St-Maartenskring Ypersche Kroniek. Zitting van den Gemeenteraad Gewestelijke Bieëntelersbond Yper. Boesinghe. Kerstdag. Zoo als vorige jaren zal er met midder nacht eene plechtige Mis gezongen worden met tweestemmig koor, nieuwe gezangen. Zuidschoote. Boerengilde. Op Donderdag 5 Januari vieren we ons jaarlijksch feest. Niet vergeten zich te laten inschrijven vóór 26 December aan schrijver onzer gilde wil men deel nemen aan maaltijd. We zijn reeds met een schoon getal. Wervick. Benoeming De heer Jacques Ramault, doktor in de rechten en kandidaat-notaris te Wervick wordt door Koninklijk Besluit tot plaatsvervangend vrederechter van het kanton Wervick be noemd. Al onze beste gelukwenschen. - West-Nieuwkerke. - Het Kerst feest, dat het Bestuur der Vrije aangeno men Scholen aan d«Ouders der leerlingen, Weldoeners en Vrienden der scholen, aanbiedt, zal plaati hebben op Maandag, 2n Kerstdag, om 1 ure namiddag, in de Feestzaal van het fêlooster. Vlamertinghe. Bond der Kroostrijke GeÊvnen. Op Zondag 18 December hield de Bond der Ki oost- rijke Gezinnen fijne vergadering. Een schoon getal leden woonden deze verga dering bij, niettegenstaande het gure win terweder. Na lezing van het verslag der voorgaande vergadering kwam Advokaat Lommez, Vooratter van den Gewestbond aan het woord. Hij zette uiteen wat er tot heden toe rvedsibekomen werd door tus- schenkonist varden Landsbond ten voor- deele der Kroostrijke Gezinnen in zake afslag op de belastingen, en bij het eindi gen zijner rede deed hij een vurigen oproep tot al de aanwezigen opdat zij onv erpoosd zouden w erken om al de kroostrijke ge zinnen van hesl Vlamertinghe lid te doen worden van dtn bond. Elverdinghe. Tooneel Op Boesinghe. Naklank. De op roep tot een gezellige bijeenkomst in de feest zaal van den jongelingskring op Zondag 18 December laatstleden, gedaan door de Wel- Ede'en Heer en Mevrouw Roger de Thibault de Boesinghe. werd door de bevolking goed beantwoord Immers reeds voor 't gestelde uur was de zaal proppensvol en de laatko mers mochten blijven rechtstaan. Omtrent 5 1 2 uur kwam het Wel Edele Echtpaar de zaal binnen en op alle aangezichlen kon men den zoeten glimlach bespeuren De Eerw Heer Pastoor opende de vergadering met een kort gebed waarna de Wel Edele Heer Roger, wat ontroerd, een diepzinnige rede hield tot de toehoorders om hen zijn nuttige, eervolle plaats ekleeden in de maatschappij. Denk aan den gulden tijd van vroe ger, als de Ypersche vakman voor het uitoefenen van zijn bedriji, een mees terstuk moest scheppen, dat goldtals nu een diploma van advokaat of dok ier dan was het handwerk ia eere. De meubelmakers, kunstsmeders. metsers, wevers, waren als zooveel koningen van hun ambacht, hun werk was dan gevierd en bedonge Zoo was het in den tijd der giiden. Zoo moet het wederom worden als iedereen mede wil, als meesters en ouders de ware belangen hunner kin deren zullen begrijpen en de jongens zullen wijzen op ons groot Ypersche verleden, op zijn kunstroem, op zijne 1 unstgevrochten nu vernietigd door den oorlog maar welite de nieuwe Yperlingen wederom zullen oprich ten En clan... dan zullen uwe jongens den lastigen arbeid van metserdijpnen en aardewerken vaarwel zeggen hier zal dan weer die kunstzin herleven, de oude Yperlingen eigen dan zullen wederom de vreemde kooplui uwe nieuwe Halle komen opzoeken om hier de Ypersche kunstgewrochten te bedingen dan zal onze Vaderstad weer wezen HetYper,het oude Yper van voorheen Zondag laatst hadden wij in den St-Maartenskring, het familiefeest ge geven ter gelegenheid van het naam feest van den Bestuurder E.H. Roose. Lang vóór het vastgestelde uur, waren er al een groot getal oude en jonge congreganisten aan 't verbroe deren in de beneden zaal. Om 6 uur stipt, gingen alle congreganisten naar de Kapel, waar er door den E. H. Lamerai t een plechtig lof ge zongen werd, in tegenwoordigheid van den E. H. Deken Delaerc en de schare congreganisten. Na deze lofgebeden, Christus en Maria ter eere, ging het feestje voort in de groote speelzaal. De Heer Rrefekt, in naam van al de congreganisten, bood den Bestuur der, de gelukwenschen aan, en toon de den ijver en de genegenheid welke hij aan