H. Sacramentsprocessie I Hert van Jezus Binnenland Buitenland TPER &flHROHDlSSE|HEHT YPER De Dileegeloreiie - Tweede Opvoering ftcrbclijbc KtaUnder CALLEWAERT-DE MEULENAERE Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 24 Mei 1913 48' Jaar f Nummer 246S HET PARLEMENT TE BUDA-PEST mSÊÊmm POPERINGHE sllli Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden B©TERSTRRRT, 36, YPBR Prijs per Nummer centiemen. De Kamer Het antimilitarisme in Frankrij'k Oproer in China De opstand in Mexico Militieraden. 7 Deze week hadden de eerste zittingen plaats der militieraden voor Lichting 1913. De Iwee zittingen zuilen plaats hebben als volgt, te Yper, iedermaal te 10 u. Yper, Proven, Nieuwkerke, Poperinghe, Lan Prijskamp voor Geiten van Inlandsch ras. Plechtige Communie in 't College. Onze rijschool. Donderdag en Vrij dag heeft de rijschool van Yper zich onder scheiden op het Concours Hippique te Brussel. V": Het Keizerrijk Oostenrijk-Hungariën heeft twee gansch afzonderlijke besturen. Te Weenen het landsbestuur van Oostenrijk waar Frans-Joseph Keizer is te Buda-Pest het landsbestuur van Hungarië daarvan Frans- Joseph de Koning is. De Hungaren zijn een heel ander volk dan de Oosten rijkers, ander ras, andere taal, andere zeden. Buda-Pest is eene prachtige stad gelegen op beide oevers van de Donaustroom. H. Sacramentsprocessie. - De Twee koersen.— Twee koersen loo- pen Zondag Yper door 1) De Ronde van West- Vlaanderen Rondrit der Vlaanders. Weldadigheidsschool.— op26 Mei. Afgeluisterd in den Café van August ZONDAGRÜST De Bo's feesten Programma der Feestelijkheden INSCHRIJVING VOOR 'T HEELÊ JAAR bulten België vracht er bij. AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen bulten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bi] AGENCK HAVAS, te Brussel- Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. Zondag 25 Mei. 2» Zondag na Sinxen. Plechtigheid van het H Sacramentsfeest Solemneele processie. H. Gregorius, paus E Urbanus. paus en martelaar. Evangelie van den Zondag. In dien tijd sprak Jezus tot de Fanzeërs deze gelijkenis Zeker menseh richtte een groot feestmaal aan en noodigde velen. En op het uur van het feestmaal zond hij zijnen dienaar uit om aan de uitgenttödigden te zeggen, van te komen, daar reeds alles gereed was. En ze begonnen allen uit één mond zich te verontschuldigen. De eerste zeide hem Ik heb een stuk land gekocht en ik moet noodwendig uit om het te gaan zien: ik bid u, verschoon mii. En een ander zeide Ik heb vijf koppels ossen gekocht, en ga ze beproeven ik bid u, verschoon mij. En een ander zeide Ik heb eene vrouw gehuwd en daarom kan ik niet komen. En de dienaer kwam te huis en boodschapte dit aan zijnen heer. Toen ontstak de huisheer in toorn en zeide tot zijnen dienaar Ga spoedig uit in de straten en stegen der stad, en breng de armen en gebrekkigen en blinden en kreupelen hier binnen En de dienaar zeideHeer, ge schied is zooals ge bevolen hebt, en nog is er plaats. En de heer zeide tot den dienaar Ga uit op de wegen en land paden en dwfng tot binnentreden, opdat mijn huis vol worde. Want ik zeg Niemand van die mannen, die ge- noodigd waren, zal van mijn feestmaal proeven. Maandag 26. HPhilippus Nerius, be lijder H. Eleutherius, paus en martelaar. Dinsdag 27. H. Beda, belgder en kerk leeraar. Woensdag 28. E Augustinus van Gantel- berg, bisschop. Donderdag 29. Octaafdag van het H Sacramentsfeest. E. Maria-Magdalena