Van alles Wat PrifisterlilKe Benoemingen Boetstraffelijke ReciiiDatiK van Yper Burgerstanden POPERINGHE WERVICK VOORDRACHT Keuring en prijskamp voor stieren, prijskamp voor koeien De broedermoord. - uit viissiagen AW Het werk der Fransehmans. Pastor Denys te Yper. Zondag vV*" Ons volk in de koolmijnen van Bethune. Werklieden uit het Ypersche zijn gevraagd voor put nr 10 voor de Compagnie van Bethune. ZONDAGRUST Algemeene vergadering Eerweerden Pater RUTTEN KOMEN LANGEMARCK MEESSEN KENINGHE VOORMEZEELE .WAASTEN WATOU, west-vleteren VV\ leden, terwijl de andere helft voortkomt uit de toelagen van Staat, Provincie, Gemeenten en de Gi)dc-n. Eene bijzonder melding voor Wul- vcrghem Was die gemeente li jaar achter, hewol dank aan den iever van den E. H. Delümeilleure, Pastoor der Parochie, bestaat er daar nu eene Lijfrentgilde sedert 1912, en wat meer is, op eene bevolking van VIJF HONDERD INWONERS, zijn er REEDS meer dan DRIE HONDERD VIJFTIG LEDEN die ter Lijfrentkas storten!!! Moest iedere gemeente zulk een ieverigen 'mutualist bezitten, er zou geen kwestie zijn de verplich ting in de wet te moeten neerschrijven. De Heer Voorzitter kondigt vervolgens aan dat er eene zeer belangrijke vergadering zal gehouden worden op Zaterdag 19 April om 2 1,2 ure 's namiddags, om eene belangrijke voordracht over volksverzekeringen te aan- heoren. Alle mutualisten, Beheerders van Pen sioengilden, Proosten, enz. worden dringend ('P aie vergadering uitgenoodigd. Als opvolger van M. Dr Louf wordt de Heer C. D'Huveftere, van Yper, als onder voorzitter aangeduid. De E. H. Delbove, onder pastoor van Komen, wordt als Behèerraadslid gekozen. m Om te eindigen, geelt de Heer Voorzitter Ilallaert eenige inlichtingen nopens het op maken der Rekening, en eenigen uitleg van zeer praktischen aaid voor al wie zich met de Pensioenzaak bezig houdt. Hij stelde nog de Maatschappijen gerust, die van wege het provinciaal 'bestuur een vermaan hebben ont vangen voor 't opzenden der tabel noodig tot berekening der bijpremiën. De vergadering wordt om 4 1/2 ure geheven. en Veerzen, op Woensdag 2 April igi3 te Yper. UITSLAG Eet! grooter getal dieren en van beter kwali teit dan voorgaande jaren werd aangeboden. Op de 57 tentoongestelde stieren werden 1 uit gesteld en 11 geweigerd. Rewaringspremiën 200 fr. aan Vei'ghote Henri, St-Jan 150 fr. aan denzelfden naprijs aan Steelant Henri, Vlamertinghe. Premiën voor Stieren p) 100 fr. aan Stee- landt Henri, Vlamertinghe 2«)80 fr., Nuytten Henri, Yper3') 60 fr., Samyn Hector, St Jan A)30 fr., Cappoen Alois, Yper; Verghote Hen ri, St-Jan Deknuydt Cyriel, Zillebt ke Naprij zen Docby Hector, SI Jan Deknuydt Henii, Voormezeele; Lemabieu August, Vlamertinghe; Marant Jules, Brielen denzelfden Cappoen Emile, Zillebt ke. Premiën voor veerzen zonder of met twee tanden p) 50 Ir., Maes gebroeders, Yper Gesquiere Charles, St-Jan 2°) 25 fr., Weduwe Lemahieu, VoormezeeleCappoen Edouard, Zillebeke Philippe Emile, Voormezeele Na prijzen Vandeputle Theophielen Docby Hec tor, St-Jan. Premiën voor veerzen met 4 of 6 tanden 1') 50 fr., Veys Joseph, Vlamerlinghe 2C)25 fr. Kinders Declercq, Brielen Nuytten Henri, Yper. Naprijzen Philippe Emile, Voormezee le Maerten Jules, Vlamertinghe Dochv Hec tor, St-Jan. Prijskamp voor Koeien p) 50 fr., Verghote Henri. St-Jan Gesquière Charles, S!-Jan Bou- dry Fideel, Vlamertinghe2") 25 fr., Verghote Henri, St-Jan Dochy Hector, St-Jan; Steelant Henri, Vlamertinghe; Vandromme Theopbile, St-Jam Naprijzen Verghote Henri, St-Jan Cappoen Alois, Yper. De Commissie was samengesteld uit de HH. baron Peesleen, provinciaal Raadsheer, Ruddervoorde, voorzitter De Brabandere Ar thur, AVaereghem, lid Van Damme Arthur, veearts te Blankenberghe, secretaris en Vanden Hende Leopold, bijgevoegd politiekommisa- rts te Yper, hulpsecretaris. wordt gemeld Te Westdorpe (Zeeland), is uit een kreek het lijk uitgehaald van een ongeveer 30jarig manspersoon, dat na be komen vergunning van den Officier van Jus- ticie is begraven. Thans is men op het vermoeden gekomen dat deze vondst in verband zou kunnen staan met den broedermoord, vrijdag der vorige week te Yper gepleegd. De moordenaar was op bloote voeten en blootshoofd gevlucht, gekleed in blauw linnen broek. Het lijk werd aldus in de gracht gevon den en terstond is vastgesteld dat het er nog maar eenige dagen kon gelegen hebben. laatst is hij gekomen de welgekende en beminde Pastor onzer Vlaarasche werklieden inFrankrijk om kennis te maken met de Fransehmans uit Yper en omliggende. Te weinig toehoorders ongelukkiglijk... Pastor Denys' woorden waren er niet te min belangrijk om. Hij schetste in breede trekken de geschiedenis van het zoo prijzensweerdig weik der Uitwijkelingen hij vertelde hoe bij pastor werd eit somde de reeks sociale en geestelijke wei ken op die reeds beslaan ten voordeele der Fransehmans Daarvan heeft ons een volksvriend verslag ge zonden en 't spijt ons dit niet te kunnen meê- deelen doch uitgesteld is niet