Crédit Anversois van hier en elders. DE ROODE KRUIS WEEK Ypersche Kroniek. Aanspraak van den Heer SOBRY, Programma's der Concerten Voordracht en Liederen Avond Dixmndestraat, 18, YPER Zondagrust Onze Muziekschool Week van het Rood Kruis. E.E Kerk der P.P. Karmelieten. Rechterlijke Kroniek HET YPERSCHE VOLK,, te Wervick. den weg naar Yper toonen aan dezen die hem vergeten hebben, de opbeuring der ontstaande handel en nijverheid bewerken, de ontwakende initiatieven ondersteunen en... onze nieuwe Yperlingen aan elkan der beter bekend maken. Gij hebt, Mijne Heeren, onze eerste stappen op dezen weg gevolgd en order- steund en gij zijt thans hier om vast te stellen waar wij met onze 5e Handelsfoor reeds gekomen zijn. Deze Handel- en Nij verheidsfoor gepaard met Landbouw- en Congotentoonstelling zal voorzeker als eene der beste mogen geboekt worden M ij hebben eraan gehouden eene land bouwtentoonstelling in te richten om aan Yper zijne beteekenis te geven als hoofd stad eener rijke landbouwstreek, wij heb ben eraan gehouden eene Congotentoon stelling in te richten om de blikken onzer medeburgers te richten naar dat nieuwe Vaderland, vanwaar de voorspoed en wel stand van Belgie komen m< et., en ook van Yper. Onze mannen met initiatief zullen er zien wat er reeds in Congoland te vinden is en voortgebracht wordt en ook wat er kan naartoe gezonden worden. Het is met genoegen dat ik hier de heer Jaspar, Mi nister van Kolomen, bedank voor het goede gevolg dat hij gegeven heeft op onzr vraag tot inrichting eener Congo- sectie, de Heer Rodigas voor het belang dat hij gesteld heeft in onze foor en de Heer Janssen, Bestuurder van het Kolo niaal Ambt, voor de lofwaardige wijze waarop hij onze pogingen steunt, de eer welke hij ons aandoet met deze plechtig heid bij te wonen en de welwillendheid waarmede hij na de opening de belangstel lenden over onze kolonie zal inlichten. Het is ons bestuur ook aangenaam hul de te brengen aan den Heer Baels. Minis ter van Landbouw, voor het belang welke hij in onze verjaringsfoor stelt met zich te doen vertegenwoordigen door den Heer Bauwens, Algemeene Opziener, dewelke ik bedank voor zijne tegenwoordigheid. Het bestuur der Handelsfoor bedankt de Heeren Mandatarissen tan Senaat, Kamers en Provincieraad, voor de belang stelling welke zij stellen in onze pogingen en trekt eens te meer hunne aandacht op de dringendheid onzer verbinding met het Belgisch waternet. De woorden Dinsdag uitgesproken door den Heer Minister Baels en de Heeren Senatoren Bauduin, Mullie en Vinck doen ons de toekomst met hoop inzien. Doch kredieten stemmen is goed, roepen de Yperlingen l toe, miar waar blijven de aanbestedingen? Want 19128 vordert snel en w eldra wordt het te laat. Het bestuur der Handelsfoor bedankt het Stadsbestuur voor de mildheid waar mede het jaarlijks de foor ondersteunt en voor de toelating tot het bezigen der loka len der Staats Middelbare School, on.en dank gaat ook aan den Eerw. Heer Bou- teca, Bestuurder der Beroepschool, in wien wij van den beginne af een krach tige medehelper gevonden hebben. Daarmede eindigen de eenige woorden welke tot opening der foor dienen moeten en het bestuur bid l ed, Mijne heeren, te willen overgaan tot het officieel bezoek der verscheidene lokalen. burgemeester van yper. Mijnheer de Voo'zilter, Namens de Heeren Schepenen en Gemeenteraadsleden der Stad Yper heb ik de eer U en uwe medewerkers te bedanken voor uwe vereerende uit- noodiging en vriendelijke ontvangst. De Gemeenteraad is gelukkig en preusch de handelsfoor door tot stand gebracht een bezoek te bren gen, te samen