Crédit Anversois llan hier en elders. Kroostrijke Gezinnen. - w. UI. Cooueratieue oorlogsciiade Euitenland. Ypersche Kroniek. Zitting van den Gemeenteraad bankbrieven van 100 frank. Leening der Verwoeste Gewesten 5 t. h. 1922. Dixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- en Beurs verhandelingen. V per en de Omstreken Koninklijke Hofbouwmaatscliappij. Uitslag van den prijskamp voor versierde vensters en balcons, gehouden op Witten Donderdag. EERETEEKEN Kerkfabriek van St Maartens te Yper Toewijding der Stad Yper aan het H. Hart AFSTERVEN Yper. Met de Paaschdagen werden wij met een prachtig weder begunstigd. Het getal vreemdelingen hier ter stede was buitengewoon groot. De bezoekers aan de handels foor waren uiterst talrijk. Ook vele Engelsche Toeristen hebben twee drie dagen in onze muren verbleven. Waarlijk dagen van leefte voor de stad. Poperinghe. Schielijke dood. Decorte Alois, oud 70 jaar, wonende te Elverdinghe, had een bezoek gebracht aan zijne dochter te Poperinghe. Bij het terugkeeren viel hij schielijk dood langs den steenweg vanWoesten. Een hartziekte schijnt de oorzaak te zijn van dit pijnlijk voorval Reninghelst-Ciytte. Nog die Harelbeke. Zondag morgen, om 7 ure werd uit de Leie alhier, aan de Wa termolen een lijk opgevischt. De gendar merie werd verw ittigd en het lijk naar het doodenhuis overgebracht. Het werd her kend voor dit van den genaamden Cyriel Pattyn, geboren te Moorseele in 1877 en wonende bij zijn broeder, Wijnbergen- hoek te Wevelghem. Gelijk wij reeds ge meld hebben had Pattyn sinds eenige dagen zijne woning met eene som geld verlaten en was sinds dien niet meer te ruggekeerd. De man had over eenige da gen eene som geld bij de spaarkas afge haald en was met zijn velo vertrokken, zoo gezegd om aankoopen te doen. Op het lijk werd slechts eene som van twintig frank en geen papieren gevonden. Men denkt dat de man door de duisternis mis leidt in het water zal gereden zijn. De velo ligt waarschijnlijk nog in het water Een onderzoek is ingesteld. Dntienys. Bandietenstr eek. De 24 jarige werkman JWindels trok dezer dagen in den voormiddag de herberg binnen bewoond door zeke ren Mcqu t. Ziende dat de dochter Marguerite, 14 jaar oud, alleen t'huis was, vatte hij ze vast en eischte onder bedreiging de sleutels van de geldla- de. Op het hulpgeroep van het meis je, dat zic'i intu=schen moedig verde digde vluchtte de bandiet weg, doch werd weldra aangehouden en ter be schikking gesteld van het Parket. Lauws. Ontploffing. Vrijdag nacht had eene ge weldige ontploffing plaats in het huis van den vlaswerker Gustave Dekeyser. Beneden staat een naphtevuur dat met een pomp aange wakkerd wordt. Dit vuur is gedurende den nacht ontploft, meubelen en gansch den inboedel vernielend. Het huis zelve is deerlijk gesteld zoodanig dat het zal moeten afgebroken zijn. Becelaere. De landbouwer Jules Dewulf en zijn dochter waren bezig met tabak te wegen boven den aardappelkel der, toen plots de zolder inviel en beiden met en onder den tabak naar beneden ploften. Een andere dochter die in den kelder aardappelen aan 't verbergen was, ontsnapte als bij wonder aan deze instor ting. Bij den grooten kraak was zij zeer koelbloedig en evenwel verschrikt langs een ongebruikten uitgang weggevlucht. De landbouwer en zijne dochter kwamen er ongedeerd af, terwijl in den kelder de manden met aardappels gesmakt waren. De instorting was zoo geweldig dat de ijzeren dwarsbalken er onder begeven had den en gekromd naar beneden gevallen waren. Dit ongeluk zou te wijten zijn aan het feit dat de tabak slechts langs eenen kant was opgestapeld Westroosebeke. Geld verlo ren. De landbouwer C. F. had eene levering gedaan van zwijnen voor 5ooo fr. Bij het huiswaarts gaan verloor hij deze som. Hij keerde dadelijk terug op zoek en vernam dat een auto daar gestopt