Onze Weiden Een snuitje Bitraat Les Mercuriales Agricoles De MnflelswaÉle der StiMol Voeding der Dieren. L IS DE EERSTE DE ZEKERSTE EN VOORDEELIGSTE STIKSTOFMEST Bijvoegsel van 29 November 1913 De meeste veldvruchten zijn geschuurd gekuild. In sommige streken laat men enwel de rapen en weieens, de wortp- ïuitgedaan op het veld, om ze wanneer st weder zulks toelaat, naarmate men ze jor het vee noodig heeft weg te halen, gewone Wintdrs blijven deze wortel- wassen alzoo tamelijk wel bewaard, zc ;rplichten echter de meiden of knechten it het doorstaan van schrikkelijk veel aud en onaangenaam weder'tgeen aan ie personen wel mocht bespaard blijven. Knollen of wortelen mogen nooit in evrozen toestand aan het vee gegeven rorden. Op het tijdstip des jaars dat de run Iers de weiden verlaten om naar den stal erug te keeren, moet de landbouwer ern- itig onderzoeken wat hem te doen staat :ot onderhoud en bemesting der graslan len. Goede raad ontbreekt hem niet; in ille landbouwbladen vindt men tegen woordig artikels over de weilanden. In ben van deze artikels vonden wij de vol gende bemerking, welke -voorzeker el ken lezer zal doen nadenken «Wij hebben berekend, over eenige jaren, dat de opbrengst aan hooiin Bel gië op de toen bestaande weilanden met 15 millioen centenaren kon vermeerde ren, hetgeen gelijkstaat met 75 millioen frank. Om deze meeropbrengst te ver krijgen is het voldoende telkenjare voor 12 millioen frank ten hoogste phosphaten en potaschmést te koppen. Welke nijverheid zou zulke bron van winsten willen verwaarloozen Voorzeker in den toestand, waarin ve le onzer graslanden tegenwoordig zich bevinden, zou het niet voldoende zijn 12 millioen frank uit te geven om zulke ont zaglijke hoeveelheid hooi jaarlijks meer in te schuren. In vele weiden zou het daarboven ook nog noodig zijn daarbij 00 of 200 kg. Chilinitraat in de Len te te gebruiken, want op vele plaatsen gebeurt de nitrificatie in het voorjaar zeer langzaam en zeer moeilijk, waardoor de groei van het gras dan verhinderd en de opbrengst verminderd wordtoveri gens er zijn ook vele hooge graslande waar de teruggave van eene hoeveelheid stikstof dringend vereischt wordt. Hoeveel Weiden zijn er niet aangelegd zonder de noodige voorzorgende bewer king was slechts oppervlakkig, de onder grond bleef ondoordringbaar; het stil- staandejwater bevindt zich reeds op eeni ge centimeter diepte onder de oppervlak te, waardoor de goede planten in deze weiden ontbreken. De verbeteringswer- ken moeten in die gevallen de bemesting voorafgaan of ten minste vergezellen; daaraan moet men op dit tijdstip des jaars de hand slaan. Verder heeft men nog in vele streken van ons land die noodlottige vrijweide welke zich verzet tegen alle verbetering en behoorlijke bemesting der weilanden. De vrijweide is een ouderwetsch ge bruik dat aan de bewoners vaneen dorp of van een gehucht het recht verleent hunne beesten te laten weiden op den persoonlijken eigendom van sommige in gezetenen of op den gemeentegrond, on middellijk nadat de eerste snede is weg gehaald. Waar dit gebruik bestaat kan aan ern stige verbeteringen niet gedacht worden Ie De eigenaars laten hunne weiden zoo als ze zijn; 2* de huurders weigeren on kosten te doen, waarvan zij niet alléén de winsten zullen verzamelen; 3e het voortgebrachte hooi mist aan hoedanig heid en aan hoeveelheid; 4« de slechte opbrengst maakt slecht vee Om aan zulken toestand een einde te stellen en daardoor den rijkdom der ge meen te, waar zulks bestaat, te vergroo- ten, zouden de eigenaars zich moéten vereenigen om gezameiijk al die weiden te bemesten en te verbeterenofwel