Binnenland Buitenland YPER BRROHDISSEHIEBT HkiMÜIk ftakiuUr één stem Een man, - De Blijde Intrede des Konings te Gent - YPER 48® Jaar -j- Nummer 2470 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag^28 Juni 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE Spanje Wanordelijkheden te Barcelona De moord op den Groot-Vizier van Turkije De kiezingen in Holland Oorlog in de Balkans De Russische tusschenkomst De reis van M. Poincaré Onze Trams. Met l Juli verschijnt het zomer treinboek. Op onze spoorwegen T7ntrolanri ziJn er 8een wijzigingen die ons treintafel veranderen. Naar het schiint zijn er veran- Pijnlijk ongeval in de Rijschool Beiaard-Concert. Maandag, 30 Juni, van 8 tot 9 u. 's avonds, door M. Noël Igodt, stadsbeiaardier. St-Pieters Processie.—Het is dezen Zondag dat de Processie van Sint Pieters uitgaat en den gewonen omgang doet. Die processie is eene der schoonste van stad. Het ware te wenschen dat het weder mocht draaien naar verbetering opdat de uitgang der processie niet zoude belet worden. Katholieke Jonge Wacht. Christen Vlaamsch Verbond. Huwelijk. Het is op Dinsdag 22 Juli dat het huwelijk van Mejufvrouw Fraeijs de Veubeke, dochter van M. Senator en Mevr. Fraeijs de Veubeke, met M. Baron Pierrede Coninck de Merckem, provinciaal raadsheer, burgemeester van Merckem, zal ingezegend worden door Z. D. H. Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge. Christen Vrouwenbond Telefoon N° 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden B0TERSTRflflT, 3 6, YPER VOOR 'T HEELE JAAR 3 FR. Prijs per Nummer centiemen. I-"4®»» Zondag 29 Juni 7® Zondag na Sinxen. HH J^etrus en Paulu», apostels, feest met octaaf. Gedachtenis van al de HH. Apostelen. Evangelie van den Zondag. In dien tijd zeide Jezus tot zijne leerlingen Wacht u voor de valsche profeten, die tot u komen in schaapsklederen, maar in wendig roofzuchtige wolven zijn. Aan hunne vruchten zult gij ze kennen. Plukt men wel druiven van doornen of van distels vijgep 1 Zoo draagt iedere goede boom goede vruchten. Een goede boom kan geen slechte vruchten dragen en een slechte boom geen goede vruchten dragen. Iedere boom, die geene goede vrucht voortbrengt, zal om gehouwen en in het vuur geworpen worden. Aan hunne vruchten zult gij ze dus kennen. Niet ieder, die tot Mij zegtHeer, Heer, zal binnen gaan in het rijk der hemelen, maar wie den wil mijns Vaders volbrengt, die in de hemelen is, hij zal binnengaan in het rijk der hemelen. Gedurende Aanbidding te Becelaere (Kloos ter), en te Yper (St-Pielers). Maandag 30. Gedachtenis van de H. Pau- lus. apostel. Gedurige Aanbidding te Passcbendaele. Dinsdag 1 Juli. Derde dag in de octaaf van HH Petrusjen'Paulus. Woensdag 2. O. L. Vrouw Bezoeking BH. Processus'en Martinianus, martelaars. Gedurige Aanbidding te Yper (Nazareth). Donderdag 3.'!B. Rumoldus, bisschop en martelaar. Vrijdag 4.'— Zesde dag in de'octaaf. Zaterdag!5 H Antonia-Maria-Zaccaria, belijder. Wij ontvangen het volgende Daar nu dc otficieele commissie voor de herziening der provinciale en gemeentelijke verkiezingsstelsels hare werken heeft begon nen; daar het allerwaarschijnlijkst is dat de kwestie van Zuiver Algemeen Stemrecht, ook in de grondwettelijke verkiezingen, zal te berde gebracht worden; daar het te verhopen is dat ook in het arrondissement Yper er eene algemeene raadplegende vergadering zal plaats hebben over die kwestiën volgens uitdrukkelij'ken wensch van het Midden-Co- miteit van het Verbond der Katholieke Ver .eenigingen meenen wijl dat die vraagstukken mogen besproken worden in de katholieke bladen. Hopende dat ons schrijven zal op genomen worden door HET YPERSCHE VOLK, doen w'iji in het navolgend artikel ons gedacht uileen over het zuiver Algemeen StemrechtEEN MAN, EEN STEM. Rap gezegd, maar moeilijk om bewijzen, lil deze enkele woorden, ligt er, onder den bedriégelijken schijn van waarheid, een drog reden verborgen. Dit kiesstelsel van