de werken moet uitvoeren is eene streek waar steeds besmettelijke ziekten, a's pokken, malaria en gele koorts huizen. De Franschen hadden in de jaren'80 vele werklieden verloren, aan het kanaal van Panama, weggemaaid dat zij waren door de ziekten, die daar heerschten. De Amerikanen, door de ondervinding geleerd, zorgden er eerst voor den gezondheidstoestand der streek te verbe teren en de werkli den en bedienden een behoorlijk verb]ijfvoor te bereiden. Talrij ke nieuwe woningen werden gebouwd,goe de hotels en ziekenhuizen ingericht, doel matige voeding aan kinderen en volwassen bezorgd, en maatregelen genomen om de besmetting der gele koorts tegen te kanten. Daarna sloegen de Amerikanen de hand aan de eigenlijke onderneming. De ontworpen vaart zal 80 kilometers lang zijn, 't zij de lengte der vaart van Gent langs Brugge naar Oostende. De diepte zal nergens minder zijn dan 12.6 m. van Los "Cascadasab zal de breedte 155 na. aan de oppervlakte en 60 meters op den bodem bedragen. Er zijn zes sluizen voorzien zij zullen eene lengte van 300 meters, eene breedte van 30 en een diepgang van 12 me ters hebben. De twee grootste moeilijkheden die moesten overwonnen worden, waren het doorbreken van den landrug op het ge- ziellt °Plde werke„:aan,hetlPaiiaiiiali.naal. In 1908 heeft men den berg doorboor J. Om den Rigo^Chagres te bedwingen, heeft men een reusachtigen dam gebouwd, waarachter het water, door de rivier aangespoeld, zal weerhouden worden. De onstuimige vloedgwordt dus herschapen in een kalm en rustig meer. Het opbouwen van dien dam heeft de schoone som van 40 millioen frank gekost. Hoe staat het nu met de eigenlijke werken Geliik wij komen te zeggen is de dam te Gatun teenemaal opgebouwd verscheidene sluizen zijn reeds voltooid en de werken die 35 000 werklieden bezig houdeD, vorderen zoo snel dat de regeering te Washington hoopt dat reeds in Juni 1913 schepen van kleine tonnemaat het kanaal zullen kunnen door varen. Den 1 Juni 1914 zal het waarschijnlijk toegankelijk z(jn voor de groote handelsbooten. Te naaste keer zullen wij die korte studie voortzetten en gewag maken van de militaire werken die aan de ingangen van het kanaal worden opgericht. RI ,2 zoo wordt de arbeidskracht noodiger, zoo wordt ook een grooter loon uitbetaald, zoo moeten de werklieden op den vreemde niet gaan werken. België, die zou kunnen den groen- selhof zijn van andere landen, heeft integen deel groensels (noodig van den vreemde. In België worden ingevoerd uit Holland, vooral voor de markten van Gent en Luik aard appelen, ajufn, witte en roode kool. (Te Gent alleen worden jaarlijks 6.000.000 kilogr. aard appelen ingevoerd.) Uit Frankrijk komen ons aardappelen, to- matten, fruit, bloemkole(u, vroege groensels, boonen, erwten, wortels, aspergen, en dat bij een verschrikkelijk getal wagons. Onder al de markten zijn het deze van Brussel, Ant werpen, Gent, Luik, Charleroi, Bergen, Door nik, Namen, die ongelooflijk veel groensels bestellen in den vreemde. Wat een afzetgeu bied voor die vreemde groensels is onze kust niet in den zomer, zelfs de provinciën Na men en Luxemburg met hunne bad- en zo merverblijfplaatsen. (Een feit is het dat te Luik groensels aangekocht worden voor Oos tende.) Wij! moeten er toe komen in eigen land de voortbrengst te vermeerderen, en dat voor inlandsehen als buitenlandscbön verkoop. Jamaar, zegt iemand, vermeerdering van opbrengst zal de prijzen, doen dalen. Vol strekt niet, vermits benevens een onafmeet baar afzetgebied, ook uit meerder voortbrengst meer verbruik zou volgen. Hier merken wij' aan dat dit meerder verbruik voorzeker voor de volksvoeding de beste