Binnenland Buitenland i YPER HBROHBISSEIÏIEHT m •fccrbclijbc Ikaknder Balkan- 48e Jaar f Nummer 2458 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 5 April 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE Ze zijn tegen den Godsdienst niet Het eenige middel DE ALGEMEENE WERKSTAKING Balkanoorlog YPER Mutualistendag Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTERSTRflaT, 3 6, YPER VOOR 'T HEELE JAAR Prijs per Nummer 5 centiemen. Wie heeft de A/W. beslist Bluff I Niets anders dan bluff Fiasco Eene blauw-roode komedie Ministerde Broqueville Voorzorg Verkiezing voor den W erkreehtersraad Het beleg van Scutari Oostenrij ksch-Montenegr^j nsch geschil Vredesonderhandelingen De gemaakte buit te Andrinopel De opstand in Mexico Groote ramp in Rusland Tegen de bewapeningen Overstroomingen in de Vereenigde Staten Plechtige Eeremis. Zondag n., Sluiting der Zending. Zondag Terug van Kongo. - Dinsdag ont scheepte te Antwerpen Z. E. P. Cambier, prefekt van Opper-Kasaï en E. P. De Geest, beiden van Scheut. Z. E. P. Cambier werd geestdriftig ontvangen door bloedverwanten en vi ienden doch hij was zeer vermoeid en verleende geen interview. Alleen verklaarde hij dat hij te Boma wel ontvangen werd door Gouverneur-generaal Fuchs, en,op dezes ju belfeest uitgenoodigd,ter rechter zyde van den kolonialen jubilaris geplaatst werd verder dat hij naar Rome ging vertrekken om den Paus te spreken (Z. E. P. Cambier is reeds weg naar Rome) en dat hij alleszins naar Kongo ging terugkeeren. We meenen dat al onze lezers met belangstelling en tevre denheid het artikel zullen lezen dat wij vandaag ter eere van den grooten Missiona ris in ons bijblad drukken. Cercle Symphonique Yprois Panamakanaal. - Gezien de laDgde van het artikel van Z. E. P. Cambier stellen wij het tweede geïllustreerd artikel over het Panamakanaal uit tot de naaste week. Onze lezers mogen weten dat de redactie van Het Ypersche Volk nog veel andere geillustreede artikels gereed of in bereiding heeft over Amerika en andere landen uit de verschillige wereldeelen. Wij zullen waarlijk alzoo eene leerrijke reis maken ROND DE WERELD. Verbond der Ziekengilden fr. 980.95 fr. 7948.23 fr. 8929.23 Verbond der Pensioengilden m Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCK HAVAS, te Brussel- INSCHRIJVING bulten België vracht er bij. 1 Zondag 6 April. 2e Zondag na Paschen.— H. Vincentius Ferreriusbelijder. Evangelie van den Zondag. In dien tijd zeide Jezus tot zijne leerlingen waak dus, omdat gij niet weet, op wat uur uw Heer komt. Dat weet gij toch, indien het een huisvader bekend was, op welk uur de dief zou komen, hij zou voorzeker waken en niet laten inbreken in zijn huis. Daarom weest ook gij bereid, want de Men- schenzoon komt op een onvoorzien uur. Wie is dan de trouwe en voorzichtige dienaar, welken de meester over zijn dienstvoik gesteld heeft om hun spijs te geven ter rechter tijd Gelukkig de dienaar, dien de Heer bij zijn komst zoo doende vindt. Voorwaar, ik zeg u, hij zal hem stellen over al zijne goederen. Maandag7. G. Antonia, weduwe. Dinsdag 8 H. Albertusbelijder. Woensdag 9. H. Hugobisschop. Donderdag 10. H. Macharius, bisschop. Vrijdag 11. H. Leo, paus en kerkleeraar. Zaterdag 12. H. Julius, paus en martelaar. Zoo spreken de socialisten als ze trachten bedrogen werklieden in te lijven in hunne goddelooze partij. maar eens ingelijfd be grijpen de ongelukkige slachtoffers maar al te vroeg dat de roode vlag, dewelke zij thans Blavdijk volgen