Bijvoegsel aan HET YPERSCHE VOLKvan Zaterdag 28 Juni 1913 TRIMARD'S [PER&MMIIHDISSEHEjn OVER SYHDIKALE BEWEGING De Nieuwe Schoolwet CONGO YPER De Vliegdienst aan 06 Gentsche Tentoonstelling Officieele Berichten Landbouw- Bijvoegsel Allen die met klaren blik de politieke en maatschappelijke toestanden kunnen inzien, zullen niet ontkennen dat, indien de alge- meene werkstaking van April laatstleden een deerlijke fiasco geweest is, het grootelijks te danken is aan het moedig en doelmatig op* treden der christene syndicaten.Dat bewijzen is overbodig, anderen hebben het vóór ons gedaan. Men kan dus niet meer loochenen dat de christene vereenigingen, die men maar al te veel afschildert als steunpilaren der socialistische gedachten, een nuttige en heil zame daad hebben daargesteld. Zij hebben, in die omstandigheden, bewijs gegeven dat zij doordrongen zijn van den geest van orde en vrede, zij hebben getoond dat zij geen omwentelaars, geen verguizers der huidige maatschappij zijn. Wil men in de toekomst vrede en rust zien heerschen, 't is noodzake lijk op de geordende macht der christene vakvereenigingen dat men zal moeten steu- nen. De invloed dien zij op de jongste alge- meene werkstaking hebben uitgeoefend heeft aangetoond dat die bewering op vasten grond berust en uit de wolken niet is gegrepen. Indien zulkdanige invloed op de maat schappij den christene syndicaten beschoren ligt, indien de redding en het heil dierzelfde maatschappij teenemaal afhangt van den aard en de gedragslijn der.werkersvereenigingen, dan begrijpen wij niet, dat zoo menigeen die inrichtingen vijandig is, en zoo men ze niet vijandig is, dan toch ze enkel aanziet als een soort van noodzakelijke kwaal. Om die gedachten, voor zooveel het moge lijk is, te veranderen, willen wij die zaken wat nader toe lichten, want hier ook, zooals voor zooveel andere dingen, geldtde onbekende maakt den onbeminde. Eerstens zullen wij ons bepalen bij dit belangrijk punt, te wete 1 De Sociale Opleiding der Jeugd Dat is het werk dat steeds op den voor grond moet treden en dat moet ingericht worden, daar waar men syndicaten wil stichten en in leven^houden. De maatschappelijke opleiding der jeugd moet geschieden juist in die middens, die door hunne werking, een blijvenden invloed op de kinder- en jongelingsziel nalaten. Die middens zijn de school, het patronaat, de beroep- en huishoudschool. Voor wat aangaat de sociale vorming die de lagere school moet schenken, iedereen beseft wat de taak van den onderwijzer op dat gebied zijn kan en wat goeds hij daardoor kan teweegbrengen. Iedereen weet dat de onderwijzer bij het aanleeren der vakken, en inzonderheid in dat der geschiedenis machtig veel kan bijdragen om het doel der maat schappelijke werken aan te toonen iedereen begrijpt wat hij vermag op gebied van alcohol- bestrijding, op gebied der spaarzaamheid iedereen verstaat hoe hij, een der eersten, ertoe geschikt is om de leerlingen van jongs af te overtuigen van de noodzakelijkheid en het nut der vakscholen. Doch de onderwijzer moet steeds, in die leering, acht slaan op dit gewichtig punt, 't is dat hij zich niet mag bepalen bij het aanduiden der stoffelijke voordeelen alleen, die de maatschappelijke werken voortteelen. Hij mag geen ikzuchtige, geen loutere ge nieters vormen, maar onbaatzuchtigen, maar edelmoedigen, die aan de maatschappelijke werken deelnemen, ja, om hun eigen lot te verhelpen, doch ook uit naastenliefde, om 't lot van anderen te verbeteren. En daartoe, is eene ernstige, diepingrijpende godsdien stige opleiding hoogst noodzakelijk. Wij spreken een andermaal in 't bijzonder over de sociale opvoeding en den vierden graad in de lagere school. Het werk der lagere school moet dienen voortgezet te worden in de patronaten. En hier valt veel te zeggen en nog meer te ver richten. Al onze sociale werkers verklaren luidop dat het patronaat meer moet zijn dan een eenvoudig schutsel, dat voor hel gevaar behoudt. Men mag er zich niet bepalen de jongens van straat te houden, maar men moet van die gelegenheid die men heeft tal Yan jongelingen