|Crédit Anversois Dan hier en elders. Buitenland, GULDENSPORÉNFEESTEN Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. TAKSEN. Onze Vaart Autoongeval De Kiezing voor de Bedienden te Yper Snelheidsdienst Volksadel. Militianenopleiding lingen vrouwen en kinderen, tot vrijwa ring v. elks geld en goed,en tot uitdrijving van's lands vijand en veroveraar. Te zelf- dertijd wierden Frankrijk en Engeland, die. beide, met Rusland, Oostenrijk en Duitschlan J, Belgie in 1830 onafhankelijk en onschendbaar gemaakt hadden, ter hulp geroepen Frankrijk ofschoon zelf van Metz tot aan Belfort aangevallen, zond naar Belgie de hulp die het kon, en Engeland lichtte, zoowel in zijn Euro- peesch Eiland als in zijne overzeesche Kroonlanden, een onuitputtelijk leger, dat Belgie en Frankrijk, na 4 jaar bezetting en vernieling de vrijheid en verlossing gaf Tot herstel der vermaarde Eeuvensche bibliotheek, spanden alle overheden der Hoogeschool hunne beste krachten in, zij vroegen en verkregen, zelfs binst den oorlog, boekengiften van Holland, Enge land en Frankrijk bij de verwachte uit putting van den vijand, in den zomer van 1918, riep Minister Poullet, te Leuven geboren, eene vergadering bijeen in Le Havre Voor Leuven met het doel de vreemde landen tot herstel der vermaarde bibliotheek aan te zetten; na den wapenstil stand, deed Staatminister Vandenheuvel, leeraar aan Leavens Hoogeschool, artikel 247 van het Verdrag van Versailles aan nemen, waarbij Duitschland verplicht wierd verbrande boeken, handschriften en kunstvoorwerpen weer te geven of te ver goeden; Duitschland kocht de belangheb bende handschriften op, die het vond, be zorgde 300.009 boeken, en zond afgietsels van Grieksche en Romeinsche kunstwer ken, te samen met geld. De Vereenigde Staten van Amerika, die ook den oorlog verk:aarden aan Duitschland nadat het de Lusitania had durven in den grond boren, en die Duitschlands barbaarschheid ten opzichte van Belgie afkeurden, en ons uitgehongerd land het noodige door Her- bert Hoover deeden uitdeelen, brachten ook omtrent 27 m llioen samen, om te Leuven op de Volksplaats, eene nieuwe bibliotheek te bouwen, die den 4 juli 1928 zal ingehuldigd worden met hare 750 >00 nieuwe boeken en handschriften. En de Halle van Yper Belgie deed het onvermijdelijke om de wankelende puinen te beletten inwoners en bezoekers het leven te benemen, maar noch Duitschland die ze in stukken schoot, noch Belgie die er preusch mee was, noch 's lands bond- genooten die volledig herstel b loofden, herstelden tot heden een monument dat sprak van roem en rijkdom in 't verleden, en alle geslachten tot werk en welstand oprechten RUSLAND. Men zou somtijds verbaasd staan met zekere praat onder zeer brave maar on wetende menschen te hooren over den toestand in Rusland. Eenvoudig herhalen zij al wat de Sovietsche propaganda bui ten Rusland verspreidt om de getuigenis te bemachtigen dat in Rusland onder communistisch bestuur alles normaal is, dat men daar gelukkig leeft, in volle vrij heid en genoegen, juist zoo wel dan in Belgie. De betuigenis van vreemde werklieden en andere reizigers van alle slag die daar het wezenlijk leven geleefd hebben, en met hunne eigen oogen den waren toe stand hebben kunnen bestatigen zijn fa bels. De inlichtingen uit hunne eigene Sovietsche officieele dagbladen geput aan gaande de moorderijen, de ellende der werkende