Ifeerfeelijhe fltakitder Binnenland Eene strenge vermaning De wil van He! KalHoüeke volk Buitenland TPEB ARRQHDISSEHIEHI De laatste en volledige instorting 48e Jaar Numm©** 2474 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 26 Juli 1913 CALLEWAERT-DE MEULENAERE De Schoolwet YPER van de brug OVBf 06 vaart van Yper naar Komen Telefoon N" 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden B0TERSTRA3T, 3 6, YPER VOOR 'T HEELe JAAR 3 FR, Prijs per Nummer: 5 centiemen. De Kamer UITGEVER DRUKKER Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels zijn ingezonden, wordt besproken. AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In 't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen buiten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCE HAVAS, te Brussel- INSCHRIJVING bulten België vracht er bl/. - - Zondasr 27 Juli. lie Zondag na Sinxen. Mis van dezen zondagE. Pantaleo, martelaar Evangelie van den Zondag. In dien tijd vertrok Jezus uit het gebied van Tyrus, en ging over Sidon naar de zee van Galilea, raidden in de landstreek der Decapolis. En men brengt een doofstomme bij Hem en smeekt Hem om hem de hand op te leggen. En Hij nam hem buiten het volk afzonderlijk, legde zijne vingeren in zijne ooren, spuwde uit en raakte daarmede zijne tong aan. En opziende naar den hemel, verzuchtte Hij, en Hij spreekt tot hem effeta, dat is wordt geopend. En ter stond werden zijne ooren geopend, en de band zijner tong geslaakt, en hij sprak goed. En hij gebood hun, het aan niemand te zeggen, doch hoezeer Hij het hun ook verbood, zij maakten het nog te meer bekend. En zij waren ten hoogste verbaasd, terwijl zij zeiden Hij heeft alles wel gedaan, en de dooven doet Hij hooren en de stommen spreken. Maandag 28 HH. Nazarius, Celsus en Victor, martelaars E. lnnocentius, paus. Dinsdag 29. E. Marthamaagd. Woensdag 30. HH. Abdon en Sennen, mai telaars. Donderdag 31. E. Ignatiusbelijder. Vrijdag 1 Augustus. S. Pielers'Banden EE Machabeers, martelaars. Zaterdag 2. E. Alphrnsusbisschop. De Schoolwet staat nog op het dagorde niet van de Kamer en toch is zij er in be spreking gekomen, floe zoo dat Wel luistert eens Het wetsontwem is zoo verstandig en redelijk dat zelf de officieele schoolmeesters erover tevreden zijn; dus komt het dat de liberale en sociale gazetten niets dan domme praat weten te schrijven over het voorstel van Minister Poulletook gelukken zij niet in hunne pogiDgon om we derom het anticlericalisme in oproer te breueeu zoo zij trachtten onder Minister Schollaert. Zoo wij het verleden week schreven is de rechterzijde vast besloten geen verlof te ne men en voort te zetelen tot dat de schoolwet gestemd is. Ziet, dat is maar redelijk Het is meer dan 28 jaar dat wij, katholieken,meer derheid zijn, ene°ne;rechtverrdigeschoolwet verlangen, het is met het schoolprogramma dat wij in 1912 den kiesstrijd revoerd heb ben en gezegepraald. Met aan de katholieken zulke ongehoorde sterke meerderheid t9 ge ven h°eft het Belgische Volk zijn wil uitge drukt: wij willen vrijheid en gelijkheid op schoolgebied. Liberalen en Socialisten zijn natuurlijk in hun schik niet met deze krachtdadige be slissing van de rechterzijde, en 't is daarover dat Vrijmetselaar Hymans met andere blauwe en roode comperen Woensdag laatst in de Kamer het Gouvernement onderwor pen. Het is de moeite weerd dat te geven zoo zullen de lezers van Het Ypersche Volk weten wat liberalen en socialisten in zin hebben en ook de beslissende verklaringen vernemen zoo van honfdmiDister de Broqueville als van M. Poullet, Minister van Wetenschap pen en Kunsten. Vrijmetselaar E YMANS. 