met onze gekozene heeren senateurs, volksvertegenwoor digers en provinciale raadsheeren, met Mijnheer Janssen, afgeveerdigde van den Heer Minister der koloniën, Mijnheer Bauwens, algemeene op ziener, afgevaardigde vati den Heer Minister van Landbouw, Mijnheer Verwilghen, dienstdoenden hoogkom- missaris der verwoeste gewesten, Mijnheer Clinckemaillie, arrondisse mentscommissaris en met de voor naamste vertegenwoordigers van Ypers handel en nijverheid Zoo droevig en neerslachtig wij waren bij da vierjarige beschieting en verwoesting onzer stad en streek, zoo blij en opgeruimd zijn wij vandaag bij het beschouwen en bewonderen der honderdduizende franken waren en weerden, die van nu tot tweeden Paaschdag te toog en te koop gesteld worden in de ruime zalen der Sint Jozefs beroepsschool der Mcenen- straat, en de Staats middelbare school der Mondstraat, in de groote tent der markt en in de fleurige geurige win kels onzer stad wij juichen en jube len rond de kooplieden, de nijveraars, de ambacht-mannen, de landbouwers en Congovrienden, die hier hunne kostelijkste voortbrengselen aange bracht hebben om te laten zien dat Yper herleeft en alle koopers kan voldoen. Wij brengen hulde aan de Wetge vende Kamers en de R'geering voor de millioenen die zij gestemd en be steed hebben aan den heropbouw en het herstel onzer stad en streek wij voelen hoogachting en genegenheid voor de Yperlingen die weergekeerd zijn naar hunne platgeschotene stad, en gepijnd en gepoogd hebben om ze schooner als voor den oorlog te her stellen: wij loven en danken U en uwe medewerkers, mijnheer de Voorzitter, omdat gij door werk en w ijs beleid er in gelukt zijt voor de vijfde maal, eene hand 1 foor in te richten, met uitstaLing daarbij van de schoonste voortbrengselen van onzen landbouw en onze colonie. Met l moedigen wij alle Yperlingen, alle bewoners van ons arrondissement en zelfs alle vreemdelingen uit om Ypers vijf ie handelsfoor te komen bezoeken en er hunne goest en gading te koopen wij kunnen niet vergeten dat Yper van n5o tot i-pouebedrijvigste en rijkste lakens weversst ad van Vlaanderen was, en zijne grootsche lakenhalle hardelsfno en hield, waar o st en west naar oe stroomden om er Ypersch fijn laken te koopen of te verwisselen legen engclsche schape- wulle en duitsche koopwaren wij drukken den wensch uit dat er t' Yper in vrede en vriendschap moge ge wrocht en voortgebracht worden tot meerder groei en bloei onzer beminde stad en tot geluk en welzijn van Volk en Vaderland. op do GROOTE MARKT. Zondag 8 April. om 111/2 ure SOCIALISTISCHE HARMONIE - Yper. Voorzitter M. Bonxf.t - Best. M Debvnne, leeraar aan de Muziekschool der stad 1. Marche des Fédérés, Rousseau 2. L'Awor Ouverture Fribis 3. Pelite Aubade, Deneufbourg 4. Fantaisie Descriptive, Precker 5. Murmure de al Intermezzo-Valse Migot 6. Petite Fant. Rustique, Precker om 4 ure FANFARE van ABEELE-FRONTIÈRE. Sere Voorzitter M. Vandesmlt Voorz M. J. Coene - Best. M. Soi.eili.et. 1. Pourquoi pas Marche E. Flamann 2. Muguette, Overture Andrieux 3. Gavotte Princessc, Eustache 4. Les Sal timbanques, Ganne arr. par G. Meister 5. Rentrons Mimi, Marche G. Aller om 5 1 2 ure HARMONIE YPRIANA - Yper. Eere-Vot.rz M. Charles-Louis Hallaert Voorzitter M. Aimu Gruwez B St.: M A. Van Eüroo Officier d'Académie bestuurder der Muziekschool der stad. 1. Allegro Militaire, X... 2. RosamundeOuverture Schubert 3. Shalimar, Valse lente Nicholls 4. Werther, Fantaisie Massenet 5. Ballet de Faust, sept part.) Gounod Maandag 9 April. om 11 1/2 ure VLAAMSCHE HARMONIE - Yper. Voorzitter M G. Lamoot Bestuurder M. A. Van