Crédit Anvercois Een ware macht WERKRECHTERSRADEN Ferdinand Waterbley-Riem De eerste Meiviering en De Werkman De Prins van Wales te Yper. Ypersche Kroniek. OPROEP WERKLIEDEN. BEDIENDEN. WERKGEVERS. Aannemer STAD POPERINGHE met REKLAAMSTOET 4000 Fr. PRIJZEN Fr. 4000 ■HMBHBn N.V. Dixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- en Beurs ver handelingen. "HET YPERSCHE VOLK,, De Katholieke Actie in 't Vlaamsche Land. Katholieke Kring. TRABOLSPEL. Oproep aan de liefhebbers van Trabolspel. Prijskaarting. 0. L. Vrouw=Middelares aller genaden Franciscaansche Bedevaart. Handel en Nijverheidskamer Burgerlijke Oorlogsslachtoffers Rerum Novarumfeest. Kiezing der Werkrechtersraden. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Be kiezing nadert. Owruenk u wel. en coet vrat uw plicht u uebiedt. Katholieke werkgevers, bedienden en werklieden, op u rekenen v-ij, als één man zult gij stemmen voor de lijs ten voorgedragen door uwe kathode ken vereenigingen. Verledene week gaven wij de iijsu-n der kandidaten voor Werklieden en Be dienden. Deze lijsten waren overal wel onthaald en genoten veel bijval. De voorgestelde kandidaten zijn man nen van eer en plicht, die het hunne zullen bijdragen om in geweten en vol le rechtvaardigheid uitspraak te doen in de hun voorgelegde geschillen. Het zijn mensehen met ondervinding, die handelen na rijp overleg. Dus niet te aarzelen voor uwe katholieke kandida ten zult gij en moet gij stemmen. Maar hoe uwe stem uitgebracht De stembrief die men u ter hand zal stellen zal de kandidaten der verschil lende voorgedragen lijsten aangeven. Boven de namen der werkelijke kandi daten zal er een wit puntje zijn ne vens hunne namen ook hetzelfde voor de plaatsvervangende kandidaten. Gij moet dus TWEE MAAL doppen, twee maal een wit puntje zwart ma ken. Een voor de werkelijke en een voor de plaatsvervangende kandidaten. niet meer dan één. Gij moet dit pun tje zwart maken ofwel van boven op den kop, boven den naam bijv. voor de werklieden van Mansis en boven den naam van Demuysere ofwel moogt gij zoo gij de voorkeur geeft aan een of ander kandidaat een puntje zwart ma ken nevens den naam van een werke lijke kandidaat en nevens den naam van een der plaatsvervangers, doch als dan moogt gij geen kopstem meer uit brengen. Dus één puntje voor de werkelijk i!\ één puntje voor de plaatsvervangende kandidaten, alle andere stembrieven zijn nietig. Maar daar de rangschik king der katholieke kandidaten ieder een voldoet moeten wij alle vrienden aanraden te stemmen van boven op den kop en geen naamstemmen uit te brengen. Dus ééne kopstem voor de werkelijke kandidaten en ééne kop stem voor de plaatsvervangers. Dit is dus klaar en duidelijk. De werkgevers zullen twee stembrie- \en ontvangen zij moeten dus op de twee stembrieven hunne stem uitbren gen zooals hooger gezegd. Hieronder nogmaals de lijsten onzer katholieke kandidaten 1) MANSIS ALOIS uit Wervick, uit tredend lid. 2) BOGIE ARTHUR uit Yper, uittre dend lid. 2) DECREUS MAURICE uit Poperin- ghe. Plaatsvervangende Kandidaten 1) DEMUYSERE LOUIS uit Comen. 2) SLOSSE GASTON uit Zonnebeke. 3) BOUTON ALFONS uit Vlamertin- ghe. 1) BAERT ALBERT, bediende te Po pe 'inghe. 2) DUPON HENRI, bediende te Yper. Pla itsv er vangende Kandidaten 1) TAILLIEU, bediende te Comen. 2) BRA EM GEORGES, bediende te Yper. A. lijst voor de werkliedenkamer 1) DELAHAYE GUSTAAF, Yper. 2) LAGONTE CAMILLE, Poperinghe. 3 DEDEGKER LEONARD, Wervick. Plaatsvervangers 1 GEYSENS ERNEST, Komen. 2) BEIRNAERT EMILE, Yper. 3 VANNESTE CAM., Langemarck. B. lijst voor de bediendenkamer I SEYS VALERE, Yper. 2) NOLLET JOSEPH. Wervick. Plaatsvervangers 1 DENYS ALBERT, Poperinghe. 