bfitooom Crédit Anversois van hier en elder:. 18 or PRIJSKAMPEN VOORTTELEND RUNDVEE H. HARTEFEESTEN. Maria-Middelares, te Yper. Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. Buitenland. Dixmudestraat, 18, YPER Prijskampen voor merrieveulens en kweekmerriën Jaar 1928. Alleenlijk voor dieren toebehooren- de aan landbouwers en veekweekers te Yper, op DONDERDAG 7 JUNI 1928, te 9 uur, op de beestemarkt te Yper. Hippodroom Yper Hoekje DRAFKOERSEN Zondagrust. Katholieke 10.000 Frank Prijzen. DE BELGISCHE BOERENBOND IN FEEST u u TE LEUVEN Op waardige, indrukwekkende wijze hevft de christelijk georganiseerde boe renstand Maandag 1.1.tweeden Sinxen- dag, betoogd ter cere van Mgr Luvtgae- rens, sinds vijf en twintig jaar Algemeen Secretaris van den Belgischen Boeren bond. Van uit alle hoeken van het Vlaamsche Lan i uit het verre West-Vlaanderen en ook uit de Limburgsche Kempen, brach ten speciale treinen, trams en autobussen bij de 000 betoogers, leden van den Boerenbond, naar de Universiteits- en Boerenbondsstad Leuven, die voor de gelegenheid zich in feestdos had getooid. Vlaggen wapperden, fanfaren speelden van in den vroegen morgen en voor mooi weer had gezorgd St-Isidoor, de patroon der boeren. Te 9 12 u in de parochiekerk van Sint-Jozef, werd een plechtige pontificale mis gecelebreerd door Z. 1). II Mgr De Wachter, hulpbisschop van Z. Em. Kar dinaal Van Roey. in aanwezigheid van Z E\c. Mgr Micara, Pauselijk Nuntius Tot zijn groot spijt was Z Em. Kard. Van Roey belet op de huldebetooging aanwezig te zijn en zelf de pontificale mis te celebreeren. Intusschen werd de optocht gevormd die te 11 uur stipt en tuchtvol aanzette. Twee uur lang stapte de stoet, op rijen \an zes, aan de eeretribune voorbij, waar rond Mgr Luytgaerens hadden plaats ge nomen, onder meer andere vooraanstaan de peisonen: Z. Exc. Mgr Micara, pauselijk nuntius Mgr. De Wachter, hulpbisschop en afgevaardigde vanZ. Em. Kard. Van Roey; M. Baels, Minister van Landbouw; M. Heyman, Minister van Nijverheid en Arbeid Staatsminister Van de Vyvere de vertegenwoordigers van Hunne iloogw. de Bisschoppen van Gent, Brugge en Luik, eveneens belet Mgr Crets, prelaat van Averbode, gene raal der Premonstratenserorde de ver tegenwoordigers der andere christelijke sociale werken Prins de Ligne en een twintigtal senatoren en volksvertegen woordigers, waaronder senatoren E. P. Rutten. Kan. Broeckx, du Four, Lebon, Mullie, Verheyden volksvertegenwoor digers Brusselmans, Van Dievoet, baron de Kerchove d'Exaerde Sap Ramaekers, Rubbens, Rutten, Van den Eynde bur gemeesters van Cauwelaert, van Antwer pen Va-1 der Vaeren, van Leuven, enz., enz. Waalsche en Nederlandsche zuster verenigingen hadden afgevaardigden ge stuurd. Twee uur lang stapten de boeren, speelden de fanfaren en was het gejuich niet van de lucht Leve Monseigneur Luytgaerens Kwart na één waren al de betoogers samengekomen op de Oude xMarkt, voor de algemeene vergadering. Volgepropt stond het groote plein en tot in de omliggende straten luisterde de menigte naar een dertigtal luidsprekers die de redevoeringen verspreidden. Hier werd, na het gebed, door .Mgr De Wachter, en de openingsrede door M Pa rein, aan den jubilaris een prachtig borstbeeld aangeboden, vervaardigd door beeldhouwer I.ngae. Z. Exc. M. Micara nam daarna het woord om Mgr Luytgaerens geluk te wenschen met zijn jarenlangen onverdro ten arbeid. <i U we maatschappelijke werking al dus de pauselijke nuntius, zal verder bijdragen tot de verwezenlijking van wat de Voorzienigheid aan uw vaderland als roeping heeft gesteld En dan gaf hij lezing van den brief die zijn Eminentie Kardinaal Gasparri, Staatssecretaris, schrijft, uit naam van Z. H. den Paus, aan den beminden jubilaris om hem geluk te