van Pazzis, maagd. Vrijdag 03, Feestdag van het Allerh. Hert van J zus. Zaterdag 31. E. Angela Merici, maagd. Witleii-Douderdag, de verjaardag van het laatste Avondmaal, is de grootste feestdag van het H. Sacrament. Maar de Kerk kan in dien tijd van rouw en droefheid, daar zij treurt om het lijfden en da dood vaii den gezegenden Verlosser, al hareh luister niet ontplooien'. Daarom werd, in de 13e eeuw, de H. Sacramentsdag ingesteld. Nu viert de H. Kerk acht dagen lang, in oiiizeggelijk' schoon© gebeden en heerlijke lofzangen de instelling van hel H. Sakrament des Autaars. Den Zondag onder de octaaf wordt in alle steden en dorpen de II. Sacramentsprocessie gehouden Hij zelf, de God' van Liefde, de aanbiddelijke Majesteit, doortrekt de straten Christenen, gedenkt het Die processie is een openbare belijdenis van ohs geloof... Blijft niet ten achter be- vlagt uw huis, ontsteekt licht, knielt eerbie dig neder op den doortocht van het Aller- beligste of, beter nog, vergezelt de'processie. De processie is een. plechtige akte van eer- heistelling. Hoevelen die, onder het opwel len der driften, den weg der Kerk schijnen te vergeten en 'den God van hunne -Eerste Communie afvallig worden. Hoeveel onver schilligheid, ondankbaarheid Uw plicht is het, vurige christen, de processie als akle van eerherstelling, naar de maat van uwe krachten, luister bij te zetten. De processie is nog een grootscbö huldiging van Jezus-Christus, den Koning van hemel en aarde, wien al het geschapene- zijne hulde brengen moet. Den Vrijdag na de octaaf van het H. Sakrament viert de H. Kerk den feestdag van het H. Hert. In het jaar 1675, te Paray-le-Monial, in Frankrijk, was eene kloosterzuster, de geluk zalige Margaretha-Maria Alaeoque in aanbid ding voor het H. Sakrament neergeknield. Jezus verscheen haar en vertoonde haar zijn Goddelijk Hert. Het Hert rustte op eenen troon van vlammen; van alle kanten 'schoot liet stralen uitrondom was eene kroon van doornen en daarboven een schitterend kruis dat er in geplant scheen. De wonde der zijde was aan zijn H. Hert zichtbaar. En Jezus sprak Ziehier dit Heit, dat de mensehen zoozeer heeft bemind, eta van het meeste deel ontvang ik niets dan Ondankbaar heid... Hij legde aan de kloosterzuster op te zorgen dan een feestdag zou ingesteld worden ter eere van zijn H. Hert, dat de ge- loovigen den eersten Vrijdag van iedere maand zouden vieren, vooral door eene weerdige H. Communie. Het is die feestdag dien wij Vrijdag aan slaande vieren... Het is Jezus zelf die ons tot de H. Tafel uitnoodigt, die ons weder liefde en dankbaarheid afvraagt voor die on eindige liefde waarmede Hij ons bemint. Zou wel één ijverige christen aan die drin gende uitnoodiging kunnen weerstaan De Miliciewet van 21 April 1913. Deze wet is niet te verwarren mei do nieuwe legerwet welke de Kamer in eersté lezing komt tc stemmen. Do miliciewet van 21 April -191.3 werd gestemd om het contin gent dei* lichting van 1913 te kunnen ver meerderen. Die wet heeft dan enkel betrék op de lichting van 1913. Voor de volgende lichtingen zal de aanstaande nieuwe leger wet toegepast worden. WIE WORDT NU OPGEROEPEN OM TE VERSCHIJNEN VOOR DE MILICIE- RADEN 1. Dé milicianen der klas van 1913 die reeds aangewezen werden; voor den dienst. 2. De milicianen die in Augusti of Sep tember van verleden jaar vrijgesteld werden als hebbende een broeder die vroeger aan de milicieloting deelnam. AANMERKINGEN. 