BDeisliaffelijKe ReciMk van Yper De Blijde Intrede onzer Vorsten te Luik - POPERINGHE WERVICK Stadsharmonie. - Ter gelegenheid der Nationale Feestdag, geeft de Stadshar monie, onder het bestuur van M. Wilte- broodt. Maandag 21 Juli, om 9ure 's avonds een groot Geneert op de Groote Markt. SPELWIJZER E. GAIMANT, ZONDAGRUST Meenenstraat, 6. kandidatuur te stellen en... ferme van hunnen neus maken als de kandidatuur niet lukt Blageurs, Krekel, dat zijn zeer groote lan- teerns met heel kleine lichtjes. In hunne inbeel ding meenen zij te schitteren als de zon, maar in werkelijkheid geven zij nog zooveel licht niet als een arme ellendige keerse Een blageur krekelZeg man wilt gij eens een blageur zien, kijk eer.s evenljes in den spie gel en wilt ge een blageur geeselen, hewel, stek hem maar vast, er zit een fermen blageur tus- schen de zolen van uwe schoen en de voering van uw klakke De Mier. CROMBEKE LANGEMARCK OOSTVLETEREN RENINGHE POELCAPELLE PROVEN VLAMERTINGHE .WATOP De hofkoets met de Koninklijke Familie te Luik te Parijs), de Lutte Wallönne met het radikale dagblad Express zijn onder den grond gekropen van spijt hunne voor bereide Wallingantsche manifestatie is in 't water gevallen. heeft Zondag plaats gehad. Ongehoord was de geestdrilt en men hoorde niets anders dan de kreten van Leve den KoningLeve de Koningin De Wallonisants)i zijn er deerlijk van af gekomen en de Amitiés Franchises (zetel tevreden geweest over liet vriendelijk ont haal, lm n te beurt gevallen 'door den Eerw. Heer Pastoor van St-Pieters en de kerkbe dienden, door de Zwarte Zusters en de Zus ters van Ste-Godelieve. Ten 7 ure, trok de groep, verrukt over hun verblijf te Yper, welgezind terug naar huis, een hertel ijken «Tot weclerziens wen- sehende. De Plechtige Prijsuitdeeling van zal plaats Hebben in de van het College, den Donderdag 31 9 1 /2 uur. S t-Y i neen tseollege feestzaal Juli, te 1« Deel 1. Vers ïavenir 2. Sémiramis, ouverture 3. Marche aux flambeaux 4. Salulo a Gemona, valse pour Cornet-solo sur distance 2e Deel. 5. Ballet d'isoline A. Messager. 6. Récit et air de Jérusalem Verdi. 7. Marche Nationale Radoüx. Gevaert. Rossini. P. Gilson. COSSBTI. St-Jozef's Beroepschool in de Gent- sche Tentoonstelling. NOG EENE KA THOLIEKE MANIFESTATIE. St-Jozef's Beroepschool heeft in de Tentoonstelling te Gent afdeeling yan vakonderwijs den Grooten Prijs met de hoogste onderscheiding gewonnen dat voor de verzameling werk- proeven, die getuigen van het volmaakt traps gewijs en uitmuntend technische onderricht gegeven in de drie bijzondere secties dei- school schrijnwerk- drukkerij- en snijschool. Over de beteekenis van dien schitterenden uitslag, over de school zelf, over liaren be stuurder E. II. NEUVILLE, haren voorzit- ter, M. adVokaat BIEBUYCK, haar schuie rend leeraarskorps, schrijven we in een naaste nummer deze week hebben" wijt geen plaats over. Met wachten zal men niet verliezen. Hetgeen wij nu willen aanstippen is het volgende. Donderdag avond is er eene be tooging geweest nog eens, eene KATHO LIEKE betooging ter eerc van de prijs winnende school, van den voorzitter Alb. Biebuyck, van den bestuurder E. H. Neu- yille. O 1 dat doet ons, katholieke gazettiers, on- zcggelijk deugd daar ontstaat een ver nieuwd, verjongd, katholieke leven... en wij1 roepen erbijtHoop in de toekomst Ziet, de manifestatie ter eere yan de zege pralende katholieke FANFARE heeft het vuur ontstoken, nu is het in laai... wij: zijn overtuigd dat het zal blijven "blaken en bran den... tot deugd van die 't verheugt... tot spijt van die 't benijdt... en I1EI YPERSGliE .VOLK zal wel meehelpen, weest er over tuigd van, katholieke manifestanten. Wijl moeten aanstippen dat de betooging van Donderdag avond een kenmerkend volksch en jongelings karakter had... Ziet, daai is de Fanfare, daar zijn leeraars en leerlingen der beroepschool, daar zijn Sint-Mi chiels- Turners, waarvan E. H. proost was, daar zijn de nen, waarvan de E. H. daar is de Muziekkring, lieke Jonge Wacht... En de vaandels? Bij deze tweede manifestatie zijn er reeds VIER het vaandel van de Turners, de oriflam van den Muziekkï ing. de bannier der 'Statiemannen, de vlagge der K. J. Wacht!... Hoezee! "dat zijn durvers! Maar, och arm, waar is het vaandel der Thuynegilde gebleven Is men daar zoo opeens beschaamd geworden Of doet men daar nu zoo schielijk mede met de benauw derikken Dat kunnen wij niet peizen.. Of verdient de beroepschool geen hulde is zij geene nuttige, geene noodige, geene deugddoende instelling staat hier geen ka tholiek sociaal princiep op spel, dat dient erkend en gevierd te worden Komaan, mannen, laat ons de hoop dat het vaandel van de Thuynegilde niet meer kort zijn daar waar het zijn plaats is. de andere vaandels zullen er over zwijgen, de vaandels oude katholieke maatschappijen wa ren niet mee... Is 't uit schaamte Is 't uit onvriendelijkheid