vergeten, het artikel over de Fransehmans» ziet ook zijne beurt komen in Het Ypersche Volk. Paslor Denys beschreef om te eindigen het onaangename, het lijden van onze werklieden in Frankrijk, ...in Frankrijk waar de gods dienst verdwijnt, waar de werkzucht vermin dert. En hij gaf een goede raad aan dezen die zinnens zijn naar Frankrijk te trekken. «Werk liedendie naar Frankrijk wilt heen gaan, weet dat er ook in ons land eene rijke werkbron ontdekt is. Weldra zal men de koolmijnen in Limburg beginnen te ontginnen. Daar staat eene toekomst open voor talrijke hui gezinnen. Vlaamsche werklieden, wilt gij dit werk houden voor u, neemt de gelegenheid waar en gedoogt met dat vreemden Hollanders, Duitschers Polakken en anderen daarmee wggaan; terwijl gij zelf een land met vreemde taaien vreemde zeden zoudet verkiezen boven het rijke vlaamsche Limburg. Na medicaal onderzoek worden ze aanveerd. Mannen van 18 jaar aan 4.10 fr. daags, van 19 aap 4 50 fr.; van 20 jaar aan 5fr. en meer. ■Vu»i Jaar kunnen ZÜ knappe koolmijners (Winvlani-tT 1 ljk van 6 lot 8 fr- winnen. Ongelukkiglijk het dagelijks over en weer rijden ie Uuen maakt h'1 leven on- van h^ïoi Daar°m heeft de Compagnie soort \an hotel opgericht voor eten en slapen aan •-fr. daags, hótel dat merkelijk zal verbeterd 6nDS een z' ker gelal we'kers er naartoe dag te 2 '«"mn vertrekken dan den Maan- uag te 2 uren s morgens en komen alle Zater dag te 4 1/2 weêr in Yper. Zoo wordt het leven tuenschelijk te meer, dat het hotel deftig ge houden wordt en dat de mannen er 's avonds een deftig verzet kunnen vinden zonder in de gelegenheid of noodzakelijkheid gesteld te worden te moeten drinken. Buiten schoon loon geeft de Compagnie nog *1) het pensioen aan 55 jaar. 2) E°n onderstand van 2 fr. daags, genees kundigen dienst en medecijnen in geval van ziekte. 3) Maandelijks een bon kolen die kan gaan van 4 tot 8000 kilos 's jaars. Daarbij de streek ziet er lief uit en de putten zelf zijn gezond en rein gehouden. Zijn er jonkheden of werklieden tusschen 18 en 38 jaar die, zonder werk zittende in de streek, er begeeren naartoe te trekken, zij kun nen om inlichtingen gaan bij Heer Adv. Blebuyck, secretaris der Fransehmans voor't Ypersche, (Lange Thouroutstraal) of bij Eerw. Heer Leys, onderpastor van Sint-Pieters. Dienstdoende apotheek. Zondag 6 April. A. WECKESSER, Dixmudestraat, 68. Den Zondag 24 Augustus, wordt deken De Bo, plechtig gehuldigd te Poperinghe, ter gelenheid van de herstelling van zijn grafstede. Het hoofdbestuur van het Davidsfonds, te Leu ven vergaderd, heeft een hulpgeld van 253 frank gestemd voor de plaatselijke afdeeling die den Vlaamschen Landdag en den optocht van Vlaam sche maatschappijen inricht. In het jaarboek van het Davidsfonds voor 1914, zal er een levensschets van Zeer Eerw. Heer De Bo, deken van Poperinghe, verschijnen, alsook een verslag over de feestelijkheden. De Zeer Eerw. Heer Leenaart Lodewijk De Bo werd geboren te Beveren aan de Leie, den 27 September 1826. Priester gewijd te Brugge, den 15 Maartl851,werd hij opvolgentlijk hulppriester te Assebroucke, in April 1851, leeraar in 't Colle ge te Brugge, in October 1851 pastor te Elver- dinghe, den 9 Juli 1873 pastor te Ruysselede, den 27 September 1882. Hij werd pastor-deken van Sint-Bertens te Poperinghe, den 22 April 1884, en overleed er den 25 Augustus 1885. Maakt u gereed voor het arbeidsfeest! Het gebeurt niet dikwijls dat den 1 Mei op een Zondag komt, en dan kunnen alle werkers hem niet gemakkelijk medevieren. Dees jaar zijn wij zeker een grooter ge tal werkers te zien opkomen op hun Zon- dagsche uitgeborsleld de leden van den wer- kersbond met. het bewijs van propagandist in het knopgat, de anderen met het rood mei- bloemtje op de borst. Het Bestuur der feestelijkheden zal geene moeite noch kosten sparen om dien rooden feestdag op eene eerlijke manier en met veel plezier te laten vieren. Bovenstaande regels maken de eerste helft uit van een Eeirste-Mei-reklaam en ze zijn gcleekend zooals in 't verleden P. BI. Pc heeft dezen keer zijne woordenfabriek r.iet laten fonctionneeren waaruit hij monsters met 45 pooten het daglicht wist te geven. Zoo de Wereldschesociaaldemocratischewerklieden- pf rtij (een monsterstaal uit Pé's fabriek) nu geene schrikwekkende uitroepingen te lezen krijgt, genoeg om tirannen te doen beven (>Uj! Pc), ze krijgt integendeel leerrijke en diepgezochte lessen van allerhanden aard te bestuüeeren 1 Zoo bijv. brengt de ho'ofdredakteur der Wer- viksche Sociale Drukpers zijne talrijke le zers ter kennis 1. Dat het niet dikwijls gebeurt dat 1>' Mei op een Zondag komt!!!! Peist ne keer nu, vrienden, wat die kerel nu ook al bemerkt heeft Moet ge niet slim zijin, om zoo iets te weet te komen Al degenen uit de Wereld- sehesoiiaaldeinocratischewerkliedenpartij die ineenden dat lr Mei alle veertiendagen op een Zondag viel, hebben zich tot nu toe bedrogen en zijn heel en al mis. Ze moeten 't nu maar onthouden, juist alsof ze onthouden moeten dat Nieuwjaar altijd met l1' Januari hegint! 