Crédit Anversois| llan Mar en elders. Bij de Belgen in fimeriKa internationale Bralkoersen HET YPERSCHE VOLK Buitenland. Ypersche Kroniek. Rechterlijke Kroniek Hippodroom Yper Hoekje Zondag 3 Juni, om 3 uur 10.000 Frank Prijzen. YPER lluziek^cliool Zondagrust. CAPUCYNENKERK Franciscaansche Bedevaart naar OOSTACKER op 17 Mei a.s. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Bond der Burgerlijke Oorlogsinvalieden van Yper. Voordracht met Lichtbeelden in de Handelskamer. Eersten Mei. W"™™ N. V. Dixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- en Beursverhandelingen. Poperinghe. De genaamde Elverdinghe. Moeskroen. De wijk de Plank is in opschudding gebracht door een erg ongeval. De kleine Madeleine Tournemine, vijf jaar oud, wonende in de Koninkjestraat, was naar een logementhuis der Burgondiëlen ge gaan om er met een kameraadje te spelen. De kinderen leunden door het venster der verdieping. Opeens verloor het dochtertje Tournemine het evenwicht en plofte neer op de straatstee nen, waar het roerloos bleef liggen. Een geneesheer, per telefoon verwittigd, kwam spoedig ter plaats. Hij stelde vast dat het kleine slacht offer geen uitwendige verwondingen had opgeloopen, doch de schedel ge broken was en hij deed het naar eene kliniek overbrengen, waar overge gaan werd tot de schedelboring, be werking welke volkomen scheen ge lukt te zijn. De toestand van het kind bleef niettemin onrustwekkend. Wynghene. Zwartgemaakte mannen, langs een venster zijn inge drongen bij Spruit aan 't Bavierke en hebben onder doodsbedreigingen geld geëischt van de oude menschen die daar wonen. Eene poging tot in braak is denzelfden nacht gebeurd bij Vereecke die een weinig verder woont. Deze heeft gerucht gehoord en de dieven verjaagd die onverrichterzake zijn moeten afdruipen. Woesten. Vertrek naar Congo. Dinsdag 1 Mei is Zuster Maria-Ca- tharina van Genua (in de wereld Me- jufier Estella Delbeke van Woesten), met den boot Albertville uit Ant werpen naar Congo vertrokken. Zus ter Maria-Catharina zal te Neaza Ruanda) als ziekenverpleegster dienst doen. eerlijk. In de weeffabriek Becke, Waereghemstraat, werd een wever van Anseghem met de vingers tusschen het raderwerk van zijn ge touw gevat en den kop van een der vingerleden afgesneden. Het slacht offer is door een geneesheer moeten verzorgd worden. komst worJt onherroepelijk aan Kristus- Koning toegewijd Er bestaat in het Waalsche lanJge.i -el- te een goddank! zeer bloeien! jeugdor- ganisme, het A. C. J. B. Het geeft regel matig in zijn publikatie's de volle maat van zijn degelijkheid en heeft verleden jaar te Luik een triomf gevierd dien we altijd zullen bewonderen en dien we tot op 26 Oogst a.s moeten benijden. Het A. C. J. B. en het JV. K. A. zijn zuster-organi- satie's die zich één voelen in éénzelfde lietde tot Kristus en de Kerk, één in het nastreven van hetzelfde geestelijk doel La Wallonieau Christ Vlaanderen vior Kristus Maar hun arbeidsveld is verschillend en wellicht grondiger dan een oppervlakkig onderzoek het zou laten ver moeden De moeilijkheden van ginder zijn niet die van hier. de taal, de aard van het eene niet die van het andere Daarte genover voelen wij beter dan wie ook en zonder dat iemand er ons op wijst, de noodzakelijkheid volledig vrij te staan en zelfstandig wij zijn dat overigens aan onszelf verschuldigd en waar dus licht vaardig gesproken wordt over aanschake ling of