Crédit Anversois OPROEP Ferdinand Waterbley-Riem Verwoeste Gewesten Rechterlijke Kroniek Groote KARNAVALSTOET Ypersche Kroniek. LIEFDADIGHEIDSFEEST* Bij den Minister BÜITE^üflHD Landbouwcomice Kemmel-Yper STAD YPER Jaarlijksch PAARDENFEEST Dixmudestraat, 18, YPER 4000 FR. PREMIËN IETS OVER LANDBOUW Zaadonderzoekstationvan Leuven KATTEFEEST 1928 Voordracht. Tooneelmaatschappij "KUNST ADELT,, Derde-Orde van Sint Franciscus Verjaring der bekroning van den Paus. Bravo jongens PADRECITO van Ysabie, KOSTHUIS BULLER t Door den wind den dieperik in. 1 Muziekmaatschappij YPR1ANA i St Pieters Kerk. Voor wie daar aan twijfelt, zal het ge noegzaam zijn de steden en dorpen langs rivieren en waterwegen gade te slaan en hij zal bestatigen dat daar nijverheid tot stand komt en bloet, ten voordeele van handel en arbeid. Zie rondom u. Kortrijk met zijn menig vuldige nijverheidsgemeenten gelegen langs de Leie; allen voorspoedig en rijk 1 bezie Roeselaere en omliggende waar bloei van nijverheid en handel ver en na «ekend is: Iseghem en Ingelmunster met hunne vijftig nijverheidsgestichten; Mee- nen, Wervick: al gemeenten die hunnen welvaart aan het waternet te danken hebben. De Staat is ons het voltooien van onzen vaart naar den Yzer schuldigWij heb ben het doodnoodig? Aan ons Yperlingen van hem te bekomen! Schuld is door Belgie nooit geloochend geweest; dees- maal ook zal Belgie zijne schuld voldoen, en daarvoor staat ons borg, de recht schapenheid van onzen welbeminden Vorst, Koning ALBERT. Donderdag voormiddag werd door den ln Minister Mr Jaspar eene afveerdiging van Yper ontvangen. Ze was samengesteld uit Dr Brutsaert, Kamerlid, de Heeren Senators Mullie en Deponthieu, den Heer Sobrv, Burgemeester van Yper en den Heer Ver meulen. Voorzitter van de handelskamer van Yper Dr Brutsaeit legde den Heer Minister Jas par voor oogen dat de vaart van Yper naar den Yzer bestond sedert de Xlle eeuw en Yper in verbind bracht met de zee en Belgie's binnenwater, dat de nijverheid te Vper kwijnt omdat ze te worstelen heeft met naburige steden die over veel goedkoope vervoer- wegen, 't zij waterwegen, beschikken. Hij voegde <rbij dat het herstel van den vaart gevraagd werd seffens na den oorlog, en dat indien hij ten dien tijde hadde kunnen gebruikt zijn, er honderd millioen voor den Staat in heronbouwkosten zouden bespaard z in geweest Verders zegde hij dat de gemoederen te Yper verbitterd zijn omdat men steeds met beloften gepaaid werd, en dat hier toch een onmiskenbaar recht in spel was, het recht op herstel van oorlogsschade door de Natie terwijl al de andere aroote werken die men beraamt, alhoewel vari algemeen nut toch geen verplichtende uitgaven waren. Hij bedankte den Heer Minister voor al het groots'he te Yper gesticht, in uitvoering der vonnissen van den Rechtbank voor oor logsschade. en vroeg hem de kroon op het werk te stellen met de vaart, reeds gedeelte lijk hersteld, en thans onbruikbaar, te vol tooien Na opgesomd te hebben wat de Staat voor Yper en omliggende in deze laatste jaren reeds gedaan had. verklaarde de Heer Minis ter zich bereid iets meer te doen voor Yper. Aan de begrooting van groote buitengewo ne werken was het hem onmogelijk iets bij te voegen zonder de deur open te stellen voor ontelbare nieuwe aanvragen. Maar hij zou binnen het kader van die begrooting de mid delen zoeken om de afveerdigheid voldoening te geven. Dr Brutsaert vertolkte de gevoelens van de afgeveerdigden