Crédit Anversoisj üaii hier en elders. onamanheiijhiieidsfeesten 1930 internaifonaie orafhoersen Ypersche Kroniek, Dixmndestraat, 18, YPER De Katholieke Actie in 't Vlaamsche Land Handelaars HET YPERSCHE VOLK,, EERETEEKENS Rechterlijke Kroniek Hippodroom Yper Hoekje 10.000 Frank Prijzen. GEWESTELIJKE BIEENBOND De KlaverbieYper. LORD-MAYOR van LONDEN Zitting van den Gemeenteraad Ons Museum. Aanbesteding der Sakristij van St Maartens-Kathedraal Rood-Kruis van Belgie. PLAATSELIJK K0MITEIT - YPER. Onderwijs. ouder vrouwen en kinderen bleven op den grond liggen, door de ontploffing getroffen. En zeggen dat er menrchen zijn, wiens geest door den haat verdwaald, zulke schelmstukken goedkeuren FRANKRIJK. Zondag laatst, ter gelegenheid van de Handelsfoor te Rijssel, was er groote beweging onder de Belgische colonie. Deze dag was tot hulde aan de Belgen besteed. Groot gewcel in en rond de statie, waar Minister Hey- man verg ze'd van de Heeren Carton en Mo yersoen en nog andere nota belen door Baron de Gaiffi r d'Hos- stroy, Belgische Ambassadeur te Parijs, Hudelo prelect van het N oor den omringd van Frarsche Overhe den, onthaald werd. Groote stoet, plechtige ontvangst in den schouwburg door den Gemeen teraad, hulde bij het gedenkstuk der Rijsselsche slachtoffers van den oor log, bezoek aan de Handclsfoor, feestmaal, redevoeringen, alles liep ten beste af. Als wanneer Minister Heyman af scheid nam verdook hij iijne gevoe lens niet aangaande het hartelijk ont haal ten zijnen opzichte. RUSLAND. C Bestuurders van 2 bijzondere wederzij ische kredietmaatschappijen te-Moscou zijn ter dood veroordeeld alsook de bestuurder van Ekonomi- sche aldee'ing aan den Staatsbank daarbij, beschuldigd van tegenstrijd op ekonomisch gebied ook 36 andere zijn van tot 10 maanden gevang ver oordeeld. Wat moet man daar doen om gerust te levenVerrekijker. Iirnmsmmimmn n.V. bhhmhi| Alle Bank- cn Beursverhandelingen. Fene vergadering werd gehouden op het Aartsbisdom Mechelen tijdens de welke Z. Em. de Kardinaal-Aartsbisschop kennis gegeven heeft aan de leiders van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie» (J.V.K.A.) van het programma en de standregels van dit organisme. Woonden de vergadering hij Mgr Janssen, vicaris generaal K. H. Claes, secretaris van het Aartsbisschop; K H. Creupberghs, leeraar aan het Groot Seini- nari van Mechelen, en algemeen Aalmoe zenier van de'nieuwe vereeniging E. H. Cardyn, algemeen Aalmoezenier van de K.A.J.otters E. H. Jacobs, secretaris van de Nationale Vereeniging der Mid denstanders, verscheidene priesters en we reldlijken, samen 3i personen. Hieronder een korte inhoud der strek kingen aan die vergadering gegeven. Om lid te worden van de J.V.K.A. moet men 1) katholiek zijn 2) zich on derwerpen aan de geestelijke overheid 3) naar geen enkel politiek doel streven. Het J.V.K.A. zal bestuurd worden door een algemeen secretariaat bevattende een priester en een wereldlijk afgevaar digde van ieder Nationaal Jeugdvereeni- ging en van twee afgevaardigden van elk vlaamsch bisdom Het bestendig secretariaat wordt te Mechelen gevestigd en bestuurd door den heer Van Goethem, professor aan de hoogeschool van Leuven, als voorzitter en door den E. H. Greupberghs, als alge meen aalmoezenier. De brochuren handelende over de vor men der Katholieke Actie in 't Vlaamsche land zullen driemaandelijks verschijnen. Het eerste Congres van de Belgische Katholieke Jeugd van 't vlaamsch land zal te Antwerpen plaats grijpen op 26 Oogst aanstaande. Het J.V.K.A. evenaart de Katholieke Belgische Jeugd Vereeniging. Alle twee zijn zelfstandig. Al wie lid wil worden van het Katholiek