2. Dat, als de 1° Mei op een Zondag komt, DAN alle werkers hem NIET gemakkelijk kunnen meevieren. Pé, die heel waarschijnlijk het tegenoverge stelde wilde zeggen, schrijft de waarheid zon der het te weten noch willen. De verstandige menschen immers weten beter dan hij' HOE zij de Zondagen moeten vieren. 3. Dat er andere jaren niet veel werkers opgekomen zijn om liet meifeest te vieren, aangezien hij1 er dees jaar een grooter getal verwacht. 4. Dat een deel der Sossen zelf vierkante hunne hielen aan het meifeest vagen, daar zij., met niet talrijker op te komen, liet klaar en duidelijk bewijzen. 5. Dat hij zeker is dat de werkers zullen opkomen op hun Zondagsche uitgeborsteld. Dat zou heel wel kunnen gebeuren, aan gezien het 's Zondags is dat ze ditmaal '1 meifeest gaan vieren. 7 Dat de leden van den Werkersboiid, met het bewijs van propagandist IN HET KNOPS- GAT, moeten opkomen. Bericht aan dezen die van zin waren het bewijs te steken 'in hun neus- of broekgat 8. Dat al de leden der socialistische partiji niet aan den werkersbond toebehooren en ook niet af geen propagandist zijn, aangezien DE ANDEREN het 1 «-Meibloempje op de borst moeten dragen. Wordt er misschien door die andere verstaan, dezen die den werkmansstiel vaar wel hebben gezegd en nu op de 'kosten van Marianne leven, en ook deze die geen propa ganda WILLEN, maken, 't Zal in alle geval komiek zijn die soorte te zien opkomen, want t en is geen secreet voor niemand dat menige roodc held als het er op aankomt bij klaren dag te toonen wat hij in het schild voert DE BORST LANGS ACHTER DRAAGT 9. Dat hel bestuur der feestelijkheden noch moeite noch kosten zal sparen. Dat legt uit waarbij het komt dat onze Sosjes voor de ondersteuning der A. W. niet gespaard hebben.. Ze kunnen immers niet voor alles spanen, en van de twee spaarredens ééne, sparen Tse lievervoor de feesten en de leutei 10. Dat ze den rooden feestdag met veel plezier zullen vieren. t Zat misschien wel ten volle de werk staking zijn, binst dat de werkmenschen el ders aan geleek 'en honger lijden, dat onze roodjes veel plezier zullen maken, doch dat kan zulke werkmansvrienden heel weinig schelen, ze zijn socialist en kennen maar EEN systeemi: Eerst zorgen, voor hun eigen... EEN ANDEtiE TREKKE INTÜSSCHEN ZIJN. PLAN Jf k I i Leve de Mei 1 DE MIER. Geitenverzekering «Hand in hand». Op heden Zondag 6 April 1913. om 3 t/2 ure stipt namiddag, in de groote zaal van Sint Paul. Duivestraat 1. In de vergaderingzal lezing gegeven worden van de verzekering der maatschappij. 2. Men zal overgaan tot de vernieuwing der bestuurleden. 3. Een voordracht over geitenkweek, zal gegeven worden door den heer landbou wieeraar Flor. De Queker. Namens het bestuur De Voorzitter Henri Deleu. N. B. De inhoud der lessen zal aan de toehoor ders (zoo mannevolk als vrouwvolk) uitgedeeld worden. Eene lijst met de meest voorkomende ziekten, en met de gepaste geneesmiddelen zal op het einde der vergadering ook aan de aanwezige personen overhandigd worden. Dat is iets aller- merkweerdigst en belangrijkst. Onderlinge Bijstand en ziekengilde voor Vrouwen. - Vandaag, dus Zondag 6 April 1913 niet om 1 1/2 nre (het was eene drukfout), maar om 4 1/2 ure 's middags vergadering in Sint Paul, Duivestraat, voor de vrouwen die eens zouden willen weten en verstaan hoe nuttig en voordeelig het is voor de vrouw lid te zijn van Ouderlingen Bijstand en Ziekengilde. De Heer Hallaert, schoolopziener van Yper, zal het woord voeren. Nut moet er dus getrokken uit zulk eene scboone gelegenheid. ZONDAG 13 APRIL 1913 om 5 ure namiddag g, in het Katholiek Gildhuis te Wervick door den ELVERDING1HE Boerengilde. Vergadering op heden Zon dag 6 April. Maandelijksche vergadering ten 6 ure stipt in het gewoon lokaal. Hennenkweek Heden, 6 April len 6 ure, zal M. Muyssen zijne derde lesse geven over het kweeken van hennen. Even als den vorigen keer zal het lokaal proppensvol zijn omdat de heer lesgever toch zoo aanstaat en zoo prak tisch is. Hoveniersbond dat bestaat hier nog niet. Lang nochtans wordt het door een ander be geert, maar niemand komt beslist vooruit. Wie durft het aan Boerinnenbond Wanneer komen onze bra ve boerinnetjes nu eens bijéén Zij ook immers moeten onderwezen worden in hetgeen hun vak aangaat. Eene wijze boerin is toch geene zaak van gering belang daar vele gewich'ige zaken op eene hoeve met haar moeten a.gaan. Ja Ja 'Tis wel de moeite waard eens ernstig dergelijke inrichting ter studie te brengen. Ziekentroost voor vrouwen.