1ft«rh«lijl»e Calender Binnenland Buitenland TPER&HRBQKDISSEIÏÏEHT 1 48e Jaar -f Nummer 2483 Wekelijksche Oplage 8000 nummers Zaterdag 27 September 1913 CALLEWAERT DE MEULENAERE DOMPERS De Schoolwet YPER Bezoek van den Griekschen Koning1 te Parijs Telefoon N" 52 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij aan den Uitgever gezonden worden BOTERSTRaaT, 3 6, YPER VOOR 'I HEELE JAAR FR. Prijs per Nummer 5 centiemen. De toestand in Ierland In Amerika De anarchie in Albanië Servië en Albanië Koninkl. Hofbouwmaatschappi St Vincents College. - Heropening Een Olld-leerling en laureaat van College E. H. G. Werrébrouck van Yper leerling aan het Groot Seminarie te Door nijk, heeft Zaterdag 11. de H. Wijding va Subdiaken ontvangen. Zijn Bisschop, Mgi Walravens, zendt hem nu naar de Hooge school van Leuven om er de hoogere studie; in Godsgeleerdheid aan te vangen. Proficia en goed heil. Gouden Bruiloften. De echtge nooten Hauspy-Waselynck, gehuwd op 1 Sept. 1863 hebben hun gouden bruiloft ge vierd. Jan Hauspy is geboren te St Jan 0; 26 Dec. 1841. Zijne vrouw, Emerence Wa selynck is geboren te Yper den 18 Sep. 1843 Na eene plechtige Mis van dankzeg ging in St Jacobskerk, werden de jubilaris sen met de gebruikelijke plechtigheid op he Stadhuis ontvangen. Nyverheidschool. Heropening der Leergangen Maandag 6 October,te 6; 's avonds. InschrijvingZondag 5 October van 10 tot 11 1/2 u 's middags in 't lokaa* der school. Aanveerdingsvoorwaarden lv jaar oud zijn, kunnen lezen en schrijven c de vier oefeningen der rekenkunde. Toezicht der melk. m. Vey -ƒƒƒ✓ Kristen Vlaamsch Verbond. m Handschriften worden niet teruggezonden. Naamlooze schriften worden niet in acht genomen. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Ieder boek waarvan twee afdruksels sijn ingezonden, wordt besproken. DRUKKER UITGEVER AANKONDIGINGEN Gewone 0.15 de regel. In't blad 0.30 de regel. Rechterlijke 1 fr. de regel. Groote en langdurige volgens overeenkomst. Bekendmakingen bulten West- en Oostvlaanderen worden ontvangen bij AGENCK HAVAS. te Brussel. INSCHRIJVING bulten België vracht er bi/. Zondaer 28 September 2C e Zondag na Sinxen. (1* Zondag van October) Mis van dezen zondag, ge dachtenis van E Wenceslaus, martelaar. Evangelie van den Zondag. In dien tijd was er een hofbeambte, wiens zoon te Capharnaüm ziek lag. Deze vernam Jezus' aankomst uit Judea in Galilea en kwam naar Hem toe en verzocht Hem af te komen en zijn zoon te genezen, want hij lag op sterven Jezus dan zeide tot hem Indien ge geene teekenen en wonderen ziet. gelooft ge niet. De hofbeambte zegt tot Hem Heer kom af, eer mijn kind sterft. Jezus zegt hem Ga, uw zoon leèft. De man geloofde het woord, dat Jezus hem zeide, en ging. Maar reeds op den weg ontmoetten hem de dienaren met de boodschap, dat zijn zoon levend was. Hij ondervroeg hen dan naar het uur, waarop de beterschap was ingetreden. En ze zeiden hem Gisteren, te zeven uur. heeft de koorts hem verlaten. De vader begreep dan dat dit juist het uur was, waarop Jezus hem gezegd had Uw zoon leeft, en hij geloofde, hij en geheel zijn gezin. Maandag 29. H. Michaël, Aartsengel. Gedurige Aanbidding te Wytschaete (St. Michiels) en te Poperinghe (Gasthuis). Dinsdag 30. E. Eieronymus, kerkleeraar. OCTOBER Paus Leo XIII, zaliger gedachtenis, heeft de maand October op bijzondere wijze ad'A de H Maag t toegewijd, onder den zoo gehenaèn titel van O. L. V. van den Rozenkrans. Bet feest van O L. V. van den Rozenkrans dat zondag aanstaande zal gevierd worden wérd door Paus Pius V ingesteld tot dankbare herinne ring aan de overwinningdoor de Christen op de Turkén behaald den October 1571. Volgen toij met ijver onze Moeder de H. Kerk in hare eerediensten en godvruchtigheden en vragen wij door het bidden van het