Het Ypersche Volk (tawsif van Ypr) ioiesif De Beetwortel. aan Zaterdag, 26 April 1913 te te likstof is een duur bestand- L 't Is de stikstof die den prijs fit van voederstoffen en van htoffen hoe meer sükstof- dende bestanddeeïen in die en voorkomen, hoe duurder ijn. Daarbij komen dan soms bijzondere omstandigheden ie prijzen verhoogen: beurspe ttien, overvloedige vraag naar product tegenover minder aan- l ter markt enz. Dit heeft zich in de laatste tijden weer voor- laan met het Chilinitraatde js van die meststof stond hoo- (dan hij in eene gansche reeks jaren geweest is, daarom jten wij het nuttig hier eens te ^erzoeken of de hooge prijzen het Chilinitraat ons moeten belet- fleze meststof te gebruiken. lis zeker aangenamer en voor jiger 100 kg. nitraat te kunnen ttcoopen aan 25 frank dan er fr. aan te moeten besteden ai zou het ook voordeeliger zijn laats van die 30 frank uit ;n aan chilinitraat, ze te beste aan een anderen stikstofmest ;1 geen stikstofmest aan )en. t derdaad die twee wegen n open voor hem die geen lat wil gebruiken aar welke stikstofmest zal hij uiken innmoniaksulfaat, bloedmeel, I jamied of guano om niet te agen van hoornmeel, leder- wolafval of andere traag- Gende meststoffen, dienevens at niet in aanmerking kun- komen. ir m kilogram stikstof heeft niet aD':lfde bemestingswaarde in rs meststoffen een kilogram p/ioniacale of amidische stikstof r wavelzuren ammoniak of in 'iamied heeft niet zooveel 3l8(rde tot bemesting als een *ram nitrische stikstof in chi irraat en daarmede moeten wij ning houden, wanneer wij 3n?rzoeken willen of de prijzen de stikstof in die meststoffen deeliger zijn dan in nitraat mmoniaksulfaat bevat een ®sie meer stikstof dan chiSini at, doch de bemestingswaar Skn die stikstof staat, volgens I landbouwkundigen een vier- ager dan die der nitrische, lat de bemestingswaarde van kg. ammoniaksuifaat daar na gelijkstaat met de bemes swaarde van 100 kg. nitraat, at de bemestingseenheid in lat aan 30 frank, 1.93 fr en in sulfaat aan 35 fr. to 29 stijgt merk wel op da nitraat gewoonlijk minder dan 30 fr en het sulfaat meer dan 35 fr. li men bloedmeel gebruiken De kilogram stikstof in bloed-1 Nemen wij slechts een van die meel heeft zelfs niet zooveel waar- verslagen ter hand, welke door de ais 3/4 kg. stikstof in nitraat, M. prof. Pipers, werden uitgege- doch door de dwaze navraag der ven van bemestingsproeven, door Franschen naar die meststof kost beigische landbouwieeraars, ge de kg. minstens 2 fr.onnoodig durende verscheidene jaren uitge- daar meer over te zeggen. Jvoerd. In het versla'g van 1904, En de nieuwe stikstofmest, waarin de uitslagen van honder- cyanamied geheeten. De land-1 den proefvelden worden oiedege- bouwkundigen hebbende verge- deeld, vinden wij dat 100 kg. lijkende bemestingswaarde daar- nitraat de volgende gemiddelde van onderzocht en voorgesteld meeropbrengst hebben verschaft door 69, indien men die van het het nitraat door 100 verbeeldt. Daar nu deze beide stikstofmes ten per 100 kgr ongeveer dezelfde hoeveelheid stikstof bevatten, staan de prijzen, ingevolge del 1 Kilogr. nitrische stikstof. 1 fr. 93. 