— Dat ook mag niet lang meer uitblijven en ligt ter studie bij goedwillige medewerksters hier ter plaatse. Welke van de drie laatstgenoemde inrichtingen komt er eerst OOSTVLETERENi Dinsdag werd in onze kerk hegraven Heer Romaio Verfaillie. De overledene was pas 24 jaren oud. Hij was een eerste goede boer en eenige zoon van wijlen Edward Verfaillie, ge wezen schepene der gemeente. De afgestorvene miek deel van den raad van St-Vincentius genootschap en was een liefdadige beschermer der armen.Hij bezocht regelmatig de arme huis gezinnen al den Wuppehoeken den Tempelaere Molen. Die liefdevolle maar lastige taak kweet hij wonderwel en de armen verliezen in hem een ware beschermer. Zijne ziel ruste in vrede. Van dees week is wederom veel water ge vallen en de weilanden staan weerom hier en daar onder water tot spijt van al de landbou wers. Is 't een waterjaar Van 27 April tot 11 Mei wordt de ronde van België gereden per velo. De doodrijders voor wien geheel de wereld verbaasd komt uitkijken zullen op den 5«" rit, den 6" Mei, van Namen tot aan Oostende alhier moeten voorbij rijden. Zij komen van Yper en rijden op Veurue en van daar naar Oostende. Zullen er kijkers zijn 't En dit al om eenige waaghalzen die half naakt en beslijkt en bezweet als helden moeten aanzien worden door al wie niet en wil voor domoor uitgescholden worden. Op de markt te Brussel zijn de zwijnljes fel afgeslegen. 't Schijnt dat de beenhouwers uit't Walenland geen zwijns meer en koopen omdat ze vreezen het vleesch niet aan den man te kunnen brengen daar de roode socialisten sparen voor de slaking. Van de week was 's avonds pikdonker en wie zien wil op de straten onzer donkere ge meenteplaats moet zijn oogen in zijn hand hou den en met de putten kijken. Lees den burgerstand, er zijn nog nooit zooveel geen nieuwe Oostvleterenaars in eene week geboren geworden. Het Ypersche Volk zal allichte aan de kerkdeure verkot ht wo-den. Niemand mag het nog missen. Onze studenten hebben flinke vergaderin gen gehouden met puike redenaars. Dit volkje blijft leven en laat veel van hen verwachten voor de toekomst. Kloek aan jongens De toe komst is aan u maarzoo blijven, hoor als u grooter wordt, zóó knaap zóó man HOUTHEM Wij lezen in een fransch blad, dat zondag laatst te 8 ure 's avonds een hanenkamp moest plaats hebben, in de herberg, gehouden door Narcisse Monnet en dat er meer dan twee hon derd toeschouwers waren van ingangskaart (0.30 fr.) voorzien alswanneer, ten 8 1/2 ure, juist op 't oogenblik dat het ging beginnen, de gendarmerie van Komen onverwachts binnen kwam Seffens was 't de uiteenvlucht der kam pers en der toeschouwers. Deze laatste kregen hun geld terug. De gendarmen bleven tot rond 10 ure in den omtrek, daar zij vernomen hadden, vertelt men, dat het spel ging hernomen worden na hun vertrek. Er was proces-verbaal opge maakt tegen een tiental herbergbezoekers die te laat in verschillige herbergen gevonden werden. Ook, naar men zegt, kregen eenige herbergiers proces-verbaal, omdat t'hunnent de wet op de openbare dronkenschap niet uithangde. M.Gery Dalmotte,handelaar te Houthem.kwam DiDsdag namiddag per rijwiel voor de statie ge reden, toen er opeens iets aan zijn machien begon te haperen. Niet meer vooruit kunnende, en ziende dat een trein op het punt was naar Houthem te vertrekken, riep M. Delmotte een jongeling, die zich nabij de statie bevond en vroeg dezen het rijwiel naar eene naburige her berg te brengen, gehouden door M. Morel. De jongeling deed zulks terwijl M. Delmotte in den trein plaats nam Toen deze laatste bij zjjne thuiskomst aan den herbergier telefoneerde, vernam hij dat de jongeliDg, zekere Dhaens, 18 jaar oud, wonende te Bousbecque, het rijwiel gehaald had en er mee vertrokken was. Heden zondag, concert rond 5 ure, door het muziek der postbedienden van Waasten, onder eerevoorzittersehap van M. Delannoy, postont- vanger en voorzitterschap van M.Alfred Cauche, eerste postbode te Waasten. Sportnieuws. Zondag 6 April, zijn er schoo ns velohoersen op den Meerlehoek en den volgenden zondag op de Kruisstrate De liefhebbers zullen voorzeker verwonderd zijn dat er in dezelfde gemeente, twee naeenvol- gende 'zondagen koersen zijn de Kruisstrate- naren hadden ook liever hunne koersen gegeven od Zondag 20 April, maar dan had het te gare gepast met de groote baankoers Bordeaux-Paris en 't zou voor alle twee te schadelqk geweest zijn. Groenselkweek. In het Ypersche Volk van verleden week steunde men erop, in een merkweerdig artikel, dat de groensel kweek vele voordeelen kan opleveren voor den landbouw, zoo hij doelmatig geschied, ja.zelfs dat deze kweek de voornaamste nijverheid der landgebruikers zat worden in de toekomst, ons gemeentebestier deelt ten volle die zienswijze, want 't is reeds voor het tweede jaar dat er alhier belangrijke voordrachten over groensel kweek gegeven worden door Mr Vanrafelghem, staatsleeraar van hofbouwkundde. Zondag 6 dezer, wordt eene zeei leerrijke les gegeven in de muziekzaal, door genoemden voordrachtge ver iedereen die er eenig belang bij heeft, weze op zijnen post, want men is nooit te oud om te leeren, als men niet te dom en is GOEDE OCCASIE. Door uitscheiding van bedrijf, te koope bij August Beernaert een schoone CAMION, nog maar drie maanden gebruikt, dienstig voor alle werk, geheel gemonteerd met baches en hoepelsvan 2S00 tot 35oo kilos kunnende dragen, Zondag laatst gaf de nieuwe katholieke