Crédit Anversois DE NIEUWE AUTOS Buitenland. Ferdinand Waterbley-Riem GOED NIEUWS Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. 5e Handelsfoor Garage Devos Dewanckel, Aannemer VOOR de REIZIGERS Heen- en terugbiljetten, zoogenaamde Weekeindkaarten I Diximidestraal, 18, YPER I 0NTRUPS1NÜ en DISTELUTROEIING. Bezat het oud Yper een roemrijk verleden het nieuvt per zal toonen wat het kan. Belgische Film Universiteit. MUZIEKSCHOOL. St. Maartens Kerkfabriek. Op 18 April 1928, om 11 uur. Bond der Kroostrijke Gezinnen Harmonie Ypriana. Onze Stadswerken. meenten tusschen 15.000 en 00.000 inwo ners, van 2.500 tot 5.000 fr. voor de ge- meeaten met minder dan 15.000 zielen, zal de premie gaan van 2.000 tot 4.000 fr. Ik voorzie verhoogingen voor de huisgezin nen, die kinderen hebben beneden de 10 jaar een verhooging met 10 t. h voor het eerste kind, van 20 t h. voor het twee de kind en met ingang van het derde kind zal de verhooging per kind 600 fr. bedragen voor de gemeenten der eerste categorie, 500 fr. voor de gemeenten der tweede categorie en 400 fr. voor de ge meenten der derde categorie Gezien dus deze prachtige tegemoetko mingen, en inzonderheid het volledig doordrijven van het princiep der voordee- len te geven aan de Kroostrijke Gezinnen, heeft deze uiteenzetting overal met vreug de onthaald geweest. Ook kan er niet genoeg hulde gebracht worden aan .Minis ter Herman voor deze prachtige daad, en wij mogen gerust zeggen had Minister Heyman slechts deze verandering inge bracht gedurende zijn ministerieele loop baan. hij zou den dank verdiend hebben zoowel van wege de min begoederden als van wege de Kroostrijke Gezinnen. TBI r* modellen 1928, 1 1 HP, verbruiken 7 tot 8 liters per 100 kim. Voor alle inlichtingen zich wenden Tel. 55 Meenenpoort YPER. Tel 55 RUSLAND. Ellendige loes'and der werkende klasse, onder Sovjettisch gebied, door een werkman verhaald. M I -eroy, fransche plaatser van elec- trische toestellen, is 60 jaren oud. Hij heeft in Rusland van 1007 tot 1918 ge wrocht, zoodat hij den vreeselijken toe stand der werklieden in dat land goed gekend heeft. Door zijne firma wierd hij naar Moskou gezonden om daar mede te helpen tot het opbouwen der 2C electrische centrale. Aan zijne gezellen te Sint Quen had hij een verslag beloofd over de tegenwoordige toestand in Rusland. Na een verblijf van 7 maanden is hij nu terug gekomen en zie hier in het korte zijn algemeenen indruk. De werklieden, zegt hij, zijn daar groo- telijks te beklagen In Frankrijk onder de moedigste onzer werklieden, zoumengeen een vinden die hnn regiem 14 dagen lang zou willen onderstaan. Te allen tijde in Rusland was de toestand van het volk slechter dan in andere landen, maar nu is hij waarlijk ellendig. Een knaap wint 1 roebel 75 kopecks per dag en een vakman 100 roebels per maand, 't is te zeggen 1820 Belgische franken Eertijds met 60 roebels kon men wel leven en nu met 100 roebels is het de diepste armoede. Eenige bevoorrechte mannen alleen hebben de middelen om een broodje van 7 kopecks (goudwaarde) te koopen en daar bij een einde vleeschworst. Het broodje (pistolet) kost 2,45 fr. in Belgische munt. Ziehier deze handschoenen, zegde M. Leroy, h et is maar slechte koopwaar half wolle halfkatoen men zou ze 18 fr. (25 fr. Belg.) hier betalen en te Moskou kos ten ze 100 fr.en het is zoo vooralle waren. Men heeft burgershuizen gerequiseerd in groot getal, maar deze zijn bewoond door ambtenaren en men vindt gewoonlijk drie werkershuisgezinnen in eene enkele kamer gehuisvestigd. Geen enkel man heeft M. Leroy kunnen vinden onder de menigvuldige werklieden van alle vakken waarmede hij in betrek king geweest is, electriciens, timmerlie den, slotenmakers, enz., die met zijn lot tevreden was. Iedereen verlangt vurig naar een nieuw staatsbeheer, het weze gelijk hetwelke, uitgenomen de tsarisme, uit