Bijvoegsel aan HET YPERSCHE VOLKvan Zaterdag 3 Mei 1913 TRIMARD'S tsG&aDD6liii (PE| HSBOPISSEPIEUl "De Blindgeborene,, I Het Ypersche Volk YPER WERVICK Ut MENGELWERK N° 23 V. WROEGING M. Valère BOUCKENOOGHE Leest en Verspreidt Volksontwikkeling-Vakopleiding St-Vineentius Genootschap. Katholieke Jonge Wacht. Soldatenkring. Het is bij onop- ettendheid dat wij,in het nummer van ver eden week het volgende vergaten in te lasschen. Allen naar het Volkshuis, op Zondag 4 Mei, allen naar De Blindgeborene. Leve de overwinningschrijft p. bi GODSDIENSTIGE TIJDINGEN De Wereldtentoonstelling te Gent Grooter en schooner dan alle voogaande wederlandsche tentoonstellingen in België, zal de Expositie van Gent den roem van het Vaderland en van Vlaanderen's hoofdstad de wereld rond verkonden. Wat is ons kleine België toch grootsch en machtig onder al de landen der wereld Gent, de stad van handel en nijverheid, Zicht op Oud-Vlaanderen Photo Antony, Yper de stad van kunsten en bloemen heeft zich zelf overtroffen, én. was Gent groot in het grootsche verleden, we vragen ons af óf het ooit zoo groot was als heden 1 Benevens den omstandelijken luister van den feesttooi, rijst de Artevelde-stad als verjongd en vernieuwd voor het bewonde rend oog der bezoekers, Belgen en Vreem den, dank de ontelbare monumenten kas- teelen en woonsten uit de glorie- tijden van bet heerlijk verleden... Gaat dat zien en bewonderen, Vrienden Lezers.... De Tentoonstelling b9nevens de vreemde pracht-paleizen, de bel- gische gebouwen waar de voort brengsels van handel en nijverheid, van 's menschen vernuft en wijs- beid ten toon staan, benevens de altijd bijkomende aantrekkelijkhe den, de betooverende af deeling OUD VLAANDEREN. Daarover hebben wij reeds een geïllustreerd artikel gegeven. Van daag nog een ander hoekje... Dit zicht ontslaat ons van alffn verde ren uitleg en lofbesprekiBg... 't Is effen af prachtig... Vrienden Le zers, beziet dit... en gaat het zien in de werkelijkheid en bewonde ren.... Doch iets bijzonders moeten wij doen opmerken. Ook de Yper- Bche bouwtrant is in OUD VLAAN DEREN afgebeeld én.... bij het opt ningsfeest. werd het banket op gediend in de feestzaal van het nagemaakte Nieuwerck van Yper. OUDE KUNST IN DE VLAANDEREN dit is tijtel van afdeelingoude-kunst-tentoon- stelling ingericht in de lokalen van bet Museum van Schoone Kunsten. Alles wat betrek heeft met Viaamsch midden, met het burgerlijk, godsdienstig en maatschappelijk VlaamBcheleven,met de VlaamBche schilder- beeldhouw- tapitsiers- en mobileeringkunst is daar verzameld. Yperlingen, die de Gentsche Wereldten toonstelling bezoeken zult, laat niet na ook die afdeeling in oogenschouw te nemen aangenaam zal het u zijn aldaar de Ypersche deelneming zoo van stadswege als van bijzondere ingezetenenO bestatigen.... Dit is het werk van M. EDM. LIÉGEOIS, den bewaarder van ons Stads Museum, lid van het uitvoerend comiteit van OUDE KUNST IN DE VLAANDEREN. De tentoonstelling werd officieel geopend op Zaterdag 20 April 11. door Z. M. Koning Albert, H. M. Koningin Elisabeth, Z. K. H. Prins Leopold, hertog van Brabant. Wij zijn gelukkig u, hier, de koninklijke familie (geleid naar de tentoonstelling door M. G. Cooreman, staatsminister, voorzitter van het algemeen uitvoerend comiteit; M.Braun, burgemeester van Gent en M. Gallier voorzitter der Bloemententoonstelling) te kunnen voorstellen naar eene photo ge nomen op den openingsdag door M. ANTONY photograaf te Yper. Onmogelijk een gedacht te geven van den vaderlandschen geestdrift waarmede Koning, Koningin en Prins ontvangen werden te Gent...'t