too neelmaatschappij van Meessen, voorde eerste maal een luisterlijk avondfeest, 't Was schitte rend en boven verwachting. De zaal van den jongelingenkring ter Broedersschool was letter lijk opgepropt met volk. De stukken wierden zoo keurig 0, gevoerd en de kluchtliederen zoo kundig voorgedregendatzij onder een daverend handgeklap en het herhaald roepen van bisbis de algemeene toejuichingen der toeschouwers verwierven.'t Is eene ware aanmoed;ging voor de pas gestichte maatschappij Op aanvraag van 't publiek, zal eene herop voering der stukken plaats hebben, op Zondag 13 April, om 5 1/2 's avonds. Zondag laatst vierde de K. J. W van Hand- zaeme de inhuldiging van baar Nieuw vaandel. Beantwoordende aan de haar toegezonden uit- noodiging, heeft onze K. J. W. met een twintig tal leden aan de feesten en stoet deel genomen, en met hunne katholieke strfjdmakers van 't ar rondissement verbroederd. In de algemeene vergadering, welke op den optocht volgde, werd het woord gevoerd door onze geachte Heeren Senator Struye, volksvertegenwoordiger Maes, en M. Becelaere, voorzitter der K. J. W. van Thourout. Men sprak er over de zending en de rol die de K. J W. te vervullen hebben Zij wis ten er hen op te beuren, te versterken, strijd- veerdig en strijdlustig te maken om het goede te doen en de goede zaaak te verdedigen. Na de algemeene vergadering gaven verschillige muziekkorpsen een concert op de markt. De accordeonisten van Oostende genoten veel bij val. Ons eerste uitstapje van 1913 is door een echt zomerweder begunstigd geweest, 't geen toeliet dit reisje per snelwiel te doen en de ontwaken de natuur in al haar pracht en schoonheid te bewonderen. - Heden Zondag 6 April, om 4 ure namiddag heeft te Dixmude op het stadhuis de prijsdee- ling plaats, aan de leden van 't gewestelijk Ver bond der geitenkweekbonden die aan den stal- prijskamp in 1912 deel genomen hebben.—Allen op post en kwijtbrief behoorlijk geteekend niet vergeten. Te naaste week den uitslag. Uilslag van den veeprijskamp ven 21 Maart. Een heerlijk weder begunstigde dit feest. Vele veekweekers van de gemeente en van het omlig gende waren de tentoongestelde dieren komen bezien. Waarachtig er zijn in ons syndikaat veel uitmuntende dieren iedereen bekende het. De sehoo.ne prijskamp zal voorzeker veel goeds ge daan hebben aan het syndikaat. Hier volgen nu de namen der prijswinnaars met I. Stieren. 1 prijs Dasiré Demaeght.—2 prijs id. 3 prijs Achiel Vancayseele. 4 prijs, Henri Deknudt. —5 prijs, Fideel Boudry. 6 prjjs, Jules Bailleul. 7 prijs, We Lemahieu. 8 prijs, We Cam. Blootacker. 9 prijs, Bruno Debacker. 10 prjjs, René Deeoninek. II. Veerzenzonder tanden. 1. Henri Kindt. 2. J. Boudry. 3. Kinders Vancayseele. 4. Emiel Capelle. III. 'l'weetandsche Veerzen. 1. We Lema hieu. 2. Emiel Philippe. 3. René Deeoninek. IV. Vier-en sestandsche veerzen. 1. E. Philippe. - 2. Nestor Vervisch en Jules Bail leul. 4. René Deceuninck. V. Koeien. 1. J. Boudry. 2. Henri De- knudt 3. A. Van Gaeyseele.—4. J. Bailleul.— 5. E Capelle. 6. E. Philippe. 7. Brtino De Backer. 8. J. Vanthuyne. 9. Henri Kindt. 10. R. Deeoninek. Da gemeente Waasten ontvangt van het gou vernement een buitengewoo 1 hulpgeld van 590 fr. voor den gewonen dienst van het lager onderwijs. Alwie onpartijdig oordeelt, moet bekennen dat de hoppebonden en vooral derzelver ten toonstellingen op den hoppehandel eenen heil- zamen invloed hebben uigeoefend. Sedert eeni- gen tijd bemerkt men dat die landbouwprodukt in den vreemde in achting en aanzien is geklom men. Meer dan ooit, meer dan weleer het geval was, komen Eogelschen en Duitschers bewust van de steeds klimmende waarde van dit voort brengsel, hetzelve bij onze landbouwers of bij de koeplieden aanwerven. De landslieden van deze streek moeten dus dank wijten aan het Staats bestuur, dat de inrichting en de werking der hoppebonden met toelagen bezoldigt, en de ten toonstellingen door geldelijke opofferingen aan moedigt. Heil en dank aan de stichters dier nuttige bonden Een bijzonder huldebewijs aan den E. H. Dejaegher die door onvermoeibaar streven de goede grondstellingen van hoppe- kweek en vrucht verzorging rondspreidt door zijne aantrekkelijke lessen, door zyoe nuttige voordrachten, Verdienstelijk is ook de gedrags lijn van het meerendeel door landbouwers, die de gegeven raadgevingen gedwee aanhooren, volgen en in 't werk stellen. De vergadering van Zondag 30 Maart leverde hiervan een sprekend bewijs. Het groot getal aanwezige leden, de veeltallige ingeschrevenen in den hoppebond, 105, de schitterende uitsla gen in de tentoonstellingen 610 franken prijs en 7 eeremetalen en degespannen aandacht, met welke de tegenwoordige pachters de rede van den E. H. Dejaegher aanhoorden, alles getuigt van de welwillendheid der hoppetelers en van hun wensch naar uitmuptend resultaat. 1° Uit de ontleding der asch van gansch de hoppeplant volgt dat 1 Ha hoppeland in zuivere hoeveelheid gemiddeld behoeft 50 tot 63 kg. stikstof29 tot 25 fosfoorzuur 60 tot 75 potasch; 45 tot 60 kalk (Dit laatste bestanddeel vormt de stof eener bijzondere les). 