één man één stem aan 21 jaren, zonder iets daarbij!, kan wel dc kortziende geesten bedwelmen en meevoeren; maar buiten de benepen kringen van koorlsige politiek en heerschzuch- tig"arrivisme,, kan geen enkel burger, die vrede en voorspoed zoekt voor zijn land, -zich lalen vangen aan dien kwakkel. Bestatigen wij- vooreerst dat de aanhangers van dat stelsel zeer onvoorzichtig goochelen met het woord: „plicht" en „recht" om tegen „alleman soldaat" te roepen „één man, één stem.". MOETEN hun land verdedigen al die KUNNEN, van zoohaast het hun diensten noodig heeft. KUNNEN hun land verdedigen burgers, die spierkracht en gezondheid genoeg hebben om de ontberingen en vermoeinissen van den krijg te doorworstelen, en bekwaam heid genoeg otfi doeltreffend op den vijand af te schieten. Die voorwaarden vervult de gaande man; dus, als 's lands verdediging het vereischt en er geen hoogere belangen daartegen opkomen, moet alleman soldaat worden. MOGEN kiesrecht ontvangen alwie BE KWAAMHEID genoeg bezit om te weten wie er best zijn land bestiert, en ONAFHANKE LIJK is om mannen te kiezen die hiji 't weerdigst oordeelt. Ik zeg MOGEN kiesrecht ontvangen; want niemand heeft RECHT tot stemrecht. Dit is immers geen NATUURRECHT naar de tuicenis zelf der socialisten, die beperking stel- IptT van geslacht en ouderdom, 't Is enkel EEN MAATSCHAPPELIJK RECHT, dat en kei door de maatschappij vergund wordt aan de leden die de voorwaarde van bekwaam heid verwezenlijken. Die maatschappij vinden wij in hare wettige vertegenwoordiging van Kamer en Senaat. Het is zelfs geen GROND- 't socialisme ook moge razen van recht of onrecht, er is hier geen spraak van onrecht- veerdigheid jegens sommige vcrstootelingen der maatschappij1. De wetgevende Kamer heeft enkel de ZEDELIJKE verplichting het kies recht te verleencn aan de onderdanen, die zij BEKWAAM en ONAFHANKELIJK genoeg oordeelt om daar goed gebruik van té ma ken en een landsbestier te bezorgen, dat den vrede en voorspoed van het land behertige. Gevaarlijke wapenen geeft men enkel aan personen die ze zonder ongelukken kunnen gebruiken. Als nu de maatschappij', 'k wil zeggen de wetgevende Kamer, oordeelt dat "jongelingen aan 21 jaar nog niet bekwaam en onafhankelijk genoeg zijn om een goed landsbestier te helpen kiezen, zij1 heeft het recht dat oordeel te vellen en te doen uit voeren. Ook als de maatschappij1 oordeelt dan een man van 40 jaar meer ondervinding heeft opgedaan en diensvolgens meer be kwaamheid heeft dan een jongen melkbaard; dat een Vader van familie meer belangen te verdedigen heeft, dus meer dan een an der houdt aan een bestier dat het land in vrede doet bloeien en aldus meer zedelijke bekwaamheid heelt om goede wetgevers te kiezen, waarom zou zij niet meer gewicht mo gen leggen op de keus van zulke bekwame lieden door bijvoorbeeld, een bijgevoegde stem Nog andere titels zou ik kunnen in brengen die den eenen burger meer dan den andere in staat stellen om een degelijk landsbestier te kiezen. Doch dit weze genoeg om te bewijzen dat het niet genoeg is „man" te zijn om eene „stem" te hebben, en dat het ook geen op te eischen recht is dat ieder man SLECHTS EENE stem hebbe. Ten andere, wilden de socialisten rechtzin nig biechten maar ze zijn voor geen biech ten ze zouden moeten bekennen dat hun hevigste aanhangers te vinden zijn tusschen 21 en 25 jaar, omdat de jongelingen dan ge makkelijkst te verblinden zijn want aan dien leeftijd dien de volkswijsheid noemt de „aapjaren" zijn de driften in hun vol len opbloei en prikkelen den mensch veeleer om den drang te volgen zijner dierlijke nei gingen dan het helder licht en het nuchter oordeel van zijn gezond verstand. Dus po litieke heerschzucht en niet bekommernis om recht of onrecht is de grondslag van 't zui ver algemeen stemrecht door de socialisten bedoeld. Z. W. Vrijdag, 20 Juni, ten 1.40 ure 's namid dags heeft de koningin van Spanje het le ven geschonken aan