furbdijkc IfeaUnder Zedenleer Volksbestaan Buitenland Binnenland YPER HBRQHDlSSEinEHI Uitslag van se Prijsverloting Wekelijksche Oplage 8000 nummers Nummer 2462 Balkanoorlog De «Blindgeborene» POPERINGHE WERVICK YPER CALLEWAERT-DE MEULENAERE Erge feiten in 't leger Kamernieuws Belangrijk bericht voor de milicianen Het H. Saeramentseongres te Malta Aanslagen in Cochinchina Oostenrijk en Montenegro Een nieuwe wapenstilstand Ontruiming van Saloniki Voordracht over de Vlaamsche Schilderschool van Het Volk Ypersche Z0NDAGRUST Nijverheidsschool. - De zomerleer- gangen zullen beginnen op Zondag 4 Mei 1913, te 8 u. 's morgens. Onze Soldaten. - Het bataillon van het 3e linie dat tijdens de werkstaking te Brugge gelegerd was is Woensdag terug in Yper gekomen. Onze soldaatjes hebben het niet lastig gehad binst da sociale fiasco werkstaking. Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden VOOR 'T HEELE JAAR 3 FR. Prijs per Nummer ^3 centiemen. B0TERSTRSHT. 36, YPER Zonda? 4 Mei Zondag in de Octaaf van O.L H. Hemelvaart H Monica,-weduwe. Evangelie van den Zondag In dien tijd zeide Jezus tol zijne leerlingen Wanneer de Helper komt, dien Ik u zenden zal vanwege den Vader, de Geest der waarheid, die van den Vader uitgaat, .dan zal Hij van mij getuigen, doch getuigt ook gij, wijl ge van den beginne met Mii zi.it. Dit heb Ik tot u gesproken, opdat het u geen struikelblok worde. Men zal u uit de synago gen bannen, ja het uur komt, dat alwie u het leven be neemt, eercdienst zal meenen te bewijzen aan God. Rn dit zal men u aandoen wijl men noch den Vader kent noch Mij. Maar dit heb ik totu gesproken, opdat ge. als het uur gekomen is, u herinneren moogt, dat Ik het u gezegd heb. Maandag 5. H. Pius V, Paus. Dinsdag 8. H. Joannes in d'olie, apostel. Gedurige Aanbidding te Yper (Carmelitessen). Woensdag 30 H. Stanislas, bisschop en martelaar. Donderdag 8. HEMELVAART. Octaafdag van O. L. H. Vrijdag 9. H. Gregorius van Nazianza, bisschop en kerklee;aar. Zaterdag 10 - Vigelie van Sinxen (Vas tendag en vleeschderfdag). H. Antonius, bisschop. De leger vervaarlijke versterking van 't. duitsche en de plotselinge schrik die Frank rijk heeft bevangen hebben eene groote waar heid aan den dag gebracht die ernstig dient overwogen te wordeneen volk dat zede loos wordt gaat naar den afgrond, het pleegt zelfmoord. Duitschland heeft besloten d,e jaarlijksche lichting te vermeerderen en een leger te vormen dat in 1916 reeds 300000 man meer zal tellen dan het fransche. In Frankrijk is men verschrikt. Iloe wilt ge nog op aanval of verdediging denken als liet waar is dat bij den eersten aanval eene verschrikkelijke overmacht alles dreigt te over rompelen. Frankrijk zal zijn leger niet vergrooten, het kan niet meer ademloos staat het zijn machtigen vijand af te wachten en zucht we hebben volk te kort. Duitschland heeft gedurig zijn legermacht versterkt omdat zijn bevolking jaarlijks is aangegroeid. Frankrijk heeft willen volgen al was het geboortecijfer aan 't dalen, en heeft gedurig het getal ontslagingjen verminderd. In 1870 was de bevolking der beide landen nagenoeg dezelfde tegenwoordig staat ze in de verhouding van 4 tot 6. Om toch aan zijn getal te komen zal Frankrijk den diensttijd verlengen en de jon gelingen 3 jaar in plaats van 2 onder de wapenen houden, 't Is zonneklaar nochtans dat die nieuwe wet onvoldoende zal wezen, want wie kan