2 BOUCHERY AUGUSTIN, Komen En nu katholieken aan het werk maakt overal propaganda voor uwe kandidatenstemt ervoor en vraagt dat men ervoor zou stemmen. Doet uw plicht, niemand uitgezonderd. De kiezing van 3 Juni aanstaande rroet voor ons een zegedag zijn, een triomf voor onze werking, een zege an het recht Werklieden, Bedienden en Werkge vers, als één man vooruitUwe kandi daten moeten gekozen worden, zoo gij doet wat gij doen moet. van Openbare en private werken Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. ZONDAG 24 iUNI 1928. om 3 uur ZOMERCARNAVAL! Alle inlichtingen alsook de voorwaar den tot deelneming, kunnen verkregen worden op het Secretariaat van het Feest Yperstraat, 2, te Poperinghe, waar de inschrijvingen ten laatste den 10 JuDi moeten toekomen. Over korte dagen hield het Alge meen Christen vakverbond van Belgie, waarbij al onze christen werkliedenor ganisaties aangesloten zijn, een con gres te Gent. Wij kunnen niet nalaten enkele cijfers aan te halen welke wij putten uit de verschenen verslagen In den loop van verleden jaar, heb ben de christene werklieden syndika- ten meer dan 25.000 nieuwe leden in geschreven. Het christen textiel syr.dikaat telt boven de 50.000 aange slotene leden en wint dagelijks veld. De christene landsbond der mutuali teiten, waarbij onze ziekenbonden aar.- jesloten zijn, telt bij de 800.000 leden. Dat zijn cijfers die tellen en die de macht onzer christene werklieden or ganisaties doen uitschijnen. Deze beleven overal eenen prachtigen voor uitgang niettegenstaande alle tegen werking. 't Is een ongeëvenaarde bloei. Vooruit christene werklieden, geen oogenblik geaarzeldUwe plaats is in de rangen der christene Werklie den bewegingSluit u erbij aan Immers daar alleen worden uwe stof felijke en zedelijke belangen behartigd zooals het zijn moet. De beide artikelen, welke 't Ypersch Volk aan de eerste Meiviering wijdde, hebben de gunst genoten de opstelraad van de roode Werkmanvuur en vlam te doen spuwen. 't ls altijd aangenaam voor iemand te bestatigen dat zijn proza in andere bladen gecritizeerd word (dat bewijsi. op afdoende wijze dat hij den nagel op den kop trof) maar zijne vreugde kent geene palen meer wanneer zijn artikel woord voor woord overgeschreven wordt. Er was misschien kopijnood bij de Werkman De voorname kieschheid en de ver hevene litteraire gehalte van het com mentaar dat hij aan ons proza deed, bewijst eens te meer dat wij onzen hoffelijken tegenstrever op zijne meest gevoelige plaats troffen. Wij willen vandaag uit zijn beleefde en beschaafde proza van den onbeken den opsteller van de Werkman en kele parelkens visschenzij zullen best aan onze lezers duidelijk maken met welke huichelarij de roode Baas en zijne luitenanten hier in stad hunne politieke roode boontjes te weeken willen leggen. 1. Volgens "de Werkman" betee- kent de eerste Mei noch opruiing, noch ophitsing tot klassenstrijd, tot bloed en tot revolutie. En nochtans voor die genen die Marx, Sembat en andere so cialistische theoretiekers gelezen heb ben (misschien heeft de opsteller van "de Werkman" die nooit gelezen) staat de klassenstrijd als een dogma aan de basis van gansch de socialisti sche leering. Zelfs niet later dan Dins dag laatst gaf gezel Lekeu in 't Senaat de bekentenis af dat de socialisten den klassenstrijd betrachten en prediken. Eenen onverbiddelijken strijd voe ren gaat niet gepaard met naastenlief de en verzoeningsgeest. We weten al te wel hoe de socialisten wenschen dien strijd te zien uitloopendaar ken nen we en zien we heden in Rusland genoeg voorbeelden van. 2. Tegen den godsdienst zijn ze ook niet.