wenschen en te zegenen Mgr De Wachter bracht verder de ge- lukwenschen over van Z. Em. Kardinaal Van Roey. Minister Baels maakte den lof van den Boerenbond en zijn onvermoeibaren se cretaris en deed uitschijnen welke prach tige resultaten er door diens toedoen waren bereikt ten bate van den landbouw en van den boerenstand. Hij besluit in dezer voege Zijne Majesteit de Koning, wist ook de buitengewone diensten door l aan den landbouw bewezen zeer hoog te schatten. U werd reeds door hem met verscheidene eereteekens vereerd. Ook heden bij gelegenheid van dit luisterrijk jubelfeest wil Hij U de blijken geven van zijn hooge waardeering om al het goede door U aan de landbouwbevolking bewe zen te erkennen, benoemt Hij U heden tot Commandeur in de Kroonorde Deze woorden van den Minister werden met hevig applaus en uitbundige toejuichingen door de menigte onthaald). Verder voerden nog het woord Z. E. H. Theunissen. deken van Tongeren, na mens de proostenbonden M. Ollivier, lid der hoerengilde van Aartrijcke besten dig afgevaardigde der provincie West- Vlaanderen, namens de aangesloten leden van den Boerenbond en M. Poets, lid der jeugdafdeeling van Lommei, namens de jonge boeren Mgr Luytgaerens. diep ontroerd, brengt zijne hulde aan Z. H den Paus en aan de overheden hij bedankt al wie het zijne heeft bijgedragen tot dit al te schoone feesthij prijst het vertrouwen en de broederlijkheid die heerscht bij de leden van den Boerenbond en drukt zijne vaste overtuiging uit, dat deze een heerlijke toekomst mag tegemoet zien. Mgr Micara sprak hierna de ritueele woorden uit van den pauselijken Zegen. Zoover de luidsprekers droegen, vielen betoogers en volk, op de Oude Markt en in de aanbelendende straten, eerbiedig op hnn knieën. Voorwaar, niet alleen voor den jubila ris, maar voor gansch den christelijk georganiseerden boerenstand een zegedag, een grootsche triomf Radio-Belgique door het uitzenden der redevoeringen, zorgde er voor dat ook zij die dezen triomfdag niet konden meema ken, er thuis bij hun luisterpost mede konden van genieten Standaard DUITSCHLAND. Te Hamburg in eene fabriek van schei kundige producten is een gaz vergaarbak ontploft, waarin 11 kubieke meters ver smachtend gaz opgesloten waren. Dit gas noemt phosgene en is zoo schadelijk dat, volgens Heer Habet die de zaak goed kent, een half gramme bekwaam is om een ku bieke meter open lucht doodelijk te besmetten. Gelukkiglijk voor de inwoners van Hamburg zat de wind langs de goede zijde, zoo niet de gansche stad zou besmet geweest zijn. Meer dan ïooo zieken wor den tot het Hospitaal gestuurd en veel zijn gestorven. Phosgène is gebruikt in het maken van kleuren, maar gedurende de oorlog wierd het ook gebruikt tegen onze soldaten, het knaagt de longen en vernietigt ze. Sedert de ontploffing van Hamburg heeft men nog in andere duitsche gewesten 4 of 5 bewaarplaatsen van Phosgène ontdekt. Waarom zulke gevaarlijke voortbrengsels, door de Traité de Versailles verboden, in groote hoeveelheid laten bewaren Zou er daar niets anders dan kleurmaken onder zijn AMERIKA. Sedert eenige maanden Heer Kellog minister van Buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten doet hardnekkige po gingen om zijn voorstel van vrede of gelijk hij het noemt van oorlog aan den oorlog bij de vreemde landen te doen gelden. Zijn voorstel is tegenstrijdig met de overeenkomsten tusschen verscheidene landen en eensgezind met de geest van Locarno. Maar Heer Kellog houdt aan zijn formuul zonder de uitzonderingen van Frankrijk. Natuurlijk zegt hij ieder land is nooit verbonden als wanneer er zaak is van zijne Koloniën te verdedigen als bij voorbeeld voor de Vereenigde Staten. Het centraal Amerika (Nicaragua enz.) voor Engeland, Egypte, China, enz. voor .lapan Mandchourie en zoo zou men nog kunnen vervolgen. Als wanneer het voorstel van Heer Kel log door de algemeenheid zal goedgekeurd zijn, zou de generale toestand merkelijk verschillig zijn dan heden. Daarover mag men ontrouwig blijven want de oorlog ontspringt niet zonder belangen en het voorstel schijnt alleenlijk de verbintenis sen na den oorlog onder bondgenooten be sloten om hunne gerustheid te versterken, te willen bekrimpen. Verrekijker. mmmmfÊm N. V. Alle Bank- en Beursver handelingen. Provenciebestuur van West-Vlaanderen. van het Belgische trekras Deze prijskamp zal plaats hebben als volgt Voor de ie omschrijving te Brugge, op Dinsdag ïq Juni 1028, te 1012 u. voorm., ter Burgplaats. Voor de 2e omschr. te Thourout, op Woensdag 20 Juni 1028, te 10 u voorm., ter Burgplaats. Voor de 3C omschr. te Ghistel.op Maan dag 25 Juni 1Q28, te 11 1 2 u. voorm. ter Groote Markt. Voor de 4® omschr. te Dixmude, op Dinsdag 26 Juni 1028, te 10 u. voorm., ter Groote Markt. Voor de 5e omschr. te Kortrijk, op Woensdag 27 Juni 1028, te 11 u. voorm. langs de Vandenpeereboomlaan. Voor de 6® omschr. te Yperen, op Don derdag 21 Juni 1028, te io 3/4 u. voorm., ter Groote Markt. De inschrijvingsbulktijns der aan de prijskampen deelnemende merrieveulens en kweekmerriën, moeten naar het Pro vinciebestuur gezonden worden acht da gen vóór den dag der prijskamp. Exemplaren van dit bulletijn zijn te verkrijgen in het bureel 7 van het Provin ciebestuur. De kweekmerriën aan de jury voor te stellen moeten drachtig zijn of in den loop van het jaar een veulen van een goedge- keurden hengst gedragen hebben. Het bewijs ervan zal gevoegd worden bij het inschrijvingsbulletijn. De samenstelling der omschrijvingen en de toe te kennen premiën zijn aangeduid in het besluit der Bestendige Deputatie van 26 Augustus 1027, hetwelk benevens de provinciale verordening van i5 Juli 1924 ter verbetering der paardenrassen, opgenomen is in het Bestuurlijk Memo riaal der Provincie deze beslissingen kunnen dus in de gemeentehuizen ge raadpleegd worden. Brugge, den 5 Mei 1928. De Gouverneur Baron JANSSENS de BISTHOVEN. STAD YPER. voor gegeven door den Boerenbond van Yper met behulp van het Stadsbestuur. Eerste Reeks Rood Vlaamsch Ras. A. Stieren zonder volwassen tanden. ie prijs 3o fr. 4e prijs i5 fr. 2e prijs 25 fr. j 5e prijs 10 fr. 3e prijs 20 fr. li. Stieren met vohvassen tanden. ie prijs 40 fr. 3e priis 20 fr. 2e prijs 3o fr. 4e prijs 10 fr. C. V eer zen met hoogstens 2 volwassen tanden of zonder. ie prijs 3o fr. I 4e prijs i5 fr. 2e prijs 25 fr. 5e prijs 10 fr. 3e prijs 20 fr. D. V eer zen met meer dan 2 volwassen tanden. ie prijs 3o fr. 4e prijs i5 fr. 2e prijs 25 fr. 5e prijs 10 fr. 3e prijs 20 fr. E. Koeien. ie prijs 40 fr. 6e prijs i5 fr. 2e prijs 35 fr. 7e prijs i5 fr. 3e prijs 3o fr. 8e prijs 10 fr. 4e prijs 25 fr. j 9e prijs 10 fr. 5e prijs 20 fr. 10e prijs 10 fr. Tweede Reeks Andere Rassen. A. V eer zen van allen ouderdom. ie prijs 20 fr. 3e prijs 10 fr. 2e prijs 15 fr. B. Koeien. ie prijs 3o fr. 4e prijs i5 fr. 2e prijs 2 5 fr. 5e prijs 10 fr. 3e prijs 20 fr. ALGEMEENE SCHIKKINGEN: 1De dieren moeten voor 9 uur op de beestenmarkt zijn. 2. De jury, samen met het bestuur van den bond, behouden het recht het getal prijzen te vermeerderen. 3. De mededingende dieren moeten minstens 1 maand aan hun eigenaar toe- behooren en de vrouwelijke dieren moeten onlangs gekalfd hebben of zichtbaar vol zijn. 4. Alle geschillen zullen onwederroepe- lijk door het bestuur van den bond beslist worden. 