Dan bier en eibers. LL„ SCHRIJFM ACHIEN EN HOTEL CONTINENTAL Ferdinand Waterbley-Riem Rechterlijke Kroniek DE NIEUWE AUTOS Nuchtere Beschouwingen Yper. iTelo gestolenAan het huis van M. Bonte, de Stuersstraat alhier, werd een damesvelo gestolen, terwijl de eigenaarster aankoopen deed in den ju weelwinkel. De dader is tot nu toe niet gekend, doch het onderzoek duurt voort. BOESINGHE Keuring der Stieren. Prijskamp der Stieren. Prijskamp voor melkkoeien. Oostvleteren. Geweldige brand. - Over eenige dagen ontstond er brand op de hoeve behoorende aan M. Decoene en bewoond door Riem Justin. Drie koeien werden verkoold, de andere deerlijk verbrand. Eene groote hoeveel heid meststoffen en al het groot alaam kwamen in de vlammen om. De pompiers ter plaats gekomen konden nog enkel het vuur afweren van de woning. De stoffe lijke schade is groot. Er bestaat verzeke ring. Westouter, Ongeval. Twee muilezels der We Savaete zijn in het terug- keeren van het akkerwerk in eenen gracht gerocht, Met veel moeite kon men de die ren eruithelpen het eene werd eenen poot gebroken. Poperinghe. De knecht van de We Lelieur, de genaamde Quagebeur Ach. reed met een zware vracht meststof fen naar Vlamertingbe. Onderweg alwillen van het voertuig springen gleed hij uit en viel vóór de wielen. Vóór- en achterwiel reden hem over de borst. De ongelukkige werd in eene hoeve binnengedragen en door een bijgeroepen geneesheer verzorgd; een priester diende hem de H. Olie toe. Vervolgens werd het slachtoffer, dat on Ier meer verscheidene ribben ingeduwd was per auto naar huis gevoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. Meenen. Aanhouding. De daglooner V. Deineulenaere wonende Yperstraat werd onder betichting van in breuk op een uitdrijvingsbevel door de gendarmen aangehouden. Wacreghem. Werkongeval. In de fabriek Transvaal is de echtge- noote Delantsheere die werkzaam was dichtbij een rolmachien in werking door de tandwielen gevat en medegesleurd. Op het hulpgeroep der werkgezellen werd de machien stilgelegd. De ongelukkige was den arm op twee plaatsen gebroken en de hand vermorzeld. Zij werd door den dienst van het Roode Kruis naar eene kliniek in Gent overgebracht. Kortrijk. Belangrijke diefstal. Bij den goudsmid Alfons Yereecke, wonende groote markt te Kortrijk, werden een veertigtal gouden horiogiekettingen en ze« ringen van groote weerde uit zijne Wevelghem. Kind versmoord. Het kind der echtgenooten Bevis, drie jaar oud, werd dagelijks aan de zorgen toevertrouwd van zijnen grootvader, Beyls Alois, terwijl de ouders naar de fabriek gaan om te werken. Over eenige dagen had het zoontje in den hof het deksel van eenen waterput afgeschoven en was erin gevallen en verdronken. Onbeschrijflijk was de droefheids der ouders toen zij hij hunne thuiskomst het pijnlijke nieuws vernamen. Brugge. De kommissie voor het Stedenschoon heeft zich aangesloten bij het gevoelen van het middenkomiteit om het standbeeld van Guido Gezelle op te richten in de wijk der KruispooV. Het standbeeld zal verrijzen in de nabijheid van zijn geboortehuis. Aannemer WERVIK. Over bonjour en bonsoir Br iele n. Met groot genoegen vernam men