Crédit Anversois Provincieraad. Buitenland. PRIJSKAMPEN VOORTTELEND RUNDVEE In de Kamers. Ypersche Kroniek. Jaariiihscne Piechiigtisden Dixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- en Beurs ver handelingen. Rechterlijke Kroniek Alleenlijk voor dieren toebehooren- de aan landbouwers en veekweekers te Yper, op DONDERDAG 7 JUNI 1928, te 9 uur. op de beestemark te Yper. HET YPERSCHE VOLK,, Het Merghelynck-museum te Yper. De heer Volksvertegen woordiger Brutsaeit heeft de volgen de vraag gesteld aan den Minister van Financien. Belgische Boerenbond. Jubelfeest Mgr. Luytgaerens te Leuven. Zon<higi'ust. katholieke Kring. Prijskaarting. Franciscaansche Bedevaart naar Lourdes 19-28 Juni 1928. MUZIEK. Rerum-Novarumfeest. Bond der Kroostrijke Gezinnen Kerk der Paters Capucieneii. Kruisstraat. 0. L. ur. middelares aller Genaden Naar WESTVLETEREN Feest van het H. Hart Op 22 dezer kwam de Provincieraad bijeen in buitengewone zitting die twee dagen geduurd heeft. Den 22 .Mei werd deze zitting geopend door den Heer Gouverneur nadat de leden van den Provincieraad de H Mis opge dragen in de H. Bloedkapel tot lavenis derziel vanM.Valcke hadden bijgewoond. Seffens werd er overgegaan tot Je aanstel ling der plaats ervangers van de Heeren Valcke en Pannecoucque overledenen M. D'hont ontslaggever De H. H. Tanghe, Lemaitre en Vankeirsbilck wierden ra onderzoek der geloofsbrieven toegelaten tot de eedaflegging De gewone zittijd die andere jaren begint op 1 Juli werd dit jaar verschoven tot 1 October. De verkoop van een klein perceel en land gelegen langs den spoorweg van Veurne op Cortemarck aan de N. M voor Spoorwegen werd goedgekeurd M. Bernolet, bestendig af gevaardigde werd aangeduid om deel uit te maken van de provinciale kamer van Ambachten en Neringen ingericht ten voordeele van den Middenstand van het Ministerie. Op 23 Mei werden de op het program ma gestelde punten verder afgehandeld. Eene toelage werd verleend aan de ambte lijke werkbeurs van Brugge De jaarwedde der Veldbrigadiers werd herzien, alsmede deze der bedienden van de Provincie en van het Pro inciaal Bestuur een nieuw barema werd aanvaard vóór de bezoldi ging der leeraars der lagere landbouw- en landbouwhuishoudafdeeling en der gewes telijke landbouwscholen en afdeelingen. Nadien bracht M J. Vandenbussche ver slag uit over de voorgestelde wijzigingen en samenordening van de reglementen op de ziekengilden. M. D'Artois, bestendig afgevaardigde gaf eene korte uiteenzetting van dit reglement, hetwelk, na enkele redetwistingen met de Nationalisten, die eene bepaling wilden doe i uitschrappen, volledig goedgekeurd werd Daarna werd het laatste punt verhandeld zijnde wijzigin gen aan de provinciale begrooting van 1928. Ten gevolge eener nieuwe bereke ning gedaan door den dienst der belastin gen kon het bedrag der vroegere inkom sten merkelijk vermeerderd worden. Dit werd gebezigd om de te kort voorziene uitgaven, alsmede de kosten van de aan passing der loonen en wedden waarvan hooger spraak. Als nieuwe uitgaven werd ook gestemd een aanvullend krediet van 74 640 fr. noodig voor den heropbouw van het gerechtshof te Yper. Een kommissie, gevormd door leden van alle politieke partijen