Plechtig Triduum uan nier en elders. van den lord lïiaire van Londen Ferdinand Waterbley-Riem Rechterlijke Kroniek BEZOEK Ypersche Kroniek. YPERSCHE WEVERIJ BUlTEHüflHD Zondugriist. HEILIGEN PASTOOR VAN ARS St Maartenskring. Harmonie YPRIANA DE KAN ALEN KWESTIE in West-Vlaanderen .«aamlooze Maatschappij. De aandeelhouders der Ypersche We verij komen bijeen in aigemeene gewone vergadering op 12 Maart eerstkomende om 17 ure in net 1 Hotel du Sultan te Yper. Dagorde 1Verslag der beheerders -Verslag der Kommissarissen Goedkeuring van den bilan 4 Herkiezing van een uittredend beheerder en koramissaris. BELANGRIJK BERICHT. Arti- Ui 28 der standregels vermeldt De aandeel hebbers, bezitters van aandeelen, op naam, moeten, ten einde aan de aige meene gewone vergadering te kunnen deelnemen, deze waarden afgeven in de bank door de maatschappij aangeduid minstens 8 dagen vóór den bepaalden datum Diensvolgens moeten de aandeelhebbers die aan de vergadering en de stemming willen deelnemen hunne aandeelen neer leggen in de Bank san Kortrijk te Yper vóór 5 Maart aanstaande. FRANKRIJK Wij vernemen het alsterven van den F. H. I.emiere, Burgemeester en Volks- v. rtegenwoordiger te Hazebrouck. Dit afsterven wordt niet alleen betreurd d >r de inwoners van Fransch Vlaanderen en van het Arrondissement Hazebrouck, maar ook nog van een groot getal Belgen die gedurende den oorlog, door hem ge— h Ipen \sorden. Bij rede van krankheid heeft Mgr QuiII iet zijn ontslag genomen van Bisschop \an Rijssel. Dit ontslag is door de Paus aanseerd gesveest. Ook uit Rijssel verneemt men dat de Belgische Kamer van Koophandel weder hersteld is onder het voorzitterschap van M Thaune, Belgisch consul. Meer dan 200 leden zijn al reeds ingeschreven in deze maatschappij. - De aigemeene kiezingen in Frank rijk ziin vas'gesteld op 22" April toeko mende. MAROCCO Tusschen Spanje en Frankrijk is men overeengekomen aangaande de zaak van Tanger. Dit moet nog door Engeland en Italië bevestigd worden. ITALIË Op het onverwachts is Marchal Diaz opperoverste van het Italiaansch leger overleden. Gedurende de groote oorlog na de nederlaag van Caporetto wierdt hij in vervanging van Generaal Cadorna be noemd om de zaken van zijn land te her stellen en hij lukte niet Duitschers en Oostrijkers te kloppen en zijn leger tot de zegepraal te voeren Deze dood is voor Italië een zeer groot verlies. RUSLAND Het Soviet's bestuur bevindt zich in de noodzakelijkheid het koorn opteeischen tot oedsel van de stadsbevolking. Maar aangezien de prijzen door het bestuur voor hft koorn aan de boeren toegestaan, hun te laag schijnt, weigeren deze laatste af stand van hunne vruchten te doen en openbaar verklaren zij dat zij voor het toekomende niet meer land zullen bezaai en dan voor hunne eigene noodzake lijkheid. De stok koorn door het bestuur verga derd in de loop der maandJanuari is dees jaar 128 millioen pond (16 hg. 38) minder dan ge lurende dezelfde maand in 1927. DU ITSCHI.AND In de nabijheid van Berlin hebben de Duitschers eene overgroote fabriek op gebouwd, waar met de medewerking van 2.000 ingenieurs, men voor de zoogezegde noodwendigheden van den landbouw, zwa velzuur amoniak schijnt te maken, met groot verlies, en waar inderdaad het ma ken van ontplofbare stoffen bestudeerd werd als ook het benuttigen van alle slag van gaz. EGYPTE Het gaat niet al te goed tusschen Taïro en Londen. De Engelschen eischen Egvpte te blijven belegeren en de Egypte- naren door alle pogingen mogelijk trach ten zich van deze belegering te bevrijden. Een bestuur crisis is open in Egvpte door et ontslag van de regeering. Verrekijker. Aannemer van Openbare en private werken Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. Vandenbussehe