1. Wat deze laatste opgeroepenen betreft volbrengt diq broeder een miliciedienst, heeft hij een volbracht, of heeft hijl geremplaceerd, dan blijft de opgeroepen vrijgestelde van ver leden jaar voort vrij'. 2. Voor dc lichting van 1913 wordt er maar één man per familie gevraagd. 3. Zedelijke oorzakenkostwinners, belang van den eeiedienstu belang van onderwijs, studiën, handelszaken, leertijd, mogen ook als nieuwe redens tot vrijstelling ingeroepen geroepen worden. 4. Tegen de beslissingen die nu genomen worden door de milicieraden, bestaat er be roep juist zooals vroeger. 5. Die verleden jaar uitstel bekomen heeft in belang van studiën, leertijd, beroeps- han dels- of nijverheidszaken, kan aan dien uit stel verzaken, om met de lichting van 1913 mee te tellen en ingelijfd te worden. 6. Die voor 15 Maart 11. in 't huwelijk gelreden zijn behouden hunne Vrijstelling. 7. IETS VOOR DE UITWIJKELINGEN. Er zijn uit onze gewesten een merkelijk ge tal vrijgestelde milicianen der lichting van 1913 reeds in Amerika. Zij zouden wel moe ten terugkeeren om hun dienst te doen, an ders worden zij achterblijvers verklaard. Daar Amerika juist aan de deur niet ligt en de reis kostelijk is, is het te hopen dat voor hen de wet niet al te streng zal toegepast worden, 't is te zeggen dat er een redelijken tijd zal verleend worden om terug te keeren. Amerika komt hier ïeelijk ten onpas. Uit Vlaanderen zijn er veel over zee gesteken binst hun onbepaald verlof, zonder toelating om het land te verlaten, alzoo waren zij niet bij de revue aanwezig en werden deserteurs verklaard. Een deserteur is aanzien als zijn dienst niet voleind hebbende en nu mist hl- zoo hier en daar een jongere broeder zijne vrijstelling. Dc aanstaande inlijving zal waarschijnlijk in Juni plaats hebben. Voor de Onderwijzers. Er is spraak van de kwestie der verhoo ging van jaarwedden der onderwijzers en onderwijzeressen van het schoolwetsontwerp te scheiden en bij de voorgestelde bepalin gen van het budjet zelf te schrijven. De Schoolopzieners. De opzieners van het lager onderwijs zul len voortaart op 62-jarigen ouderdom gepen- sionneerd werden, in plaats van op 60 jaar. De Legerwet. Da Legerwet, deze week, ip eersté lézing aangenomen, komt zaterdag weer aan het dagorde voor de tweede en definitieve stem ming. Daarover te naaste week. Ilct gebruik der talen in het leger. In ons nummer van 8 Maart gaven wij den beknopten inhoud van het wetsontwerp der regeering op het gebruik der talen in het leger. Dit ontwerp regelt de taalkwestie in de Militaire school, voor den graad van onderluitenant en voor de bevordering ins gelijks voor den geneeskundigen dienst ver der nog regelt het de stichting1 van de scholen tot voorbereiding van het lagere kader en het gebruik der talen in de betrekkingen met troep, het publiek en de bestuurlijke over heden. Het wetsontwerp aanveerd door'al de kamer- afdeelingen en door de midderiafdeeling is Woensdag ter bespreking gekomen. Er zijn 23 redenaars ingeschreven. Minister de Bro- queville heeft het voorstel verdedigd. Het wordt algemeen bijgetreden, zelfs door de verstandigste Walen. Socialist Destréé staat aan 't hoofd der waalsche tegenstrevers die fameuze Belg hoeft zich niet geschaamd te verklaren dat er geen Belgische nationaliteit bestaat, dat de Walen van zijn soort na tuurlijk—het Vlaamsch, öls onnuttig zijnde, niet willen aaïileeren, dat