werd samengesteld, om grootsche feesten in te richten ter eere van M. Verhaeghe, bestendig afgevaar digde te Wervik die op 18 Juli aanstaande ÓO jaar bestendig afgevaardigde zal zijn en ter eer van MJean, provinciaalraadslid ie Oostendedie ook sinds 50 jaar deel maakt van den Provincieraad. DUITSCHI.AND Stemming. Op Zondag laatst heeft men in gansch Duitschland overge gaan tot het vernieuwen der leden van den Reichstag. Zooals dit voorzien was, is de uitslag een nederlaag voor de Nationa listen die 38 zetels en 2 millioen stemmen verliezen, en een opgang voor de Socia listen die 21 zetels en 1 ',s millioen stem men winnen. Het is ook een uitbreiding voor de Communisten met 9 zetels en 4.00.000 stemmen meer. De Katholieken (Centrum) verliezen 9 zetels bij scheuring tusschen hun, maar zij winnen óoo.ooo stemmen. Het is bijzonderlijk in de protostansche streken dat men de meeste uitbreiding van Socialisten en Communisten bestatigd. In de vroegere kamer waren de Natio nalisten de machtigste partij. Zij waren eerst en vooral de aanhangers van het herstellen van het keizerlijk gebied en van wreede oorlog en dus een gevaar voor het behouden van vrede. Hun nederlaag moe ten wij niet beklagen. Nogthans het ver sterken der Socialisten zou wel kunnen eeD oorzaak van slecht beheer zijn en tot een vermindering van bekwaamheid tot het betalen van oorlogschade leiden. Aan gaande de vooruitgang der Communisten het is ongetwijfeld dat de Sovietsche pro paganda en hunne geldelijke tusschen- komst een rol gespeeld heeft. FRANKRIJK. Te Parijs in Onze Vrouwkerk hebben de 200 zangers van St Rombants kerk te Mechelen onder de leiding van Kannuniek Van Huffel de Plechtige Mis van Palesti na. een meesterstuk uitgevoerd. Kardinaal Dubois, Artsbisschop an Parijs en Kar dinaal Van Roev van Mechelen waren te genwoordig als ook een groot getal over heden van alle gebied. De kerks was kroppende vol. Deze uitvoerders, bij het zeggen van Parijsche liefhebbers, werd geschat als een der beroemdste betoogin gen van muziekale kunst. MEXICO. Het is waarlijk ontstellend hoe men in Mexico de godsdienstoefeningen, door de wet bepaald, uitvoert. In ieder Staat is het getal priesters door de overheden vastgesteld in evenredigheid van de bevolking en moet hetzelfde zijn voor ieder gelootpartij. Zoo is het dat in het distrikt Mexico waar 006.000 inwoners verblijven waar onder 863.000 katholieken, het getal priesters niet hooger zijn mag dan qo per verschillige godsdienst, en dus is er een priester per 12.423 katholieken en een per 138 protestanten Is dat niet de gelijk heid maken met de hulp van twee ge wichten. Verrekijker. mmmm—m n. v. mmmmm Everaert Victor van S aden, voor bedreiging en dronkenschap wordt veroordeeld tot 8 dagen en 26 fr. of 8 dagen en tot i5fr.of 3 dagen Bartier Jerome van Wytschaete, wiens eenig bedrijf stelen schijnt te zijn, loopt de volgende straffen op ie voor dielte van 800 fr., 4 maanden gevang en 26 fr. boete 2' voor dief stal van 2 kiekens, 1 maand gevang en 26 fr boete 3e voor dragen van verboden wapens, 26 fr. of 8 dagen 4e voor ''iefstal van collier en horloge, 3 maanden gevang en 26 fr. boete. De zaak ten laste van Bloadeel Cyriel wordt op aanvraag