op 't einde der voorgaande week de blijde geboorte van een lief zoontje, bij Mijnheer en Mevrouw Ernest Iweins d'Eeckhoutte. Zondag laatst onder het vreugdig geluid der klokken wierd het kindje gedoopt onder den naam van Henry, ter herinnering aan zijnen geach- ten grootvader, Mijnheer Henri Iweins d'Eeckhoutte, zoo gunstig gekend te Yper en omstreken. Wij bieden aan M Ernest en aan zijne weledele gemalin onze beste en innigste gelukwenschen aan. Proven. Rouwbericht. Burgerstand van De nieuwe samenstelling van de Werkrechtersraden Het Zomeruur. HORLOGEN JUWEELEN Boterstraal, 6, YPER Standbeeld van E. H. Lemire. G. DERYCKE, 18, Poperinghestraat, 18. YPER. - Tel. 250. R00D-KRUIS VAN BELGIE Ev. BAEÏE-TONNON Koud Buffet Buffet froid modellen 1S28, 11 HP, Garage Devos Dewanckel, ZIELEMISSEN Men vraagt Beheer der .Domeinen Maandag 26 Maart 1928 Uitslag van de Keuring der stieren en van den Prijskamp voor stieren en melkkoeien gehouden op Woensdag 21 Maart 1928. .4 Stieren zonder tanden van volwassenheid. Voorgesteld 34. Geweigerd 14. Aanveerd 20. B. Stieren met i of 2 tanden van volwassenheid Voorgesteld 7, Geweigerd 1, Aanveerd 6. C. - Stieren met 3 tanden en meer. Voorgesteld 4, Aanveerd 4 AStieren zonder tanden van volwassenheid. Mededingers 18. 1. 100 fr. en zilv. med.. Kind. Lampaerl, Elv 2. 75 fr. en bron. Becuwe Cyr Boesin. 3. 50 fr en Hoorelbeke HAVotst, 4 50 fr. en Vercaigne, L. Bixsch 5. 50 fr. en HeughebaertC .Boes. 6. 50 fr. en Caulier E.. Boesinghe 1' accessiet aan S'ubbe Henri, Elverdinghe 2e 3l' HoorelbekeHenri, Woesten 4' Boussery Emiel, Boesinghe 5' Kind. Tommilin, Bixtchote 6' Veryser Cyri-1, B. Stieren met J en 2 tanden van volwassenheid. Mededingers 5. 1100 fr. en zilv. med., Demuys C-, Elverdin. 2. 75 fr. en bron. Plouvier A., Boesing. 3. 50fr.en Deraedt E, Elverdin. 1 accessiet aan Van Eecke Th.. Boesinghe 2' Vanneste Prosp.. C, Slieren met 3 en meer tanden. Mededingers 3. 1. 150 fr. en zilv. med., Stubbe H., Elverdin. 2.100 fr. ea bron. Vernlancke K,, Boes. 3. 75 fr. en Vandenberg^e Cam., [Boesinghe. Mededingsters 4. 3' premie 50 fr. en bron. med Coulier Eug. [Boesinghe 4' premie 50 fr. en bron. med., id. Maandag avond rond 10 1/2 u. wer den twee personen gevonden te midden eenen bloedplas en wat verder eenen moto. Het werd vastgesteld dat het de genees heer Desmet was van Iseghem en Germain Ghekiere insgelijks van Iseghem. Een bijgeroepen geneesheer diende hun de eerste zorgen toe en deed ze naar de kli niek St Joris overbrengen. De slachtoffers konden niet ondervraagd worden en de oorzaak van het ongeluk is nog niet vast gesteld. De toestand van heiden is immer zeer erg uitstalling gestolen. Tot nu toe kan men zich niet goed uitleggen hoe de diefstal gebeurde. Een nauwkeurig onderzoek is door de politie ingesteld. Aangevallen. Zekere Cyr. Yan- derplancke kwam pervelo van Wevelghem naar Kortrijk terug toen hi onverhoeds aangevallen werd door eenen kerel die hem twee messteken toebracht en hem zijn rijwiel ontstool. Het slachtotfer wordt in het gasthuis te Kortrijk verzorgd. De dader is gekend. van Openbare'en private werken Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. Wanneer