Puyvei.dk. 1. Ten BoschL. Van Horenbeeck Philantroplie, (Marche Militaire) 2. A L'Ombre, V. Muyldermans Openingstuk 3. Mouette Fantasie Noël Lemire 4. Kabouterdans, Frans Van Dyck Mazurka 5. Magdala, Fant. G. Morand 6. Ideal. Wals Bollini om 4 ure Fanf. LES VRAIS AMIS - Ploegsteert. Eere-Voorzitter M. L. Verbeke Voorz.: M. D. Mouret Best.: M. J. WoestyN 1Les Fianqailles, G. Lulsens Ouverture 2. Les Hirondelles, I. Strauwen Faniaisie de H. Hirschmann 3. Les Cloches de Comcville, Fantaisie R. Planquette 4. Ouverture de Concours, H. Fernand 5. Rip, Mosaïque de R. Planquette par 1. Strauwen b. Le Retour au Pays, P. Gilson Fantaisie descriptive om 5 1/2 ure PHILHARMONIE van Poperinghe. Eere Voorz. M. Lahaye, Burg. v. Poperin. Voorzitter M. A Crousel Bestuurder M. E. Van Elslande, Chevalier del'Ordre de Leopold II Officier d'Académie 1. Marche nuptiale, Mendelsohn 2. Une Fete a A ranjuez, De Mersman Fantaisie Espagnole 3. Andante de la 4.2m' Svmphonie de Haydn 4Ouvert. de Guillaume Tell Rossini 5. Suite de Valses, J. Gungl Op Maandag 9 April 1928 in LAPIERE'S ZAAL, Hondstr., om8u., door den heer Dr ALBERT BLYAU, over de Oude liederen der Ypersche en Poperingsche KantwerkstersMet dc welwillende medewerking van Mejuffer isabella StaS, zangeres te Antwerpen, en Klavierbegeleiding van en door AL- bert Sarly, toondichter. Ingang 2 Krank. ■hem N.V. Alle Bank- en Beursverhandelingen. De apotheek van M. Vanrobaeys, Bolersira.it, is alleen open op Zondag 8 April Paschen en deze van M. Wic- hesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Maandag q April, (2e Paaschdag De prachtige uitvoering van Zondag laatst, uitsluitelijk gegeven door de leerlingen onzer Ypersche Muziek school, zal eene eereplaats bekleeden in de oorkonden van ons stedelijk muzikaal leven. Al de uitvoerders verdienen lof om hun jong talent en kundig spel, veel belovend voor de toekomst. Hertclijk proficiat aan de pianisten Mejufiers S. Milleville, M. Noens, G. Duponselle, M-irie-Louise en So- lange Den Exter, I. en J. Verhack, L. Scrive en M. Dejonghe Heeren R. Bryant, H. Decadt en P. Cout- tenier aan de cellisten Jufter Jeanne Ma- hieu en Heer M. Van den Broecke aan de zangeressen Mejufïers H. Koolzaed en I. Verhack aan bugle D. Witdouck en flutist A. Coffyn. Het lieve Quintet van Mozart, voor klavier en snarentuigen werd zeer goed vertolkt door de leerlingen der klas van Kamermuziek, alsook de moeilijke tweestemmige koorzangen van Jac. Ryelandl door de leerlingen der klas van zang. Eene bijzondere melding voor het gemengd koor, in de Paraphrase van Mozart en Menuet van Cnelard, en voor het prachtig kunstwerk van Schubert Symphonie inachevée De warme to juichingen der talrij ke muziekliefhebbers beantwoordden met reden deze best gelukte mu- ziekale plechtigheid. Onze welgemeende gelukwenschen ain den kundigen Heer Bestuurder Albert Van Egroo en zijne verdien stelijke L eeraars. Zoo zal Ype* haar welbekende vroegere faam, door de opkomende jeugd zien herbloeien. Het Ypersch Komiteit van het Rood-Kruis heelt met de handelsfoor van Yper een stand geopend waar er vertoond wordt al hetgeen wat het werk van het Rood-Kruis aanbelangt Met de hoogdag van Paschen zal er na de missen aan de deur der kerken omhalingen gedaan worden ten voor deel e van de werken van het Rood- Kruis voor den Congo. Zondag 8 April, ter gelegenheid van den Hoogdag van Paschen, zullen Hoogmis (om 9 uur) en Lof (om 5 uur) plechtiglijk gezongen worden door het St Jozefs Koor, met begeleiding van snarenkwartet en harmonium. De volgende gewijde gezangen zul len uitgevoerd worden MISSA Te Deum