met een hertelijk dankwoord, omdat de afgeveerdigden niet met ijdele handen naar huis moesten. Aannemer van Openbare en private werken Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. Tot het stichten eener Landbouw Institut heeft de Hoogeschool van Californië eene gift van 35 millioen fr. ontvangen, welke gestort zijn geweest door M. Gianini, een rijken Itatiaan, gehuisvestigd inde Vereenigde Staten van Amerika. Gedurende de vergadering van het Internationaal Arbeiders Bureel te Genève, heeft den Engelschen ver tegenwoordiger het voorstel nederge- legd van de Washington's overeen komst, over het herzien van de wet op het achturenwerk, aangezien het voor zijn land onmogelijk is deze in de tegenwoordige toestand goed te keu ren. Tot nu toe heeft nog geen enkel onzer concurrenten deze overeen komst aanveerd gelijk zij nu bestaat. De Duitsche dagbladen verklaren gedurig en een groot getal men- schen gelooven het dat Duitschland ontwapend is. Nogtans R. von Richtofen lid van den Reichstag verklaart gedurendehet bespreken van de begrooting van de Reichswehr (duitsch leger) dat de krediten grootelijk verhoogd zijn. Niet tegenstaande het klein getal sol daten, de kredieten zijn in evenredig heid vijf maal hooger dan van het fransch leger. M. Hoover wel gekend in Belgie gedurende den oorlog, zalwaarschijn- lijk candidaat zijn der Republikanen, voor de voorzitterschap van de Vereenigde Staten van Amerika. 5 t. h. 1922 Vrijdag had de 6ge trekking plaats van de leening 1922, 5 t. h. der Ver woeste Gewesten. Het lot van 25o.ooo fr. valt te beurt aan nr I van reeks 161.132. Nr7 van reeks 146.891 en nr 3 van reeks 161. i32, winnen ieder een lot vbn 100.000 fr. De andere nummers van deze reek sen evenals al de nummers van reeks 12.620 zijn uitkeerbaar tegen 3oo fr. en PRIJSKAMPEN onder de bescherming der stad op Asschen-Woensdag. 22 Febr. 1928 om 10 uur. Anseeuw Joseph, herbergier te Staden, voor verkoop van alkoolische dranken wordt tot de gebruikelijke straffen veroordeeld, verders nog het sluiten zijner herberg. Goemaere Alois van Meenen, vervolg voor slagen wordt vrijgespro ken. Vandermeulen Joseph voor sla gen veroordeeld tot 5o fr. boete moet daarenboven i5ofr. aan de burgerlijke partij betalen, bekomt vrijspraak voor beleedigingen. Oplinis Victor, Elza, Rachel en Van Ysacker Celine van Gheluwe worden voor slagen of beleedigingen veroordeeld, de ie tot 5o fr. boet de anderen tot 26 fr. boet. Gohier Louis van Ploegsteert voor slagen aan Milleville Henri van Komen krijgt 26 fr. boet, voorwaar delijk, moet 25 fr. betalen als schade vergoeding. Vanderhaeghe Joseph van Hoog lede voor slagen aan Decock Joseph 3o fr. boet. Decock wordt vrijgespro ken. Casier Omer en Depuydt Maria worden tot 5o fr. boete veroordeeld voor zedenkwetsende feiten. Voor waardelijk voor de ie. Voor beleediginsr aan den veld wachter. wordt Done Cyriel van Zon- nebeke tot 26 fr. boete veroordeeld. m—mamma w.V. mmmmtem Alle Bank- en Beursver handelingen. Stad YPER op ZONDAG 19 FEBRUARI 1928, met de welwillende medehulp van het Stadsbestuur. Vertrek van de Meenenooort om 2 u. Xonda^rii^t De apotheek van M. Van Walle- ghem, Statiestraatis alleen open op Zondag ig Februari 1928. gehecht aan het Landbouwinstituut der Hoogeschool, Hoogeschoolplaats, 4. Hoe moeten de zaden aangekocht wor den Hel oogenblik is daar om aan de be langhebbenden te herinneren hoe zij zaden moeten aankoopen. Dewijl de verkoop van