Crédit Anversois| llan hier en elders. Voer zal loonso mal hal Kan. Rechterlijke Kroniek Bond der Kroostrijke Gezinnen. St Maartenskring 5 HANDELSFOOR Koloniale Landbouwtentoonstelling. De prijskampen van uitstallingen. AUTOBUSDIENST. Kerk der Paters Carmelieten St Jozefsfeest Carmelitaansche Derde=Orde In afwachting van verbetering Belgische Film-Universiteit Triduum ter eere van den H. Pastor van Ars Eene nieuwe Nijverheid De filters te Zillebeke N.V. Dixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- en Beursverhandelingen. ypeps^he Meenen. —Handelsjoor. Ge zien den bijval voorgaande jaren verwor ven heeft het Komiteit besloten dees jaar zijne derde tentoonstelling in te richten in de zalen der Sint Lucasschool. Deze derde foor beloofd de andere te overtreffen. Komen. JuweelendieJstal-. De genaamde M. Deserrano bemerkte dat het venster zijner uitstalling open stond. De juwelier was het slachtoffer vaneenen dief stal. Verscheidene ringen eener totale weerde van rond de 1200 frank waren verdwenen. Thielt. Botsing. M. Andre Le- conte reed in moto toen hij aan het ge hucht De Knok door eenen auto ge vat werd. André Leconte en eenen reisge zel achter hem gezeten, werden deerlijk gekwetst. De moto is gansch vernield. Waesten. Klokkenwijding. Z. E. H. Kan. Delaere, pastor deken van Yper is alhier overgegaan tot de plechtige wijding der 3 nieuwe kerkklokken. De oude klokken werden in 1917 door de Duitschers naar hun land weggevoerd. Zonnebeke. - Erg ongeval. Met Yper kattefeest kwam zekere Coudron Jozef per velo naar stad gereden, toen op zeker oogenblik, men weet niet hoe, hij voorover van zijn rijwiel stuikte en bewus teloos bleef liggen. De ongelukkige werd naar het gasthuis van Yper gebracht, waar men eene schedelbreuk vaststelde. Boesinghe. Stierenkeuring en prijskampen voor stieren en koeien heb ben plaats op WOENSDAG 2in Maart, om 10 uur stipt 's morgens, voor de volgende gemeenten nijverheid eene uitsluitende Ypersche] zaak geworden, beheerd, bestuurd en uit gebaat door medeburgers die bet a's plie it zullen aanzien onze uitbating tot den grootst mogeiiiken Moet te brengen. De oorlogschade i en blijft een onderwerp van kommer: -edert twee iaar b zitten wij twee verhandelbare titels voor een ge- zamentli;ke waarde van q3. i2ö.5o lr. De beheerraad die zich onledig houdt om deze zaak af~ te handelen heelt onge lukkiglijk tot nog toe in zijne pogingen niet kunnen lukken. Het is betreurens waardig dat de Staat niet schijnt te begrij pen Jat wij onze vooroorlogsche welvaart maar zullen weerkrijgen, wanneer hij de nijverheid ondersteunt. Wij hebben ver trouwen in de rechtvaardigheid onzer zaak en zullen onze pogingen voortzetten en vermeerderen totdat wij den vereischten uitslag bekomen hebben. In den loop van dit dienstjaar ziin wij erin gelukt onze voortbrengst ongeveer 40 t.h. te vermeerderen. Wij hebben als afzetgebied deels het buitenland, deels het binnenland. 60 t h. van onze voortbrengst werd verkocht voor het buitenlandhet overige, zijnde 40 t. h. werd in liet bin nenland aan den man gebracht. Dit om l te bewijzen dat wij niet nutteloos de op offeringen gedaan hebben om onze bin- nenlandschc klienteel ie vermeerderen. Wij hebben alle redens om te gelooven dat de binnenlandse lie koopers ons voort hun vertrouwen zullen schenken. Uit het buitenland komt er ons rr.eer vraag toe dan gelijk wanneer, en onze verwachtin gen langs dezen kant zijn van langs om grooter. Wij hebben het dienstjaar 1028 ingezet in de voordeeligste voorwaarden wij bezitten inderdaad een overgroot getal uit te voeren orders die ons het werk voor lange, maanden verzekert. Het is niet over dreven l mede te deelen dat wij nvt overtuiging verhopen de zaken tot een uitslag te brengen grooter dan deze der verlo pen jaren.De uit te vo.ren bestellin gen en den aangroei onzer klienteel zetten ons aan enkele getouwen te koopen. Deze verm erdering gebeurt enkel op gezonde toekomstmogelijkheden, want wij hebben als