Marie van Mee- nen voor eerroof wordt veroordeeld tot 3o fr. boet of 10 dagen voor- waardel k voor 3 jaren, moet de kos ten betalen van de burgerlijke partij die zich aangesteld had. Allaer G van Staden voor be- leediging krijgt 10fr. of 2 dagen. Vercaigne J seph en Pauwels Ger. staan te recht voor aflegging van valsche getuigenis, 100 lr. boet of 1 maand gevang. Victoor Irma en Baert Martha van St Jan vervolgd op klach" door Van Jool eghe gedaan worden vrijge sproken. Nuyttens Eugeen, herbergier La Ville d'Ostende Mondstraat alhier, wiens huis reeds gesloten is geweest, is veroordeeld tot 7 dagen gevang en 25o fr. boet om ontuchthuis gehoudt n te hebbt n. Zaterdag heelt de politierecht bank de genaamde Delhem Maurice van Perenchies (Noorden) die zich zonder middelen van be-taan bevondt voor twee jaar naar Hoogstraeten ge zonden. Emmerecht Felix-Michel van Yper is do ar de rechtbink tot twee jaren gevang veroordeeld voor open bare zedenschennis. In de zaak ten laste van Cuveele bekomt deze vrijspraak. Derycke Cam. voor slagen wordt tot 3o fr. boet ol 10 dagen veroordeeld, voorw-ardelijk gedurende 3 jaren. Gruwi-, r Henri van Yper, voor onwettig afgeven van geneesmiddelen wordt veroordeeld tot eene boete van 5o gulden of 116 fr voorwaardelijk gedurende 2 jaren. Devolder Gust. van Kortrijk voor braak tot 26 fr. boet of 8 dagen, voorwaardelijk gedurende 5 jaren. In de zaak ten laste van Beek Henri zal de uitspraak op i5 Maart plaats hebben Deschutter Am. en Bacquart Jules van Nieuwkerke krijgen elk 5oo fr. boete voor drinken van eenige grogs. Kroostrijke lijsters. Kesteman jul. geholpen door Metsu Maurice beiden van Westouter, voor het schie ten van 4 lijsters elk 200 fr. boet of i5 dagen straf, voorwaardelijk gedu rende 5 jaren voor Aletsu, daarenbo ven nog elk 520 fr. v or zegelrecht. De Vos, treinoverste voor laster tegen zijn kollega Van Walleghem wordt veroordeeld tot icofr. en tot de kosten der burgerlijke partij. Soetaert Ger. van Yper die zijne vrouw en kinders verlaten had, 5o fr. boet of i5 dagen. Derocher Gaston voor opstand tegen de politie krijgt 8 dagen gevang en 26 fr. boet, voorwaardeb.k gedu- rer.de 5 jaren. Lagae Alfons van Roeselaere voor bedreiging, 100 fr. boete of 1 maand, voorwaardelijk gedurende 5 jaren. Beun Cyriel door de politierecht bank veroordeeld voor mishandeling van zijnen hond, had beroep tegen dit vonnis aangeteekend, de rechtbank bekrachtigt het eerste vonnis. De veerman De Graeve Edvv. die met zijn voertuig een auto bescha digd had, ziet insgelijks het eerste vo: nis bekrachtigd. Bruggeinan Cyr. van Wervick door de politierechtbank aldaar voor slagen veroordeeld, bekomt vrij spraak daar de feiten niet bewezen zijn. Petit Etienne van Elverdinghe, voor slagen wordt veroordeeld tot 5o fr. boete of i5 dagen gevang In de zaak ten laste van Demey, Defever, Burggraeve en Knockaert allen van Yper. slagen, dronkenschap en smaad aan de politie worden Defe ver en Burggraeve vrijgesproken. De mey i5 dagen gevang en 26 fr. of 8 dagen voor slagen, i5 fr. of 3 dagen voor dronkenschap en 26 fr. voor smaad, Knockaert voor niet sluiten zijner herberg op het bepaalde uur, 100 fr. boet of 1 maand nevang dit voorwaardelijk gedurende 5 jaren. Deloffer Zoé en Geldhof van Bix- schote vervolgd voor eerrooverij, de ie bekomt vr spraa-de 2e wordt veroordeeld tot 5o fr. boete of 10 da- een alsook tot betalen van 100 fr. aan de burgerlijke partij en tot de kosten. De heer Burgemeester Sobry komt een officieel bericht te ontvangen van het bezoek te Yper van den Lord Maire van Londen en van zijn gevolg op 22 April, komende van Gent. Deze voorname Engelsche bezoe kers zullen officieel ten stadhuize ont