de Wervikaan afscheid neemt 's avonds van eene kennis, dan zegt hij gewoonlijk «Bonsoir, tot morgen», en als hij 's morgens eenen vriend tegen komt, zal hij hem altijd aanspreken op volgende manier Bonjour, hoe gaat het V Deze uitdrukkingen maken, om zoo te zeggen, deel uit van het Werviksch ka rakter. Sedert hoelang de fransche woorden «bonjour» en «bonsoir» burgerrecht verworven hebben in de zoe'.e taal te Wertik gebezigd, zal ik niet kenbaar maken, om de goede redens dat ik het zelf niet weet, doch ik ben overtuigd dat dit altijl alzoo is geweest en dat de Wer- vikanen van vóór 100 jaren, van vóór 200 jaren ook malkander aanspraken met eenen bonjour of te wel eenen bon soir vorenop. Sinds een tij leken van hier, hoort men nu en dan, doch 't is eerder zeldzaam, sommige inwoners die hunne me teburgers alhier, in zuiver nederlandsch goeden avond en goeden dag» wenschei, Eh wel, zonder de minste aarzeling mag men bevestigen dat men in soortgelijk geval te doen heeft met eenen nieuwbakken inge zetene, want de echte Wervikaan, hoe vlaamschgezind en hoe purist gij hem ooit uitdenken moogt, zal het nimmer over zijn herte kunnen krijgen deze, in den Wervikschen aard zoo diep ingewor telde spreekwijze, te veranderen. Hoe het komt dat de Wervikaan boven gemelde beleefdheidsformulen en nog meer andere fransche uitdrukkingen in zijne taal binnengesmokkeld heeft, mag men, mijn dunkens, eenvoudiglijk toewij den aan het feit dat hij Frankrijks buur man is. De franschsprekende inwoner van Wer- vik-Zuid (Frankrijk) om, van zijnen kant daarin niet ten achteren te blijven, gebruikt tal van vlaamsche woorden in zijne loo- pende uitdrukkingen alzoo zal men dik wijls hooren zeggen Attends een beetje en wat weet ik al Wervik-Belgie en Wervik-Frankrijk zijn immers twee zustergemeenten die ge scheiden zijn door de Leie, en die elk tot een verschillend land behooren. De betrekkingen tusschen de twee Wer- vikken zijn altijd zeer nauw en intiem ge weest. Moet de inwoner van Wervik- Belgie zich naar Wervik-Frankrijk bege ven, zoo zegt hij ik ga naar Overleie of ook nog ik ga naar de fransche strate alsof hij Wervik-Zuid voor een voorgeborchte van Wervik-Belgie aan zag... Is het, integendeel, de overleienaar die zaken te vereffenen heeft in Wervik- Belgie, zoo wordt er door hem gezegd ik ga naar stee op deze wijze, de onder geschiktheid van Wervik-Zuid, ootmoedig doende uitschijnen. Verbeeldt u nu eens dat de goedzakkige Overleienaar, die toch zoo geerne naar Wervikstee komt gewandeld, aldaar ont haald worde door zijne belgische vrienden en kennissen met eenen Goeden avond of met eenen Goeden dag 't M'are verfoeielijk en meteen onhoffelijk, niet zoo? JIM. I tou\vl>oi*ic*lit Wij vernemen het afsterven van M. Cloudtte St Odilonberg bij Roer mond (Nederland), schoonvader van onzen sympathieken medeburgerheer Gustaaf Delahaye, katholiek gemeen teraadslid te Yper. Het Ypersche Volk biedt aan Mr en Mevr. Gustaaf Delahaye de verzekering zijner oprechte en kriste- lijke rouwbetuigingen. Het Ypersche Volk neemt deel in de droefheid voor het afsterven van den Heer Aloïs-Henri Delanote, burgemeester