vereenigd te hebben,gebruik maken om meer afdoende werk te volbren gen. En hierin wederom moeten wij bij onze vijanden ter school. Iedereen weet hoe dege lijk de naschoolsche inrichtingen zijn, door de socialisten tot stand gebracht. Dat alleen zou onze oogen moeten doen opengaan. Ook heeft Kardinaal Mercier bevestigd dat de maatschappelijke opvoeding, overal bij de godsdienstige diende gevoegd te worden, en dat zij theoretisch en practisch zijn zou. Eerst de theoretische maatschappelijke op' voeding. Het bestuur der patronaten zou er voor moeten zorgen dat de leden ten minste een beknopte kennis zouden hebben van de voornaamste maatschappelijke kwestiën, en voornamelijk van die welke vooral de wer kende klas aanbelangen. Daartoe dienen erjlessen te worden gege ven. Zulke lessen maken weldra van de jonge MENGELWERK N° 31 VII. DE VLUCHT 1 Vervolg x Remi, vlucht al 't dakvenster uit. Toe, de gendarmen Met 'één snak had de jongen de bezatse mee- hij stak de flesschen wijn al eiken kant in rijn broekzakken, -. gooide zijn pak in de terwe, die tot tegen de schuur wiegelde, - sloeg een eenlijk kruis en Liet hem uit het venster neerglijden in het koren. En nu, op Gods genade I prevelde hij, opstaande. 't Koude zweet perelde op zijn voorhoofd, en, stuipend, stoof hij voort, de onmetelijke stukken rijpe vruchten in. Hij doolde en tjoolde tot halfwege den nacht, viel dan af en tetadert, tusschen de zwaar bedauwde stalen neer, en, zijn moeden kop op de bezatse leggend, viel hij in slaap. Hij sliep en droomde en butste op al slapend, bij het minste gerucht; hij zag lee- lijke, afzichtelijke, bebloedde lijken en vocht tegen honderd gepdjame» iB i ont' eden goede propagandisten, die met de schoonheid van het katholiek-sociaal pro gramma ingenomen en er op uit zijn om het ook door hun makkers te leeren bewonderen. Lessen zijn niet voldoende, de praktijk moet erbij komen. De patronaatsleden moeten l eeren daden stellen. Daartoe zou ieder pa tronaat moeten zorg dragen dat al haar leden ingeschreven zijn bij eene spaarkas, eene ijfrentkas, een matigheidskring, een mi- itianenbond. Het patronaat moet de toe treding van zijn leden tot de christelijke vak vereenigingen en tot de instellingen van vooruitzicht voor volwassenen betrachten en bewerken. Dit alles zou bekroond worden door deelneming aan het werk der Retiai- tanten, dat zooveel goeds sticht heden ten dage. De patronaten,zoo opgevat, zijn niet alleen broodnoodig voor de Bteden, doch onont beerlijk ook op de dorpen, op iedere pa rochie. 't Is in het parochiepatronaat dat men aan de jongelingen van stad en dorp de christene maatschappelijke opleiding geven zal. Daardoor zullen ze tot sterke mannen opgroeien, overtuigde vaderlanders, koene christenen, verdedigers van recht en waar- reid van land en kerk. Gelijk wij het verleden week zegden, heeft, vrijdag over acht dagen, M. Poullet, minister van wetenschappen en kunsten een nieuw schoolwets-ontwerp, medegedeeld aan de rech terzijden van Kamer en Senaat die—in 't algemeen gesproken er te vreden over waren, en dit voorstel ook nedergelegd op het bureel der Kamer. De minister zal alles doen wat mogelijk is om het voorstel nog in die zitting te doen stemmen vnl. voor wat betreft de lotsverbete ring der onderwijzers. Wij geven hier onder den korten inhoud van dit schoolwets-ontwerp. Meer kunnen wij hier niet geven immers heel ons blad ware te klein om het wetsontwerp ui een te zetten en wat meer is wij zullen er op weer keeren en het bepaaldelijk uiteen zetten bij de besprekingen die er over zullen plaats hebben in de Kamer. Het wetsontwerp Het nieuw ontwerp van schoolwet der regee ring betreft deze hervormingen 1) Het maakt het schoolgaan verplichtend. De tijd van verplicht schoolgaan wordt in beginsel begrepen tusschen 6 en 14 jaar ouderdom. Wie op 13jarigen ouderdom een certifikaat van voltrokken lager onderwijs verwerven, worden van dezen verderen schooltijd ontsla gen. Een overgangstijd van vijf jaren wordt voorbehouden. Binst dezen overgangstijd wordt het verplicht schoolgaan voorkopig slechts op gelegd aan de kinders van 6 tot 12 jaar, vervol gens van 6 tol 13, ten slotte van 6 tot 14 jaar. Om de 92.000 kinders op te nemen, welke thans in den bepaalden ouderdom niet naar school gaan, zullen ten minste 2000 nieuwe klassen moeten geopend worden daarom is er een overgangstijd noodig. Die aan de verplichting te kort komen worden gestraft door a) eene verwittiging van het toe zicht b) eene verwittiging van den vrederech ter c) eene voorwaardelijke veroordeeling tot 1 a 10 frank boet. Voor seizoenwerken zal verlof worden toegestaan. II) Vierde graad. 