zou den de vruchtgebruikers der vrijweide in zeke; e mate moeten tusschenkomen in de algemeene onkosten, ofwel nog zou de gemeente, ten profijte voor hare inwoners de werken van ambtswege moeten doen uitvoeren. De opbrengst kan in de meeste weiden aanzienlijk vermeerderen door aanwen ding op dit tijdstip des jaars van 500 kg. Thomasphosphaat en 500 kg. Kaïniet en in het voorjaar, van 100 tot 200 kg. ni traat per hectare. Ara. De boomen hebben hunne bladeren verloren. De groene kleur der velden is vervangen door allerhande kleursChakee- ringen. De misten bedekten niet zelden de vlakten en onttrokken den gezichtein der aan ons oog. De Winter nadert en de landbouwer legt de laatste hand aan 't werk om zijne bezaaide akkers in orde te brengen. Zoo vroeg mogelijk werd het vrijgeko men land omgeploegd en met het ploegen werd de stalmest of andere organische taf sten onder gewerkt, ook de Th >mas- gilden bij den Boerenbond aangeslo tentellende 50.614 leden in dat getal zijn niet begrepen de leden en melke- rijen, spaar- en leengilden, onderlin ge verzekeringen en andere inrich tingen die aangesloten zijn bij den Boerenbond, maar wier leden daarom niet altijd gildebroeders zijn. In 1912 kocht de Boerenbond voor de aangesloten gilden 52.000.000 kg. meststoffen38.500.000 k. voedermid delen voor het vee, meer dan 200.000 kg.zaadgoed en voor meer dan 80.000 fr. landbouwerutuigen. Een aanbevelenswaardig tijdschrift voor de franschkundige landbouwers is het Wekelijks verschijnend blad ABONNEMENT voor Belgie, een jaar fr. 10.— voor de onderwijzers fr. 4. voor Buitenland fr. 15. Dit tijdschrift is onmisbaar voor alwie wil ingelicht zijn over de juiste prijzen der handelsmeststoffeu, veevoedermiddelen, landbouwproducten, voor alwie op de hoogte wil blijven van wat er gebeurt op landbouwgebied, zoowel in vreemde landen als in Belgie. Al de vraagstukken over handel, huishoudkunde en landbouwtechniek worden daarin besproken. Beheer en Opstel Keizerstraat, 43, Antwerpen Inlichtingen, Btochuren, Monsters, worden KOSTELOOS verschaft door de Délégation des Producteurs du Nitrate de Soude du Chili Keizerstraat, 43, Antwerpen Draf en Pulp. Tusschen de verschillende soorten van nijverheidsafval vinden wij draf van brouwerijen en stokerijen, pulp van de suikerfabrieken. ÏJij de aankomende koude, nu dat de weidebeesten weer gestald zijn, is het niet zonder belang een oogenblik stil te blijven bij de voederprodukten die nu weer zullen in het rantsoen gebracht worden. De draf der stokerijen is zeer ver schillend van samenstelling en de voe- dmgswaardeverandert natuurlijk volgens de graansoort die gebruikt werd. 't Is een plaatselijk voedsel, dat slechts in de nabijheid der stokerij verbruikt wordt, omdat het 95 t. h. water inhoudt. Men geve den draf zoo mogelijk altijd warm aan het vee en nooit alleen, te zamen met droog voeder vormt men ppet di af een gezond en voordeeljg rantsoen dat gepast is voor melkkoeien en yef- b eesten. Alhoewel het beter is den stokerij-draf versch en warm te laten verbruiken kan men hem toch wel eenige dagen bewaren in 4en winter, des zomers zou hit bederf te spoedig intreden, Ziehier de gemiddelde samenstelling van versche stokerij-draf, volgens ont ledingen welke te Gembloers in 1904 werden uitgevoerd en welke medege deeld worden door M. Drumel Water 93.90 t. h. - Droge stof 1.10 b staande uit eiwitachtige stoffen t. h.; vetstoffen 0.7Q t. h. minerale stoffen 0.40 t. h. koolhydraten 2.51. h. cel- stof 0.501. h. Wanneer men draf aankoopt, zal men (Verboden nadruk) {Verboden nadruk) De volgende getallen, uit eene voor dracht van Hoogleeraar