1 Kilogr. amidische stikstof 2 fr. 21. De opgeloste peruguano einde 186 kg. graan 235 394 266 1717 2883 2025 1044 't Zal wel niet noodig zijn door berekeningen aan te toornen, dat het gebruik van nitraat in al die gevallen zeer loonend is geweest, toch willen wij nog doen opmer ken dat in de meeste gevallen de lijk is de meststof welke de stik- opbrengstvermeerdéringen nog stof tegen den hoogsten prijs doet veel hooger zou kunnen stijgen betalen geven wij aan de 10 kg. Want Dr Wagner geeft ais maat phosphorzuur eene waarde van S staf van wat 100 kg. nitraat als 3 fr. 50 en aan de 2 kg. poiasch vermeerdering kunnen opleveren: eene waarde van 0.80 fr. dan 400 k.graan en de daarmedeover- betaalt men voor de 7 kg. stikstof, eenstemmende hoeveelheid siroo, die dan nog maar meest ammoni-j 5000 kg. voederbeeten, 2500 kg. acale stikstof is, niet minder dan aardappelen. Wij zelf in onze 2 fr. 52 per kilogram. proeven hebben dikwijls die Uit al die berekeningen blijkt, getallen zien overtreffen. Wij dat de stikstof in het chilinitraat besluiten daarom dit artikel met ettelijk aan deri laagsten prijs de volgende bevestigingIndien wordt verkocht, al steeg dan de het gebruik van nitraat duur kost, orijs per 100 kg. nitraat nog hoo- het niet gebruiken van die mest- ger dan 30 frank. stof komt nog veel duurder te Als die waar dan toch zoo duur staan s, zou de onbedachtzame land bouwer kunnen zeggen, zal ik maar geen stikstofmest meer aan wenden. Goed zoo, maar zonder stikstof mest is geen krachtbebouwing mogelijk en krachtbebouwing is egenwoordig onmisbaaar omdat men zonder hooge opbrengsten de algemèene kosten van land huur, bewerking, bemesting, zaai ing, zaadgoed enz. niet kan dek ken. 't Is wel mogelijk, bij kracht bebouwing, ai eens een jaar door te springen zonder aanwending van potaschmest, bij voorbeeld, doch zonder stikstof gaat het niet, Ara De veewaag ontbreekt nog op vele boerderijen. Dit is te betreuren want dit werktuig is volstrekt onmisbaar niet alleen voor den handel in beesten maar ook om op doelmatige wijze het rantsoen van elk huisdier vast te stel len. De verbruikers betalen het vleesch tegen 0.80 1.15 fr. den kilogram, onder'vorm van bifstecks en 0.70 tot 0.90 fr. onder den vorm van gewone stukken. stof te kort schiet. Maar het zou toch ook eene verkeerde speculatie zijn de stik stofmest achterwege te laten, want doelmatig aangewende stik stofmest geeft bij alle teelten zoo veel vermeerdering van op brengst, dat de uitgave aan stik stofmest zelfs verscheidene malen steeds wordt terugbetaald. Hiervan is iedereen overtuigd die ooit nitraat op behoorlijke wijze heeft gebruikt. Wij kur nen het ook bewijzen door gansche reeksen nauwkeurig aangeteeken- de.proefuitslagen. sti Tarwe en garst Rogge Haver Spelt Aardappelen Voederbeeten I Suikerbeeten verschillende bemestingswaarde, Hooi als volgt ■knollen wortelen dikke beeten, welke toch maar uitmunten door hun hoog watergehalte. Beter is het wortelen te winno 11 van middelmatige grootte, zacht en vast van zetmeel, met hoog suikergehalte. Daarin zal men gelukken door goede bewerking den grond en door do Imatige bemesting. De beet verkiest een lossen grond, diep bewerkt, zeer vruchtbaar, niet te droog, niet te vochtig. Rechtstreeksche aanwending van vcr- schen stalmest is niet aan te bevelen, daardoor vermindert het suikergehalte, vermeei dert het gehalte aan minerale zouten en vertakken de wortels. De stal mest moet zoo lang