Is 't uit spaarzaamheid?. Nu, tot daar Leve liet ypersche V01.K leve de jonkheid De betooging vertrok uit de Iweinszaal, zetelplaats der Koninklijke Fanfare, met een groot getal deelnemers en eene ontzaggelijke menigte yolk, die gedurig vermeerderde, muziek en vlaggen en bloemtuilen trok men eerst ten huize van M. advokaat Biebuyck alwaar de leeraars J. Van Eenaème, Ossieur en Mafrans en de Muziekkring eene aan spraak deden en elk een bloemtuil opdroegen. Van daar met den voorzitter naar E. H. Neuville, alwaar M. A. Biebuyck eerst woord 'flam en daarna de drie heeren leeraars die no* eens elk een bloemtuil aanboden; daarna °ook van wege de Turners, namens den Muziekkring. en namens de Statiemannen. Zoo we zegden, komen wij erop terug. Pijnlijk ongeval. Donderdag avond kwam de ledige auto van Senator Fraeijs de Veubeke van Roeselare en ging, van uit de Cartonstraat naar de Surmontstraatwaarts, de Dixmudestraat dweeischen, alswanneer een wielrijder, Leo Verbrugghe uit Boesinghe, oud 61 jaar, op die plaats, in de Dixmudestraat den markt op reed. De velorijder had den au'o niet gezien die, daar er een straat te dweersehen was, traag reed en niettegenstaande dat de chauffeur, Arthur Neve- jan, gedurig trompte. Eene botsing was onver mijdelijk die de dood van Verbrugghe voor ge volg zou gehad hebben. De chauffeur, die gekend is om zijne voorzichtigheid, om het leven te redden van den velorijder, gaf een zwenking links zoodat de auto op het voorland tot tegen de herberg Klein Yper te recht kwam. Die botsing was zoo erg dat heel de machien erg beschadigd werd en dat Arthur Nevejan zelf gevaar voor zijn leven liep door eene mogelijke stuiking van den volant op de borst. De wielrij der nochtans kon niet heel vermeden worden, bij moet langs zijden gevat geweest zijn hij viel ten gronde en werd opgenomen met versehilli- ge kneuzingen. Doctor Lagrange seffens ter plaats deed hem naar de Clinique overdragen. Wg vernemen dat, alhoewel erg gekwetst, Leo Verbrugghe in geen levensgevaar is en reeds op beterhand. Arthur Nevejan is ook ziek en bed legerig door het danig groot verschot. - Aanbesteding der werken voor het opbouwen van het huis van Dickebuseh- vijver. Uitslag bestek 17.143,93 fr. M. Ma- liieu Joseph, ondernemer, Yper 19.200 M. Roose Henri, ondernemer, Yper 19.087. Dienstdoende Juli. apotheek. Zondag 20 Onderscheidingen. Verleden zondag zijn er eenige brandweermannen van Wervick, (litdoebbers-scherpschullers) naar Gent gegaan om deel te nemen aan den grooten scbietwet- strijd tusschen de burgerwachten. Hebben zich gerangschiktals schutte" van 2C klas, M. Catteau Alfons en als schutter van 3° klas, M Leo Depuydt, kaporaal. Aan beiden onze her lelijke gelukwenschen. P. A. Hoerah voor onze Turners. Zondag, Maandag en Dijnsdag zijn onze katholifke Tur ners ook naar Gent geweest, naar de Bonds- vergodering en naar den grooten prijskamp ingericht door den Bond der Katholieke Turn- gilden van Belgie. Zooals iedereen weet, waren de Wervicksche Turners verleden jaar naar Spa geweest, en daar hadden zij zich onderscheiden door het behalen in eerste afdeeling van eenige eerste prijzen. Over dezen prachligen uitslag nog niet tevre den, wilden zij immer booger op, en gingen van dees jaar naar Gent, in de afdeeling uit muntendheid 'tWas een weinig gewaagd, want nu hadden zij te kampen met de sterkste lurnmaatschappijen van Belgie, en zelfs van Holland en Frankrijk. Volgens hunne meening, zouden ze misschien wei eenige tweede of derde prijzen behaald heb ben, maar hoe waren ze niet bedrogen, en wie zal er hunne vreugde beschrijven, toen men Maandag avond, onze tlinke turners aankondig de dat zij naar Wervick mochten wederkeeren met vijf eerste prijzen Welk eene zegepraal 't Was dus Dinsdag avond, toen ze met den trein van 7 ure in onze statie toekwamen. Het statieplein was opgepropt van vrienden en kennissen die aan de leden der Turngilde een overvloed van bloemtuilen overhandigden, terwijl het stedelijk muziekkorps de Braban- eonne speelde. 'tWas waarlijk indrukwekkend. Vandaar trok men in stoet naar het stadhuis, waar het Schepencollege de moedige jongelin gen voor hunne behaalde lauweren geiuk- wenschte. Moedig vooruit, kloeke knapen. Ge hebt ge toond dat willen kunnen is De prachtige uit slagen, de prijzen behaald in de wedstrijden van Brussel, Spa en Gent zijn daar om te bewijzen met welke rasse schreden'gij zij t vooruitgegaan, Ja, wakkere turners, houdt moed en volhardt, want Wervick mag tier over u zijn? Blauwvoet. Avondfeest der K. J. W. De muziek- en liederavond der K. J. W. die Zondag 20 dezer, (dus vandaag) zal plaats hebben in het gewoon lokaal (St-Paul) begint om 5 ure. De zaal zal open zijn van af i 1/2 ure. De leden der K. J. W., de beschermende- en eereleden en hunne familieleden zijn er vriendelijk toe uitgenoo- digd. Die bij vergissing geene,uitnoodiging