reden dat zij overtuigd zijn dat een groot deel naar Siberie zou gezonden zijn, moest er een tsar terug aan 't hoofd komen. Hunne gevoelens durven zij niet open baar uitdrukken, maar alleenlijk tusschen vier oogen, want alswanneer een derde persoon tegenwoordig is zijn zij altijd be vreesd dat hij een verrader zou kunnen zijn. M'aren deze gevoelens gekend, zij zouden weggezonden zijn van de fabriek, zonder de minste kans er ander werk te vinden Dit treurig verslag zou nog kunnen meer uitgebreid zijn, maar de plaats ont breekt. Nogtang is het lang treurig ge noeg om de weldadige uitval kenbaar te maken van eene communistische omwente ling, die zoogezegd voor doel had het ge luk des volks. Rond kijken onderwijst somtijds. Verrekijker. van Openbare en private werken Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. Gedurende het tijdperk \an 7 April tot ;10 September aanstaande, mogen voor alle bestemmingen, in binnenverkeer en in gemengd verkeer, heen- en terugbiljet ten, zoogenaamde Weekeindkaarten afgeleverd worden met eene vermindering van 25 o o op de gewone prijzen der tarieven. Deze biljetten worden 's Zaterdags en 's Zondags den geheelen dag afgeleverd De terugreis moet geschieden hetzij 's Zondags, hetzij 's maandags; ze moet uiterlijk's maandags, te middernacht aan vangen. De reizigers die zich voorzien van Weekeindkaarten kunnen dezelfde biljetten bekomen voor de honden die hen vergezellen. Maandag 9 April 2 Paaschdag) 28 Mei 2i Pinksterdag; en Woensdag 15 Augustus (O. L. V. Hemelvaart) zullen, wat het bekomen en het gebruik van de Weekeindkaarten betreft, gelijkge steld worden met de Zondagen Dergelijke biljetten zullen dus afgegeven worden op 7, 8 en 9 April, op 26, 27 en 28 Mei en op 14 en 15 Augustus. De terugreis mag plaats grijpen op gelijk welken van de navermelde dagen 8. 9 of 10 April 27, 28 of 29 Mei en 15 of 16 Augustus. Alle Bank- en Beurs ver handelingen. STAD YPER. BERICHT. l)e Heer Gouverneur der Provincie West-Vlaanderen heeft bevel gegeven, bij besluit van 10 Maart 1928, le Bestuur, 1' Afdeeling, Nr 544p. dat alle eigenaars, pachters, huurders, vruchtgebruikers of andere gebruikers, die zijne eigene erven of die van een ander benuttigt, alsook de ondernemers van het onderhoud der be plantingen langs de wegen zijn gehou den, onmiddelijk na den bloeitijd en uiter lijk voor i JulilQ28, de boomen, struiken, hagen of kreupelhout, op gemelde erven staande, te ontrupsen of te doen ontrup- sen, en dadelijk de beursen of webben, die de rupsennesten uitmaken, te verbranden. Alle personen, die zich in eene der Categoriën bevinden, hierboven aange haald, zijn gehouden, vóór i Juli de dis tels uit te roeien of te doen uitroeien, die te vinden zijn op de gronden die ze behou den of gebruiken. Voor nadere bijzonderheden, zie plak brieven (Gemeentesecretariaat en Politie- bureel.) Zondagrust. De apoteek van Mijnheer Houtekiet, Meenenstraat, is alleen open op Zondag April 1928. - De zaken ten laste van Donse Cyriel en van Minne Emiel worden tot 19 April verschoven. Vanlerberghe Maur. en Volckaert Maur. van Yper voor slagen bekomen elk 26 fr. boet of 8 dagen, de 2e daar bij nog 10 lr. of 2 dagen voor bescha diging. Gauckie Emiel van Elverdinghe voor mishandeling bekomt vrijspraak daar de feiten niet bewezen zijn. Deltombe Leon van Langemarck voor verwondingen en dronkenschap wordt veroordeeld tot 26 fr. boete of 8 dagen en5fr. of 1 dag. Twee personen van Wervick voor ontvreemding en verheeling be komen 1 maand en 26 fr. of 8 dagen, voorwaardelijk gedurende 5 jaren. Covemaecker Aimé van Elver dinghe voor auto-ongeval veroorzaakt te hebben bekomt vrijspraak daar de feiten niet genoegzaam bewezen zijn. Carreyn Alois vervolgt voor af legging van valschen eed wordt vrij gesproken. Stragier Henri en Stragier Ma rie van Ploegsteert worden voor las