Vliebergh aan de leden van het Institut Solvay bewijzen genoeg hoe belangrijk de uit breiding is van den Boerenbond in Belgie Op 31 December 1912, waren er 560 BELGISCHE 15e Jaar 1914 15* Jaar Uitgegeven door Jules AEBY Doctor In Wetenschappen. De belangstelling van het land- bouwpubliek indezen Almanak be wijst genoeg hoe nuttig hij is. Benevens het officieel gedeelte over Ministerie van Landbouw en Open bare Werken, bevat deze uitgave onmisbare tabellen over meststoffen, veevoeder en zeer belangrijke arti kels, door de meest gekende land bouwkundigen van Belgie, uitslui- telijk voor den Belgischen Land- bouw-Almanak geschreven. Prijs 1 Frank. Verkrijgbaar in den 8 Nederlandschen Boekhandel St-Jacobsmarkt 50Antwerpen. Bl£ÏÏBjaWI»SHte> ^a!L'!affiL:uam«SW5^ CHILINITRAAT Wanneer men een oogslag werpt op de handelsprijzen van de verschillende stik- stofmesten, komt men al spoedig tot het besluit dat die prijzen geenszins overeen stemmen met de rechtstreeksche benutti ging dezer stoffen door de plant. Alzoo zien wij op het oogenblik dat wij dit schrijven de volgende prijzen, per een heid, aangeteekend: mestkoeken, de een heid stikstof 2,50tot 2,75; vischmeel2„25; gebrande hoorn 2,15;gedroogd bloedmeel 2,10; ledermeel 1,60; Chilinitraat 1,60; ammoniaksulfaat 1,65. Als wij nu tegenover die prijzen de cijfers der bemestingswaarde stellen, dan komen wij tot den volgenden uitslag: Waarde Bemestings- der eenheifl waarde t. h. Oliekoeken 2.50 65 Vischmeel 2.25 65 Gebrand hoornmeel 2.15 65 Gedroogd bloedmeel 2.10 65 Eedermeel 150 65 Cyanamied 1.52 69 Ammoniaksulfaat 1.65 75 Chilinitraat 1,60 100 Juist die meststoffen,die de laagste bemes tingswaarde bezitten, staan het hoogste in prijs. Op die tegenstrijdigheid wijzen sommige meslstofhandelaars om reklaam te maken en zij willen dezelfve uitleggen door te doen gelooven, dat niet alleen de hoeveelheid stikstof in aanmerking komt, maar ook de nuttige uitwerking van ande re bestanddeelen, die de stikstof vergezel len en de natuurlijke eigenschappen daar aan verbonden. In andere woorden, men beweert dat sommige stikstofmesten, zooals bloed, koeken, enz. duur betaald worden, omdat ze benevens de stikstof ook organische stoffen bijbrengen die hun invloed uit oefenen. Deze organische stoffen leveren humus, welke een voorname rol speelt in de vruchtbaarheid der akkers en welke een gunstig midden vormt tot ontwikke ling der nuttige microben des bodems. Wij weten ook dat de humus een ver beterend bestanddeel is, dat medewerkt tot de oplossing, de opneming en de voe ding; dat de humus zijn invloed heeft op de scheikundige en natuurkundige eigen schappen van den grond, maar als wij de waarde der hoeveelheid stikstof gelijkst 1- len en daarbij voor de humusvormende eigenschappen eene bijzondere prijsver hooging moeten toekennen, dan nog is de bovengemelde handelsprijs van bloed en koeken overdreven. Inderdaad, wij moeten niet vergeten dat voor eene ge lijke hoeveelheid stikstof de stalmest 10 maal meer organische stoffen in den grond brengt dan bovengemelde handels- mesten. Een bemesting met 50 k. stikstof gaat bij deze gepaard met 300 kg. orga nische bestanddeelen en bij den stalmest met meer dan 2500 kg. Men zou wellicht voorbeelden kunnen aanhalen, waar bijvoorbeeld het bloed meel dank aan bijzondere omstandighe den zóó gunstig is geweest als nitraat, of ook sommige gevallen waarin de kleine hoeveelheid humus van het bloedmeel eene gansch bijzondere uitwerking heeft teweeggebrachtdit is mogelijk, doch zulke gevallen zijn uitzonderingen. Men heeft de stikstof van groenmest, luzern bijv., dank aan bijzondere omstandighe den, zoo hooge opbrengstvermeerdering zien verschaffen als stikstof van Chilini traat. Zal nu daarom iemand op de ge dachte komen te beweren dat de organi sche stikstof zooveel waarde heeft als de nitrische? Wij denken het niet. Nooit moet men uit het oog verliezen dat de organische stikstof slechts bruik baar wordt, nadat ze, in de daartoe noo dig e voorwaarden, de voorafgaandelijke gedaanteveranderingen heeft ondergaan. 