ont ving, aanzie de verwittiging als eene uitnoodi- ging. Het programma van het feest dat men zoo belangwekkend mogelijk heeft trachten te ma ken, zal men in de zaal kunnen verkrijgen. De nummers die onze wakkere Turners zul len uitvoeren zijn deze waarmede zij te Gent in den prijskamp zoo schootje lauweren ver worven. Neuville stichter en christene statieman- Neuville proost is, daar is de Katho- bied, waarover de Vlamingen nog te klagen hebben Bijzonderlijk deed hij uitschijnen hoe zeer oDze geleerde mannen het vlaamsch on machtig zijn bij gebrek aan degelijke opvoeding en bijzonderlijk boe noodzakelijk het is het booger onderwijs te vervlaamschenhij e'nd'g- de zgne gloedvolle aanspraak met de woorden van Guido Gezelle - Die geen taal heeft is geen naam weerd, Waar geen taal leeft is geen volk TTzinrH HA7.p. voordracht geestdriftig Examens. Da volgende oud-leerlingen van bet collegie van Poperinghe hebben op de hooge- school van Leuven hun examen afgelegdM. Gilbert Devos, van Poperinghe, met groote on derscheiding, het 2e examen in de natuur- en geneeskunde M. Pieter Lebbe, van Pope- riDghe, de kandidatuur in rechten; M. Mauri ce Decoester, van Poperinghe, de eerste proef van licentiaat in handelswetenschappen. jonge blijde zal te En Wij der ANTWOORD AAN PIETJE TRAM. Pietje, ge stelt gij ons nog al geerne ne keer een vraagske waarop wij overigens telkens gewillig antwoor den. We zullen u bij naaste ovei de tramkwestie ook voldoen, wel te verstaan als gij zoo open hertig en gedienstig wilt zijn eersteen keer op onze vraag te antwoorden. Onze gedienstigheid zal dus veel van de uwe afhangen Zeg, Pietje, als volgens u, de burgemeesters, de volksvertegenwoordigers, de advokaten.enz. enz. enfin aldegenen die volgens u vele geld winnen, van het hunne zouden afstaan om de trambedienden te betalen, zeg, Pietje, waarom hebben de rijke koppen van 'lbroederlijk socia- lismus in plaats van een beetje van 't hunne af te slaan om de A. W. te ondersteunen, waarom hebben zij de schamele centen uit den zak der arme werkmenschen getrommeld en waarom, Pietje, geven deze die met de centen der Wer vicksche werkmenschen rijk zijn geworden, van het hunne de andere helft der gestorte penningen niet terug die volgens u voor de werkstaking hebben moeten dienen Waarom, Pietje, moet het al van het mager loon der werklieden komen Zeg, Pietje, moe ten we dot aan MM. Colaert en Van Merris niet vragen Djooske Wiet. WAAR ZIT DE BLAGEUR t Krekel geeft de Mier uit voor blageur We zouden dat van 'skrekels wege gemakke lijk dulden ware het niet dat hij wederom met eene benaming schermt, die hem beter past en waarvan hij de beteekenis niet kent. Geven wij hem een woordje uitleg daarover Blageurs, baas Krekel, dat zijn mannen die altijd op alles en over alles willen spreken en schrijven waarvan zij geen spellekop verstand hebben Blageurs, Krekel, dat zijn mannen die hun eigen zeiven voor groote geleerden willen uit geven en anderen voor domkoppen, en die, zooals gij bijvoorbeeld, geene school gedaan hebbende, zelfs niet de lagere, geen A uit eene B kennen en geene 0 uit eene hooischelf Blageurs, Krekel, dat zijn mannen die overal het hooge woord willen voeren en iedereen de les willen spellen, en die, och arme, zooals gij bijvoorbeeld, niet bestand zijn eene gezonde rede te uiten en door een eenvoudige school jongen kunnen bot gesteld worden Blageurs, Krekel, dat zijn mannen die geerne met den naam van weikman schermen, maar die hemel en aarde bewegen om het werkmans pak dal bunne leden niet meer past zoo gauw mogelijk te kunnen.afwerpen en ontvluchten Blageurs, Krekel, dat zijn mannen die bewee- ren vol liefde te zitten voor hunne werkbroe- ders, die, moest men hen gelooven, alles voor den werkman zouden afstaan, maar die, als het er op aankomt, een posljeof een brokje vet te veroveren, altijd de eerste zijn om hunne gesloten door de" uitvoering van het grootschen machtig Gonsciencelied op het verhoo„ der Marktplaatseen honderdtal zangeressen, Marktiflaats": een honderdtal zangeressen, zan gers en muziekanten vertolkten,op meesterlijke wijze, dit lief en prachtig vaderlandsch volks- lied Nadat het lied, op aandrinecn der menigte, tot tweemaal toe uitgevoerd wierd steeg een daverend haDdgeklap op ten teeken van buide aan de kundige uitvoerders en ter eere van de Gebroeders Bos'aert, die, met zooveel ïever en zelfsopoffering, dit verheven meesterstuk aan geleerd hadden. Aanstonds daarna hief het mu ziek - de Vlaamsche Leeuw aan en de bonder- den toeschouwers zongen in geestdrift het lied mêe om te eindigen vroeg het volk nog de Brabar conne en onze onvermoeibare muziekan ten lieten het dreunen in de lucht Nooit wierd onze Vlaamsche Hoogdag op zulke luisterlijke wii76 bekroond de toehoorders waren niet uit- gesproken over dat machtig lied dat alle herten deed trillen van vaderlandsliefde Te naaste