2) Het ontwerp voert bij alle lagere scholen den vierden graad in, tot het geven van het beroepsonderwijs Voor de meisjes zal deze vierde graad vooral het huishoudelijk onder wijs begrijpen, dat aldus algemeen zal worden. Voor de jongens zal de vierde graad verschillen volgens de plaatselijke noodwendigheden, 't zij landbouw, 't zij ambachten (voor toekomstige handwerkers), 't zij handel (voor toekomstige kommiezen, boekhouders, bedienden). De vierde graad zal op halven schooltijd mogen ingericht worden. 3) Het ontwerp verbetert merkelijk de jaar wedden der onderwijzers, volgens de beloften van minister Poullet te Borgerhout en van minister de Broqueville te Turnhout. De gron dige verbeteringen zijn deze 15 tweejaarlijksch-i verhoogingen van 100 fr. in plaats van de 6 hedendaagsche vierjaarlijk- schevergoeding voor huisvesting aan de hulp onderwijzers, dubbele vergoeding aan de ge huwden en aan de hoofdonderwijzervergoe ding voor schoolbestuur bijzondere vergel dingen voor speciale diploma's, zooals voor handwerken, huishoudelijk onderwijs, land bouwkunde, certifikaat van schoolhoofd dat het OBtwerp instelt, enz. Studiebeurzen voor kinderen van onderwijzers, die normaalstudiën doen. Verbetering van jaarwedde voor tijdelijk plaatsvervangende leerkrachten. 4) De wereldlijke onderwijzers der aanneem bare scholen zullen dezelfde wettelijke jaarwed den genieten als de gemeentelijke en aangeno men onderwijzers aanvangswedde, huisver goeding, regelmatige verhooging. Te dien einde zal de Staat eene bijkomende toelage van 500 of 600 fr. per klas verleenen (maar de onderwijzer moet gediplomeerd zijn) zooals de Slaat thans aan de arme gemeenten eene bijkomende toelage geeft en zal blijven verleenen om de jaarwedden der gemeente-onderwijzers te betalen. De Staat zal daarenboven, tot het beloop der .drie vier den, tusschenkomen in de tweejaarlijksche verhoogingen, zooals hij het voor^de arme gemeenten doet. snapte en wilde vluchten ein loopen, maar rijn voeten waren lijk aan den grond gena geld; hij werd gevat en ontwaakte:, gillend, nat bezweet, 't .Was dag, heldere, klare dag; de zon rees glanzend in het Oosten, de morgenwind suisde, de vogelen zongen en Remi voelde den berg van lijden, die zijn ziele drukte. Daar zat de arme duts, in het natte koren gehukt, Tijk een drenkeling die aan de1 woe dende baren ontsnapt, op een naakte! rots ontwaakt, van zeemonsters omgeven. Hij sloeg zijne oogen omhoog en, in zijn önzeggelijken angst en verlatenis, steende hij Och, Heere, Crod toch Onmiddellijk volgde het er op, builen zijn weet, als uit zijn hert getooverd Marietje Marietje Zijn ziel en zijn hert waren gelost God en Marietje, en aanstonds verknipte hij. Sedert gisteren morgen had hij niets meer geëten, dat in het zientj-e der oog kan, en nu voelde Tuj hevig de maag trekken. Hij pneed een stuk brood en vleesch en at smakelijkdaarna dronk hij een halve flessche wijn en vervolgde zijne onzekere reis door de stukken. Tegen avond was hij: op het grondgebied van 'Aulnay, doch hij wist Monsieur Dubois niet wonen en hij besloot nog een halven dag fn de vruchten verscholen te blijven, vooraleer op zoek te gaan naar zijn hof. Meur den yoigendes daft durfde hij' nog 5) In de aanneembare en aangenomen scho len zullen de onderwijzers voortaan, mits voor behoud der verworpen toestanden, moeten Belg en gediplomeerd zijn. 6) Ook voor de onderwijzers, welke tot eene godsdienstige congregatie behooren, wordt de toestand verbeterd. Deze onderwijzers zijn thans van Staatstoelage voor regelmatige verhoogin gen uitgesloten. In 't vervolg zullen zij die ge nieten, mits gediplomeerd te zijn. 7) Het geneeskundig toezicht der scholen wordt algemeen gemaakt. Te dien einde neemt het ontwerp, met uitbreiding tot al de scholen, het artikel 23 aan uit het ontwerp van gezond heidswet van M. Berryer. De aanneembare en aangenomen scholen "zullen hare geneesheeren aanduiden de gemeenten de hare voor de ge meentescholen. De Staatsdienst voor gezond heidszorg zal hooger toezicht houden. 