had en de geleider iets opgeraapt had, waarna hij vertrokken was in de richting van Yper. Oogenblikkelijk werd de gendarmerie de zer stad verwittigd en zij kon den oneer lijken vinder aan den ingang der Stad aanhouden. De geldsom werd aan den landbouwer terug gegeven. Wervick. Eerlijke daad. Op de markt verloor de echtgenoote Demuy- ser-Vanderhaeghe een tamelijk groote som geld. Deze werd teruggevonden door de echtgenoote Breyne-Deleu die zich ver haastte ze aan den HeerPoliciekommissa- ris Maertens over te maken. Vrouw De- muyser kwam aldus terug in bezit van haar geld. Deze eerlijke daad dient ver meld te worden. De eerlijke vindster werd door den H. Poliek, hertelijk geluk ge wen scht. AUTO-ONGELUK TE BRUGGE "HET YPERSCHE VOLK,, WERVICK. OPGELET VOOR DE Onze provinciale afdeeling hield Zaterdag 3i Maart eene vergadering te Rousselare. Waren vertegenwoor digd de gewesten Brugge B, Ghistel, Kortrijk, Meenen, Poperinghe, Rous selare. Thielt, Thourout, Veurne, Yper. Brugge A liet zich veront schuldigen. Eene drukke werking isingezet voor ons provinciaal woningenfonds Een beschermings-comitcit komt tot stand waarvan reeds het eere-voorzitter- schap werd aanvaard door Mgr. Waffelaert, Bisschop van Brugge, en Weled. Heer Jansser.s de Bisthoven, gouverneur van West-VIa n 'eren. De strijd tegen de krotten en met een het verschaffen van woongelegen heid aan onze K.G., zal gewis steun en medewerking vinden bij de gansche bevolking Onze gewestelijke afdeelin- gen zullen zonder verwijt, bijeen ko men, ten einde eene doelmatige wer king te richten, mil e en edelmoedige beschermers voor ons werk te win nen, en alzoo ons woningenfonds leef baar en vruchtbaar te maken. Brugge Noord en Zuid, komen bijeen op Zon dag 29 April Rousselare op i3 Mei. Reeds met Mei moet ons woningen fonds in werking komen. Het provin ciaal Congres met vlaggeleest dat de sluitvergadering zal z jn, wordt ge- hou jen te Kortrijk, op 22 Juli. Voor dien datum zullen onze provinciale afgevaardigden verzamelen om den uitslag hunner pogingen te doen kennen. Onze provinciale Bond mankt ver heugende vorderingen. Sinds den aanvang van dit jaar mochten wij 2750 nieuwe inschrijvingen boeken. En de ledenaanwinst gaat immer voort. Ruim de helft der gemeenten onzer gouwe hebben thans hunne plaatselijke afdeeling. Onder de laatst bijgewonnen gemeenten stipp n wij aan Oostkerke (Br.), Zuyenkerke, Sysseele, Harelbeke, Inpoyghem, Wervick, Herseaux, Ardoye, Gits, Caneghem, Aertrycke, Eerneghcm, Veldeghem, Handzaeme, Pervyse Langemarek. Trekking van 10 April. Serie 125 811 Nr 12 wint een lot van 250.000 fr. Serie 99.929 Nr 12 en Serie 125 811 Nr 14 winnen elk een lot van 100.000 fr. De andere nummers van deze series en al de nu nmers v,.n serie 110 375 zijn ui betaalbaar met 300 fr. ■aizKBS N.V. me&meas* HOLLAND. Niettegenstaande de groote zee- vlakle dat zij in de Noodzee bezitten, waar betrekkelijk weinig gevaard wordt, hebben de Hollanders verle- dene week te Vlissingen op de Schel de. met hevige kanonnen, wapenoefe ningen uitgevoerd, en alzoo in hunne reize naar Antwerpen de zeeschepen opgehouden, wilden deze niet in ge vaar zijn van beschoten te zijn. Nog eens blijkt de noodzakelijkheid eener nieuwe overeenkomst aangaan de het stelsel van de Schelde. Het is reeds een'ge rr aanden dat zulke over eenkomst door de Tweede Kamer, goedgekeurd, dcor de Eerste Kamer, in Holland verworpen werd om on rechtvaardig Rotterdam en Noord- Holland te bevoordeeligen, tegen Antwerpen en Zuid-Holland Het schijnt dat men daar in de regecring niet gurstig gezind is tot het sluiten van een nieuw verdrag. Tijd winnen is voordeelig, de plichten van i838 blijven onuitgevoerd, en van jaar tot jaar komt de gesteltenis van de Schelde en van onze nationale have erger. ITALIË. Zoowel Vatikaansche als andere nieuwsbladen