De lm ter Slavin VAN LEDE SCHRIJ FM ACHIENEN Groote Tombola SPORT Ferdinand Waterbley-Riem Hongaarsche Verloftrein. Meessen. Woensdag waren drie jonge knapen, de genaamden Piateau Camille, Lucas Julien, oud 16 jaar en Mistiaens Louis, oud i5 jaar, van Wytschaete, op zoek naar oorlogsbuit. Zij vonden een aantal obussen waarvan zij het koper wilden afdoen. Opeens hoorde men eene ge weldige ontploffing en de toegesnelde geburen vonden twee ongelukkigen te midden van eenen grooten bloed plas liggen. Ds jonge Plateau was op den slag gedood. Mistiaens gevaarljk aan armen, beenen en borst gekwetst moest naar het gasthuis van Yper overgebracht worden. Wat Lucas aangaat deze was over de grenzen gevlucht. Waasten. M. Charles Berghe te Yoormezeele, geboren in 1841, te genwoordig woonachtig steenweg op Yper, te Waasten, komt, als gewe zen soldaat van het 7e linieregiment onder Leopold I gediend hebbende, de gouden palmen der Kroonorde als ook de herinneringsmedalie van den veldtocht 1870-71 te ontvangen. Onze hertelijkste gelukwenschen. Dickebusch. De 22-jarige schoenmaker Marcel Suffys, werd wegens bedelarij door de gendarmen te Komen aangehouden en daarop ingerekend. West-Nieuwkerke. Op Zon dag 6 Mei aanstaande, om 5 uur in de feestzaal van het klooster, algemeene vergadering van alle kroostrijke fami lies van West-Nieuwkerke, Dranou- ter en Wulverghem. Zullen er het woord voeren: M. Osc. Kerckhof, algemeen secretaris van den provin cialen bond en Advokaat Lommez van Yper, voorzitter van den gewes- telijken bond van Yper. Langemarck. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Zondag 11. hield de pasgeslichte bond zijne tweede vergadering. Veel volk. Reeds meer dan i5o aangesloten families. Dat is prachtig. Vooruit op den inge slagen weg. M. Decock, bestuurlid van den provincialen bond voerde eerst het woord en hij deed de wer king van den bond kennen op het gebied van legerkwestie, belastingen, familieloon en voor het invoeren van het familiestemrecht. Daarna sprak Advokaat Lommez uit Yper, voorzit ter Yan den gewestelijken bo td. Hij wenschte de Langemai cknaars geluk met hunnen bond, en verhoopte voor hen eene schoone toekomst. Hij gaf daarna nog enkelen uitleg over het studiefonds. Tot slot wierd de fusé. afgeschoten door den altijd jongen secretaris van het provinciaal ver bond, M. Kerckhof, die in eene lui mige rede de plaatselijke voordeelen van den bond deed uitschijnen en bijzonderlijk steunde op de zedelijke grootheid van de talrijke familie-. Prachtig gelukte vergadering De E. H. Geestelijken hadden er aan ge houden op deze vergadering tegen woordig te zijn om alzoo blijk te ge ven hunner genegengeid voor dozen bond. Gheluwe. Gewestelijke kinder- missiefeesten. Op Woensdag en Donde-dag na Paschen was er volop feestte Gheluwe. Kinderen uit Mee- nen, Wervik, Dadizeele, Becelare en Gheluvelt waren er samenge stroomd voor gewestelijke kindermis- siefeesten. 's Woensdags was er feest voor de jongens en Donderdags voor de meisjes. WERVICK. C. S. Y. G. DERYCKE, 18, Poperinghestraat, 18. YPER. - Tel. 250. WIELRIJDEN Aannemer Marktprijzen HORLOGEN JUWEELEN 25.000 frank PRIJZEN 'FlieveSin te Meessen Uit ter hand te Koop. Niemand blijve ten achteren. Allen ten st ij de voor de rechten der kroostrijke gezinnen. Om 7 u. was er communiemis voor Mengelwerk van »'t Ypersche Volki5 door M. C. V. 