2° Uitwerksel van iedere stof. De volledige geëvenredige besmeting is het voordeeligst, is de proportie gebroken, dan ontbreekt ook iets in de deugdelijkheid, in de voortreffelijkheid der opbrengst. De stikstof verwekt eenen weelde- rigen groei. Het fosfooorzuur vormt bladeren en knoppen bevoordeeligt het rijpen dezer en ma tigt de al te krachtige werking van de stikstof De potasch behelpt byzonder de goede kwaliteit der hoppe zij vormt vooral de lupuline ot het hopmeel. 3° De stalmest is de grondslag van eene vol- komene bemesting. Hij bevat al de voedings stoffen in de vereischte verhoudingen vormt humus of teelaarde. Men dient voordeeligst toe 15000 kgr. in den Herfst en 15000 in de Lente, met tweejaarlijksche herhaling. 4° Koeiale of beir alleen gebruikt is af le raf den. Zij is voordeelig voor het bloeien en wordt gegoten in gemaakte kuilen, 2 tot 3 liters per plant na uen Winter en evenveel als de plant in vollen groei is. 5° Scheikundige hulpmeststoffen. Sodanilraat past voor alle gronden ammo niak sulfaat voor zware gronden. Best toege diend 150 tol 250 kgr. in Februari, 100 (ot 150 begin van Mei. Phosphoormest geeft men door middel van supei fosfaten, best in den Herfst en ingewerkt bij het eerste labeur. Potasch wordt bezorgd door kaïniet, 400 tot 600 kgr. per Ha. ofwel in chloorpotasch, 200 kgr. per Ila. Men eischt de volle zuiveihrid en de inwerking bij het eerste labeur of vroeg in de Lente. Al de leden worden verwacht in de Congre- galiezaal op Zondag 13 April om 4 ure. Melkerij. Naar wij uit verscheidene bron nen en van de geloofbaarste vernemen, staat ons dorp met zijne beuter ver hekend. Zoo wordt op verschillige markten, en voornamelijk in Brussel, de beuter van Westvleteren ten hoogste gewaardeerd en tenzeersten uitgezocht. Dit is een bewijs te meer van de goede werking, die in de melkerij geschiedtdit moet ook nog onze landbouwers die geen lid zijn van hst syndikaat en het zouden kunnen wezen, aan zetten om hunne aansluiting bij de melkerij te vragen, te meer dat de bloei der maatschappij, hoe meer men me!k bewerken kan, nog immer moet aangroeien. Geitenbond. Het bestier heeft in zijne laatste vergadering besloten, dat de nieuwe medeleden met mei zullen mogen aanveerd worden. Daaromtrent wende men zich lot zijne wijkmeesters, bie bereid zijn alle noodige in lichtingen le geven. Het weze ook gezeid dat zij alleen in 't bezit zijn der dienstkaarten. Vraagt ze hun. Voor de kaarten, die niet gediend heb ben, mag men tenden 't jaar den slortprijs wedervragen. Allerhande. - 't Is voor de derde maal dezen winter vloed geweestde Vleter vloeide geweldig zijn bed hoven en de broeken onder Op 't laatste oogenblik was Dinsdag laatst de koning belet te komen spijtig voor die gin gen zien -Onze geitenbond zal mededoen in den prijskamp van Yper 't zijn er immers; al die prachtige dieren... en veel hoop hebben - Met vreugde kan men hier en daar be statigen hoe dat de landbouwers verslaan, da zij in hun belaDg de kezels bezorgen moeten vele hebben reeds hunne wegen verfraaid, de hagen gesnoeid en de dijken geruimd Luidruchtig (misschien wat te luidruchtig, ha l het niet krijgszuchtig geweestging het Zon dag laatst bij de vergadering der oud-soldaten een oud-strijder wist zoo wel te spreken dat aller herten brandden en aller monden klonken van vaderlandsliefde te beter, als het niet te lange duurt. .WOESTEN. Ondanks het ongustig weder dezer dagen heeft de Maatschappij St Sebastiaan besloten bare gewone jaarlijksche Koningschieting te houden, bijgevolg, loopt het ryk van Sir Léon ten einde op Woensdag 9 April om 4 1/2 ure na middag. Wij houden er aan, hem onzs gelukwenschen aan te bieden om zijn eerlyk en goed bestuur. Deze week is het programma verschenen van de Liederavond welke op Zondag 13 April om 5 ure zeer stipt zal gegeven worden door de Vlaamsche Vrienden van Poperinghe, in de Ge meenteschool. Alleen het programma doet reeds voorzien dat er daar eenige genoeglijke en aangename uren zullen kunnen doorgebracht zijn. Dat alle de Vlamingen van Woesten er dus tegenwoordig zijn, rijk en arm iedereen zal er verzeten ook voordeel vinden. Bijzonderlijk ook de menige werklieden die binnen kort zullen vertrekken naar Frankrijk zooals gewoonte zouden er moeten tegenwoor dig zijn, want hoe dikwijls misschien hooren zij in die verre afgelegen streken onze schoone Vlaamsche moedertaal niet verachten. Ten anderen't is een liefdadigheidsfeest ter zelvertijd, want zooals men onder ander aan het programma ziet, alhoewel de toegang vrij kosteloos is, kunnen er voorbehouden plaatsen verkregenzyn bij den Heer Gemeentesekretaris, doch dat niemand zich bedriege, de voorbehou den plaatsen moeten gevraagd en betaald zyn voor Dinsdag middag. Elk zal er dan zijne plaats aangewezen vinden. N. B. Geene schoolkinderen zullen in de zaal toegelaten zijn. Van af het jaar 1910 tot 31 December 