moeten, de vlag is, niet alleen van omwenteling en revolutie, maar ook van goddeloosheid... en ongeloof Hoeveel arme werklieden weiden alzoo niet bedrogen Als 't gebeurt dat katholieke bladen of christene syndikalisten er op wijzen dat ia 't roode kamp het geloof moet afgezworen worden... alsdan toonen zich de opperbazen en volksfoppers schij oheiliglijk verontweer- digd, dan zeggen zij in de socialistische partij is er geen spraak van geloof en gods dienst.., iedereen is vrij, alle opinies worden geëerbiedigd;;» Zoo heëft het nog eens, in Januari laatst, de Algemeene raad der socialistische partij verklaard, en zulks op aandringen van citoyen-vrijmetselaar Vandervelde, de eerste tam'bour-major van 't sossenleger, de door- slependste kluchtspeler in 't volksfoppende opperbestuur der sociale Ze zijn tegen den godsdienst niet 1 Maar is 't VOORUIT niet die drukte dat er geen God bestaat, dat men kerken en kloos ters plunderen moet en ervan danszalen en socialistische tempels maken Is 't in Vooruit niet te Gent en in de ande re Maisons du peuple van 't land dat men de ouders aanzit om hunne kiaders niet meer te laten doopen, niet meer bunne Eerste Communie te laten doen dat men de jongelingen en jonge dochters aanzet om burgerlijk te trouwen, dat men de leden aanmaant of dwingt burgerlijk begraven te worden.. Ie 'ereen weet dat Eu dat is niet tegen den Godsdienst zijn Uü Weet gij wat LE PEUPLE (dat is de fransche VOORUIT van Bi u-sel) laat weten op 27 Maart 1913? Dat er te Angleur een brusselsche gezel eene voordracht gaat geven over de dwaasheden van de religieGod, Duivel, Schepping, Jesus, Ziel, Vagevuur, Hemel, Hel, enz Weet gij wat de gazet van de socialistische 7 ,.s,T®f,t®SenwoordigerB van den Borinage, L AVENIR DU BORINAGE drukte op Maart 1913. Geen doopan meer in de Kerk Geen huwelijken meer in de KerkGeen begra vingen meer in de Kerk Geen Eerste Com munie meer in de Kerk De werkersklas heeft voor plicht de godsdienstige staking in te rich tea, eeae algemeene, gedurige en algeheele godsdien stige staking. Van dezen dag af, is het ordewoord in heel de werkersklas geen een kind, geen eene vrouw, geen een man, geen een cent meer voor de kerk Wat zullen de volksverleiders, met Van dervelde aan 't hoofd, daarop weten te antwoorden Wat zal Vooruit daarop zeggeD. Neen ze zijn tegen den Godsdienst niet 1 Werklieden doet uw oogen open De socialistische partij stoot u in t ODgeluk naar lichaam en ziel Het eenige middel om de werklieden van 't ongeluk te redden, om ze te verdedigen tegen het socialistisch wangedrocht, is hen op te leiden verstandelijk en zedelijk en in te lijven in sterke, deugddoende CHRISTENE SYNDIKATEN. De CHRISTENE SYNDIKATEN alleen kunnen de werkersklas redden, ophelpen, en goed doen naar lichaam en ziel Onverstaanbaar 1... Onbegrijpelijk!... dat er nog menschen gevonden wordeD, die durven roemen op hun naam van katholiek. en tevens tegen de CHRISTENE SYNDIKATEN vijandig blijven. Indien sluike katholieken nog zoo bekrompen of verblind zijn van geest om de noodwendigheid der CHRISTENE SYNDIKATEN niette begrijpen op stoffelijk gebied, voor het tijdelijk on lichaamlijk welzyn der werklie den dat ze te minsten begrijpen dat de CHRISTENE SYNDIKATEN er ook noodig zijn op godsdienstig en zedelijk gebied, voor het geestelijk en eeuwig welzijn der werk lieden 1... Het is voor alle katholieken een PLICHT de CHRISTENE SYNDIKATEN goed te keuren, te ondersteunen, te verdedigen De roode voormannen