protectionisme, kunnen wij enkel zeggen dat die onverantwoordelijke uitla tingen regelrecht indruischen tegen de leiding der Bisschoppen en tegen den be slisten wil van hen die de verantwoorde lijk van het J. V. K. A. hebben op zich genomen De volledige zelfstandigheid is dus van weerszijden de definitieve toestand. En ze moet, onder meer, op de volgende wijze tot uiting komen. Al de jeugdorganismen die do n willen aan officieel goedgekeurde katholieke Aktie, kunnen, in Vlaanderen enkel a insluiten bij het J. V. K. A., in Wallonië enkel bij het A. C. J. B. Zoo heb ik reeJs aangeduid dat het J V. K.A. in zijn taal uitsluitend Vlaamsch is, gelijk het ook vanzelf spreekt dat we de rijke schatten onzer volksbeschaving die dotrdeesemd zijn met katholieken geest, als een gansch gepast apustolaats- middel zullen aanwenden. Is onze kunst door de eeuwen heen. niet de hoogste na'uurlijke veruitwendiging geweest van ons geloof en heeft in den Zaligen Ruus- broec b.v. de Nejerduitsche taalvirtuoos den mystieken heilige niet treffend ge diend Dat beteekent nochtans niet dat we doen zouden aan verkapte politiek. Het J.V.K.A. heeft niet tot zending te oordee len en veroordeelen, het staat, als zuiver godsdienstige aktie, breed open voor alle jeugdorganismen die zijn standregelen aanvaarden, doch zijn stendregelen zijn dat enkel kunnen opgenomen worden, or ganismen die niet meedoen aan politiek. Dat is uitgesproken wil van Zijne Heilig heid den Paus en van het Doorluchtig Episkopaat. Zoo kunnen kringen, bon den, jonge wachten die politieke vragen instudeeren of praktisch doen aan politieke aktie, in het J.V.K.A. niet worden opge nomen, hoe wenschbaar op zichzelf hun bestaan moge schijnen. Laat me toe deze uiteenzetting af te sluiten met een wensch en een gebed. De wensch dat het katholieke Vlaan deren den zegen van deze nieuwe, moder ne missioneering die de Kerk van Kristus uit haar volle gezag en met volle aanpas sing aan dezen tijd in het leven roept, zou onthalen op de blijde geestdrift waarmede ons voorgeslacht aldoor heeft gestaan in den dienst van zijn Katholiek ideaal. Want hier wordt een genade aangeboden die wellicht niet wederkomt. Het gebed Stort in ons, o Heer, den geest uwer liefde, en maak dat wij allen door uw goedertierenheid één zijn. Waar dit Paaschgebed der Kerk in ons wordt verhoord, gaat het Jeugd verbond voor Katholieke Aktie naar zijn vollen bloei Na een korte bespreking nopens de in richting van het Jeugdkongres te Ant werpen en de aansluiting der Jeugdgroe pen te Brussel wordt de zitting met het gebed gesloten. BL'LGARIE en GRIEKENLAND. De aardbevingen in Bulgarie duren voort. Nieuwe bevingen hadden deze week plaats. Het getal dooden schijnt in Philipopoli tot boven de 800 te beloopen In Griekenland gaat het nog veel erger. Van de t3.ooo woonhuizen welke de Staat Corinthe telde, schijnt er geen enkel ongeschonden. Niemand beter of onze lezers kunnen dezen pijnlijken toestand zich verbeelden, aangezien hij met onze door de oorlog verwoeste dorpen gansch te vergelijken is. INDIË. M. Nlooney, apostelijk legaat in Indië, nu te Rome, verklaart dat de katholieke bevolking tegenwoordig in Indië boven de 3 millioen geloovigen bedraagt. In den loop van het jaar 1927 heeft men onge veer 35.000 bekeeringen bekomen. Deze cijfers en ook deze van den voor uitgang van het katholicismus in Amerika moeten alle kristene geesten verblijden. FRANKRIJK. Uitslag