't Gerucht loopt dat de rechterzijde het schoolwetsontwerp wil doen bespreken in dezen zittijd. Het ware be langrijk te weten welke dienaangaande de in zichten van 't ministerie zijn. Minister BK BROQUEVILLE. Van school wet is rog het verslag niet ingediend. 't Akkoord met de meerderheid, oordeelt de rogeering dat de schoolwet tijdens dezen zittijd moet besproken worden. Vrijmetselaar HYMANS Op dit oogenblik if de algemeene denkwiize onverschillig aan on ze werkzaamheden. Ja. wij Belgen zijn on verschillig aan de antiklerikale pogingen maar niet aan de stemming van de schoolwet, die willen wij R Gaan we dan zulke belang' rijke zaak als het schoolwetsontwern beginnen bespreken Wij weigeren zulks, omdat we eene grondige bespreking willen. Men zou ons eene gewichtige reden moeten opgeven om de dringendheid te wettigeD. Gij wilt machtsgeweld nlegen, daar tegen zullen wij allewapms aanwenden. Rechts. He bedreiging is weer daar Minister BK BROQUEVILLE. Wij willen eene breede bespreking. Is 'tzoo buitengewoon het schooiwetsontw rp binst dézen zittijd te willen bespreken Het ont werp van 1884 werd in verslag gebracht op veer tien dagen en na veertien zittingen gestemd. De schoolwet van 1895den 20Juni voorgesteld werd zij na i9 zittingen gestemd. Nu, die twee wei ten behelsden gansch hei school vraagstuk. In het nieuwe ontwerp komen thans slechts twee nieuwe beginselen voor: de leerplicht en de Invoering van den vierden graad (Geroep links). Menig jaar heeft de Kamer tot in Augustus en September gezeteld. Een menscb met middelma tig verstand kan op veertien dagen wel het school weismtwero kennen. (Ja, Mijnheer de Bronuevüledat is waarmaar als de linker- zijde door antiklerikale razernij is aangeval len dan vindt men in haar midden peeweew mensch meer met middelmatig verstand R Vrijmetselaar HYMANS. Wij zullen de schoolwet slechts bespreken na het verlof, met de heropening der kamer. Minister DE BROQUEVILLE. Hewel, de rechterzijde wil niet uiteengaan voor de wet gestemd te hebben. Voor pratische redens moet de wet voor tt November gestemd zijn. Bladen der tegenpartij hebben voorgesteld den 44 October te herbegin nen in plaats van 11 November. Dat zon 23 dagen geven voor de schoolwet. Vrijmetselaar EYMANS Voor deweerdig- heid der bespreking, willen wij deze niet vóór October of November. Buiten hetgeen de minister aanhaalde, is er nog een ander nieuw beginsel in de wetde gelijkstelling der vrije met de officieele scholen. Dat is 't belangrijkste en dat kunnen we in vakanciezittingen niet be spreken. Een voorstel om het ontwerp in October te be preken. kunnen we maar aannemen om voor het begin, niet voor het sluiten der beraadsla ging. De stemming mag op gelijk welkedag plaatsgrijpen (To j. links) Dat men de heropening bepaie of October of November, wjj zullen op post zijp. (Gelach rechts.) Minister Poullet. Nooit wilden wij de be spreking der schoolwet bekrimpen. Over eenig ontwerp werd de Kamer nooit beter ingelicht. Alle dokumenten werden u ter hand gesteld, zelfs voor de kleinste bijzonderheden. Vrijmetselaar H YMA .VS.We zijn overladen imt te veel paperasserijen. Minister POULLE1En