- Hoor hoe de Werkmanzich over de kerkvervolging in Mexico uit laat Hoe het in Mexico gaat, willen we hier niet bespreken we weten er niets van en de klerikale schrijver nog min Dat is een goddelijk parelken. Ongetwijfeld kunt ge daar niets van weten, Heer Schrijvelaar. Wij staan u dat graag toe. Hoe zoudt gij dat im mers Ge zit den geheelen dag met uw neus in Le Peuple Vooruit en andere dergelijke en over de kerk vervolging in Mexico staat daar niets in. Ge moogt daar gerust over zijn 't en zal er nooit in staan. Maar hadt ge wat meer nieuwsgie righeid en geestelijke ontwikkeling en wat min verslaafdheid aan uwe socia listisch gedoe, dan zoudt gij in dag bladen zooals de "Journal de Genève" Daily Express The Commonwael en zelfs de Gazettedie nochtans geene klerikale dagbladen zijn, ander nieuws vernemen over Galles en zijr.e moordenaarsbende. Gij weet er niets van Dat verwon dert ons \an U die van alles denkt op de hoogte te zijn. Ga om nieuws bij den Baasdie weet van alles al er. heeft dit alreeds menigmaal bewezen. 3. lil de oogen van dit schepsel (hoe beleefd beteekent orde dat de arbeiders met hunne famlie van hon ger kreveeren (hoe kie-sch). Dat is nen goede grap! Zooals eenieder weet hebben de socialistische koppen (in ïrper zijn er nog geen maar 't zal wel komen) benevens groote cooperatieve.i (die veel geld winnen), nijverheidsin stellingen (die nog meer geld winnen), koloniale maatschappijen (waarvan de aandeelen zeer hoog gekwoteerd staan en ik, sukkelaar, die dacht dat kolo niale uitbating als verdrukking en slavenhandel moest geschandvlekt wordeneen Bank gesticht zooais de vuile en schandalige kapitalisten zelf. Die bank heeft dit jaar aan do aandeelhouders millioenen winst ver schaft. De gelegenheid was schoon voor die groote socialistische handels wijze in akkoord te brengen met hun ne strenge menschlievende princiepen en aan hunne bedienden, die van die millioenen winst al het slameur te dra gen hadden een deel van die winst toe te kennen, zooals zij van gedacht zijn van alle werkgevers te eischen. En weet ge wat deze arme bedienden te bate viel De beheerders staken elk (een geheel aardig sommeke genoeg om gedurende een jaar verschillige vverkersgezinnen te laten van leven) in hun giletzak en lieten een almoes- ken aan hunne bedienden over. Die mogen ook van honger kreveeren niet waar Arm zweet van den arbeider De Beheerraad van die Bank leeft er ook van Onze iet wat humoristische beschrij ving van de eerste Meivieripg heeft de Werkman in eene roode veront waardiging gedompeld en vol woede met eene in den ettergedopte pen braakt hij uitHoe vindt men dit meesterwerk van cliristelijken haat V' Haat Neen. Enkel medelijden voor die duizenden en duizenden stakkerds die door hunne... leiders misleid en uitgebuit, tot burgerlijken oorlog en klassenstrijd opgezweept, beroofd van al hunne gezonde volksgaven en gods dienstige gevoelens, door al dat bedrog, die huichelarij, die komedie in hun ei gen stoffelijk, zedelijk en geestelijk verderf gedompeld worden ten bate - an enkele politiekers. Ja, innig mede lijden voor dat volk maar medelijden dat gepaard gaal? met eene kordate vastberadenheid die misleide sukke laars uit de socialistische klauwen los te rukken. WESTVLETEREN Inhuldiging van een vaandel van den Bond van het H. Hart. Op Zondag 3 Juni zal de inhuldiging van een vaandel van den Bond van het H. Hart plaats hebben. Om 10 uur, pontificale Hoogmis door den Z. E. P. Abt van SL Sixtus en sermoen door E. P. Borromeus de Geest, Daarna wij ding van het vaandel en het beeld van het H. Hart, om 14 uur, vorming van een stoet bevattende historische groe pen, 14 muziekmaatschappijen en bij de 100 bonden van het H. Hart, om 16 uur geestelijke betooging, gezang, akte van toewijding en aanspraken