der gemeente Proven, die Dinsdag laatst om 10 1 2 uur aldaar begraven is geweest. De overledene Heer Burgemeester was een vrome en voorbeeldige christen. Hij genoot de achting van eenieder die hem kende en zijn afsterven is een groot ver lies voor de gemeente. Wij bieden aan Mevrouw Delanote en kinders, de uitdrukking onzer oprechte en christelijkegevoelen van rouwbetuigingen. YPER, van 15 tol 21 Maart 1928. Geboorten. Valcke Andtea, Slachthuis straat. Andries Maria Tlreresia, Beluiks r - Maertens Jacques, Kauwekijnstraat. Overliilens. - Breyne Eudoxia, 78 j.. z. b., echlg. Courtequisse Arthur, Rijsselstr Vanspranghe Daniel. 8 m.. A. Merghe- lynckslr. Van Eecke Prudence, 73 j z b wed. Croigry Emieb Rijsselstr Van Dyck Albertu«. 2m. Blinde Liedenstr. Carnier Arthur, (il j.,wed. Decadt Sylvie, Bukkerstr. Een Koninklijk Besluit van 10 Maart 1928, bepaalt de samenstelling der Werk rechtersraden waarvan de verkiezing waarschijnlijk den eersten Zondag van Juni zal plaats hebben. De werkrechtersraad van Brugge zal vastgesteld worden als v olgt Kanier voor werklieden Werkende leden Werkgevers 4 W. rknemers 4 Plaatsvervangers Werkgevers 4 Werknemers 4 Kannr voor bedienden Werkende leden Werkgevers 2 Werknemers 2 Plaatsvervangers Werkgevers 2 Werknemers 2. De kamers in de andere arrondissemen ten zullen samengesteld worden volgons de hieronder gegeven cijfers. Kortrijk 4 4 2 2 Moeskroen 3 3 2 2 Oostende 4 4 2 2 Roeselaere 3 3 2 2 Thielt 3 3 2 2 Yper3 3 2 2 Bij internationale overeenkomst is het intreden van het Zomeruur vastgesteld op den derden Zaterdag van April. Dit jaar dus op 2i April. Aangezien op 22 April de algemeene verkiezingen in Frankrijk plaats grijpen, heeft de Fransche Minister aan de regeeringen van België en Neder land gevraagd, dit jaar de intrede van het Zomeruur met eene week te vervroegen, dus op 14 April te brengen. Er is even tueel nog géén officieel besluit genomen. De schoonste keus. De genadigste prijzen. Het Stadsbestuur van Hazebrouck heeft in eene buitengewone vergadering bi slo ten eene inschrijving te openen voor het oprichten van een Standbeeld aan Eerw. HLemire, op een openbare plaats dezer stad. De Raad nam tevens kennis van de talrijke genegenheidsblijken uit Frankrijk en het buitenland toegekomen ter gelegen heid van de dood van hunnen gewezen burgemeester. Dankbetuigingen werden gestuurd aan Mr Poincaré die de regee ring liet vertegenwoordigen bij de teraar debestelling. Eenige verkooper van ADPFI Groote keus het goed gekende merk «\/^i i L.L \an occasiemachienen. Diiplicateurs - Alle benoodigheden Linten, papier, carbone, stencils, inkt, enz. Verwisselingen. - Alle herstelling van gelijk welke machienen. Van 1 tot 8 April zal dees jaar de week van het Rood-Kruis plaats hebben. De omhaling zal ten goede komen aan het Rood-Kruis van Kongo. Chers Julien wordt bij verstek voor diefstal tot i maand gevang en 26 lr. boet of 8 dagen veroordeeld. Derathé Arth., Moitieu Ch. en Cosyn Ch. van Bizet, voor diefstal van ijzer, bekomen elk 1 maand ge vang en 26 fr. boet, voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor de te. De zaak ten laste