voer zal loonen mat tiei nan. Harmonie ypriana. Crédit Anversois DE ELECTRIFiC&TIE Bond der Kroostrijke Gezinnen. Dixmudestraat, 18, YPER Allo Bank- en Beurs ver handelingen. WINTERFEEST f^et Vpeps^he Öol^ M. Houtart ontvangt een katholieke landbouwafvaardiging Hef Muziek der Gidsen naar Amerika. Nieuwe petrolboot. CHRISTEN VOLKSHUIS Maandag YPER Maandag 26 Februari komt de aiomberoemde 26 Februari Cl /lOfinfjO a's pr°ef van bekwaamheid zal namjcjciags 5 uur, 11 iimihi 111 11 invanaf het s'adhuis, de ge dachten lezen van een Commissie van controle, welwillend gevormd door eenige HH.Autoriteiten en Kotabelen der stad. De strafste Telepaath-gedachtenlezer. ■ai ZIE GROOTE AFFICHEN macht is dien apostel voor 't goede steu nen in zijn reuzenwerk voor de schippers, hunne gezinnen en kinderen. De .Maandag avond wist Pater Tiilo op zoo aangename wijze ons de Heilige man voor te stellen als de priester die zielen wint voor Onze Lieve Heer, niet door zijn groot verstand, noch door zijne buitenge wone talenten, maar door zijne engelach tige goedheid. Heilige Jean Marie, gij waart dealtijd vroolijke goedhertige,wiens i inwendig geluk en vrede op uw wezen straalde en al uwe omstaanders zoo sterk beinvloede dat niemand l' weerstaan kon Midden de ont/eggelijke toeloop van menschen die naar Ars kwamen, midden 't geweld van al die duizenden, wist de H. Vianney altijd zijne rechtzinnige nede righeid te bewaren, 'k Ben anders niets of een werktuig in 's Heerens handen en ware er op aarde een priester gevonden geweest di.e nog min bedeeld was dan ik dan had O. L. Heer niet mij maar deze uitverkoren om aan de hoogmoedige we reld de les der groote waarheden te spellen. Alle menschen, omdat zij zijn evennaas te waren, had hij lief, maar eene voor liefde voor de armen, voor d'ongelukki- gen kwam gedurig in zijne handelwijze door. Hij zag in hem Gods' beeld en hij wist zoowel dat zijn Meester geleerd had: n Al wat gij aan de minste der mijnen zult doen, dat zuit g'aan Mij zei ven gedaan hebben Zijn leven was een leven van gebed, was een leven van groote boetveer- digheid en zijn doodgemarteld lichaam bood hij aan de goddelijke rechtvcerdig- heid aan, om ov ervloedige gratiën te be komen voor de bekeering der zondaars en God alleen weet hoeveel duizende en duizende te Ars hebben teruggevonden de vrede des herten en den terugkeer naar den Goeden Herder. hoeveel dui/ende buiten Ars niet getroffen werden door Gods genade uit den Hemel neerdalende op de smeekbede van dien grooten boete ling en hoeveel nu nog in 't werk dat de Heilige voortzet... uit alle landen tot in keer komen door dien grooten vriend van God. Den Dinsdag avond, sprak ons Pater Tillo met de w oorden van den Heilige Jean Marie zelf. 't Is heel zeker het tref fendste sermoen dat veel menschen ooit in hun leven zullen gehoord hebben... op recht wij dachten te Ars zelf te zijn en die eenvoudige uiteenzetting te hooren van de Heilige Pastoor over 't Eucharistisch leven. M'ieis de Priester Gods, demensch bek'eedmet die hemelsche waardigheid... de mensch die handelt en spreekt en leeft als een andea christer Hij is het die Jesus dagelijks op de wereld brengt door 't Hei lig Misoffer en zoo komt Jesus wonen te midden van onsen rust in zijn taberna kel op ons wachtende om ons toe te spreken, onze gebeden te aanhooren en balsem van geluk en rede in onze zieke zielen te sterten altijd is Jesus sprekelijk en van zoovelen is Ilij verlaten. Komt Jesus bezoeken en komt Hem in d'IIeilige Communie, het voedsel uwer zieltjes, ont vangen. Ons lichaam hunkertnaar't dage lijks brood en onze zielen ook hebben Jesus broodnoodig. En den Woensdag avond, wist Pater Tillo nu als volkspredikant onze aandacht ons herte aan zijne woorden te knoopen want hij toonde ons aan hoe de Heilige Pastoor grooten invloed kreeg en op zijne parochianen en op allen die tot hem kwa men. Hij liet ons meeleven, het leven van armoe, het leven van boete, het leven van gebed en het leven van goedheid van den Heiligen Man. Zijne dagorde was: niets voor hem, maar alles voor de ande ren. 