stelling aangenomen eeist het afzetge bied te zoeken, en dan \oort te brengen het tegenovergestelde zou, ons inziens, een grove dwaling zijn. Op dit oogenblik hebben wij onderhan delingen aangegaan voor den aankoop van enkele getouwen, en wij gelooven dat met einde Maart eenige ervan reeds in werking zullen zijn. Gelijk wij zooevcn zegden, beloopen onze winsten voor het verloopen dienst jaar tot 83 288.74 fr. Indien gij de bilan en de winst en ver liesrekening gelijk wij U die voorleggen goedkeurt, zullen wij U voorstellen een winstaandeel van '6 toe te kennen, na aftrek der noodige som voor een doclma tige aflossing Moge het U vervolgens believen ons ontlasting van ons beheer te geven. Er blijft mij in persoonlijken naam mijne medewerkers dank te zeggen voor de belanglooze medewerking die zij mij verleend hebben in den loop van dit dienstjaar. Het beste bewijs dat gij ons beheer goedkeurt zal zijn de Heeren vanher mersch, uittredend en herkiesbaar be heerder, en M. weckesser, uittredend herkiesbaar kommissaris, in hun ambt te hernoemen. Zoodoende zult gij medehelpen tot den voortdurenden groei en bloei onzer maat schappij. Het bilan geven wij aanstaande week. Wij \crnemen dat op Zondag 25 Maart aanstaande om 3 uur namiddag, in 't Christen Volkshuis, St Jacobstraat, er eene algemeene feestvergadering zou plaats hebben, met als spreker H. Jos. Vandenberghe, bestendig afgevaardigde te Roeselaere. Dit feest zal met zang en tooneel opgeluisterd zijn en gevolgd door eene tombola voor de aanwezige leden. Op Zondag 18 Maart, Half-Vasten) zal het jaarlijksch tooneelfeest plaats grij pen in de groote feestzaal. Het programma is goed verzorgd, en de spelers zullen het hunne bijdragen, om hunne goede faam in eer te houden en aan dit feest den grootsten bijval te doen ge nieten. Een symphonie-orkest zal het feest op luisteren. Van nu af mag men de ingangskaarten afhalen bij den E.H. Roosc. onderpastor of bij de leden van den raad. Niemand zonder kaart zal nr.a gela ten worden. Deur open om 5 1uur. Gor dijn om uur stipt. Allen welkom HET Zooals verledene week aangekondigd wierd. heeft Zondag aanst. 18 Maart, te 2 uur namiddag, de vergadering plaats der tentoonstellers in De Sultan Dat niemand ontbrekc Deze welke tot nu toe geiwijfeld hebben en op het laatste oogen blik zich zullen overtuigen van de nood wendigheid hunner deelneming, zullen ook welkom zijn. Het is nooit te laat om wel te doen en daar Yper zal toonen wat het kan zoo staat de foor open voor allen, die het goed meenen. Er zal overgedaan worden tot het be zoek der lokalen en de aanduiding der plaatsen. De voorwaarden zijn zooals voorgaandelijkVijf frank voor de in schrijving, recht gevende op eene plaats ruimte van twee vierkante mete s. het getal der bijgevoegde meters berekend wordende aan een frank per eenheid. De schade aan de muren of vensters veroorzaakt valt ten laste der tentoonstel lers, alsook de verlichting cn de drijkracht. liet bestuur zorgt v oor de verzekering en kan, natuurlijk, maar verzekeren voor de s >m welke de deelnemers zelf opgeven. Daarom verdient op dit oogpunt goed opgelet te worden. Er bestaat kans dat de Heer Minister Baeis de opening der foor bijwone. Zijne tegenwoordigheid zou de plechtigheid grootelijks opluisteren. Het ware voor hem eene gelegenheid de pogingen der Yperlingen van nabij te bestatigen en het zou de gelegenheid ge ven hem te bedanken v oor hetgeen hij reeds voor Yper deed. De Heer Minister v an Ko'onien heeft de Heer Janssen, bestuurder van het Koloniaal ambt. afgevaardigd om hem te vertegenwoordigen bij de inhuldiging der foor. Na deze plechtigheid, zal de Heer Janssens in het lokaal der Congo Ten toonstelling alle mogelijke inlichtingen geven aangaande de produkten die er toon gesteld worden Dit zal van het hoogste belang zijn voor de mannen met initiatief, die begrijpen dat de toekomst van Belgie ligt in de uitbrei ding der betrekkingen met onze rijke kolonie. In de laatste dagen werden