van Sieuw Gil bert van Komen (aanslag op de zeden) wordt met gesloten deuren behan deld. Sieuw wordt verdeeld tot 2 jaar gevang en verlies van zijne burgerlijke rechten gedurende 5 jaren. Het Open baar Ministerie vroeg en bekwam de onmiddelijke aanhouding van den be tichte. Borra Rob., Claeys R Vanheule O. en Vanassche van Passchendaele die samen het keuntje oppeuzelden door den ie gestolen, krijgen daar voor de ie 3o fr. of 10 dagen voor diefstal, de 3 anderen 26 fr. voor ver heeling, voorwaardelijk voor de ie en de 2e gedurende 3 jaar. Deberg, Gallens en Vanderjeucht van Langemarck staan te recht voor vechtpartij, de ie krijgt 5o fr. boet of i5 dagen, de 2e 26 fr. of 8 dagen, de 3e bekomt vrijspraak, voorwaardel.jk gedurende 5 jaren. Boussemaere Gaston van West- Vleteren en zijne vrouw Vandenbus- sche Agnes van Audenaerde, voor zedenkwetsende feiten in het open baar gepleegd, worden veroordeeld tot 1 maand gevang en 26 fr. boet of 8 dagen, voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor de 2e. Taillieu Polydoor van YVervick voor beschadigingen aan huis krijgt 5o fr. boet of i5 dagen. Vantorre Aug van Wytschaete voor slagen wordt tot 3o fr. boet of 10 dagen veroordeeld, moet daaren boven aan de burgerlijke partij 100 fr. bitalen en de kosten. Missclis Caniiel van Gheluwe loopt de volgende straffen op, voor slagen 3o fr. of 10 dagen, voor bedrei ging 3o fr. of 10 dagen en voor belee- diging i5 fr. of3 dagen. Judeuks Jacob van YVervick krijgt 26 fr. ol 8 dagen en daarenbo ven nog 10 fr. of 3 dagen voor dron kenschap. Blootackcr Arth. voor laster wordt veroordeeld tot i5 fr. boet of 3 dagen voorwaardelijk gedurend 1 jaar, verders moet hij aan de bur- iijke pari ij de gevraagde frank betalen en de kosten der aanstelling. Vienne Madeleine van Vlamer- tinghe voor enkele beleedigingen tot 2 maal 5 fr. boet veroordeeld of 1 dag, ook nog de kosten van de burgerlijke partij betalen. Cyriel Hosdcy van Poperinghe, die over eenige maanden te Locre met zijn auto een fransche taxi-voer der omverreed zopdat deze aan de gevolgen tierf, is veroordeeld tot 3 maanden gevang 1000 fr. boete 2 jaar verbod een auto te voeren en 129 000 fr. te betalen aan de burger lijke partij. Hosdey is tegen dit von nis in beroep gegaan. Statieplaats YPER PI dela Station Lokaal Local C. S, Y. K. H. M. Y. - E C.Y. - C P.Y. NOENMALEN aan vaste en matige prijxtn, DINERS a frix fixe - Prix moderés aan alle uren. a tout heure. Gekende "Wijnkelder - Gave renommée. TBI -4 verbruiken 7 tot 8 liters per 100 kim. Voor alle inlichtingen zich wenden Tel 55 Meenenpoort YPER. Tel 55. ^1 si i*Ii 11 »i*Ij zen YPER 17 Maart. Tarwe 178; Koolz. 465 Klaverzaad 2300, Rogge 173, Boekweit 232, Haver 184. Gerste 185, Erwten 410. Bloem 252, Maïs 188, Paardeboonen 213, Gruis 127; Zemelen 152, Lijnzaadmeel 222, Lijnzaad koeken 117. Aardappelen 47, Voedergerste 162-164 fr, de 10() kilos. Boter 30 31, Eieren 0.73, Zuigverkens 120 tot 180 fr. het hoofd. 