ter vijgesproken doch tot i5 fr. boete veroordeeld voor beleediging. met Koloniale- Landbouwtentoonstelling Dj voorbereidende werkzaamhe den van het Comiteit zijn a er gevor derd en alles belooft tot groote vol doening van eenieder ai te ioopen. Zou men kunnen denken dat de tentoongestelde voorwerpen eene weerde verbeelden van I.ig8.i65 fr. De ofhei ele opening werd vastge steld op Don erdag 5 April te 2 ure namiddag en zal opvolgentlijk plaats grijpen in de versch idene lokalen. De Heeren Overheden zullen te 2 uur docr het bestuur ontvangen worden in de beroeps chool, waar de plechtigheid zal aanvang nemen. Bestuur en tentoor stellers verga deren om 1 1/2 uur. Onmiddellijk na de opening zal het publiek lot de zalen toegang hebben. De ingangskaart zal kosten i.5o fr. en recht geven tot het bezoek van al de lokalen de kaarten zulien afgele verd wordea aan de winketten der Brroepschool en der Middelbare scho 1. De bezoekers worden ver zocht goed zorg te dragen voor de tickets, want afgeleverd in het eerste lokaal d' or hen bezocht, worden zij afgenomen aan den ingang van het tweede. Er zuil n persoonlijke kaarten z'jn aan 5 fr. en famili- kaarten aan 10 tr. Zooals ieder jaar hebben de be stuurde rs der scholen van het arron dissement Yper deze week ecneuit- noodiging tot kosteloos bezoek ont vangen voor den 6, 7 of 9 April van 9 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. De bestuurders die bii vergetelheid geene uitnoodiging zouden ontvangen hebben worden verzocht dit t^ren- woordig bericht als uitnoodiging te beschouwen. Op de Kiosk der Groot; Markt, zullen de hiernagemelde concerten gegeven w orden Hoogdag van PASCHFN om 11 1/2 uur, door de Socialistische Harmonie van Yper om 4 uur, door de Fanfare van Abeele; om 5 1/2 uur, door Ypriana Tweede PAASCHDAG om 11 1/2 uur, door de Vlaamsche Harmonie van Yper om 4 uur, door dc Fanf re van Ploeg steert om 5 1/2 uur, door de Philharmonie van Poperin^he. Benevens de concerten, het ft het bestuur eene verrassing voorbereid voor het sluiten onzer prachtige ver jaringsfoor. Deze parel der foor zal bestaan in eene voordracht met concert over de oude Kantwerkstersliedjes van Yper en Poperinghe, gedurende de jaren 1895-1899 door de Heeren Blyau en Tasseel verzameld en opgeteekend. De Heer Blyau zal als voordracht gever optreden, Jufvrouw Isabella Stas van Antwerpen als zangeres en de toondichter Heer Albert Sarly van Antwerpen als begeleider Het feest zal plaats hébben op Maandag 9 April te 8 uur 's'avonds in de zaal Lapierrie Mondstraat. Ingangprijs 2 franken. Deze zoo zoete herinnering aan den gulden tijd van vóór den oorlog, is tevens eene voorlezing van echte Ypersche Folklore en zal voorzeker in den smaak vallen van onze mede burgers. Het zal aan het hert der echte Ypersche Kinders deugd doen. Misschien zal er wel eene traan van aandoening gelaten worden De lokalen der Middelbare School zullen ter beschikking der tentoon- stellers zijn te beginnen met Maandag 2 April. De lokalen der Beroepsschool zul len beschikbaar zijn op Dinsdag 3 April van af 7.3o tot 12 uur en van i3 tot 19 uur. Reeds is M. Stevens-Pattou begon nen op de groote Markt aan het op richten der tent die zijne tentoon stelling zal bevatten. Mochte het weder gunstig zijn met de Paaschdagen en Inrichters en Tentoonstel'.ers over hunne moeite beloonen Er wo: dt herinnerd dat de tentoon- stellers ten huize en in de lokalen, de eene zoowel als de andere, ook kun nen meedingen in den prijskamp voor met natuurlijke bloemen of planten versierde uitstallingen. Die prijskamp, gansch kosteloos, is ingericht door de Koninklijke Hof- bouwmaatschappij onder de bescher ming en met ondersteuning van het Stadsbestuur. Er zijn reeds vele in schrijvingen genomen bij den Secre taris der maatschappij M. Ferdinand Dethoor, Rijsselstraat I S. De lüste wordt