are nog meer en zoo mogelijk beter wa® de algemeene vraag ik zeg algemeene, maar t en is alzoo niet, want ja er waren weeral kom- meeren, zegt men, die vinden dat t met be tamelijk en is dat onze christelgke,-deugdzame meisjes, die dagelijks of dikwijls ter He lige Tafel naderen, een vaderlandsch lied helpen uitvoeren in open luchtWelnu, tot spyt van die 't benijdt, wij houden meer aan onze deftige jonge dochters om alle grootsche plechtigheden op te luisteren dan aan de eersten, de gereed- sten, want die juffers boezemen eerbied in aan hunne omgeving en zij zijn eene waarborg dat alles in eere en deugd zal van stapel loopen. Wg zijn van gevoelen dat de liefde tof het Vaderland de eerste plaats mag bekleeden, na de liefde tot God, zoowel in de her en der vrouwen als der mannen en dat er niet genoeg kan gedaan wor den om de sluimerende vaderlandsliefde herop te wekken in al de standen der samenlevmg het ziügende volk van Vlaanderen, zoowel zan geressen als zangers, kunnen ons daarin machtig ter hulp komen, en wij zullen in 't vervolg op hunne dienstwillige medewerking rekenen om dat wij ditmaal hebben kunnen bestatigen hoe bereidwillig zij aan onzen oproep beantwoord hebben. Hulde en dank aan al de uitvoerders van hetGonsciencelied en tot te naaste jare, als 't God belieft Geld verloren.,Op Zaterdag 11 Juli 11. heeft een arme werkmensch, komende van Yper statie naar Langemarck eene som geld verloren. Die het mocht gevonden hebben, weze zoo goed het tegen schoone belooning terug te brengen, 't zij bij Mr den Burgemeester of den Sekretaris of eenen der priesters der parochie. Alzoo zal een schamel werkmensch uit grooten nood geholpen worden met zijn zuurgewonnen geld terug te krijgen Lij.tder jongelingen die in het jaar 1914 zullen moeten dienst doen in 't leger indien zij geene redens op vrijstelling doen gelden. 1 Balduyck Maur.-H. 33. Keygnaerf Oscar-M. 2. Bekaert Cyriel-G. 34. Laleman Emile-Cyr. 3 Bergeman Maurits-J. 35. Lanoye Cam. C.-C. 4' Bintein Emile. 36. Maes Oscar-G-L.-C. 5. Blomme Achille. 37. Mahieu Ernest-E. 6 Bogaert Gamille Cyr. 38. Marichal Leon 7 Bouckenooghe Remi. £9- Markey Jules-Jos 8. Bril Jules-J.-P. 40. Mersy jules. 9. Gallens Jeroom. 41. Noliet Arthur-J.-A. 10. Carton Cyrille. 42. Noliet Mauri s-O. 11. Compernolle Cyrille. 43. Parrem Cynlle-C. 12 Crombez Leon-Corn. 44. Planckeel Leon-A. 13. D'Almagne Leon-G. 14 Debruyne Karel-L. 15. Debruyne Hendrik. 16 Debruyne Oscar. 17. Debruyne Prosper. 18 Dedier Hendrik C. 19. Degraeve Maurits. 45. Pype Adolf Cyr. 46. Six Vietor-C. 47. Smagghe Omer. 48. Vanacker Hector 49. Vanacker Hendr. J. 50. Vander haegke Em. 51. Vanderjeugd Lionel. 20. DeUombe Arth.-J.-C. 52. Vandermeersch Jer. 21. Demeersseman C. T. 53. Van Eecke Jules-C. 22. Demeersseman H.-C. 54. Van Eecke Prosp.-J. Woensdag waren loodgieters aan het werken aan de daken onzer kerk. In den namiddag was brand ontstaan. De werklieden hadden het aan stonds kunnen blusschen, en niemand peisde nog op het ongeval toen 's avonds rond 10 uren het alarm al weer werd gegeven. De baas was nog zelf eens gaan zien en zag de daking veuzen. Aanstonds stonden pastoor, burgemeester en eenige geburen gereed om hulp te bieden en welhaast werd alles uitgedoofd. Per telefoon had men reeds hulp gevraagd aan de omliggende ge meenten doch gelukkiglijk heeft men ze niet van doen gehad De kerk van Crombeke is eene der schoonste uit onze streek en 't ware oprecht jammer geweest had ze moeten afbranden. ELVERDINGHE Oud-Soldatengilde. Ter gelegenheid der nationale feesten en de 2e verjaring der inhul- ding van het vaandei, op zondag aanstaande den 27 Juli, ten 9 1/2 u. 's morgens vergadering bij Marie Hollevoet in St-Jorishofom met het muziek zich naar het kasteel te begeven, den W. Ed. Heer Burgemeester en Eerevoor zitter ter keik te geleiden en er de hoogmis en den Te Deum bij te wonen. Na den Te Deumvergadering bij Cyr. Pertry in Den Hert Om i ure namiddag in de herberg Be Mei- kerij groote prijsbolling gegeven door Alf. Vantomme. Er zullen geene uitnoodigingskaarten gezon den worden. Het Bestuur. Katholieke J. Wacht. Al de leden die hunne bijlage betaald hebben, zijn deze week persoonlijk uitgenoodigd geweest naar de ver gadering van heden zondag. Nieuwe leden mogen zich altijd door een bestuurlid aanbie den. De vergadering heeft een belangrijk dag orde af te werken zooals de uitnoodigingskaart het aantoont en juist daarom, om te weten wat er zoo al beslist wordt en om tevens ook zijn gevoelen in de verscheidene beraadslagingen uit te drukken, zal ieder lid er aanhouden er tegenwoordig te zijn. Een nieuw strijdlied zal ook aangeleerd worden. KOMEN: Slechte zaken. Een inwoner van het ge hucht Godshuis werd over eenigen tijd be ticht van eenen aanslag op een minderjarig meisje. Het parket van Yper heeft daarover een onderzoek gedaan en bevonden dat die beschul diging eenvoudig laster is. Ook werd er een bevel van niet vervolgiDg afgeleverd. Vaderlandsche Feeste. Op tl Juli was 't wee*al feeste te Langemarck, maar ditmaal was het eene echte vaderlandsche. Van daags te voren en 's morgens vroeg kondigde een salvo van 21 kanonscheuten, heinde ei verre aan dat meD den Vlaamschen Hoogdag weerdigüjk ging viereD. De vaderlandsche driekleur wapperde op den kerktoren en aan de huizen van bijna al de plaatsenaars. 