der verkiezingen. Niettegenstaande de merkelijke verbe tering in den ekonomischen toestand van Frankrijk, sedert dat Minister Poincaré aan het roer is. vreesde men toch in het algemeen een tegenspoedige uitslag der tegenwoordige kiezing, om reden dat de stemming op één naam, dit maal geldig, gansch ten voordeele der Zuidergewesten is, en dat deze bevolking bijzonder oni godsdienstig is en zich door de politieke droombeelden Jer volksvleiers laat verlei den. Men moet er nog bijvoegen dat de propaganda en de geldelijke tusschenkomst der Russische bolchevisten hevig ge schiedde Alreeds was de eerste ronde voar socialisten en communisten een on aangenaam bedrag geen enkel commu nist werd gvkoz. n en de stemming scheen merkelijk ten voordeele der gematigde partijen te draaien, Doch over het eind vonnis was men niet al te gerust. Maar nu is het onmogelijk de gunstige uitval ten voordeele van de unionisten ('t is te zeggen de Poincaristen) te loochenen Communisten en zelfs socialisten zijn verslagen. In plaats van met 28 zullen de communisten maar met 14 meer in de kamer zijn en de socialisten hebben maar 101 mandaten bekomen in plaats van 109. Wat nog pijnlijker moet zijn, is dat het de vleugelmannen zijn die verworpen zijn. Leon Blum de bekwaamste de socialis ten, is overwonnen, ook Lebas, de socia liste maire van Roubaix en Longnet, de schoonzoon van Karl Marcx, de Duit sche vader van het Socialismus. De be roemdste communisten Vaillant, Coutu rier, Marty, Garchery, Auffray zijn ge vallen. Nu mag men verhopen dat de herstelling-politiek van Minister Poincaré tot een goed einde zal kunnen geleid worden. Ziehier de volledige uitslag voor het Noorden waarmede wij meest in betrek kingen zijn. In 1924 waren gekozen 5 kath., 2 ma tige republikeinen,3 radicalen, 11 social., 3 comm. In 1028 waren gekozen 7 kath., 8 ma tige republikeinen,2 radicalen, social.. 1 comm. Voorbeelden zijn menigmaal verderfe lijk, laat ons dus den wensch uitdrukken dat in Belgie ook de toekomendestemming een goeden uitval zal hebben, dat de socialisten zullen bekrompen en onthoofd zijn en dat de Wetgevende Kamers van fronters en communisten zullen bevrijd worden. Vanhaverbeke vervolgd voor lichte slagen krijgt 20 fr boet of 3 dagen voorwaardelijk gedurende 1 jaar. De zaak ten laste van Wed. Hos- te-Vanacker Emma van Woesten wordt onbepaald uitgesteld om on derzoek te doen over de verklaring van twee getuigen, deze hebben hut: ne verklaring onder eed afgelegd moe ten onderteekencn. Smagghe Gaston en Van Ghelu- we Gaston beiden van Voormezeele beticht van diefte met geweld (zij had den een haas ontnomen) worden tot 1 maand gevang veroordeeld, voor waardelijk gedurende 3 jaar. Vanheule Em. van Staden staat te recht voar verheeling, 3o fr. boet of xo dagen, voorwaardelijk geduren de 5 jaar. Gardein Michel die aan M. Van Isterdael een check overhandigd had waarvoor geen provisie bestond, wordt tot 1 maand gevang veroor deeld en 26 fr. boet of 8 dagen. Bertstraen Mauiits van Oostvle- teren, liefhebber van hazen, staat te recht voor jachtmisdrijf en bedrei ging, voor het ie feit 200 fr. boet of 2 maanden en 26 of 8 dagen, voor het 2e feit 1 maand, daarbij moet hij nog betalen, 520 fr. voor jachtbrief en 1 fr. en de kosten aan de burgerlijke pari ij. De aangeslagen voorwerpen wor den verbeurd. Van Uxem Henri, René en Gas ston, de gebroeders Decroix Arthur en Gaston, alsook Van Uxem