gevolgen zou hebben. Waar zouden wiji, Belgische groenselkwee- kers, kunnen uitvoeren De heer P. Lefèb- vre, in zijne broehuur L'Extansion du Com merce Horticole Beigenoemt Engeland, geest, op één enkel oogenblik, 'lijk storm- wolken voor de zon. Ja, hiji was overwonnen, en, van dien dag af, zagen de Stroombekenaars, den knappen, schoonen jongeling uitzetten, nevens de wie- gewagende Flavie Zegers, de verpoefte meid, maakselloos 'lijk een hooifakke. Ze sliepen er niet lang op en acht dagen later, was hun trouwdag al gekend op de streek. Pen Zondag van hun eersten ban, lagen de lemen gestrooid van aan Crepeele s poor tje, tot aan Braems voordeur; maar Lena verschoot er niet in. Noch haar hert noch haar ziel leden er door; slechts de kop kon lijden, maar ze hield hem hoog. Neen, dat kon haar niet bereiken; ze was de vernede ringen en kwade aantijgingen gewend, ze was verhard en verstaald in het lijden... 't Was heur de moeite niet weeerd den bezem te nemen, om de kroten en lemen van het wegelingske weg te vagen en, de harric- winö kwam en blies de meeste brokken weg, en de regen kwam en plakte de lemen in den grond, ja, na eenige dagen was alles toch weg en teur. De Crepeele's waren er bovenop, peist hun Fons trouwde smoorrijk. 't Mishandde moeder, dat Marietje niet mee- spande en, als ze met haar alleen was, keef ze en streed Gij zijt 'lijk een druipneus; het geluk komt in huis, iedereen is in zijn kla- Duitschland, Nederland, Scandinavië, Rusland, Oostenrijk, Zwitserland, de Vereenigde-Staten, Canada, Egypte. Dus geen vrees voor over-voortbrengst, al leenlijk nioetón wij doen opmerken dat de Commercialisatie van land- en tuinbouw, opleiding eischt om er in te gelukken, en dat de grootste te vervullen voorwaarde daar toe is de vereeniging. Iemand op zijin ei gen ka!n niet gelukken de vereemiging moet optreden en hoe machtiger vereeniging, hoe grooter uitslagen. Wilt ge voorbeelden. Een voorbeeld uit den vreemde, uit Nederland te Loosduinen, bij Den Haag, telt de groen- selveiling 175 leden. In 1909 verkocht zij voor 1.408.197 gulden, 't zijl 313.525 gulden meer dan bi 1908. De hedendaagsche veilingsver- eenigingen doen jaarlijks zaken voor 8 mil lioen gulden. Nu een voorbeeld uit eigen land. Rond Brussel en Mechelen hebben wiji dei witloof kweekers. Vóór 20 jaren was de voortbrengst onbeduidend. Nu integendeel wordt de kweek verbeterd en intensief gemaaktde kwee kers vereenigden zich en zoo wordt jaarLijks alléén uit de statie van SchaerbieeW, 3 millioen en half kgr. witloof naar bet buitenland ge zonden. En de p r iji s van het witloof is in die 20 jaar evenwel gestegen. 'Te Hoeylaart worden uit 10.800 serren 3 1/2 millioen kgr. druiven voortgebracht. Daarbij moeten wij nu nog het volgende voegen. M. Ilelleputte, minister van landbouw, heeft beslist een marktprijs op te stellen van het witloof i), onze nationale chicorei. De Belgen zijn de eenige voortbrengers van dit groensel en sedert drie, vier jaar van hier, wordt het tot naar Amerika' toe verzonden. Iedere week vertrekken uit Antwerpen van vergers en ge blijft kriepen en krimpen. Moeder, ik versta mij' aan Fons niet, zei ze hij kan, neen hij kan dat leelijk jong niet geerne zien. O gij truntekouse, keef moeder, en de die dan deed ze, en ze wreef met den duim over den wijsvinger. De die bekoren mij niet, zei het meis je minachtend... Ik zou mijn schoone liefde niet verwisselen voor de die, neen, ik zou maar eens kunnen geerne zien. Ila! gij onnoozel schaap zonder wolle! schetterde moeder, 'k heb er wel zeven geerne gezien aleer ik vader opsloeg, en ge zoudt gij' Fons ongelijk geven, omdat hij