's Middags vergaderden de feestvierders aan de statie, en, om 1 ure nanoen, trokken een honderdtal fiere Vlamingen, vooraf gegaan door het Muziek dat zjjne geestigste deuntjes speelde, naar de feestzaal waar een smakelijk volksmaal opgediend werd. De Heer Burgemeester en de Eerw. Heer Pastoor, om ringd door Burgerlijke en Geestelijke Overheid, namen plaats aan den Eeretafel. In de meeste gezelligheid liep het vriendenmaal ten einde, en, na een kort gebed van daDkzeggiDg gestort te bebben, nam de Voorzitter der St-Janstooneel- gilde, M. Prosper Seys, gemeentesecretaris, het woord en gaf een kort verstag over den Slag der Gulden Sporen daarna deed hij uitschijnen hoe de VlamiDgen van heden, hoewel zij niet moeten vechten met - knods en Goedendag lijk onze voorvaderen, toch gedurig moeten strijden om, brokke bij brokke, recht en gelijk heid te bekomen met onze waalsche broeders hjj haalde verschillige grieven aan, op alle ge- 23. Denturck Alidor. 24. Derck Valeer. 25. Descamps Oscar C. 26. Dewilde Gaston-E. 27. Dewilde Jeroom-A. 8. Dewysse Cyriel-C. 29. Dujardin Maurits A 30. Flyps Valeer. 31. Ghesquiere Cyriel-C 32. Ghyselen Achille-J. 55 Vanelslande Ar.-J. 56. Vanheule Gas.-L F. 57. VanouplinesCamiel. 58. Verhalle Hect-F.-C. 59. Verhille Jules-C. 60. Vermeersch Cam.-C. 61. Versehaeve Cyr -C. 62. Vierstraete Arthur. 63. Werkin Jules Em. Proven,bemerkte men 0m lieden, mannen en vrouwen, en eene nuttige voordracht over. ziekengilde en onderlingen Bijstand te aaahooren. Eerw. Heer Pastor opende de vergadering dooi de voorstelling van den heer spreker, U000® Brutsaert, schrijver van den Landsbond te Brus sel. Deze vangt zijne belangrijke voordracht aan met al de aanwezigen te hertelijk te bedanken. Hij wijst op den bloei der bestaande maatschap pijen te Proven, zooals: Hopbond, geitenbood, :,J" j-* --maatschap ziekeDgilde èenë w*ézentlgke leemte zal aanvullen Hij doet in gloedvolle taal de voordeelen van de voorge stelde ziekengilde kennen, alsook van de aan sluiting aan de herverzekering en de verzeke ring tegen langdurige werkonbekwaamheid en eindelijk het betrachten van een ouderspensioen. Al die nuttige instellingen zullen gezamentlijk betracht en verzekerd worden in de voorgestel de ziekengilde, die de bekroning zal zijn van de bestaande maatschappelijke gilden. Mits [eene geringe bijdrage [(nauwelijks 4 centiemen per dag) zal de werkman, de burger zich tegen allen nood spruitende uit werkonbe kwaamheid of ouderdom bevrijden. Eerlijk en defiig zal hij de toekomst mogen inzien. Ten andere de verplichting der verzekering zal in 't kort door eene wet bekrachtigd worden. De ziekengilde zal niets geven voor) niets, maar zjj zal zeer veel geven voor weinig. M. Brutsaert wakkert de aanwezigen tot wils kracht en spaarzaamheid aan. De maatschappij zal geen winstbejag betrachten, doch enkel het welzjjn van werklieden en burgers. Reken op u zeiven en op de hulp van God zegt hjj. Na deze zoo prachtige voordracht, rekent Eerw. Heer Pastor het zich tot plicht den be kwamen en overtuigden spreker hertelijk te bedanken voor zijne schoone, leerzame en klare voordracht en drukt de hoop uit dat zjj van af het stichten der maatschappij rijke vruchten zal dragen door den goeden wil en de door de talrij ke bijtredingen, die men verwacht in het belang van iedereen. Bij het verlaten der zaal las men de overtui ging op ieders wezen,terwijl men door menigeen hoorde zeggen Mijnheer Brutsaert is de bekwaamste spreker, dien ik mijn leven ge hoord heb Woensdag avond, rond kwart na tien ure, werd de hulp der brandweer van Proven, per telefoon iDgeroepen, om de kerk van Crombeke, die in brand stond, te helpen blusschen. Vijf minuten later vloog de brandspuit met twee sterke peerden bespannen bliksemsnel den weg naar Crombeke op, gevolgd door de pompiers in velo. Ter plaats gekomen was alle gevaar verdwe nen, de Crombeeknaars waren erin gelukt, met eigen krachten, den brand te blusschen. De pompiers van Rousbrugge en van Poperin ghe die, ook ter hulp gevraagd, maar nog niet aangekomen waren, werden weerboden. 't sas In den provincialen raad heeft men over van de Einteele op den Yser gesproken. 