Kern der E. E. p. p. Karmelieten reiding Ware het anders gewild geweest, dan zou men de lichamelijke opvoeding voorzien hebben in eene afzonderlijke wet en ingedeeld hebben bij het school programma, naar de organieke wet op het onderwijs. 7 De jongelingen die niet meer schoolplichtig zijn of die geen onderwijs bezoeken, worden verplicht zich aan te sluiten bij toegelaten maatschappijen voor lichamelijke opvoeding. Bemerkingen Bij toegelaten maatschappijen dus, geene andere Vanaf 14 jaar, onafgebroken tot op den datum der inlijving in de School voor Rekruten En «Ie ontslagingen E' zijn geene voorzien. Zelfs niet voor de jongelingen uit de volksklas, die door de omstandigheden gedwongen zijn naar den vreemde te gaan werken en zelfs te ver blijven. 8. Na de lichamelijke opvoeding, toevertrouwd aan het onderwijzend korps en aan vakkundigen, zullen de jongelin gen zich op 18-jarigen ouderdom kunnen aanbieden om een examen voor lichaams geschiktheid af te leggen. Mislukken ze, dan mogen ze zich 't volgend jaar opnieuw aanbieden. Mislukken ze andermaal, dan zal een Kon. besluit over hun lot beslis sen. Bemerkingen Deze bepaling beves tigt wat wij te voren hebben gezegd dc lichamelijke opvoeding, aanvangend in de lagere school en onafgebroken voortgezet, zal wel het karakter dragen van militaire voorbereiding. In de memorie van toelich ting opgemaakt door M. Vandervelde bij zijn wetsvoorstel van 26-2-22, werd ge zegd, dat degene die niét aan het examen zouden hebben beantwoord, twee maanden vroeger onder de wapens zouden kunnen geroepen worden. Veel militieplichtigen uit de \olkskas kunnen gerust voorzien, dat zij in het exaam niet zullen kunnen slagen. Ze moeten derhalve ook voorzien dat ze vroeger onder de wapens zullen worden geroepen. 9. De militieplichtigen moeten ge durende zes maanden in de School voor Rekruten aanwezig zijn. Bemerkingen Het verbiijf in de Rekrutenschool, in nor male toepassing van het voorgeschreven regiem, zal voorafgegaan zijn door licha melijke opvoeding die gaan kan o\er een termijn van 12 jaar. (Vanaf den ouderdom der schoolplichtigheid tot bij de inlijving Velen zullen onderworpen zijn aan een 'langer verblijf dan zes maanden. M. Van dervelde, in zijn memorie van toelichting van 1922, nam zelfs aan dat de diensttijd van zijn zes maanden voor bijzondere wa pens wanneer de noodzakelijkheid daar van zou bewezen worden. 10. Buiten het verblijf in de school voor Rekruten, zijn vier terugroepingen voorzien, waarvan twee proeven van mobilisatie en concentratie, dit binst de vijf jaar na het verlaten van de School der Rekruten. Bovendien moeten de militie plichtigen, gedurende den militietermijn, deelnemen aan jaarlijksbhe schietoefenin gen per kanton. Bemerkingen wordt de duur der voorziene terugroepingen ver minderd, de terugroepingen zelf worden verdubbeld, en aangevuld door verplichte schietoefeningen. Wie zich aan de schiet oefeningen zou onttrekken, kan terug onder de wapens geroepen worden. 11. Wanneer de vrijwillige dienst nemingen niet voldoende zouden zijn om de kaders te vormen, zullen de jongelin gen die middelbare of hoogerestudëndoen of gedaan hebben, twee of meer maanden langer in den actieven dienst worden be houden. Tot daar eene trouwe ontleding van het voorstel. De bevolking kent den werkelijken inhoud van het voorstel niet. Waar wij het deden, wekte het algemeeneontstemming. Wij verkiezen eene militaire hervor ming en beperking van diensttijd naar het programma, dat door het Algemeen Christen Werkersverbond in zijn congres van 29-80()ctober 1927, werd opgemaakt. Voor dat programma door de pers vol doende bekend gemaakt zullen