Binnenland Buitenland De Wereldtentoonstelling van Sent YPER HRRORDISSERIEJIT 48e Jaar Nummer 2464 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 17 Mei 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE flurhelijlte Utakndtr m^- Balkanoorlog YPER POPERINGHE WERVÏCK ■iÈ Telefoon N° 5z Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTERSTRSflT, 3 6, YPER VOOR T HEELE JAAR Prijs per Nummer 5 centiemen. 12 Mei 1863 - 12 Mei 1913 Vijftigste verjaring van den afkoop van de Scheldetol Mutualisten-landdag De Schoolwet De Kamer Hevig gevecht in Marokko Windhoos op de Philippijnen rrrrr*r»T»«.r.,.. *1 Regeling der spelen in Frankrijk Vorsten op bezoek Ontploffing op een torpedoboot Botsing van twee militaire treins Stadsharmonie. Concert Op Zon dag 18 Mei 1913, te 12 ure. Cercle Symphonique Yprois Naar de vrede Gevecht tusschen Bulgaren en Grieken De nieuwe Albaneesche staat Belangwekkende vondst. Men (Y - t - T- r- m Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't biad 0.30 de regèt. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen bulten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCK HAVAS, te Brussel- INSCHRIJVING bulten België vracht er bi/. Zondag 18 Mei 1» Zondag na Sinxen. Feest van de Allerheiligste Drievuldigheid. Evangelie van den Zondag In dien tijd zeide Jezus tot zijne leerlingen Weest barmhartig, zooals ook uw Vader. En oordeelt niet, en ge zult niet veroor deeld worden. Spreekt vrij, en ge zult vrij gesproken worden Geeft en u zal gegeven worden eene goede, neergedrukte en geschudde en overloopende maat zal men u in den schoot storten. Want met dezeltde maat, waar mede ge uitmeet, zal u terruggemeten worden. Maar Hij zeide hun ook eene gelijkenis. Kan een Dlinde een blinde leiden 1 Zullen ze niet beiden in eene groeve vallen Geen leerling is boven den leeraar, maar iedere volmaakte zal als zijn leeraar zijn. Poch wat staart ge naar den splinter in het oog uws broeders, maar bemerkt den balk niet in uw eigen oog Of hoe kunt ge tot uwen broeder zeggen Broeder, laat mij den splinter, daar in uw oog, verwijde ren terwijl ge zelf den balk in uw oog niet ziet Huiche laar, verwijder eerst den balk uit uw oog, en dan zult ge scherp genoeg zien om den splinter te verwijderen uit uws broeders oog Maandag; 19. Vinding van het E. Kruis B. Petrus Ccelestinus, Paus. Dinsdag 20. H. Bernardus van Senen, belijder. Woensdag 2tH. Vbaldus, bisschop. Gedurige Aanbidding te Yper (Zusters van St Joseph). Donderdag 22. H. Sakramentsdag. Witte Donderdag is, als de verjaardag van het laasle Avondmaal, eigenlijk de groote feestdag van bet H. Sacrament. Daar echter de eeredienst in dien tijd van rouw niet al zijn luister kan ont plooien, werd in de 13e eeuw de Sacramentsdag ingesteld. Gedurende acht dagen viert de ge- heele H. Kerk in onvergelijkelijk schoone ge beden en lofzangen de instelling van het H. Sacrament des Altaars. De Plechtigheid van het H. Saoramentsf est is verschoven tot den volgenden zondag, d. i. 25 Mei, waarop ook de H. Sacramentsprocessie plaats heeft. Mocht by alle goloovigen de godsvrucht tot Jezus in zijn H. Sacrament aangroeien en zich uitdrukken vooruit en vooral in veelvuldige en dagel.jkeche communiën. Vrijdag 23. B. Guibertusabt. Gedurige Aanbidding te Westvleteren (Trap pisten). Zaterdag 24 O. L. Vrouw Bijstand der Christenen. zich laten leiden door de buitcnlandsche wet gevingen, overgenomen wat hij ons verwe zenlijkbaar is en volledlgd wat wij- bezitten, (onder ander voor den vierden graad. Het ontwerp zal nu door den ministerraad1 worden besproken en vervolgens door M. Poul- M op het bureel der Kamer worden neerge legd. Doch, zooals nu de- zaken staan, moet men niet verwachten Hat het nog in dezen zittijd' in bespreking zal kunnen' komen; het gou vernement zal evenwel zorgen dat het aan het hoofd 'der dagorde sta bij de heropening in November. De schikkingen van het ontwerp zijn niet gekend, Jdoeh men weet stellig dat van den schdolbon bepaald is afgezien. De "toestand van het onderwijzend perso neel zal merkelijk verbeterd worden en de vierde graad zal ingericht worden volgens de 'bijzondere behoeften van elke streek. 