beletten dat Duilscliland ook zijn diensttijd langer maakt en weerom de overhand hale Nu springt het in het oog wat vroeger zoo dikwijls werd herhaald' zonder oorlog wint Duitschland jaarlijks een veldslag door 't aangroeien zijner bevolking. Die toestand die waarlijk 't bestaan van 't fransche volk bedreigt is niets anders dan 't gevolg der zedeloosheid. Sedert lange jaren slaat een feit vast de geboorten verminderen en die verminde ring is 't gevolg van eene berekende kwaad willigheid. Het getal huwelijken groeit aan, maar men wil geen kinderen meer. Kort- zichtigen en baatzuchtigen hebben gezegd dat de ontvolking een waarborg was van groo teren rijkdom, ikzuchtige genieters hebben gevonden dat vrijheid' eii kommerloosheid beter waren dan famihelast. In naam der christene zedenleer, ia naam van God, heb ben de priesters meer eerbied gevraagd voor de heiligste natuurwetten, in naam van Frankrijks hoogste belangen hebben geleer den en wetgevers meer edelmoedigheid en zelfverloochening gevraagd; maar t kan niet baten. En terwijl de dichters voort den zoe ten kinderlach bezongen, bleven de huisge zinnen zonder kroost, 'de bron van t natie leven werd gestelpt. Nu dat 't kwaad voltrokken is, staat Frank rijk le beven moet de oorlog losbersten, het wordt bedreigd in zijn handel en nijverheid, misschien in zijn bestaan als natie zelf. Hef. draagt de straf van zijne zedeloosheid. r*1 In België ook hebben dezelfde oorzaken soortgelijke uitwerkselen teweeg gebracht. In •die waalsche streken is met de godsdienstig heid ook de zedelijkheid geweken en reeds hooren wij in de kamers klagen over de overmacht van 't vlaamsch© ras. In onze vlaamschje gouwen, bijzonder in de grensgemeenten die met de fransclie in betrekking leven, is, ook reeds achteruit gang te bemerken. Zullen we wijzer handelen clan onze zuiderburen en 't kwaad verhelpen vooral eer het te laat is De redding is in de christene zedenleer te vinden. Overal waar de menschen God eerbiedigen, en de stem des, priesters aan- hooren, wordt de zedelijkheid bewaard en de natuurwetten geëerbiedigd'. Neen, 't is niet langs katholieke zijde, zoo als het Frans Van Cauwelaert zoo wel wist te zeggen, dat men de vrijwillige kinder loosheid aantreft 't is niet in katholieke bladen, in katholieke volkshuizen, dat die schandige reklaam voor ze del oo ze aanslagen wordt gevonden het woord des Scheppers staat er in eer groeit en vermenigvuldigt Gods wet >en België's welvaart worden er samen hoog gehouden. In de laatste jaren gebeurden er in liet beheer van het Belgisch leger zulke verdach te zaken dat men nu met een ernstig onder zoek bezig is, om te weten wie zich aan bedriegerijen, in zake bestellingen, plichtig gemaakt heeft. Te Brussel ontdekte men eerst dat men bij het bouwen van ben magazijn ouden blauwen steen in plaats van nieuwen ge bruikt had. In '1908 wenden kanonnen besteld welke 4.700.000 fr. kostten de kanonnen konden niet geleverd worden en nu tracht het krijgs- deparlement deze voort te verkoopen Bijzonder aangestelde commissarissen doen nu ©ene omreis in 't land om taieuwe onder zoeken in te stellen. De heeren volksvertegenwoordigers Verhae- gen, de Ponthière, Wauwermans, Pirmez, Colaert en Nobels; hebben een wetsvoorstel neergelegd, waarvan de toelichting thans aan de Kamerleden gezonden is. Dit wetsvoorstel bepaalt dat het loon van de meisjes en de vrouwen clie, voor