Jeugd Verbond in 't vlaamsch land, zal zich mogen wenden tot het .I.V K A. De fransch sprekende groepeeringen die zich zouden vormen in het vlaamsch gedeelte van het land hangen af van het J.V.K.A. Alle politieke groepeeringen worden uitgesloten vraagt eene aankondiging in De eer Baron Janssens de Bisthoven. Gouverneur der Provincie Westvlaande- ren. wordt benoemd tot groot Officier in de Kroonorde. M. Ax e*S, Bestuurder op het Provin- c i! G ...ernement en M. Bekfi, \fiiee- lingsovcrste. worden weerzijdeüjk be noemd tot ridder in de Leopoldsorde en ridder in de Kroonorde. Onze besteen oprechte gelukwenschen. Z_tcrd:ig avond heelt de politie kuisch geda n in een logement op den Veurnesteenwcg. Twee verdachte personen wierden aangehouden. Uit het gedaan onderzoek bleek dat deze geen middels van bestaan hadden. Beide personer, Dubois Pierre, 56 jaar en Var.damme Marie, 44 jaar, werden dan ook Maandag laatst voor 3 jaar naar Hoogstraeten gezonden. Winne Emiel tfan l'asschendaele, Pvpe Hector en Depreter .Marie wa ren vervolgd om cene tent geplaatst te hebben en gespeeld zonder toela ting. De verdediging had vrijspraak gevraagd erop steunende dat het be sluit van den Gemeenteraad door de Bevoegde Overheid niet was goedge keurd, het Openbaar Ministerie vroeg uitstel voor nader onderzoek der kwestie. Daar het bewezen is dat dit besluit niet werd goedgekeurd spreekt de rechtbank de betichten vrij. De zaak ten laste van Deman Polyd. van Thielt, vervolgd wegens misbruik van vertrouwen wordt tot 24 Mei versèhoven. Mesure Arth., minderjaiig en zijn voogd Mesure Aug. van Bizet, beticht van huisraad en hit land ge bruikt te hebben zonder de ver schuldigde rechten betaald te hebben bekomen de ie, 4 maanden gevang en 399,20 fr. beet of een gevangzitting van 8 dagen, de 2e, als voogd wordt burgerlijk verantwoordelijk gesteld. Brevne Germaine van Wervick voor stelen van kiekens bekomt 3o fr. boet of 10 dagen. Lavaert Honoié van Moorslede, voor b leediging a5fr.boet of 3 dagen, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Segers Marie van Wervick ver volgd voor laster bekomt vrijspraak. Benauwt Maur., Theeten Cyr. en Couwet Jules van Poperinghe, voor slagen aan Clabau en Baes, krijgen elk 3o fr. of 10 dagen, de 2e, 5o lr. of i5 dagen en de drie betalen daarbij aan c'e bur^erlij e partij 5o fr. en de kosten. Clabau Georgine, Van Brabant Modest cn Clabau Emma van Pope ringhe worden veroordeeld. De ie voor slagen tot 3o fr., de 2e voor sla gen 3o fr. of 16 dagen en de 3e ook voor slagen 26 fr vermeerderd met 90 dec. Vanborren Marie van Poperin ghe, door zekere bazin aldaar ver volgd voor laster bekomt vrijspraak. Traest Marcel, Landuyt en De- graeve van Langeinarck, alsook De- coninck van Yper staan te recht voor wederzijdsche slagen, Traest en De- coninck worden veroordeeld tot elk 26 fr. of 8 dagen, de twee anderen worden vrijgesproken. Bij koninklijk besluit van 3o Maart 1928, werd onze katholieke Volksver tegenwoordiger Heer Dr Brutsaert aangewezen als lid der Commissie, belast met het voorbereiden van het programma en het leiden van de organisa'ie der ceremoniën en fees telijkheden, welke in 1930, naar aan leiding van heteeuwfeest van's Lands onafhankelijkheid zullen plaats heb ben. GROOTE Zondag 3 Juni, om 3 uur met de medewerking van het Stads-Be stuur en opgeluisterd door de Harmonie Vpriana De Kommissarissen Edmond Caenepeel, Marcel Wyckhuyze, Armand Donck, Vermeulen Algemeene \ergadering voor al de leien, en inschrijving van nieuwe leden op morgen ZONDAG 22 APRII. om 2L, uur in 't Christen Volkshuis St-Ja- cobsstraat, 30, Yper. VoordrachtgeverHeer Lobel, uit