zijne lieve congregatie toe draagt. Na ontvangst van een nuttig ge schenk, bedankte de heer Bestuurder, met ware ontroering, en deed in een korte rede een warmen oproep tot de Jeugd van alle standen, sin zich rond hunne geestelijke overheden te scha ren en met hun een nieuwe kern te vormen voor de opkomende Jeugd, om te strijden voor het welzijn van ons Katholiek Geloof en van ons duurbaar Vaderland. Daarna kwamen «twee veteranen» met hunne humoristische deklamatie en gezang vóór den dag, die met luid handgeklap begroet werden, maar de begeestering stijgde nog meer, gedu rende de opvoering van het puik blijspelVlug Verdiend» door J. Ballings, dat door een troep congre ganisten flink opgevoerd werd. Allen hebben wel hun rol vervuld en hebben getoond wat congreganisten kunnen! Het was een welgelukt feestje, en allen zijn - met koude voeten toch blijmoedig uiteengegaan, om 8 uur, met het vurig verlangen binnen 't kort nog zulk een feeste temogen bijwonen. Christene ouders, wilt gij dat uwe kinders opgroeien in deugden vreugd, wilt gij van hen, mannen maken van durf, keert ze af van kinema's, dans zalen en andere aantrekkelijksoorden der Jeugd, zendt ze alle Zondag naar den St-Maartenskring, waar zij in een ware familiegeest, met deftige jongelingen zullen verbroederen, en met eens een lustig vermaak vinden. Houdt er aan dat ze er regelmatig naar toe gaan indien gij uw vroeger strijdlied wilt getrouw blijven: Ze zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind STAD YPER van Zaterdag 24 December 1927 om 18 u. DAGORDE 1Proces-verbaal der zitting van 19 December i927. 2. Stadsbegrooting voor het dienst jaar 1928. Zondag 1.1. 11-12-27 werd de gewes telijke Bieentelersbond Yper gesticht. Met name De Klaverbie zal hij zijn zetel hebben in 't Christen Volks huis, St Jacobstraat, 3o, Yper. Die stichtingsvergadering waarop veei lieihebbers tegenwoordig waren, werd voorgezeten door E.H. Vanneste pastoor te Boesinghe, die 't voorzit terschap waarneemt, heer Lobel Yeys, schatbewaarder van den West- vlaamschen Bieënbond, heer Simons, staatslandbouwkundige, heer Bostyn, de groote liefhebber van Yper, wien d' eer toekomt 't initiatief genomen te hebben tot het stichten van De Klaverbie en E. H. Socquet, Win- mngstraat, 5, Yper, die 't ambt van schrij ver-schatbewaarder (postchec- rekening 3o52i) vervult. E. H. Vanneste, pastoor te Boesin ghe, opende de vergadering met het gebed. In Gods zegen is alles gele gen. Hij stuurde een gulhartigfe welkomgroet aan al die bieëntelersdie samengekomen zijn en nog dikwijls zullen samenkomen om de belangen hmnner liefhebberij te bespreken; aan heer Lobel die hier in ons midden was als afgevaardigde van den West- vlaamschen Bieëntelersbond. Heer Lobel wist de aandacht zijner toehoorders zoodanig te vestigen dat zij schier aan zijne lippen hingen... oprecht dat is de wijze man in 't vak die 't leven en 't doen en 't laten van de bietjes zoowel naging dat hij aan alle kwaal en tegenslag in 't bieëntelen redmiddel weet... Aan bieëntelenmoet niet alleen gedaan worden met 't oog op geldelijke voordeelen maar ook om van Gods lieve schepselkes, de biet jes te leeren orde hebben in 't leven, spaarzaamheid beoefenen, volherding en moed en boven al stichtende neer- stigheid... Heer Lobel, niet alleenlijk zeggen wij u dank maar tot weder- ziens, hoe vroeger hoe liever... Vriend Bostyn uit de Boesinghe- steenweg, 84 Yper, voorwaar een groote liefhebber, wist ons eenvoudig maar toch hertelijkte vertellen hoe bij hem die schoone liefhebberij ontstaan was, hoe dat hij ze ontwikkeld had en welke groote voordeelen hij had kum trekken uit het regelmatig samenzijn inet kenners en liei hebbers van 't bieën telen. Zooals reeds hooger vermeld werd is hij de stichter onzer geweste lijken bond en oprecht, van d' eerste vergadering haalt hij eer van zijn werk. De eerste bijeenkomst ging uiteen nadat een schoon getal aanwezigen als lid werden ingeschreven en hunne bijdrage voor 1928 (zijnde 7-5ofr. voor lidmaatschap en maandblad) hadden betaald. BERICHT. Het College van Burgemeester en Schepen maakt bekend dat, ter gelegen heid van Nieuwjaar, de koffiehuizen, gast hoven en danszalen