de plakbrie ven uitgedeeld en genoten overal een welverdiende bijval. Het was aan de in richtingscommissie de- handelsfoor aan genaam te hooren hoezeer deze parel van Ypersche kunst geprezen werd. Deze lof is een prikkel om steeds beter te doen. tan de Ypersche Handelaars en Nijver aars, dezen goeden weg te volgen tot vol ledige herbloei onzer dierbare stad. De plakbrief is als een weergave van het Yper van heden, bovenaan, het verle den eene herinnering aan de lijdendsge schiedenis onzer stad, het Britisch ge denk teeken aan de Meenenpoort en de puinen der Hallen daaronder de ont staande Weverij-nijverheid en de eeuwen oude kanten nijverheid: onz.e hoop in de toekomst. In het midden, het wapen der stad, die ons zoo nauw aan het herte ligt, die wij hebben herbouw d in schoonheid en die wij willen verheffen in bedrijvig heid en welstand. Er wordt aangeraden aan de handelaars hun plakbrief aan hunne vitrien te hangen. Het is de beste reklaam voor de handels foor en ook een bewijs van eenheid en solidariteit onder de Yperlingen. Met de han ielsfoor zal gepaard gaan. de iaarlijksche prijskamp van uitstallin gen. versierd met natuurlijke bloemen en planten, ingericht door de Koninklijke Hofbouw maatschappij, met de ondersteu ning van het Stadsbestuur. Onze lezers weten, dat met de Paasch- feesten, de handelaars jaarlijksch wedijve ren om hunne uitstallingen aantrekkelijk te maken en op te schikken. De uitstalling met natuurlijke planten en bloemen ver- -ierd vleit het oog van den voorbijganger, doet hem stil houden en lokt hem aan om aankoopen te doen. De vreemdelingen die met Paschen onze stad zullen bezoeken, zullen een aange nomen indruk hebben, alswanneer zij de mooie uitstallingen zullen te zien krijgen, n iedere straat en in de standen der Han delsfoor en alswanneer deze uitstallingen kunstig versierd zijn met natuurlijke plan ten of bloemen, zal het uitzicht dubbel aantrekkelijk zijn. 't Is tevens eene goede reklaam voorde handelaarsde prijskamp ingericht op \VittcïiD"nderdag.isgansch kosteloos: de deelnemers behoeven zich slechts te laten inschrijven bij den Sekretaris der Konink lijke Hofbouw maatschappij, M. Ferdinand Dethoor, Rijsselstraat ter stede de jury doet hare werking den Donderdag na middag en de diplomas en medaillen, naar verdienste toegekend, worden nog denzelfden avond uitgereikt. Onze erdienstelijke Schepen van Openbare XVerken. M. Robert Declercq, etn man met durf en initiatief, heeft voor gaande Zomers een proefneming gedaan op het/elfde gebied, maar onder een an deren vorm. Hij richtte een prijskamp in onder de leerlingen van al de scholen, voor het kweeken van bloemen die geene bijzondere zorgen vereischen geraniums, fuchsias- om aan de jongens de liefde der bloem en plant in te boezemen De heer Schepen bereikte het gewensch- te doelschoonheidsgevoel aanleeren en eerbied voor een anders goed de be schadigingen in den openbaren hof b'j de statie, hielden onmiddellijk op. Dagelijks, alle 2 uren. van 's morgens ten 8 u. voort, rijdt Jos. Galloo, autovoer der, wonend te Gheluwe. van Yper naar Zillebeke kruiskalsijde voor 75centimen van Yper naar Gheluvelt voor 2 fr. van Yper naar Gheluwe voor 4 fr. van Yper naar Meenen voor 5fr. 1 Tij keert ook a'le 2 uren van Meenen naar Yper weer, en staat onder weg waar hij het gevraagd wordt. De vervoerprijs komt op 22 tot 28 cen- timen per kilometer, wat goedkooper dan de tram, die 25 centimen per kilometer doet betalen. Slosse en Stievenaert wonend te Yper, rijden de zes wekedagen van Yper naar Toerkonje voor den abonnementsprijs van 27 fr. per week. 