de rekening van een fabriekant, te huis werken, aan de belang hebbenden kenbaar gemaakt en op een werkboekje vermeld wordt, voor de uitvoe ring van het toevertrouwde werk. Dit loon wordt door den Werkrechtersraad vastgesteld, door middel van een onderzoek, waarin de werkgevers en dei arbeidsters geraadpleegd worden. Men weet dat door de wet waarbij het contingent voor de lichting van 1913 vast gesteld wordt, aan de milicianen dezer lich ting die definitief vrijgesteld zijn omdat een broeder reeds vroeger voor den legerdienst ingeschreven was, het genot dezer vrijstelling ontnomen wordt. Meestal bedoelde vrijstellingen werden dooi den ministerraad of door het beroepshof uit gesproken in de afwezigheid der milicianen; men weet bijgevolg niet of deze soms geene andere redens tot ontslaging kunnen doen gelden. De wiet Laat dan ook toe aan de vrijge stelden van 1913 hunne klachten bij: het kollegie van burgemeester en schepenen hunner gemeente te doen gelden, binnen de dertig dagen na de afkondiging der wet. Men weet dat de wet, waarbij het contin gent voor 1913 vastgesteld wordt, in het Staatsblad van donderdag 24 April afgekon digd werd'. Indien de belanghebbenden een broeder hebben die onder de wapens is of het vroeger was, indien zij den onmisbaren steun zijin van hunnen vader etn hunne moeder of van een hunner; van hunne grootouders, indien de ouders overleden zijn van een of meer broeders of zusters indien de belangheb benden weduwenaar met een of meer kin deren gebleven zijn, of indiein ziji aandoe ningen hebben, welke hen ongeschikt ma ken voor dein dienst, hebben zij recht op ontslaging. De milicianen voor de lichting van 1914, 't is te zeggen al degenen die in 1894 geboren zijn, moeten zich laten inschrijven tusschen 1 en 30 Juni aanstaande. Zelfs de vrijwilli gers, «die reeds ingelijfd zijn, moeten zich voor deze inschrijving aanbieden. Degenen die, vrijwillig of niet, zich niet laten inschrijven, worden als refractairs of wederspannigen beschouwd. De aandacht der christene wereld werd dees week het meest opgewekt door liet luister- lijk II. Sakramentsco'ngres ie Malta gehou den. Onmogelijk is hel oils in 't liauw en in 't breed dit groolsche feest te beschrijven; weze het voldoende te vernemen dat dit congres, evenals de voorgaande, buitenge woon prachtig gelukt is en eene onvergete lijke belooging van godsdienstzin en liefde tot liet H. Sakrament geweest is. De afgezant van den II. Stoel, kardinaal Ferrata, werd door een 'smaldeel engelsche oorlogschepen op zij'ne reis naar Malta ver gezeld daar werd hij met de grootste eerbewijzingen en door al de hoogere over heden, met den gouverneur aan 't hoofd, gulhartig ontvangen. Die handelwijze, die hoffelijkheid, uitgaande van een protestantsch gouvernement is vol beteekenis en bewijst een te meer hoe de Katholieke Kerk, in den persoon harer overheden, alom geëerd en geacht wordt, als een wereldmacht. Zondag laatst werd het Congres gesloten door eene processie, die ten 3 ure 's na middags begon en ten 7 '1/2 ure 's avonds eindigde. Zestig bisschoppen in groot ponti- fikaal gewaad, gingen den kardinaal-legaat vooraf. De leden van liet gouvernement van Malta, de advokaten, de magistraten, de stu denten, de katholieke officiers maakten in drukwekkende groepen uit. Die heerlijke op tocht werd door meer dan honderd duizend I man bijgewoond. Op den doortocht van