hadden we 't u niet bezorgd, ge zoudt bet ons verweten hebben. (Zeer we', rechts). Om den nieuw voorgesteldon loonstandaard der schoolmeesters, waarover allen hot eens zjjn, met Januari te kunnen toe passen, moet de wet vóór 11 November ges'emd zjn. Ue uitgaven der gemeenten zullen er door stijgen rog eene reden waarom de wet vóór den berfslzittijd moet gestemd wezen, daar de gemeentebesturen er hunne begrooting moeten naar opmaken. Vrijmetselaar FRANCE. Uw ontwerp be rokkent schade aan de belangen van meer dan een onderwijzer. Minister POULLET.Wie dit zegt bewijst het ontwerp niette kennen. Geen enkel onder wijzer zal benadeeld worden Integendeel, de groote meerderheid zal er eene aanz enljjke verbetering door bekomen. Nog een reden om de wet vóór Oclober te stemmen is dat verscheiden der verbeteringen welke zij invoert, terugwerkende kracht heb ben. Is de wet niet gestemd voor het opmaken van de begrootingen der gemeenten en provin ciën, dan staan deze toekomende jaar voor een warboel, namelijk wat de persioenkas betreft dio 14 0(0 persocen aanbelangt. Wilt gij de her ziening der jaarwedden on pen sioenen te beletten Draagt er dan de verant woordelijkheid van. (Toe.j rechts Socialist ANSEELE. 'tis de schuld van uwe bladen, sprekers en predikers dat er nu offers voor het onderwijs moeten gedaan worden. M. Woeste zegde immers dat de officieele onder wijzers er maar moesten van onder trekken. Nu wil de regeering alles voor de onderwij zers doen en voor de werklieden doet zij niets. Niets?? en socialist Deslrée heeftmoeten bekennen dat het klerikaal gouvernement de schoons'e sociale wetgeving maakte die tot hier toe ievers bestaat. R.) Wilt gij beraadslagen tot aan Januari Goed, miarwy zullen niet dul den dat gij het onderwijs tegen de werklieden richt en niets voorde werkerswetten doet.- (Al dwaze praat zonder kop noch sleertR Vrijmetselaar FRANCE In de tweede hel t van October willen we de schoolwet bespreken, maar we willen niet bepalen wan eer wij zul ten eindigen, ('t Is hetgeen Hymans reeds ver klaarde. /R) Wij willen de verhoogingen van jaarwedde afzonderlijk bespreken, maar het overige niet Bus geen vrijheid, geen gelijkheid, voor alle Belgen!; R.»Maar wilt gij machtsgeweld gebrui ken, gij zult noch uwe begrootingen, noch uwe belastingswetten noch uwe schoolwet gestemd krijgen. (Toej. links) (Bat zullen de katholie ken spijts en zonder liberalen en socialis ten. R Socialist VANDERVELBE vraagt ook de splitsing der wet. Vrijmetselaar BUYL vertelt dat de onderwij zers de splitsing der wet vragen. Gij hebt uwe wet te laat aangeboden om mis bruik te maken van de vermoeidheid der Kamer. Wat al woordenhalsbrekerijWat al flauwe praat van de antiklerikalen Wij rekenen op onze katholieke mandataris sen dat zij hunne verbintenissen, hnnne verkla ring indachtig, ons de n'euwe schoolwet geven zullen vóór in verlof te treden. MINISTER POULLET is onoverwinbaar gewapend voor de verdediging van zijn school wetsontwerp, HOOFDMINISTER DE BROQUEVILLE, al hoewel hij sedert November 1912 zoo in Senaat als in Kamer, geen oogenblik ruste geniet, blijft onvermoeibaar. Hij beeft de le den van de rechterzijde dringend gevraagd, spijts alles en tegen alles vóór November aan staande de schoolwet te stemmen. STAATSMINISTER WOESTE, spijts zijne 75 jaren en zijn overlastig werk, heeft aanveerd het schoolwetsonlwerp te ondersteunen