klasse, het verarmoeden der rijkste landbouwgronden welke eertijds Fluropa van koren geriefde en nu zijne eigene inwoners niet meer voeden kan, het gebrek van zedelijkheid, dat onge hoord getal van zelfmoord van kinderen beneden de 16 jaren oud, de algemeene dronkenschap, enz., enz., dit alles moet verwijderd worden. Zoo spreekt men bij zonder in fabrieken en kazernen waar (in Belgie en omringende landen) kleine maar levendige groepeeringen bestaan, met de communistische leering belast zijn, en als wanneer de werkman of de soldaat ten huize is, ter eene of ter andere gelegen heid herhaalt hij wat hij vernomen heeft en zoo onwetend neemt hij eene mededee- ling in het verspreiden van valsche in lichtingen dat men in zijne ooren gebla zen heeft. Nog eens op het Sovietisch dagblad de Isvestia van heden kan men lezen eene officieele inlichting over de dron kenschap onder de kinders. Men heeft daarover in 2 scholen een onderzoek gedaan en het volgende b.sta- tigd Op een getal van 2420 kinderen tusschen 8 en 16 jaren, zijn er onder de knechtjes 15° 0 dagelijks regelmatig dron ken en onder de meisjes 14 vele an dere zegt de statistiek dronken ook alcool maar niet genoeg om zich in staat van dronkenschap te bevinden. Dit ook zal waarschijnlij niet waar zijn, en moest het waar zijn. het zou misschien niet berispelijk zijn. HOLLAND In de Telegraafvan Amsterdam leest men een artikel van M. Zimmerman, ge wezen burgemeester van Rotterdam, over de viering in Be'gie van de HXR jaardag van hare scheiding van Holland. Verscheidene belangrijke inlichtingen voor vele van ons kan men daar uithalen. Heer Zimmerman bestatigt dat niette genstaande de schrikkelijke beproevingen van den oorlog, Belgie in een bloeiende toestand op ekonomisch gebied zich be vindt en dat de Belgen wel gegrond zijn tot het vieren hunner onafhankelijkheid met de prachtige medewerking van Hol land naar eer na zoo langen tijd de minste overblijfsels van wrok niet zouden moeten bestaan. Ten ander zegt hij, het schijnt nu dat deze scheiding een noodwendigheid was niet alleenlijk bij verschil van Godsdienst maar ook en misschien nog meer bij ver schil van geest en neiging tusschen Noor den en Zuiden. Door dezen toestand heeft Belgie schatbare baten bekomen, nament lijk de groote uitgestrektheid, hare nij verheid, de Congo, de merkelijke uitbrei ding hare steden welke met de Holland- sche steden niet te vergelijken is) dat zij zonder de scheiding van 1830 niet had kunnen bekomen. Wij Hollanders, zegt M. Zimmerman, moeten in de tentoonstelling van Antwer pen gewichtig mededeelen en bewijzen wat wij ook in koloniaal gebied uitge voerd hebben en ter deze gelegenheid vriendelijke betrekkingen niet onze ge- buurs vastzetten. De nederlandsche taal kan medewerken om deze betrekkingen te versterken maar zonder overdreveneen vooringenome vaderlandsliefde en (het is gewezen burgemeester die spreekt) zon der te vergeten dat de volkomen be- kw.nam heid eerrr wereld sche taal te spreken voor de Belgen de oorzaak is hurener roeden uitval bij de vreemde volkendie hun de gelegenheid toepast om in de internationale ontwikkeling zonder moeite een achtbnar deel te nemen Zou M Zimmerman een franskiljon zijn. VERREKIJKER STAD YPER. Nationaal Verbond der Burgerlijke Oorlogsslachtoffers AFDEELING YPER PLECHTIGE OVERHANDIGING van-het VAA 1% E L door de Gemeente Overheid op Zondag 24 Juni 1928 FEESTPROGRAMMA Om io uur voormiddag, Plechtige Mis m?t gelegenheidssermoen en Wij ding van het Vaandel in St Pieterskerk. Om 2 1/2 uur, Groote Stoet. Om 5 i/2uur, GROOT CONCERTopde Markt, door de Harmonie «Ypriana» Programma 1. Allegro Militaire, marche XX 2. Elusinies, ouverture Paul Gilson. 