1910 zyn er binnen de gemeente Woesten, zeven en twintig nieuwe huizen gemaakt geweest, en schijnt dat de bouwziekte die alhier heerscht nog niet aan't afnemen is, in den loop van dit jaar zouden er nogmaals vier of vijf nieuwe huizen gebouwd zijn. Als 't zoo voort gaat zullen ze binnen tien jaar wel durven zeggen: van de stad Woesten als't u belieft, als men aan een Woestenaar zal vragen, van waar zijt gij ANTWERPEN De Hippodrcomschouwburg afgebrand. Maandag nacht is de Hippodroomschouwburg, de groote vlaamsche schouwburg van Anlwer- peD, door een schrikkelijken brand vernield, 't Was een der prachtigste gebouwen van de stad en een der schoonste schouwburgen van gansch Europa,gelegen op de Leopold De Wael- p laats hij was in 1993 gebouwd geweest. Het gebouw was bekroond door een prachtigen koe pel die door zyne hoogte op vele plaatsen der stad zichtbaar was. De brand is ten 12 1/2 ure door eene onbekende oorzaak ontstaan in de tooneelzaal. De pompiers vermochten niets om den brand te beletten. Rond 2 1/2 ure deed zich een akelig en yselijk gekraak hooren. De koepel, niet meer op zijne door het vuur vernielde steunsels kunnende rusten, kwam met een donderend en gevaarlijk gekraak naar beneden. Gansch de Hippodroomschouwburg is nog slechts een afgrijselijke puinhoop. De tooneel zaal, het tooneel, de kleerkamers der artisten, de bergplaats voor schermen en tooneelbenoo- digheden, waren in de vlammen vernield. Niets anders is kunnen gered worden dan eenige too- neelkostumen. Eene muziekbliotheek is ook door het vuur vernield. Assisenhof van Antwerpen De moord op den diamanthandelaar Provo Uitspraak. Dubbele veroordeeling. De zaak ten laste van de gebroeders Gaston en Ri chard Vergouts, beschuldigd van den moord op den diamantkoopman Provo, is gisteren avond ten 8 1/2 ure afgeloopen. Tot den laatsten oogen blik hebben beide broeders elkander beschul digd van de misdaad. Zeven vragen werden aan de jury gesteld be trekkelijk den diefstal en de moord. Gaston Vergouts,plichtig bevonden aan diefte en moord, werd veroordeeld tot de doodstraf; Richard Vergouts, enkel plichtig verklaard van diefte der diamanten die M. Provo op zich droeg wan neer hy vermoord werd, is Verwezen tot le venslangend wangarbeid. Er stond eene aanzienlijke volksmenigte voor het justiciepaleis. Het celrijtuig, dat de twee veroord elden moest overbrengen naar het gevang.kon slechts ten 10 ure het paleis verlaten. Het was omringd van 20 gendarmen te peerd. Op den doortocht werd er hevig geroepen en gefloten. Een vrijwilligerskorps automobilisten Het beheer van oorlog bestudeert tegenwoor dig een voorstel, dat voor doel heeft gemakke lijker zyn toevlucht te nemen tot de opeischin- gen van automobiels en een vrijwilligerskorps automobilisten samen te stellen. Te dien einde is er bevel gegeven al de rijtuigen v n het land op te tellen. Dit werk moet met de grootste stipt heid geschieden. In bet leger. De Moniteur van heden kondigt een koninklijk besluit af waarbij bet tucht- en verbeteringskorps van Vilvoorde afge schaft is. Het wordt vervangen door een verbeterings korps en een bijzonder korps die garnizoen zul len houden te Diest van af Juni 1913. De miliciehlas van 1911. Er wordt ten allen kante weer gevraagd wanneer de soldaten der milicieklas van 1911 in onbepaald verlof zullen gezonden worden. Wij moeten doen op merken dat dit reeds lang zou geschied zijn, waren de socialisten niet afgekomen met hunne algemeene werkstaking. De zaak zal nu afhan gen van de wending welke de gebeurtenissen in ons land zullen nemen. In al e geval, moeten de milicianen van 1911 nog langer onder de wapens blijve", dan is zulks de schuld der roode op hitsers. Mgr de Bisschop van Brugge heeft benoemd De E. H. Bruloot, pastor van Sint-Jan te Kor- trijk, is pastor benoemd te Ardoye De E. H. Planckaert, onderpastor in Sint-Ro- chus te Kortryk, pastor van Sint-Jan aldaar Onderpastor van St-Rochus te Kortrjjk, E. H. Vandewegbe, onderpastor te Lendelede Onderpastor te Lendelede, E. H. Verhaeghe, coadjutor van wijlen E. H. pastor van Lombart- zyde Onderpastor te Breedene, E. H. Souvagie, onderpastor te Avelghem Onderpastor te Avelghem, E. H. Deleu, onder pastor te Wielsbeke Onderpastor te Wielsbeke, E. H. Laga, ondei'- pastor te Breedene. Verhoor van 3 April igi3 Voorzitter, M. VEYS, Rechter Emile Masselis, metser, vervolgd voor slagen en wonden aan Alphonse Lippinois, wordt ge straft tot 8 fr. en 26 fr. Charles Dereumaux, zager, en Eloi Dereumaux te Comen Jules La- vens, lintwever te C.men-Vrackrijk Julien Delvael, metser te Comen en Jules Dourron, fa- briekweiker te Wervick, worden veroordeeld elk tot 18 fr. voor dronkenschap er. 15 fr. voor 't werpen van steenen. De twee eerste worden veroordeeld elk tot 8 dagen en 26 fr. voor sla gen en wonden aan Omer Breyne en Hélèue Lebbe. De Desreumaux moeten 20 fr. betalen aan de burge-lijke partij. Emile Fossé, voer man te lseghem wordt veroordeeld tot twee maal 26 fr. voor smaad iegens