rozenhoedje aan Maria dat zij de E. Kerk voortdurend be- scherme en ons haren Goddelijke Zoon meer en meer leere kennen en beminnen. Woensdag 1 October. H. Bavo, belijder. Donderdag 2. H. Remigius, bisschop. Gedurige Aanbidding te Westvleteren. Vrijdag 3. H. Piatus, martelaar. Eerste Vrijdag van de maand toegewijd aan het Allerh. Hert van Jezus. Zaterdag 4. E. Franciscus van Assisië, belijder. Verschillige geuzengazetten hebben, over een veertien dagen, bij gelegenheid van 't vertrek der Belgische bedevaait naar Lour- des, wêer aan den lust niet kunnen weêrstaan om nog eens den spot te drijven met de mirakels. Dat gaat gemakkelijk men neemt de eene of andere legende, men zegt dat de H. Kerk die aanneemt als mirakel en men begint er dan den spot mede te drijven. Het is niet moeilijk alzoo de mirakels af te bleken. Ten anderen het gaat altijd alzoo de kerkhaters moeten eerst vrijwillige leugens uitzoeken en op die leugens bouwen zij dan hunne aan vallen. We zouden echter eens de geleerde geuzenkoppen willen aan 't werk zien om uit te leggen hoe het komt dat er, jaar uit jaar in, zoo machtig veel volk naar Lourdes trekt. Lourdes was over 70 jaar een onbe kend stadje in een verloren hoek van het Pyreneesch gebergte nu is het de wereld door gekend, en van alle landen komen er bedevaarders naartoe Is er wel een geuzen-gazetschrijver de feiten van Lourdes gaan onderzoeken en vaststellen En die goddelooze zoogezegde Wetenschap-mannen, die de wonderen van Lourdes vlakweg loochenen, waarom doen zij zich de moeite niet de feiten na te gaan en te controleeren Zij loochenen namens de Wetenschap die God heeft buiteng'djferd, ze weigeren de studie der wonderen aan te gaan om niet gedwongen te zijn voor zulke feiten te staan welke al de Wetenschap niet en nooit en nievers uitleggen zal. Een is er eens geweest, de walgelijke Zola, om te spotten. Spijts alles kreeg hij te Lour des overal vrijen ingang... en wat deed hij in zijn goddeloos boek over Lourdes? Hij verdraaide al de gebeurtenissen, al de ge vallen die hij onderzoeken mocht, hij loog, hij loog moedwillig. ...Dat zijn mij de mannen van den vooruit gang van de wetenschap van de waar heid I De waarheid is dat de goddelooze Weten schap van langs om meer te kort bolt. De waarheid is dat veel verstand tot God brengt, dat weinig verstand en veel pretentie God loochenen. Nog verleden week sprak te Manchester, in de Engelsche Maatschappij voor Weten schap, Sir Oliver Lodge, een der beroemdste engelsche geleerden. In zijne redevoering verklaarde hij dat hoe meer hij studeert hoe meer hij overtuigd is van het bestaan van God. Wat zullen onze kleine mannetjes, die vrijdenkersbonden stichten en bijtreden en met moeite hun ABC kunnen, daarvan zeggen Over veertien dagen vertrok een overtal rijke lerlandsche bedevaart naar Lourdes Verschillige wonderbare genezingen of her stellingen vielen voor. De Daily Mail, het grootste protestantsch dagblad van Londen zond, te dier gelegenheid, naar Lourdes, om alle gebeurtenissen gd te slaan en mee te deelen, zijn bijzonder medewerker, een ge leerden geneesheer. Deze stond verslagen over het indrukwekkend geloof der pelgrims, over de wonderen die voorvielen en hij schreef het onpartijdig in de Daily Mail. Dat is eene andere manier van handelen, nietwaar, dan deze van onze Belgische geu- zenbladen die schrijven om te spotten en te loochenen ...en nooit geen voet te Lourdes hebben gezet. Zij zijn antiklerikaal, en als dusdanig zijn voor hen alle middels goed, zelfs leugen en bedrog om Kerk en Godsdienst aan te vallen. <"*1 Dat is bij hen eene tweede natuur gewor den liegen en bedriegen in alle kerkelijke en godsdienstige zaken, zoodanig zijn zij eraan gewoon. Zij spreken over hetgeen hun, wetens en willens, onbekend is, gelijk