't Is nochtans zoo, mijnheer. Indien al de eerlijke lieden samenspannen tegen de schurken, is het waarlijk nog te veel en daarom moeten al de daden der boos doeners zoo gauw mogelijk bij de politie gekend zijn, zulks vergemakkelijkt de opzoekingen. Mag ik u iets vragen mijnheer. Ja wel. Hoe komt het dat de mare dezer in braak reeds bij de politie gekend is als ik er nog met niemand ter wereld over ge sproken beb Wel, mijnheer, onze geheime agen ten hebben er op verscheidene plaatsen over hooren spreken. Hoe kan dat zijn Maar mijnheer gij hebt eene dienst meid, niet waar? die zelfs erg mishandeld geworden is... Inderdaad, w aar zijn mijne gedach ten. Zij had niets beloofd. Zij zal alles verteld hebben. Zeker, mijnheer Xopkins, zoo heb ben de zaken zich voorgedaanmaar wat ons verwondert is dat gij daarover onte vreden schijnt te zijn. Gij kunt toch in de kinderen van Gheluwe en het was waarlijk schoon om zien hoe talrijk de rinderen ter H. Tafel naderden. Om 9 u. werd er een plechtige hoog mis gezongen waarin de kinderen der voornoemde plaatsen tegenwoordig waren. Onder de mis wist den E. P. Maurice Ingelbeen, Scheutist, in een prachtig gelegenheidsseimoen de kin deren op te wekken getrouw hunne plichten als leden van de H. Kinds heid te vervullen. Na de hoogmis was er dan bezoek aan eene groote missietentoonstelling waar de kinderen naar hartelust al die wondere dingen konden bewonde ren waarvan ze misschien reeds wel hadden hooren spreken doch nog nooit hadden gezien. Om 1 u. gaf de E P. Tremmery, Scheutist, een voordracht met licht beelden over de kinderen van Kongo. De voordracht had grooten bijval bij de kinderen die met gespannen aan dacht zaten te luisteren naar hetgeen de Pater vertelde over hun arme broertjes en zustertjes uit Kongo, en die met bewonderende blikken zaten te kijken naar de prachtige gekleurde lichtbeelden. Na de voordracht gin gen de kinderen in stoet naar de kerk om het lof bij te wonen en er den kin derzegen te ontvangen. Het was waarlijk een roerend schouwspel die honderden kinderen in rangen van vier door de bevlagde straten van Gheluwe te zien trekken. Om 4 u. werd er een missiertukje opgevoerd door de kinderen. 's Woensdags speelden de leden van den missiebond Sint Paulus van Wervik onder leiding van den grooten missievriend Meester Van Mieghem het schoone tooneelstukje Padre Cito Donderdags waren het de meisjes der Zusterschool van Gheluwe die een nieuw missiestukje De blinde van Kiou-rhang opvoerden. Alle twee de stukjes werden meesterlijk opgevoerd en mieken een machtigen indruk op de kinderen Degene die zich opgeof ferd hebben om die stukjes aan te lee- ren alsook de kinderen die medege- speeld hebben verdienen de beste gelukwenschen. Ook is het noodig de heeren onder wijzers en de Eerwaarde Zusters te bedanken voor hunne medewerking aae het welgelukkcn van die twee kinderfeestjes. Het Kunstkoncert der Groote Harmonie Terwijl ik deze regels neerpen, ben ik nog onder den diepen indruk, mij nagela ten door het prachtig muziekfeest, verle den Zondag in de feestzaal van het Kapitel gegeven Machtig veel volk was er opgekomen, niet alleenlijk van stad, maar ook van alle naburige gemeenten, 't Spreekt van zelf dat een groot getal muziekkenners zich onder het aanwezig publiek bevonden, want in onze streek was het immers de opzienbarende gebeurtenis van den dag. Een programma, weerdig om gespeeld te worden door de beroemdste muziek korpsen van het land, werd op eene mees terlijke wijze uitgevoerd.Onze Koninklijke