8) Het ontwerp geeft nieuw gemak voor het maken van gemeentescholen in plaats van de thans vereischte twintig huisvaders, stelt het de huisvaders die samen twintig kinders in scbooi- ouderdom hebben. 9) Het ontwerp brengt de gelijkheid der kin deren in van al de scholen, voor het kosteloos bekomen der klasbenoodigbeden. De last dezer uitgave wordt opgelegd aan de provinciën, welke daarentegen ontlast worden van de toe lage ter weerde van 2 opcentiemen, welke zij sedert 1842 aan gemeentelijke en aangenomen scholen geven. De terugbetaling der waarlijk afgeleverde benoodigheden zal geschieden vol gens staten door fut toezicht gekontroleerd. 10) Het ontwerp stelt ook al de kinderen ge lijk ten opzichte der uitsluitend menschlievende werken zooals de schoolsoep.hrtschooleetmaal, de schoolkoloniën, enz. Aan de hollandsche wet ontleent het daartoe eene beschikking, welke er door het liberaal ministerie Pierson ingevoerd werd met het uitveerdigen van 't verplicht on derwijs in 1900. 11) 't Ontwerp maakt het onderwijs algemeen kosteloos. Waar evenwel talrijke kostelooze scholen bestaan, zullen de besturen van ge meentelijke, aangenomen en aanneembare scholen voort betalende leerlingen mogen aan- veerden in zeker getal klassen of scholen. 12) Waar de belangrijkheid der bevolking het toelaat, zullen de gemeenten gehouden zijn bij zonderen klassen in te richten voor zwakhoof dige of achterlijke of voor niet normale kinderen. 13) Voor de verbeteringen van .jaarwedden welke het ontwerp voorziet, zal de Staat bo ven de reeds gebrachte offers van het vergoe dend millioen voor de vrij scholen en der vier millioen van 1911, welke voortaan bij de orga nische wet zullen ingeschreven zijn een nieuw offer van twee en half tot ongeveer drie millioen doen. Dat zal voor den Staat de onkost der ontworpen hervorming zijn. De provinciën zullen een bijkomenden last van ongeveer 600 000 fr. te dragen hebben. Voor de gemeenten zal de uitgave van plaats tot plaats verschillen. De gemeenten die te voren reeds op eigen kosten de jaarv/edden der onde-wijzers verbeterd hebben, zullen in het ontwerp veeleer nieuwe hulpmiddels dan nieuwe lasten vinden. Hoe is die Schoolwet gekomen Zij de mannen der zoogezegde Vrijheid, Gelijkheid en Broederlijkheid (op zijn Franscb) zijn mistevreden, ja, erg kwaad. Doch ze weten tot nu toe nog niet wel hoe het wets ontwerp juist aangevallen, de eene liberale bladen schrijven dat er niets goeds in het wets voorstel is, andere liberale bladen beweren dat het gouvernement heel het programma van de liberale, vrijmetselaars Ligue del'Enseignement geplunderd heeft Hoe rijmt men dat te ga&r?... en veronderstel dat die tweede beweering echt zij, waarom dan kwaad zijn Dus links is men over 't hoofd geslegen, in volle twist, men wacht naar een ordewoord dat uit de loge komen moet, men zoekt een stokpeerd... Alleszins zijn liberalen en socialisten besloten zich onwederroepelijk te verzetten tegen de stemming van die wet. ('t Zal algelijk gaan mannen De liberale Chronique schrijftNooit, nooit zullen wij, hoe weinig ook, de zoogezegde rechten van het congreganist onderwijs erkennen. Het onderwijs moet kosteloos zijn, verplichtend en wereldlijk. Die drie woorden zijn de drie hoofdkenmer ken van ons eenig onveranderlijk schoolpro gramma, ons onaanroerbaar dogma, die het betwijfelt in gedoemd als ketter La Derniêre Heure van Menneke Devèze at altijd tracht in antiklerikalism en godde loosheid zijne blauwe en roode confraters te overtreffen, blaast de trompet om alle loge- krachten te verzamelen en ten strijde te trekken... Doet maar, liberalen en socialisten, doet maar de wet zal toch doorgaan en intusschen zullen de kiezers eens te meer bestatigen hoe gij op averechtsche wijze de vrijheid en gelijk heid van alle Belgen eerbiedigt en genegen zijt. Wij Katholieken. 