leggen gemakkelijk de schuld ervan op het werkvolk zelf dat, zoo ze beweren, niet meer in te houden is en ten strijde wil voor zijn heilig recht: het Zuiver Al gemeen Stemrecht. Dat is de waarheid ver draaien. De A. W. is gewild door de roode voll stoppers, die in die politieke staking een middel willen vinden om hun toestand te ver sterken, een trapken h'ooger te klimmen... en aan 't bestuur van 't land te geraken... Als ze dat middel goed vinden, zijn ze ziende blind. Wie heeft er beslist De rood© afgeveer digden aan 't socialistisch Congres van Pa schen. LE PEÜPLE drukte 's anderen daags dat er '1300 délégués waren, dat de A. W. bij schier algemeenheid gestemd werd maar hij vergat de juiste cijfers op te geven. Nu, ANSEELE, de Gentsche roode opper- baas, zegde in den Gemeenteraad van Gent, dat op het Paaschcongres 700 afgeveerdigden legen 50 de A. W. stemden. 700 waar is die omtrent algemeenheid van 1300 afgeveerdig den? De overige 600, zijn dat onthouders of afwezigen De Sosscn verklaarden op het Paasch-Con- gres dal 156.000 werklieden op 14 april in staking gaan. 156 000 Welnu, in België zijn er BOVEN 'T MILLIOEN syndik eerbare werklieden... Das 850.000 die niet meê doen... En dan spreken die roode bluffers van A. W. En 't is eene rootle minderheid die zou willen wetten stellen I... Wij1 zijn nog -daar niet in België Zondag laatst moest er groote betooging zijn te Charleroi. Acht dagen te voren hadden ze getracht al wat beenen heeft en socialist is te Charleroi op te trommelen, 't Was eene eerste mobilisatie van het werkersleger voor de ALGEMEENE WERKSTAKING... Er zouden 3000Ö beloogers zijn. Er waren er maar 3000 die zich hebben wil len dérangeeren... en daar was noch geest drift noch gewoel... Een fiasco, voorbode van eene mislukking der A. W. is Maandag gespeeld geweest in den Gentschen gemeenteraad, De Gentenaars zijn niet welgezind... wat hun bekommert, zijin de weieldberoemde FLORALIES en de WE- DERLANDSCHE TENTOONSTELLING. Citoyen Anseele's ster gaat er aan 't dalen. Nu, Burgemeester Braun en zijn schepen Anseele, hebben eene komedie bereid. Vrij metselaar Braun heeft gesproken gelijk de li berale drukpers ook de wereldberoemde Ypersche schrijft Vrienden socialisten 1 gij hebt gelijk ge had met de staking te dreigen; gij' Hebt on gelijk gehad de staking te doen uitbreken... mfar 't is uwe schuld niet... de schuldige is Minister de Broqueville. In uwe plaats zou ik de steking intrekken; maar gaat ge algelijk ir. staking, 't is de schuld der katholieke re geering. En citoyen schepen volksvertegen woordiger Anseele, verklaarde dat hij voor het heilig recht streed; dat hiji voor de sta king was en bleef... dat er ging staking zijh; wal er ook kon geworden van de Gentsche tentoonstellingen; dat, hoe M. Braun, als bur gemeester, (de orde zou handhaven, hij, schepen Anseele, als haantje-vooruit van 't socialisme, zelfs de stadswerklieden tot .staking zou aan zetten, j Wat moet men hier meest bewonderen do schaamteloosheid der komedie óf de ko medie der schaamteloosheid die wel weet dat geen landsbestuur mogelijk is als wanneer woelmakers onwettige middelen mogen in 't werk stellen, heeft hoofd gehouden tegen alle roode bedreigingen, tegen alle libe rale plalbroekerij; Indien Anseele, als socialist, zegt te moeten handelen zoo het zijn roode partij: gebiedt; hewel, Minister de Broque ville, als katholiek, aanziet het ook als zijn plicht te handelen in verstandhouding met de regeering en de