vangen worden. De apotheek van M. P. Snoeck Groote Mark}, is alleen open op Zondag 11 Maart 192S. St PIETERSKERK. ter eere van den Deze groote weldoener der XIXe eeuw wordt door de H. Kerkbijzonder aan roepen tot hernieuwing van den Christen geest in onze parochies. Op korten tijd mocht de heilige erin gelukken de hem toevertrouwde parochie van Ars, waar het Christen leven bijna volledig was uitge storven, tot een midden te herscheppen dat tot in onze dagen terecht den naam verdient van heilige parochie. Moge door zijne tusschenkomst de christen levens geest bij onze bevolking versterkt worden. De Heilige Joannes-Maria V1ANNEY, pastoor van Ars, wordt bijzonderlijk ver eerd om de bekeering van zondaars te bekomen en de heiliging van de priesters. SCHIKKINGEN. Zondag 11 Maartom 5 ure namiddag, solemneel Lof en Wijding van 't Beeld van den Heilige, door zeer eerw. heer Kanonnik Delaere. Maandag, Dinsdag en Woensdag, 12, i3 en T4 Maart, 's morgens, de Mis sen om 6 va7 3A en 9 ure 's avonds, om 7 ure, rozenhoedje voor de bekeering der zondaars, solemneel Lof en Sermoen door Eerw. Pater TILLO, Capucyn. Na de diensten vereering der relikwie van den Heilige. De Geloovigen worden dringend ver zocht dagelijks de mis van 9 ure bij te wonen, gecelebreerd voor de bekeering der zondaars en dagelijks te communi- ceeren voor de zelfde intentie. Donderdag i5 Maart, om 7 ure ,s avonds, in 't christen Volkshuis, voor dracht met lichtbeelden door eerw. Pater TILLO, over Ars en zijnen heiligen pas toor. Op Zondag 18 Maart, (Half-Vasten) zal het jaarlijksch töoneelfeest plaats grij pen in de groote feestzaal. Het programma is goed verzorgd, en de spelers zullen het hunne bijdragen, om hunne goede faam in eer te houden en aan dit feest den grootsten bijval te doen ge nieten. Een symphonie-orkest zal het feest op luisteren. Van nu af mag men de ingangskaarten afhalen bij den E. H. Roose, onderpastor of bij de leden van den raad. Niemand zonder kaart zal binnen ge laten geworden. Deur open om 5 y« uur. Gordijn om 6 uur stipt. Allen welkom Dinsdag i3 Maart om 8 u Zaal Oud Yper, bal voor eere- en werkende leden en hunne familie. Dinsdag 27 Maart in de zelfde zaal, Groot Concert. De medewerking van de heeren Demulder (baryton) en Piersen (tenor) is reeds verzekerd. Die beide kunst zangers behaalden veel bijval in de con certen van 1926 en 1(127. De eereleden zullen er aan houden die gekende artisten te komen toejuichen. Onder dit opschrift lezen wij in het dagblad De Standaard een belangrijk artikel welke een der opstellers uitgeeft na een bezoek gebracht te hebben aan den vaart Yper-Yzer, in gezelschap van den Heer Hector Schmidt-Baudrez. Voorzitter van de afdeeling Yper-Poperinghe, van het Vlaamsch Economisch Verbond. Iseghem. IJselijk drama. Maandag na middernacht hoorden de politieagenten Mestdagh en Buysse een erg lawaai, vóór de herberg «Den Olifant Acht bedronken mannen wilden bovengenoemde herberg, die reeds gesloten was, binnen. De agen ten maanden de dronkaards aan tot rust en verzochten hun stillekens naar huis te gaan. In plaats van te luisteren naar wij zen raad, vielen de mannen de politie aan, die na een hevige worsteling, zich in staat van wettige zelfverdedi ging oordeelend, een schot loste, dat den genaamden Jozef Verstraete trof, woonachtig te Emelghem. Het slacht offer is 36 jar.r oud en vader var. twee kinderen. Priester en geneesheer wer den dadelijk bijgeroepen Deon.eluk- kige is bezweken na bediend 'c ziin van het H. Oliesel. O die afschuwe lijke drank. Komen-ten-Brielen. Diejte. - De landwerker Maurice Dellen heeft ten nadeele van zijn patroon, A. Dournv, landbouwer, twee zakuurwerken en eene ketting gestolen. De dief is