't Is de burgemeester van Watou, heer Brut saert die erover't volgenda heeft gezegd. In 1911 was de Hooge Yser onbevaarbaar, ten gevolge van de groote droogte. Dat was na- deelig voor handel en nijverheid. In 1912, ten gevolge van den aanhoudende re gen, stroomde de Leege Yser over Dj oeverbe woners konden in de weiden niet, en moesten het hooi ter plaatse laten rotten. Dat was eene groote schade voor den landbouw. Dieongemak ken zouden vermeden worden, zoo men een sas msiaktd asn dö Finteslö dis volgocs dö nood- wendigbeden het water zou ophouden of afla ten. M. de Gouverneur antwoo-dde De heer minister van openbare werken laat mij de wete dat de zaak in onderzoek is, en dat hij het ant woord der wateriDgen verwachtende is. -Den 11" Juli werd hier prachtig gevierd, aan ieder huis eene vlag Buiten aan 't gemeente huis en dit is oprecht spijtig. De kasteelstraat was inderdaad in feest gewaad, en de gevel van 't wethuis mlek er een leeüjke plekke. Maandag vieren we de vei j iring der inhaling van onzen eersten koning Z. M. Leopold I. Dit feest wordt hier maar gevierd Zondag 27" Juli. Alsdan wordt het plechtig Te Deum gezongen waarop de burgerlijke en militaire overheden tegenwoordig zullen zijn. Verleden jaar was 't een eerlijk feestje, na de Hoogmis werden de vaderlandsche liederen gezongen door de school- kinders. Of't du nog zoo zal gaan kunnen we raden, doch wij weten het nog niet. De kiosk staat toch al gereed. Dien Zondag moeten nog maats alle vlaggen worden uitgehaald. Aan't op slaan van den theater heeft Remi Boudewijn geholpen. Mag hij van geluk spreken Eerst van zoo hooge vallen en na zoo weinige dagen geheel hersteld aan 't werken geraken Heer Michel Wyffels heeft met goeden uit slag zijn laatste examens van apotheker gedaan. Hij stelt hem te Isegem. Déffré Staelen uit Woesten alhier sedert 25 jaren werkzaam bij Jules Follet gaat morgen naar Brussel om de medalie van 2e klas. Proficiat. Doodverbrand.-Dinsdag morgen is er in deze gemeente een schrikkelijk oDgeluk gebeurd.Ten vijf uren 's morgeDS, stond Leontina Landsman wijk statie, op, en naar gewoonte bestelde de huisdieren en deed het noodige huiswerk. Haar oude vader van 77 jaren, rond 6 uren opstaande en in de keuken gekomen zijnde, zag voor zijne oogen een ijselijk schouwspelzgne dochter lag met het hoofd in den brandenden haard in het houtsvuur roerloos. Na haar uit het vunr trokken te hebbeD, liep hij naar buiten, en nep om hulp. Seffens kwamen de geburen toegeloo- pen. en dienden de ongelukkige de beste zorgen toe. M. Dswulf, geneesheer te Largemarck bij geroepen bestatigde dat het slachtoffer erge Brandwonden op het schedel hoofd bekomen hadi een deel van het haar, geheel het eene oor en de wang waren verbrand. Het meisje niet meer tot bezinning komende kon alleenlijk het H Oliesel ontvaDgen. Men denkt dat Leontina eene bezwgmiDg krij gende in het vuur moet gevallen zijn. De brave dochter was 31 iaren oud, een waar voorbeeld van gedrag en de eenige steun van haren ouden vader. Geheel de gemeente neemt deel in de groote droefheid, die deze familie komt te treffen. Zondag 13 Juli. was ten 3 ure namiddag het groot lokaal der jongelingen vol volk. Behalve de burgerlijke en geestelijke overheden van Vrijdag laatst ontstond er twist tusschen twee knapen, G. V., 13 jaar en den 10 jarigen jongen van een rondreiz'gerswagen. Opeens haalde de vreemde kwast een mes te voorschijn en dreigde ermede zijn tegenstrever te steken. Gelukkig op dit oogenblik kwamen daar twee personen J S. en E. J., ten voorbggange die de twisters scheiden en den onbekenden gast wegjoegen. O die messen vreeselijk wapen in de handen van kinders Bericht aan de overheid steeds een waakzaam oog te hebben op al dat vreemd goedje, dat van tijd tot tijd onze gemeente be zoeken. Had het niet geweest van die voorbij gangers, mogelijks ware er gevochten,misschien een moord bedreven niet dat allen booze inzichten hebben maar den onbekenden maakt den onbeminden. - Den 11 Juli zou hier schier onopgemerkt zijn voorbijgegaan, ware 't niet geweest dat er hier en daar algelijk nog eene vaderlandsche driekleur wapperde al geteld 5 -| 3 8 't Was flauw, dood flauw dees jaar. De eene had den 't vergeten, de andere ontzagen de ruzie en een groot getal dierven niet. Flauwe Vlamingen hpw. TEN KRIELE Verslag over de jaarlijksche, verplichtende, algemeene vergadering van den boerenbond van Ten-Briele, gehouden onder het voorzitterschap van M. Frederik Vandeputte, op Zondag 13 Juli laatst. I. Leden De bond treedt meer en meer een bloeiend tijdperk in. Op 22 Mei 1898 ingericht met eene getalsterkte van 23 leden, bereikt hij heden 80 verkleefde aanhangers. Is het getal der leden zoo hoog gestegen alzoo bewijzende het nut en het voordeel der inrich ting de hieronder opgegeven cijfers zijn even sprekend en bewijzen dat de landbouwers van Ten-Briele ruimschoots van de inrichting ge bruik maken en er volle vertrouwen in steller. II. Gestorte spaargelden Sedert de inrich ting van den boud tot op 31 December 1912 wie- d er door de leden gestort de som van 722.705,22 fr. In hetzelfde tijdverloop wierd er uitgetrokken 464.002,71 fr. Ir blijft dus aan de teden der maatschappij de som van 258,702,51 fr. III. Leeningen aan de leden Totop3t Decem ber laatst wierd er sedert de inrichting aan de leden geleend de som van 381.061,35 fr., waar van 302.351,35 fr. zijn terugbetaald geweest Bijgevolg hadden de leeners op dien datum nog in hunne handen 78.710 fr. IV. Werkingen van den bond gedurende 't jaar 1912. Bilan Na 14 jaren werking staan de zaken als volgt A) Schuld. 