6.50 fr de kilo a Te Parijs overleed de gekende mil- lionnair M. Cognacq, eigenaar der magazijnen La Samaritaine Df Dagbladen Een heel klein bediende stelt zich zeke ren dag voor eigen rekening. Hij huurt een winkeltje aan vijftien frank te maand Hij sterft als eigenaar van een der groot ste magazijnen der wereld en legateert honderd mihioeü aan philantropische werken. Moest dit in America gebeurd zijn men zou gezegd hebben 't Is enkel in het land der onbegrensde mogelijkheden dat men kan beginnen met niets en tot zulke machtige fortuinen opklimmen En toch dit sprookje van Ernest Gognacq is be leefd geweest op twee stappen van den Pont Neuf. Zulks bewijst dat het land der grootste mogelijkheden rondom ons ligt. Zulks be wijst ook dat de maatschappij niet zoo slecht ineen zit aangezien verstand en werkzaamheid er zoo rijkelijk kunnen be loond worden Ik verkies een regiem waar men een Plrnest Cognacq kan worden aan dat van de algemeene gelijkheid in de miserie. Ga eens eene Samaritaine op richten te Moskou Men moet enkel daaraan toevoegen dat Ernest Cognacq in zijn zak dien maar schalksstaf droeg die naam draagt ar- beidslust of ambitie. Hij was niet geboren meteen renleniersgeest. Hij had kunnen heel vroeg zich uit z'n zaken terugtrekken met 50.000 fr. rente die een aanzienlijk cijfer waren in de jaren 70. Dan had Ernest Cognacq de rest van z'n dagen gepasseerd met kaartspelen in 'n café. Maar aangezien hij zoo oud geworden is zouden zijne renten oesmollen hebben als sneeuw in de zon tijdens de ineenzak king van den frank wel te verstaan in dien hij er niet een goed deelhad verloren in russische" waarden En hij ware om zeggens in armoede gestorven. Ernest Gognacq dronk geen aperitifs. Hij was niet; van gedacht'dat de edejste bezighouding van den mensch en van den staatsburger na het lijnvisschen het piket ten was. En ieder maal dat hij een mil- lioen had verdiend vermeerde bij zijn magazijn. Ik zal 'niet zeggen Doe hetzelfde lijk dien heer die zegde Wordt rijk Alleen maar vóór gij den rijken benijdt moest gij weten» op welke manier zij ge leefd hebben. Naar C IN St NIKLAAISKERK. Zondag 25 Maart te 8 1/2 u. voor Vrouw Vercamer. IN St PIETERSKERK. Zondag 25 Maart te 8 1/2 u. voor Blomme Georgette. Zondag 1 April te 8 1/2 uur vcor Coulombier Hélène. Zondag 8 April te 8 1/2 uur voer Vanhaekc Louis en huisvrouw Domarle Philomène. Maandag 9 April te 9 uur voor de overledene familiën van Sou- bry Cyriel en huisvrouw. IN St MAARTENSKERK. Zondag 25 Maart te 8 uur voor Maria en Madeleine Leclercq, slach' offers van den oorlog. Een goeden handelsreiziger voorde Firma G. C:merlynck-Desma- rescaux, Rousbrugge, onnoodig z'ch aan te l ieden irdien men geen goede getuigschriftenen goede geleerdheid bezit. Mijnheer VAN CAYZEELE, O tvanger der D meinen te Yper. Veurnestraat. 11, tel nr 305, z lip om 2 1/2 uur st pt 's namidda-,st\n h t a Het' 1 ContinentalStatiep'aa s te Yj< r, overgaan to de OPENBARE VLRKOOPING van Twae schoone Barakken ied-r van 9 op 6 m staande te Yper op l et Esplanadeplcin (bij het Hotel SlindLs) vroeger bewoond door den Heer Ingenieur Sandren. bestuurder van den Waterdicnst te Yper. Gewone voorwaarden. Komptarte betaling. O kosten 15 t h Voo alle inlichtingen zich te wenden tot v oornoemden Ontvanger.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 3