als verslaggever. ZIJN DAT VOORBEELDEN DIE IEDER EEN MOETEN OVERTUIGEN, JA OF NEEN,? ALLE KATHOLIEKE KAMERLEDEN M O E T E N die voorbeelden volgen en 'op hun post zijn alle dagen, zolider uitzondering, spijts alle vermoeienissen, spijts aanlokkende vakantielijd. De oppositie heeft verklaard, woensdag laatst, dat ziji met alle. middels OBSTRUCTIE MAKEN ZAL om de bespreking en stem ming te beletten. Welnu, Donderdag heeft de zitting moe ien geheven worden, de leden waren in getal niet. Er waren, spijts herhaalde vermaningen 2 6 LEDEN DER RECHTERZIJDE AF WEZIG slechts 5 of 6 waren wettiglijk ver ontschuldigd. Dat is meer dan jammer dat moet eindigen Op' de banken der tegenpartijien, was de blijdschap onwecrhoudelijk. 'Men herhaalde er zekere woorden waarover zulk of zulk lid der rechterzijde niet fier zou zijn, moesten het zijne kiezers weten. Met een woord: liberalen en socialisten rekenen op een antiklerikaal succes, door de medewerking van 'een klein getal katho lieken. Nog eensdat mag niet en dat spel moet eindigen Daartoe is maar 'één middel, t.w. alle leden der rechterzijde moeten, op ordewoord van het gouvernement, op hun post zijin, iederen dag en dat van de eerste minuut tot de laatste. Alle 'afwezigheden zullen opgeteekend wor den. Wijl blijven overtuigd dat niet een katho liek volksvertegenwoordiger den misuitval zou willen van eene eerst - noodzakelijke wet, geeisclit door de meerderheid van het kiezerskorps. De beklagensweerdige afwezigheden, waar op wij nu zoo dringend steunen, zijn mis schien uit te leggen door onvoorziene en toe vallige omstandigheden; doch er moet er méê gedaan gemaakt worden. Wij hopen dat voort aan heel 'de rechterzijde bloc maken zal. Op de steenrots van de schoolkwestie, zal de katholieke toren oprijzen, onverdelgbaar, weerstandbiedend aan alle aanvallen, zege pralend in eene. schitterende toekomst. Balkanoorlog. Groote veranderingen hebben zich deze laatste dagen voorgedaan op het oorlogstoo- neel. De Bulgaren, die 't meest ertoe hadden bijgebracht óm den Turk tot in een uithoek bare overmacht, om Serbië en Griekenland bruik hebben willen maken van hunne schijn- te verdrijven, en die daarna dusdanig mis- de vrucht hunner zegepralen te ohtrooven, zijn onder den drang der omstandigheden tot betere en vredelievender gevoelens gekomén. Zijl zijn bereid de betwiste punten in der minne te regelen en af te zien van eenige hunner te verregaande eischen. Naar men meldt, zouden ze zelfs reeds een hunner bekwaamste generaals naar Nisch gezonden hebben, om deel te nemen aan de 'vredes onderhandelingen die er zullen plaats hebben. Het tweede groot feit is het plotseling op treden der Turken, die, ondanks de bepa lingen van het vredestraktaat van Londen, de grondgebieden hebben bemachtigd die hen door de Balkanvolkeren werden ontnomen, gronden die aan de volkeren werden ge schonken, na het teekenen van den vrede. Indien de nieuwstijdingen echt zijn, zouden de Turken erin geslaagd zijn Andrinopel weder te veroveren. Het is nu te zien hoe die handelwijze der Turken zal beoordeeld worden door de groote mogendheden, en of deze laatste niet han delend zullen optreden om Turkije te ver plichten de "bepalingen van het vredestraktaat stipt na te leven. Dit zijn allen nog moeilijke vraagstukken, die, gezien den gespannen toestand, waarin sommige volkeren verkeeren, den vrede in gevaar kunnen