't Werk van zijn Heilig apostolaat dat in korte jaren van Ars miek De Heilige parochie, waar God alleen en bovenal werd bemind en aanbeden. Van den eenvoudigsten landman, van den ruw sten w erker had hij vurige christe nen gemaakt die in een koor van dankbare liefde voor eeuwig zullen bezingen het goed dat Pastoor Vianney hen heeft ge daan. Pater Tillo schetste ons hoedat de Heilige man bewust was van zijne groote verantwoordelijkheiden sloot daar mee de bijzonder w'elgelukte reeks sermoe nen... Zijn wij, elk in zijn stad, bewust van onze verantwoordelijkheid Hoe zul len M IJ voor Gods rechterstoel verschij nen en rekenschap aan God knnnen geven God, en God alleen w eze onze eerste en eenige bekommernis, al het overige zijn bijzaken... dat is de richtsnoer van een kristen leven. De Plechtigheden in de Kerk werden gesloten door 't zingen van den Te Deum en op Donderdag 15 Maart gaf Pater Tillo in de feestzaal van 't Christen Volks huis eene belangwekkende voordracht met lichtbeelden over't leven van den Heiligen Jean Marie Viannev. Pastoor van Ars. 5« HANDELSFOOR MET Koloniale Landbouwtentoonstelling. De vergadering der tentoonstellers op Zondag laatstleden iukte buitengewoon w el Al de deelnemers op een of tw ee uit zonderingen na waren tegenwoordig. Het bezoek der lokalen en de verdeeling der plaatsen liep goed van stapel tot voldoe ning van allen. Zoowel tentoonstellers als leden van het bestuur. Wie den toer mede maakte, heeft kun nen beseffen hoe belangrijk de foor zal zijn. Geheel de beroepschool bezet als gewoonte, bijna geheel de beneden zalen der Middelbare school, een groote tent op de Groote Markt en dan meer als honderd prachtige uitstallingen der winkels, 't zal iets zijn dat in Yper nog nooit te zien was... en in vele Yper's daarbij Het bestuur denkt dat het overbodig is te herhalen wat van eersten af besloten werd en ieder jaar bij de eerste vergade ring herinnerd wordt. Het princiep der foor is: VOOR YPER. Alle politieke, alle taal kwestien zijn totaal uitgesloten en ook alle handels concur rentie van aard om andere deelnemers te kwetsten in hun bedrijf of hunne faam. De totale verzekerde som, verbeeldende de weerde der tentoongestelde voorwer pen, stijgt dit jaar tot nabij het millioen. 't Is zeggen, hoe groot het getal deelne mers is en welk belang zij hechten aan het vertoonen hunner koopwaren. Zooals ieder jaar zullen de besturen van al de scholen van het arrondissement Yper, deze week eene uitnoodiging tot kosteloos bezoek ontvangen. Dit bezoek zal plaats hebben op Vrijdag 6 April van 9 tot i2 en van )3 tot 18 uren. Eene groote aantrekkelijkheid ervan zal zijn de leerlingen der beroepschool in hunne werkzaamheid te zien. De schoolhoofden die bij vergetenheid geene uitnoodiging zouden ontvangen hebben worden verzocht dit tegenwoordig advies als uitnoodiging te aanschouwen. De lokalen der Ml dde [.bare scholen zullen ter beschikking der tentoonstellers zijn te beginnen met Maandag 2 April. De lokalen der beroepschool zullen beschikbaar zijn op Dinsdag 3 April van af 7 ure 3o tot 12 uren en van i3 uren tot 19 uren. Dc tentoonstellers zullen dus ruim schoots tijd hebben om iets prachtigs voor te bereiden. De officieele opening der foor zal plaats grijpen op Donderdag 5 April te i5 uren De ingangskaart zal kosten 1 fr. 5o en recht geven tot het bezoek van al de loka len. De kaarten zullen afgeleverd worden aan de winketten der beroepschool en der Middelbare school. Waar ook de bezoe kers zich eerst wenden, de afgeleverde ticket geeft recht tot de intrede in het tweede