een zoon, die den naam zal dragen van infant Jan. De koning van Rumcnie is peter en de prinses Maria-The- resia van Beieren, meter. De Spanjaards beginnen ferm beu te wor den van den marokkaanschen oorlog, die veel geld en veel bloed kost. Daarom richt men zoo wat overal protestmeetingen op legen den oorlog. Zondag laatst greep er weer zulk eene meeting te Barcelona plaats, die met erge wanordelijkheden eindigde. Ondanks het verbod, werd de vergadering gehouden. De volksvertegenwoordiger Inglé- sias voerde er het woord en hield eene op hitsende redevoering. Na de meeting, door liep men de straten der stad. De politie weigerde den doorgang; revolverschoten wer den gelost, men chargeerde met den blan ken sabel. Verscheidene betoogers en politie agenten werden gewond. Het proces der moordenaars van den groot vizier is zaterdag nacht geëindigd. De uitspraak van het hof, die de eigenlijke moordenaars tot de galg veroordeelt, werd aan den Sultan onderworpen, De veroordeelden werden maan dag opgehangen. 6 werden ter dood veroor deeld. Prins Sabah-Eddine, generaal Cherif- Pacha en Rechid-Bey, oud-minister van bin- uenlandsehe zaken, werden tot zware straf fen verwezen. lijike familie als door liet volk, dat hem (zijne toejuichingen niet spaarde binst zijn dooltocht door de straten van Londen. Ver broederingsfeesten werden ingericht ter eere der fransche matrozen die den President op zijne reis vergezelden. M. POINCARË Gelijk hét de gewoonte is, werden puike banketten gehouden, waarop de koning en de President beurtelings heildronken instel den en de franseh-engelsche overeenkomst roemden, als zijnde het zékerste bewaarmid del van den vrede. Die verstandhouding, zegde onder andere de lieer Poincaré', moet niets n het europeeseh evenwicht veranderen, moet geen aanvallend of uitdagend karakter hebben, maar moet twee groole zedelijke krachten vereenigen om de rust in Europa te versterken. Alle dagbladen loven die woorden en druk ken er hunne vreugde over uit. Verleden week grepen de kamerkiezingen in Holland plaats en dees week de ballottee- ringen. Die kiezingen zijn slecht uitgevallen voor de christene partiji die de meerderheid bezaten in de vorige kamer. Men denkt dat hét ministerie Heemskerk zal aftreden om plaats te ruimen voor een zaakministerie, gezien niet 'ééne partij! sterk genoeg is om een eenzijdig ministerie te vormen. De liberalen verliezen veel zetels, en gelijk in België, ten voordeele der socialistische partiji, die machtig veel veld heeft gewonnen sedert de jongste herkiezingen. De toestand is erg gespannen geweest dees wèek tusschen Bulgarië eenerzijds en Servië en Griekenland anderzijds. Alle dagen mocht men de losbersting der vijandelijkheden ver wachten. Naar de laatste berichten, zou de toestand zijn opgeklaard. Bulgarië zou inschik kelijker worden en toetreden tot de confe rentie die te St-Petersburg, onder de ver schillende voorzitters der Kamers der drie landen, zal gehouden worden. M. Danef, pre sident der Bulgaarsche Kamer, zou naar Rus- lands hoofdstad vertrokken zijln. Men aanziet allerwege dit vertrek als een teeken dat de oplossing van- Het servisch-bul- gaarsch' geschil nakend is. Men kan het zich niet ontduiken dat Rusland eene vredelievende rol vervult in de Balkan kwestie. Indien de Balkanvolkeren hunne ge schillen in der minne regelen, 't zal zijn dank aan de Russische bemoeiing. De czaar heeft geene gelegenheden laten voorbijgaan om alle bloedvergieten te beletten en de eendracht, die zoo ontontbeerlijk is voor de Balkanvol keren, onder hen te behouden. gegaan naar het Polygoneveld van Zon- nebeke. Er hadden daar allerhande oefe ningen plaats ter eere van den Zweedsche commandant do Lioder. Het veld was doornat, daar het sedert twee dagen en nachten fel geregend had 't was dan rog al gevaarlijk, bijzonderlijk in de draaien. De eerste oefeningen geschie den zonder ongevallen sprongen per vier, sprongen van