't Is misschien wel waar dat het wetsvoorstel Poullet niet volmaakt is maar de volmaakt heid is van deze wereld niettoch zijn wij zoo niet bedrogen in onze verwachting zooals som migen die, alhoewel tevreden om den stap vooiuit, nog veel meer verwachten waren, g g Daar het heel waarschijnlijk is dat bij de bespreking in de Kamer er nog wijzigingen zullen toegebracht worden aan het wetsontwerp geen stap uit de terwe wagen slechts den derden dag, tegen .avond, toen hij gansch zijn voorraad opgepeuzeld had, stapte hij on gemerkt uit de vruchten en vroeg, aan een voorbijganger, den' weg haar het hof van Monsieur Dubois. In den halven donkeren klopte hij aan en vroeg om den boa- te sprekeü toen deze aankwam, bezag hij den jongen wan trouwig en schoot uit Apache L. Reini's knieën knikten en hij) werd dood- bleek, doch in zijn zak schietend, trok hij den brief uit en gaf hem aan Dubois. Deze nam hem, trok hem open en bezag het handteeken seffens verhelderde rijn wezen, hij trok den jongen mee in huis en de kamer binnen, deed hem zitten en las den brief, O 1 't was een geheel ander menscB, toen hij den inhoud had overzien. Verschooning, zegde hij goedig... Ge zijt op uw ongemak; g' hebt een slag gedaan, maar toch, ge rijt een braaf ventje. Ja, de wind was geheel gekeerd, en Remi viel biji den besten vent van Aulnay toe. Seffens werd hem lekkere kost voorgezet, en de boer "bleef bij hem en vertelde dat de gendarmen, in den voornoen, heel de streek afgezocht hadden, van hof tot hof. Bachten het huis, stond er een keuken ijl ea öngebruiktj daar zerp Remi intrekken willen wijjde zaak overlaten aan de zorgen'van onze katholieke wetgevers die genoeg zullen ingelicht zijn door wien het meest aangaat over de mogelijke onvolmaaktheden en gebreken van het voorstel. Alleszins zijn alle katholieken eerst en vooral te akkoord om te getuigen dat het ontwerp rechtveerdig is, zorgvuldig ingestudeerd in alle deelen en van aard om het zedelijk en verstandelijk hoogtepeil der natie te verheffen. Verder zijn'alle katholieken in de blijde ver wachting eene deugdelijke schoolwet in voege te zien komen waardoor de gelijkheid geschon ken wordt aan alle Belgen, alle kinders, alle scholen, waardoor de vrijheid van alle huis vaders geëerbiedigd en gevestigd wordt, waar door de onderwijzers op betamelijke wijze vergeld worden voor hunne edelmoedige toe wijding aan de opvoeding der belgische jeugd. Onze lezers weten dat in Januari laatst de geleerde Pater Jesuïet Vermeersch, die reeds veel over Congo heeft geschreven, Belgie verlaten heeft om eene studiereis te onder nemen in Midden-Afrika en in de Belgische Kolonie. E. P.s Vermeersch, vertrokken uit Mar seille, is langs Zanzibar door Duitsch en Engelsch Oost-Afrika gegaan, vandaar naar Belgisch Congo om eerstens heel de Ooster streek der groote meeren te doorreizen. Aldaar bezocht hij o. a. de zendingen der Witte Paters te Kivu, te Baudouinstad waar Mgr. Huys, hulpbisschop van Mgr. Roelens hem verwachtte, te Luvaka waar eene nor maalschool en seminarie gesticht is. Te O. L. Vrouw van Mpala bezocht Pater Ver meersch kapitein Joubert, oud pauzelijk zouaaf die 72 jaar oud is en reeds 30 jaar in Afrika met vrouw en kinders verblijft in bloeiende gezondheid. Verder nog Kongolo, de militaire posten, de ijzerweg-statiën, de zendingsplaatsen, enz. Thans is Pater Vermeersch op schip van Stanleyville naar Leopoldville. Onderweg bezoekt hij verschillige standplaatsen. Te Leopoldville zal hij deelnemen aan de alge- meene vergadering der Zendelings-oversten in Congo. Nadien bezoekt hij de Missiën der Jesuïeten in Kwango en^der ^Paters van Scheut in Kasa'i. Als dit effen is doortrekt de moedige reizi ger Portugeesch-Afrika om aan de zeekust, te S. Paul-de-Loando in te schepen naar Kaapstad. Vandaar doorreist