5. De prijsdeeling zal plaats hebben bij Julien Camerlynck, Beestemarkt, onmid- delijk na den prijskamp. öe De eigenaars zijn verantwoordelijk voor alle ongevallen door hunne dieren veroorzaakt. Namens den Boerenbond van Yper. De Schrijver-Schatbewaarder R PLATTEAU. De Voorzitter. C. LEMAHIEU. WESTVLETEREN. Op Zondag 3 Juni, te 6 1 2 u. H. .Mis met algemeene H. Communie voor den H. Hartebond. Korte toespraak door E. P. Hardy S. J. Te 10 u. wijding van de bondvlag van het H. Hart. Pontificale Hoogmis door Hoogeerw abt van St Sixtus, met preek door E. P. Borremmus de Greeve, Hol- landsch Minderbroeder. Het veranderlijke der H. Mis wordt gezongen door het zangkoor der Paters. Het onveranderlijke (driestemmig) door het zangkoor der parochie (50 uitv.) Te 11 u. Wijding en onthulling van het H. Hartbeeld. Te 3 u. Vorming van den stoet in de Poperinghestraat. Te 3 1 2 u. Op tocht. Geschiedkundige groepen West- vleteren (806-1928 aan Koning Jezus, met praalwagen. Feestlied (500 uitvoer ders Stoet van 100 bonden en gilden, 14 muzieken. Te 4 u. op de dorpplaats heerliike H. Hartbetooging. Liederen. Toewijding der parochie, gemeente en St Sixtus abdij. Zegen met het Allerheiligste. Bondslied. Toespraken met behulp van luidsprekers Inleidend woord van EL P. Hardy 8. J leider der H. Hartbonden. Feestrede door E. P. Borremmus de Greeve, beroemde kunstredenaar. Feest rede door H. Aimé Becelaere van Thour- hout. Na de plechtigheden muziekuitvoe ringen. Op 2" Sinxendag werd het nieuw Eloogaltaar 111 de kerk van O. L. V.- Midct&laies, te Yper, ingehul.ligd met buitengewone bijval, 'c Was te voor zien. Wie verleden jaar de inhaling van het oorspronkelijk nieuw Beeld bijwoonde, had het niet kunnen nala ten nu ook naar de inwijding van het Hoogaltaar te gaan want de lieve Middelares wint aanstonds voor goed de harten harer pelgrims in. De gele genheidstoespraak wjs belangwek kend Wat beteekent M.-M. daar boven het Hoogaltaar, met heur han den en oogen ten hemel verheven Heur plaats en heur gebaar beteeke nen daar heur aandeel en heur midde laarschap inelke onzer Eucharistische Missen. Te 3 uur kwamen de Waalsche en Fransche bedevaarders af, meest in autocars, vooral Congregaiisten, door hunne EE. HH. Pastoorsgeleid, uit Ploegsteert, Bizet, Komen, Waas ten, Neerw,.ïasten, Houthem, Armen- tiers, Eecke, enz. O wat 'nmooie inzet voor het genade-oord van Yper Want geestdriftig was htt afscheid Douze Médiatrice, au revoir! Te 5 uur was het de beurt van de stad Yper, opgeleid door Z. E. H. Kan. Pastor-Deken. Voor deze toe hoorders had de predikant, Z. E. P. Paulus, Gardiaan der PP. Capucie- nen van Herenthals, het openingser moen voorbehouden van de reeks welk hij de volgende avonden zou voortzetten De Middelares aller ge naden, en eerst de voorlichtende gena den. Verhevene stof, welke hij zoo duidelijk en praktisch uitbreidde, dat elkeen ervan ingenomen was. Vervol gens verhandelde hij de wilsterkende genaden, de genaden tot bekeering, en sloot met de genaden tot vuriger godsliefde, immer meer de aan dacht en de belangstelling der hoor ders boeiend. Vandaag, Zondag 3 Juni, terwijl de mannen naar de H. Hartfeesten zijn te Westvleteren, worden al de Congre- ganisten van de streek in bedevaart bij Maria-Middelares verwacht te Yper, in 't Lof van 4 uur. Laten we eindigen met hulde te brengen aan de kunstenaren. Het Hoogaltaar van M. Lelan van Kor trijk, is het Beeld waardig van M. De Beule van Gent, en dit is waardig van de kerk die een architecturaal pareltje is van M. Coomans. O Als ge 't al zegt't Zijn drie Meesters in hun vak Ja. Maar hun talent werd hier nog bizonder door hun vroomheid en hun Marialiefde gediend en bezield. En dat straalt door hun werk en deelt gloed aan de bezoekers mede. Wie nog aan geen kunstwerk gevoelig was, zal het bij Maria-Middelares te Yper worden. ZONDAG 3 JUNI 1928, om 3 uur Groote Internationale Gezadeld en ingespannen ingericht met de ondersteuning van het