vol-bloed peerden, sprongen voor de officiers te pserd der eerste afdeeling. Eindelijk moesten de coursen en sprongen voor onder-officieren der derde afdeeling de oefeningen sluiten. Al het voorgaande gerij en getrappel had den grond nog gletscher gemaakt. Op eens vallen twee ruiters de wachtmeesters Hubert en Niffle. Hubert springt recht ont edeerd doch Niffle van het 1® lanciers blijft liggen, hij is buiten kennis en in deerlijken ja, wanhopigen toe stand. Terwijl de oefeningen op een einde loopen, wordt het slachtoffer in allerhaast naar het militaire gasthuis van Yper overge bracht. Aldaar bestatigde men verschillige breuken aan de ribben die de loDgen door stoken hadden en eene allergevaarlijkste breuk aan den beneden schedel. Wacht meester Niffle was altijd in bezwijming, intusschen werd hem het Heilig Oliesel toe gediend en werden zijne ouderB die te Namen wonen verwittigd. Het ODgeluk was gebeurd rond 11 u. 's voormiddags, te 7 1/2 u. 's avonds waren de bedroefde ouders reeds bij het sterfbed van hun kind 's Avonds rond 9 1/2 u. gaf wachtmeester Niffle den geest. Het lijk is Vrijdag morgen naar Namen overgevoerd geweest om aldaar begraven te worden. Te 7 1/2 u. werd de overbrengst van het lijk uit het militaire gasthuis naar de statie volbracht. Het vaamlel hing halftop aan het hospitaal, al de officieren, onder-officie- reD, brigadiers en soldaten woonden de plechtieheid bij M. L* Colonel Vedrioe, bevelhebber der school die eene korte doch hertroerende lijkrede uitsprak, stond aan het hoofd der deelnemende soldaten. De gebeden werden gezegd door E. H. Rycke- boer, krijgsalmoesenier. De kist lag op de lijkbare met het nationaal vaandel omwon den en was gedregen door de kamaraden der afdeeling. Eene deputatie vergezelde het lijk en de familie tot aan Namen waar seffens de ter aarde bestelling plaats had de lijkdienst uitgesteld zijnde tot de naaste week. M. Capitein-commandant Jones en lieutenant-onderrichter Wagemans leidden de deputatie waarvan deel mieken verschil lige officieren en onder officieren o.a. wacht meester Hubert. Veel volk was in de straten om den droe- vigen lijkstoet te zien voorbijtrekken. naar nugoiauu i vëranderen. Naar het schijnt zijn De voorzitter der Fransche Republiek is deringen aan de trams zooveel te beter vvPTTr-u'rIk' rECHT. Wel spreekt de grond- dinsdag morgen naar Engeland vertrokken om als het goede veranderingen zijn. souvereineteit" van 't volk, een bezoek te brengen aan den koning van Ze naaste weke laten wij \e kennen. het volk de candidaten Engeland'. Zijn vertrek wet van de krachtens deweffiwetgevende macht zullen Stfwir SU de wij» he, hie,- stel el waardoor die aanduiding zou geschie den wordt nog eens ter bepaling toevertrouwd S' W we&k orgaan der ma.Bchappij Kamer en Senaat. - Dus, hoe de teleurgestelde onmacht van werd door een treurig voor val gekenmerkt Gedurende de salvoschoten te zijner eer gelost, deed zich een ongeval aan een kanon voor. Twee personen werden ge dood en twee gekwetst. De heer Poincaré wefd gulhartig in En geland ontvangen, zoowel door de konink- De maalboot Prineesse Elisabeth waar- jmeê de Koning met Prinsen Leopold en Karel-Theodor en hun gevolg van Langer- bruggen naar Gent reisden, legde aan te 10 1/2 u. op de plaats genaamd Port- Arthur rechtover de hangaars der firma EEN WACHTMEESTER GESTORVEN Zoo zij er dikwijls naar toe trekt, was de Rijschool, Woensdag laatst, op oefening 1. Gavotte. Bach 2. Andante religieuse. Mozart 3. a) Een vrouwken gezwind te spinnen \at. Antheunis b) Speldewer kerslied. E.Hullebroeck c) L'Adieu. L.Beethoven 4. La chanson de Marinette. Tagliafice 5. Charité. Faure 6. Cavatine du Barbier de Séville. Rossini Koning Albert I, aan wal afgestapt en ont vangen door de overheden, nam de burger wacht in oogenschouw die eerewacht hield aan de kaai. Koning Albert I was gekleed als oppergeneraal van 't belgisch leger met het groot-lint der