gesloten op Zondag 1 April; dat de latekomers zich verhaasten. Met evenveel bijval heeft Woensdag laatst de Belgische Film-Universiteit de reeks harer vertooningen voortgezet. Het getal leden en toeschouwers groeit weke lijks aan, '1 is maar recht gezien de keuri ge programma's en boeiende filmen die wekelijks vertoond worden. Filmen over den vruchtkweek in Cana da en de verhandelingen welke de vruch ten ondergaan, over de belforten van Gent, Kortrijk. Lier, Dendermonde en Nieuw- poort. over de brug van Galata te Con- stantinopel, de petroleumnijverheid geno ten eenieders bijval. De geschiedenis van de telephoon was uiterst belangwekkend. Een film over den Massaisstam in Cen traal Alrica en hun levenjagers was zeer leerrijk. UITVOERING gegeven door de leer lingen in de feestzaal der school, Hond straat, den Zondag I April 1928, om 15 uur zeer stipt. FEESTWIJZER 1. lr Mouvement de la Symphonie inachevée Schubert 2. Finale de la Sona tine en la bémol, p. piano Clementi (Mie solange Den Exter) 3. Rêverie, pour violoncelle J. Neury (M. Jeanne Mahieu) (au piano M. Marie- Louise Den Exter) 4. Sonatine, in re, voor klavier Clementi (H. Decadt) 5. Landelijk lied, tweezang, Schumann (Mej H Kcolzaed en I. Verhack) 6. Solo de Concert, pour bugle Arban (Mr D. Witdouck) (au piano Mie F. Verhack) 7. Sonatine, en mi bémol, pour piano, Gurlitt (Mie M. Dejorghe) 8. Quintet, v. klavier en snarentuigen Mozart (door de leerlingen der kla 3 v. kamermuziek) 9. Sonate, en mi bémol, pour piano, Schubert (Mie S. Millevillej 10. Marche Militaire, Schubert (par les élèves de la classe d'ensemble in strumental) 11. Sonate, en la, pour piano Beethoven (MrP. Cnuttenier) 12. Romance sans pa roles, pour violoncelle Davidoff (M. Vanden Broecke) (au pi mo Mie M.-L. Den Exter) 13 Sonate, en do mi neur, pour piana, Mozart (Mie M Noems) 14. Duo de Lakmé, Delibes (Mies H Koolzaed en I. Verhack) 15. 3' Sonate, p. piano Beethoven (Mr R. Brj'ant) 16. Fantaisie, p. flüte De Meerseman (Mr A. Coffyn) (au piano Mie I. Verhack) 17. Impromptu, en mi bémol, Schubert (Mie L Scrive) 18. a) Klokgebed b) Zomer Jos. Ryelandt c) De Maaier tweestemmige koorzangen door de leerlin gen der klas van zang. 19. 2e Sonate, p. piano Beethoven (Mie G Duponselle) 20. ValseMélancolique pour deux pianos, Nohynck a hurt mains (Mies Duponselle, Scrive, Noens, Milleville) 21. a) Paraphrase Mozart b) Menuet Ghelard (Solfèges a 4 voix mixtes, par le cours de chant d'ensemble) Ten overstaan van den Heer COCLE, Schatbewaarder der kerkfabriek van St-Maartens, Lange Meerschstraat te Yper, zal er tot de aanbesteding worden overgegaan YPER: St-Maartens abdij, Werken van heropbouw van den Oostvleugel. Lastkohier, plannen en bestek ter inza ge in de bureelen der «Bank voor Handel en Nijverheid, Boterstraat, te Yper. Plannen, besteken lastenkohier aldaar te koop tegen frank 1 5o 00 Aanbiedingsschriften onder aangetee- kenden omslag, ter post besteld ten laatste op 16 April 1928, dienen gericht tot den Heer Cocle, Schatbewaarder der St Maar- tens-Kerkfabriek, Boterstraat, nr te Yper. Beide omslagen zullen bovendien het volgde opschrift dragen: Inschrijving Yper, St Maartens abdij Zondag 1.1. hield deze bond zijne feest- vergadering. Een groot aantal leden waren aanwezig, en onder de aanwezigen mochten wij begroeten, benevens den feestredenaar, M. Sobry, Burgemeester onzer stad, alsmede enkele Gemeente raadsleden. Na een welkomgroet van wege den Voorzitter Advokaat Lommez, gaf deze enkele inlichtingen nopens de werking van het Studiefonds en woningfonds door het landelijk verbond der K. G. opgericht, alsmede over de toekenning der Staats en Provinciale bouw en kooppremie voor goedkoope woningen. Daarna kwam M. Jos. Van der Berghe bestendig afgevaardigde te Roeselaere aan het woord en in een prachtige en gloed volle rede zette hij uiteen de