3. Danses no 5 et 6. Brahms 4. Au Brésil immense, Teddy Moon. mélodie-foxtrot 5. Suite Oriëntale. Francis Popy. a) L°s BayLère, divertissement b) Au bord du Gauge, rêverie c) Les Almérs, danse d) Patrouille. Naar we vernemen zal Zijne Maje steit den Koning zich doen vertegen- v oordigen door. bij het overhandigen der vlaqr der Burgerlijke Oorlogs slachtoffers, afdeehng Yper en omlig gende, door Colonel Rinquet, bevel hebber bij het 3e linieregiment te Oostende. Het Nati naai Verbond der Burger- l'jke Oorlogsslachtoffers heeft de eer et publiek uit te noodigen tot de Plechtige Hoogmis die ral t ezongen worden om 10 uren in St Pieterskerk voor de over'eden Burgerlijke Oor logsslachtoffers der stad en omlig gende. STAD YPER 1928 HErDENKINGSSTOET op Zondag i5 Juli om i5 uur. HetGroe inghe-Comiteitdoetlangs dezen weg een oproep tot alle vlaamschvoelende maatschappijen om mede te helpen aan den stoet door het vormen van een geschiedkundige groep of een bloemengrcep. Zij gelieven hunne toetreding te zenden tegen 1 Juli aan den Heer Voorzitter, Belfort, Rijse lstraat, met vermelding v:n het verwerp van groep. Volgens Koninklijk Besluit van 4-8 Juni 1928 worden de geringe uitgaven in spijshuizen tot 20 ff. vrijgesteld van taks, in plaats van tot i2,5o fr. omdat de ver- bruiks en verblijfskosten merkelijk ge stegen zijn. BEKRACHTING VAN GETUIGSCHRIFTEN VAN MIDDEL BARE STUDIËN EN TOT DE ACADEMISCHE GRADEN VOORBEREIDENDE PROEVEN. ZITTIJDEN 1928. De aanvragen om inschrijving op de voorbereidende proeven bij de artikelen 10 en 12 van de wet 10 April 1890 3 Juli 1891, en om bekrachtiging van de getuigschriften van middelbare studiën, worden door den afgevaardigde van de Regeering in het Provinciaal Bestuur, Bureel 12, van q tot 12 uur aanvaard. r voor den eersten zittijd van de voor bereidende proeven, van Vrijdag 15 tot en met Maandag 25 Juni. 20 voor den tweeden zittijd van de voor bereidende proeven, van Zaterdag 4 tot en met Donderdag 16 Oogst a.s. 3U voor het overleggen der getuigschrif ten, van Maandag 2 tot en met Woens dag 11 Juli a.s. Zon- en Feestdagen zijn uitgezonderd. Een zevental leden van de familie Hondeghem van Yper worden vervolgd voor lichte gewelddaden en beleedigingen. Niettegenstaande hunne uiterst hevige verdediging worden zij veroordeeld, voor de feit n hen ten laste gelegd, tot i5 fr. of 3 dagen gevang. Georgine ging waar lijk als 'nen echten advokaat te werke. Drie kameraden van Locre, West- outre en Reninghelst, evenals den baas waar zij binnenvielen, de genaamden Be- haeghel, Boudry, Doghen en Top staan te recht, de eerste voorslagen krijgt 3o fr. of 10 dagen, voor smaad aan de openbare macht 26 fr. of 8 dagen en voor dronken schap i5 fr. of 3 dagen de 2e voor dron kenschap 20 fr. of 3 dagen en de 3e ook voor dronkenschap t5 fr. of 3 dagen. Top den baas voor schenken van drank aan bedronken personen 20 fr. of 3 dagen. Dixmndeslraal, 18, YPER Alle Bank- en Beurs ver handelingen. De apotheek van Mijnh. Houtekier, Meenenstraat, is alleen open op Zondag 24 Juni 1928. St ITHehiel