brengen en hachelijke gebeur tenissen kunnen verwekken. De Inname van Andrinopel. Alhoewel de buigaarsche troepen, belast met de bezetlting van Andrinopel, bevel hadden ontvangen geen weerstand te bieden aan de de turksche legers, wier aantocht Voorzien was, zijner verschillige gevechten geleverd ge weest voor de poorten en binnen de muren der stad. Een deel der buigaarsche troepen werd gevangen genomen, terwijl het overige gedeelte naar 't noorden afzakte. Alle ver keer is afgebroken. De christene bevolking der streek vlucht langs alle kanten om aan de moorderiji te ontsnappen. Naai1 den Vrede! Zoo wijl geloof mogen héchten aan de tij dingen die ons uit den Balkan worden over geseind, zou de toestand nu bevredigend mo gen genoemd worden. Bulgarië en Roumanië zouden eene overeenkomst gesloten hebben, en 't roumaansch leger zou alle verdere be weging staken. Iets dat niet te betwijfelen valt is dat Rusland en Engeland krachtdadig zijn opge treden en stout hebben doorgesproken. Rusland heeft aan de Serviërs en de Roe manen laten weten 'dat het Bulgarië niet wil vernederd zien. Lord Asquith, Engeland's hoofdminister, heeft aan zijnen kant Turkije herinnerd aan de bepalingen van het gesloten vredestraktaat en het éorwiltigd dat het de. nieuw aangenomen grenslijn moet eerbiedigen. De ministerieele crjsis in Holland. Over eenige dagen meldden wij! dat Dr Bos, leider der democratische-liberale partijl aanveerd hacl een ministerie samen te stel len. Hij was voornemens een drietal zetels aan de socialisten te gunnen, die sterker dan ooit in de Kamers vertegenwoordigd zijn. Doch deze laatsten hielden dees "Week vergadering onder het voorzitterschap van den gekenden leider Troelstra, om dit aanbod te bespreken. Na eene lange woordenwisseling heeft het bureel besloten hel aanbod te verwerpen en bijgevolg geen deel te zullen maken van het nieuw ministerie. Dr Bos Weigert, in die «omstandigheden, het nieuw ministerie samen 'te stellen. De liberalen zitten ferm in nesten in Holland en liggen gekluisterd voor de socialisten. Dood van den Aartsbisschop van Kamerijk. Zondag nacht, is Monseigneur Dclamaire, aartsbisschop van Kamerijk, aan eene beroer te Cancale bezweken. Die kerkvoogd was een diep ingestudeerd man, een krachtdadige en hoogst werkzame bisschop, een edel en voornaam karakter. Gedurendez'ijne bediening te Kamerijk heeft hij fnachlig veel bijgedragen om den gods dienst te verspreiden en te bewaren. De Franschc katholieken van het Noorderdepar tement zijn hem veel dankbaarheid verschul digd, want steeds was hij op de bres om hunne rechten te verdedigen en hunnen in vloed uit te breiden. Onlusten in Portugaal. De toestand ziet er maar zwart uit 'in Portugaal, waar het Republikeinsch gouver nement tot heden toe er niet in gelukt is de orde en de rust te verzekeren. Zondag laatst werden verscheidene aansla gen gepleegd op politieagenten, en bommen geworpen. Tal van aanhoudingen werden te Lissabon gedaan. Huwelijk'. Dinsdag werd het huwe lijk ingezegend van M. Baron Pierre de Co ninck de Merckem, burgemeester van Mer- ckem en provinciaal raadslid, zoon van wijL len M. Baron Charles de Coninck de Mer ckem, oud-senator en Mevrouw de Barones geboren markgravin de Bourdeilles, met Me- jufvrouw Marie-Henriette Fraeijs de Veubeke, docter van "M. Ernest Fraeijs de Veubeke, senator, schepen der stad Yper en Mevrouw geboren