1 Aandeelen der leden 231,00 2. Spaarstortingen 258.702,51 3. Voorbehoudingsfonds (vorige jaren) 4 213,77 Totale schuld 263 177,28 B) Te goed. 1. In kas op 't einde des jaars 1912 2 066,61 2. Geleende sommen aan de leden 7S.710,00 3. Te goed in de Algemeene Spaarkas 199,7 4. Aandeel in de Middenkredietkas 14,69 5. Te goed in de Middenkredietkas 176.223,55 6. Meubelen 81,05 7. Nog te ontvangen vervallen intresten 6.427,55 Totaal 263 723.22 Bijgevolg om 263.177,28 fr. schuld te betalen, beschikt de kas over een te goed van 263.723.22 fr. Voorde werking van 'tjaar 1912 verwezent- lijkt de maatschappij dus eene wicst Yan 545,94 fr. Het voorbehoudingsfonds in den toeko menden bilan in te schrijven is dus van 4.789,71 fr. De boerenbond van Ten-Biiele bloeie al meer en meer tot welzijn zijner leden De Bo avond. De feesten die op 24 Oogst in Poperinghe zullen gegeven werden beloven eenen ongemeenen bijval. Van alle kanten en uit alle streken zullen de Vlamingen naar Poperinghe toestroom m om daar den voorman der Vlaamsche Beweging te vieren. Het feestberek doet eenen warmen oproep aan de christen Vlaamsche verbonden opdat zij tal rijk hunne algemeene vergadering die er zal ge houden worden, zoudea bijwonen en dan in dichte schaar aan den stoet en aan de feesten zouden deelnemen. Aan/het christen Vlaamsch Verbond van Vla- mertinghe wordt eene prachtige gelegenheid aangeboden om met den persoon en met het werk van Deken De Bo in nadere voeling te komen. Op heden. Zondag 20 Juli, om 6 ure, geeft de E. H. Verhamme, voorzitter der Poperinghe-af- deeling van het Davidsfonds eene voordracht over Deken De Bo. De Vlaamsche Vrienden van Poperinghe zullen dien voordracht opluisteren door zangen en dichten uit de werken van den gevierden Vlaming. Dit feest wez8 een echte voorklank van de De Bo feesten. Hier volgt het programma. Hulde aan De Bo. I. i. Lied Voor Godsdienst en Vaderland. Woorden van De Bo. 2. Lied De Moedertaal. Woorden van De Bo.— 3. Lied Voor Vlaande ren naijn Vaderland. Woorden van Do Bo. 4. Voordracht over Doken De Bo. II.l. Lied: al Het lied van den landman. Schoentje lap. 2. Uit de Gedichten ^aD.' Bo. al Liefdadigheid De waterkruik.— 3.Liea. aj Schilderslied. 5/ Omdat ik Vlaming ben.-— 4- Slotzang De Vlaamsche Leeuw. Viering van 11 Juli. Dit jaar, wjj danken er de Watounaren over,bleek de naïever grooter en vuriger dan voorbeen Een zeer groot getal huizen der dorpplaats waren beviagd en '8 avonds kwam eene uitgelezene menigte de liederavond bijwonen. Deze mag oprecht wel *e!ukt genoemd worden. Een der ieverigste eden van onzen kring deed de aanwezigen liet o-enoegen eenige schoone dichten te verklaren van den E. H. Debo. De toehoorder, schrijver dees, heeft vooral zijne aandacht gesteld, ja, op de schoonheid der dichten, maar ook op de vol gende kenmerkende uitdrukkingen, die de grondigheid van de werkingen der Vlaamsche deugden nog meer verrechtveerdigen .- Alwie vroom is en rechtschapen Bemint zijn God en 't Vaderland Wantdie den Godsdienst liefde dragen Beminnen best het Vaderland. Het blijkt altoos dat de Godsdienst zijne beste, ziine koenste verdedigers vindt in de aanbidders van het Vaderland, in de vereerders van de moedertaal. Mochten deze woorden bewaarheid worden altijd en overal, door allen en door elk. De Watounaren zullen een nieuw bewgs willen leveren vaa hunne gehechtheid aan laai en Vaderland, van erkentelgkheid voor de roem rijke helden van den vadergrond en van ons aloude Vlaamsch. Komt dus in dichte drommen naar de congre- gatiezaai, op 27 Juli em er onvergeld de uit stekende liederen der Vlaamsche vrienden uit Poperinghe en de verheerlijking van den E. H. Debo te hooren.opgedischt door E.H.Verhamme. De vergadering begint op 27 Juli, korts na de aankomst van den tram uit Poperinghe, 3 1/2. De muziekmaatschappij zal het feest opluiste ren en ook met de Vlaamsche herten deel nemen aan het grootsch feest, voorbereid ter eere van den E. H. Debo op 24 Agustns. Feest ter eere van den E.H Pastor. Dinsdag hadden wij het genoegen de jonge meisjes het tooneel te zien betreden om het naamfeest van den E. H. Pastoor te vieren. Wat schoone keus van zedestrekkende stukjes en uitgalmingen Wat onbegrijpelijke uitvoering door de kinde ren Het talent verrukte iedereen. Dat men dus nog zegge, dat de kinders bij do kloosterlingen niet goed onderwezen zijn,dat men nog uitklinke dat de meisjes in die scholen geen franscb