het Al lerheiligste, door kardinaal Ferrata, onder een allerkostelijkst baldekijh gedragen, barstte de menigte in luide en geestdriftige toejui chingen los, terwijl de vaandels bogen en de klaroenen de veldmarsch bliezen. Na de processie, werd den zegen met bet Allerhei ligste op ©en rijk praalaltaar gegeven. Zoo eindigde die indrukwekkende betoo ging. ingericht om Jesus eer en liefde te bewijzen en om den eeredienst va'n het H. Sakrament des altaars meer en meer te ver spreiden, tot grooter nut en voordeel der gansche maatschappij, die, ziek en krank, nu meer dan ooit, het brood der sterken noodig heeft. Zondag ontving men in het Fransch minis terie van koloniën een kabeltelegram, mel dende dat te Hanoï eene bom geworpen werd in een groep Franschmans, zittende op het terras van een koffiehuis. Twee officie ren werden gedood'. Een andere aanslag werd den 28n dezer gepleegd op Pater David, bestuurder der christenheid van Chlong. De Pater werd erg gekwetst en was gedwongen eene schuilplaats te zoeken bij den opperwachter der wouden. Het moeilijk vraagstuk opgeworpen na den val van Scutari is tot nu toe niet opgelost. Allerlei geruchten wierden dees week rond gestrooid. Nu eens ging Montenegro afstand doen van de ingenomen stad, dan eens wierd Essad-Pacha, de verdediger van Scutari, tot prins van Albanië benoemd, eb zou een geheim verdrag met de Montenegrijnen ge sloten hebben. Soortgelijk nieuws vraagt be vestiging. Iets toch is zeker, 't is dat die kwestie, die gansch Europa te vuur en te zwaard kan zetten, daar steeds nog hangende is, en dat men er niet in gelukt eene vreedzame oplossing aan te geven. Naar de laatste be richten zou Oostenrijk een leger van 80.000 man op de grenzen van Montenegro heb ben samengetr okken dat leger zou gewa penderhand optreden indien de Montenegrij nen in de 24 uren geen voldoende ant woord doen geworden aan liet Oostenrijksch ultimatum. Italië zou zelf de Oostenrijkers ter zijde staan, en Duitschland zou zijne bondgenooten ondersteunen, in geval dat Rusland de verdediging van Montenegro op zich zou nemeh. Tot daar staan de zaken. De optimisten hopen dat de conferentie der gezanten te Londen erin slagen zal .die nieu we moeilijkheid te overkomen, en zoo den vrede in Europa te bewaren. Er wordt gemeld dat het Turksch gouver nement, gezien ide vredesonderhandelingen voortduren, een nieuwe wapenstilstand van 15 dagen zal voorstellen. Anderzijds vertelt men dat de Duitsche en Oostenrijkscbe gezanten een ohderhoud zou den gehad hebben met den Turkschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, en hem zouden gewaagd hebben te wachten om den vrede te teekenen, tot dat het vraagstuk no pens Scutari zou opgelost zijn. Een telegram mieldt dat de Bulgaarsche troepen Saloniki verlaten. De Bulgaarsche post en de andere Bulgaarsche instellingen in de stad zijn gesloten. Daaruit zou men mogen opmaken dat Bulgaren en Grieken t' akkoord zijn nopens de inbezitneming der stad. De Grieken verlangden zeer die schoo- ne zeehaven bij hun grondgebied, te zien inlijven. de tegenkantingen der natuur te vernieti gen Zullen wij eens de vaart afgemaakt weten 1. W De Tombola had plaats Donderdag, O L. H. Hemelvaait, te 4 1/2 u. 's namiddagsin het Volkshuis te Yper. De volgende nummers hebben de prijzen gewonnen le Prijs EEN VEL0, laatste merk inetal de toebehoorten, van het huis Hoflack. N° 1770 aan M. Emile Garrein, Zillebeke. 