Gaat alle inbeelding te boven. De Gentenaars en de toegestroomde Belgen hebben willen een klinkend antwoord geven aan republikeinen en socialisten... De Bel gen beminnen hun Vaderland, houden aan de nationale instellingen, zijn gehecht aan het Koningdom... Leve de Koning Leve de Koningin Leve Prins Leopold 1 Vervolg 1- Lang bleef hij nadenken vooraleer in zijn bed te gaan gansch zijn leven tooverde vcor zijn geest op en hiji voelde zoo die grootheid van zijn schuld en dc zwaarte van zijn ongeluk. Hij sliep ongerust en droomde gansch den nacht door. In zijn slaap zag hij Klaar en duidelijk zijn grootmoedertje voor hem slaan, ze keek hem met stil-verw ij lende blikken aan, wijl er groote tranen uit beur oogen lolden, en ze wees naar den hoek der barak, op een bed, waarop hij ook duidelijk zijn vader, Pier Braem, bleek en uitgemergeld, verkende. Hij ontwaakte, nat-bezweet en schrikkelijk benauwd. Zeer vroeg in den morgen, kwam de boer hein opkloppen; hij bleef wachten aan do deur en toen Remi aangekleed was, nam de baas hem bij der hand en, zonder spreken, leidde hij hem in de slaapkamer zijner moeder. Daar lag het vrouwtje, wit 'lijk was, op het witte bed, met de handen gevouwen, over- eerde, 'dood. Remt knielde en nevens hem stoop de boer, wecnend en droevig snikkend, met do lippen op zijn moeders handen, stamelend door zijn tranen Maman Maman I Petile mère adorée En Remi snikte en stamelde mee Moedertje Moedertje Van dien stond af was hij ganseh gekeerd en dezelfde mensch niet meer. God was tot hem genaderd, omdat zijn ziele in berouw zuchtte. En hoe meer hij het grievend berouw ge voelde, hoe meer hij zijn schuld inzag, en hoe meer al zijn oude, goede gevoelens dc bovenhand kregen. Nog nooit 's levens had hij zijn ouders zoozeer bemind, en hij spaarde en spijkerde nu, oin honderd frank bijeen te krijgen, en ze, met een brief, waarin hij zijne liefde en rouvvmoedigheid zou uitstorten, naar huis te zenden. O I hij verlangde zijn hert uit. Teen de oude bekoringen hem overvielen, toen al het bederf dat hij zoolang meester gelaten had, hem besprong, dan bad hij, ver stierf zijn goestingen en dacht aan 't Puide- ritstje en aan Marietje Crepeele. Neen, neen hij geloofde niet meer wat Pol van haar zei. Zijn oogen waren opengegaan. De FLORALIES De opening der Wereldtentoonstelling begon met de opening der bloemententoonstelling of FLORALIES». Alle vijf jaar is er te Gent de belgische bloemenstad bij uitmuntendheid zulk eene tentoonstelling wier vermaardheid en roem de wereld door bekend is. De FLORA LIES i) van dit jaar overtreffen alle voor gaande. Geen stad, geen land in de wereld heeft ooit zoo iets te zien gekregen. Deze tentoonstelling sluit dezen Zondag 4 Mei. Wij geven hier ook een zicht op een deel der groote bloemenzaal, ook naar eene photo van het huis Antony van Yper. r*l Die korte schets mogen wij niet eindigen zonder een bijzonder woord meê te deelen over een feit, misschien zonder voorgaande in de wereldvermaardheid van Yper. Aan de Gentsche FLORALIES nemen ook deel bloemkweekers uit andere belgische steden, zelf uit vreemde landen. Zoo is de Engelsche deelneming aanzienlijk. De Gent sche specialiteit bestaat vooral in de A na lees de Engelsche in de (Eillets of angelier. Wij lazen in BrusBelsche dagbladen; de Engelsche ceillets staan verre boven alle andere doch de YPERSCHE komen ze dicht bij Wij hoorden een specialist zeggen: het zal niet lang meer duren eer de YPER SCHE ceillets d<n Eogelschen kweek zullen overtreffen. Dit is meenen we te verstaan van de algemeenheid der ten toonstelling, immers de