't Is bijgevolg onredelijk en tegenstrij dig met onze belangen meer te betalen voor de organische stikstof, die nog moet van gedaante veranderen dan voor minerale stikstof welke rechtstreeks kan opgenomen worden. Wij bevestigen bij gevolg dat de hooge prijzen van bloed, hoorn, koeken, guano, geene reden van bestaan hebben die prijzen kunnen noch door de praktijk, nog door de we tenschap verrechtvaardigd worden, Het is alleen door de overdreven vraag naar die meststoffen, voortkomende uit de onwetendheid der landbouwers, dat zulke dwaze prijzen betaald worden voor de organische stikstof van bloed, hoorn, koeken en ook van andere meststoffen, waaraan men de meest zonderlinge bena mingen geeft, om de wezenlijke afkomst te verbergen. Zoolang dit prijsverschil zal bestaan zullen wij niet nalaten de landbouwers aan te zetten de voorkeur te geven aan de minerale meststoffen en voornamelijk aan Chilinitraat. F. Pirard Landbouw-Ingenieur phosphaten en potaszouten worden daar mede ingedolven, ofwel werd het super- phosphaat met de egge in den akker ge bracht. Nu is het veld reeds eenzamer en naak ter geworden; de zware wolken, met re gen beladen, trekken laag voorbij, of worden spms eens afgewisseld door de laatste stralen der weinige schoone dagen die vóór den winter ons nog zullen ge schonken worden, De granen ontkiemen e:a putten reeds in den bewerkten bodem de voedingsstoffen die door den waakza- men landbouwer zijn aangebracht of de stikstof die er door de bodemmicroben is genitrifieerd geworden en opneembaar geworden voor de gewassen. Op zekeren —r-.n<t is de hemel helder geworden, de sterren schitteren aan het uitspansel en de eerste koude valt in. Daardoor wordt de werkzaamheid der microben stilgelegd, de nitrificstie of sal prierwording houdt op en de plant ont beert de stikstof welke ze npbdig heeft om zich krachtig te kunnen ontwikkelen De landbouwer had dit geval moeten voorzien; hij had de gewassep moeten bt hoeden tegen dit gemis van opneem bare stikstof door aanwending van Chili nitraat wiens oplosbare stikstof rpcjff streets opneembaar is. Niettegenstaande de koude zou dan de ontwikkeling nog eenigen tijd hebben voortgeduurd, en de krachtige ontwikkeling der plant, de ster ke uitzetting der wortelen zou een prach tig graanveld hebben gevormd. Kleine oorzaken hebben dikwijls groo- te gevolgen; het achterwege laten van dit snuifje nitraat 50 tot 75 kg. per hec tare heeft dikwijls, en bijna - altijd in harde winters, ernstige verliezen voor gevolg. Men moet niet vergeten dat zonder stikstof de plant hare weefsels niet kan vormen, dgt hare stengel en wortelen zich niet kunnen ontwjkb lenzij blijft zwak, kwijnend en niet bestand tegen de guurheden des Winters. Wanneer in het voorjaar de groei moet hernemen is het wortelgestel te zwak, de ontwikkeling gaat te traagzaam de gewassen kunnen geen nut trekken uit den voedinsvoorraad,hoe overvloedig deze ook zou kunnen zijn; de tijd gaat ondertusschen voorbij en eindelijk komt men tot het besef dat door de verwaarloo- zing eener kleinigheid groote verliezen werden opgeloopen. P. Fernand d'Amay.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1913 | | pagina 5