verklaren dat de twist tusschen Z. H. de Paus en Mussolini overdreven werd voorgesteld, en zoo dezen die over de zaken van Italië kunnen oordeelen, het voorzien had den, is men niet verre meer van we- derzijdsche voldoening. Voor de H. Kerk bestaat recht en plicht om van de jeugd goede kristenen te maken en voor den Staat om van deze goede kristenen, goede burgers te maken. Tot betrachting dezer stelling kan men zekere feiten aanduiden, nament- lijk het volgende Over eenigedagen hebben 3oo fascistsche soldaten, bij zonderlijk met de bescherming van Mus solini belast, gezamenlijk de H. Com munie ontvangeu uit de handen van E.H. Bannizardi, opperaalmoezenier van het leger. Na deze plechtigheid heelt deze prelaat dit voorbeeld van godviuchügheid en kristen geloof verheerlijkt. ENGELAND. Gedurende zijn verblijf in Enge land scheen de Koning van Afganis- tan zeer nieuwsgierig over al wat krijgskunst, oorlogsvloot, wapens, vliegers, enz. aangaat, en nam ver scheidene lichtbeelden. Daarover is de Engelsche Pers niet gansch tevre den en vreest dat men in Rusland zou kunnen op de hoogte gebracht zijn van al wat hij daar bestatigd heeft. RUSLAND. 12.000 landbouwers zitten in het gevang om reden dat ze weigeren hun koren aan het bestuur af te leveren en dat zij het verdoken hebben. De Boe ren in dit gelukkig land zijn niet veel beter bedeeld dan de werklieden. FRANKRIJK. Nu is men in Frankrijk ten volle in den kiesstrijd. Wie zal zegepralen? Dit is van overgroot belang. Blijft Poincaré, dan zal de herstelling van het land voortgezet worden, zooniet, mag men de snelle terugkomst tot den jammerlijken toestand van eertijds verwachten. VERREKIJKER. De Heeren Aandeelhouders zijn ver zocht de gewone algemecne vergadering te willen bijwonen op Zondag 15 April 1928, om 10 uren, in de zaal van «Oud Yper» Statieplaats te Yper (art. 47 der standre- gelcn), ten einde te besl ssen over de ver schillende punten op de volgende dago'de gebracht. Dagorde 1. Verslag van den Beheerraad en van den Raad der Commissarissen 2. Onderzoek en goedkeuring van den bilan van 1927 3. Ontlasting te geven aan de Beheer ders en Commissarissen 4. Benoeming der Beheerders en Com missarissen. Xoiidagrust De Apotheek van M. VANWAL- LEGHEM,Stat:estraat,is aléén open op Zondag i5 April 1928. ieAfdeeling: Fruit, Gropnten, Bloemen. Verguld eercmclaal: Berghman Maurice, Boterstraat Dethoor Al- bert, Boterstraat. Zilveren eeremetaalDethoor Mau rice, Meenenstr. Despeghel Lucien, Tempelslraat. 2e Afdeeling Autos, Gaz, Electriciteit. Verguld eeremetaalDevos De- wanckel, Middelbare School. Zilveren eeremetaalCentrale Gaz Electricité, Vanden Peereboompl.; Vandamme Gustave, Middelb.School; Hauteceur Lenoir, id. Hoflack Franpois, id. Bronzen ecremetaalMottrie Cesar, id. 3e Afdeeling Mercerie, Moden, Behan gers, Kruidenierswaren, Weelde artikels, Verguld eeremetaalDegroote Pros per, Beroepschool Cardiaael Edg. RijsselstraatLuvtten Achiel, V.- den Peereboompl.; Gruwez Aimé, Boter- staatWe Ch. Dekeerle Zoon, id Cornillie-Verhack, id.; Downie-Du- hameeuw, Tempelstr.; Van Winsen Elise, Statiestraat. Zilveren eeremetaalBille Jules, Meenenst.; Vercruysse Jules, Groote Markt; Claevs Joseph, Rijselstraat Masselus Gustave, Van den Peere boompl.; Keignaert Th., Boterstraat. Bronzen eeremetaal: VermeulenHec- tor, Beroepsch.; Schmidt-Baudrez, Statiestraat. 4C AfdeelingPasteibakkerij. Verguld eeremetaalW* Van Daele, Groote Markt. 5- Afd Beenhouwerij, Zwijneslachterij. Verguld eeremetaalGarreyn Geor ges Meenenstr.; Gillis Gustave, Neer- marktDuthooHenri, Boomgaardstr. Zilveren eeremetaalCnockaert Al- bert, Dixmudcstr.; Deltu Albert, Tempelstraat; Vermeulen Honoré, Statiestraat. Diploma van deelnemingFleps Maurice, Boomgaardstraat. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 12 Maart 1028.