Turners. De Turners der katholieke standen lokaal Sint Pieters Patronage, Rijke Klarenstraat trokken dus Zondag 11. op naar het Gouwfeest van Marcke, al waar zij met de Turners uit alle gewesten van Westvlaanderen zouden verbroede ren en wedstrijden aangaan. Van af 5 y« 's morgens stroomen onze knapen fijn uitgedosschen met hun proviand mee naar de Rijke Klarenstraat van waar ze een auto naar Marcke moest brengen... wel in tijds om elk in hunne afdeeling voor den jury (Leden van de Ganda van Gent) te verschijnen. Van de eersten mochten zij hunne oefeningen doen De ouderen in opgelegde lessen, in oefeningen met knotsen en in werking op enkele en dubbele barren de jongeren in opgelegde en vrije lessen. De sonneries in trompet ters prijskamp. Heel den dag door werden de dertigtal maatschappijen in 't oog ge houden om tusschen hen drie prijzen toe te kennen van netheid, orde en tucht. De laatste dagen hadden onze turners geen moeite gespaard om door dagelijk- sche oefeningen als beginnelingen niet al te veel verachterd te zijn. Hun turnleider, Heer M. De Clercq, had ze onverpoosd energieklijk gedrild, zoodanig dat ze vol hoop op entwat van belooning onze stad 's morgens verlaten hadden Rond 6 ure 's avonds werden de Katho lieke Kring en het Christen Volkshuis be- vlagd omdat hun 't nieuws werd meege deeld dat hunne turners met 4 prijzen op terugkeer waren. De tweede prijs voor orde en tucht. De derde op acht voor de sonneries. Een prijs voor opgelegde oefe ningen, 90 punten op 100. Een prijs voor vrije oefeningen 89 punten op 100. BRAVO JONGELINGEN, uwe eerste stappen beloven veel voor de toekomst. Niet gerust maar immer vooruit. Van velen draagt gij de genegenheid 't heerlijk verleden van de turners straalt voor uwe oogen. in de naaste toekomst moet gij de verledene turngilde kunnen evenaren... dan zal het overprachtig vaandel der christene jeugd, 't schoonste dat te Marcke te zien was, 't zelfde vaandel van vóór de oorlog, even fier als voorheen, midden uwe gelederen gedregen worden. Uwe vrienden en bestuurleden en weldoeners zullen nu nog meer als in 't verleden be reid zijn U hunne genegenheid te toonen. Kerkelijk Nieuws. Wij vernemen dat de werken van her opbouw van het kapelleken van O. L. Vrouw van de Vesten goed vooruitgaan. De octaaf zal dees jaar opnieuw zooals vóór 1914 met veel luister gevierd wor den Later zullen wij de orde der godde lijke diensten laten kennen doch nu reeds kunnen wij melden dat het beeld van O. L. Vrouw van Troost gezegd van de Vesten bij het openen der octaaf zal gewijd worden. Men schrijft dat het tweede deel van den vaart van Yper naar den Yzer in 't korte zal aanbesteed worden, te samen met het sas van Boesinghe de werken kosten tot heden 3.405.5o7 fr. Zondag avond rond 11 uur, kwam de genaamde Henri Lignel, met een taxi huiswaarts van een uitstapje in Frankrijk. Op de hoogte van de verdronken weiden brak het stuur van den auto mobiel, en niettegenstaande hij on- middelijk remde, kon hij niet beletten dat de taxi omkantelde in de laagte. De twee ingezetenen kwamen er bijna ongedeerd van uit, maar den au'oge- leider lag onder den taxi gekwetst aan schouder en inwendige kneuzin gen, die hem zullen ongeveer een maand werkonbekwaamheid veroor zaken. Maandag werd de taxi, die licht bescv adigd was er uit getrokken. Er is verzekering. Ziekenlionden Bij K. B. van 3l Mei