lokaal. Daarom zullen de bezoekers verzocht worden goed zorg te dragen voor hunne tickets, want afgeleverd in het eerste lokaal door hen bezocht, worden zij afgenomen aan den ingang van het tweede. Er zullen persoonlijke kaarten zijn gel dig voor geheel den duur der foor aan den prijs van vijf franken. Er zullen familie- kaarten zijn, geldig voor geheel den duur der foor, aan den prijs van tien franken. (Personen wonende onder hetzelfde dak). De handelaars en Nijveraars kunnen tot het einde der maand Maart kooperskaar- ten bestellen aan den prijs van 1 fr. 50 (zich te wenden bij M. Edgard Cardinael, 19, Rysselstraat). Eene algemeene feestvergadering heeft plaats Zondag 25 dezer, om 3 uur, in het Christen Volkshuis, St Jacobstraat. Al de leden worden dringend uitgenoodigd. Als spreker zal optreden H. Jos. Van- denberghe, bestendig afgevaardigde te te Roeselaere, en de vergadering zal op geluisterd worden met zang en tooneel. Tot slot een tombola voor de aanwezige werkende leden. Onze bond gaat goed vooruit, mochten weldra al de talrijke families van gansch Yper aangesloten zijn. Onthoudt het goed: het is enkel door de macht der vereeniging dat er iets kan bekomen worden ■inN.V. aammmmm Dinsdag avond om 8 uur zeer stipt, geeft de Harmonie Y priana haar tweede en laatste M'interconcert, Zaal Oud Yper, Statieplaats M. Van Eegroo heeft geen moeite ge paard om wederom prachtige en moeilijke stukken te duen studee' en De Harmonie zal uitvoeren de Ouverture van Rosamunde door Schubert, M'erther van Massenet en van onzen belgischen toon dichter Doorheen de werken van Peter Benoit. M^'Je VAN DAMME, de kunstzangeres, zal ons laten hooren 11 Danses Bohémiennes door Dvörak a Quand ma mère m'apprenait b Mon chant d'amour résoDne 2) Loreley door Liszt 3i Lentelust van Paul Lebrun. Mr G. PIESSEN, welgekende ténor leger, die grooten bijval genoot ver leden iaar, Zal ons geven 1) Aan de afwezige rum Ed. Blaes 2 Het Oude Kerkje van L. Duvosel 3) Ay Ay Ay van Osman Perez (Spaansch Lied Mr J. DEMULDER, baryton, die vroe ger ook bij ons zoo groot svcces be haalde, zal ons vergasten met 1 Vlaanderen, door Veremans 2) Le Bal Masqué van Verdi 3) Prologue de Paillasse door Leon Cavallo. Baryton en Ténor zullen zich daarmede niet vergenoegen, daar zij ons nog zullen zingen La Favorite, duo door Donizetti Silence, duo door Campana Chantez Noël, duo door Gounod. En 't en is niet al. Mcllc Yandamme. te samen met de Hee- ren Demulder en Piessen zullen de trio geven Kerstnacht door Léo Vander- haegen Volledig en schoon programma dat, zonder twijfel, eenieder zal voldoening geven De Eereleden die hunne uitnoodiging niet zouden ontvangen hebben, worden vriendelijk verzocht zich te wenden tot de Voorzitter, Aimé Gruwez Zondag laatst gaven de Jonkheden van den St Maartenskring hun jaarlijksch winterfeest). De groote zaal zat gestampt vol. Vele overheden zoowels Geestelijke als Wereld lijke, vereerden het feest met hunne tegen woordigheid. Zeggen wij maar rechtuit dat het een van de schoonste feesten is geweest die wij hebben bijgewoond. Een prachtig orkest onder de kundige leiding van M. Versailles, vervroolijkte de tusschenpoozen. De nagel van St .lansberg was effenaan kunstig opgevoerd. De dappere Martin toont dat hij nog gebleven is wat hij was over 25 jaar, de 2 Engelschen met Vader Van Elde en de jonge lieveling van Leentje mieken een schoon geheel. De revue op Vastenavond door de Jonge Congreganisten gemaakt heeft niet weinig doen lachen. De marktkramers en maskers waren er goed voor, onzen pa pierplakker, den baas uit de vliegende Dame, de Yperscbe garde en het jongske van het scheepje waren goed in hunne rol maar den ouden Congreganist met zijn kapuchon en pander en dan den altijd jongen te laat komen. Ja de jongheden hebben er een handje van om poetsen te