meerderheid, met zijne partij, die van geen de minste toegeving wil aan opstand en gewoel. Maar ook als Belg en Vaderlander aanziet de groote hoofdminister het êen heilige plicht te weerstaan aan de oode bedreiging, die maar ramp en onheil, verval en revolutie zou veroorzaken moest er toegegeven worden. De katholieken zijn de meerderheid, het land lieeft op 2 Juni 1912 zijn vertrouwen ver nieuwd en versterkt in het katholiek gou vernement; het land heeft betrouwen in de katholieken alleen om de voor de deur staande moeilijkheden op te lossen in 't voordeel van land en volk. t Zal maar in de waalsche koolstreken zijn dat er min of meer ernstige staking zal zijn. Wat de roode opleiders zeggen, eene werkstaking kan niet blijven bij een rustig aimkruisen, gewelddaden zijn altijd te vreezen. De jongste slaven zijn te fel opgewonden geweest door de aanvoerders. Daarbiji moet de vrijheid van te werken, spijts het roode ordewoord, gewaarborgd worden. Daarom zijn er reeds maatregelen genomen om versterkings troepen te zenden naar het waalsche kolen- land. De woelmakers zullen zich mogen koes houden. De roode kopstukken zullen geen gelegenheid hebben in troebel water te vis- schen. In verschillige steden van het land was cr zordag laatst verkiezing van den werkrech- tersraad. De christenen zijn zegevierend. In steden en streken waar tot hiertoe de socia listen alleen baas speelden, ziet men de christene werklieden een groot getal stemmen winnen... En dat is eene keizing waar iedere man maar EEN STEM heeft. Zoo is 't ook gegaan voor de kiezingen der bedienden en bazen. Overal gaan de katholieken vooruit. Overal ook zien wij1 dat de liberalen van geen tel meer zijn. De groote kamp wordt geleverd tusschen katholieken en socialisten, tusschen mannen van orde en mannen van wanorde. Die kiezingen bekrachtigen nog eens de al gemeene verkiezingen van 2 Juni 1912. En 't is op zulk oogenblik dat de Sossen die achteruit boeren het land willen over eind© zetten met de ALGEMEENE WERK STAKING I water, Te Fronton heeft men de hulp der milicie moeten inroepen ten einde de orde-| te handhaven en het plunderen der-'winkels te beletten. vV* De grootste daadzaak van dees .Week is. buiten twijfel 'de verwoede aanval van Scutari door de Montenegrijinen en de Serben. Volgens de laatste berichten, zouden ziji er eindelijk in gelukt zijn het groot fort Tarabosch in to nemen, te zamen met andere belangrijke versterkingen. Het is duidelijk dat Montengro en Serbië kost wat kost, een Zoo rap mogelijk, Scutari wenschen te bemeesteren, bijzonder lijk dat in de laatste dagen Oostenrijk is tus- schengekomen om het beleg te doen eindigen. Daar Montenegro afwijkend op het Oosteii- rijksch ultimatum geantwoord heeft, en wei- weigert het beleg van Scutari te eindigen, heeft Oostenrijk besloten haridelend op te treden. Drie legerkorpsen staan gereed om de grens te overschrijden. Terzelfdertijd is een eskader samengetrokken te Spezzia, om de Montenegrij'nsche kusten te bombardereen. Andere mogendheden zullen zich de zaak nog aantrekken, gezien de conferentie van Londen niet wil toelaten dat Montenegro zijin grondgebied vermeerdere. Indien dat klein land weigert, zullen twee of vier mogend heden gelast worden eene vlootsbetooging tegen Montenegro' te doen om het tot de ontruiming van Scutari te dwingen. Naar er gemeld wordt, zou het TurkscH gou vernement besloten zijn de bemiddeling der Mogendheden 'te aanveerden en zou gereed zijn onvoorwaardelijk al