bijzonder soorten nader beschouwd en vergeleken, is YPER reeds vooraan in meer dan een oogpunt. Zoo is 't Is dat geen vermaardheid voor onze stad én, waardeeren de Yper lingen die eer en dien roem genoeg Doch Yper heeft die vermaardheid te danken aan den vernuftigen vakman-bloem- kweeker, wien de eerste en grootste eer toekomt, bestuurder van de «Société horticole Yproi sen. Aan hem de lofbetuigingen van alle Yperlingen. De Jury der FLORALIES heeft aan M. VALÈRE BOUCKENOOGHE de volgende onderscheidingen toegekend Een GOUDEN EEREMETAAL voor een lot van 24 variëteiten amerikaansche ceillets Een EERSTEN PRIJS MET ZILVEREN EERE METAAL voor eene vase met 24 amerikaan sche eenkleurige ceillets Een VERGULD EEREMETAAL voor een vase bevattende de SCHOONSTE collectie rooskleu rige ceillets Hertelijk, hertelijk proficiat Waardeeren de Yperlingen genoeg de vermaardheden hunner roemrijke stad vroegen wij,... wij voegen erbij Schatten de Yperlingen naar weerde hunne bekwame en groote vakmannen en specialisten Wij kunnen niet beschrijven met welk talent, welke kennis van zaken, met welke zorg en toewijding M. Valère BOUCKENOOGHE zich gelegen laat aan zijn bestuur, aan zijne specialiteit. Keurig werk, groot werk legt de ver maarde bloemenkweeker af... en hoeveel weten het in Yper? Soms lastig,zorgwekkend werk, maar altijd geliefkoosd werk houdt M BOUCKENOOGHE bezig... doch de reeds vroeger behaalde onderscheidingen, en de nu laatst gewonnen op de wereldberoemde FLORALIES te aGent zijn niet alleen de belooning van zijn kunstwerk maar ook de verheerlijking van zijne kennissen en zijn uitstekend talent. M. BOUCKENOOGHE wij wenschen U, herte lijk, voort wel te varen in uw kunstwerk, in uwen oveitreff lijken bijval... en dat gij eens Engeland mochtrt voorgoed verslaan. ja, dat zult ge Yperman. hij voélde dat het al leugen en laster was cn dat ze het braaf cn deugdzaam kind van altijd was gebléven. Hij voelde zoo bitterlijk zijn onWeerdig- heid en nu wilde hij weerom eerlijk en vroom en zuiver wordenmisschien zou ze hem nog vergeven, om zijn diep berouw en recht zinnige bekeering. Dc boer was den jongen dankbaar, omdat hij zoo bedroefd w'as bijl het afsterven van zijn Mamatje en naderhand bewonderde hij de groote gemoedsveranderingen welke hij in hem bespeurde. Hij herkende hem niet m-cer, neen, 't was dezelfde mensch niet meer... Allo mörgenden en avonden bad hij nu god vruchtig en 's Zondags hoorde hij, zonder ooit 'te kort te zijn, misse tc Blanc-Mesnil. Pol D'IIaene zocht hem op, maar Rcrnï ontvluchtte hem of zegde rad-af 't Is nutteloos gepraat, Pol; die tijden zijn voorbij en 'k gave de helft van mijn leven om ze terug te hebben. Dan verliet Pol hem, stampend en vloekend, en na drie- viermaal afgeschept 'geweest te zijn, liet hij hem in vrede en beestte vooa*t: alleen. Remi wenschte niets beters dan gerust en alleen gelaten te worden, alleen met zijn berouw, zijn diep zielelijden, dat ook zijn grootste genot was. Hij wrocht lijk een leeuw, 'om geld, zeer veel geld te winnen voor zijn huis en zoo, Vrije tribune Een der gewichtigste vraagstukken welke reeds geruimen tijd onze sociale mannen op houdt is zeker wel de vakopleiding. Gewichtig in der waarheid, daar van haar niet alleen het leven van talrijke volksjongens maar van gan- sehe familiën ja van bijna gansch de volksklas afhangt. Eindelijk zien wij dat talrijke burgers, zelfs werklieden er de noodzakelijkheid van begin nen in te zien Toch is het niet overbodig er nogmaal over uit te wijden. Stellig wordt het bewezen dat de beroepsop leiding bij een jongeling zeer nauw