Terrier. Op het stadhuis, in de schepenzaal, hadden de burgerlijke formaliteiten plaats te 10 1/2 u., in tegenwoordigheid van M. Burge meestér Colaert, die ook hét jonge paar en de ouders gelukwenschte. De getuigen waren voor M. Baron Pierre de Coninck de Mer ckemTM. Baron Guy de Coninck de Mer ckem, zijn broeder, en M. de markgraaf de Bourdeilles, zijn oomvoor Mejufvrouw Fraeijs de Veubeke M. Rterié Fraeijs, ondervoorzit ter van den gouwraad van West-Vlaanderen en M. Maurice Fraeijs, voorzitter van den rechtbank van eersten aanleg te Brugge, hare ooms. Te 11 u. geschiedde de kerkelijke plech tigheid in Sint-Maartens hoofdkerk met groo ten luister en een ongehoorden toeloop van volk. Het hoogaltaar en koor waren aller rijkst en kunstig versierd met bloemen en planten, door de "éorgen van M. V. Bou- ckenooghe. Mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge, gaf den huwelijkszegen voor de Mis en deed ook eene treffende gelegenheidsaan spraak. De H. Mis werd gezegd door E. II. Kanunnik De Brouwer, pastor-deken van De volledige instorting der nieuwe brug, over het kanaal der Leie en der Yperlee, waarvan vijf weken geleden de eerste ruimte tusschen de twee pijlers instortte, had woensdag morgen, om 9 1/2 ure, met een verschrikkelijk gedruisch plaats. Slechts van de brug voor eene instorting te behoe den. Ongelukkiglijk is alles vruchteloos ge weest. De aanhoudende regen sedert de veer tien laatste dagen en daarbij een hevige wind, hebben de werken nog meer onder- Zicht op de ingestorte brug van Hollebeke. Photo Quatannens, Yper twee werklieden waren ooggetuige van deze onherstelbare en onberekenbare ramp. In Mei laatstleden, ontstonden in eenige dagen tijds, in het brughoofd en den pijler, langs den kant der herberg «In den Vaart», groote barsten, zelfs van 50 centimeters breedte en de ruimte storttejjden 10 Juni laatst in, door het losspringen der ijzeren gebinten. De instorting was het gevolg van het regenachtig weder. Spoedig werden maatregelen genomen en daar de weergesteltanis verbeterde, werd alles in het werk gesteld om het overige mijnd, wat de volledige instorting der brug voor gevolg had. Het is een verschrikkelijk schouwspel. Geheel de massa is als een kaartenhuis inge stort in de richting naar Komen. Gekromde ijzeren balken en arduinen pijlers alle3 ligt dooreen. De schade is zeer groot opnieuw zal men nu met dynamiet de massa puinen moeten vernietigen. Het is alles wat nog overblijft van deze prachtige brug met drie bogen en die eene lengte had van 105 meters, welke een jaar geleden werd gebouwd. St-Maarten. Waren assistenten 'van Z. II. den Bisschop, Z. E. H. Moulaert, pastor-deken van Dixmude en E. H. Jonckheere, pastor van Merckem. Binst de mis werd bet orgel be speeld door M. L'. Van Houtie, den wel- gekenden kunstenaar-organist van St-Ma'artens. Zijne II. de Paus had aan de jonggehuw den zijn apostoiischen zegen toegezonden sa men met zijn portret en een eigen handschrift. De huwelijksstoet was samengesteld uit M. en Mevrouw Fraeijs de Veubeke; Barones de Coninck de Merckem, Baron Gay de Co ninck de Merckem, Baron en Baronnes de Blommaert, Baron en Baronnes Jean de Co ninck de Merckem, M. en Mevrouw de HeUin de Boussu Walcourt, M. en Mevrouw René Fraeijs, M. en Mevrouw Maurice Fraeijs, M. en Mevrouw Van den Berghe-Terrier, Me vrouw en Mejufvrouw de Henin de Boussu Walcourt, M. en Mevrouw