Harmonie, die uitsluitelijk samengesteld is van liefhebbers, heeft eens te meer be wezen dat zij de beste Muziekmaatschappij blijft van gansch het Leiegewest. Moei lijke, ingewikkelde stukken, zooals «Guillaume Teil, ouverture van Rossini», «de 3e fantaisie van Peter Benoit», onder meer anderen, werden met eenen verba- zenden brio vertolkt. Onder de leiding van hunnen bekwamen chef heer Jero- geen geval van zin zijn de kwaaddoeners te beschermen. Toch niet mijnheer. Men zou het evenwel kunnen ver onderstellen. Gij hebt niet heel en gansch ongelijk, mijnheer, maar ik wil rechtzinnig zijn. Xopkins vertelde dan gansch het geval steunde vooral op de belofte welke hij afgelegd. Dat is geene belofte meende de toezichter. Ik beschouwde mijn woord als gege ven, vooral na de juweelen terug ontvan gen te hebben. Gij hebt groot ongelijk mijnheer Xopkins en het doet mij waarlijk genoegen te zien dat gij bezig zijt met van gedacht te veranderen. Tn al zulke gevallen immers, iets verzwijgen is met de dieven en moordenaars samenspannen en dat zoudt gij toch voorzeker niet willen. Inderdaad niet. Het is gansch on- noodig zoo iets te veronderstellen. Vertel ons dan hoe die twee mannen er uit zagen. Xiettegenstaande Xopkins overtuigd scheen en zich ten opzichte der politie mannen stelde, bleef er toch in den grond van zijn hart eene begeerte de twee zon derlinge roovers liever eenigszins te be schermen dan aan hunne aanhouding mede te werken. Daarom zegde hij Wel, mijnheer, ik heb waarlijk den noodigen tijd, noch de vereischte gerust - me Yervaeke, de nederigste tusschen de nederigen, hebben de muzikanten van de Groote Harmonie, hunne toehoorders ge durende 3 uren lang, letterlijk weten te begeesteren Ook waren de menigvuldige en aanhoudende toejuichingen het bewijs dat het koncert eenen buitengewonen bij val geoogst heeft. Ik kan niet zeggen wat er meest be- wonderensweerdig was,ofw el denbetoove- renden invloed door den chefop zijne onderhoorigen uitgeoefend, eene kunst welke hij verwierf tijdens zijn verblijf bij het wereldbefaamd muziek der belgische Grenadiers of het kunstenaarsvermo gen der spelers, vanaf de solisten tot de gewoonste instrumentisten. 't Valt buiten twijfel dat de Wervika- nen muzikant geboren zijn, en dat zij nog altijd een weinig daar zijn op mu ziekaal gebied De heeren Jean Verhaeghe, bestendig afgevaardigde, en Paul Leroux, burge meester, wederzijds eere-voorzitter en voorzitter van de Koninklijke Harmonie, mogen met recht tier zijn over hunne Maatschappij, die verleden Zondag zoo uitgemunt heeft. Menig toehoorder drukte de wensch uit, nog meermalen in het jaar dat loopt, te mogen vergast worden met soortgelijke muziekfeestjes. Ik geloof dat er mogelijkheid, en tevens genoeg goeden wil bestaat Jim. Betrekkelijk weinig volk op het terrein van "F. C. Poperinghe wanneer scheids rechter Delafontaine de ploegen in lijn stelde. Het weder, dat de laatste dagen, zooveel belovend was, was geheel gekeerd, en de aanhoudende regen had een groot getal supporters, zoowel van Poperinghe als van Yper, thuis gehouden. Jammer voor de schatbewaarder van Poperinghe, die zonder twijfel op eene dubbele ont vangst had gerekend, 't Was ook grooten- deels aan het weder te wijten dat we weinig schoon spel te zien kregen bal en terrein waren te gladdig om voldoende balkontrool en samenspel toe te laten. Onze voorlijn was, ten anderen, gansch uit den haak Lecluysse die op 't onver wachts Odent