verbonden ligt met de opleiding welke hij op de lagere school geniet. De mensch immers is een har monisch geheel van arbeidskracht waarin alles samenweikt, niet enkel zijn zintuigen en lede maten maar ook zijn geest zijn verstand, zijn inbeelding-kracht. Door zijn zinnen neemt hij de indrukk n der buitenwereld in zich op verwerkt ze lot begrippen en oordeelen. maakt ze tot het materiaal van geheel zijn denkkracht. Door de band voert hij uit en drukt op het uitgewrochte den stempel op zijner persoon lijkheid. Door het verstand verwerft hij kennis inzient, wijsheid, door de band verkrijgt hij kracht veerdigheid en vlugheid. De mensch is niet alleen een henkend maar ook een voort brengend wezen hij v-rveerdigt allerlei werk tuigen zelfs die welke zijn kunst en wetenschap ter hulp komen. Kennen en kunnen, denken en uitvoeren, theorie en praktijk moeten steeds hand en hand gaan. Prak ische bedrevenheid, smaakvolle en kunstige voortbrenging zijn naast degelijkheid meestal het gevolg van betere kennis en meer wetenschappelijke ontwikkeling van den werkman. De wetenschap is de macht riep Baco uit, edoch de vooruitgang op stoffelijk gebied mag de zedelijke belangen niet krenken. Beiden boeven gepaard te gaan ten einde de econo mische ontwikkeling vooruit te helpen. De ondervinding leert dat alle opvoeding begint met arbeid. 't Is het princiep der froebelinrichtingen onzen bewaarscholen. Men tracht er bij het kind eene drift van bezighou ding te ontwikkelen. Men wakkert het steeds aan zijn best te doen ten einde iets voort te brengen. Eilaas wanneer het kind de school verlaat, om op de lagere school zijne leerjaren te voltrekken wordt maar al te dikwijls deze schoone inrichting verwaarloosd, en dit vooral bij de jongens. Bij de meisjes is het gelukkiglijk wat beter gesteld dagelijks wordt er een tijd besteed aan handwerk. Maar waarom zou men zulks in de jongensschool ock niet kunnen aanwenden Zou men er geen grondig teekenonderwijs kunnen geven? De eerste begrippen van schrijn werk aanleeren Eenige noties geven over het beeldhouwen of op den buiten lessen van plantenteelt 't Is hetgeen de 4e graad van het onderwijs zal betrachten, en ter loopsgezegd de Heer minister Vande Vyver heeft onlangs te Brugge voor de vergadering der Bplgiscbe Katholieke jonge Wachten verklaard dat de regeering krachtig besloten is de schoolwet door te drijven. Laten wij hopen, doch zou er in tusschen tijd reeds niet eenige dier instellin gen kunnen aangewend worden (Per naaste over de eigenlijke opLiding in de Beroepsscholen, en eindelijk over de opleiding in den werkwinkel). Een Volksvriend. Gemeenteraad. Terechtwijzing. In ons verslag over de laatste zitting van den Gemeenteraad is een misdruk geslopen. Sprekende van het art. 6 van het reglement op de cinemas waarbij de kinders beneden de 14 jaar moeten vergezeld zijn van vol wassenen, heeft de heer Biebuyck een twij fel uitgedrukt over de genoegzame kracht dadigheid van dezen maatregel. Hij heeft voorgesteld allen toegang te verbieden aan kinders beneden de 4t jaar (en niet beneden de 14 jaar zoo het gedrukt stond verleden week in Het Ypersche Volk. Zondag laatst heeft het genootschap van St-Vincentius te Yper, er ook aangehouden de verjaring van den grooten stichter Ozanam te vieren, 's Morgens ten 7 ure was er alge meene Communiemis voor beschermleden en beschermden in de Kapel der Arme Claren 's avonds vergadering in de groote zaal van St-Vincentius' College. Het Patroonfeest van de K. J. W., Zondag laatstleden gevierd, is zooals voorgaande jaren goed afgeloopen. 