blinden over kleuren. Zij kennen niets van Kerk en Gods dienst en zij hebben de pretentie alles best er over te weten. Dat zij zich eerst de moeite wilden ge troosten om den Godsdienst te bestudeeren, dan zouden zij wetenschappelijk mogen meespreken maar, ja, 't is dat niet wat ze beoogen ze willen maar afbreken wat hun tegensteekt, wat hun knagiog geeft, en daartoe, nog eens, zijn alle middels goed, de slechtste nog de beste. Nu eens bv. zullen zij tegen de ge schiedenis in het bestaan van Christus loochenen een ander maal, als ze 'tnoodig hebben, zullen zij Christus erkennen, niet als God, maar als een man met buitengewoon verstand, een wijsgeer, een volksvriend 1 verder nog zal 't gebeuren om de Kerk aan te vallen dat zij zich zelf, geuzen, veel meer vriend vanChristus zullen noe men dan de kinders der Kerke, ...eene Kerk die de Kerk van Christus niet meer is eene Kerk.gansch vervormd en misvormd (l!), eene Kerk geklerikaliseerd(ül), eene Kerk welke Christus \elf, die edele\ figuur, de eerste \ou verloochenen onder dien vorm(\\\\). (stijl: Ypersche geuzerij). Ziet ge, alswanneer de onwetenden, de dwazeriks beginnen redeneeren over hun onbekende zaken, dan is het best te zwijgen maar als de dwaaste onder de dwaasten, de dompers onder de dompers, in zake religie, hun haak erin slaan (gelijk de vrijzinnige welweters der Ypersche geuzengazetten) dan is het best de schouders op te halen en te glimlachen. 'Hoe jammer dat het poer reeds uitgevon den is, anders kregen de Ypersche liberale schrijvelaars een brevet. Voor die 't nog niet weet mag het nu weten (volgens de onfaal- bare Ypersche blauwe leering) 't is de kleri kale Kerk die de beschaving vernielde, de wetenschap verdelgde, de vooruitgang tegen hield, de geleerdheid verketterde ...en zulks van de vierde eeuw af tot op onze dagen. Oei mijn hoofd Indien de Weergalm- sche pennelekker met de schare niet heeft gewrocht en heel zijne hoofdbrekende studie zelf composeerde dan heeft hij de hooggaai afgeschoten. Rust nu wat, heer schap, anders verliest gij nog het hoofd en zoudt gij eindigen met opgesloten te worden als krankzinnig. De groote wetenschappelijke antiklerikale partij zal uit al hare macht de nieuwe nieuwe schoolwet bestrijden, alhoewel deze wel nog niet volledig alle recht aan de ka th olieken laat wedervaren, maar ruime ver- beleringen. Voor de antiklerikale partij moet alles voor haar zijn, niemand dan zij heeft het recht zijn rechtte eischen. Maar bewijzen kunnen de antiklerikalen niet gfeven. Zij schennen veel met de onzijdigheid, maar dat is een oude versleten karre, goed voor onnoozelaars. Die verlichte partij komt voor den dag met allerhande schrikbeeldeninkwisities kwezelarij, enz., 't is bijkans al te dom voor geleerde bollen. Dat zij geen raad ermede weten is gemak kelijk te zien. Over eenige dagen hielden de olficieele geuzenonderwijzers Congres, en zoo opcntlijk komen zij met hunne belangen voor dien dag, dat zij alles in het GEHEIM af haspelden. Dat zijn dan openhertige menschen die openbare belangen jiebben. Veel woorden breken zij deh nek en schreeuwen alsof de wereld seffens zal ver gaan; spookverschijnselen spiegelen zij de VRIJZINNIGEN voor oogen, want van de grooto grondwettelijke liberale partij schiet er niets meer over, de Wetenschap heeft ze veranderd in VRIJZINNIGEN. Iedereen scheen verwonderd dat die aan val tegen de schoolwet zoo algemeen was in de antiklerikale pers; van klein tot groot doet er in mee, tot verveling der lezers ha len zij de ongerijmdste dingen voor den dag, dat het bijna ongelooflijk schijnt dat men durft zulke dingen vertellen. Nu schijnt dat meer én meer verklaar baar, een rijke vent, vrijmetselaar Solvav dey millioenrijke koning der Soudefabrikatie die zijne kennissen te danken heeft