op den rechter hoek ver ving, had eene lastige week moeten door staan, en was af vooraleer te beginnen. Van Sevenant dierf niet doorgeven, en 'twas geheel verstaanbaar de insides lie pen rond, vergaten te spelen of speelden au ralentiMolein alleen speelde zooals gewoonte, maar niet genoeg on dersteund, kon weinig nuttig werk ver richten. Gelukkig dat in den eersten time, onze verdediging, alhoewel wat door malkaar loopen, stand hield, en dat Buyze geluk had in ze schieten, 'zóoniet, 't was zoo late Ge zult misschien zeggen 't is fin de saison allemale goed, maar 't en mag toch geen fin de saison zijn, als 't ge vaar nog niet geheel afgeweerd is. Nu, om 't kort te maken, Poperinghe had de bovenhand in den eerste time, berg af en wind achter, en den tweeden time, waren de onzen omtrent gestadig ten aanval, maar 't en stak niet genoeg in de voorlijn om te kunnen doorbreken. Match in den besten sportieven geest gespeeld, hetgeen ter eere strekt van beide clubs, de suppor ters ook traden sportief op, en de toeko mende betrekkingen tusschen die twee ge- buren en kunnen er maar uit winnen. W'hebben dus de twee punt jes mee, en ontsnappen nipjes aan de daling in 11 Ie afdeeling. Zooals verleden week gezegd, zal het toekomende seizoen zonder den minsten twijfel, geheel lastig zijn, en we zullen binst die 4 maanden ons moeten toeleggen op eene ernstige voorbereiding, heid van geest gehad om daarop te kun nen letten. Dat neem ik wel aan mijnheer Xop kins, maar wat gij gezien hebt kunt gij toch verklaren niet waar Daarop gaf de heer Xopkins eenige zeer duistere aanwijzingen aangaande de persoonsbeschrijving der misdadigers. Daarin legde hij zich in 't geheel niet op toe juiste en klare inlichtingen te ver schaften en daarbij wilde hij over het bijzonderste teek en niet spreken, over den ontbrekenden vinger aan den hand van eenen der roovers. Xeen, zoo dacht hij bij zich zeiven, 't is juist degene die mij het leven gered heeft die moet nog eenige goede gèvoe- lens bezitten en ik wil in zijn nadeel niet spreken. Brigitta werd dan ook bijgeroepen en bevestigde de inlichtingen welke haar meester gegeven had. Maar zij vroeg ten slotte Heeft mijnheer van het briefje van duizend frank gesproken? Hadde Xopkins gedurfd hij zou zijne dienstmeid een gramstorigen blik toege worpen hebben, maar hij voelde aanstonds dat de twee gerechtsdienaren hem heel verwonderd, ja met een zeker wantrou wen bezagen. Hij werd zichtbaar verlegen en riep ontevreden uit Wel dat had ik vergeten Wat is dat wat is dat vroeg de opzichter tamelijk streng en haastig, een Eenige verkooper van t LZ A D D F* I k Groote keus het goed gekende merk iXHrr LL van occasiemachienen. Dupiicateurs - Alle benoodigheden: Linten, papier, carbone,stencils, inkt, enz. Verwisselingen. - Alle herstelling van gelijk welke machienen. maar daarover meer in eene naaste kro niek. Zondag gaat onze 2e afdeeling naar Oyghem, een vriendenmatch spelen tegen Iseghem op het terrein van O.O.O. (on der ons Oyghem). Die de reis willen meê maken, kunnen zich inschrijven in 't lo kaal der supporters bij Alb. Blootacker. De reiskosten per autobus beloopen op ongeveer 10 fr. Laat ons hopen dat de twee autobussen zullen volzitten, en dat om het seizoen te sluiten, wij een plezie rig uitstapje zullen doen. Twee van onze beste bestuursleden hebben daar hun ge luk gaan vinden. Wie weet of wij Zondag toekomende, daar ook niet voor den eenen of den an deren