voortvluchtig en de gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld. Kemme'. Verdronken. Het 18-jarig meisje S..., werd hier in den waterput versmoord gevonden. Zij had 's middags naar Yper geweest en was rond 5 1/2 ure teruggekomen. Daarna had zij haar gewoon werk hernomen en werd rond b ure 30 verdronken gevonden. Wevelghem, Dief te Tegen den 24-jarigen autogeleider Chambard Gabriël, alhier wonende, op 't gehucht «Kruis» en in dienst vaneen fabriekte Tourkonje, werd door den bestuurder aan klacht ingediend bij de politie wegens de verdwijning van 8 rollen inpaklinnen de welke deel mieken van eene geheele lading. Tijdens haar onderzoek begaf zich de politie ten huize van een sjacheraar, zekere Karei Menu en ontdekte er de acht ver dwenen rollen, wegende samen 200 kgr. Hij had deze waar gekocht voor 205 fr. De autogeleider werd wegens misbruik van vertrouwen aan het parket uitgeleverd terwijl de medeplichtige, wegens verheling zal vervolgd worden Gheluwe. Meisjesorganisaties. Op Zondag 18" Maart, wordt alhier, door de Meisjesorganisatie, 'n luisterlijk tooneelfeest gegeven. Na 'n kindercantate van Ruhlmann zal opgevoerd worden 't ontroerend drama u Om Roozeken in drie bedrijven met ballet, en daarna, de luimige kindersceneHet Vooituurken van Willem Putman. Het feest zal gege ven worden in de nieuwe zaal. Zaal open om 4 1/2, gordijn om 5 ure Kaarten zijn te bekomen, vanaf Zondag 2" Maart bij Juffrouw Deleforterie Vrouwenstraat en Juffrouw Gouhie Wei kerskring aan 3 en 2 fr. F'amiliekaarten aan 10 fr. Het feest is voorbehouden voor de vrouwen alleen. Kinders beneden 7 jaren niet toe gelaten Gheluwe. Ontslag van den Heer Burgemeester. In het staatsblad van 28 der vorige maand verscheen het Konink lijk Besluit, dat aan onzen geachten Bur gemeester M. GhesqI'IERE op dezes aan vraag, ontslag verleende. Sinds geruimen tijd had onzen geachten Hee- Burge meester het voornemen te kennen gegeven om het ambt van Burgemeester neder te leggen, uit reden van zijnen hoogen ouderdom, naar hij beweert. Zijne vrien den hebben getracht hem van dit besluit terug te houden en hem aangeraden om desnoods een deel van zijne werkzaamhe den aan zijne schepenen af te vaardigen, maar M. ghesquiere verstaat het anders, hij wil, ofwel geheel den last van zijn ambt dragen ofwel, zoo dat niet gaat, ontslag nemen en, aldus, verkoos hij dit laatste. Het is lang geleden dat Gheluwe een Burgemeester heeft gekend die zoo alge meen geëerd was als MTh. ghesquiere. Maar, voor degenen die M. ghesquiere tijdens en na den oorlog hebben gekend en hem in de weer hebben gezien voor zijne medeburgers, is zulks niet zoo verwonder lijk. Zijn grootste tegenheden waren deze, als hij niet bij machte was om eene of andere vraag zijner medeburgers te kun nen voldoen Zijne meeste bekommernis is altijd gebleven de goede katholieke zaak te Gheluwe te dienen en hoog te houden. Voor de goede zaak zou hij alles offeren en toch was hij al goedheid voor zijne poli tieke tegenstrevers, zelfs nog voor die enkelen die hem niet altijd bejegend heb ben zooals het behoorde. Voor de Gheluwenaars zal M. ghes quiere den goeden ouden Burgemeester blijven door iedereen geacht en geëerd en hii. van zijnen kant. zal voort in de mate van het mogelijke, helpen waar hij kan voor het welzijn der gemeente en zijn op volger zal in hem steeds een goedhartigen en bezadigden raadsman vinden. Wervick. Wonder. Bij den Politieagent Van Zuyt is een wonderko- nijn geboren. Dit konijn van het ras Géant des Flandres heeft slechts één oor. welke te midden \an den kop ge plaatst is. Velodiejte. Een 14 jarige jongen (an goede familie stal in de Duivenstraat een mansvelo. Toen hij op de St-Maar- tensplaatv