bakken, maar ook om hertelijk te lachen. Dan kwam volgens oude geplogenheid onzen Yperschen kunstzanger, den lieve ling van het publiek (en bijzonderlijk van de damen) M. Joseph Duflou met een piekfijn kluchtlied afgezakt. Floutje en veroudert niet zegde een oud vrouwtje in de zaal en dat was het alge meen gevoelen ook. M. den Bestuurder Eerw. Heer Roose gaf ons een korte aanspraak zooals Hij alleen het kan. De toejuichingen en zijn welgevulde beurs waren het beste bewijs dat Hij met zijn schoon werk hier graag gezien is. Dan hadden wij een koddig blijspel «Waar is de Burgemeester!» De prins van papa Plum was een pijkchieke jongen, hé met zijn krullekens zijn Alfonso stond hem goed ter zij. Wat nu de ge meenteraad met zijn Schepen aanging, ten zagen er ook geen drie geklopte uit. De photograaf en den Baas uit de herberg waren prachtig op de planken, geheel den état major van de tentoonstelling deed hertelijk lachen, een bijzonder pluimpje voor de hoogleeraar met zijn prachtig discours. Maar den trio van Burgemeester, neef en knecht was onbetaalbaar bijzonder als de Burgemeester in de koffer wilde kruipen, en als ze daar alle drie op dien kofter zaten t Was een genoegenlijken en deugd- doenden avond. M ij willen ons verslag niet sluiten zonder een welverdienden dank toe te sturen bijzonder aan M. de Greffier en zoon die zich zoo hebben ge offerd om zoo iets schoons tot stand te brengen. Ook een woordje aan den Heer Roose en zoo hij weldra Pastoor wordt komen wij in zijn parochie ook zoo een feestegeven. Een Congreganist. DER BERGSTREEK Zaterdag laatst, 17 dezer, was te Yper eene vergaderingbijeengeroepen om deze zaak te bespreken. Dr Brutsaert, Katholieke Volksver tegenwoordiger, opende de vergade ring om 11 uur stipt in het «Hotel Continental Hij hadslechtsnet ontwerp den dag te voor ontvangen en bekende rond weg dat het hem geen goeden indruk gemaakt had. Benevens al de 17 ge meenten der bergstreek waren ook in het voorloopig ontwerp begrepen de gemeenten Gheluwe, Gheluvelt, Be- celaere, Boesinghe, Zillebeke, Brie- len, Stjan. Om al die gemeenten te bedienen zou het hoogspanningsnet 70 kilometers bedragen en kosten 4 5oo.ooo fr. het laagspanningsnet zou kosten, als men een derde aftrekt, 'c zij het bedrag van detusschenkomst der provincie 1 niillioen de posten 75o.ooo fr. zoodat al de gemsenten te zamen een last zouden moeien af dragen van 4.500.00 -f- 1.000.000 -f- 75o o'o 6.25o.ooo fr. Deze som ontleend aan het gemeen' tekrediet aan 6,5o voor een termijn van 60 jaar voor intrest en delging, zou aan de gemeenten kosten fr 422.000. Welke zouden nu de ontvangsten zijn der gemeenten. De VergunninRshoudster Société Géné ale de Distribution Electrique stelde voor 1) 40.000 fr. te ug te geven op de 5o.ooofr., jaarlijks door de Provincie als tegemoetkoming geschonken. 2) 25 op de verlichting, die vol gens de voorgestelde formuul a-f- K P3,o5 per kilowatt uur, zou kosten. En ge-ekend op de helft van de totale verbruiking aan iokilow. 'sjaars per inwoner zou bedragen 000 2 175.oco aan 3,o5 533.000 fr. Een vierde daarvan of 25 bedraagt Ir. 134 000. 3)6% op de drijfkracht, 't zij op 175.000 kw. gerekend aan t,52 de kilow. op 267.000 een opbrengst van 16.000 fr. Alles samengerekend zouden de ge meenten terugontvangen 40.oco 134.000 16.000 190 000 Ir. Als men nu die igo.ooo fr. aftrekt van de vermoedelijke onkosten of 422 000, blijft er een verschil van 232.000 fr.,ofin ronde cijfe s 10.000 fr. per gemeente af te dragen dat in de veronderstelling die voor de eerste iaren ten minste overdreven is dat i 'der inwoner to kilowatt barnkracht verbruikte. Dr Brutsaert uitte de meening dat dien last te zwaar was voor de ge meenten en dat, indien geen b -tere oplossing kon gevonden worden het verstandigs", ware aan het ontwerp te verzaken. Aan