de vredesvoorwaar den door hen gesteld te aanveerden. De basis tot onderhandeling zou de vol gende zijn Turkije zou den zuid-oostelijken hoek van zijn vroeger grondgebied met Con- stantinopel bewaren. Al het overige zou aan de overwinnaars gelaten worden, ter uitzon dering van Albanië, dat een afzonderlijke Staal wordt. Creta gaat over naar Grieken land. De Mogendheden zouden over de Egeï- sthe eilanden beschikken. Het schijnt dat dc Balkanstaten die voor stellen zullen bijtreden. Het oorlogsmaterieel dat te Andrinopel werd buit gemaakt, wordt geschat op 7 millioen pond sterling'. Het zal tusschen Servië en Bulgarië verdeeld worden. Volgens officieele berichten hebben 75 aan voerders der opstandelingen zich van den 22 Februari tot den 17 Maart, met 11.392' man schappen onderworpen aan het gouvernement. Zij: zullen dit laatste helpen om den vrede te herstellen. Door het losbreken van 't ijs op de Volga, zijn meer dan honderd vaartuigen medege voerd en gezonken. De stoffelijke schade is zeer groot. Een groot getal schippers werden slachtoffers der ramp. Te Mulhouse in Duitschland hebben de radikalëh met de socialisten eene protestbe- tcoging gehouden tegen de vermeerdering van het Duitsch leger. Alles liep er rustig van stapel. Men heeft eene dagorde gestemd waarbij! men de kei zerlijke regeering verzoekt in onderhandeling te treden met Engeland, Frankrijk en Rus land om tot de beperking der bewapeningen te komen en hunne geschillen aan een scheids gerecht te onderwerpen. Terwijl de toestand elders betert, verergert deze in de Ohio-vallei. De wateren hebben de inwoners met duizenden uit hunne huizen verjaagd. In Virginië zijn 15.000 peis'onen zonder dak. De stad Covington en omstreken staan onder MW&gSSiï' IJzerwegbrüg over den Dónau (tusschen Oostenrijken Servië) bewaakt door de Oostenrijksche soldaten. in St Niklaaskerk, heeft Eerw. Pater Joseph Joos, redemptorist, zyne eeremis opgedra gen. Over eenige maanden priester gewijd in het klooster te Beauplateau (Luxemburg) was het sedert dien de eerste maal dat hij in zijn moederstad kwam. E. P. J. Joos was aan het altaar bijgestaan door Z. E. H. Ryckeboer, pas'or der parochie van St Ni klaas, de EE HH. J.enG. Blomme, Baelde, Borre en Bollaert. De mis in gregoriaansche zang wa3 goed bezored. Wat veel indruk maakte was de geoefende stem en sehoone roomschen zang van den jongen priester- missionaris. Wij bieden aan E. P. J. Joos, aan zijne moeder, zusters en familie onze beste gelukwenschen. INSCHRIJVING VAN HET YPERSCHE VOLK ten voordeele der uitgestotene werklieden van Rousselaere. Nieuwe inschrijving Naamloos Yper 2e storting 10.00 Wekelijksche gift 5.GO Voor de genezing van een zieke 5.00 Werklieden hebt moed, weBteunen U, Yper 50.00 fr. 70JJ0 laatst onder Vespers en Lof was het in de vier parochiekerken van stad de sluiting van de Algemeene Geestelijke Zending die, met de gratie dea Hem ls zoo wonderwel gelukt is tot troost van de EE. HH. Pastors en Paters Missionarissen, tot stichting en geluk der geloovige christene die zoo talrijk, zoo ingetogen de sermoenen hebben bijge woond, en tot meerder eer en glorie van God den Gever van alle genaden. Eens te meer heelt de Ypersche bevol king bewijs gegeven van haren diepen gods dienstzin en gehechtheid aan het katholiek geloof harer christen voorvaderen. Hier volgen de bijizonderste Cijfers A. Bondskas. Ontvangsten:; fr.'403.57 Uilgaven fr. 315.98 Overschot 7 fr. 87.59 Bezit op 31 December 1911fr. 3526,88 