'tSPEL HERBEGINT! Nauwelijks is bejt ^aangekondigd dat de regeering de school wet ter Kamer gaat neerleggen, of de libe rale en socialistische gazetten beginnen reeds bedreigingen te laten hooren, en hunne man nen te verwittigen dat zij' zich moeten reed houden leen nieuwen strijd- op gebied \jan schoolpolitiek aan te gaan Geene vrijheid voor de arme familievaders! Geene toelagen Voor katholieke scholen! Gee ne verdraagzaamheid en geene erkenning van jde gewetensvrijheid. Diat is en blijft het rood-blauw program- (mfa op schoolgebied. Die [mensche-n -die altijd het woord «vrij beid» -op de lippen hebben, droomen voor- \daar van niets anders dan van dwang» uit te oefenen van andersdenkenden ln Juli aanstaande zal de Scheldestad de Vrijmaking der Scheldevieren, eene gr-ootei gebeurtenis harer stedelijke geschiedenis, zoo jnauw verbonden met de geschiedjenis van het Vaderland, daar de welvaart van den na tion,alen handel ten grootsten deel;e om (niet te zeggen heel ien al afhangt van jde welvaart der haven van Antwerpen Zonder pit te. wijlden over het traktaat van Munster, in 1648, tusschen Spanje en de Nederlanden, waardoor de Scheldevaart ver boden werd, zij het genoeg te herinneren dat ■de (ha ven van Antwerpen een doodslaap gekend heeft Idie van 1648 tot 1863, meer dan twee volle eeuwen, geduurd heeft. Onder keizer Napoleon mocht Antwerpen :een herleven zien opdagen doch wanneer onder ;den Hollander de revolutie van 1830 uitbrak, waren de gevolgen hijzonder nood lottig voor de antwerpsche haven Antwer hen betaalde de overwinning van de omwen teling met den voorspoed, met het bestaan 'zelf als handelshaven. Al de ïiollandcshe handelskantoren verlieten de Scheldestad, en Willem verklaarde de Schelde weer ge-i sloten, zooals zij in de zeventiende eeuw gesloten verklaard werd. Geen schepen kwamen hog toe duizenden' i I h'av-enbcdienden en werklieden, die in deni nür f ,d^h6ef fU-er1 hollandschen tijd een goed bestaan hadden, neur, -omdat hij den Landdag met zijtnel 1 tegenwoordigheid heeft willen v-ereeren, daar Do betaling der som geëischt voor den vrijkoop der scheepsvaart werd tusschen de verschillende vreemde staten verdeeld, zelfs de Pauselijke Staten kwamen tusschen voor eene som van 5760 frank. Het deel door België te betalen, beliep 13 miljoen frank. Den 20 juli '1863 werd hét traktaat onder teekend. De afkoop van de Scheldestad mag als een der gewichtigste gebeurtenissen der regeermg vlan "Leopold I beschouwd worden. België en Antwerpen hebben het vooral te clanken aap Ide werking van Baron Lambermont. Sinds breidden zich de antwerpsche haven-I inrichtingen op reusachtige wijze uit, en tbansl is Antwerpen, tot B-elgië's roem geworden, leene van de grootste, -de prachtigste, de ïijkste haven -van gansch de wereld. Van af He vrijheid der Schelde, in 1863: verleend, is de havenbew-egjng, die 600.000' ton PER JAAR bedroeg, geklommen tot een cijfer dat soms de 600.000 ton PER VEER TIEN DAGEN beloopt. op 6 Mei iden minister ,van financiën volgende vraag gesteld del Het Algemeen Verbond der Vlaamsche Mu- tualisten van België, hield Zondag te Gen! zijn XÏIn Vlaamschen Landdag. De deelne-i ming aan die hetooging' van Vlaamsch mu- tualistisch leven was buitengewoon groot. Vo-or eene talrijke menigte werd in dei groote zaal der Hoogeschool de morgenzil-i ting geopc-nd onder