vermindering van prijs (3,o5 fr. voor verlichting en 1,52 fr. voor drijf kracht) was er niet te denken, dewijl de maatschaj: pij op verlichting 25 of 75 cent., teruggeeft, 't geen den prijs brengt op 2,3o fr., die niet als overdreven mag aanzien worden, voor eene streek die zeer uitgestrekt was, weinig bevolkt was en zonder nijver heidsgestichten. Hij haalde aan dat men te Brussel de verlichting betaalt aan 2,20 fr., te Gent aan 2,75 fr. Na deze eerlijke zakelijke uiteen zetting van den toestand, die alles be halve verkwikkelijk was, zocht de ver gadering naar eene andere oplosing. En een van de Heeren Ingenieurs der Maatschappij, eens met Dr Brut saert dat het voorgedragen ontwerp onuitvoerbaar was, droeg het volgen de voorstel voor. Laat ons, zei hij, de gemeenten splitsen in twee groepen deze die eigentlijk aan de bergstreek tcebe- hooren en de andere. Met deze, t.t.z. Gheluwe, Gheluvelt, Becelaere, Zille beke, Brielen Boesinghe, St Jan, zul len wij trachten rechtstreek sin onder handeling te komen, zooals wij het gedaan hebben met Zonr.ebeke, Vla- mertinghé, Elverdinghe en andere. Voor de gemeenten van de berg streek, waar het hoogspanningsnet nu slechts 52 kilometers zou bedragen zou de gezamentlijke lastsiechis ruim 100.000 fr. bedragen of 6-7000 fr. per gemeente. No eenige tegenstribbeling v2n de alzoo afgescheepte gemeenten, werd besloten met hen afzonderlijk te on derhandelen binnen drie weken tijds, en de andere gemeenten bijeen te roe pen binnen een maand om een tus- schengemeentelijk verl ond te stichten. Zoo ver staan de zaken De verga dering scheen bereid alle noodige opofferingen te doen omdat iedereen overtuigd is dat, indien wij de electri- cileit willen brengen op de hoeve de eerste en onvermijdelijke stap is van ze te brengen naar den kom der ge meenten. Het BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen, is een abonnement vragen in de post op De afvaardiging van de landbouw groepeeringen van Kamer en Senaat, bestaande uit de heeren Euzette,Mer- get, BRUTSAERT en MULLIE, deze twee laatste, Katholieke Volksvertegenwoordi ger en Senator van ons Arrondissement, is Woensdag II. door den heer Minis ter van Financien ontvangen geweest. Gedurende de zitting, die ruim een uur geduurd heeft, werden verschil lende zienwijzen voorgelegd waaruit blijkt dat al de taksen op den uitvoer van de landbouwproducten met 1 Ja nuari 1929 zullen afgeschaft zijn. De onmiddellijke vermindering van sommige taksen zal aanschouwd wor den om den zorgwekkenden toestand te verhelpen van zekere landbouw- winstberekeningen, namentlijk de boter, de eieren, de tarwe, 'de aard appelen en de hop. Het bedrag dezer taksen zal met 5o t. h verminderd worden. Voor wat dc chicoreepelen betreft die met ccn recht op den uitvoer van 17 fr. aangeslagen waren, alzoo het gewoon percent van 2 fr overtreffen de, zal die taks waarschijnlijk afge schaft worden. Voo" wat het inkomrecht op de ha ver aangaat, zijn er ook wijzigings maatregelen voorgelegd. Het Muziek der Gidsen onder de leiding van Luitenant A Prevost zal eerlang irn schepen om eene reeks concerten te geven in de Vereenigde Staten. Z. M. de Koning heeft zijne booge bescherming eraan toe gezegd. Nog nooit werd zulke belangrijke groep verzocht op eene rondreis in Ame rika. Het gaat om eene ophefmakende betooging der Belgische muziekkunst in de Vereenigde Staten. De President Francqui de ie petrol boot onder Belgisch paviljoen varend, heeft de haven van Pene verlaten in be stemming van Batoum. Daar zullen de vergaarbakken met petrol gevuld worden. Het schip is 144 m. lang, 16 breed met eenen diepgang van 6 voet. De bemanning bestaat uit 3a hoofden. onovertroffen telepaatheur - fascinateur WINANDO met zijn alles overtreffend wondervol programma.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2