van ons, daar ook 't zijne niet vindt. OMEN. Zooals naar gewoonte was er Zondag laatstleden werk in overvloed voor onze jongens. Taillieu had de verplaatsing gedaan naar Moll waar de beroepsrijders 135 km. af te trappen hadden. Deze afstand nog al kort zijnde voor hem, liet hem niet toe eene eereplaats te behalen, te meer hij kreveerde 2 maal in den eersten toer en gaf op,ziende dat er maar weinig kans was voor hem. Immers Odile is meer geschikt voor zwaar werk zooals een Bordeaux- Parijs of een Ronde van Frankrijk. In eerstgenoemde treedt hij Zondag op als entraineur voorde Louvetmannen, maar zal in de ronde van Belgie aanzetten voor eigen rekening, 't is te zeggen voor zijn eigen merk. Geskiere welk een wind in den rug ge vangen had den Vrijdag zag zich om zoo te zeggen bijna hersteld tegen den Zondag en moest zich naar Zele bij Dendermonde begeven en niet naar Dottignies zooals er eerst gemeld wierd. De kleuren van Alcyon moesten verdedigd worden in een koers bijgenaamd Groote prijs Gouden Hand waarin hij ook zegevierend uit kwam en netjes 17 man in den sprint vloerde alzoo zijn 3e overwinning aan- boekend. Dinsdag 1 Mei betwistte hij een 120 km. koers te Meenen en kwam 3e aan na eerst rond Dixmude eene appelflauwte gekre gen te hebben. Berten Coppens behaalde eene mooie 7e plaats is Ruysselede waar er nog al mannen met baarden zaten. Alzoo voort doen Berten, met wat meer nijd en een weinig gespaard blijvende van moeder ongeluk zult gij ook eerstdaags uwe zege behalen. Boertje Dhondt zat in Frankrijk in 't koersen op loer achter de fransche franks- kens maar kwam ziek gedurende den strijd. U eens goed zuiveren vent en uit rusten, 'k geloof dat de kwaal daar is, verstaan Zondag toekomende betwisten de ju niors den jaarlijkschen baankoers Ant- werpen-Meenen met aankomst in den velodroom. Aan Ypersche supporters zal heter niet ontbreken Fontenen Berten, talrijk zullen ze er tegenwoordig zijn, want al dat Ypersche velozot is zal er aan houden u eens aan 't werk te zien in de laatste meters. Dinsdag laatst genoot de groote Mei- prijs voor de ie maal betwist in Yper een overgroote bijval. 41 Renners namen het vertrek en bolden de 65 km. af in 2 uren 8 m. hetgeen flink mag geheeten worden. De Ypersche kleuren alhoewel niet zege vierend uit de strijd komend wierden goed verdedigd. De eer komt toe aan de jong veelbelovenden renner Albert Desramault die de 10e plaats bekleedde en 3 premien wegschaofde. Meer dan eens stak hij de lont aan 't vier en met wat meer hulp moest hij de plaat gepoetst hebben. De andere Yperlingen alhoewel zich niet hebben kunnen klasseeren inde 10 eerste eindigden moedig en verdienen alle lof voor hun kranig optreden. Vestraete, Buseynedie 2 keer kreveerde in de eerste ronde, Denaegel, Velge en Duprez verdienen allen onze bewondering. Uitslag 1Lernault Gér. Gheluwe. 2. Catteeuw Mich. Wervicq. 3. Knockaert René Gheluwe. 4. Depoorter Jér. Komen. 5. Maerten Cam. Roeselaere. 6. Denutte Ach Passchendaele. 7. Vanclooster Jules Thourout. 8. Viane Mee Zonnebeke. 9. Rogghe Mare. Thourout. 