zullen mogen open blijven na één uur 's morgens in den nacht van 31 December 1927 op 1 Januari 1928. De Secretaris, De Burgemeester G. VERSAILLES, en Schepenen, H. SOBRY. AUTO-ONGEVAL Maandag was de heer Cyriel Schmidt in-auto op weg naar Elverdinghe. Aan Yperhoekje botste de auto van den heer J. door een zijner bedienden gevoerd op den auto van den heer Schmidt. Deze door glasscherven gekwetst alsook ten gevolge van den ge weldigen schok bleef omtrent een kwart- uurs bewusteloos. Wij vernemen en met genoegen dat het ongeval geene verdere gevolgen zal hebben en dat de heer Schmidt er gelukkiglijk met eenige dagen gedwongene rust zal vanafkomen. LANDLOOPERIJOp 20 dezer heeft de rechtbank de genaamde Sohier Jules van Westouter, uit hoofd van land- looperij, voor 2 1/2 jaar naar Hoogstrae- ten gezonden. De plechtigheid met het overbren gen van 't kindje Jezus naar de krib zal aanvangen kwart voor 12 u. juist. Men weze dus op tijd om niet voor een gesloten deur te staan. Op 2n Kerdag Kerstboom voor de kleinen 's namiddags na den zegen in de kerk. Pensioen gilde. Het bestuur brengt ter kennis dat ten gevolge van den omzendbrief, Zondag laatst in den predik stoel afgelezen, een bijzondere zitdag plaats zal hebben op 6n Januari van 9 tot 12 uur in 't gemeentehuis. Iedereen mag Komen, om kaarten, timbers, inlichtingen. We zullen u helpen met raad en daad Bejaarde lieden, 't is hoog tijd om u in orde te stellen Opgelet! Er is geen zitdag zooal gewoonte le Zo dag van Januari daar dit up nieuwjaarsdag t alt Zillebeke. y Baron Gaston De Vinck De Begrafenis van Weledelen Heer Gaston De Yinck wiens overlijden wij in ons eerste nummer aangekondigd hebben, heeft plaats gehad verleden Zaterdag te Zillebeke om 11 ure. Al hoewel de dag weinig geschikt was, een overgroote menigte vervulde de stemmige dorpskerk, die voor de ge legenheid een indrukwekkend rouw- versiering had ontvangen Statig en plechtig verliep het Heilig Misoffer, en aan de offerande scheen geen einde te komen. Aan 't overgroot getal van aanwezigen van allen rang, edellieden, burgers en werkvolk, kon men weten hoe groot de liefde was en de achting die de oude Baron De Yinck genoot. Wanneer op het kerkhof de laatste gebeden door den Priester over het lijk waren uitgesproken geworden, nam Heer Karei Bostyn eerste sche pen der gemeente het woord en te midden eener indrukwekkende menig te sprak hij de volgende lijkrede uit Weledele Familie De Vinck, Eerweerde Fleercn Geestelijken Damen en HeerenVrienden, 't Is een pijnlijke plicht voor mij, h< t woord te voeren vandaag, nu dat wij ons bc. inden aan den booid van 't graf. waar weldra de stoffelijke overblijfsels van wijlen den wel edelen He«r Baron De Vinck zullen verdwij nen. 't Klonk als een donderslag het onverwacht nieuws, wanneer de statige doodsklok einde en verre over Zi'lebeke's blootc vlakte het droevige nieuws verkondigde dat de oude Baron van 't Hooghe kwam te overlijden. En droevig als de mistige en deemsterige winter dagen die we beleven, ons lif rt weende in stilte Immers, alhoewel terug getrokken uit het politiek leven bleef de oude Burgemees tervan Zillebeke voort leven in de herten van zijn dankbaar volk Ja, innige liifJe en ver kleefdheid droegen de Zillebekenaren hem toe. En hoe zou het anders. Hoe vergeten die legendaarsche vrijgevig heid tegenover armen en noodlijdenden, die bereidwilligheid om eenieder te helpen en te steunen, hoe vergeten die menigvuldige blij ken van onbaatzuchtigheid en diepe genegen heid die hij zijn vo'k zoo dikwijls gaf. Zi'lr- beke te zien opstaan uit zijn bekrompenheid, het te zien de breede baan opgaan van meer welstand en bedrijvigheid, '1 was de droom van zijn leven. En al wat hij bezat van in vloed van fortuin, 't meest al dienen om zijn droom te verwezenlijken Dan kwamen eilaas de bange oorlogsjaren. De oude grijze edel man lijk duizende anderen moest ook den weg der ballingschap ingaan, wijl achter Hem zijn huis en geheel zijn vermogen in eenstorten verdween De bange oorlogsjaren eens voorbij, wan neer hij voor de eerste maal zijn geliefde Zillebeke terugzag, gansch vernield en in een puinhoop veranderd, dan brak zijn ge voelig herte