's Avonds te voren had de algemeene teestvergadering plaats De spreekbeurten van M. V. Seys, voorzit ter, E. H. Verduyn, onderpastor op Sint- Maartens en E. H. Proost werden afgewis seld door zang en spel. Sprekers hadden het vooral op de kracht dadigheid en de overtuiging die durvers maakt dewelke het menschelijk opzicht on der de voeten treden en overal hunne plich ten kwijten. En het waren overtuigden en durvers deze die 's anderendaags deelnamen gezuiverd in het lijden, op den winterkant met de ponk naar 't Puidenestje terug te koeren, voor altijd, voor altijd... Nu was hij weerom Remi Braem, de koppige jongen cn, als hij nu wilde wilde hij met een goê koppigheid, die niet enkel op men- scholijke kracht steunde. Ja, hiji wilde, met de koppigheid der heiligen. Het 'zalig oogenblik was aangekomen, waar op hij honderd frank te goed had. Zijn baas bestelde ze hem geerne en Remi zond ze naar Stroombeke vergezeld van een over schoen briefje, waarin hij al de schatten van zijn kinderhert uitstortte, zijn plichtigheid bekende en zwoer, dat hij enkel zou leven voortaan, om zijn ouders gelukkig Ie maken. Toen alk-s nu kant en klaar was en de brief verzonden, was hij zoo tevreden eene groote kalmte daalde in hem en balsemde zijn ziele hij vond den last van zijn schuld ver minderen 011 smaakte zijn toenadering tot God. Een groote begeerte rees in hem op, naai den volkomen vrede en hij verlangde naar den Zondag uit al de krachten van zijn hert dan immers zou pastor Denys weer om zijn jaarlijksch bezoek doen aan dc Maatjes, in de kerk van Fontenay-en-Parisis en hij wilde dén zendeling opzoeken en zijn ziel ontlasten, want hij was beschaamd voor God en hankerde naar de zuivering, om met Hem gemeenzaam te mogen omgaan. De verandering in den jongen was zoo aan Algemeene', Communie, Hoogmis en optocht door de straten van de stad. Gij, koene strijders, gij ware katholieke Jonge Wachters, houdt Btand, volbrengt uwe plichten, werkt onbaatzuchtig mede voor t goede... weest mannen, houdt u recht en vreest voor niemand... De Yperlingen kennen bij name het werk van den soldatenkring bestuurd door E. H. Ryckeboer, krijgsalmoezenier. Velen verstaan hoe noodig zulk werk is en hoeveel goed het sticht bij de jonkheden uit het huiselijk midden geroepen om onder de wapens het tijdelijk kazernleven aan te gaan. Zijn er veel gevaren in den soldaten tijdwellicht meer dan elderser zijn ook voor de overtuigde christene jongelingen middels ter hand om de gevaren te vluchten en te overwinnen, vnl. den Boldatenkring. Hoe aantrekkelijk, hoe aangenaam, hoe schoon de Ypersche soldatenkring is, dat weten de oningewijden niet, dat weten wel de soldaten zelf en hunne vrienden.De Yper sche soldatenkring, stichting en werk van E. H. Krijgsalmoezenier, bevat eene aller aangenaamste en liefelijke feest-en speel zaal met tooneel erbij en bibliotheek. Daar nevens ligt eenen schoonen hof, met bolbaan en gymnasinstellingen en t' enden uit iB nu sedert enkele maanden eene echt prachtige kapel gebouwd en gemeubleerd,waar alle Zondagen de soldaten-mis gezegdwordt, waar ook alle jare de soldaten hun Paschen hou den. E. H. Krijgsalmoezenier spaart noch moeite noch onkosten om den kring altijd aantrekkelijker te maken. Verleden week had de installatie plaats van een grooten Cinema. Woensdag avond was het de openings-vertooning voor de soldaten en Donderdag voor de beschermeis van het werk van den soldatenkring. Deze laatste vonden alzoo eens de goede gelegenheid om heel de inrichting van den soldatenkring in oogenschouw te nemen en te bestatigen welk al goed daar uitgewrocht wordt. Zondag