wij ijveren. Wij stemmen derhalve niet tegen den zesmaandendienst maar tegen de bepa lingen waaraan de zesmaandendienst in het voorstel van M.M. Vandemeule- broucke en Cons, is verbonden. In vier op de zes Kamerafdeelingen werd gelukkiglijk het Socialistisch wets voorstel verworpen niettegenstaande den steun der Vlaamsche Nationalisten. KERKELIJK LEVEN De bekende apologeet Pater A. M. Weiss schreef in een zijner laatste werken Ik wil steeds katholiek zijn, en ik geloof het te zijn gewor- den in alle dingen die met de Kerk j» samenhangen. De Heer der Heeren zij gedankt, ik leerde in een verwar- den tijd de groote waarheid kennen en begreep dat katholiek kerkelijk is j» en dat niemand het recht heeft zich katholiek te noemer, warneer hij niet met al de vezels van zijn hart en met i) volstrekte overga-e aan de Kerk verkleefd is e van haar geest leeft. Welnu het allerinnigste leven met de Kerk is liturgisch levenbewegen, denken en leven rond het altaar, rond het offer, rond Christus. Ten dienste van onze lezers zullen wij, als 't past, dit liturgisch of kerke- ijk leven doen kennen en waardeeren, bvertuigd dat dit, naar het krachtige woord van H Buyle in Hooger Leven van 11-12-27. het diepste we- zen van het Katholicisme leert ont- dekken, den kern der hoogste spiri- tualiteit blootlegt, den band die allen vereent hechter smeedt, de harten samen smelt in den gouden kroes van hetzelfde dank- en offerleven. Men vervreemdt van de Kerk wanneer men haar hart niet kloppen voelt, haar woord niet hoort, haar gebaar niet begrijpt. Maar men krijgt ze lief, men zal voorniemand, voor niets ze willen verlaten als men eenmaal den polsslag van haar leven heeft doorvoeld. Men zal ze lief-j «hebben, men zal ze hartstochtelijk «beschutten, men zal er voor strijden als men eenmaal deglorieuzewaarde heeft geloofd van het Altaar J. HET NIEUW YPER Die het niet beleefd heeft kan zich onmogelijk een denkbeeld maken van het afschrikkend uitzicht onzer ver nielde moederstad tijdens de wapen stilstand. De doode siiltein deakelige 'im gewoel de streek, waarop drie uren in 't ronde noch mensch, noch dier. och boom teeken van leven gaf De algehecle verwoesting met ontelbare obusputten honderd duizenden stuk ken gevaarlijk oorlogtuig en menige vermorzelde lijken waarboven zwarte roofvogels hun doodenschreeuw uit galmden Wie herinnert zich nog de bezoeken der eerste Yperlinpen uit hun vluchte- lingsoord naar de lieve moederstad gedreven om ze toch, na vier jaren ballingschap, eens terug te mogen zien Droevig tooneel, als zij, getuige der wreede duitsche verwoesting, vóór de puinen van den hulselijken haard in tranen losbarsten en bijna allen met weemoed uitriepen Er is niets meer aan te doen 1918-1927. Negen jaren zijn voorbij, en welke jaren Ondanks al de moeilijkheden, te leurstellingen en tegenslagen gingen het meerendeel onzer geteisterden moedig vooruitin korte jaren werd reuzenwerk verricht door de Diensten der Oorlogsschade en den Heropbouw der Verwoeste Gewesten, en Goddank Yper is uit den doodenslaap opge staan Er valtongetwijfeld nog veel te doen om ons heerlijk vooroorlogsch Yper terug te vinden, en het is immers on mogelijk de eeuwenoude kunststad te doen verrijzen. De ramp is onher stelbaar. Nochtans moeten we bekennen dat de nieuwe stad, behalve eenige mis lukte hoeken en straten,in 't algemeen voldoet aan de esthetiek van den oud- plaatselijken trant in de verscheidene tijdvakken, dank bijzonderlijk aan het kunstgevoel onzer Ypersche bouw meesters. Reeds in 1920 werd gezorgd om de kostbare overblijfsels der oude kunst gevels van het huis Biobuyck, het huis Dieryck en der Posterije