en ig Juni 1928, houden de 6 erkende ziekenbon den van Dranoutre, Kemmel, St Jan Wytschaete, Zillebeke en Yper, (Fami- lieziekenbond Vooruitzicht) op van elk op zijn eir;en te bestaan, maar worden sameng'smolten in de Fami- lieziekenbond Vooruitzicht fe Yper. a anbesl <müh^ Den 4 Juli 1928, ten 11 uur, zal op 't stadhuis te Yper de aanbesteding plaats hebben van het noodige voor 't filtreeren van 't water van Zillebeke vijver. De liberale kandidaten hebben de herziening aangevraagd van den uit slag der verkiezing. Zij steunen hunne aanvragen op de volgende feiten. 1. Inhetkanton Passchendaelewerd een gelijk getal stemmen behaald door de werkelijke en door de plaatsver vangende kandidaten. 2. De uitslag van het kanton Mees- sen werd enkel den Dinsdag overge maakt naar het Hoofdbureel. De gekozene van de lijst 2 werd enkel gekozen met 1 s^em meerder heid. Op 29 Mei 1.1. werd er een brief in de poet ne rgeleg 1 te Yper voor de bestemming van Mr X... te Yper. Den 19 Juni werd hij aan den be stemmeling overhandigd. 20 dagen voor 600 m. afstand 't Is voorzeker een lokaal record Een honderdtal militianen woon den, Zondag laatst, de voordracht bij, gegeven, om 11 u. in St Pieterspatro- naat, door Heer Dokter Daelemaens. Na een woord van welkom door den Heer Voorzitter, boeide de redenaar de aandacht zijn*, r toehoorders binst gansch een uuren wist hun al het gevaarlijke, al het hatelijke aan te too nen der geslachtziekten, welk maar al te veel worden opgedaan gedurende het soldatenleven en die zooveel ellenden na zich slepen, ja in menig geval, de dood voor gevolg hebben. De gevaren der verderfelijke her bergen, meestal gelegen rond de ka- zern en het gezelschap met van ziekte aangedane vrouwen dienen gevlucht, want daar ligt de eerste oorzaak der kwaal. Verders gaf spreker een breedvoe- rigen uitleg over de ziekten zdf, haar oorsprong, haar kenteekeren, haar indeelingen, haar ellenden en gevol- gen. Aangename, leerrijke en deugd- loende voordracht welx al onze jon gelingen hoogstens had bevredigd. Ook was het met een algemeen applaus dat de vergadering, bij het slot zijner aanspraak, de redenaar toejuichte. De tweede vergadering zal plaats hebben op Zondag 1 Juli aanstaande, nogmaals om 11 u. 's morgens in St Pieterspatronaat. Al onze militianen worden dringend verzocht op deze hoogst belangrijke vergadering tegenwoordig te zijn. Wie belet was Zondag 'aatst te komen moet er aan houden deze tweede ver gadering bij te wonen. E. H. Debeer, krijgsalmoez-.r.ier,voert er het woord. Allen op post. Niemand weze af wezig. Oïisssel (Nord) Zondag 8 Juli aanstaande. Tweede dag der feestelijkheden ter gelegenheid der onthulling van het ruitersstandbeeld van Maarschalk Foch. Groote stoet der Fransche en Bel gische Reuzen met de medewerking van de reuzen van Cassel, Duinkerke, Rijssel, Valenciennes, Bourbourg, Steenvoorde en Belle, en van Belgie. de reuzen van Oostende, Yper, Veur- ne, Hasselt, Gee-aardsbergen, Thie- nen, en de muziekkorpsen van Cassel, St-Ómer, Hazebrouck, Merville, Steenvoorde, allen met oude kleer- dracht versierd. Het ou 1 Vlaanderen zal daar her leven, met zijn historisch verleden, zijn oude zeden en gebruiken na den stoet, zullen de oudedar.sen der streek uitgevoerd worden op de historische en oudheidkundige marktplaats van Cassel. De Harmonie der mijnen van Lens zal de feest lijkheden van den