- 2. Stadseigendommen Verkoop van grond. 3. Openbare Onderstand Afstand van grond. 4. Stedelijk kerkhof Grondver- gunringen. 5. Onderwijs Heropenen der avondscholen voor volwassenen. 6. Autobusdienst tusschen Yper- Meenen. 7. Bestekken der werken uit te voe ren bij middel der aangegane leening a) Wegeniswerken b) plaatsen van een dijkwand in gewapend beton aan den Noordoostkant van den vijver van Zille- beke c) stortbaden en bouwen van twee aanhoorigheden in de gemeentelijke meis jesschool der St Janstraat d) Opbouw van afsluitingsmuren en eene overdekte galerij in de gewestelijke meisjesschool der Rijselstraat e) Moto pomp voor de pompstatie te Dickebusch en levering van electrieke kracht. 8. Gewestelijke meisjesschool der Rijselstraat Uitbreiding Aankoop van grond. 9 I.eening van 1. 5oo.ooo fr. bij het Gemeentekrediet. Aanvullen de beraad- slaging. 10. Kerkfabriek van St Pieters Be grooting voor het jaar 1927. 11. Wijziging aan 't reglement op het leuren. 12. Wegenis Ruiling van grond. 13. Mededeelingen. Wij vernemen de benoeming tot den graad van bevelhebber in de Kroon Orde van den Heer VERHAEGHE, Algemeen Bestuurder bij den dienst van Vereffening der Oorlogsschade. Onze beste gelukwenschen. In de vergadering van den eersten Zon dag van April werd de weled. Heer GEOR GES TaCK, gewezen lid van de Kerkfa briek van St Niklaas, met eenpaarheid van stemmen, als Voorzitter gekozen van de Kerkfabriek van St Maartens, in vervan ging van den Heer ADVOKAAT SOBRY, Burgemeester genoemd. Onze beste en oprechte gelukwenschen. Ten einde dit feest met den grootsten luister kan gevierd worden hebben de geestelijke overheden besloten deze plech tigheid uit te stellen tot op een der Zonda gen van Juni 1929. Men beraamt het plaatsen van een groot bronzen standbeeld van het H. Hart, vóór de kerk van St Jacobs. Nochtans is er nog geen beslissing ge nomen. Op 4 April 1928 is overleden, in den ouderdom van 73 jaar, de Heer EüGEEN VAN DER MEERSCH, gewezen Notaris te Yper, Ridder in de Leopoldsorde. Het Ypersche Volk biedt aan de Familie Van der Meersch, zijne oprechte en kristeli)ke rouwbetuigingen. Erge val. De werkman Adolf Verbroucke, 28 jaar, gehuwd en vader van 2 kinders, heeft een erge val ge daan terwijl hij een camion loste op de groote markt. Hij werd In een ern- stigen toestand opgenomen en naar het hospitaal overgebracht. De ge neesheer bestatigde eene erge sche delbreuk. obussen Zondag morgen was de ge naamde Maurits Top 16 j. oud, dienst knecht bij Douchv, het vee gaan verzor gen. Langs den weg ontwaarde hij eenen obus in eenen gracht en wilde hem ont laden. Nauwelijks begonnen of eene geweldige ontploffing deed zich hooren. De jongeling weid de 2 handen afgerukt en het been ijselijk verminkt. Na de eerste zorgen ter plaats te hebben ontvangen werd hij naar het gasthuis van Yper over gebracht. Er bestaat hoop dat hij het leven zal behouden. De eigenaar die cp den knal bene den kwam is aan het gelaat en aan de handen verbrand door het vuur te willen uitdooven. Knaapje verrast onder de oogen van moeder. Een zeer smartelijk rijongeluk heeft zich te Brugge voorgedaan. Zaterdag na noen reden talrijke autos door de Oosten- destraat op weg naar de kust. Vrouw Rotsaert, met baar t en jarigzoontje Robert en haar drie jarig kind, was in gezegde straat in een postbureel gegaan. Robert Rotsaert kwam er eerst buiten, de moeder volgde met het kleintje aan de hand. Ro bert begaf zich over de straat en juist bolde een machtige auto aan. De voerder remde dadelijk, maar tcch nog te ontijdig. Het knaapje werd aangebotst en ten gron de gesmakt. Men heeft het slachtoffertje in deerlijken toestand opgenomen en on verwijld naar Sint-Janshospitaal overge bracht. Men stelde vast dat het arme jon gentje den schedel was gekloven en erg gekwetst was aan de beenen. Geen zorgen konden baten en kort na zijn aankomst bezweek de ongelukkige knaap. M. de policiekommissaris Lapeer heeft het ge bruikelijk onderzoek gedaan. WILT GIJ regelmatig ontvangen, betaal een abonnement in de post of aan uwen briefdrager, Hetgeen mij niet meer overgeko men was sedei t meer dan een j aar van hier, valt me heden te beurt ik heb een uur of twee vrijen tijd ik maak er natuurlijk van gebruik om eens «een toertje» te wandelen in stad; ik heb alijd een geliefkoosd tijdver drijf gevonden met alzoo rond te slen teren, de eene straat rit de andere in. 