voorzitterschap van M. C. Gasteel, nijveraar, voorzitter van onder-, lingen bijstand Hulp in N-o-od te St-Niklaas. Onder de aanwezigen bemerkte men MM. Standa-ert, Tibbaut en Siff-er, volksvertegen woordigers. Oki 9 uur verklaarde de voorzitter het congres geopend en stuurde een dankwoord, toe aan al de mutualisten en afgeveerdigd-enj der verschillende kringen voor hunne talrijke) opkomst Hij verleende dan het woord aan den sekpètaris, die verslag deed' over de werk zaamheden. Hij werd een oogenblik -onderbroken door liet binnenkomen van den gouverneur van West Vlaanderen, die op algemeen 'hahdge- gekLap wordt begroet. het eene aanmoediging is voor de Vlaamsche mutualisten. Verscheidene sprekers namen dan beurte lings hel woord om de aanwezigen het doel; ten het nut -der Vlaamsche- mutualistischej vereenigingen uiteen te zetten. Op het dagorde stonden namelijk de vol-, giende punten I. geneeskundige dienst in maatschappijen van onderlingen bijstand; 2. He rol -der vrouw in den onderlingen bijL stand 3. de herverzekering tusschen maat schappijen 4, het wetsontwerp der verze keringen tegen ziekte, invaliditeit en ouder--, idom. Dit laatste punt gaf aanleiding tot belang rijke gedachtenwisselingen. Daar liet dagor de Zondag niet kon uitgeput worden, werd Maandag eene tweede- vergadering gehouden. wedden tot den bedelstaf gebracht. En bij al die ellenden kwamen zich de hongersdood -en He cholera van 1832 en 1833 voegen. Indien Antwerpen zoolang Orangist is ge bleven -dan was het eenvoudig omdat de ant- werpenaars door de omwenteling van '30 hunne rijke haven in een armoedig nest had den zien veranderen. Van 1833 tot 1839 werd de scheepsvaart, door bijzonderen, tusschen Antwerpen en Engeland ingericht. Door het traktaat van '19! april '1839 verloor België niet alleen een groot deel van Limburg en Luxemburg, maar werd ook aan Nederland ten eeuwigen dage Weit recht gegeven een tol te heffen op de vla art op de Schelde- en hare mondingen. Inj de Belgische Kamer werd er tegen den öfstand van grondgebied geprotesteerd, doch tegen het sluiten der Schelde niet, ten ware idoor een paar gekozenen van Antwerpen Zondiag morgend werd een groote stoet van Nochtans van 1857 af werden in het belgisch maatschappijen van onderlingen bijstand ge- 1 Parlement pogingen aangewend voor den af- vormd op de Vrijdag markt. Hiji doortrok I koop van den Scheldetol. Eindelijk kon er, jde bijzonderste stralen van stad en werd op het stadhuis ontvangen. Het scho-olwetsontwerp, waarvan de regee ring Ide neerlegging in iden loop van dezen zittijd heeft aangekondigd, is gereed. Hel ministerie van wetenschappen en kun sten heeft het lang en, grondig onderzocht, (den 12 mei '1863, tusschen Nederland en België een traktaat gesloten worden, waarbij, door koning Willem der Nederlanden, tegen vergoeding van 14.141.640 gulden, voor al tijd afstand gedaan werd van den tol, door het traktaat van 1839 op jde scheepsvaar^ ter Schelde geheven. Te gelijk werden de loodsgelden, die op de Schelde geheven waren met gemiddeld een vierde verminderd. Enkele cijfers. r r Jaren Bevolking Bavenbeweging tonnemaat 1830 72.932 120.333 1831 72.232 52 305 1863 120 444 609.353 1882 190.665 3.857.934 1892 248 296 4.500.091 1902 291.315 8.427.779 1912 322.275 13 760 534 Diei Kamer houdt zich bezig met de leger-, wet en de verschillige artikels worden, ge-i wijzigd of niet, met groote meerderheid de ,de ieene na de andere gestemd. Vragen en Antwoorden. Krachtens artikel 20, S I, 4", der wet van, 12 December 1912, waarbij het vergunnings recht wordt afgeschaft zijn zij, die hunne slijterij vestigen in een ander lokaal derzei fel d gemeente, niet verplicht de openingstaks te- betalen. Is deze bepaling der wet van toepassing op het volgende geval