van het Openbaar Ministerie met gesloten deuren behandeld. Hij wordt voor zedcnkwetsendc feiten tot 1 maand gevang veroordeeld en 26 fr., daarbij nog i5 fr. voor laster. Dassmville Cam., beschuldigd een zekere Floridrin beleedigd te hebben en tot lichte geweidaden te zijn overgegaan bekomt voor ieder feit 5 fr. boet. Deleu Jerome en Deleu Gaston voor bedreiging, de ie 26 fr. of 8 da gen, de 2e bekomt vrijspraak, de straf voorwaardelijk gedurende 3 jaar. De zaak ten laste van Leys Ga briel van Moorslede, wordt op aan vraag der verdediging tot op 7 Juni verschoven. Caron Maurits van Westoutre, vervolgd voor b edreiging en slagen, wordt vrijgesproken. Ramon Georges, Hooghe Gaston, Denys Maxime, Depraet Pierre en Cael Godelieve, allen van Wervik worden veroordeeld voor braak, de twee eersten elk 20 fr. of 3 dagen dan nog de vier eersten elk 10 fr. of 2 dagen. Laigneil Jules en Vandendries» sche Achiel beiden vrn Langemarck die aan den braak hebben gelegen, krijgen elk 26fr. boet of 8 dagen voor waardelijk gedurende3jaar voor deie De zaak ten laste van Denau Po- lydoor die reeds achter de grendels zit, wordt tot 27 September verscho ven. De genaamde Veldeman Joseph, die te Komen nogal veel slachtoffers zou gemaaakt hebben, wordt op klacht van een hunner, voor misbruik van vertrouwen tot 1 maand gevang en 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld. De rechtbank heeft de genaamde Bittebier Helena tot 7 dagen gevang en 25o fr. boete veroordeeld, voor het houden van een huis van ontucht. Eenegansche familie op hetbankske Het gezin Polley Alfins-Carton Pharailde en hunne zoons en dochter, JuLs,Gaston, Alfons, Joseph, Schoon- heere Yvonne worden beschuldigd deerlijk huis gehouden te hebben in de herberg van Odon Brunei, Zonne- beke steenweg te Yper (de beschul digden wonen wat verder op). De rechtbank spreekt de volgende von nissen tegen die al te geweldige leute- makers. Alfons, 5o fr. en 20 fr.Carton Pharailde, 5o fr., 20 fr. en 3o fr. Jo seph, 5o fr. en 20 fr. Schoonheere Yvonne, 5o fr. Polley Jules, 5o fr. solidairlijk betalen aan de burgerlijke partij eener som van 700 fr. daaren boven moet Jules Polley aan de bur gerlijke partij i5ofr betalen. STAD YPeR. voor gegeven door den Boerenbond van Yper met behulp van het Stadsbestuur. Eerste Reeks: Rood Vlaamsch Ras. A. Stieren zonder volwassen tanden 4e prijs i3 fr. 3e prijs 10 fr. WILT GIJ regelmatig ontvangen, betaal een abonnement in de post of aan uwen briefdrager. ie prijs 3o fr. 2e prijs 25 fr. 3e prijs 20 fr. B. Stieren met volwassen tanden. ie prijs 40 fr. 3e prijs 20 fr. 2e prijs 3o fr. 4e prijs 10 fr, C. Veerzen met hoogrtens 2 volwassen tanden of zonder. ie p ijs 3o fr 4e prijs i5 fr. 2e prijs 25 fr. 5e prijs 10 fr. 3e prijs 20 fr. D. Veer zen met meer dan 2 volwass. n tanden. ie prijs 3o fr. 4e prijs i5 fr. 2e prijs 25 fr. j 5e prijs 10 fr. 3e prijs 20 fr. E. Koeien. ie prijs 40 fr. 6e prijs i5 fr. 2e prijs 35 fr. 7e prijs i5 fr. 3e prijs 3o fr. 8e prijs 10 fr. 4e prijs 25 fr. 9e prijs 10 fr. 5e prijs 20 fr. 10e prijs 10 fr. Tweede Reeks: Andere Rassen. A Veer zen van ahen ouderdom. ie prijs 20 fr. 3e prijs 10 fr. 2e prijs i5 fr. B. Koeien. ie prijs 3o fr. 4e prijs