Rous^elaere. BEZOEK VAN DEN TE YPER. Zondag 22 April 1928 zal de I.ord- Mayor van Londen, Sir Ch. BATHO, vergezeld van de Lady-Mayoress, Sche- rift's en Bondsleden van konden, per bij zonderen trein te Yper aankomen om 10.3n ure. Eene afveerdiging van den Gemeente raad zal lien, met de Harmonie Ypriana en liet Pompierskorps, ter statie gaan af halen om dan stoetsgewijze naar het stad huis te gaan, waar zij officieel zullen ontvangen worden. Van 1 i.3o ure tot i2.3o ure zal er een Concert geven worden op de kiosk der Groote Markt door de Harmonie Ypriana. Na de ontvangst ten stadhuize en een kort bezoek aan de bijzonderste gebouwen der stad zal er aan den Lord-Mayor en zijn gevolg een lunch aangeboden worden in het Hotel Britannique Om 15.23 ure zullen zij per tijzonderen trein onze stad verlaten. Bede aan de inwoners Zondag te wil'en luinne huizen bevlaggen. De Burgemeester, H. SOBRY. Hier volgt het programma van liet Con cert der Harmonie Ypriana. 1. Blaze Away, Marchc Holzman. 2. Carmen, fantaisie, Bizet. 3. a) While the Sahara Sleefs, intermezzoHoratio Nicholls b) Shalimar, valse lente, Horatio Nicholls 4. Jubel, ouverture, Weber. air. pr. A Van F.groo. De Apotheek van M. SNOECK, Gr. Markt, is alleen open op Zondag 22 April 1Q2S. rp Maandag If April. V ERSLAG Al de raadsleden waren tegenwoordig. Het \erslag der vorige zitting werd zonder opmerkingen goedgekeurd. M. Van de Braentbussche, Commissa ris van Policie, werd door den Heer Burgemeester geluk gewenscht voer het kruis van lc klas, hem toegekend voor zijne bewezene diensten aan stad en be volking. De Heer Commissaris bedankte bewogen L Punt. De vraag om een stuk grond te koopen Maloulaan en Gracht straat aangenomen op voorwaarde de stadsreglementen te doen volgen Den hoek van het vvaterkasteel zal ook verkocht worden. 2e Punt. De openbare onderstand staat een stuk grond af aan de gemeente Poelcapelle tot verbetering der gemeente wegen Punt. Eenige grondvergunningen op het kerkhof worden eenparig goed gekeurd. 4e Punt. Heropenen der avond scholen voor volwassenen lokte eene groote bespreking uit. M. Leuridan zeide gepast dat de werklieden die van 's mor gens tot 's avonds uit de. stad hun brood verdienden, 's avonds weinig lust zullen veelen om dan nog de avondlessen bij te wonen. M. de Burgemeester somde de avondlessen op hier gegeven, de Nijver heidsschool, de Huishoudscholen, de Pransche leergangen in de Stadsjongens- school, de lessen van Engelsche taal in den Christen Middenstand. Dit is eene politieke organisatie, zeide heer Glorie, daar zet ik nooit een voet in. Na veel gekibbel waar onze notabelen bewezen niet veel van dat soort van on derwijs te verstaan, werd door de Heer Delahaye en Leuridan een voorstel ge daan. De zomerlessen van de Nijverheids school te volledigen met een leergang voor Fransche Taal, dit als proefniette doen. De Socialisten hielden aan hun voorstel, oprichten van de avondscholen ten lange laatste gestemd. .V Punt. Vraag van autobusdienst tusschen Y'per en Meenen na eenige op merkingen goedgekeurd. 6S Punt. Al de bestekken der uit te voeren werken werden goedgekeurd na de bemerkingen van M. Yandamme, die vindt dat het oprichten van stortbaden in de Meisjesschool de goedkeuring niet wegdraagt van de moeders der kinderen. Zijne bemerkingen worden door spotge lach begroet door de Heeren Socialisten en eenige hunner volgelingen in de zaal. waar de Heer Yandamme kort een einde maakt met de heel rake bemerking. Het vat kan maar uitgeven wat het in heeft. 7 Punt. De stad zal een stuk grond koopen aan den openbaren onderstand achter de gemeentelijke Meisjesschool. 