mogelijk vóór het planten aangebracht Worden. In eenen middelmatig vruchtbaren grond geelt men van 30.000 tot 40.000 kg. per hect are en daarbij scheikundige meststoffen Van de kunstmesten kan men de eene, metaalslakken (600 tot 800) en kaïniet, den Herfst toepassen, de andere, superphosphaat (300 tot 700 kg.) en chili nitraat (400 tot 500 kg.) in de Lente. Wat niet af te keuren valt is het toe dienen van 300 tot 400 kg. metaalslakken in den Herfst en 300 tot 400 kg. super phosphaat in de Lente. Heeft men in den Heifst geen kaïpiet gebruikt, dan kan men in het voorjaar 100 tot 200 kg. chloorpotasch uitstrooien. De aanwending van chilinitraat ver dient dat we er even stil bij blijven, omdat er wai nieuws valt aaa te stippen aangaande de toepassingswijze d meststof. Vreezende dat het Chilinitraat door zijn groote oplosbaarheid zou verloren gaan in den ondergrond, werd over algemeen vermeden sterke hoeveelheden ir» eenmaal te gebruiken. Tegenwoordig, tengevolge der proeven van MM. Schreiber, Muntz en Gaude- chon, Demoion en Brouet, Decoux, gevoelt men zich veel vrijer in. de aan wending van deze meststof, men heeft zelfs de overtuiging opg daan dat e geen mestverlies te vreezen is, zelfs bij aan wending van de geheele dosis nitraat in één maal. Wij willen evenwel doen opmerken dat in de beetenteelt een gedeelte van het nitraat met voordeel kan toegepast wor den na het eerste ophakken en een gedeelte na het uitdunnen daardoor ver deelt het nitraat zich beter door de bouw- Reeds hebben wij er op gewezen in het Landbouw-Bijvoegsel dat hét onver standig is het zoogenaamd hooizaaid, of keersel vap den hooischelf te bezigen tot aanleggen van grasland. Ook den aan koop van toebereide zaad mengsels heb ben wij afgekeurd. Zooals M. De Vuyst het zegt in zijn handboek over bijzondere teelten, de verstandige landbouwer zal alleen gebruikt maken van een mengsel bestaan de uit goede variëteiten, met allerbeste kiemkracht en in behoorlijke verhouding samengesteld. Het zaadkeersel bestaat meestal uit gras zaden van de gemeenste soorten en uit onkruidzaden. Wolgras, raygrass, en andere grassoorten met harde stammen, woekérplanten, renonkelen enz. zullen uit zulk graszaad voortkomen. Dé goede gewassen welke wij in ons vorig nummer hebben leeren kennen, komen in zulk mengsel maar zeer zelden vooi In de proef teelten, doorM. Damseaux, te Gembloers, uitgevoerd heeft men jaar lijks een opbrengst gewonnen van 19.370 kg op een grasland met zaadkeersel aan gelegd en tene opbrengst van 32.810 k. met een zaadmengsel als volgt samenge- Veldbeemdgras 20 t.h. of per heet. 12.500 kg. Ruw beemdgras 20 t.h. 12.500 Thimothee 12.5 t.h. 8 kg. Italiaansch RaygrasslO t.h. 6 kg. Engelsch Raygrass 10 t.h. 6 kS- Gewoon Raygrass Eik jaargetijde brengt ongeveer dezelf de bezigheden voor den landbouwer mede en zoo komt het dat degene die oor taak heeft over landbouw-onder- werpen, te schrijven, r ok ongeveer op dezelfde tijdstippen des jaars dezelfde teelten behandelt. Reeds spraken wij over haver en aardappelen, heden is het omdat in al onze gronden de stik-j de beetwortel die onze opmerkzaamheid gaande maakt daarna komt het hooi de oogst, de ontstoppeling, de herfst- werkzaam heden en de winterarbeid. Het jaar is dan afgeloopen, doch met het nieuwe jaar begint ook