leeren. Het mag gezegd worden dat de kinders zich met keuriger klemtoon in die vreemde taal uitdruk ken. De waarde Zusters halen er eere van en iedereen wenscht die goede leermeesteressen proficiat De Eerweerde Heer Pastor bedankte ook de edele kindervriendinnen voor hunne edelmoedige werkingen en de onderwgsvrien- den voor hunne tegenwoordigheid. Hij maant de ouders en de ingezetenen aan, om de edele pogiDgen der kloosterzusters te schragen en te ondersteunen met raad en daad. Pijnlijk ongeluk. De vrouw Hri Olivier. Kinoo viel dezer dagen van den hooizolder door de te dunne plankiering met het ongelukkig gevolg dat haar een arm in twee plaatsen was gebroken en de andere ook deerlijk verwrongen WYTSCHAETE Gietensyndicaat. Uitslag van den Prijskamp. Geiten zonder Horens. Met 2 tanden en zonder. 1 Honoré Rous seau - 2 Désiré Leterme 3 Prosper Leclerq 4 Prosper Leroy 5 Arthur Luyssaei t 6 Emile Bouten Jan Vlaemynck - 8 Louis Lignel 9 Jerome Lemahieu. Met 4 en 6 tanden. t Aloise Deleu. 2 We Dondeyne 3 Leo Cardinael 4 Jules Tattijn 5 Jules Deldicque 6 W6 Leroy 7 Emile Bon- duc 8 Cyrille Knockaert 9 Désiré Gardyn 10 Jan Vlaemynck 11 Jules Bondue. Volschoten. -1W' Huygebaert 2 Jules Bos- saert Gez.De coninck 4 W* Thomas Tiersen 5 Henri Gardyn 6 Arthur Luyssaert 7 Cyr. Vandevoorde 8 Prosper Leroy 9 Henri De Coninck-Denturck 19 Honoré Rousseau li Bruno Bouten 12 Jérome Lemahieu. Dammers. 1 Henri Maes 2 Richard Ber- ghe 3 Dé firé Leterme 4 H. De Coninck-Den turck 5 Aloise Deleu 5 Henri Gardyn 7 Auguste Vlaemynck 8 Pierre Van Haelewyn 9 Emile Bondue lo Emile Boutin. Geiten met horens. Met 2 tanden en zonder. i Camille Leroy 2 Désiré Leterme 3 Richard Bergtie 4 Abel Dupont 5 Cyrille Knockaert. Volschoten t Maurice Sohier 2 Pierre Van Haelewyn 3 Emile Boutin. Veesyndicaat. Uitslag van den Prijskamp. I Prijskamp Stieren. I Alexandre Mahieu 2 Isidore Callens 3 Aloise Barvoet 4 Louis Leterme 5 Theophile Soonen. II Prijskamp Veerzen met 2 of zonder tan den 1 Louis Leterme Auguste Dierick 3 Nestor Depuydt— 4 Aloise Mespion 5 Isidore Callens 6 Alfred Rommens. III Prijskamp Veerzen met 4 of 6 tanden. 1 Louis Leterme iW' L?o Vanlerberghe3 W« Thomas Tiersen 4 Nestor Depuydt 5 Au guste Dierick 6 Cyrille Beckaert. IV Prijskamp Roeien. 1 Emile Gatteau 2 Louis Leterme 3 Nestor Depuydt 4 Aloise Misplon 5 Alexandre Mahieu 6 Auguste Dierick 7 Isidore Cal'ens 8JulesGoude- zeune —9 Henri Castricquj 19 Cyrille Bec kaert 11 Jules Lagaehe. Jury: M.Edmond Siegier, veearts,Zand voorde. M. Charles Zwyngedauw, Yper. M. Henri Steenlandt, V lamertinghe. Verhoor van ij Juli igi3 VaQpziMgrsehap t M. BIEBUYCK Achiel Reynaert van Wytscbaete, wordt ver volgd voor slagen en verwondingen, werkeloos- heid veroorzakende aan Jeroom Devroedt, ook van Wytschaete, hg krggt 59 fr. boet of 15 dagen gevang met opschorsing van 5 jaar. Achiel Debeuf van Ten-Brielen, krijgt 26 fr. boet of Sdagen gevang, voor smaad jegens de gendarmerie in het uitoefenen van hun ambt. Leon Verhaeghe van Wervick, voor smaad egens de politie en openbare dronkenschap, wordt veroordeeld 1° tot 8 dagen en 26 fr. of 8 dagen, 2" tot 15 fr. of 3 dagen gevang. Prosper Woussen van Meessen, 1 maand gevang en 26 fr. of 8 dagen voor diefte ten na- deele van Mathilde Vaa Eeckhoutte. Celine Bouckaert van Yper, wordt vervolgd voor echtschennis en Frederik Burggraeve, als medeplichtige, zg krijgen elk I maand gevang. Henri Noyez van Passchendaele, heeft Elodie Daman en hare dochter beleedigd, dat kost hem 2 maal 50 fr. of 15 dageu met opschorsing. Gustaaf Legrand van Yper, heeft de politie beleedigd en in de hovingen der vestingen ge- loopen, hij krfjgt daarom 26 fr. en 5 fr. of 8 dagen en 1 dag. Voor wederzijdsche slagen krijgen Remi Smagghe en Lievin Poissonnier van Oostvlete- ren, elk 30 fr. of drie dagen. Jeroom Tillie en Jules Mooren van Oostvlete- ren, hebben op heeterdaad van wilstrooperg betrapt geweest. Den eersten wordt veroordeeld tot 2 maal 1C0 fr. of 8 dagen en den tweede tot 50 fr. met opschorsing. Chaales Hellens van Ploegsteert, krijgt 26 fr. of 8 dagen, met 5 jaar opschorsing, voor waag spel. Voor dezelfde reden wordt Maurice Becquart van Yper, tot 8 dagen veroordeelt. Zelfde straf' voor gelijke overtreding, aan Armand Vandesteene van Woesten. Laurent Coutrez van Yper, had 00?0 Fal® naam aan een politieagent opgegev®11 <Re'tegen hem proces verbaal opmaakte, aaiK°si nem 26 fr. of 8 dagen met 5 jaar opschorsing. Camiel Deeat van Gheluwe, door Theresia Ledoux beticht van beschadiging aan woonst, wordt vrijgesproken. Charles Ghelein van Poperinghe, krijgt2 maai 1 maand gevang voor ontvreemding. Joseph Cardoen van Qb0'u^eVh„(i?®ennen fr. of 8 dagen voor slagen aan Charles Roze twee maanden en 100 fr. voor slagen en opstand en nog 8 dagen en 26 fr. of 8 dagen voor braak van afsluiting.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 2