hij liever aan België verzaakt dan aan de Vlamingen hun recht toe te kennen. Het recht der Vlamingen noemt hij de Vlaamscbe Overheersching De Vlaamsche kamerheeren verdedigen de Vlaanrsche taalrechten. De kwestie van de Vlaamsche en Waalsche regimenten, door het gouvernement verworpen, is vervangen door dit der Vlaamsche en Waalsche kompahies. Dit zal nog tot Woensdag aanstaande, mee- nen wij, besproken worden, tenware de spre kers het kort mieken om er met Vrijdag reeds mee gedaan te maken. Hoe eer hoé- beter en, 't is te hopen, in 't voordeel dei- te lang mi-kende rechten der Vlaamsche' taal. Gelijk wiji vroeger gemeld hebben, heeft het Fransch gouvernement den driejarigen dienst tijd weedr ingebracht voor het leger. Frank rijk met zijlnc geringe bevolking kan onmo gelijk langer de uitbreiding volgen van 't Duitsche leger, dat ieder jaar, gezien de tal rijke geboorten, op eene grootere schaal' ver sterkt wordt. Om eenigszins hunne strijdkrach ten te vermeerderen, hébben de Franschén 't gedacht opgevat de soldaten langer onder de wapens te hóuden. Die maatregel, gunstig aanvaard bij de echte vaderlanders, wordt heftig bestreden op tal rijke meetingen. De anti-militarische propa ganda wordt dan ook meer dan ooit door gevoerd, en het vult 'dus niet te verwonderen dat soldaten, door die ophitsingen opgestookt, zich aan buitensporigheden eh oproer over leveren. 't Is ook hetgeen dees week in Frankrijk, te Ton! en te Belfort, is voorgevallen. Ver scheidene honderd© soldaten hebben openlijk opstand gemaakt, betoogingen op straat ge houden, hunne oversten uitgejouwd en zelfs mishandeld. Men heeft zelf genoodzaakt ge weest 'de hulp der troepen in - te roepen om de oproermakers meester te worden en dé ergste belhamels in 't droog© 'te steken. De generaal Pau, van 't 'garnizoeh van Nancy, wierd door het ministerie van oorlog ter plaats gezonden om een onderzoek in te stellen. 'Strenge straffen zullen tegen de op roerige soldalen worden uitgesproken. 16 onder hen zullen voor den krijgsrechtbank gedag- veerd worden, 16 andere zullen in 'eene tucht- kompanie worden ingelijfd, 40 andere zul len straffen oploopen van 30 tot 60 dagen gevang en 13 korporaals en onderofficieren zullen gedegradeerd worden, omdat zij niet handelend tegen dé oproermakers zijn opr gebeden. Men moef zich de zaken niet erger voor stellen dan zij werkelijk zijn dat is enkel een uitwerksel der heftige 'antivaderlandsche propaganda door eenige heethoofden gevoerd. Gelijk het altijd gebeurt, zullen eenige licht zinnigen hard uitboeten de fout- die zij be dreven hebben, onder den drang der ophit singen; de ophitsers zelf zullen niet'verontrust worden, 't Is de gewone gang der zaken Wanneer zullen de oogen der verblinde me nigte opengaan en wanneer zal zij het oor stoppen voot die oproerige taal van sommige politiekers Men verneemt dat chineesche troepen, naar het "Westen van Hounan gezonden ten einde den opiumoogst te vernielen, in botsing ge komen zijn met de boeren die de troepen wilden beletten hunne zending te vervullen. De boeren trokken zich daarna terug in een tempel om over den toestand Je beraad slagen. De troepen zouden den 'tempel in brand gestoken hebben en zeven en zestig boeren zouden in de vlammen omgekomen zijn. Het mexikaansch gouvernement komt eene groote zegepraal te behalen op de oproerlingen van den Staat van Sanora. Deze werden door de federale troepen