i5 fr. 2e prijs 25 fr. 5e prijs 10 fr. 3e prijs 20 fr. AI.GEMEENK SCHIKKINGEN 1De dieren moeten voor 9 uur op de beestenmurkt zijn. 2. De jury, samen met het bestuur vun den bond, behouden het recht het getal prijzen te vermeerderen 3. De mededingende dieren moeten minstens 1 maand aan hun eigenaar toe behooren en de vrouwelijke dieren moeten onlangs gekalfd hebben of zichtbaar vol zijn. 4. Alle geschillen zullen onwederroepe- lijk door het bestuur van den bond beslist worden. 5. De prijsdeeling zal plaats hebben bij Juli en Camerlynck, Beestemarkt, onmid- delijk na den prijskamp. 6. De eigenaars zijn verantwoordelijk voor alle ongevallen door hunne dieren veroorzaakt. Namens den Boerenbond van Yper. De Schrijver-Schatbewaarder, R. PLATTEAU. De Voorzitter, C. LEMAHIEU. Ridder A. Merghelynck die te Yper geboren en wonende daar een prach tig museum had opger.cht, het het viuchtgebruik van huis en museum aan zijn echtgenoote en schonk den naakten eigendom ervan aan de ko ninklijke academie van Schoone Kun sten opdat deze, na de dood van Mevrouw Merghelynck cr eeuwig te Yper zou voor zorgen. Huis en museum, gelijk voel schoons te Yper, vergingen met den oorlog. De bevolking van Yper die er prijs op stelt den naam cn den faam van den milden schenker te bewaren, verlangt vurig huis en museum Mer ghelynck hersteld te zien. En daarom vt rstout ik mij aan den heer minister van Geldwezen te vrag< n welke daar- nopens de inzichten zijn van zijn departemi nt. De betrokken minister heeft daarop het volgend antwoord gegeven: Ik ben in betrekking met mijn colle ga van het ministerie van Weten schappen en Kunsten voor het onder zoek der vraag. Voor de betooging op Tweeden Sinxen- dag, a s. te Leuven, ter eere van Mgr. Luytgaerens, sinds 25 jaar Algemeen Se cretaris van den Belgischen Boerenbond, zijn er reeds bijna 3o 000 deelnemers inge schreven. Wij laten hier het definitief programma volgen o uur in de parochiekerk van Sint Jozef, Plechtige Pontificale Mis, door Z. D. H. Mgr. De Wachter, hulpbisschop en afgevaardtgde van Z. Em. Kard. Van Roey, met assistentie van Mgr. Micara, Pauselijken Nuntius 11 uur Optocht der deelnemende gil den 11 v« uur J ubelvergadering op de Oude Markt, waar den jubilaris zijn borst beeld zal worden aangeboden, vervaardigd door beeldhouwer Jules Lagae. Zullen op deze vergadering het woord voeren Ingenieur V. Parein, hoofddeken van den Belgischen Boerenbond, Z. Ex. Mgr. Micara, Mgr De Wachter, Minis ter Baels, Z. E. H. Deken Theunissenen ten slotte, Mgr. Luytgaerens zelf. Luidsprekers zullen aangebracht wor den zooals bij de groot-che Boerenbond- betooging van 1926. Het jubelfeest ter eere van Mgr. Luyt gaerens gaat denzelfden bijval te gemoet. De apotheek van M. Houtekier, Meenenstraat. zal alleen open zijn op Zon dag 27 Mei 1928 en op Maandag 28 Mei 2nSinxen zal alleen open zijn de apotheek van M. Van Wallegherri, Statiestr De trabolmaatschappij van den Katho lieke Kring werd Maandag laatst gesticht onder de naam \an De Ware Bloemtros» Een twintigtal die op de vetgadering te genwoordig waren lieten zich in de maat schappij opschrijven. M. Hector Verver eken en P. Fiamey werden respectievelijk als voorzitter en sec-etaris