zaden in Belgie door geene bijzondere bepalingen gere glementeerd is, dient de kooper zelf maat regelen te nemen om zijnen oogst niet in gevaar te brengen. De te nemen voorzorgen kunnen wor den samengevat als volgtschriftelijke waarborgen eischen (op factuur van zui verheid en kiemkracht en deze waarbor gen doen kontroleeren door eene inrich ting voor zaadonderzoek Men mag zich niet vergenoegen met de onbepaalde waarborgen uitgedrukt bij voorbeeld als volgt Ik waarborg mijne zaden voor ziuver en van goede kiem kracht men moet eischen dat die twee hoedanigheden in pro-cent uitgedrukt worden Daarenboven zal men voor de klaverlu- zern, hopklaver, rietgras-, en lijnzaden eischen dat zij zuiver zijn van war- of vilt- kruidzaad. Het is echter niet voldoende in bezit te zijn van deze geschreven waarborgen, men moet er nog de waarde van laten onderzoeken, want het gebeurt maar al te dikwijls dat de werkelijke zuiverheid en kiemkracht verre onder de gegeven waar borgen staan Tijdens de ontvangst der waar neemt de kooper in de tegenwoordigheid van getuigen, drie stalen die stalen worden verzegeld en geplombeerd en verzonden met het proces-verbaal van staalneming naar het zaadonderzoekstation. Een der stalen wordt geanaliseerd. de twee ande re worden bewaard voor het ge\aler betwistingen tusschen verkooper en koo per zouden oprijzen. Men zal misschien laten opmerken dat deze voorzorgen overdreven zijn als het enkel kleine hoeveelheden zaad van ver- schillige soorten geldt. Men mag echter niet uit het oog verliezen dat de kleine verbruiker dezelfde waarborgen kan be komen als de kooper van groote hoeveel heden, namelijk door den aankoop in ge meenschap. Dat de landbouwers eener zelfde ge meente zich dus vereenigen tot samenaan koopen. Alzoo zullen zij hunne waar beter koop en wat nog belangrijker is. van be tere kwaliteit ontvangen. Daar waar hoerengilden bestaan is de zaak eenvoudig. De Yoorzitter deelt op tijd bordereelen uit waarin de leden de hoeveelheid aanduiden van elke soort zaden die zij begeeren. De bordereelen worden ingebracht en men telt de gevraag de hoeveelheden van elke soort samen- Het bestuur vraagt vervolgens aan ver scheidene leveraars hunneprijzen en waar borgen. Uit deze aanboden kiest het de voordeeligste, wel in aanmerking nemend dat als goedkoopste offer moet aanzien worden het offer dat het hoogste °/o zuiver en kunnen schietende zaden (teelt-v\ aarde) aan den voordeeligsten prijs aanbiedt. Eene eenvoudige berekening wijst in het algemeen uit dat de offers waarvan de brutoprijs de laagste is, werkelijk de na- deeligste en de minst aanbevelingswaar dige zijn. Tijdens de levering zal men onmiddelijk stalen nemen uit deniet geopende zakken. Deze stalen worden seffens gezonden naar het zaadonderzoekstation van Leuven (Hoogeschoolplaats, 4 te Leuven). Reeds van den derden of den vierden dag na de ontvangst der stalen, kan de belanghebbende een voorloopig bericht verkrijgen. Indien dit bericht voordeelig is en reeds toelaat de waar als van goede hoedanigheid te aanzien, kan men tot de verdeeling der zaden onder de leden overgaan. In het tegenovergesteld geval wordt de bepaalde uitslag afgewacht en zoo deze onder de gegeven waarborgen staat, houdt men de waar ter beschikking van den verkooper ofwel aanvaardt men de zelfde mits afslag op den prijs. De volgende aantrekkelijkheden zullen op de foor van 4 Maart aanstaande ge plaatst zijn Autodrome Carrousel-salon