laudamus L. Perosi LOF C. Francle. IN 'T Panis Angelicus, solo voor Tenor Regina Cceli, 2 stemmig E Houssiau Victimoe Paschalis, P. Benoit 3 stemmig Tantum ergo, 2 stemmig X Paaschlied, 1 stemmig L. de Vocht. Na het lof, sermoen door E. P. Michaël. Yper. Vriendenmatch De boldersmaatschappij van den Katholieken Kring had de maatschappij van de Statie beroepen op een vriendenmatch. De par tijen (twee van drie) moesten gespeeld worden in de nieuwe bolbaan van den K. K. Van weerszijden werden natuurlijk de beste mannen vooruitgezet. Men speel de tien tegen tien. Om 6 1/4 u. begonnen duurde het spel tot rond 11 u. Welk was den uitslag Match nul Beide ploegen had elk eene partij gewon nen er. 't was te laat om de 3e, die de be slissing moest geven, aan te vangen. Van beide kanten schoon spel, en hardnekkige kamp voor het meesterschap. Vijf en twin tig maal werd er één punt gespeeld De Cerkelmannen gaan in 't korte naar de Statie, wederkeerig hunne vriendschap toonen aan deze dappere bolders. Zulke bijeenkomsten doen deugd. Veto gestolen. Dezer dagen ging een man in eenen winkel der Stuersstraat wat verf bestellen. Buitengekomen sprong hij op den velo, staande tegen den gevel en was weg. Toen de zoon des huizes later buiten kwam om eene boodschap te doen bemerkte hij den diefstal. Te Iseghem werd de velodief aangehouden. Hij had reeds het rijwiel een nieuwe kleur gegeven, wan neer hij het te koop aanbood voor 75.00 fr. aan eenen herbergier. Deze argwaan heb bende deed den dief aanhouden. De besto lene kwam terug in bezit van zijnen velo. Uit Ghent-Minnesota, komt de mare toe van het overlijden van vrouw Masse- lein Jozef. De afgestorvene geboortig van Yper. verbleef reals een 20 tal jaren in de Vereenigde Stater. Bij koninklijk besluit van 16 Maart 1928, is Mevr. Margaretha Huyttens be noemd tot bestuurster van het gesticht van het H. Hart voor krankzinnige vrouwen, te Yper. Daar de lokalen voor onze handels foor dit jaar veel te klein blijken te zijn, zoo heeft men een grooten ijzeren han- gaar op de markt opgetimmerd, waar alle slag en soort landbouwmachienen ten toongesteld worden. Om nu alle schade en diefte te beletten heeft men er een nachtwaker aangesteld. Dinsdag morgen vroeg toen de policieagent der wijk zijne gewone ronde deed, voDd hij den man, met naam Achiel Degrijse, oud 63 jaar en wonende aan de Kruisstraat, roerloos op den grond uitgestrekt liggen. De man was dood. Bij een nader onderzoek werd het opgemaakt dat de man aan een hartader- breuk bezweken was. Thourout. Lafte aanranding. Deze wee'< had de HeerJ. B. zoon van een der bijzonderste ingezetenen der Stad een bezoek gebracht aan vrienden die op den buiten wonen. Bij valavond kwam hij per rijwiel huiswaarts toen hij onverhoeds aangevallen werd door eenen booswicht die uit eenen gracht sprong. Hij werd van zijn rijwiel geworpen en zijn geld of leven gevraagd. De aanvaller bedreigdehem met eenen dolk. De HeerJ. B. verloor echter zijne koelbloedigheid niet en verweerde zich dapper. Hij kon een dolksteek ten deele afweren en door eenen stamp den aanrander op zijn beurt ten gronde wer pen. Inmiddels greep het slachtoffer zijn rijwiel en vluchtte. De punt van den dolk had zijne kleeren doorboord en was door gedrongen tot op het lijf. De politie heeft dadelijk een streng onderzoek ingesteld. De dolk werd op de plaats der aanranding teruggevonden. Mocht het onderzoek tot goeden uitval komen. Ruysselede. Bezoek van Prins Karei. Verleden week bracht Prins Karei een bezoek aan de inrichtingen van draadlooze telegrafie te Ruysselede. De graaf van Vlaanderen met