te 6 ure 's avonds zeer stipt, in de groote Tooneelzaal van het Volkshuis, op voering van De Blindgeborene De Tooneel leider M. KAREL BOSTYN heeft zijn spelers afgericht... de zang- en muziek leider, M ALB. VAN EGR00 heeft zijn zangers en muziekanten geoefend... M. CAM. BRILLON kunstschilder,heeft het tooneel afgemaakt... alles is gereed voor de prachtvertoomng. Veel liefhebbers zu'len opkomen, niet alleen uit stad maar ook uit het omliggende en zelfs uit verdere steden... Zulks verwon dert dezen niet die weten met hoeveel kunst smaak en keurige zorg alles is voorbereid geweest door talentvolle mannen, door een drachtige samenwerking... Het Ypersche Volk durft verhopen dat het groote Yper sche publiek ook talrijk zal aanwezig zijn... om te genieten van eene hoogere vlaamsche kunstvertooning, om de kunstenaars en spelers aan te moedigen en toe te juichen. Het Ypersche Yolk deed in zijn nummer van zondag laatst op de bladzijde, allerbest uiteen, hoe armmoedig, hoe vernederend het met de A-W. is afgeloopgen. Wij zouden daar op zelfs niet terugkeeren ware het niet dat onze Sosjes bier in 't leugenaarsconcert, de beroeps leugenaar van Brussel. Gent enz. enz. nog den baard willen afdoen. In het rood lste Meinummer van Zondag laatst dat ergens in de eene of de andere bloedkuip heeft liggen weeken. Zoo rood was het komt P. BI. wederom met nen hoop zottemanspraat wederom voor den dag. De tijnoor, die nooit geen regel leest buiten de kolonnen van den meesterleugenaar en den artistmenschenfopper den Achteruit peist dat de Wervickanen nog meer weten dan hij, en hij denkt alzoo met allerhande leugens voor den dag te mogen komen. Hij is er zoete meê Buiten een paar dozijnen rcö partijgenooten, die niets anders mogen lezen dan de scbabouwelijke leugens van Achteruit is er niet één mensch op Wervick die niet heel wel weet, dat de zotte legende van van 450 000 werkstakers eene roode bluf is en eene schreeuwende leugen. Iedereen weet, dat de officieels cijfers welke de Sossen niet lezen mochten dagelijks bewezen dat de rcó klinkleintrekkers txoee werkstakers voor eenen zagen, dat zij bergen leuvens vertelden en hunne wenschen voor werkelijkheid namen, ledereen weet, dat onder 25P.00O stakers byna de helft gedwongene stakers waren, die geerne, dood- 'geerne hadden willen werken, maar die 't zy door't sluiten van talrijke fabrieken,'t zy door de dreigende houding der rustige roó stakers olwel niet konden werken, ofwel niet dorsten, ledereen weet, dat er op de 9 provinciën slechts twee waren, waar de werkstaking van bedied is geweest en wel in die provinciën waar er gestaakt wordt uit louter liefhebberij, of om eens ferm op rabotle te kunnen gaan 1 Ieder een weet, dat het getal stakers, de gedwon gene meegerekend, nog het zesde deel niet groot dat ze in het oog sprong... De schuwe straal was uit zijn oogen verdwenen en in zijn blikken lagen nu stille weemoed en ge latenhc-id. Zijn houding was dezelfde niet meer, en zelfs uit Zijn kleederen was de plooi van losheid verdwenen. De Fransche en Vlaamsche vloeken werden eerst geradbraakt en bleven in korten tijd geheel achter. De boer deed hem de opmerking en Remi, in eene plotse opwelling der ziel, vertelde hem gansch zijn stil, 'gelukkig, eerlijk leven in Vlaanderen, zijn verval in Frankrijk, zijn ommekeer en verlangen naar herstelling. De boer, die katholiek was... op-zijn-Fransch, on zelf weinig de kerk van binnen zag, was toch getroffen door de rechtzinnigheid van den jongen en hij gaf hem moed en zegde goedig Ja, jongen, loop maar hij uw paslorke Remi had geen woord gesproken over