van weedom en verdriet. En en toch hij had den moed zijn eigen leed te vergeten, zijne persoonlijke belangen op het achterplan te schuiven, on zijne reeds onder mijnde gemeente toe te wijden aan den stoffe- lijken en zedelijken heropbouw zijner ge meente. Eilaas, de last was te zwaar voor de reeds begevenden man, en lijk velen, is hij bezweken, slachtoffer van het naoorlogswee. Noch vrede noch ruste heeft Hij meer ge kend. droefheiden ziekte waren zijn aandeel geworden. De dood is voor hem eene wel doenster geweest die hem overgebracht h.jeft naar 't land waar altijd ruste is en vrede Weledele Heer Baron, hier aan den boord van uw graf, op 't oogenblik van afscheid te nemen van U, herhalen wij den schoonen wensch die onze Moeder de Heilige Kerk U daar even komt toe te sturen Rust in Vre de Wij levenden zullen uw herdenken met fierheid bewaren, en wij zweren het hier op uw graf, nimmer zullen wij.U vergeten en immer dankbaar blijven. Ën bidden zullen wij voor U opdat God die de vrijgevige her ten bemint, U Edele honderdvoudig beloone voor al 't geen gij gedaan hebt ten bate van Zillebeke's volk. In ons aller naam Vaarwel diepbetreurde Heer Baron, tot wederziens hierboven Feestavond Verleden Vrijdag greep alhier de eerstt vertooning plaats van den cyclus filmavond ingericht door de lokale" afdeeling der Belgische Film Universiteit. Dit nog bloedjong doch welvarend or ganisme stelt zich voor dezevende kunst te gebruiken als een krachtig middel van volksontwikkeling, flet staat onder de hooge bescherming van personen zooals M. \laspar. eerste minister. Carton de Wiart, minister van state, E Pater Rut ten e. a. zoodat aan allen volle waarborg wordt gegeven omtrent den ernst zijner werking. In de stedenwaar het een afdee- lin; bezit geeft hetïelken jare in het winterseizoen eene reAs van twintig film- ertooningen over af drijkskundige, ge schiedkundige, indutfreele. ethnogr, phi- sche en weenschappdijke onderwerpen. Het is om zeggens etn studiekring door het beeld. Het succes dat dei inrichting in onze stad beleeft uneer dal 150 personen deden zich reeds als abon|ent inschrijven) ge tuigt van de innerlijkcn degelijkheid ervan doch getuigt ook val de daadzaak dat ons volk met passie gr ij ft naar alles wat ont wikkeling en wetenfhap is. Wij wenschen deB F U. hier ter stede goed heil. Door overvloed vffi copy wordt Mengel werk verschoven tol aanstaande week. Het Feest belooft prachtig te zullen zijn, en niet min als dat van verleden jaar, allen, grooten en kleinen, volle vol doening te geven, Daarna ded M. Van Elslande, Voor zitter van denplaatselijken bond eene uit eenzetting van wat er bekomen was in zake gez.instotslag en familieloon. Om te eindigen betaalden de aanwezige leden hunne bijdrage voor het jaar 1928. Er w erd ook mede gedeeld dat de Ge meenteraad aan den plaatselijken bond eene toelage verleend had van 4( 0 fr. Schoone en welgelukte vergadering. Kerstdag geeft de Harmonie met mede- werkisg van het vlaamsch Tooneel haar jaarlijksch feest in de tooneelzaal van Henri Hauspie. Tusschen verscheidene muziekstukken en zangen zullen twee tooneelstukken uitgevoerd worden: een roerend drama met name Nagoro de roovershoofdman, en nEen gelukkig on geluk koddig blijspel Op den Hoogdag zelf is er vrijen toegang voor de eere- en beschermleden van de Harmonie en op 2e Kerstdag voor iedereen die zich voor ziet van eene ingangskaart. Het feest begint te 5 lire stipt. Iedereen, wij twij felen er niet aan, zal er aanhouden de zoo neerstige en kundige mannen onzer bloeiende muziek- en tooneelgilden te komen bewonderen, aanmoedigen en steunen Zij verdienen het. Een groot ongeluk vermeden Zaterdag 11. kwam van Boesinghe een auto afgereden toen de tram naar Dixmu- de de kalsijde ging 1 ruisen. De geleider van den auto wilde vertragen, maar de frein van het machien werkte niet en er ging een schrikkelijk ongeluk gebeuren was de geleider niet koelbloedig gebleven en had hij 't gedacht niet opgevat links naar den dijk af te steken en tegen de oevers te botsen. Zoo waren levens ge spaard en werd er enkel stoffelijke schade opgeloopen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1927 | | pagina 2