in hunnen kunstlijn herop te richten, en die wer ken gaven den spoorslag om veel andere Ypersche praalgebouwen in denzelfden zin te doen herleven, ten minste uiterlijk. Drie onzer parochiekerken zijn herbouwd De prachtige St Pieterskerk met zuiver romaansche toren, ongetwijfeld de schoonste van het land, alhoewel de Sint-Pieternaren veel liever hun oude spitstoren zagen. De meubelee-1 ring, natuurlijk veel min kostelijk als de vernielde,ismetsoberekunstsmaak vervaardigd. St Jacobskerk beheerscht de stad met hare statige welgelukte naaldto ren, doch de schoone gothieke tempel heeft nog geene meubels buiten den welluidende^ orgel. De nieuwe Sint Niklaaskerk, in neo-bijzantische stijl opgevat, evenals de welgelukte kerken onzer Paters Carmelieten en Capucienen, zullen met den tijd'juweeltjes worden van liturgische kunst. De grootsche werken der Sint Maar- tens kathedraal gaan thans snel voor-! uit, en wij mogen de hoop koesteren dat er met Tuindag aanstaande mid del zal zijn, in het hoogkoor de feest dag onzer Ypersche Patrones te vieren onder het nieuw klokkengeluid. De Kasselrij, thans Stadhuis, de Vleeschhalle, Bellegodshuis en Sint Jansgodghuis zijn heerlijk heropge richt, alsook de noodzakelijkste ge bouwen van O. L. Vrouw Hospitaal met modern heelkundig materiaal. Hetnieuw Justitiepaleis rijst uit den grond als een eenvoudig maar echt kunstgebouw. Binnen korte maanden zullen onze oude mannetjes, van uit Handzaeme, het gesticht Nazaretheindelijk mogen binnentrekken. De werken wor den aangevangen nahet winterseizoen. Ook mogen wij hopen dat de Zwem kom in 1928 zal hersteld worden. Scholen en pensionatenzijn voltooid en dragen veel bij tot de zedelijke en stoffelijke welvaart der inwoners. De wegenissen en straten zijn ten groote deele hersteld, en thans zien wij met voldoening de zoo schoone wandelingen onzer vermaarde vestin gen in orde stellen. Hoe jammerlijk was de vernieling der schoone tuinen en beplantingen, zoo vermaard datonderwijsgestichten er, voor de botaniek, wandellessen gaven. De Yperlingen van het eerste uur hebben niet vergeten, hoe sierlijk de vestenwandeling nog was gedurende de zomer van 1919, wanneer benevens het tragisch zicht der verwoeste na tuur, menige prachtboomen nog blad gaven, en de vogeltjes weerom zongen en blijmoedigheid verwekten. Doch de herstelling van Yper is niet' voltrokken, getuige daarvan de vele gronden die nog vaag liggen. Wanneer komt de heropbouw der stedelijke feest- en tooneelzaal, stads bibliotheek, Sint Maartensklooster, Begijnhof voor onze gehuwde oudjes, Weezenscholen, enz. Wanneer de voltooingswerken aan de Infanteriekazerne die, sedert 1921, gedeeltelijk hersteld, de schuilplaats wierd van al de openbare diensten en voor de toekomst een garnizoen moet verzekeren. Wanneer de heropbouw van ten minste een vleugel onzer Hallen Doch iets dat nauw aan 't Ypersche herte ligt, 't is vooral het herstel van onsgemarteld eeuwenoud Belfort met de schoone beiaard die eilaas zweeg sedert den oorlog en den 22 November 1914 zijn doodenzang liet hooren, tij dens den duitschen aanslag van dien verschrikkelijken dag die onze pracht- gebouwen zag neerschieten en uit branden met zooveel schatten van kunst en geschiedenis. Het akelig geschuifel der sirène herinnert ons steeds de oorlogsgruwe len en de ellenden van den naoorlog. Daar moet een einde aan komen. Wie slaat er hand aan 't werk opdat Y per's Belforten klokkenspel mochten ingehuldigd worden ter gelegenheid van het nakend honderdjarig jubileum onzer Belgische Onafhankelijkheid, of Tuindag 1930 Toen zal de beiaard spelen PIONIER. Ypersche Kroniek. Zondagrust. De Apotheek