't Kan omtrent tien uur van den morgen zijn, wanneer ik mijne wan deling begin. Hemel lief! wat is Wervick toch een dood stadje op dit oogenblik van den dag. De meeste oplettendheid moet ik aan boord leggen om hier en daar een levend wezen te bespeuren, en nog is het eene vrouw die zich haast om eene boodschap te doen, geruchteloos voortglijdende als een schim, langs de gevels van de huizen, ofwel een jong meisje, dat met zijn nieuwsgierig neuzeken in de lucht, aan de half geopende deur van haar huis staat ta koekeloeren om te zien wie er voor bijgaat. Alles is zoo stil, zoo kalm dat ïkrnij m-er dan eens meen te bevin den ievers in een plekje, waarvan de bewoners voor altijd uiigeweken zijn. Dit niettegenstaande voel ik mij te huis, gansch op mijn gemak, midden de smalle, bochtige straten, die voor den niet-ingewijden enkeling mis schien wel een verniepig uitzicht ver- toonen. eenen onaangenamen indruk verwekken, maar die zoo lieflijk-aan trekkelijk zijn voor degenen welke hebben het stadje leeren kennen tot in zijne diepste intimiteit. Gunstig gestemd door het gevoelen van rustige kalmte en ongestoorde vrede dat opwelt van uit de vier hoeken van stad, vervorder ik met eene ware voldoening, mijnen weg. In de Molenstraat, blijf ik een weinig staan om de uitgevoerde onteige- ningswerken bij de St-Jansbeek gade te slaan ik laat mijne blikken rond varen zij richten zich naar het prach tig, eenig zieht dat men van daar af geniet op den hoogen achtergevel van het aloude Hospitaal. In mijne verbeelding rijst een Wervik op, zoo als het bestond in den bloeienden tijd der Gemeenten, toen het eene groote stad geworden was, rijk en sterk; onwillekeurig maak ik eene vergelij king tusschen de voorspoedige weelde van eertijds, en den nederigen toe stand van heden. Eilaas! volgen ver val en vergetenheid niet heel dikwijls op grootheid en roem? Is zulks immers in den loop der eeuwen, het lot niet geweest van schier alle landen De tijd. blijft niet stil, want middag nadert als ik op de gewezen. Vrijdag markt geraaktik moet binnen. Een, twee, vijf stoomfluiten laten zich achtereenvolgens hooren. 't Zijn de labrieken van Wervik Frankrijk; met hunne schrille stemmen kondigen zij aan dat het werk stop gezet is. ten einde de arbeiders "toe te laten naar huis te gaan om te noenmalen. Wel dra zijn er duizend lieden, mannen vrouwen dooreen, die per groepen van twee tot zes, of nog meer de grensbrug gejaagd overloopen. In Belgie gekomen, splitsen zij zich in drie woelige zwermen het sluimeren de Wervik wordt tegen wil en dank, spijts alles, wakker geschud, 't Krioelt van volk, en de straten blijven vol van beweging, vol van leven, tot de werkhuizen, na anderhalf uur, hunne lieden nogeens opslorpen voor de tweede werkstonde. Alsdan valt het stadje wederom in slaap, ver moeid door al dat rumoer, door al dat gerucht. JlM. Valsche bankbrieven van ïoo frank, model 1919, zijn in omloop. De valsche briefjes zijn goed nagemaakt men kan ze echter aan de volgende bijzonderheden er kennen het papier is wat dikker dan dit der echte brieven en de rechterkant is licht beglansd het watermerk is slecht nagebootstde cijfers van het midden nummer zijn min hoog dan deze van de echte briefjes.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2