Een herbergier, sedert ettelijke jaren ge vestigd in eene gemeentd. bouwt een huis iin deze zelfde gemeente. Kan hij, zonder de taxe to moeten betalen, zijne slijterij daarin, overbrengen Of is dit niet veroorloofd, om dat men door de woord-en ander lokaal in bedoeld artikel zou moeten verstaan eene andere, reeds bestaande herberg Antwoord van den Minister Volgens! artikel 20, 1nr 4, wordt slechts onthef fing verleend indien het 'nieuw lokaal reeds! tot drankslijterij gediend' heeft. D'e Mtehalia, -op 'den weg van Tóuet, komt leen hevigen slag toe te brengen aan de legers Ider vallei Tiorilli. die verbonden waren aan deze van El Heiba De afgescheurde-n lieten' 106 lijken op het slagveld, doch de Mehalla! hiad een twintigtal dooden en 45 gekwetsten. Zondag en Maandag woedde te Manilla een verschrikkelijke windhoos. In lange jaren liad men daar zulk tempeest niet meer gezien. Een groot getal schepen zijn vergaan en vijftig menschen hebben den dood in de golven gevonden. De bijval der Gentsche Wereldtentoon stelling gaat alle verwachting te boven men telt de dagelijksche ingangen van 75 tot op 100.000. Er zijn boven de 50.000 abonne menten. Over een veertien dagen was het de offi- Woensdag was het de opening van de afdeeling der fransche koloniën door M. J. Morel, minister der fransche koloniën. Donderdag was het opening van de afdee ling van de belgische kolonie Congo door Z. M. Koning Albert I. Vrijdag inhuldiging De heer C. HUYSMANS, socialistische volks vertegenwoordiger voor Brussel heeft den minister van rechtswezen ondervraagd- over de behandeling door de geneeshee- ïien van Yper van Gaston Verhaeglie, die op 22 Maart, te 6 u. 's avonds, op het gehucht De Drie Koningen, door zijn broeder gestoken werd en 's anderendaags 's morgens i'ni 't gasthuis overleden is. Het scheen, volgens dien VREEMDEN re presentant, dat -de ontbodene geneesheeren geen gevolg gaven -aan den oproep, tenzij', een, ien dat de geneesheeren in 't 'gasthuis veel te laat, slechts ten 11 u. 's avonds, de no-odig-e operatie deden. Heel de ondervraging van dien ro-oden heer vlan Brussel schijnt eene verdenking te werpen' -op ide geneesheeren van Yper. Peist hij dat men, te Yper kan mirakels doen of dat h-et te Yper slechter gaat dan te Brussel Het antwoord van Minister Cart-oh de Wiar( luidt als volgt Uit ingewonnen inlichtingen blijkt, dat op 22 Mjaart, -de pclitiekonimissaris van Yper te 6.20 u. 's avonds verwittigd wierdi daj ■een persoon ernstig gekwetst was, huiten de Rijselsche poort, op het gehucht De Drie Koningen. 1 Hij begaf zich onmiddelijik ter plaatste, ont moette -een inwoner van hetzelfde gehucht op zijn rijwiel en gelastte hem een geneesheér te gjaan halen. Dp ze man tk-eerde te 7 uur terug hij had achtei een volgens drie geneesheeren moé ten opzoeken. De eerste was afwezig tot om-j trent halfnegen 's avonds De tweede was juist hij een dringend geval geroepen en gaf tot raad den gekwetste- naar het gasthuis te vervoeren. De 'derde was niet thuis, doch jneti verzekerde dat hij spoedig zou terug zijn. Hij: kwam rond Iialfacht thuis en beval Iden gekwetste naar het gasthuis over te bren gen. De politiecommissaris zond iemand, met een rijwiel naar (het gasthuis 'om den zieke te- doen halen. De gekwetste was om 9 uur 's avonds in het gasthuis zijne overbrenging naar de operatiezaal werd onmiddellijk bevolen. Gezien den toestand van den zieke, onder zochten de geneesheeren of de heelkundig^ bewerking v-ereischt was. Phvsiologisch serum werd eerst ingesproten evenals eaféine en kamfer. Te '10 uur achtte men jhèt mogelijk de operatie te wagen, v Naar de meening van den eersten genees Weer die den oproep van de politie beantl woordde, kan de vertraging de kans op deil gelukkigen afloop van de