zijn werkmaat, maar "de boer kende te wel de wereld; hij liad al jaren de Belgische uitwijd kelingen en vooral de trimards aan het werk gezien, en hij ondervroeg Remi over zijn betrekkingen met Pol D'Haene. De jongen langde uit, eenvoudig en zonder zijn eigen Zeiven te versehoonen, hoe Pol hem in het verderf had meegesleept. Dc boer knikte nijdig en groldeJ Die leelijkaard U uitmaakten van het getal werklieden in Belgie gebezigd. Maar wat iedereen in 't bijzonder weet, 'tis, dat de Socialisten stapelzot moeten zijn om te durven overwinning roepen Hewel vrienden, dank je met zulke overwinningen 1 De Sossen slachten van de Turken, als de die een ferme troetelinge kregen van de Bulgaren en aan 't loopen moesten gaan, wapens en bagage in den brand latende als ze vernederd, overwonnen, uitgeput t' einden en toe de vrede moesten vragen, hewel dan nog kraaiden zij luidkeels victorie en bazuinden hunne overwinning de wereld rond En nu dat de Sossen ook eene Turksche overwinning hebben behaald, razen zfj van Socialische zege, van klerikale toegeving, van ei en van 15, maar ze zwygen als vermoord, als net er op aankomt te bewijzen dat de werksta king de roode eiscken van een luizensprong heeft doen vorderen. Victorie roepen is voor de Sossen gemakkelijk, daartoe behoeven zij maar te gapen, doch de victorie werkelijk behalenen dat nog door onwettige en afkeurende middelen, is heel wat moeilijker, daartoe hadden er bij de reeds bestaande domkoppen nog eenige hon derdduizenden andere moeten loopen om aan zulke overwinning meê te helpen en een paar mihoen ezels meer om eraan tegelooven 1 Doch dat is niet zóó geweest, want verre het grootste deel werklieden, de vlaamsche vooral zijn nog niet rijp voor Gheel D bedrogene socialistische werklieden zelf weten maar al te we! dat zy door hunne leiders in doekjes zyn gelegd geworden. De geestdrift en de vreugdeblijken zyn by die schamele lieden verre te zoeken en de roode generaals zelf werden om de overwinning op eene aardige wijze geloofd en geprezen. Zeg dan Pé, als 't bij u is van Leve de over winning zeg 1° Waarom de socialistische stakers na de beslissing van bet rood congres geweigerd heb ben het werk te hernemen niettegenstaande het uitdrukkelijk bevel van den rooden état major 2° Waarom méér dan één député of ander rood kopstuk als zy de beslissing van 't rood congres aan de stakers gingen aankondigen voor bedrie gers, leugenaars en fainéants werden uitge scholden 3e Waarom de stakers te Leuven, hij het ver nemen van de behaalde overwinning het Volkshuis kort en klein wilden slaan, zoo de politie er niet bij tjjds ware tusschen gekomen 4° Waarom citoyen Papin, socialistisch volks vertegenwoordiger, bij zijne terugkomst uit Brussel, aan zijne nieuwsgierige vrienden die hem aan de statie te Bergen afwachtten, zei Wij hebben een klein beetje meer dan niets verkregen» 5° Waarom diezelfde citoyen Pepin, nu vuur en vlam spuwt op den liberaal Masson, hem politieke weerhaan en jesuitenleerling noemt? 't Is nochtans Mr Masson die de socialisten de groote turksche overwinning bezorgde 1 6° Waarom Mr Masson nu door de socialisten beschuldigd wordt de oorzaak te zijn van het mislukken der werkstaking en van het achter- uitboeren der socialisten 7° Waarom citoyen Troclet, insgelijks socia listisch volksvertegenwoordiger tot Luik door eene bende werkstakers werd achtervolgd om rekening te vragen over zijne stemming in 't congres, en waarom die stakers riepen A bas Troclet 8° Waarom citoyen Mansart, nog een der roode volksvertegenwoordigers in 't volkshuis van La Louviére werd uitgejouwd