Bezit op 31 December 1912 'fr. 3614.47 B, Hei-verzekeringskas. Ontvangsten Uitgaven Overschot Bezit op 31 December 1911 Bezit op 31 December 1912' fr. 4804.20 fr. 3823.25 -WN/N/" Het zal voorzeker met genoegen zijn dat het kunstminnend publiek zal vernemen dat de heer Alb. Van Egroomet zijnen symfonie kring een tweede muziekfeest aan 't bereiden is Ditmaal zal men kla-sieke werken uit voeren van Cherubini, Beethoven, Mozart en Mendelssohn. Dit feest zal plaats hebben op Zondag 20 April aanstaande in den Stadschouwburg. De spelwijzer ervan zal later b.kend gemaakt worden. Dinsdag, len dezer, hield het Verbond dei- Pensioen- en Ziekengilden hunne jaarlijksche algemeene vergadering te Yper, onder voor zitterschap van M.Hallaert, voorzitter van beide Verhonden. 's Voormiddags, om 10 uren, kwamen de afgeveerdigden van een twintiglal ziekengil den bijeen in den Katholieken Kring. De H. Voorzitter opent de vergadering met een hertel ijken welkomgroet aan de afgeveer digden. Na lezing en goedkeuring van 't verslag der voorgaande vergadering, geeft Mijnheer Rogiers, schatbewaarder, verslag over de ont val ngsten en uitgaven van 't Verbond, geduren de het jaar 1912. Op het verslag van den schatbewaarder volgt dat yan den schrijver, M. Van Elslande, over de werkzaamheden van 't Verbond, ge durende het verloopen jaar. Uit dit verslag blijkt dat het Verbond im mer meer groeit en bloeit en dat de voor naamste dienst, nl. de Hei-verzekering, steeds meer en meer gewaardeerd wordt en eene grootere uitbreiding neemt. In 19.12 klom het getal verzekerden tot 2211 leden. In zijn ver slag spreekt de schrijver ook over het wets ontwerp van sociale verzekeringen en wakkert de bestuurders van onderlinge bijstanden aan om zich van nu af voor te bereiden tot de, nieuwe toestanden, door hunne gilden degelijk' in te richten en eene machtige propaganda op touw te 'zetten. Bij de bespreking die volgt', ontstaat, evenals voorgaande jaren, een redetwist tusschen den afgeveerdigde van den Katholieken Ziekentroost van Yper en die van andere gilden. De Ka tholieke Ziekentroost van stad denkt nog altijd zich te mogen tevreden stellen met eenen schijn van hei-verzekering in zijn eigen schoot ingericht en al de bewijsvoeringen vermogen niets tegen die vooringenomenheid. Laat ons hopen dat de nieuwe wet andere gedachten aan die gilden zal ingeven. Om te eindigen maakt de heer Voorzitter eenige opmerkingen nopens het laattijdig in zenden van sommige staten en doet uitschijnen line moeilijk en lastig daardoor het werk van het bureel gemaakt wordt Hiji geeft ook nog uitleg over het opmaken der rekeningen en zegt dat alles, tot nut van schrijvers en schat bewaarders, in het gedrukt verslag zal op genomen worden. Intussclien is het middag géwordén en cle zitting wordt gelieven. «N/N/NAV Om 3 ure namiddag vergaderden dé afge veerdigden van het Verbond der Pensioengilden in de Iweinszaal, onder het voorzitterschap van M. K.-L'. Hallaert, vrijen Schoolopziener. Vijf en zeventig afgeveerdigden vertegenwoor digden er zestig aangeslotene Gilden. Uit het verslag blijkt dat de Pensioengilden in het Arrondissement, binst het verloopen dienstjaar 1912, nogeens merkelijken vooruitgang gedaan lietben. Het getal stortende leden ls geklom men van 14-486 in 1911 tot 15628 in 1912. De gestorte gelden van 235.128 fr. in 1911 lot 263.810 fr. in 1912. De helft dier ge storte sommen is betaald geweest door "cle

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1