aangesteld. Het Komiteit zal op eene aanstaande ver gadering aangevuld worden. De datums der prijsbolling werden op ieder tweeden Zaterdagavond vastgesteld. Dat eenieder zich lid make Op Maandag 2e Sinxendag, voor de leden kostelooze prijskaartidg (bieden.) Inschrijving om 19 u. Schoone prijzen zijn te winnen. het bestuur. Eene aangename verrassing: ingevol ge de prijsvermindering op het Fransch spoor, zijnde inschrijvingen voor Lourdes als volgt gewijzigd Brussel-Zuid in 2e klas 65o fr. in 3e klas 425 fr. Bergen in 2e klas 622 fr. in 3e klas 409 tr Inschrijving gesloten 3 Juni. Zondag laatst had de stad Yper het ge noegen de Fanfare Municipale van Lannoy (Noord-Vrankrijk) te ontvangen. Een groote en prachtige maatschappij die hare intrede deed om 10 u. onder het spelen van hare schoonste stapmarchen. Bloemen werden neergelegd aan 't Ypersch gedenkteeken, en Marseillaise en Brabanconne werden gespeeld ter eere onzer helden. De welkomgroet werd uitgesproken op het Stedehuis door den heer Burgmeester Sobry bijgestaan .van Schepene Declercq. De heer Vondendorpe, Voorzitter van de fanfare, bedankte en al de leden zongen de Viva les Flandres ter eere van onzen Burgemeester en zijne stad. De fanfare van Lannoy had nog het puik gedacht opgevat zich het Ypersch lied te verschaffen en voerde het uit op het Stadhuis. 's Avonds een Groot Concert, meerma len toegejuicht door de talrijke toehoor ders. In 't bijzonder opgemerkt de fantaisie «La Glaneuse van Fourdrain, Costige Héro'ique» en de« Ouverture van Thétis». Maar het grootste bijval was ongetwijfeld Diane fantasie voor piston, de soliste M.Duponchelle voerde die uit op meester lijke wijze en de voldoening der toehoor ders werd luidruchtig uitgedrukt. De muziekliefhebbers van Yper en't om iggende hadden een aangename dag over gebracht. Op aanvraag van de Stadsoverheid, zijn de Voorzitters der Muziekmaatschappijen n Stad, door het feest komiteit bijeen geroepen geweest om de Concerten te regelen vanaf Zondag 27 Mei. Op Donderdag 17 11. was het dus volop feest in het Christen Werkersverbond, en zooals het katholieken past, zijn onze christene werklieden onder de mis van 7 uur in St Pieterskerk in groot getal ter H. Tafel genaderd. Onder de Hoogmis, door een bijzonder groot getal leden bijge woond, heeft E. H. Veys een prachtig sermoen gegeven. In klare en duidelijke bewoording stelde hij voorop hoe de broederliefde de basis moest zijn van gansch de maatschappij en hij bewees dat door het princiep der naastenliefde de christene werklieden zich bij de christene werklieden organisa-i; moesten aansluiten en bij geen ander: dat in den schoot zelf der organisatie dt broederlijkheid volop tot uiting moest ko- men, en dat de betrekkingen onder de ver. schillige standen moesten door de naasten liefde beheerscht worden. 