Braem's kwa-bette opsmijt en ge zoudt gij u zeiven ziek maken, omdat hun wepias u den rug toekeert en met sletsen uitzet; 't zijn, verdorie slechte muizen, die maar een uitweg hebben en boven dien en boven dat, hoor: van de liefde snijdt men geen sluiten. Marietje schudde dweepend haar blond kopje en antwoordde Moeder, ik kan het niet helpen, maar ik zou liever droog brood eten met Remitje Braem, dan in liet goud zwemmen met een prins... Ik niet, tierde moeder, en ge zijt gij zot 1... Steek dien looper uit uw hoofd; er zijn andere genoeg, ge'n hebt maar den vin ger uil "te steken, ze hangen er aan zwijg, ze loopen, mijn consiliatjes 1 zot... Ha 1200 a 1800 manden van 10 kilos ieder. Ook worden er veel verzonden langs Rotterdam en Tilburg in Holland. Tot nu toe is men ér niet in gelukt een vasten staat op te maken van die verzendingen, daar de tegenwoordige slatiestieken onvoldoende waren. Verleden jaar ook ontstonden er moeilijk heden met verzenders die zich niet schik ten volgens de 'Amerikaansche wetten en op hunne verzendingen de weerdó dor koopwaar in 't gros te teekenen. Dank aan den markt prijs door minister Ilelleputte ingesteld, zul len alle 'moeilijkheden gemakkelijk vermeden worden. De vereeniging alleen, iedereen verstaat het, kan zulk werk verrichten. Zij kan het afzet gebied zoeken, weten hoe d;e vrucht dient voort gebracht, hoe de grillen van den kooper moe ten voldaan worden immers, op inpakking op verzending, op alles, moet met nauwkeu righeid worden gelet. Er is dus een volledige opleiding noodig, maar de uilslag zou de moeite wel beloonen. Wellicht zal het meêdeelen van die gedach ten ook deugd doen in ons Westland groen selkweek vereeniging 1 VITRAUPHANIE 1 Wat is dat- I)at is doorschijnend gelijmd papier, welk men op de ruiten plakt, en dat met groote voordeden de gordijnen vervangt. liet beslaat in allekleu- ren er. teekeningen, fijn nagebootste kerkrui- ten, en namaaksel van gordijnen zelf. Het beneemt geen klaarte, doch brengt een geestig en net uitzicht in woonplaatsen, gangen, ve randah's, enz. De drukkerij Callewaert, Bo- terstiaat, Yper, is sedert lang bekend op dit artikel, en houdt eraan steeds nieuwere en grootere keus de liefhebbers aan te bieden, loech ze, in mijn jongen tijd deed ik ze bresschen, en als ik den eeuen moede was, zette ik met den anderen uit dat was' precies 'lijk veranderen van rok Marietje schudde weerom den kop, neen, ze verstond moeder ook niet en ze zweeg. Ze verlangde toch naar den trouwdag van Fons, want dan zou het verbod van naar Braem's te gaan, geheven zijn: eens uit het huis, zou Fons niet meer tellen, en da!n zou ze weerom met Pier en Lena over Remi kunnen klappen, en 's avonds, bij 't naar huis gaan, met moedertje Braem mogen wee- nen over den doolaard, huns getweeën, aan den gevel van, 't Puidenestje. Helaas, de bewoners van 't Puidenestje misten haar zoo, het goed bevallig meisje. 't Was er nu zoo droevig, in die lange Zondag-achternoenen, en er klonk, soms uren- gedurens, geene andere taal in huis, dan deze van Meetje, die met haar oud, bevend stemmetje standvastig ruide Remitje Remitje Is Remitje thuis Wanneer Lena te zwaar de drukte voelde duwen en de moedeloosheid haar overviel, stond ze 's nuchtends vroeg op, trotte ter kerke en vond er Iemand wien ze al haar lijden vertelde, eerbiedig doch ruw en dwers- door, zooals ze dat gewend was. Deze ver stond haar, want Hij' lette niet op de woor den, noch zag niet naai- het aanschijn, maar Hij1 dcorgtondde het heft en dé nieren en haar zeggen en klagen was hem aangenaam. "Wordt voortgezet,;

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 3