Zondag 8 Juli opluisteren. Wij wakkeren onze lezers aan die feestelijkheden bij te wonen die belo ven bijzonderlijk schoon en aantrek kelijk te zijn. Sint Jan-ter-Biezen (Watou) Boerengilde Sint Isidoor Plechtige Inhuldiging der GILDEZAAL en GILDEVLAG OP ZONDAG 1 JULI 1928 Orde der Feestelijkheden Te 1 1/2 u. Bijeenkomst der deelne mende Boerengilde, vóór de nieuwe Gildezaal. Optocht naar de kerk. Te 2 u. Plechtig Lof met Sermoen door E. H. Colpaert. Te 3 1/4 u. Optocht naar de nieuwe Gildezaal, in de volgende orde De Nieuwe Gildevlag met Eerewacht te paard.De vreemde Boerengilden met vaandels. De muziekmaatschappij «St Cecilia» van Watou. De leden der Pla tsclijke Boerengilde met de Be stuursleden. De Hoofddeken en Le den van het Hoofdbestuur van den Belg. Boerenbond met Burgerlijke en Geestelijke Overheid, omringd door Eerewacht te paard. Te 3 3/4 u. Feestvergadering in de Nieuwe Gildezaal. 1. Welkomgroet van wege de Plaatselijke Boerengilde 2. Aanspraken door M. De Boodl opziener E. H. Colpaert, lid van het Hoofdbestuur en M. Parein, Hoofdr deken bij den Belg. Boerenbond 3. Lied van den Boerenbondmet bege leiding door de muziekmaatschappij St Cecilia van Watou. Na de Feestvergadering Concert door de muziekmaatschappij «St Ce cilia van Watou. D^flHOÜTRE Verleden Zondag namiddag greep te Dranoutre, op het gescheed met West-Nieuwkerke, op de Zuidhelling van den berg genoemd Zwarten-Mo- len, de plechtige wijding plaats, van den gedenkzerk, welken E. H. Lame- rant van Reninghelst heeft doen op richten, ter plaatse waar op 12 Januari i568, ten 11 uren 's avonds, de drie Priesters van Reninghelst, Judocus Hugezone, pastoor, Robrecht Rijs- poort, kaplaan en Jacob Panneei, geestelijke koster, hun leven voor 't katholiek geloove, en meer inzon derheid voor hun geloove in Christus tegenwoordigheid in 't H. Sacrament, ten beste gegeven hebben. Immers op de beslissende vrage der Geuzen Wilt gij de Misse afzweeren en beloven nooit geene Misse meer te doen, en wij sparen uw leven klonk onmidde- lijk de antwoorde Liever de dood Geheel Dranoutre was daar met zijn muziek, zijne boerenzonen op hunne felle peerden, die den eerstoet vormden van O. L. V. Ko.ringinne der Martelaren, op haren Engelenwagen gezeten. Langs den weg waren zege poorten opgericht ter eere der Marte laren. Van Reninghelst was veel volk gekomen, vooral veel mannen en na tuurlijk de beide Priesters. West- Nieuwkerke was daar met zijne Pries ters, zijne zangers, zijn klooster, en volk, volk. Volk uit Belle, de Krebbe enz. verdrong hem tusschen het volk van al dezen kant van de lands gren zen. Eerst deed de Z. E. H. Deken \an Poperinghe de wijding. Daarna speel de 't muziek. Dan zongen de Engelen hun Engelenlied. Dan daalde O. L. V. van haren wageo omeenen driedub- belen palmtak aan den voet van den zerk der drie Martelaren neder te leg gen, terwijl de zangers en 't volk den Magnificat aanhieven. Dan dreunde het ge'egenheidslied ter cere van de Martelaren Gegroet, o Priesters helden en tot slot kwam de feestre denaar a3n 't woord. Deze was Eerw- H. Lootens, vroeger pastoor van Dra noutre, nu pastoor van Cockelaere. Hij deed 'tverhaal der gebeurtenissen, en betoogde dat de drie Priesters ware Martelaren zijn, dat eenieder ze dus afzonderlijk mag vereeren en aanroepen, maar dat ze toch nog niet

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2