's Maandags rijdt Elie Decrock hier wonend. \an Yper naar Kortrijk weg en weer voor den prijs van 14 fr. Op Maandag, 19 Maart, viert de H. Kerk, en inzonderheid de Carmelorde het feest van St Jozef. Altijd hebben de Car melieten van Yper uitgeschenen door hunnen iever om dien grooten heilige te doen vieren. Daarom, komt met hen, Maandag aan staande, de volgende goddelijke diensten ter zijner eer bijwonen 1. De algemeene communie voor Kerk en Vaderland, vanaf 5 1 2 ure. 2. De plechtige hoogmis te 9 ure. 3. Het plechtig lof te (i ure, dat zal ge zongen worden door den Z. E. H. Kanon- nik Delaere, Pastoor-Deken van Yper, gevolgd van 't sluitingsermoen der 9 Woensdagen, en de toewijding aan den H. Jozef. Yperlingen, toont op dien dag, dat ge den H. Jozef bemint. St Jozefskerk. JAARLIJKSCHE RETRET Maandag 19, Dinsdag 20, Woensdag 21, Donderdag 22, Vrijdag 23 Maart Te 7 1/2 u. rozenkrans. - Te 7 1/2 u. ser moen. - Te8 u. gebed en stilzwijgen. - Te 8 1/4 u. zegen met 't Allerheiligste. Zondag 25 Maart Te 7 1/2 u. mis met zang aanspraak na het Evangelie algemeene Communie na de onderrichting na de mis Te Deum. Alle man op post De kalsijde langs de Kruisstrate en den Posthoorn bevindt weer in eenen erbarmelijken toestand diepe putten en uitstekende steenen maken er het verkeer onmogelijk. De voorlanden, daar, en langs den Sterrehoek naar Vlamertinghe, vormen op hunne beurt ware moe rassen, en tusschen die rampzalige kalsijden en die grondelooze zijlagen bestaan er diepe groeven. Deze vuile goten zijn goed voorzien van zwarte oor, zeer rijk aan schadelijke kiemen. Wee de voetgangers die langs daar voorbij trekken zij worden van top tot teen besmeurd met walgelijk modder. Ook zijn de kruissingen voor autos en voor alle gerij zeer moeilijk en gevaarlijk. In tegenctelling met de algemeene denkwijze is het niet aan de Stad maar wel aan den Staat den noo- digen herstel te doen. Men zegt zelfs dat een misverstaan tusschen de stad en de bevoegde diensten van den staat de oorzaak is dat dezen nood- lottigen toestand blijft voortduren. Misschien is dit misverstaan maar al te wel verstaan... 't en kost geen geld aan M inheer den Staat. Men noemt dat zijn plan trekken Maar wat pijnljken indruk moet het maken bij onze zoo talrijke vreemde bezoekers, tien jaren na den oorlog aan de poorten van de stad nog die gevaarlijke en ongezonde modderpot len te vinden Arme Yper, vele beloften en weinig daden YPERLING. Op q dezer gaf de B F. Uhare vijfde vertooning. Zooals naar gewoonte was de bijval groot. Het programma was met smaak aan eengeschakeld en zeer leerrijk. Het leven van de Eskimo's uit Siberie, de houtnijverheid in Letland, de petro- leumverhandeling in Mexico, het herstel len van eenen onderzeeschen kabel, de monsters der zeeën werden ons beurtelings geschouwd. De kunstige filmen wisten op aangename wijze eenieders aandacht te boeien. Maar vooral ging de bijval tot de filmen die handelden over het leven en de zeden van de Afrikaansche springmuis, de snuit- beer uit Brazilia en den egel die men in Italië aantreft. Verders was de film over het vervaardigen van beweegbareteekenin- gen uiterst aantrekkelijk. Wie kon ooit beseffen het fantastiek werk dat een film van beweegbare tcekeningen van enkele minuten vergt en de moeielijkheid om alles op keurige wijze aaneen te zetten 't zijn ongetwijfeld groote en goede kunstenaars maar vooral menschen met veel geduld en zonder zenuwen. De zesde vertooning ging Woensdag laatst door. Wij kregen te zien een film over den vaart van Trent en zijne sluizen, over onze belforten, over de geschiedenis van het petroleum, een beerenjacht in 't eiland Kodia'-', het leven der inboorlingen van Centrum-Afrika en vooral over het vrucht baar maken van eene woestijn in de Coloradostreek. Het programma was goed ineengezet en genoot eenieders bijval. De volgende vertooningen zullen op 21 en 3o Maart plaats grijnen. De triduum in St Pieterskerk werd plech tig gevierd en overtalrijk bijgewoond. Op alle drie de dagen stroomde het volk naar de kerk om den lieven Heilige te vereeren en om het opwekkend en geestdriftig woord van Pater Tillo te aanhooren. De triduum heeft weer eens getuigenis gegeven van den diepen godsdienstzin der Yper lingen. Aanstande week volledig verslag. Van goeden oorsprong vernemen wij dat er eene nieuwe weverij binnen 't kort te Yper zal