zijn gevolg be zocht met veel belangstelling de verschil lige radioposten met hunne machtige machienen, welke toelaten met Amerika en Congo in verbinding te komen. Vandaar begaf de prins zich naar Liede- kerke waar de ontvangstposten van de tijdingen uit Amerika ingericht zijn en ten slotte bezocht hij de lokomotieven werkplaatsen van Gentbrugge. Prins Ka- rel was heel tevreden over zijne reis Waereghem. Bandietenstreek. De We Aug. Destoop geboren Louise Deleersnijder boorde over eenige dagen 's avonds rond 8 u. opeens de voordeur harer woning heimelijk opengaan. Zij ging zien met eene lamp in hare hand, en stond voor een onbekenden jongeling. Vrouw Deleersnijder vroeg Wat komt gij hier doen Hij antwoordde in een onverstaanbare taal en reikte de vrouw een briefjen over. Op hetzelfde oogenblik sloeg hij zijnen arm rond haren hals en duwde een prop in haren mond. Louise kon echter eenen kreet slaken waarop eene buurvrouw kwam toegesneld. Hierop nam de kerel de vlucht. De vrouw was licht aan den mond gekwetst door het duwen der prop. Er is een onderzoek in gesteld. Houthem. De 27 jarige Maurits I.anotte is onder betichting van diefte en krachtens een aanhoudingsbevel in hech tenis genomen. Oostende. Met de maalboot is hier aangekomen de bemanning van de stoomsloep O. 126, welke bij een storm op zee vergaan is. Het ongeluk gebeurde op de kusten ten Noorden van Schotland. De geredde bemanning heeft niets meer dan de kleederen welke zij aan het lijf heeft. Een gewezen visscher, Jan Deroe, 74 jaar oud, is Vrijdag morgen uit het venster zijner woning op de straatsteenen gevallen. De ongelukkige, die doodelijk gekwetst was, werd naar het gasthuis overgebracht, waar hij in den namiddag, gestorven is. Brielen. Een automobiel kantelt om. Vrijdag laatst, in den voor avond, kwam er een automobiel op de baan Yper-Veurne, op een kilo- meterpaal te recht in den gevaarlijken draai op de hoogte van de hofstede Verbiese. De automobiel kantelde om en de ingezetenen kwamen op de baan terecht. Een dezer, Mr P. M. van Vlamertinghe, werd nog al erg gekwetst en werd overgebracht in een huis, waar een geneesheer vier erge kwetsuren aan het hoofd kwam bestatigen. Bixschoote. De landbouwer Veryzer leverde eene koe. Daar het dier niet al te gewillig was, werd het aan kop en poot gebonden. Gekomen dicht bij Loo werd het beest hoorndol en wierp den landbouwer in den gracht. Hij werd slechts licht gekwetst. Het razende dier brak de koord en rende weg, Reninghe- waarts. Verschillige personen die het wil den tegenhouden werden in den grond geslingerd Eindelijk kon het gevat wor den in een weide zonder meer erge gevolgen. Men had reeds een paar schoten op het beest afgevuurd. Lebbe Maurits, landbouwer te Poperinghe, wordt tot de volgende straffen veroordeeld i5 dagen gevang voor slagen aan M. Berat, 5o fr. voor slagen aan Deniere, 26 fr. voor slagen aan Cleenwerk, 26 fr. voor opstand tegen de politie en i5 fr. voor dron kenschap voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Gillebert Victor van West- Nieuw kerke, 26 fr boete of 8 dagen voor beleediging moet daarbij aan de burgerlijke partij de gevraagde frank betalen en wordt verwezen tot de kosten. De zaak ten laste Vandenberghe van Gent, beticht van aftruggelarij wordt onbepaald uitgesteld. Deroo Leontine. Lava Madelei ne, Vanspranghe Marie en Lava Con stant van Poperinghe, staan te recht voor eerroof en beleediging. De ie en en 2e voor eerroof bekomen 26 fr. boet ol 8 dagen, de 4e voor beleediging 20 fr. of 3 dagen daarbii nog 20 fr. of 3 dagen voor dronkenschap, de 3e be komt vrijspraak. Vanlerberghe Pieter Yper, en Lippenois Vict, van Meessen worden elk tot tweemaal 5o fr. boet of i5 da gen gevang veroordeeld, voorwaar delijk. Baes Camiel van Poperinghe voor slagen aan Lava Constant krijgt 26fr. of 8 dagen. ;aak ten laste van Pype H. en Yjrieisen Cam. wordt tot i Mei veï'schjven- jJe rechtbank behandeld met ge sloten deuren de zaak ten laste van Bonte Achiel, zedenkwestie; is onbe- p?