stoffelijke voordeelen reeds bekomen door de werkiDg der bonden, om dan te komen tot de rol die de Ouders te vervullen hebben in zake opvoeding hunner kinders en in schoone bewoording deed hij uitschijnen hoe het gezin, de school en de kerk moesten samen werken om van onze kinders te maken datgene wat wij willen dat zij worden. Spreker stelde voor een brief te schrijven naar Minister Heyman om hem geluk te wenschen met zijn politiek in zake wo ningbouw en toekennen van premies en hem hiervoor ten zeerste te bedanken. De gansche vergadering stemde hiermede in, en het Bestuur heeft dan hieraan gevolg gegeven. Dat deze rede diepen indruk miek op de toehoorders bewees genoeg het langdurig handgeklap dat spreker te beurt viel tij dens de rede en bij het einde ervan. Na een dankwoord gericht door den Voor zitter tot den Achtbaren Spreker, wierd er alsdan overgegaan tot het voordragen van enkele luimige stukjes alsmede tot de op voering van een blijspel. De leden hebben eens hartelijk gelachen en de spelers heb ben hun beste gedaan. Na het houden der tombola ging ieder overvoldaan naar huis, Tot slot van het Ypersch muziekaal winterseizoen, werd Dinsdag laatst een prachtig Kunst concert gegeven door onze befaamde Harmonie Ypria na, in de ruime feestzaal van Oud Yper Talrijke liefhebbers smaakten met genoegen de artistieke uitvoering van het uitgelezen programma. De Kunstzangeres Mejuffer Alida Vandamme, eerste prijs van het Ko ninklijk Conservatorium te Gent, werd hoog gewaardeerd om ïïare schoone stem en talentvolle gaven meesterlijk gebruikt in haar reperto rium en vooral in de kundige bladzij de Loreley van Liszt. Heer Joseph De Muylder, Laureaat van het Koninklijk Conservatorium te Gent, bezit eene machtige baryton- stem die hij met welverdienden bijval deed gelden in de mooie stukken le Bal Masqué» van Verdi, de Proloog van Paillasse en het welbekend Aria le Cor De Lichte Tenor Heer G. Piessen der Concerten van de Kursaal te Oostende verwierf algemeen applaus, vooral in het fijn gewrocht Oud Kerkje van L. Duvosel en in de tweezangen, met Heer De Muylder, La Favorite en le Crucifix uit muntend vertolkt. De plechtige Trio Kerstnacht» gaf aan de drie artisten de gelegen heid, onder warme toejuichingen, hun talent te bekronen. En wat gezegd van onze muzikan ten der Harmonie Het prachtig openingstuk Rosamunde van Schubert en de zeer moeilijke fantasie Werther van Massenet, hebben een nieuw be wijs geleverd van de Kunstwaarde onzer Ypersche Muziekmaatschappij die zich overtrof in het majestatisch stuk Doorheen de Werken van Peter Benoit geestdriftig onthaald en toe gejuicht. Eer en dank aan den uit muntenden Bestuurder Heer Albert Van Egroo en zijne verdienstelijke uitvoerders. Het Ypersche Volk is met reden fier over zijne Harmonie Ypriana. Aan den onvermoeibaren Voorzit ter Heer Aimé Gruwez en het Bestuur onzen hertelijken proficiat 't Is met de grootste voldoening dat onze stadsgenoten, met de eerste lentedagen, de herstelde wegen onzer vestingen doorwandelen, en de nieu we beplantingen aanschouwen die met den tijd, hopen wij, onze prach tige vooroorlogschsche parken zullen herinneren. Mochten er billijke maatregelen ge nomen worden, om alle schade aan de jonge planten en hovingen te belet ten, en iedereen het als een strenge plicht aanzien onze schoone wande lingen te eerbiedigen. Ook wordt er hand aan 't werk ge legd voor de herkalsijding van menige straten, en deze week is men eraan begonnen op de groo'e markt, langs de Dixmudestraat, vóór het Stadhuis (Kasselrij.) Ongeveer 160.coo nieuwe kalsij- steenen zijn daartoe aangekomen. Yper, die vóór denjjoorlog gunstig bekend stond voor den goeden staat en onderhoud der wegenissen en stra ten, mag dus hopen weldra denzelfden gunstigen toestand terug te vinden.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2