aan zijn ouden leermeester, Broeder Macarius, der Christene Scholen zou een millioen ten lfeste gegeven hebben om de schoolwet te bestrijden, en daarom zouden zij op de schoolwet gevallen zijn, niet omdat zij goed of slecht is, maar om, gelijk Judas, eenige zih erlingen te bemachtigen. Hewel I dan is het een deftige strijd r*T Heeft de „WEERGALM" mogen meedce- len aan de uitdeeling van den geuzen-strijd- ptnning Alleszins zou hij zich' weinig dankbaar too- nen: immers daar zijn dwaasheid hem niet toelaat iets uit eigen koker te halen, moet hij zich' vergenoegen leugens te knippen uit de „Vlaamsché Gazet" en het „Laatste Nieuws" om te drukken Ouders, burgers, kiezers, wij stellen 11 deze eenvoudige vraag Js het rechtmatig dat de gelden van Staats- provincie- en gemeente kassen verkwist worden om de partijscholen der klerikalen te bekostigen, wanneer die zelfde eglend volstrekt geweigerd tvorden aan partijscholen die door socialisten, vrijzinnigen, protestanten of gelijk welke andersdenkenden zouden gesticht worden Arme sukkelaar, zoudt gij eens willen zeg- gjan wie dé Staats- provincie- en gemeente kassen vult Veel meer de katholieken dan de geuzen, vermits de katholieken meerder heid zijn In 't land. En die katholieke geldschieters zouden voor al hun geld geen scholen mogen hebben volgens hun zin 't Heeft lang genoeg geduurd alzoo, man neke, wij willen ons recht en wij, lasten- betalers, eischen de geldelijke ondersteuning van do vrije scholen. Gij eindigt met een grove leugen, want gij moet wel de verklaring kermen van het gou vernement ALLE scholen, zoowel socialistische, vrij; zinnige, protestantsché, joodsche, enz., als ka tholieke, die voldoen aan de wet, zullen de foelagen van den Staat genieten. Zegt gij hét anders, gij liegt, giji bedriegt uw volk. Zeg eens, blauwe schrijvelaar, ge vergeet de andere antiklerikale leugen, t. w., dat het gouvernement het inzicht zou hebben de ge meentescholen door vrije aanneembare te ver vangen, de wereldlijke onderwijzers doorkloos teriingen. Dat heeft ook al te lezen gestaan in de antiklerikale gazetten van Brussel, Ant werpen en elders, hebt ge dat vergeten uit te knippen Minister Poullet, op den 11. landdag der Christene onderwijzers te Gent, heeft daarop geantwoord met cijfers in de hand. Na 30 jaar katholieke regeering is de toe stand zoo 397000 jongens dat is 37 0/0 gaan naar de gemeente- of aangenomen scholen; 69.000 dat is 17 0/0 naar de vrije aanneembare. In de eerste scholen onderwijzen 8112 we reldlijke meesters, en slechts 297 geestelijke. v Is 't alzoo dat het katholiek gouvernement de scholen aan de kloosterlingen overlevert? Daarop antwoorden de antiklerikalen: 't zijn de liberale en socialistische provinciën die den toestand reddenin de katholieke streken worden gemeenteonderwijs en wereldlijk per soneel stelselmatig bekampt. E«n nieuwe leugen. Westvlaanderen buiten Oostende, dat li beraal en wereldlijk is geeft 46.000 jon gens aan gemeente- en aangenomen scholen, en 8000 aan de aanneembare. In die eerste soort scholen zijn 753 wereldlijke meesters tegen 93 geestelijke. Toe, schrijvelaar, weer u om 'dat te weer leggen, of zoek een antwoord bij uwe anti klerikale confraters. r*n We gaan dus ,met Oktober, ter verove ring van ons recht. Wij herhalen het wij katholieken, vragen geen voorrechten voor ons, geen onderdrukking voor onze tegen strevers maar enkel do vrijheid, de gelijk heid voor allen. Dat de geuzen hun scholen behouden en geus blijven zoo 't hun belieftmaar dat de- christ©ne huisvader oolc een school hebbe waar zijne kinderen God leeren kennen en bidden voor vader en moeder. Ja, wij willen loven en bloei ook voor onze scholen. In Engeland, Holland, Duitschland, verze keren de- openbare machten aan de katho lieken christene scholen. In ons katholiek België zal men ons niet langer dat recht itzeggen. Gelijkheid moet lieerschcn en vrijheid voor allen en daar waar christene huisvaders eene christene school oprichten voor hun kinders, moet de Staat zorgen dat ze leven kunnen zoowel als de officieele, wat er de liberale gemeenteraden ook van denken. 