bewerking Slechts, weinig verminderd hebben. Mijnheer VAN MERRIS, volksvertegenwoor diger en burgemeester van Poperinghe, heeft ill! PI UT - - VV- - Zicht op een deel der Duitsche afdeeling De begrootingskommissie der Fransche Ka- ner heeft, mjet 9 tegen 8 stemmen, een voor ontwerp van wet gestemd, dat casinos e!n speel kringen, enkel veroorlooft in bad- en kiinplaatsen en! van de opbrengst der spe llen een ruime laks heft voor 3e staatskas. Tevens zou de kontrool verstrengd worden. D'en '20 Mei reist de czaar van Rusland tipar Berlijn en zal er tot den 24 vertoeven. cieele opening der Fransche sectie, die zekerlijk te Gent alle andere vreemde sec tiën overtreft. Toch zijn de Engelsche, Duit sche en andere afdeelingen wonderschoon en all rkostelijkst. Wy geven een zicht op een deel der Duitsche sectie. Wat we bemerken te Gent en reeds bemerkten te Brussel en in voorgaande tentoonstelliDgen.de uitwendige bouw der duitsche paleizen zijn altijd zwaar, misschien wel te zwaar zij maken indruk door hunne massa maar niet door hunne schoonheid. der koolmijnen, Zaterdag opening der Hol- landsche afdeeling. Daarbij moeten wij nog voegen dat er de eene congressen na de andere te Gent ge houden worden. En dat alles inhuldigin gen en congressen, gevolgd van stoeten,van feestmalen, ontvangsten... enz... enz... Indien België weêral uit de wereldten toonstelling nieuwe roem verwerft, Gent vooral stijgt er door op den rang van eene wereldstad. vernemen ten laten weten dat de kwestie der' samenstelling van dein nieuwen staat van, Albanië een meer grondig onderzoek verf ...r. cischt. Het Russisch gouvernement staat in' Terzelfdertijde zullen de Koning en de alle geval 'n>et toe dat de prins van Albanië, Koningin van Engeland te Berlijn wezen en er tot den 27 Mei blijven. Elkeen ziet met vreugde de toenadering dezer 'drie machtige landen. Gedurende d e schietoefeningen die dees wéék bij het eiland Heligoland plaats grepen, is er een machien ontploft op den Duitschen torpedoboot S. 148. Twee mekaniciens wie-r- jdeir op den slag gedood en verscheidene ma trozen erg gekwetst. aangewezen wordt op het voorstel van OostehJ rijk-IIongarië en van Italië. f Programma 1. Voila les soldats, niarche Eilenberg 2. La Nation Beige, ouverture P. Benoit. 3. Polyeucte, fantaisie Gounod. 4. La jolie fille de Perth Eene schrikkelijke botsing is nabij. Buk tusschen twee bulgaarsche treinen gebeurd. Het getal slachtoffers is groot. Er waren 150 dooden en 200 gekwetsten. Ziehier hoe het Ongeluk is voorgevallen. Een militaire1 trein van dertig wagons verliet de lijn van mosaique 5. Danse Bohème, Bizet. J. Moiny. onder het bestuur van den Heer ALBERT Van Egroo. Maandag, ig dezer, Muziekavond in het Driama. Op eene helling braken 'de kettin-, lokaal Café de l'Industrie Vandenpeere- gen en 25 wagons liepen met overgroote, boomplaats, om 8 1/2 ure. snelheid de helling 'af waar zij tegen een; trein, met soldaten opgepropt, botsten. Zooals de telegrammen, van de vier Bal-, lcanstaten, ontvangen, lieten voorzien, is het antwoord der Verbondenen op de nota der Mogendheden Maandag overhandigd geweest. Dit antwoord bevestigt dat de Verbondenen bereid zijn de moeilijkheden te ëindigen en: Londen als vergaderplaats aan te duiden waar de vredesonderhandelingen zouden plaats hebben, voor 'dewelke zij dezelfde gevolmach-j tigden aanduiden als in het verleden. Men seint uit Saloniki dat de Bulgaren) eenige dagen gel-eden Preveza hadden ont ruimd, stad die vervolgens door 'de Grieken' werd bezet. Miaar de Bulgaren kwamen terug en eene schermutseling had plaats tusschen; Bulgaarsche en Griekschë troepen. Langs bei- Ida zijden vielen dooden en gekwetsten. Het Russisch gouvernement heeft heden pan de Oostenrijksche en Italiaansche