Oscar, allen van Zillebeke, worden vervolgd om slagen en stampen toegebracht te hebben aan Masschelein Omer, de eerste en de derde bekomen elk twee boeten 3o fr. of 16 dagen, dè tweede eene boete van 3o fr. of 10 dagen, voor dezen laatste voorwaardelijk geduren de 5 jaar, de drie laatsten bekomen vrijspraak. De drie eersten moeten samen aan de burgerlijke partij Mas schelein 100 fr. betalen. Lemahieu Polyd. en zijne vrouw Desodt Marie beticht van lichte sla gen aan hunnen gebuur worden tot 20 fr. boet of 10 dagen verwezen, voorwaardelijk gedurende 3 jaar. Sinaeve Emiel van Oostvleteren, bekomt 26 fr. of 8 dagen voor niet na komen van 't provinciaal reglement over vervoer van vee. Callewaert Heet.. Mouton Cam. en Mouton Henri van Noordschote, die voor de grap eene brug vernield hadden meenende dat jonggehuwden aan de brug in het water zouden ge vallen hebben, zien hunne mislukte grap tegen hen zeiven uitvallen. In plaats van de jonggehuwden waren het bij nachte de bruiloftvierders,bij dage de gendarm met het onderzoek gelast die in het water vielen en ten s otte onderging hunne verdediging hetzelfde lot door het ten onpasse mroepen van art. 518 daar waar zoo ais het openba r ministerie te recht opmerkt art. 521 hier toegepast moest worden. Gevolg daarvantwee maanden gevang aan ieder der grap penmakers, voorwaarde'ijk geduren de 5 jaar voor ie en 2e daarb j zal dc rechtbank op 24 Mei uitspraac doen over de vraag tot schadeloosstelling van de gemeente Noordschote als burgerlijke partij aangesteld. STERFGEVALLEN ALLOL'EZ. In deze plaats, in den Staat Wisconsin, is overleden Cyriel De Vos, geboren te Ledeghem den 4 Maart 1878. Hij verbleef reeds ruim 20 jaar in Amerika en laat eene dochter en een zoon na. Overgroot was de toeloop bij den lijk- d enst in de Belgische kerk. ROCK-ISLAND. Alhier is overle den Frans-B. Hayman, in den gezegenden ouderdom van 93 jaar. Hij was geboren te Ste-Margeriete Oost-Vlaanderen), den 26 Juli 1832 Over 62 jaar na in den echt getreden te zijn. vertrok hij met zijne vrouw naar de Nieuwe Wereld, waar zij zich bestendig vestigde. Enkele jaren geleden stierf vrouw Hayman. waarna de man naar Roch-lsland vertrok en er tot aan zijne dood woonde. GROOTE met de medewerking van het Stads-Be stuur en opgeluisterd door de Harmonie Ypriana De Kommissarissen Edmond Caenepeel, Marcel Wyckhuyze, Armand Donck, Vermeulen. De plaats van leeraar van klavier is open in de muziekschool. Getal uren les per jaar 246jaarwedde2.5oo fr. Aanvraag zenden aan den Voorzitter van den Beheerraad voor i5 Mei. Diploma van leeraar veriischt. Die geen diploma bezit zal moeten een examen ondergaan voorgezeten door den Lieer P. Gilson, Algemeen Op ziener van 's Rijks muziekscholen. De schikkingen van het examen wor den den aanvragers bekend gemaakt Yper, den 2 Mei 1928. De Burgemeester H. SOBRY. De Apotheek van M. Vanrrbaeys, Boterstraat, is alleen open op Zondag 6 Mei 1928. Gedurende de Mariamaand, op al de weekdagen, 's avonds te 7-3o u. Ro zenkrans, oefeningen en Lof ter eere van O L. V. Maandag 7 Mei ter gelegenheid van de Kruisstraat-Kermis, te 9 ure plechtige Mis tot geestelijk en tijde lijk welzijn van den wijk. Zondag aanst. i3 Mei, te q ure plechtige zielemis van wege de Fran- ciscaansche Derde-Orde voor zaliger Leonie Bouckaert. Al de leden vanbeide afdeelingen zullen daarop willen aan wezig zijn. Na de H. Mis Gewone maandver gadering voor