hij Zuid-Afrika Oranjestaat, Transvaal, Rhodesia en komt te Elisabethville in Katanga. Na die streek doorzocht te hebben zal Pater Vermeersch de terugreis naar het Vaderland beginnen langs Kaapstad en Southampton. De reis van E. P. Vermeerschjheeft voor doel zich belangrijke documenten aan te schaffen. Geen Belg is wellicht meer op de hoogte der Congozaken al3 Pater Ver meersch. Wij meenen dat de laatste moeilijk heden der zendelingen niet heel vreemd zijn aan Pater Vermeersch 's bezoek. Niettegenstaande [zijn,, reeds gevorderden ouderdom is Pater Vermeersch volkomen gezond. Binst heel zijne reis ging hij te voet of op een lastdier, hij weigerde altijd de draagmat. Rijschool. Commandant'de Linder, bevelhebber der,iZweedsche Ruiterijschool heeft Dinsdag onze befaamde Rijschool be zocht. Hij heeft 's morgens in de manege de oefeningen bijgewoond der officieren, aan gevoerd doori. den kapitein D'Housf, de vreemde officier kon niet genoeg zijne be wondering uitdrukken voor de keurige en voortreffelijke wijze waarop die verschillende oefeningen werden verricht. De afdeeling der artillerie-officieren, onder het bevel van den lieutenant Orban, heeft vervolgens ook eenlge oefeningen uitgevoerd.'s Avonds werd commandant de Linder een banket aange boden, in de mess, door^ dejjofficiers der Rijschool. Koninklyke Fanfare. zondag 29 Juni, om 12 ure, CONCERT, gegeven door de Koninklijke Fanfare. Spelwijzer 1. Jubelmarsch. P. Lebrun. 2. De oostersche Danseres, fantazia. L. Moeremans. 3. Menuet. H. Waelput. 4. Caprice Espagnol. H. Weyts. Clodwig en Clothildis, openingstuk. O. Roels. Zondag, 6 Juli, neemt de Koninklijke Fanfare, onder het bestuur van den heer L. Arschodt, deel aan den wederlandschen wedstrijd voor fanfaren, ter gelegenheid der Gentsche Wereldtentoonstelling. De K. F. strijdt in eerste afdeeling met de volgende stukken en er een paar dagein koes zitten, vooraleer naar Tremblay uit te zetten. Monsieur Louis Dubois had twee groote zoons, en toen ze stroke waren met werk en avondmaal, kwamen ze de kamer in. nieuwsgierig om te weten, met wien vader zoolang bezig Was. Dubois vertelde al Remi's gevaarnissen en de knechten hadden medelijden met dat jong manneke, dat er zoo zoet en zoo lief uitzag toch zulke leelijke dingen tegenkwam. Remi vertelde rechtzinnig, hoe dat alles gebeurd was, en toen d© twee jongens zagén dat zijn gemoed vol kwam, namen ze het schertsend op en de oudste zegde lachend en tinsend T'as fait un vilain coup, hein Une aut' fois, faut tajper avec ton mouchoir. Spijts alles loech Remi met die zotte spreuk en zoo bleven ze klappen, tot een gat in den nacht, jpd teugen besten wijn drinkende. Buiten de wete van 't volk, werd een bed en dekking in de achterkeuken geblauwd, en dien nacht sliep Remi in de uiterste gelukzaligheid geheel weg van de wereld, putten in den dag. Hij verbleef twee dagen bij Monsieur Du bois en werd er hetroeteld lijk een kind ze hadden er allen medelijden mee. Den derden dag, tegen avond, spande de boer zijn hengst in, en na, als reeds inge groeide vriend, afscheid van geheel het huis gezin, genomen te hebban, stagtg Remi het Op de prent staat Crombez verbeeld ne vens zijn vlieggetuig. Hij is de jonge vlieger aan dienst in de Tentoonstelling van Gent van waar hij meermaals te week rondvliegt als postbesteiler. Reeds heeft Crombez lucht-post-dienst gedaan tusschen Gent eenerzij ds en ander zijds beurtelings Brussel, iDoornijk, Rijsel, Oostende, Blankenberghe,, Meenen, Komen (Frankrijk)... Men verstaat gemakkelijk welken bijval Ten ware, ja, dat men iets veel beters wist voor de Leet Maar J.'tj eenej. gedacht komt met het ander ware 'tj^niet .beter reeds een luchtbal-opstijging te.hebben met Ypersche mede-reizigers Ziet.eens wat er,te Lange- marck.zaX gebeuren Doen,ballon in't verleden,ballon nu en in de toekomst, dat zou niets maken indien er ook eens gedacht werd ('t zijn al gedachten) om moderner]luchtvaarten op eemfeestpro- De vlieger Crombez met zijn toestel in de Gentsche Tentoonstelling de vlieger geniet zoo te Gent als in de ver schillige