go-u- Op den spelwijzer Werken van Haydn, Beethoven, Cherubini en Brandts Buys. begon deze week delvingen rond het O. L. Vrouwportaal van Sint Maartenskerk voor Waterleidingen, alswanneer men, niet diep in den grond, verschillige in grés fijn ge beeldhouwde kraaibekken vond met nog verscheidene wel gemouleerde hoeksteenen, juist passend op de kraaibekken. Ongetwijfeld zijn het de kraaibekken en hoeksteenen die bestemd waren voor het op bouwen van St-Maartens torennaald. Eenige behooren toe aan de basis der naald, andere aan het opperste gedeelte dat bestatigd men met het deel af te meten dat ingemetseld moest zijn. Met de schuinsche richting at te meten kan men ook komen tot de volledige hoogte van de naald, van 38 tot 40 meters meenen wij. Waarom werd de torennaald niet opge maakt? Was het bij gemis aan geld? Waarom werden die zware en kunstig toebereide stuk ken maar heel eenvoudig ingedolven. De veronderstellingen gaan hun gang,wij zullen nog wachten de eene of de andere bij te treden tot nader onderzoek van deskundigen Eeremis. Op Onze Lieve Vrouw paro chie zal er de eerste dagen der naaste week eerie heugelijke gebeurtenis geschieden die in de geschiedenis der parochie voor eeuwig dient geboekt. Op drie naëenvolgende dagen zuilen drie nieuwe priesters, inwonende op O.L. Vrouw in hunne parochiale kerk hunne plechtige eere mis opdragen. Maandag is het de E. H. Karei De Vos, zoon van den heer seherene René De Vos en van vrouw Sylvie Rouseré; Dinsdag is het de F. H. August Benoot, zoon van den heer René Benoot, statie-overste te Abeele, en van vrouw Marie Wecxsteen Woensdag is het de E. H. Joris Quaghebeur, zoon van den heer Henri Quaghebeur en van vrouw Eugenie De Bergh. Aan die eerw. heeren en hunne achtbare families onze zalige heilwenschen - Veeprijskamp Volgens wij vernemen zal de eerste plaatselijke veeprijskamp welke de vereenigde veebonden, H. Sacramentsdag hou den, zeer belangwekkend zijn. Daar de kweek- afdeelingen hunne voortelers uit het Rood Cas- selsch ras gaan uitlezen, zal me na korten tijd tot eon fraai eenkleurig veeras geraken. De prijskamp, die om 61/2 ure plaats heeft, op de KleiDe Markt zal in zeven klassen verdeeld zyo, en is alleen aan de ingeschrevene dieren der veebonden voorbehouden. Er zal ook een bijzondere prijskamp zijn voor de schoonste en de beste groep rundieren (stier, koeien en veerzen), die toteenen stal behooren. Hopstaken. Het bestuur der telegrafen laat weten dat er op 22 Mei overneming is van 29 oude telegraafpalen, meer dan 7 59 m lang, die in de statie van Eelen voorhanden zijn. De inschrijving moet tegen 19 Mei gezonden worden aan den afdeeiingsoverste der telegrafen, Varin- straat, 2, te Luik. VW\A- Peerden op hol. Dinsdag avond, rond 7 ure, zjjn 3 peerden die ingespannen waren aan eenen wagen van een Kortrijkschen houthandelaar, op hol gegaan binst d t men bezig was met hout te lossen rechtover de woning van M.Jules Keste- loot, timmermaD, wonende Brykhoek te Wer- vick. In vollen draf. liepen de dieren stedewaarts langs de koeiestraat, en werden gelukkiglijk tegengehouden nabij de kerk door M. Jozef De- forche, voerman. Zulk eene daad verdient be looning. zooveel te meer dat het reeds de tweede maal is, dat M. Deforche blijken heeft getoond van moed en zelfsopoffering. Katholieke Jonge Wacht. Vergadering, 't Is dus heden Zondag 18 Mei de vergadering der KJ. WDe familieleden en de beschermen de leden zjjn er ook toe uitgenoodigd. Er zullen eenige onzer schoonste vlaamsche liederen ge zongen worden. Prachtige films zullen gespeeld worden, waar van het programma volgtI De geboorte, drama- li Mater dolorossa (Moeder van Smarten), dra ma III Da weide in brand, drama IV Op de

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1