2<= Prijs EEN NAAIMACHIEN, beste sys- ♦ème, marque Singer. N° 36C6 aan M. Ach. Packet, Wethuis Wulverghem. 3" Prijs Een prachtige LEUNZETEL N° 4606 aan M. Gustaaf Leger-Declerck, wagenmaker, Wervick. 4e Prijs: Een mandetjeWIJN, (Bordeaux extra) N° 1546 aan M. Georges Veys, Vlamertinghe. 5' Prijs PORTE MANTEAU in bambou voor gang. N° 1806 aan M. Pillaert- Donck, Oostvleteren. 6e Prijs: Een STAANTJE met BLOEMPOT. N°2307 aan Mw We Maertens-Carton, Dadi zeele. 7e Prijs Een COUPON GOED voor Dames- complet of Heeren-costume. N° 2635 aan M. Masselus, beenhouwer, Yper. 8e Prijs Een lederen REISVALIEZE. N° 4675 aan M. Paul Van Raes-Boedt, vee arts, Wervick. 9e Prijs Een kistje van honderd aller fijnste HAVANA CIGARES. N° 3681 aan M. Emile Pattijn, Zonnebeke. 4 0e Prtjs Twee PRACHT-KADERS voor Salon. N° 3121 aan M. Pieter 'Bamelis, Elverdinghe. lle Prijs Een zijden FOULARD, fantaisie. N° 2248 aan Mejufvrouw Surmont, te Zillebeke. 42" Prijs Een TAFELTAPIJT voor eetzaal. N° 1644 aan M. Jules Bataille-Delva, Brouwer, Wervick. De prijzen zijn af te halen ten buresle van HET YPERSCHE VOLK, drukkerij Callewaert- De Meulenaere, Boterstraat, 36, Yper. Verheugend is het, te bestatigen dat het werk der Vlaamsche conferenties, ha in den aanvang op moeilijkheden en tegenkantin gen van allen aard, eigen aan hlle nieuwe werken, gestuit te hebben, hoe langer hoe meer bijval inoogst, zelfs bijl de hoogere klassen. Terecht mogen de inrichters met welgevallen neerzien op deze eerste reéks voordrachten. Zij zijn er volkomen in ge lukt, door hun beloofd programma door te voeren, te bewijzen dat de hoogst ingewikkel de vraagstukken van apologetiek en sociolo gie, alsmede de fijnste kunstemoties ook in 't Vlaamsch op eene echt wetenschappelijke en letterkundige manier besproken kunnen worden. Voor die daaraan nog twijfelde, was het genoeg de laatste voordracht bij te wonen, Donderdag avond in de Iweinszaal gegeven door Dr Van Puyvelde, learaar aan de Gent- sch'e Hoogeschooï. Zelden wierd het ons ge gund zulk eene diepgrondige en levens met zooveel kunst doorweven conferentie te aan- hooren, en dan nog over zoo een onderwerp: ,,De Vlaamsche Primitieven". Wij mogen verzekeren dat alwie 'die voordracht met belangstelling en aandacht gevolgd heeft, de zaal verlaten heeft, ten hoogste ingenomen met de sierlijke, rijk geschakeerde taal van den voordrachtgever, ten hoogste verkwikt naar den geest door liet wetenschappelijke en het leerrijke dier rede, ten innigste overtuigd van de gedachtenbreedle en de diepzinnigheid van den spreker, en bijzonderlijk diep in genomen door de echtheid zijner kunste naarsziel. Neen, de lieer van Puyvelde is geen gewoon spreker. Hij is een rijk' begaafd man, met een scherpziende oog, een ware telg van dat kijkersvolk, dat de primitieven gebaard heeft, en waarvan hij zoo schoon, zoo overtuigend gesproken heeft. Zijne bëtooverende woorden pracht, zijne kleurende taal omstrengelen en omsieren die kostelijke kleinooden die zijne diep-ingesludeerde gedachten zijn. Daar valt te putten, daar valt te oogsten in dien rijk dom van heerlijke ideeën. De heer Van Puyvelde is een echte kun stenaar. Hij is geen toerist die langzaam ons Vlaamsch Pantheon doorwandelt, snappende naar persoonlijke aandoeningen, zijin streven is liooger. Hij bestudeert onze Primitieven om er ©ene les uit op te doen, om: er het