door E.E. P.P. Hardy en Degreeve en door M. Becelaere van Thourout. Dit feest zal sluiten met verschillende concerten. De bedevaart van de British Legion in het Noorden van Frankrijk en Belgie, zal plaats hebben op 5, 6, 7, en 8 Oogst. De Prins van Wales zal op Dinsdag 6 te Ryssel aankomen. Hij zal de gast zijn van den Prefekt van 't Noorden die hem naar eene engelsche gewoonte, om 5 uur een thé zal aanbieden. Na het eetmaal ver trouwelijk genomen te hebben zal hij om 2i uur een concert van de British Le gion te Toerkonje bijwonen. Na de nacht doorgebracht te hebben in een voor behouden vertrek op de prefektuur. zal hij zich op Woensdag in den morgen be geven naar Yper, alwaar eene betooging zal plaats hebben vóór het Engelsch ge- denkteeken van de Meenenpoort, in tegen woordigheid van ïo.ooo legioensoldaten. WILT GIJ regelmatig ontvangen, betaal een abonnement in de post of aan uwen briefdrager. Het Kongres dat de J. V. K. A. op 2t"> Oogst aanstaande te Antwerpen zal houden, zal zonder twijfel een grooten bijval genieten. Hieronder de bijzonderste schikkingen door het inrichtingskomiteit vastgesteld van 9 tot ïi uur, vergadering der ver scheidene afdeelingen om 11 uur, Ponti ficale Hoogmis in het Stadspark; om i3 uur, grooten stoetom 16 uur, alge- meene vergadering in open lucht op de Arsenaalplaats. Zonda^rust. De Apotheek van M. Wechesser, Diksmudestraat, is alleen open op Zon dag 20 Mei 1928. Maandag laatst had in onze nieuwe boltra de tweede ontmoeting plaats tus- schen Yper (Katholieke Kring) en Pope ringhe (maatschappij René Cappoen). De match werd gespeeld 2 van 3 en ge wonnen door Poperinghe, die twee par ijen van 10 punten reekswijze haalde. Een derde partij werd door Yper gewon nen We mogen zeggen dat Poperinghe zich heeft moeten schorren, doch we moeten toch eerlijk bekennen dat we nog een steke te flauw zijn en dat de Pope- ringhenaars tot nu onze meesters zijn. Twaalf ervaren, gevormde spelers, al en in alles om 't even sterk, dat kan de Katholieke Kring nog niet in 't gelid brengen. Nu dat er deze week onder haar leden eene maatschappij van bolders zal gesticht worden, hopen we dat de maatjes zich regelmatig zullen komen oefenen en dat we 't naaste jaar om 't even tegen wie zullen mogen optrekken' Een die er bij was. Maandag 21 Mei, om 20 uur, dus na het gewoon partijtje, zijn de liefhebbers van bollen verzocht te vergaderen met het doel van het stichten eener maatschappij van bolders. Dat iedereen die liefhebber is dus dien avond opkome. Op Maandag 2e Sinxendag, voor de leden kostelooze prijskaartidg (bieden). Inschrijving om 19 u. Schoone prijzen zijn te winnen. Het Bestuur. ter eere yan Te Yper, bij de Paters Capucienen, achter de statie, is men bezig het nieuw Hoogaltaar van Maria-Midde- lares te plaatsen. Het zal ingehuldigd worden op 2n Sinxendag, dag op dag een jaar na de triomfantelijke inhul diging van het oorspronkelijk nieuw Beeld. En het Altaar zal het Beeld waar dig zijn! Z E. P. Venantius, die de Broederschap van Maria-Middelares bestiert, heeft op zich genomen, met de vrome Maria vereerders, dit te bekostigen. Hij doet dus een oproep tot de milde bijdragen van alwie be hoefte heeft aan de genaden der Almachtige Middelares en ze zich wil verzekeren. En welk persoon en welk huisgezin haeft niet veel gena den noodig Allen bijgevolg naar het heiligdom van Maria-Middelares te Yper, op Maandag 28 Mei bij de inhuldiging, of op Zondag 3 Juni bij de Bedevaart en het Lof van 4 uur! Ziet de plakkaten. En allen een goede aalmoes medege- dregen of gezondenEen postcheck- rekening staat open op naam: Broe derschap van Maria-Middelares, Yper nr 103.804. De Franciscaansche Bedevaartstrein