8C Punt. Eene goedkeurende be raadslaging niet uitgebracht nopens de leening van 1 500.000 fr. bij het gemeen tekrediet. 9 Punt. De begrooting van de kerk fabriek \an St Pieters voor het jaar 1927, met 42.950 fr uitgaven en inkomsten, werd goedgekeurd min de stemmen der Liberalen en Socialisten. 10' Punt. Eene wijziging aan't regle ment op het leuren werd aangenomen. lle Punt. De ruiling van grond, Surmonfstraat en Kloosterpoort, werd goedgekeurd met 7 stemmen tegen 2 en 5 onthoudingen. Verschillende raadsleden stelden eenige vragen aan het Schepen Collegie. die in de mate van het mogelijke voldoening zullen trachten te bezorgen. M. de Schepen van Financien gaf een overzicht van de stadskas en de vergade ring ging in geheime zitting rond 9 uur.. Wij vernemen dat ons Stadsmuseum weder opgericht en geopend zal worden voor Juli aanstaande. De toekomende week zullen wij geheel waarschijnlijk daarover nadere inlichtin gen kunnen geven. Deze aanbesteding gehouden in Sint Maartenkring den 18 de/er, leverde den volgenden uitslag Aanbod navolgens de voorschriften van het bestek en lastenkohier, op vastge stelde w eerde 1914 van 130 000,00 frank 1. Mahieu Joseph, Yper fr. 1.354.000,00 2. Carron Yict., Ardoye fr. 1.388 000,00 3. Soete Jules, Yper fr. 1 414.000,00 4. Van de Kerckhove id. fr. 1,525.000,00 De voordracht, in de vlaamsche taal gegeven, den 13 April om 8 uur, in de zaal Oud Yper door den Heer dokter E. V.. is zeer aantrekkelijk geweest. De spreker heeft over de kanker gespro ken. De redenaar, die een befaamd ge neesheer is en bijzonderlijk over die zaak bevoegd, heeft ons getoond dat hij zijn ontwerp ten gronde kent. llet is spijtig dat er niet meer toehoorders waren. Met veel genoegen vernemen wij dat Juffrouw Paula Merlevede van Y'per, thans tusschentijdige onderwijzeres aan de kostelooze stadsmeisjesschool der Sint Jansstraat, met groote onderscheiding het diploma tot het onderwijs aan de vier lagere graden in de meisjesscholen beko- komen heeft. Onze beste gelukwenschen aan deze ijvervolle onderwijzeres die sedert het Paaschverlof 1927 reeds vier bijzondere diploma's behaald heeft. Yper. Woensdag namiddag was Robert Berat van Y'per, oud 3o jaar en wonende in de Tempelstraat, naar Beve- ren-Y'zer gereden om aldaar een muziek- toestel te verkoopen. Ginder gekomen was de dochter MagJalena Van Belle, oud 20 jaar niet te huis en de moeder vroeg den handelaar haar met zijn moto- cyclet te willen halen. De man voldeed aan haar verzoek en kwam met de dochter naar huis gereden. Hoe het nu juist kwam kan niet gezegd worden. In alle geval de moto slierde weg en beide opzittenden kwamen terecht op den grond, deerlijk gekwetst. Berat had eene rechterbeender- breuk opgeloopen en het meisje had eene groote wonde aan het rechterbeen. Na een eerste verband werden zij dadelijk naar het hospitaal van Yper gebracht om er verzorgd te zijn. Vlamertinghe. Het paard der melkerij sloeg hier met een rijtuig op hol. Twee moedige wielrijders van Becelaere, die daar juist voorbijreden, renden het paard achterna en een dezer De Cooman, gelukte erin met veel moeite het paard tot staan te brengen. Beythem. Dieven zijn in de wo ning gedrongen van de echtgenooten Deroo-Demevere, op het gehucht den Aap. De schelmen konden ongestoord hun on eerlijk werkje uitvoeren, daar de bewoners afwezig waren, wat voorzeker door de inbrekers geweten was. Deze hebben eene som van 200 fr., eene partij kleedingstuk- ken en andere voorwerpen kunnen buit maken, voor een totaal bedrag van rond de i.5oofr. Klacht is ingediend bij den politiekommissaris, die aanstonds een streng onderzoek geopend heeft. Een verheugend nieuws. Mgr