wederom een nieuwe kringloop derzelfde bezigheden en wederom zullen wij tot groot nut van oude en nieuwe lezers, dezelfde onder werpen moeten behandelen. Zoo moet het zijn en-daaraan is niets te veranderen, tenzij dat we kunnen opsporen of er geene nieuwigheid is mede te deelen.' In de teelt der beetwortels, zoowel der voederbec-t als der. suikerbeet, moet men altoos trachten naar de grootste hoe veelheid dioge stof per hectare. Reeds hebben wij gezegd dat het onver standig is te trachten naar monsteiachtig Zwenkgras Kropaar Witte klaver Hopperupsklaver Te Zurich 8 t.h. 5 kk- 8 t.h. kK- 5 t.h. 3 kg. 4 t h. 2.500 kg. 2 t.h. 1-250 kg. heeft M. Mqrvacki als laag. Om de beide stelsels m overeenstem ming te brengen zou men het volgende kunnen aanraden 300 Kg. fijn gemalen nitraat zullen of 14 dagen voor de zaaiïng ingedolven worden. Bij het eerste oohakken, zal men '100 kg. en vóór het uitdunnen nog ééns 100 kg. nitraat toedienen. Op die wijze zal het de planten nooit aan beschikbare stikstof te kort schieten en vooral niet in den eersten groei, wanneer dit bestand deel zoo onontbeerlijk is tot eene spoedi ge ontwikkeling, ten einde geen tegen stand te ontmoeten van allerhande ziekten en ongedierten. F. Pirard (Verboden nadruk) Het verbruik van paardenoleesch neemt van dag tot dag toe in Belgïe In de slachthuizen van Brussel en Gureghem-Anderlecht is het getal slachtpaarden gedurende de laatste vijf jaren gestegen van 1847 tot 8809. In 1908 werden in Belgie 16.099 paarden ingevoerd om geslacht te wórdenze werden door het tolwezen op 90 fr. per stuk geschat. Tegenwoordig betaalt, men voor de engelsche slachtpaarden van 150 tot 300 fr. voor een gewicht van 300 tot 400 kg. gemiddelde opbrengst van acht jaren de volgende hoeveelheden per hectare geoogst Met zaadkeersel 7.208 kg. Met goede zaden 11.567 kg. t Is meestal; onder voorwendsel van besparing, dat de landbouwer het zaad keersel gebruikt-, doch zulke spaarzaam heid is noodlottig. Ook moet het aanköopen van zaadmeng- els afgekeurd worden. Beter is het bijeen ernstig zaadhandelaar de verschillende soorten aan té koopen, 111 de verhouding welke voor grond en voor het doel dat men beoogt past. Al de zaden moeten overigens niet onder elkander gemengd worden om aldus het mengsel in éénmaal uit te zaaien zaden van hetzelfde soor telijk gewicht kunnen vermengd worden en moeten dan - elk afzonderlijk worden gezaaid. Ziehier wat Schribaux, Bestuurder van het zaadproefstation te Parijs, over de zaadmengsels zegt Indien de zaadkeersels géheel en al slecht zijn om grasland aan te leggen, de zaadmengsels die in den handel voor komen zijn niet veel beter. Meestal worden ze samengesteld door een hande laar die geen rekening heeft gehouden met den aard van den grond, met den duur - der aan te leggen .weide, zijn grootste bezorgdheid is geweest verschil lende goeökoope variëteiten samen te brengen. Het zaad van engelsch raygrass, dat niet duur kost en gemakkelijk ont kiemt, komt in groote hoeveelheid in de mengsels voor. 't Is niet zelden de eenige goede variëteit, die men er in groote hoe veelheid in vindt de andere goede variëteiten kunnen zich toevallig bevin den cusschen zaden van onkruid en vreemde nuttelooze stoffen (kaf, grasaf-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 7