't Heeft lang geduurd dat eenige dwee- pers, zooals in Henegouwen, te Oostende en elders, honderd duizend, ja, millioenen fran ken besteden aan hét geuzen-onderwijs en geen cent overhebben voor de ka(jpiolieke scholen, die zoo veel en zoo wel "onder wijzen als de andere. We verwachten onze tegenstrevers in Ok tober en recht zal ons geschieden. Minister Poullet en geheel de rechterzijde staan er borg voor. De orangisten der Ulsterstreck, in Ierland, bereiden geweldigen weerstand voor, tegen dc „Home Rule", de wet die aan Ierland zelf- regeering toekent. Er is niet alleen spraak van politieke be toogingen, maar met eene macht van geld richten de orangisten, een waar en goedge wapend leger in, onder het opperbevel van Sir George Richardson, die een beproefde krijgsman is. Van Belfast alleen zijn er 12000 vrijwil ligers ingelijfd en zij zijn zeker desgevallig te beschikken over een leger van '150.000 man, bereid zelfs tegen de engelsche legermacht stand te houden, zoo het Home Rule wordt toegepast. In afwachting hebben zij een voorloopig bewind aangesteld, dat bestemd is om Ier land te besturen tegen het zelfbestaan dei- Ieren. In hun eigen 'vaderland kunnen de duit- sehé Jezuïeten geen vrij' levensrecht bekomen. De amerikaanschë regeering heeft thans de duilsche wetgevers een striemende beschaming gegeven, met diezelfde duitschë Jezuïeten te verzoeken de bevolking der Philippijnen voor de heschaving te willen winnen. De eervv. Paters Jezuïeten hébben de uit- noodiging aahveerd. De toestand wordt meer en meer drei gend in 'Albanië. Men meldt dat Essad-Pacha te Durazzo en Bektas Bey Bakiani te Ma- lakastra de zelfstandigheid uitgeroepen heb ben van Albanië,onder het beheer van 'den Sultan, terwijl zij Ismaïl Bey lieten weten dat hij Vallona moest verlaten, zoo hij er niet wil weggejaagd worden. Het Servisch gouvernement klaagt dat men hem de inrichting niet medegedeeld heeft der .commissie tot afbakening van het noorder- gedeelle van Albanië. Het gouvernement doet ook opmerken dat men hem de laatste besluiten niet medege deeld heeft van de conferentie van Londen. In de servische officieele middens hëerscht een groote onrust, daar men vreest dat een nieuwe 4 oorlog zal losbersten, wil Servië de grondgebieden behouden, die het in zijn oor log tegen Turkije veroverd heeft. Ook teekent Servië bij de groote mogend heden op' krachtige wijze verzet aan tegeU de tegenwoordigheid, in het midden der Al baneesche benden die zich bereiden in Servië te vallen, van Bulgaarsche officieren. Het dringt aan opdat deze laatsten zouden ge dwongen worden Albanië te verlaten. van het arrondissement Yper. Uitslagen der ingerichte prijskampen, in den Zomer van igi3. I. Hofbe\oeken 1. M. Moentjens, hove Koning Constanfijo is Vrijdag in de noordstatie van Parijs aangekomen om 6.21 ure Een ordedienst was ingericht. Het pubüek was niet toegelaten op de kaaien. Bij het afstappen van den trein, werd de koning ontvangen door M, Romanos, Grieksche Minister te Parijs; een kolonel aan het voorzitterschap gehecht, M. Hennion, politiepre fekt, en eenige andere gezaghebbende personen. De Koning van Griekenland met M. Romanos, (rechts) gevolmachtigde minister te Parijs. Men heeft niet de fminste betooging gehouden en de koning werd heel koel door Parijsche bevolking onthaald. De koning stapte af in een hotel der Castiglionestraat, waar bij het bezoek ontving va M. Poincaré, Voorzitter der Republiek. Op een galabanket werden verscheidene redevoeringen uitgesproken. De grieksche pers i zeer tevreden over de toespraken die gewisseld werdeD. De Fraosche pers integendeel vindt dat de koning niet uitdrukkelijk genoeg gesproke heeft om zijne woorden te doen overwegen tegen dezen welke hij te Berlijn ter hulde va Duitschland sprak. De koning is deze laatst9 dagen naar Londen vertrokken om den Engelschen vorst t begroeten. nier tij M. Ferdinand Merghelynck te Yper (Potijze) bekomt een gouden eeremetaal met gelukwenschen. 