Hector Catry. Eene blijde verrassing was 't voor Bevthem, toen alhier verno men werd dat de Eerw. Pater Hector Catrv, van. de Capucijnen, door Z. H. Paus Pius XI verheven was tot de hooge kerkelijke waardigheid van Bisschop van Lahore, in Engelsch-Indië. Overgelukkig en fier was de bevolking, wanneer zij de heuglijke tijding vernam. Pater Hector, een kind van Beythem, door den H. Vader benoemd tot Kerkvoogd 1 't Was waarlijk wel schoon genoeg om al de inwoners tot vreugde op te wekken, om hun tot fierheid te stemmen Men heeft alhier uit het water der vaart Rousselaere-Iseghem, ophet gehucht Kadzand, te Rumbeke, het lijk oggevischt van den genaamden Alpbons Vanmoer- kerke, geboren te Rumbeke in 1883 en wonende Statiestraat, te Beythem. 's Mor gens had hij per velo zijn vaderlijk huis verlaten en was langs de bovengemelde vaart gereden. Naar waarschijnlijk reed hij te dicht bij de vaart en is door een misstap in het water gevallen. De droef heid van zijnen ouden vader is onbeschrijf lijk. Dieven hebben op hunne ronde ge weest bij Achiel Vlaminck.x-Decrue ge hucht De Aap. Bij middel van beklim ming zijn zij in den hof gedrongen, en, hebben gepoogd de stallen open te breken, doch zijn moeten gestoord geweest zijn door d'eene of andere omstandigheid. Bixschofs. Ongeval. Ophet gehucht Smiske te Bixschote wa- en Zondag eer.ige kinderen aan het spelen in de nabijheid van een gracht toen opeens het 3 jarig knaapje Ooghe, erin sukkelde en in 't slijk wegzonk. Het ongelukkig kind zou s'ellig verdronken zijn ware het niet dat Kamiel Florissoore, die niet ver van daar woont, op 't hulpgeroep der andere kleinen was komen toesnellen en erin slagen mocht het arm knaapje uit zijn neteligen toestand te redden. Gheluwe. Benoeming van M. Jules Ingel een, als Burgemeester der gemeente. Zondag 1.1. kwam de benoe ming toe van den nieuwen burgemeester, Heer Jules Ingelbeen. De klokken luid den triomf. De verschillende maatschap pijen vergaderden, om den achtbaren burgemeester hunne heilwenschen aan te bieden. Zij werden allen door hem, zeer gulhartig ontvangen. Als schepenen, heeft Heer Jules Ingelbeen bewezen, dat hij een ijverig man is, bekwaam om de leiding te nemen. Gheluwe mag veel van hem verwachten, we zijn overtuigd dat onder zijn bestuur, het dorp rust, welvaart en vooruitgang zal kennen. Hij is een waar dige opvolger van Heer Th. Ghesquiere, aan wien de Gheluwnaars met hart en ziel verkleefd zijn. Heer Th. Ghesquiere nam zijn eervol ontslag; 1. Om reden van hooge jaren, 2. Om te voldoen aan een gegeven woord, tijdens den laatsten verkiezings strijd, waarin werd overeengekomen, een boer, burger en werkmam te nemen in het collegie van burgemeester en sche penen. M ij danken Heer Th. Ghesquiere voor zijne jaren lastigen en verdienstvollen arbeid en bieden Burgemeester J. Ingel been onze beste heilwenschen aan van lang bestuur. Heil onzen nieuwen Heer Burgemeester. Het Y persche Volk biedt den Heer Burgemeester Ingelbeen zijne hertelijkste gelukwenschen aan. Gewestelijk kindermissiefeest. Op M'oensdag en Donderdag 11. had er in Gheluwe een groot missiefeest plaats voor de schoolkinderen van Gheluwe, Meenen, Wervick, Dadizeele, Becelaere en Ghelu- veltM'oensdag was het voor de jongens en Donderdag voor de meisjes. Yran 's morgens vroeg, begunstigde een aangenaam lentezonnetje dien schoonen dag en overal wapperden de vlaggen. Gansch het dorp was in feestelijke stem ming. In al de hoogervermelde plaatsen was er 's morgens een kommuniemis, waaron der honderden schoolkinderen ter H. Tafel naderden, voor de bekeering der arme

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2