Leopoldsorde. De hertog Binnen eenige dagen zullen de Vlamingen de Guldensporenzege van ii Juli i3o2 her denken. Dit is eene vlaamsche en vaderland- sche verjaring. De K. J. Wachters, als over tuigde vlaamsche vaderlanders, mogen niet nalaten het hunne bij te brengen opdat de feestviering van ii Juli zoo luisterlijk mo gelijk zou wezen. Eerst moeten zij zorgen, zoovee) het in hunne macht is dat de gevels hunner woonsten zouden bevlagd zijn op 11 Juli aanstaande. Ten tweede worden zij drin gend uitgenoodigd deel te nemen aan de feestelijkheden die zullen plaats hebben. Wij weten reeds van twee feesten op Donderdag io Juli door het Christen Vlaamsch Verbond (zie verder) en op Maandag 14 Juli door den Muziekkring in den katholieken kring. Verders hebben wij van niets anders verwittiging ontvangen. K. J. Wachters uw plicht is op die feesten tegenwoordig te zijn. 11 Juli. Yperlingen bevlagt uwe huisgevels op Vrijdag 11 Juli tot deelneming in het Vaderlandsch feest ter herinnering van den Guldensporenslag. Wij; gaven verleden week de orde der fees telijkheden. De geestdrift, de stad door, was algemeen en onbeschrijfelijk, tot in de 'volks- kwartieren en nauwe straten waar de konink lijke stoet doortrok, en DAT in de stad waar werkman Anseele denkt heer en meester te zijn... Hij is nog zoover niet, de roode hoofdman, ook geraakt hijl nooit zoo ver hij kan wel tijdelijk als autocraat commandeeren aan zijn slavenboel, daarne vens staat HET VOLK! van Gent, het mach tige leger der christene, vaderlandsminnende werklieden. En zeggen dat Eedje Anseele, kapitalist, kamerheer, schepen van Gent met zijne roode kameraden van den gemeenteraad... ook naar de blijde intrede gegaan zijn van den TY- RAN, (dat is KONING in socialisten-tale). E. Minne en tusschen het belgisch school- schip „L'Avenir" in wier masten de kadetten zaten toe te juichen en de deensche kustwach ter „Olfert Fissher" die kanonschoten loste. De toegestroomde geestdriftige menigte aan de kaai was ontelbaar. van Brabant en de graaf van Vlaanderen volgden onmiddellijk hun doorluchtigen va der. Volgden verder de ministers de Bro- queville, Helleputte en Vandevyvere, graaf J. de Mérode, groot hofmaarschalk; generaal Jungbluth, enz., enz. De koning, die brave man, zag ze staan te midden het toejuichende volk in de Ar beidsbeurs aan de haven en hiji heeft een- voudiglijk aan Anseele en kameraden de hand gegeven gelijk aan de andere... Anseele die een hand krijgt van den dwin geland... dat is voorwaar toch niet dwingeland achtig... Wacht maar, Anseele, de zuivere re publikein, zal dat wel weten uit te leggen en eens te luider roepen om in aanzien te blijven Weg met het koningdom I Leve de Republiek 1 Iets dat alle Vlamingen tot in het hert ontroerd heeft, is dat de Burgemeester van Gent Z. M. den Koning aansprak in 't VLAAMSCH en dat Koning Albert ook in 't VLAAMSCH heeft geantwoord. Het Kristen Vlaamsch Verbond viert het 11 Julifeest, door eene algemeene feest vergade ring, op Donderdag 10 Juli igi3, om 8 1/2 ure 's avonds, in de St Michielszaal, Elver- dinghestraat, nr 16. Het programma van het feest behelst gezang en aanspraak. Wij doen eenen warmen oproep, niet en kel tot al de leden van het verbond, maar ook tot alle Vlamingen, mannen en jonge lingen, opdat zij in groot getal op deze alge meene feestvergadering zouden tegenwoordig zijn. Zoo doende, zullen zij blijk geven hunner trouwheid en erkentenis aan het düurbaar kristen Vlaanderen. HET BESTUUR. Op Maandag 7 Juli aanstaande om 9 ure zal er in de kapel van 't klooster der H. Familie eene H. Mis opgedregen worden tot welzijn der eere- en werkende leden van den Christen Vrouwenbond De mis zal gezongen wordeh door dé leden van de zangafdeeling van den Bond. Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCE HAVAS, te Brussel. DRUKKER UITGEVER INSCHRIJVING buiten België vracht er bij. -

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1