*dd uitgesteld. Boudry Julien en Hennebel Achiel van Reninghelst bekomen beide 26 fr. boet voor wederzijdsche slagen en verwondingen. WILT GIJ regelmatig ontvangen, betaal een abonnement in de post of aan uwen briefdrager, Ter gelegenheid der Roode Kruis Week (waarvan de opening aanleiding gaf tot eene grootsche plechtigheid bijge woond door H. M. de Koning en dejKo- ningin en tal van personaliteiten uit alle politieke partijen) hadfalhier verleden Woensdag in de feestzaal van het Kapit tel den tweeden Roode Kruis avond plaats- van het jaar 1928. Voor een uitgelezen publiek stuurde vooreerst de Voorzitter, Heer Dr D'Hondt, een warm dankwoord tot den heer spre ker, de aanwezigen en niet het minst tot de moedige juffers die zich met het propa gandawerk der week hadden belast en ten voordeele onzer zwarte Congobroeders ruim 650 fr. hadden ingezameld. Zulks is een blijk te meer van den liefdadigheids geest die geheel onze bevolking alhier nog bezielt. Waar het gaat om caritas te ple gen jeunt ieder altijd met geestdrift zijn penning. Na de inleiding van den Heer Voorzit ter nam de Heer Depraetere, doctor in de kunstgeschiedenis en leeraar aan de Pu pillenschool te Aalst, het woord. De spreker is niet alleen een interessant con ferencier, doch ook een flink redenaar en een talentvolle geleerde. Hij sprak over het leven van Pasteur, den geleerden che micus. Na een kijk op het jeugdleven van den grooten franschman en eene interes sante digressie over zijn huwelijk en de belangrijke rol die zijn vrouw in zijn leven zou spelen weidde spreker uit over het tijdperk van Pasteurs' leven te Rijssel. Het brandpunt van, de' wetenschap te dien tijde was de theorie van het spontane leven. Pasteur, groote théoreticus, was overtuigd van'de onmogelijkheid van die schepping van nieuwe wezens zonder tus- schenkomst van den Schepper. Doch om zijne stelling te bewijzen moesten proeven geleverd worden en na eene lange reeks wetenschappelijke proefnemingen die de Heer Depraetere met zooveel kunst wist uiteen te zetten zegepraalde fdef théorie van Pasteur. Die zegepraal zou den grondslag wezen der Mikrobenleer. En dagelijks nog bewijzen de feiten de onme telijke gevolgen van deze uitvinding. De Heer spreker vooraleer de voor dracht te sluiten (die op eenen volgenden avond wordt voortgezet) eindigde met eenen ontróerenden oproep voor het Roode Kruis en zijne werking die is :|het nastreven van een ideaal van geluk en wereldvrede gebouwd op naastenliefde. Met een moeie film over de vele werk zaamheden van het roode Kruis van Bel gie eindigde dezen besten avond. B. F. U. Ter gelegenheid van den Goeden Vrij dag werd de vertooning van Vrijdag laatst verdaagd. De eerstkomende avond grijpt plaats op Vrijdag 13 April a s. Zij zal voorafgegaan worden door eene voor dracht met lichtbeelden over Draad looze Telegraphie door den Heer Inge nieur Willems van Brussel. Xoiiiei'imi* Bij koninklijk besluit van 3i Maart 1928 is bepaald dat, bij afwijking van de bepalingen van het koninklijk be sluit van 22 Februari 1926, de Zomer tijd in 1928, in den nacht van 14 op i5 April ingaat, dus Zondag aan staande. 0 JT

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2