Tour- billon Rouejoyeuse; Luna-Park Hip- podrome-salon Tunnel-raihyay Mon- tagne russe Velodrome Photographe Carrousel aérien Balancoire Palais du rire 't XVonder Meisje De Vliegende Dame 2 Tirs 2 Peerdemolens 2 Waar zegsters Hoepla daarenboven Gebak- en Suikerkramen. i5 Maart, te 7.30 ure 's avonds, in het Christen Volkshuis, voordracht met lichtbeelden over H. J. B. Vian- ney, Pastor van Ars, door Z. E. P. Tillb, Capucyn. Op Zondag 26 Februari om 6 1/2 u. en Maandag 27 om 8 u., geeft deze maatschappij een prachtig tooneel- feest in hun lokaal, Christen Volks huis, St Jacobstraat, 3o. Men zal opvoeren De Zoon des Beuls beroemd drama in 6 deelen door Van Driesche, gevolgd van een grappig klucht Huwelijksmorgen door Ern. Schmidt, in een bedrijf. Dit prachtig programma zal het publiek uitermate voldoen. Algemeene ingangsprijs 2 fr. voor behouden 1 fr. opleg. Het Bestuur. BERICHT De jaarlijksche algemeene vergadering der deelgenooten van het Ypersche Stadium zal plaatsgrijpen op Maan dag 27 Februari 1928, in het Hotel Continental Statieplaats, om 6 uren. Dagorde Goedkeuring der bilans en rekenin gen. Herkiezing der uittredende leden, een Beheerder en een Kommissaris. Uitbetaling der intresten. De Beheerraad. Afdeeling YPER. Op Zondag 12 laatst, werd de 3e feest- vergadering gehouden voor eene bomvol le zaal in het Kristen Yolkshnis. Door den Eerwaarden Pater Constant inhartelijke woorden ingeleid, sprak de Heer Joz. Roose, schoolhoofd te Wvn- ghene en propagandist voor de bonden van het Heilig Hart, over de Kerkvervol ging van Mexico. Deze zoo leerrijke voor dracht w erd opgeluisterd door prachtige lichtbeelden Hij sprak ons over de geschiedenis van Mexico over zijne bevolking en zeden, leerde ons den kerkvervolger Calles ken nen zooals hij is. Door woord en beeld schetste hij die rampzalige vervolgingen, die priesters, jongelingen, vrouw en die sterven als mar telaars voor hunne heilige overtuiging. Eene protest motie werd door de geheele zaal goedgekeurd. Ruim drie honderd vijftig burgers te Yper vergaderd op 12 Februari 1928, be treuren door de Mexcicaansche regeering in de onmogelijkheid te worden gesteld rechtstreeks in briefwisseling te treden met de Roomsch Katholieken in Mexico teekenen krachtig verzet aan tegen de verkrachting waarvan de katholieke druk pers het slachtoffer is keuren ten streng ste de goddelooze artikels af der Mexi- caansche grondwet, waardoor aan de bes te der Mexicaansche burgers niet alleen de meest elementaire natuursrechteD, maar tevens het kostbaarst bezit der menschheid, vrijheid van godsdienstige overtuiging en van vereenigingen worden ontzegd juichen katholiek Mexico toe in zijn heldhaftigen weerstand tegen den verdrukker en eischen met hun broeders de erkenning van Christus' koningschap niet alleen voor het gemartelde Mexico maar voor gansch de Maatschappij. Besluiten aan de motie alle mogelijke ruchtbaarheid te geven. Dan sprak de beslaagde spreker over den eeredienst van het H. Hart, en die welgelukte voordracht eindigde met het lied door honderden medegezongen O Heilig Hert wij zijn uw zonen machtig van wil, sterk in getal. Dat zullen wij toonen Overal. Pater Constant, zulk een voordracht doet deugd. Een die er was. Dit feest van het Pausdom werd te Yper gevierd door het Te Deum dat gezongen geweest is in de St Maartenskerk. De Katholieke Kring heeft er aan gehouden te dier gelegenheid de pau selijke vaan uitte hangen. De bewoners van den Noordkant onzer goede stede van Yper hebben het nu beter uitgevonden. Sedert eni gen tijd komt de brievendrager daar maar aan zeer laat in den voornoen na den helft der stad af getrappeld te hebben. Om wat vroeger bediend te worden hebben zij besloten hunne brievenwisseling langs Brielen te doen afzenden. 