de garde-tram en 21 fr- 20 c. voor te reizen zonder kaart. Romain Deronne, wever te Comen, krijgt 8 da gen en 26 fr. voor slagen om Louis Duez. André Pelerin, bakkersknecht te St-Omer, krijgt 50 fr. en 15 c. voor smaad jegens de gen- darms van Bizet-Ploegsteert. Pieter Vanghe- luwe, werkman tot Yper wordt gestraft tot 6 en 8 maanden voor zedenkrenkende feiten. Het gerecht beveelt zijne onmiddelijke .aanhou ding. Henri Logie.fabriekweiker teWervick, krijgt 1 maand en 50 fr. voor slagen om Th. Samyn, die getuigd had in eene za.ik ten laste van gezellen van Logie, en 8 dagen en 26 fr. voor smaad. Camiel Verslype, van Vlamer tinghe en Jules Loncke, werkman te Yper wor den gestraft voor vechten Verslype krijgt 30 fr., Loncke wordt vrijgesproken. Henri Van- denberghe van Armentiers en Emile Vanden- berghe van Ploegsteert worden vervolgd voor slagen aan Jeröme Meesdom. Den eersten rand de nog Cyrille en Ilélème Maréchal aan. Henri Vandenberghe krijgt 1 maand en 50 fr. en moet 60 fr. betalen aan de burgerlijke partij. Emile Six, fabriekwerker te Woesten, krijgt 30 fr. boete voor slagen aan Louis Duribreux, met 50 fr. aan de burgerlijke partij. René Ver haeghe, metserdiener te Armentiers, krijgt 26 ir. voor een waagspel uitgeboet te hebben. Charles Cools, schilder van Wilryck, zonder vaste verblijfplaats in België, zocht zijn vrien din op te Moorslede, toen hij in het huis van Cyriel Vandoorn slechts een kind van 4 jaar oud bemerkte. Hij ontvreemde er 110 fr. waar mede hij naar St Ju liaan bij Langemarck op trok. Hij ging de herberg van Willaert binnen. Vrouw Willaert kwam uit haren winkel gele gen nevens de herberg en zag dien vreemdeling van achter den toog wegvluchten. Hij had eene som van 4 fr.en een paar gouden oorringen ontvreemd. Cools krijgt 1 jaar en 6 maanden en gedurende tien jaar bewaking van de poli- cie. Hij wordt onmiddelijk aangehouden. Louis Muylle, herbergier, vervolgd voor aan' slag op de zeden, wordt vrijgesproken. KANTENSTEKSTERS, gebruikt geen an der ECHT PERKAMENT dan dit, te ver krijgen ter DRUKKERIJ CALLEWAERT. Tper. Verklaringen van den 28 Maart tot den 4 April 1913. Geboorten Sinave Simon- ne, St Jacobstraat. Lacroix Oscar, Bukker- straat. Flepts Gerard, Oude Veurnestraat. Debreuck Germaine, Dickebuschsteenweg. Lambert Suzanne, Pateelstraat. Huwelijken Geriez Norbert, douanier te St- Leonard en Moinié Christine, kleermaakster te Yper. Priem Camille, metser en Dehollander Alice, z. b beiden te Yper. Mesure Arthur, marmerpolierder, wedr Coutelle Sylvie en Dael Louise, dagloonster, beiden te Yper. Inder- vuyst Maurice, velomaker en LanderwynMaria, naaister, beiden te Yper. Laconte Eugeen, foorkramer te Marquain en Dupont Marthe, foorkraamster te Frasnes bij-Gosselies. Glau- dy Gaston en Laconte Henriette,foorkraamsters, beiden te Marquain. Sterfgevallen Vuylsteke Pieter, 73 jaar, z.b., echtg'Brysemael Hortense, Elverdinghestraat. Sabben Jéröme, 26 jaar, z. b., ongehuwd. Lange Thouroutstraat. Comyn Desiré, 59 jaar, landbouwer,echo Verhooye Maria, Wulvestraat. Dehem André, 14 maanden, St Nikolaasstraat. Plancke Marie, 38 jaar modemaakster, echtgte Nicolas Fortunat, St Maartensklooster. Paquot Gustaaf, 53 jaar, gepensionneerde offieier.echtg' Gruwez Sidonie, V urnesteenweg. Kleykens Pieter. 49 jleurder, echtg' Sare- mans Marie, Zaalhof. Huwelijksafkondigingen Charles Robaeys, land werker, geh. te Yper en Flavie Saelen, land werkster, gek. te Zonnebeke. Auguste Daune, gepensionneerde majoor, geh. te Evere, voor tijds te Yper en Caroline Dutemple, z. b geh. te Sint-Pieters Jette. I ouis Servaes, officier bij het bestuurbataljon, geh. te Yper en Julienne Senden, z. b., geh. te Oostende. Nestor Deeo ninek, beenhouwer, geh. te Yper en Zoë Duflou, landbouwster, geh. te Brielen. Petrus Bul- ckaen, bakker, geh. te Boesinghe en Bertha Grymonprez, huiswerkster, geh. te Dadizeele. Henri Thienen, daglooner, geh. te Alveringhem en Maria Nowé, dagloonster, geh. te Alverin ghem, vroeger te Yper. Poperinghe. Geboorten Vandevoorde Marguerite, Pottestraat.—Pannekoecke Leopold, Wijk A. HuwelijkenJourdan Bouttez, metser en Josephine Maertens, huishoudster. Etienne Moncarey, bandelaar en Clara Sanson, z. b. Emile Caulier, landbouwer en Juliana Catteeuw, naaister. Ernest Reniere, suikerbakker en Madeleine Tidrick, z- b. Hector Dequeker, landbouwer en Helene Olivier, z. b. Henri Sampere, landbouwer en Helene Sohier, z. b. Achille Dondeyne, werkman aan den buurt spoorweg en Maria Hespeel strykster. - FJ01 Decock, zinkwerker en Elodie Noliet, z. b. Sterfgevallen Deeoninek Florence, 57 jaar, kantenwerkster, weduwe van Auguste Dondey ne Wiik E Moerman Gerard. 7 jaar, wyk IJ. Lermyte Marie-Therese, 76 jaar, z. b., onge huwd, Wijk H. Huwelijksbeloften Jéröme Debyser, metser en Rachel Vanhoueke, z. b. Remi Dnquesne, werkman bij den spoorwegen Alice Seherpereel, naaister. Marcel Deraeve, landwerker en Ma ria Sonneville, werkster.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 2