sappige, liet levendige er van te doen uit stralen op het huidige Vlaamsche Volk. Om daarin te gelukken, om de taal te verstaan die de doeken der Primitieven voeren, mocht hij zich niet bepalen bij: een vluchtig over- schouwen van dien voornamen kunstschat, neen, hij moest daarvoor neerzijgen, hij moest, gelijk een tweede Van der Goes, zich gaan verdiepen in kunstbeschouwingen, en dat deed hij werkelijk. Hij heeft de kalmte ge zocht, eb in de stilte van den gothischen tempel of Van bet museum, geluisterd naar hetgeen opborrelt, naar hetgeen, spreekt uit die roemrijke tafereelen. Valt het dan te verwonderen dat hij die taal begrijpt Moet het opspraak verwekken dat hij al het mys tieke, al het geniale bevat in de Aanbidding van het Lam, van Van Eyck, diep ingrij pende er in slaagt zijhe kunsttrillingen, zijne Y If.J aj m a1 aim OH 1M Af Van Puyvelde ons binst twee volslagen uren ten hoogste heeft geboeid en medegevoerd in de reine spheren zijner heerlijke kunst, ons op eene treffende, diep-ingestudeerde manier de Vlaamsche primitieven heeft doen kennen, onzein eerbied en achting er voor heeft opgewekt, en onzen Vlaamschen stam trots heeft wakker geschud. Een TOEHOORDER. Dienstdoende apotheek. Zondag 4 Mei. F. VAN WINDEKENS, Rijselstraat, i3. STAD Y PIE R Zondag 4 Mei van 6 tot 8 are KATHOLIEK VOlKSHUIS GROOT EVANGEL1ESPEL PRIJZEN DER PLAATSEN P Plaats Voorbehoudene plaats per soonlijke kaart, 3 fr. Familiekaart, 8_fr. Niet voorbehoudene plaats persoonlijke kaart, 2 fr. Familiekaart, 5 fr. 2e Plaats 1 fr. 3" Plaats 0.50 fr. Voordracht. Het bestuur der hoerengilden heeft den hrer landbouwkundige M<>ersseman, van Thourout, belast op Zondag den i Mei, ten 9 4/2 ure stipt, in de zaal van Henri Gatrycke, eene zeer belangrijke voordracht over het VER BETEREN VAN DEN VEEKWEEK te geven. Aangezien de vooruitgang van den veekweek eene allergewichtigste zaak is voor ai de land bouwers van Poperinghe, verhoopt het bestuur dat al de veekweekers naar die buitengewone vergadering zullen komen. Onweder. Dijnsdag namiddag, rond 4 ure, heeft een onweder boven de stad gewoed. De hagelsteenen, zoo groot als knikkers, hebben veel schade aangericht in de hommelhoven op den Eekhoek, denllipshock, den Scboudemont- hoik en den Lvssenthoek omtrent al de toppen der groote hopperanken zijn afgeslegen. Op sommige vlasgaarden die pas gezaaid zijn, heb ben de stortregens 't zaad in geheele strepen weggespoeld. Afbraak. - Men is Woensdag begon nen met het afbreken der uiteinden van de schoone brug over de vaart naar Komen, dichtbij het kasteel vanMcvrouw Mahieu... Hoe is het nu met de vaart-kwestie gele gen...? Zal men eensdaags er in gelukken gevoelens over te zetten iri de zielen zijner toehoorders Wat de spreker wonderwel heeft voorge dragen en aangetoond, 't is hoe de schilde rijen der Primitieven de rechtgeaarde uiting zijn van het karakter en de zeden van het Vlaamsche Volk in de XVe eeuw. Twee groote trekken kenschetsen dat volk zijne uitbundige levenslustigheid en zijn diepen godsdienstzin. Die levenslustigheid', die brood dronkenheid, die welstand werd realistisch weergegeven, en aan een anderen kant ge louterd en getemperd door het verheven mystieke, dat zijnen ernst en ingetogenheid neerlegt, zelfs op de figuren die het meest naturalistisch worden opgevat. Dit is de a'Igemeene indruk die onweer staanbaar opwelt en opbruischt uit de