't Is nu niet meer Yper van bachten de Kuipe maar Yper van bachten Brielen; dieie koptjesen trage bestelling Bij het ter pers leggen vernemen wij dat, dank de bemiddeling van den Heer Postmeester, aan de briefuit- deeling in de Stuers- en Elverdinghe- straat, eene merkelijke verbetering aangebracht werd. Wij hopen dat binnen kort de nog verwaarloosde wijken weldra zullen kunnen voldoe ning krijgen. De Tooneelafdeeling der V. O. S. van Yper Puinentroost en de Ypersche Studiekring namen op i5 Februari 1.1. uit de Feestzaal van 't christen volkshuis hunne schermen en tooneelgerief weg met enkele verwittiging d'eersten van 24 uren en de tweeden van 6 uren Heel het winterseizoen mochten Pui nentroost en de Ypersche studiekring over de feestzaal, overal de schermen en 't tooneelgerief van 't Christen Volkshuis beschikken. Herhaalde malen mochten zij de feestzaal pachten, ja zelfs op Kerstdag en voor hun familiefeest in Januari moch ten zij er GRATIS VAN GEBRUIK MAKEN. En op den oogenblik dat de christen werklieden tooneel voorbereiden, enkele dagen vóór d'opvoeringen nemen boven gemelde maatschappijen hun schermen en gerief weg. Zij behooren hun toe. Ja, maar 't geen aan 't Volkshuis en aan de christene werklieden toebehoord werd ook altijd door hen gebruikt... Mt zelf op hun laatste feest werden geen andere schermen opgesteld dan deze der christene werk lieden. 't Was ongetwijfeld met de hoop de christene werklieden in d'onmogelijkheid te stellen hunne aanstaande tooneel feesten te laten doorgaan. De christene werklieden loochenen niet dat het wegnemen van die schermen eD van dat gerief hun nu zeer lastig valt, alhoewel zij zeker wel bij vrien den schermen zullen kunnen leenen om onmiddelijk uit den nood te geraken doch zij staan voor groote uitgaven en als antwoord op de handelwijze der bovenge melde maatschappijen, richt het Christen Werkersverbond van Yper eenen dringen den oproep tot alwie 't goed meent met de christen sociale gedachte. Wie steekt er een handje toe t Wie steunt er door eene milde gift, om aan de feestzaal van 't Christen Volkshuis tooneelschermen en tooneelgerief te be- zorgen in vervanging van deze door 0 Puinentroost en De Ypersche Studiekring weggenomen enkele da- gen voor de opvoering der Christene i) Werklieden Alle giften mogen ingezonden worden aan 't bureel van 't blad of gestort worden op de postcheckrekeningen 77.049 van Heer advokaat Lommez. Maloulaan, 11, Yper, of 3o.52i van E. H. L. Socquet, Bestuurder van Maatschappelijke M erken, Winningstraat, 5, te Yper. Op de aanstaande vertooningen van 2(3 en 27 Februari en 11 Maart, zal ook daar toe eene omhaling gedaan worden. Genootschap van St Vincentius a Pauli j ten voordeele der ARMEN, i gegeven op :'c Zondag 19 Februari 1928, te 41 2 u. stip?n in de feestzaal van St Vincents College r (Ingang Bollingstraat. Op Programma jfl drama in 3 bedrijven. kluchtspel in 3 bedrijven. i. Zaterdag om 3 uren kwam MHosien- Gruwez, handelaar te Yper, langs den f steenweg van Dickebusch met eenen ca- c mion overspannen met een hoog zeil. Om I den diepen put te vermijden die sedert zoo 1. lange