steden'jwaar hij toekomt. Komt hij niet eens naar Yper 1 Is er nie mand ter stede om hem eens tot hier uit te noodigen De Feest-commissie misschien Dat is maar een gedacht. Ziet, daar hoorden wij een ander gedacht: Op het Tuindag-feest-programma staat de jaarlijksche ballon, 't Is eeuwig en ervig 't zelfde, 't is oud en versleten. Wij zijn wij van dat ander gedacht niet, ons gedacht is dat de opstijging van den bal lon altijd belangwekkend is voor de bevol king, en dat daarmeê de herberg- café- en hotelhouders op de Vande Peereboomplaats een goeden namiddag hebben. ED,wij junnen hun dat geern. Daarom vinden wij dat de ballon mag blijven op het Tuindag-programma. (Daar moet niets uitgeschrabt worden, daar staat niets te veel op.) gramma te zien en eens eene aankomst en afvaart van vliegmachienen te hebben. 'tls twee maal gebeurd, 1°) dat er twee vlie gers hoog in de lucht, [boven Yper voorbij vaarden, en hoeveel volk was er niet op de been 2°) dat op 't onverwachts Demanet is af gekomen (met eene mislukte afvaart erbij) en 't stropte van 't volk op het Minneplein. Dat zijn bewijzen dat zoo iets in den smaak valt. Zou Crombez niet eens kunnen gevraagd worden in afwachting dat Demanet weer komt, of... dat Brindejonc-des-Moulinais die nu S. Petersburg verlaten heelt naar Stockholm, Hamburg, Antwerpen, langs Yper komt goên dag zeggen op zjjn terugreis naar Parijs,.... of... dat graaf Zeppelin met zjjn bestuurbaar luchtschip van uit Duitschland naar Yper afzakt en anker hecht aan een der kraaibekken van St Maartens toren naald. 1. Opgelegd stuk Suite miniature H. Weyts. 2. Stuk naar keus Vlaanderen P. Lebrun. Opdat alle toonkundige kunne oordeelen over de weerde der stukken, en het aanhou dend werk der muziekleden, zullen er toe komende week één of meer herhalingen zijn op de Halle, Pauwelszaal, waar, mitsuit- noodigingskaart,[de Ypersche] en vreemde toonkundigen enJ muziekliefhebbers zullen toegelaten worden. Op 6 Juli, om 8 ure 's avonds, geeft[de K. F. een kunst muziekfeest op de Wapen plaats (Kouter) te Gent,fop aanvraag j van het Gentsch Feestberek. Jubelfeest. Maandag laatst 23" dezer was er op Sint Pieters, inffiet hospitaal St-Jan, gezeid Godelieve, groote jubelleeste. Kapel, werkkamer, gangen, rifter der ouder lingen waren met groen en bloemen, vaan dels en jaargeschriften behangen. Het was er feeste voor de kloosterzusters alsook voor hunne oude lievelingen. Zuster Theresia vierde haar vijftigjarig leeftijd als nederige kloosterzuster van dit gesticht. Zij, de jubi- lares, nog] in volle gezondheidskracht, jong van herte en geest, niettegenstaande hare 72 jaren, werd processiewijs onder 't zingen der blijde kerkezangen naar de kapel geleid, alwaar [om 10 uren de plechtige jubelmis plaats had. Daar omringd van de heeren der burgerlijke hospicen, hare talrijke familie leden, hare bloedverwanten, vrienden en kennissen, wereldlijken en priesters, daar zat zij op den knielbank, op de eereplaats, te midden twee lieielijke jonge maagdekens, de kinders van Mr Alfons Billiet, die jubelkroon en jubelkruk droegen. Allen de genoodig- den, zooals de oude menschen van 't gestieht, baden om zegen en heil voor de held in der feeste. Iets bijzonders. Daar bij de menigte bevond er zich nog eene oude getuige van vroeger op den ]dag van Zuster Theresia's profes, van over jvijftig jaren die alsdan de kroone droeg, en zij enJallen ja baden vurig lijk om zegen en menige verdienstelijke jaren rijtuig binnen; de djakke kletste en wel haast sprongen de viervonken uit de stee n en, onder de kletterende voetslagen van de on stuimige, maneschuddende hengstebeeste, die in zotten draf naar het dorp Tremblay vlamde. Een bange hitte had over den dag gehan gen; de hemel was overtrokken met donder- gevaarte en de nacht viel ras en zwaar. Stilaan zag Remi alles versmelten en ver dwijnen: boomen en huizen, velden en vruch ten, alles verstierf, verzwolgen door de duis ternis, door die, dichte donkerte, die heel de wereld uitvaagde en alleen nog bestond eenig en benauwelijk. En daar zat hij, roerloos en sprakeloos, in den