verslagen en veriorén 600 man aan dooden en gekwetsten. gemarek op Dinsdag 27 Mei Elverdinghe, Gheluvelt, Waasten en Wervick op Woensdag "3 Mei. Verbond der Géitenkweeksyndicaten van het Arrondissement Yper. Zaterdag 31 Mei 1913, op de Esplanade te Yptr öm 9 u. voormiddag Ik ga niet gaarn een tweeden keer naar een tooneelstuk zien. Wat wilt ge Een tweede keer dat men een stuk ziet, is men niet meer zooveel onderden invloed van het roerende der toestanden, de nieuwsgierigheid is minder, en men bemerkt zooveel te beter de onvolmaakt heden van stuk en opvoering. Alles is u reeds zoo wél bekend dat ge meer geneigd zijt de kleine kantjes Ie bekijken en te critikeeren, lie ver dan u door het geheele te laten medeslepen en vervoeren. Daarom ging ik ook niet met veel geestdrift naar de tweede opvoering van de Blindgebore ne. Maar ais ik er van terugkeerde was er waar lijk geestdrift in mijn hart, en bewondering en dankbaarheid, omdat iknogeenstwee uren lang had mogen smaken en genieten, nog meer dan den vorigen kee-, een waar kunstgenot voor oog en oor en barl. Ja, was de eerste opvoering meesterlijk, de tweede was overheerlijk. Zoo «getuigden ook aüen die rond mij zaten... en 't waren kenners. Dat bewijst dat de spelers hadden weten profijt te trekken uit de enkele opmerkingen die hun hier of daar waren ge daan geweest, en dat ook strekt huD tot lof en eer. Eere en lof aan den onvermoeibaren werker E. H. Neuville, die, "met zijn gewone stout moedigheid, het aangedurfd beeft die opvoering van de blindgeborene op zulk een heerlijke wijze tot stand te brengen. Eere en lof aan al de spelers, die elk in zijn rol, alles zoo meester lijk he-ft verstaan en weergegeven wat den schrijver van het stuk had opgevat. Ik wil geen namen opgeven, want anders zou ik ze allen moeten noemen, van hen die de rol van Jesus, Biophilos, de Blindgeborene vervuld hebben tot d.; laatste figuranten toe. Eere en lof aan hem, die is de leider en de ziel van al die spelers, den heer K. Bostyn, die tevens met zooveel mees terlijkheid de solo's heeft gezongen van die heerlijke koren, die ten groolen deele door hem zelf werden aangeleerd. Eere en lof aan den be stuurder van die uitgelezene symphonie, den heer A. Van Egroo, die met zijn alomgekend en gewaardeerd talent de schoone muziek van Heyndrickx op prachtige wijze heeft vertolkt. Eens te meer heeft hij daar bewezen wat kun stenaar er in hem steekt, en met welk gezag hij die keurbende van muziekanten bestuurt, ge zag dat noodzakelijk volgen moet uit de groote arhting die dergelijke mannen hebben en ge voelen voor zijn groot talent. Het is dan ook tot algemeene voldoening van onze stadsgenooten dat het goede nieuws ver nomen is geweestal die goede elementen die nu eens samengekomen waren voor bet opvoe ren van een kunstwerk, hebben besloten een kunstkring te vormen mei het doel jaarlijks twee kunstfeesten, als dit te geven in het Volkshuis. Wat sedert jaren gedroomd v;erd is dan verwezentlijkt. Onder het bestuur van den E. H Neuville, hel eerevoorzitterschap van Senator Struye, het voorzitterschap van de heeren Bostyn en Van Egroo, is die Kring gesticht. Hij telt drie af- deelingen tooneel, symphonie en zang en elke afdeeling heeft haar eigen bestuur, gekozen on der en door de leden. Moge die maatschappij, een der schoonste onzer stede, lange jaren bestaan en baar leven bewijzen door het opvoeren van degelijke kunst