van M. SNOECK, Grootei Markt, is ALLEEN open op Zondag 1 "Januari 1928. Met Kerstdag was er een raidder- nachtmis. Reeds van 10 uur kwa men de geloovigen binnen om een plaats te hebben en rond 11 1/2 uur waren alle stoelen bezeten. Op klokslag van middernacht, zong het St Jozefskoor het bekend Kerst nachtlied van Guido Gezelle naar de muziek van Adam. Gedurende de offerande zong een jongentje met een waar engelachtig stemmetje het Adeste Fideles», Geloovigen, komt den Verlosser aanbidden Al déze liederen, den Messias ter eere, worden begeleid met harmonium en snaren kwartet en vervoerden ons waarlijk naar Betbléem waar de rei Engelen de komst van den Verlosser aankondigden. Gedurende de communie van den Priester, naderden honderden geloo vigen ter Heilige Tafel, en vierden alzoo in ware Kristelijke eenvoud, de groote feestdag van het Kerkelijk jaar. Zooals naar gewoonte, en niettegen staande den grooten toeloop van het volk, ging alles met orde, en rond I 1/3 uur verlieten de laatste geloovi gen de Kerk, verheugd van dien groo ten feestdag begonnen te hebben met een vurig gebed en een Heilige Com munie,den Messias ter eer, Gloria in Excelsis Deo Christen Volkshuis. Ter gelegenheid van het Kerstfeest, vergastte het Christen Werkersver- bond ons met een puik tooneeliéest. Propvol was de zaal van het Volks huis, het programma echter, was veel belovend. De Gezusters Kwik blijspel in één bedrijf, deed hartelijk lachen, en over tuigde eenieder dat het geld 't geluk niet verschaffen kan Proficiat Lentemeisjes, wij ver wachten U nog aan 't werk onder de kunstige leiding van uw ij vervolle be stuurster Juf. Corneillie, die uitmunt door zelfopoffering en gekende dienst- waardigheid. Veel bijval genoot het beroemd dra ma Roode Kerstnachtgetrokken uit het werk Noel des Chouans van L. Lebrazdoor den bekenden T. Botrel. De zoo eigenaardige bretoensche kostumen gaven locale kleur aan gansch het drama. Het speelt tij dens de Fransche Omwenteling. Twee partijen staan tegenover elkan der ae dappere Bretoenen, trouw aan God en Vorst, en de Republikei nen die 't onschuldig bloed overal vergieten. In een stil Bretoensch hutje pleegt de vader verraad om geneesmiddelen te kunnen koopen voor zijn ziek knaapje. De premie wordt hem ge schonken 3o zilverlingen, Judas prijs Doch het verraad wordt vernomen, weervraakskreten weer klinken in het Bretoensch kamp: «Hij zal het zelfde lot ondergaan als zijn slachtoffer gebonden aan 't kruis 't Is Kerstnacht, 't kind is alleen thuis terwijl vader en grootvader kemp zwingelen in de omstreken. Hall slapend en in zijn kinderlijke eenvoud neemt hij de drie Bretoenen die zijn vader opzoeken voor de drie wijze Koningen. 't Knaapje had de plannen der op standelingen afgeluisterd. - Rap loopt het tot aan den vierweg. In't don ker van den nacht meenden de solda ten den verrader te ontmoeten. Zij vergissen zich en nemen het knaapje voor den vader, schieten hem neer, binden hem aan 't kruis en willen zelfs met hun nies den naam Judas Ver rader in zijn vl'eesch prenten. Helaas dan herkennen zij hunne mis greep. Te laat, 't kind sterft in de armen van grootvader en vader, de vergiffenis voor deze laatsten afsmee- kende, terwijl in de vertelletAdeste Fideles weerklinkt van den herboren God. Kerstnacht maagdelijk wit, was rood geverfd door 't onschuldig bloed n Boeiend drama, waarvan menig roerend tafereeltje tranen lokte uit de ooger. der aanschouwers. De prachtige schermen hielpen mede tot het wellukken van 't feestje. Hartelijk proficiat aan al de spe lers Allen hebben gewedijverd tot het wellukken van het feest. Een bijzondere melding verdient de kleine Gabik die waarlijk met hart en ziel zijn lange rol vertolkt heeft. Vooruit jongens Ver zult gij brengen onder de uitgelezene lei« van Eerwaarde HeerSocquet, Pre en ziel van het Werkersverbond. Moge dit welgelukt feestje spoorslag zijn tot volharding en moediging om nieuwe leden ii» lijven. Wij hopen in 't kort nog zoot deugaelijken avond door te breng. Sint Niklaaskerk. Met Kerstdag werd er een fnidd» nachtmis gezongen. Zeer veel pj.