10. Desramault Alb. Yper. Premien gewonnen door: Depoorter (6); Vandevyvere (4); Desramault (3): Hauplines (3); Rogghe, Verstraete, Ver wikte, Denutten en Pauwels elk een. Sportman. Ypersche Sportliefhebbers, maakt u lid of eerelid der Ypersche Wielrijdersclub, uwen steun zal onze Ypersche renners ten goede komen en aanmoedigen. Ypersche Wielrijdersclub. van Openbare en private werken Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. Op dringend verzoek der Liga van Budapest en om voldoening te geven aan talrijke pleegouders zal er op 't einde van Juni een verloftrein voor Hongaarsche kinderen naar Belgie komen. De pleegouders van Hongaarsche kinderen mogen dus hun gewezen pleegkind voor het verlof uitnoodigen Geen kinderen echter boven de 14 jaar mogen uitgenoodigd worden. De uitnoodigingen geschieden bij middel van een ingevuld en onderge- teekend formulier dat hoeft voor 24 Mei ingezonden te worden aan 't adres Komiteit van het Hongaarsch Kinderwerk Predikheerenstraat, 27, Brugge. Daarenboven moeten die uitnoodigingen de goedkeuring heb ben der parochiale geestelijkheid. De pleegouders verbinden zich het uitgenoodigd pleegkind in September te laten afreizen. Het volledig bedrag der reiskosten heen en terug beloopt tot de som van 35ofr. welke op 't oogenblik der aan vraag op postcheckrekening nr i59758 van Z. E. IT. Kan. Reynaert dient gestort te worden. Met den trein van einde Juni die de kinders aanbrengt mogen verzendin gen gedaan worden aan dezelfde voorwaarden van vroeger. De kisten moeten in het Centrum Nieuwstraat, 5, toegekomen zijn tegen i6n Juni a.s. Met den trein die in September zal vertrekken zullen ook zerzendingen kunnen gedaan worden. BURGERSTAND VAN YPER, van 27 April tot 3 Mei 1928. Geboorten. Garreyn Hendrik, Hoorn werk. Lampaert Anna, Rijsselsteenweg. Sterfgevallen. Dewilde Desire, 74 j z. b., wed. van Rubben Elodie, Noordlaan. Declerck Karei, 41 j., timmerman, echt. Heughebaert Julia, G. de Stuersstraat. Goemaere Simona, 6m., Bruggesteenweg. De Backer Laura, 37 j ,z b., echtg. Declei cq August, Bruggestraat. Bouckaert Leonie, 68 j dienstmeid, Maloulaan. Huwelijken. Beddeleem Luciaan, elec- triekwerker en Vandamme Elza, naaister, b. te Yper. Coulembier Onas, handelaar en Decon Ivonne, z b., b. te Yper Lippinois Jules, schrijnwerker en Desmadiyl Julia, z. b.,b. te Yper- Kennis Ignras, kunstschil der te Mechelen en Dumon Joanna, z. b., te Yper. Stad WERVICK. Geboorten. Blockeel Rosa,Nieuwst:aat 23. Nowé André, Kerkstraat, 8. Caste- lein Antoinette, Sektie B, 47. Deleu Béa- trice, Sektie E, 90. Vanhalewyn Marcel- line, Sektie F, 210. Denorme Lucienne, Sektie B, 05. Berten Antoine, Groenestr. 35. Decorte I^ucien, Leiestraat, 33. Overlijdens Makieu Achille, 42j., in het hospitaal. Vanhee Victor, 65 jTram statie. 64. Huwelijk. Deroubaix Jules, autogeleider te Roncq (Frankrijk) en Dedeyne Hélène, spoelster te Wervick. YPER 28 April. Tarwe 182; Koolz. 456 Klaverzaad 2200, Rogge 176, Boekweit 230; Haver 194, Gerste 194, Erwten 415, Bloem 252, Maïs 188, Paardeboonen 208, Gruis 134; Zemelen 157, Lijnzaadmeel 209, Lijnzaad koeken 198, Aardappelen 50, Voedergerste 165-168 fr de 100 kilos, Boter 23 26, Eieren 0.74, Zuigverkens 110 tot 180 fr. het hoofd. 6.50 fr de kilo. Boterstraat, 6, YPER De schoonste keus. De genadigste prijzen. Christene Sociale Werken. Volkshuis Poperinghe. Trekking 17 September 1928 Loten aan 1 frank overal te verkrijgen. Studie van den Notaris TWEE SCHOONE WERKMANSWONINGEN kunnende dienen voor winkel of herberg met 10 aren grond en hof samen, gelegen te Ploegsteert-Bizet, Sentier du Cimetière, dicht bij Armentiers. Verpacht elk aan 30 fr. te maand zonder recht van pacht. Voor alle inlichtingen, zich wenden tot den Notraris Theyelin te Meessen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 3