's Namiddags om 5 uur was de zaai van het Christen Volkshuis vol geloopen Na een woord van welkom van wege M. Cottyn, Voorzitter, werd het woord gegeven aan E. H. Leroeye, pastor tot Moorseele, een der organisators en der grondleggers van de machtige christene sociale beweging in bet Kortrijksche al waar hij aan het werk geweest is vanaf 1890 tot 1910. Hij vertelde hoe in 1891, Rerum-Novarum, de. wereldbrief ontvan gen werd van wege de werklieden en werkgevers, welke moeilijkheden er zich alsdan voordeden en hij bewees hoe de leiddraden die gevolgd werden van den beginne af steeds nog aanvaard worden en gevolgd. Na deze belangrijke rede gaf E. H. Socquet een overzicht der wer king gedurende het verloopen jaar. De uitslag is waarlijk prachtig. Daarna droe gen de Lentemeisjes en Kajotters elk een tooneelstukje voor, en eene alleenspraak. Dit feest is prachtig gelukt en zulke bijeenkomsten doen waarlijk deugd en ge ven het bewijs der levenskracht die in onze Christene Werklieden Organisatie zit, en zijn een steunkracht voor hare leden om immer vooruit te werken Gode ter eere en Vlaanderen ten bate Op Zondag 11. hield de bond eene alge- meene vergadering om verschillende be langrijke punten te spreken. De Voorzitter Advokaat Lommez, leide deze punten in, zijnde 1) de voordeelen bekomen van wege de Nationale Spoorwegmaatschappij, 2) de werking van het Woningsfonds en 3) de pas gesti mde wet over het fainilieloon. Telkens volgde eene zeer vruchtbare bespreking onder de aanwezige leden, Het vas rene echte s'udievergadering die onder de aanwezige leden den besten in druk naliet. ter eere van 28-31 Mei 1928. Maandag 28 Mei, te 9 uur Inhuldi ging van het nieuw Hoogaltaar van Maria Middelares, door H. E. P, Chrysostomus, Provinciaal der PP. Capucienen van Belgie en Plechtige Hoogmis door hem gezongen, waar onder gelegenheidstoespraak. Te 3 uur bedevaart uit de Waalsche parochiën van Vlaanderen en uit Noord-Frankrijk en Fransch ser moen. Te 5 uur bedevaart van de stad Yper tot M.-M. opgeleid door Z. E. H. Kan. Delaere, S. T. D., Pastor-Deken van Yper. Vertrek uit S. Niklaaskerk te 5 uur daarna plechtig Lof door Z. E. H. Deken en groot sermoen. Dinsdag 29 Mei. 's Avonds te 7 uur plechtig Lof door Z. E. H. Bonte, pastoor van S. Pieters en groot ser moen. Woensdag 30 Mei. 's Avonds te 7 uur plechtig Lof door Z. E. H. De Lanote, pastoor van S. Jacobs en groot sermoen. Donderdag 31 Mei, feest van Maria Middelares en Gedurige Aanbidding. Te 9 uur plechtige mis ter intentie der Broederschap, waaronder Fran- sche toespraak aan aangekondigde bedevaarders. 's Avonds van 7 lot 8 uur H. Uur me: Maria. Plechtig Lof door Z. E. H Denys, pastoor der parochie, groot sluitsermoen en Te Deum. De Sermoenen worden gepredikt door Z. E. P. Paulus, gardiaan der PP. Capucienen te Herenthals. De CONGREGANISTEN en de LE DEN VAN DEN BOND VAN HET H. HART zullen op 3 Juni aanstaande de plechtigheden bijwonen van de toe wijding van de gemeente Westvleteren aan het H. Hart. Deze die per fiets het uitstapje zullen doen moeten vergaderen in den St-Maar- tenskring, Lange Meeisch, waar zij om 1 uur zullen vertrekken. Aan de anderen die per trein gaan is er om 2 uur een bijzonderen tram die uit Poperinghe vertrekt. Congreganisten en leden van den Bond van het H. Hart allen op postl Dinsdag namiddag wilde Jufvr. Marg. Deroo met haar velode Beluikstraat op, toen uit dezelfde straat een auto de Stuersstraat in wilde. Hij gaf echter niet het minste sein en zoo kwam dat het meisje omgereden werd met het ongeluk-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2