- chianen en geloovigen waren er i genwoordig. De Eerwaarde Het Pastor, die gansch de schoonheidcc- liturgie k^n waardeeren had erasngè. houden dat deze ceremonie m«.^ bijzondere plechtigheid doorging. 'f Sedert het begin der week, plaat, men hetnieuw kerkmobilair. en ond; ander het hoofdaltaar en de dot* vont. In een aanstaande nummer zullt wij eene korte beschrijving over d meubeleering geven. Heiligschendende Diefte. Verschillende malen werden heilit schendende dieften begaan in St jj cobskerk waar misdoeners offerbloi ken openbraken en kandelaars stee den. Zaterdag, hebben zij tj klaren dag ditmaal twee kostelijk vazen in koper gestolen van eêo waarde van 200 frank ieder Eg onderzoek wordt gedaan. Een nieuw Engelsch Kerkhof Men verneemt dat den dienst de; militaire graven der Engelsche leger; inzichten heeft op grondgebied de stad Yper een groot kerkhof op richten voor al de gesneuvelde sold; ten in de omstreken van Yper en dii nog geen difinitieve grafplaats hebben Aanhouding. Maandag laatst werd de genaamd' M. V., die voor diefte opgezocb was, aangehouden. Daar deze zi$ zonder middels van bestaan bevond heeft de rechtbank hem voor 3 jaar naar Hoogstraeten gezonden. Muziekschool. Maandag 2 Januari 1928, in de 2& Oud Yper te 4 uur, heeft de Pw,- uitdeelinti plaats van onze mscsv- school. Ter dier gelegenheid zal w, prachtig Muziekfeest uitgeroerd wof den, waarvan wij hieronder he feestprogramma geven Programma 1. Die Geschopte des Prometheus, Beethove Openingstuk voor orkest. 2. Romince voor cor. Saint-Saêo doOr M- E. Rychelvnck (le prijs mt groote onderscheiding) piano gehouden doe Mej. Fernande Verhack (2è prijs). 3. Prijsdeeling aan de leerlingen meisjes en jongens, der lagere afdet lingen van notenleer. 4. Divertissement, Lues voor clarinette door M Roger Neyrinckx (2e prijs m groote onderscheiding! piano gehouden dór Mej. Irêne Verhack (2e prijs met groote oni. 5. a) Aandenken, Mendelssolf hi) Meilied, voor gemengd koor (tekst van Jos.Decoct" 6. Prijsdeeling aan de leerlinge; meisjes en jongens a) der middelbare, b) der hoogere (le studiejaar) afdeefc gen van notenleer. 7. a) Andante, Moszkówsl b) Allegro, vervolg voor twe vedels door MM. P. Coutenier (2e prijs) en.' Waterbley i2e prijs) piano gehouden doa Mej. M. L. Den Ex ter (2e pr. met gr. onde: 8. Vier fuga's, J. S. Bac: doorden samenleergangv.blaasinstnunentB; 9. Prijsdeeling aan de leerlingen aider hoogere afdeeling van notenlef b) der klas van harmonie [(2e studicj c) der instrumentklassen, 10. a) Etude én la mineur, Chop:; b) Impromptu en do id dièse mineur, door Mej. A. Rossel (le prijs met gr. ond:: 11. Psaume i5o, C. Franc; voor koor, orgel en orkest. Zitting van den Gemeenterad van Zaterdag 24 December 1927 om 186 Zaterdag 24 December, werd de be spreking der begrooting van igï voortgezet. De heeren Declercq, schepene, (on gesteld', Missiaen en Bossaert. raads leden, waren afwezig. N a verscheidene punten besprokes te hebben en ten einde geene nieufff taksen te moeten 'leggen wérd een voorstel van den'heerschepene Lentf hieu, het kosteloos maken van d(. school Justici, bjj hoogdringendheid

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1927 | | pagina 2