en allerhande lieflijkheden naar het hoofd geslingerd Waar om de stakers riepen dat zij de werkstaking zonder hem zouden herbeginnen 9» Waarom, na de overwinning en de be slissing van 't congres, den arbeid te doen her nemen, de socialisten van Dour, Elouges, Je- mappes, La Bouverie enz. enz. het voorzetten der werkstaking hebben gestemd Zeg Pé, zult ge laten weten waarom Als ge dat durft, dan zult gij voorwaar rechtzinnig moeten zijn! maar gij zult het niet immers de genaamde overwinning waardoor heel den roo den kluis in slaap wordt gewiegd is uwe over winning op 't papier en een geschreeuw van. achter den vieren De Mier. GENOOTSCHAP VAN SINT-PIETERS PENNING Inzameling van het jaar igi2 DEKENIJ YPER. Bixschote 76 65 Boe- singhe 130,07 Brielen 37.00 Dickebusch 100 00; Gheluvelt, 97 00; Hollebcke, 65 00 Kemmel 60 00 Langemarek 190 00; Sint-Jul liaan, 29 10 Le Bizet. 23.00 Neerwaasten 47 00 Ploegsteert, 62.00Poelcapelie, 230.00 Sint Jan, 30.10 Vlamertinghe, 201 00 Voor' mezeele, 80.00 Waasten, 295 00 Westnieuw- kerke, 225 00 Wulverghem, 64 00 Wytschae- te, 1160; Yper: St Maertens, 501,15; St-Pie- ters, 251.70 St-Jacobs 355,25 St Niklaais, 150 00 Zillebeke, 180.00 Zonnebeke, 293.50. DEKENIJ POPER1NGHE Beveren, 115.00J Crombeke, 100.00 Dranoutre, 59 37 Elver- dinghe, 160.00 flaringhe, 93.80 Locre, 100.00 Noordscbote, 128 00 Poperinghe, Sl- Bertinus, 575.00 O. L. Vrouw, 323 70 St Jan, 350.00 Proven, 255 00 Reninghe, 193,10 Reuinghelst, 145.79 Clytte. 45.00 Rousbrug- ge, 185 00 Sint Jan ter Biezen. 113 00 Stave- le, 160.00 Watou. 415.00 Westoutre, 113.00; Westvleleien, 83 10 Woesten, 103.15 Zuyd- schote, 55.00. ANDERE PAROCHIËN IN 'T ARRONDISSE MENT. Becelaere, 650.00 Comen, 120,75 Gheluwe, 419 50 Ilouthem, 60 00 Ten Brie len, 5100 Wervick, 340.75; Zantvoorde, 85.10; Passchendaele, 256.25. BISDOM BRUGGE. Aartspriesterdom Brugge, 2958 60 Dekenijen Brugge Zuid, 4421 90; Brugge Noord, 2010,30; Avelghem, 3083 96 Dixmude, 2063.10 Ghistel, 2291.14 Kortrijk, 6202,24 Meenen, 4774.70 Oostende, 1657,55; Poperinghe, 4034,99 Rousselaere, 3264,16 Thielt, 6595.09 Tbourout, 4661.15 Venrne, 4010 00 Yper, 4084.02. Semena- riën, 115 50 Collegiën en Gestichten, 744.85 Gestichten en Pensionnaten, 278 00 Bijzonde re giften, 3150.00 Totaal 60.397,75 Jlij zelf nochtans, nam dat al zoo hoog niet op, maar hij zag het zielelijden van den jongen, en hij had er deernis mee en gaf hem moed en kotterde hem aan, na de campagne zoohaast mogelijk naar huis te kee- ren. En zoo was de langgewenschte Zondag gekomen... Met den noen zette Remi uit per rijwiel, mensch alleen, gejaagd, mjet de koorts tus schen vel en vleeseh, vol verlangen en vol vrees. Onderwege gerocht hij bijl den hoop, doch hij vond geen enkel vriendenwezen hiji had immers geheel den zomer uitgezet met Pol D'Haene cn nooit kennis gemaakt met de Maten uit het omliggende. Hij vond er nu mennen van Hooglede, Staden, Gits en Roes- sélaene, doch geien enkel Stroombekenaarj Evenals verleden jaar, was de speelboek niet vergeten cn toen ze Fontenav nader den, slapten ze van hun rijwiel. Den fijn- tige kérel, van Sint-Jozef-onder-Hooglede, trok vooraan al spelende, en de tonen klonken en de bassen grolden, dat de honden er van huilden op de boeren-hoven, en dat de Maat jes den last van den trot niet gevoelden onder de brandende, stekende zon 't was uit den duivel geestig Als de speleman een oogenblik zijn boek liet rustep, was liet een woordenschermutse- ling, een gedurig kruisen van zotte stekken en sneu ven. j "ffiordt voortgezeta

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 3