2. M. Bostyn, hovenier in het Krankzinnigengesticht te Yper, le herroeping van verguld eeremetaal. 3. M. Mergaert, hovenier bij M. Debrabant, Pan nestraat te Yper, eervolle melding. Hoven van liefhebbers 1 M. Arthur Sa lome, Veurnesteenweg te Yper verzilverd eermetaal. II. Prijskamp van versierde vensters en balkons. Tusschen hoveniers. Werden be leend M. Georges Casier, Groote Markt J w Van Winsen, Dickebuschsteenweg. Tusschen liefhebbers Wierden beloond Jw Ramaut, de Stuersstraat M. Hosten, Statiestraat M. Roeiers, Statieplaats M. Riem, Boomgaardstraat. Tusschen werklieden Wierden beloond Logie, Neerstraat; Declercq, St Jacohstraat; Odent, Zaalhof Deboeuf, RijselstraatMar- seloo, Bruggesteenweg De Haerne, Blinde- lielenstraatGeeraets, Hondstraat. Aan allen onze hertelijke gelukwenschen. der leerlangen. Gezien de aanzienlijkheid der werken uitgevoerd aan de gebouwen van het Bisschoppelijk College is de ingang na 't verlof moeten verschoven worden. Vr: dag 3 October 's avonds komen de internen bin nen en Donderdag 2 October de externen. Dan ook hernemen de leerlangen. De leer lingen zullen zich niet meer herkennen gezien de veranderingen toegebracht aan de klaslokalen en de sectie der internen en zeggen dat de tegenwoordige werken maar de uitvoering zijn van een eerste deel van het algemeen plan der herstellingen, verbe teringen en wijzigingen aan het College. Dit alles om het eerste en belangrijkste onder wijsgesticht van stad op de hoogte te brengen der moderne eischen. Nieuwe leeraar.Doch niet alleen het stoffe lijke wordt verbeterd, ook wordt gezorgd voor de ontwikkeling van het onderwijs. Zoo het den Z E H.Principaal zegde op de prijs- uitdeeling, wil Z. D. H. Mgr Waffelaert, bisschop van Bi ugge, voor geen sacrificiën achteruitgaan ook wil hij gedurig het on derwijs uitbreiden en volmaken vnl. in de afdeeling der Moderne Humaniora. Eene nieuwe klas is bijgevoegd volgende jaren zullen nog andere ook volgenen a!s ni uwe leeraar is benoemd E. H. Karei PattyD, kan didaat in natuurwetenschappen en wiskunde van de Hoogeschool van Leu7en. Zoo zullen al de kinders en jongelingen die zich bestemmen tot handel of bureelbe dieningen in het St Vincents College de beste bereiding vinden. De oud-leerlingen die altijd de toegenegen heid bewaarden tot hun oud-leerhuis, zulle nu nog meer getuigen dat zij boven alle het vrij-katholiek-onderwijs stellen en ve boven alle gestichten van stad het St Vil centius College verkiezen. Op Maandag 6 October aanstaande word de gouden bruiloft gevierd van Florimom Roscamp, gepensionneerden statiewerkma, met Marie Ceriez, gehuwd den 30 Septem ber 1863. Hertelijk proficiat. toezichter der eetwaren, heeftop 'tonver wachts Dinsdag morgen de melk komen onderzoeken. 73 stalen werden opgenomer en allen werden van goede hoedanigheid gevonden, zelfs eenige van uitmuntende hoedanigheid. Maandag aanstaande 29 dezer is 't de feest dag van St-Michiel, patroon van 't Kristen Vlaamsch Verbond. Daarom ook moet naar oi d kristen vlaamsch gebruik dit patroon feest gevierd worden op vlaamsché kristene wijze. Aldus worden al de leden vriendelijk en dringend verzocht deel te nemen. 1. Aan de algemeene vergadering van

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 1