werken, tot genot en veredeling van ons volk Het is de innige wensch van iedereen. Spectator. Donderdag laatst had met de gewone plech tigheid de. eerecommunie plaats in St-Vincenl's college. Hier volgen de namen der studenten eerecommunikanten. K. Bayart J. ClarysseG. Coppin M. Cor- nette l). Cuvelie, C. Oemeulenaire E. Devos; A. Dieryck R. Duthoy; G. Mennens G. Pal- tyn E Peirsegaele J Peirsegaele A. Pialteel; L. Proot, J. Ramakers C. Van Craenenbrouck; P. Vanderghote J. Van de Vyvere A. Van dromme W. Vanhoutte A. Vanoverberghe. Wij bieden hun, alsook aan hunne ouders, onze beste gelukwenschen aan. Wij hebben de repetitie te Yper bijgewoond en vonden uitmuntend uitgevoerd wat de instructeurs aanleerden. Voor oningewijden is dat zeker onverstaanbaar en langdradig, doch 't is de kunst van meester te zijn van zijn peerd en dit te doen stiptelijk alle bevelen uitvoeren Te Brussel waren er veel liefhebbers aanwezig Ook was de bijval overgroot. H. Sacramentsprocessie gaat uit St Maartens kerk Zondag morgen tp 9 u Alle christen man nen en jongelingen zullen er aan houden het Allerheiligste met licht te vergezellen. te 10 u. opening der openbare aanbesteding voor de noodige behoeften binst 1913. Jan. Frans hebt ge op tweede Sinksen het concert der Koninklijke Fanfare gehoord? Frans. Voorzeker, 'k wilde met eigen oo ren den vooruitgang vaststellen onzer fanfare, die zich aan 't voorbereiden is. tot den Weder- landschen wedstrijd van Gent, en 'k wilde ook eens al die emprunt's zien, waarvan het Progrès gesproken heeft. J. Emprunt's... onzin vriend, onze katho lieke fanfare zal strijden met eigen krachten, met leden die tien, twintig zelfs dertig jaren deel maken van 't muziek, met taaie mannen die om hunne bewezen diensten eerelid zijr, en nu nog lust gevoelen mede in het strijdperk te treden.. Zijn dat emprunt's, Frans Laat het Progrès maar zeevereD, en zpg mij eens hoe vondtgij de uitvoeringder verschillige stukken? F Rechtuit gesproken,'k was ten hoogste voldaan Samenhang prachtig, juistheid en scha- keeriDgen, alles om ter best bezorgd, waarlyk de vooruitgang is merkwaardig. 't Is ook mjjn gedachtMaar is dat zoo een groote wedstrijd datmen daar zoo van praat F. 'k Geloof het wel vriend, onze katholieke faDfare zal voor den eersten keer dat ze in het strijdperk treedt, medediDgen in de eerste af deeling. J. Hebben onze mannen veel concurenten F. Zij hebben er vier1° Nut en Ver maak van An'werpen, bestierd door den Heer Frans Van Dyck. die tevens bestuurder is oer koninklijke fanfare De Broederband van Antwerpen gij weet wel. dez mei dewelke hij verleden zomer den eersten eereprjjs won te Parijs, ev- nals den prjjs van lo.ooo fr. 2° De Postfanfare van den Haag, Holland. 3° La fanfare municipalet Port de l'Arche in Fran- krjjK, en 4° De Aardenburgsche fanfare uit Holland J. Zoo... zoo onze mannen zullen het zitten hebben voor hunnen eersten keer. F. Zooveel te beter, Jan, hoe meer en hoe beter deelnemende maatschappijen, hoe meer strijd. ten anderen, oDze fanfare, aangevoerd door meester Arschodt, zal wel zorgen met eer uit den slag te komen. JMochte 't waar zgn, 't zou mij veel geEoe- gen doen voor onze jongens. F. Ja vriend, indien zij 't geluk hebben zich te onderscheiden, zal het verdiend zijn.... 