tafe reelen van Broederlam, van de Van Eyck's, van Dirk Bouts, van Van der Weyden, van Robert Campain, van Van der Goes, van Memling, van Genaard David, die daarom ook nationale, VlaamSche schilders zijn in den echten zin des ''tvoords. Hunne doeken zijn als photos die in volle waarheid en echtheid den geestestoestand van het Vlaamsche Volk in de XVe eeuw doen blijken en dat volk door alle eeuwen heen en aan alle volkeren gunstig zullen doen kennen. Langer kunnen wij over die geestesver- verkwikkende voordracht niet uitweiden. We ze het voldoende te zeggen dat Hoogleeraar Da lezers van Het Ypersche Volk zullen zich nog wel herinneren dat er ten nadeele van den heer Delmotte, suikeriihandelaar te Hout- hem, over een viertal w»ken een rijwiel ont vreemd werd te Komen Een dag of twee nadien bood een persoon die zegde Vandaele te heeten, en papieren tot staving ziins gezegden toonde, een rijwiel te koop ter herberg Café Suisse - te Wervick aan den spotprijs van 29 fr. de her bergier Edmond Bille, ter goeder trouw zijnde en in het bijzijn van getuigen kocht het rijwiel. Donderdag morgend was hij niet weinig ver baasd bij den heer politie-commissaris ontboden te worden, waar hij vernam dat dit het rijwiel was van den heer Delmotte, door Vandaele ge stolen Edmond Bille kreeg van den eigenaar 20 fr. terug. Den dief zit voor het oogenblik te Kor- trijk in 't gevang voor diefstal gepleegd te Meenen. Verdronken Maandag namiddag was de 19 jarige Omer Desbonnets. uit zijne woning, groenstraat, vertrokken. Zijne ouders ongerust over zijn lang wegblijven vermoedden een ODge- luk. Dinsdag morgend vond men zijne vest langs de Leie, en een paar uren nadien heeft men ach ter de fabriek Gratry zijn lijk opgetrokken. De ongelukkige, zoon van Xavier Desbonnets-De- backer, werd Vrijdag morgend ter aarde be steld. Katholieke Volksbond. Maandag 12 Mei, 2D Sinxendag. om 10 ure en 1/2 voormiddag algemeene vergadering in het Katholiek Gild- huis. De leden van den Volksbond, alsmede de zen der K. J. W. worden dringend verzocht de vergadering bij te wonen. Aanhouding. Verleden zondag hebben 2 politieagenten, van Werviek Belgie, eenen inwo ner van Wervick, Zuid (Frankrijk) bij de brug aangehouden, die in Belgie nog gevangenis moest doen. Toen zij op het punt waren den kerel bij den kraag te vatteD, sprong hij in de Leie, waar men hem heeft moeten uittrekken, anders zou bij verdronken geweest zijn. Deze aanhouding bracht natuurlijk gansch de Brugstraat in rep en roer. -v-yyy ELVERDINGHE Boerengilde Heden Zondag 4 mei ten 7 4/3 ure is er maandelijksche vergadering met he volgende dagorde4. Verslag 2. Aanspraak ei mededeelingen 3. Vernieuwing van een dee van den raad i. Gewone werkingen van di aankoopafdeeling. Kath J. Wacht: Op bare laatste vergaderin) van verleden Zondag heeft de Kath J Wach een nieuwen voorzitter gekozen in vervangini van Arthur Deconinck die om gegronde reden van zijn ambt afziet. Met meerdetheid vai stemmen werd Aimé Deconinck als den be kwaamsten aangeduid en uilgeroepen. Na me algemeen handgeklap en eenige woorden va: AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiken West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCK HAVAS, te Brussel- INSCHRIJVING fturtea België vraebt er bij. Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. UITGEVER DRUKKER

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1