maanden den openbare weg ver- spert reed hij wat op zijde toen een gewel dige windslag gansch het gespan den diepen gracht indreef. Gelukkiglijk dat spoedig hulp opdaagde. Achille Deschep- per sprong dadelijk op den kop van't peerd om het ten gronde te houden terwijl Mau rice Van Sevenant en Henri Fevs de rie men losmaakten. De landbouwer Remi Meersseman,die juist tenaargangekwam, spande zijn peerd aan den camion en ge- r lukte er in deze achterwaarts uit den die pen te trekken en 't bedolven dier vrij te maken. 1 Onze bestegelukwei schenaan M. Hos- ten die er ongedeerd van afgekomen is en lof aan zijne redders die vastberaden en zeer behendig te werk gingen. Afdeeling SYMPHONIE. Dinsdag 28 Februari 1928, te 8 uur 's avonds, in de Feestzaal Oud Yper, GRO T CONCERT, met'de welwillende medewerking van Me- juffer ELISABETH MIRY, kunst- zangeres en van den Heer ROBERT HECQUET, violist, ie prijs van het Koninklijk Conservatorium te Brus sel en leeraar aan het Conservatorium te Rijssel. Het volledig programma an dit Concert geven wij toekomende week. In afwachting volgen hier de stuk- 1 ken door voormelde kunstenaars uit te voeren 1 Door Mejuffer Elisabeth Miry: 1. a) Air de Louise CharperiG* b) Liedeken voor Claribella PaulGilsin 2. aA ir de Margared du Roi d'Ys E. Lalo b) L'Attente Saint-Saëns Door den Heer Robert Hecquet 1 a) Peine d'Amour K b) Joie d A imer 1. Symph. Espagnole E. Lalo (lr mouvement) 3. Variations sur un theme de Corelli Tartini-Kreisler 4. Airs Bohémiens Pablo de Sarasate (klavierbegeleiding van Mejuffer Ccex) Een puik programma datde moei- lijksten zal bevredigen. Woensdag e. k., 22 Februari, her denkt de H. Kerk het verblijven van St Pieter als bisschop in de stad An- tiochië en 't zal op dien feestdag van St Pietersstoel in Antiochië geweest zijn, dat St Pieters Kerk, binnen Yper, in gehuldigd en geconsacreerd wierd, t' einden de jaren 1000. Immers, de slag van Cassel wierd geleverd, den 22 Februari 1071. Ro brecht de Vries, die stierf te Winen- dale ten jare 1092, bouwde, volgens den gewetensvollen schrijver Meyer, uit erkentelijkheid voor dien zege praal op Richilde, kerken St Pieter ter eere, in Brugge, Oostende, Thor- hout, Hulste, Oostcamp, St Winox- bergen en Yper. Robrecht de Vries herbouwde ook de abdijkerke van Meessen, verwoest tijdens den zeil den oorlog met Richilde en verleende aan Meessen, ter gelegenheid van de inhuldiging er van, een vijftiendaag- schcn jaarmarkt. Dit doende, volgde hij het voorbeeld na van Baldwijn V, die in Rijssel, ten jare 1067, ter ge legenheid der wijding van St Pieters kerk aldaar, begin Augusli, een jaar markt stichtte. Wat ook als zeker mag aanzien worden, volgens gezegden van schrij ver Warkoening, (boek .V. bladz. 33.), is dat telken jare, den 22 Februari, in Yper, een jaarmarkt, die verschillige weken duurde, begon. Op dien jaarmarkt, in 1127 waren er Lombardiers aanwezig, aan wie Karei de Goede, eenige dagen voor zijnen marteldood op 2 Maart, een zilveren beker kocht. In i5i4, als die jaarmarkt reeds fel aan 't dalen was, wierden er nog 347000 stukken laken, van 20 ellen, verkocht en die jaarmarkt, die later maar den tweeden Zondag van den vasten begon, is geworden de Katten- feest. Als men nu de volgende vraag stelt Daar, in algemeenen regel, de oorsprong der jaarmarkten eene kerk wijding was, welke kerk zou er in Yper geconsacreerd geweest zijn, den

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2