tot stand komen. De stichters van de «Ypersche Weverij» die de legende van te Yper kan er geene nijverheid bloeien zijn niet vreemd aan die nieuwe instelling. Met genoegen vernemen wij dat het hooger Bestuur besloten heeft filters in het nieuw waterkasteel te Zillebeke te doen plaatsen. Binnen kort zal dit toelaten, zooals het waterkasteel te Dickebusch, goed drink baar water te leveren. Een bijzonder pluimpje voor ons Sche pencollege. Platteeuw Cyriel van Yper loopt eene veroordeeling op van 10 gulden. Devoghelaere Rachel afkomstig van Gent voor slagen 20 fr. boet, voor beleediging 10 fr. boet voorwaardelijk voor 1 jaar. De zaak ten laste van Depreter Marie, echtgenoote Winne van Pas- schendaele en Pype Heet. van Yper, voor spelen zonder toelating wordt tot 29 Maart verschoven. Verslype Marie van Staden voor afleggen van valsche getuigenis in burgerlijke zaak wordt vrijgesproken. De aanstelling van burgerlijke partij wordt onontvankelijk verklaard. Reymers Remi van Ojst-Nieuw- kerke die Verstraeten van Boesinghe op het koersplein van Oost-Nieuw- kerke, ongeval had toegebracht krijgt 5o fr. of i5 dagen. Moet daarenboven 6000 fr. aan de burgerlijke partij beta len en wordt verder tot de kosten verwezen. De Wachter Elisa en Grymon- prez Maria, twee echte haantjes van Boesinghe, staan te recht de eerste voor eerroof, de tweede voor beleedi ging. De Wachter Eiisa 26 fr. boete of 8 dagen, Grymonprez Maria 10 fr. of 2 dagen. Desodt Laura van Langemarck voor laster veroordeeld tot 26 fr. boet of 8 dagen, moet 5o fr. aan de burger lijke partij betalen en wordt tot de kosten verwezen. L°sage Achiel van Moorslede voor jachtmisdrijf krijgt 5o fr. boet of i5 dagen.De burgerlijke partij bekomt de gevraagde frank. Het BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen, is een abonnement vragen in de post op Ouderling gedood. Een auto geleid door Samijn Joseph voerder der Garage Catteau heeft zekeren Auguste De- raedt, 70 jaar oud, verrast en omverge worpen. Het slachtoffer naar het gasthuis overgebracht, is ten gevolge der opgeloo- pen verwondingen bezweken. Kinderlijkje ontdekt. Langs de boorden der Leie werd een kinderlijkje van het vrouwelijke geslacht gevonden. Het was reeds in gevorderden staat van ont binding en werd mogelijks door eenen hond of een ander dier blootgelegd. De politie heeft een onderzoek ingesteld en de akelige vondst naar het stedelijk kerkhof doen overbrengen. Huis ingestort. Een in opbouw zijnde huis is in de Kortrijkstraat met ge weld ingestort. Alles bepaalt zich geWc- kiglijk bij stoffelijke schade. Het ongeluk had verschrikkelijke gevolgen kunnen heb ben gezien bet druk verkeer in deze straat op dat oogenblik. De aanpalende woning dreigde ook te begeven Bixschote, Boesinghe, Elverdinghe, Langemarck, Poelcapelle en Woesten. 1. Koeien en Vaarzen voorgesteld om ingeschreven te worden in het stamboek van het Provinciaal Ver bond der Veekweeksyndikaten voor de zes bovengemelde gemeenten. 2. Keuring der stieren voor Bix schote, Boesinghe,Elverdinghe en Woes ten. a) Stieren zonder tanden. b) Stieren met 1 of 2 tanden. c) Stieren met 3 tanden en meer. 3. Prijskamp der stieren voor Bix schote, Boesinghe, Elverdinghe, Lange marck, Poelcapelle en Woesten. a) Stieren zonder tanden van vol wassenheid ie pr. 100 fr. en zilveren eeremetaal. 2e pr. 75 fr. en bronzen 3e pr. 5o fr. en 4e pr. 5o fr. en 4 accessietten. b) Stieren met een of twee tanden van volwassenheid, ie pr. 100 fr. en zilveren eeremetaal. 2e pr. 75 fr. en bronzen 3e pr. 5o fr. en 4e pr, 5o fr. en 4 accessieten. c) Stieren met ten minste drietan den van volwassenheid, ie pr. i5o fr. en zilveren eeremetaal. 2e pr. 100 fr. en bronzen 3e pr. 75 fr. en 4e pr. 75 fr. en 4- Prijskamp voor melkkoeien voor de zes bovengemelde gemeenten. ie pr. 100 fr. en zilveren eert metaal. 2e pr. 75 fr. en bronzen 3e pr. 5o fr. en 4e pr. 3o fr. en 5e pr. 5o fr. en 6e pr. 5o fr. en

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2