de Broeders Derde-Orde- lingen Vandaag 6 Mei, laatste dag der in schrijving. Na dezen datuum zal men rechtstreeks moeten onderhandelen met P. Bestuurder der Bedevaart, 36, Capucynenstraat, Yper. Aan alwien het aanbelangt of alwie 't aanvraagt zal de uurrooster van den trein worden toegezonden. Op de heen-en terugreis zal de tram Yper-Elverdinghe aansluiting geven met den bedevaarttrein. UURTABEL HEEN TERUG Gewonen trein. I Poperinghe V. 6.16 Oostacker V. 17.15 Yper A. 6 30 i 9t-Pieters V 17 35 BedevaarttreinI Yper V. 6.49 I Kortrijk 18.36 Zillebebe 6.55 Wervick 19- Houthem 7.0ö i Yper 19 23 Wervick 7 12 n. Poperinghe 20.37 Meenen 7.15 Wevelghem 7 23 Blsseghem 7.28 Kortrijk 7 34 i Bevereren a/Leye7.48 Gent Oostacker 8 56 De dagbladen deelenmee dat in de Beheerraad der Belgische Spoorweg maatschappij er Vrijdag 27 April 11. beslist werd aan de kroost: ij ke gezin nen 5o 0 0 afslag te geven, zelfs aan de alleenreizende personen en dat de ouderdomsgrens voor de kinders van 18 jaar, verschoven werd tot 21 jaar. Bravo voor den landsbond en dank zijn hard werken eindelijk er toe ge komen is dit zoo verlangde voordeel voor zijne leden te bekomen. Yperlin- gen, dit is dus een nieuw bewijs der werkkracht van den bond der kroost rijke gezinnen. Sluit u allen er bij aan. geen enkel Ypersche familie met vier kinders ol meer mag er buiten staan Deze maatregel is nog niet van toe passing maar zal het waarschijnlijk nog deze maand worden. De Galavertooning gegeven door het Nationaal Verbond der Burgerlijke Oorlogsinvalieden, Weduwen, Weezen en Rechthebbenden, ten voordeele der overhandiging der Vlag aan de afdeeling Yper en Omliggende zal plaats hebben op Dinsdag, l5 Mei aanstaande, in de Zaal Oud Yper om 8 uur 's avonds. Dit feest zal opgeluisterd worden door een uitmuntend symphonisch or kest, gevolgd do >r voordracht, met film overCongo. De medewerking van eenige Juf rouwen en Hceren der S ad is ons ook verzekerd tot opluis tering van dit Feest. Eenige Jufvrouwen zullen zich ten huize begeven tot het aanbieden der kaart n. Kaarten zijn ook te bekomen bij den Voorzitter, M. Coussament, Van- denPeereboomplaats, 19, in ons Lo kaal, De Lokomotieve Statie straat, 34, in den Gouden Appel bij Ivo Wackenier, Janseniusstraat, alsook in de Zaal Oud Yper op den dag der vertooning, van 11 tot 1 uur 's middags, en 's avonds vanaf 7 uur. Namens de Commissie. Zaterdag 5 Mei, om 8 uren 's avonds, in het lokaal der Handel- en Nijverheids kamer, Hotel Sultan zal er eene open bare voordracht gegeven worden door den Heer HENNEKINNE, Hoofd-preparator aan het gezondheid- en bacteriologisch Instituut der Gentsche Hoogeschool. Onderwerp: Het zuiveren der put- en rivierwateren bij middel van niet over stroomde filters (stelsel gebezigd tot het zuiveren van het water van Dickebusch- vijver. Deze voordracht werd, kort geleden, te Brussel gegeven en verwierf een bijzon dere bijval. Op het aandringen van het bestuur der Handel-en Nijverheidskamer, aanvaardde de Heer Hennekinne, in een Ypersch midden te komen herhalen, wat hij over het Ypersch waterstelsel denkt. Deze voordracht zal ongetwijfeld onze medeburgers zeer aanbelangen en het is te hopen dat een talrijk publiek den oproep zal beantwoorden der Handelskamer. De overtuigde en georganiseerde socia listen vieren op eersten Mei de feest van den Arbeid Zij doen dat... al rusten, 't Is nog al aardig maar 't is toch zoo. Ze steken