Stadsbestuur en opgeluisterd door de Harmonie Ypriana Parmenlier Jos., beticht van een geldbeugel opgeraapt en gehouden te hebben, worct tot 5o fr. boet of i5 dagen veroordeeld, voorwaardelijk gelurende 5 jaar. Pectoor Maurits, Omer en Leen alsook Huy^he Willem en Durnez Gaston allen van Wervick voor we- derzijdsehe slagen elk 2Öfr. of 8 dagen. De Meester Marie van Passchen- daele voor niet sluiten 1 arer herberg op bepaald uur bekomt 100 Ir. boet of 1 maand. Vandenbroucke Julien van Waas- ten voor diefstal van duiven, 100 fr. boet of 1 maand. Van Eecke Is. te Komen vei volgd voor lichte gewelddaden, beleedigin- gen rn dronkenschap loopt de volgen de straffen op 20 fr. of 3 dagen en daarbij nog 2 maal 10 fr. of 2 dagen. Desmet Clement en Verborgh Cyr., twee gebuurs te Moorslede, die niet te best overeenkomen, vervolgd voor beleedigingen krijgen elk 10 fr. boet of 2 dagen, voorwaardelijk ge durende 1 jaar. Wybalie Henri en Withouck Jul. sta m te recht voor wederzijdsche slagen, de ie wordt veroorde eld tot 1 maand en 5o fr. of i5 dagen, de 2® tot 5o fr. Gryson Henri vcor slagen aan zijne moeder, i5 dagen en 52 fr. boete. De zaak ten laste van Derulle Marie, vervolgd voor niet sluiten harer herberg op het gestelde uur wordt voor nader onderzoek te t 14 Juni verschoven. De apotheek van M. Snoeck, Groote Markt, is alleen open op Zondag 3 Juni 1928. Het bestuur dat niet nalaat om het verblijf in den K. K. aangenaam en aan trekkelijk te maken, gaf Maandag laatst eenen prijskamp in 't bieden voor de leden. De inschrijving was kosteloos. Niettegenstaande het prachtig weder en de feesten in eene naburige gemeente va ren de mededingers talrijk opgekomen, 't Was de moeite weerd te zien hoe de kaarters hun beste deden om nen prijs te winnen. Hadde 't voor «en hofstee ge weest ze zouden niet meer gewedijverd hebben. De 7 uitgeloofde prijzen werden in de volgende orde gewonnen 1 Tavernier W. 2. D'Haene C. 3. Coutereels E. 4. Verhaeghe Gust. 5. Dupon H. 6. Vandaele P. 7. Delahay.: Gust. Werkongevallen. Deze week v. erd in de werkhuizen Blom eene arbeidster met de hand in eene ma- chien gevat en eenen vinger afgerukt. Zij werd onmiddellijk ter verpleging naar het hospitaal overgebracht. Denzelfden dag, eenige minuten later, werd een arbeider door een stuk hout nog al erg aan de hand gekwetst. Na een eerste verhand ter plaats werd hij ter verzorging bij den geneesheer overgebracht. De Kommissarissen Edmond Caenepeel, Marcel Wyckhuyze, Armand Donck-Vermeulen Tribuun Ingangsprijzen Heeren 15 fr. Damen 10 fr. Plein 5 fr. Rumbeke. Kindje doodgereden. Zaterdag namiddag, rond 4 1/2 uur, kwam de genaamde Omer Verkinde ren, wonende te Serrés (Seine et Marne), in Frankrijk, met zijnen auto gereden langs den Meenensteenweg. Gekomen op het gehucht Berdelen kot omtrent de grensscheiding, Rumbeke-Roesselaere, kwam het kind van de Wed. Spriet-Herman, uit zijne woning geloopen en wilde den steenweg over. De autogeleider, dit ziende, deed al het mogelijke om het kind te mijden, doch vruchteloos- Het kind werd door den slijkweer- der getroffen en geweldig ten gronde geworpen zoodanig dat de hersenen uit het hoofd spatten. Ooggetuigen kwamen het ongelukkig kind te hulp, helaas, het had reeds opgehouden te leven. De policiekommissaris Blom- me, deed het onderzoek om de verant woordelijkheid vast te stellen. De moeder, die slechts sedert eenige maanden weduwe is, was, bij het vernemen van het ongeluk, als zinne loos. Ledeghem. Moordpoging. In de Rolleghemstraat woont he t huis gezin Vandenborre-Deswaan. De man, Achiel Vandenborre, timmer man, 42 jaar oud, vergeet zich dik wijls aan den drank en daardoor ont staat telkens oneenigheid tusschen

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2