hoek gedouwen. biji Monsieur Du bois, die, even sprakeloos, zijn oogen door den nacht boorde, en bij wijlen de djakke deed zwaaien over den hengst, die lijk een zwarte duivel vooruitstoof, in het immer mee varend licht der lanteernen. Daar zat de jongen, verre van huis en thuis, met zijn bitter wee en önzeggelijken angst, doch gewiegd in de genegenheid en het meestrijden van al die vreemde men schen, die hij1, noch van Adam noch van Eva kende, en die den dag en den nacht, de menschen en de wet bestormden, om hem, vreemd en arm jongentje, uit de klod den te helpen en rijn hert zwol op van dank en weiheid. Plots verliet het rijtuig de groote baan, sloeg den kiezelweg op en, na een goê tien nog voor de jubilares. Schoone en hert- roerende feeste Mochte Zuster Theresia, en dit verhopen wij, want hare gezondheid is allerwelvarendst, nog menige jaren leven God schenke haar dit om alsdan, na nu de jubelkroon, later de eeuwige gloriekroon te ontvangen Proficiat, heil en zegen. yy/v» Aanbesteding. Maandag greep de aanbesteding plaats voor het leveren dtr kolen aan het gevang van Yper. Ziehier den uitslag: 1. Jan Nyzinck, Schaerbeek a) tout-venant,29.40 fr., b) briketten,31.40 fr.; totaal n,2736 fr. 2. A. Cabuy en Steyaert, Brussel 30.20 fr., b) 30.75 fr. totaal 2742.75 fr. 3. P. Van Driessche-Maes, Loket en a) 31.95 fr. b) 32.30 fr. totaal 2891.25 fr. Bij kon. besl. van 30 Mei worden de'nieuwe standregelen der maatschappij van onderlingen bijstand De Broederliefde te Becelaere, bekrachtigd. Bij kon. besl. van 3 Juni worden de wijzi gingen, toegebracht aan de standregelen der hierna gemelde maatschappijen van onderlin gen bijstand, 1 Herverzekeringskas van den Bond van Onderlingen Bijstand der arrondisse ment Kortrijk-Yper en Troost in Nood heiden te Yper, bekrachtigd. Navruchtenteelt 't Is eene dwaling te meenen, dat de na- vruchten, rapen, wortels, spurie, den land bouwer geen voordeel aanbrengen, omdat ze zijnen akker uitputten. Men kan altoos de uitputting der gronden vermijden door over vloediger te bemesten en de opbrengsten zullen alzoo meer waarde hebben dan de gebruikte meststoffen. Door de tusschen- vruchten te teelen doet men de pacht op twee oogsten in plaats van op eenen drukken. De scheikundige meststoffen zouden toe laten eene veel grooter uitbreiding te geven aan de navruchten en (Zie vervolg in hetLandbouw Bijvoegsel.) minuten, hield Dubois zijn peerd in, aan een groote hofpoort. Ca y est, gargon, mompelde hij. Ze sprongen af. Z Dubois nam het peerd bij den bril en trok het ten hove op. Alles lag er dood en stil, buiten de band hond, die onbermhertig huilde en jankte welhaast vloog de voordeur open en een zware stem klonk van op den dorpel Qui la,?... Cousin Dubois werd hem toegeroepen. Seffens was dë boer er met licht; het peerd werd uitgespannen en op stal gezet en, in een ommeziens, zat Remi bij de twee boeren en de kinders van Monsieur Debrie in de achterkeuken bij den heerd, waarop de moor zijn wroed-zot liedje hong te zingen, beven de dansende, likkende viertongen. In een-twee-drie was heel de geschiedenis van den trimard uitverteld hij: was gezon den van Dubois uit Blanc-Mesnil, naar Du bois te Aulnay en van Dubois naar de De- brie's te Tremblay, en hij was er welge komen, als kind van den huize. Monsieur Debrie wist te vertellen, dat de gendarmen daar ook de streek afgesleept hadden, en dat hij van hen vernomen had, dat de gekwetste niet dood was, maar nog in doods-nood verkeerde. Ze hadden hem ook verteld dat D'Haene een gemeene kerel was, die op slechten naam stond, heel Go- nesse door, en Debrie besloot ruw v "ffioxdl voortgezet -NA/W" I) Verplichtend Onderwijs III) Lotsverbetering voor gansch het onderwijzend personeel. IV. Geneeskundig toezicht Gemeentescholen. V. ALGEMEENE VOORDEELEN Kostelooze klasbenoodjgheden, schoolvoordeelen, kosteloos onder wijs, klassen voor achterlijke kinders. VI) Ontdragen der kosten. Bij Liberalen en Socialisten. -^sy\/\y-- I r\L 1 ff A V./-V*. HMAtvtmn 4rt ninn An onno nonO O

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 5