'tzal niet zjjn gelijk te Avesnes waar 'tlibetaal mu ziek al de eerste prjjzen behaalde zelfs die van 't op zicht speleD van Sambre el Meuse van 't verst komen en de schoonste kostume(gij weet wel van die blauwe kostume die daar zoo onverwacht uit de lucht viel). J. Allee Frans, was dat zoo n'en triomf F. 'k Geloof het wel, er waren daar zoo veie concurenten dat de Jury niet wist aan wie een tweeden prijs toekennen J. Maar. propos van kostumen, waarom was onze fanfare in burgers. F. 't Is gemakkelijk om verstaan Jan, sinds vier jaar heeft de bestuurder ongeveer een vgf en twi> gtal leerlingen gevormd, allen eerste jonkheden en die sinds St Cecilia medespelen, 't Ware geld in't water smijten al die gasten ?d uniform te steken, daar meest allen nog moe ten soldaat spelen... teu anderen, eene goede uitvoering ligt allerminst in een prachtig uniform. J. Ik vind dat ook. Maar zeg, Frans, wan neer beginnen ze aan het opgelegd stuk. F. De volgende week.. De bestuurder heeft zijne mannen verwittigd dat er gedurende 4 we ken alle avonden herhaling is J. 't Zal wat lastig zijn. maar onze mannen zullen zich die opoffering weten te getroosten, en uit ter; hert8 wensch ik onze taaie joDgens goed heil toe Dag, Frans, tot weerziens. F. Met genoegen, Jan, tot bij het volgende concert. M. Dienstdoende apotheek. Zondag 25 Mei. J. DECHIÈVRE, Statiestraat, 15. Aan de Ratholieke Vlamingen Den 2ben September 1887 kwam een groepje Vlaamsche vrienden bijeen te Poperinghe, ter gelegenheid der inhuldiging van Deken De Bo's grafteeken. Sindsdien woekerde het mos op de eerezuil van den grooten doode, het bekroop stilaan een naam die prijkt op de eerste bladzijde van ontsterfelijke boeken. Mocht dit gedoogd worden De Bo is een voorman onder de Vlaamsche zwoegers van de eerste ure. Twee en twintig jaar heeft hij door zijn warm en gemoedelijk leeraarswoord in het bart der Brugsrh" jeugd liefde geplant voor Godsdienst en voor Vaderland. Hij was in West-VIaanderen de perste die zijn lofzangen wijdde aan Vlaander en. Hij trok zijne streng door onbeploegde vel den en bracht ter schueren ivn gouden tarwe oogst: zijn Westvlaamsch Idioticonzijn Kruid woordenboek, enz. enz. Katholieke Vlamingen, katholi< ke Jonge Wachten wij willen op 24 Oogst al onze bloeiende strijd- en leefkrachten samen roepen om hulde te brengen aan den grondlegger onzer taalwetenschap. De betooging worde een wapenschouw, die voor het katholieke Vlaamsche leven de aloude stad van Makeblyde, de hoppestreek, ja, heel net Westland winne. Namens het Poperingsche Davidsfonds De Voorzitter, Edm. Verhamme, Leeiaar. De schrijver, De Ondervoorzitter, A. Hillewaere, Leeraar. Dr H. Brutsaert Hoofdgeneesheer van het gesticht voor krankzinnigen te Yper. Leden HH J. CassiersNotaris Fm De Keirsgieter, Bestuurder der stadschool; G. Feys, DoktoorOct Vanden Berghe, Secretaris Alb. BaertV. Sansen. Beschermraad Namens het Hoofdbestuur van het Davids fonds M. Noterdame, Letterkundigete Brugge. Namens Le Comité Flamand de France L>r Looten, Eoogleeraar aan de Kath. Boogeschool te Rijssel. Namens den Oud- boogstudentpnbond van West - Vlaanderen Dr Vandenbulckete Veurne. Namens Pro Westlandia Dr Allaeys, te Antwerpen. Om 10 uren Plechtige Hoogmis in Sint Ber- tinuskerk, waaronder Vaderlandsch Sermoen door den E. H. Em. Frutsaert, s. t. l Onder pastoor te Brugge. Om 11 uren Feestvergaderina in de groote zaal van het College. Redenaars Adv. L. Dosfel Prof. Fr. Van Cauwklabrt, Volksvertegenwoordiger; Pastoor H. Verriest.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1