Maurice Misson, Markgraaf de Bourdeilles, gravin de Chavan- nes, baronnes Gustave de Coninck de Mer ckem, M. én Mevrouw Jean de Brouwer, M. en Mevrouw Henri Fraeijs de Veubeke, M. en Mevrouw L'udovic 'Fraeijs de Veubeke, M. en Mevrouw Prosper Devolder, M. Leon Douxchamps, M.M. en Mejufvrouwen de Brouwer, M., Mevrouw en Mejufvrouw de Thibault de Boesinghe, barones de Blom maert, Senator en Mevrouw Struye, baron de Bieberstein, Mevrouw Paul Terlinden, On derluitenant Joly. De bruidskleedsléep was gedragen door de twee zoontjes van M. en Mevrouw de Henin de Boussu Walcourt. In het koor hadden een groot getal bijzon dere uitgenoodigden plaats genomen, die ook na de plechtigheden ten huize van M. Se nator en Mevrouw Fraeijs de Veubeke ont vangen werden. Wiji wenschén aan de jonggehuwden geluk en zegen en voorspoed op hunne levens baan. Gemeenteraad. Openbare zitting op 26 Juli te 5 u. 's avonds. DAGORDE 1. Stadseigendommenverslag van de verpach ting der kramen op de groenselmarkt. 2. Id., verslag der aanbesteding van het vijver huis te Dickebusch. 3. Stadsbibliotheek rekening 1913. 4. Burgerwacht Lcgroo- ting 1914. 5. Stadsgeldwezen: rekeningen 1912, credieten overtroffen. 6. Landbouw: vraag op toelage vanwege den Veehond. 7. Weldadigheidsbureel giften bij bcgraaf- plaatsvergunning. 8. Stadseigendommen verkoop van gronden. 9. Stadsharmonie toëlaag voor deelneming aan het bestendig festival te Gent. 10. Brandweer toelaag voor bezoek der Gentsche tentoonstelling, 11. Gezondhéidsidénst .j ruim- en Vuilnisdienst a/ verordering: b/ toekenning van monopool. 12. Burgerlijke Godshuizen: prijs van dag- onderhoud in O.-L.-V. Gasthuis. 13, id. verslag over de verpachting van landsgoede- ren. 14. Weldadigheidsbureel: verslag over de verpachting van eigendommen, 15. F.eredienst: begrooting 1914 St-Niklaas; 16. Id. id S't-Maartens. 17. Id. id. St-Pieters. -yv-yr Herstellingen van knnstgevels. Wiji hebben met veel voldoening bestatigd dat men twee onzer sierlijkste puntgevels aan 't herstellen is, een in de Meenenstraat, het huis van M. Didier, een andere in dé Boomgaardslraal, bij 't Stadmuseum, Wij kunnen niet nalaten de eigenaars (fier hui zen geluk te wenschén, om den kunstsmaak die ziji daarmede aan den dag leggen, Mochten ziji talrijke navolgers vinden en mild door het Stadsbestuur ondersteund worderi, die geeft opofferingen te groot acht, indieri het geldt het kunstüitzicht öhzer stad te be waren. Hel valt niet te betwijfelen dat men met weinig geld tal van oude en kunstige gevels zou kunnen hérstellen, die daardoor den ei- genaardigen en sehilderachtigen sienjpel aari onze oude Vlaamsche stad zouden behouden, cn ons toelaten op dat gebied met firuggë en Gent te wedijveren. v St-Vincents College. Uitslagen der examens. M.JULES DË CAESTECKER van Yper, heeft met GROOTE ONDERSCHEIDING, het eindexamen afgelegd van doctor in de ge neeskunde, M. MAURICE DE CAESTËCKF.R,Vaii Yper, heeft met ONDERSCHEIDING, hét exa men afgelegd van doctor in geneeskunde (lë proef). M. GABRIEL DE CAESTECKER, van Yper, heeft het le examen van veearts afgelegd. M. MAURICE DE JAEGHER, van Yper, heeft het examen van doctor in de rechten afgelegd. le proef. M. EVARISTE DE JAEGHER, van \per, heeft het examen afgelegd van doctor in de geneeskunde -— le proef. M. JAN MGi.eL, van Houthem, heeft met

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1