op dien dag enkel de handen uit de mouwen om hun pintgeld naar boven te halen. Te Yper werd die feestelijkheid heel rustig gevierd. Men was het in stad bijna niet gewaar eene enkele roode vod aan den gevel van het lokaal De Onthoof ding»; pardon De Ontvoogding Des namiddags, formidabele mobilisatie van 't niet min formidabel Ypersch socia listisch leger. Na een calicot Plaats voor de Armen >1 (zooals in Brussel) stapte dit leger onder de leiding van gezel Missiaen en zijne pijp. Ongeveer twee honderd in getal, waaronder een twintigtal meisjes met zijden kousjes en in hun beste zomertoi- letje (wat zagen die Mademoisellekes er toch arm uit met hunne geverfde snoet jes!!!) en een dertigtal socialistische ben gels van 3 tot 6 jaar oud. De kinder- wachtZe zagen er voorwaar zeer overtuigd uit met hunne roode vaantjes Zoo sleepte de stoet van herberg tot herberg, in eene steeds meer en meer gezegende staat, om in De Ontvoog ding pardon in De Onthoofding in een luisterlijk bal hunne socialistische meening bot te vieren. De kinderwacht danste daar zeker mee. Voorwaar een voortreffelijk opvoedings middel voor kinderen die beter in hun bed zouden zijn dan aan dergelijke... 'k zal maar zeggen voorbeelden blootge steld te worden. En was 't niet, 't was toch al. Achille Baert, de vrouw Augusta Pauwels en de dienstmeid Martha Dewulf, allen wonend te Yper, waren hier Zaterdag afgekomen en gingen ruzie zoeken in twee herbergen der Rekhofstraat. Ruzie ontstond en Baert werd aan het hoofd gekwetst door een stokslag. De kerel die bij drank was, beweerde dat men op hem geschoten had, maar een onderzoek dadelijk ingesteld bewees dat dit on waar was en dat het gerucht van stampen op de deur dit had doen doorgaan voor geschot. In een voddenmagazijn van de stad was een der gasten, Devroe Al- fons, Maandag aan het schudden van ijzerafval door eene zeef, toen plots eene ontploffing voorkwam die den werkman kwetste aan den buik en aan den linker hand, waarvan de duim en wijsvinger ernstig toegeta keld werden. Na de noodige genees kundige zorgen werd de man naar het gasthuis gebracht. Echter is zijn toe stand geruststellend. Woensdag om 4 1/2 uur was er een combat-bolling bij Cappoen, Re- ninghelststeenweg, tusschen de bol dersmaatschappij van den Katholie ken Kring van Yper en bolders van Poperinghe. De bolders van Poperin ghe hebben de twee partijen gewon nen met 10 punten tegen 4 en 10 te gen 8. Ieder ploeg bestond uit twaalf bolders Maandag aanstaande komt de zeil de ploeg naar Yper hun return-match spelen in de prachtige boltra van den Katholieken Kring. Ypersche bolders, komt uwe mannen aanwakkeren Bij Jeremie Wiphoek wer- 5 konijnen gesio- 25o fr. Een onder- Geburen waren opgeklopt geweest op wie er vermoe- Abonneert u op Meeuw, wonende den Vrijdag nacht len ter waarde van zoek is ingesteld, dienzelfden avond door een persoon dens wegen. Rolleghem. De landbouwer Alfons Delneste, 42 jaar oud, op het oogenblik dat hij zijn paard in de stalling wilde geleiden, bekwam op het voorhoofd eenen geweldigen hoefslag die hem het voorhoofdbeen kloof. Niettegenstaande de beste zor gen is de landbouwer Zaterdag mor gen overleden in het heelkundig ge sticht te Moeskroen, alwaar men hem had overgebracht. De landbou wer die deelmaakte van den kerk raad was ook Voorzitter van den Boe renbond en algemeen geacht en bemind.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2