deapotheek Deleu voorbijkwam zag hij er een rijwiel staan dat schooier was dan zijn gestolene en toebehoorde aan M. Delahaye (an Buschbeke. De schavuit verwisselde nu het zijne tegen dit en trok er mee weg. De eigenaar verwittigde de policie die een onderzoek begon tijdens hetwelk het gestolen rijwiel dat reeds gansch vervormd was in het huis van den schavuit teruggevonden werd Er werd te zijnen laste een procesverbaal opge maakt. De policie werd hier van zonderlinge feiten gewaarschuwd, 's Nachts rond 10 ure 30 had de grafmaker van Wervik, wonende dicht het kerkhof, drie mannen met een rijwiel d'n doodenakker zien binnengaan. Hij verwittigde de politie die ter plaats komende de kerels zag weg vluchten in de richting van Komen langs den spoorweg die langs het kerkhof voor bijkomt. Dank zij de duisternis konden zij ontkomen en de policie moest zich tevreden stellen met het kerkhof te onder zoeken. Daar werden vier rijwiefen ge vonden waaronder een damevelo, allen zonder nummerplaat. Achter de kalvarie- berg is eene schuilplaats waar de grafma ker zijn alaam verbergt en dat gesloten is met een maleslot dat verdwenen is. Men vraagt zich af met welke inzichten die kerels daar gekomen zijn. Het onderzoek duurt voort. Kortrijk. Gelijk alle Maandagen, werd Maandag op de Parkstraat het vee, bestemd voor de Veemarkt, met den buurtspoorweg aankomende aldaar ge lost. Toen de genaamde Albert Charlier, koeidrijver, uit een der wagens met een koeibeest kwam ontving hij een geweldi gen stomp op het linkerbeen.Onmiddellijk was de voet erg gezwollen en kon de man niet meer gaan en moest het werk staken. Hij werd naar zijne woning overgebracht. Diejte. Flen dezer dagen ging de genaamde Jules Ghys, wonende Capelle- straat, in eene herberg van den Heule- steenweg. Toen hij wegging stelde hij vast dat zijnen geldbeugel gestolen was, inhoudende eene belangrijke som geld, voortkomende an den verkoop van zijn huis. Ken onderzoek is ingesteld WatOU. Tooneel. Op Zondagen 26 Februari en 4 Maart gaven de leden van den Jongelingsbond van Watou een tooneelfeest. Zij voerden op Viva Christo Rey (Leve Christus-Koning drama in 4 bedrijven Felix en zijn aardappels De betooverde geldbeurs twee klucht spelen. Tot tweemaal toe werd er voor een bomvolle zaal gespeeld 't Waren waarlijk verzettelijke avonden. Onnoodig te zeggen dat de rollen (geen een uitgezonderd) op een meesterlijke manier vertolkt werden. Hoe ontroerend was het drama, hoe hartelijk en geestig de blijspelen. Proficiat, jongelingen van Watou, ge hebt getoond dat ge meesterlijke spelers zijt. Tevens hebt ge het Watousche volk een deftig en deugddoende verzet ver schaft Tot toekomende jaar Elverdinghe. Droevig nieuws. Dinsdag 11. overleed hier in den ouder dom van 69 jaar, Mde dokter Emiel Louf. Met dezes afsterven verliest onze gemeente eene zijner vermaardheden. Dokter Louf stelde zich hier in 't jaar 1883 als opvolger van M. Bavart, en reeds in hetzelfde jaar nam hij plaats in de gemeenteraad. Hij bleef er tot hij in 1926, uit ziekelijkheid, gedwongen was zijn ontslag van ie schepen te geven. De dien ten welke hij aan Elverdinghe en in 't omliggende gedurende meer dan 45 jaren bewezen heeft, zijne kundigheid en verslaafdheid in 't uitoefenen van zijne ambtsplichten, hebben hem een waren roem verworven. Maar wat zelfsopoffering hij gedurende de oorlogsjaren voor zijn geliefd Elverdinghe aan den dag gelegd heeft, weten alleen dezen die direct bij hem en met hem die droeve tijden beleefd hebben. God die zijne diepe godsvrucht, zijn sterk geloof, en zijn opofferingsgeest nog best van al kende, weze zelf zijne eeuwige belooning. De lijkdienst en be-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2