Yper-Oostacker is Donderdag 1.1. vertrok ken met n5o bedevaarders, daarvan 35o uit franciscaansch Westland. Daarover meer in een volgend nummer. Vandaag 3n Zondag der maand, in de Capucynenkerk: te 4.45 u. Raadvergade ringte 5.3o uur algemeene vergadering der Zusters Derde-Ordelingen, waarna novicieonderricht in het klooster. Onder het lof sermoen over O. L V., ter gele genheid der Meimaand. Het bestuur der Handel en Nijver heidskamer heeft aan de volksverte genwoordigers en Senators volgende brief gezonden. Mijnheer, Het bestuur der Handel en Nij verheidskamer van Yper, heeft beslo ten de aandacht van Ued. te trekken op het feit dat alhoewel het reeds on trent drie maanden geleden is dat de kredieten ingeschreven werden tot voortzetting der werken aan de vaan Yper-Yzer, er tot nu toe nog geen en kele aanbesteding gedaan werd. Moest deze aanbesteding nog langer verwijld worden, dan ware het voor onze stad nog eens een jaar verloren, de werken zouden in 1928 niet meer aangevangen worden en de kredieten zouden opnieuw vervallen. Het bestuur bidt Ued. de noodige voetstappen aan te wenden opdat ein delijk op eene ernstige wijze aan de herstelling van onzen waterweg over gegaan worde. Gelief te aanvaarden Mijnheer, de verzekering van onze goede gevoelens. Namens het Bestuur Wij drukken de hoop uit dat deze brief den gewenschten uitslag zoude bekomen. De Gala-Vertooning, gegeven door het N.V. van Burgerlijke oorlogslacht offers ten voordeele van de Inhuldi ging der vlag liep op Dinsdag 15 Mei in het lokaal "Oud Yper" goed van stapel af. Het symphonische orkest onder lei ding van M. G. Versailles gaf hare beste stukken uit haar repertorium ten beste. Na eene korte aanspraak van den voorzitter M. Coussement, gal' M. Debacker, gewezen opziener van Posten en telegraphen der Colonie, een boeiende voordracht over Handel en Nijverheid. Jammer dat het in het Fransch was. Vele menschen -hebben ongelukkiglijk er niets van gesnapt. Veel volk was op deze feestvergade- ring aanwezig. Donderdag 11. zijnde 0. H. Hemei- vaartdag waren onze Christene werk lieden volop in feest, en het is waar lijk treffend te mogen bestatigen dat dit feest mede gevierd werd door veel menschen tot de andere standen behoo- rende. Het is een bewijs dat de Rerum Novarum gedachte meer veld wint. Mocht weldra Rerum Novarum geheel onze samenleving beheerschen. Het feest is wonderwel gelukt. Toekomen de week geven wij een volledig ver slag. Met vreugde mochten wij er het ver slag hooren der werking van het ver- loopen jaar, dat wijst op eenen machti gen vooruitgang in alle afdeelingen en wij houden er aan bij deze gelegenheid E. H. Socquet de proost en de ziel der gansche christen werklieden organisa tie van het Ypersche geluk te wen schen en hulde te brengen. Na één jaar werk is de uitslag prachtig. Wij zijn ervan overtuigd, het is maar een begin, en wij wqnschen hem van harte dat hij er weldra moge in slagen- al onze ka tholieke werken van 't arrondissement in de christene syndikale beweging te doen plaats nemen. Op zondag 27 Mei aanstaande zijnde Sinksendag zal er eene groote vergade ring gehouden worden in het Christen Volkshuis. S. Jacobstraat te Yper om 5 uur namiddag. Het woord zal er ge voerd worden door Senator Bossuyt over de Verkiezing <ler werkrechters raden Alle weldenkende werklieden bedienden en burgers die eenig be lang stellen in de aanstaande kiezing van 3 Juni zullen eraan houden tegen woordig te zijn. Deze kiezing is be langrijk en iedereen moet weten waar aan zich te houden. Heden zondag 20 Mei is er algemee ne vergadering in het Christen volks huis St Jacobstraat om 3 u. namiddag-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2