0.1 .VROUW van LORETTE Crédit Anversois Stanley 1841 1904 Pr Wri ilil HET YPERSCHE VOLK Stad Ypsr. TUINDAG Ypersche Kroniek. Het British Iiegion te Yper* N.V. Dixmndestraat, 18, YPER Dixmndei Alle Bank- en Beurs ver handelingen. t J Jeugmgnd voor KamoiisHe none GEMEENTEFEESTEN Zondagrust. Zondag 12 Augustus Woensdag 15 Augustus Donderdag 16 Augustus Van z'en eigen vlooien gebeten. Onze Congo - Kolonie, met hare -chitterende toekomst, mag als een der schoonste van de wereld aanzien worden. Niet te verwonderen dat de Duitsch. in 't jaar 1914, als hij droom de van Willem keizer te maken van Europa, ook verhoopte en begeerde, na een welgeslagen oorlog, den Congo te kunnen inpalmen. En als men den huidigen staat van het Congogebied, met zijne iizerwe- gerr. autobanen, regelmatige stroom- vaartlijnen en zelfs luchverbintenis- .sen, vergelijkt met wat het was over 50 jaar 't is de dag en de nacht. Wie in Belgie eerst aan die Kolonie dacht was Leopold II en wie Hem eerst en veel bijstond was Stanley. Hendrik Stanley, wiens ware naam was John Rowland, wierd geboren in Engeland, in 't land van Wales. Xog kind zijnde, verloos hij zijnen vader en zijne moeder bekommerde haar niet met hem. Hij wierd dus opgevoed in een weezengesticht en jongeling geworden, verbleef hij daar als een soort verworpeling, alhoewel hij iets van onderricht genoot. Aangenomen door Stanley, Ameri- kaanschen handelaar, wiens naam hij aannam. Hendrik herbegon en vol eindigde zijn studiejaren. In Amerika nam hij deel aan den losscheir. iugs- oorlog» van 1861 en knoopte betrek kingen aan, met Gordon Benetr, be stuurder van de Xew-York Herald Gazet Deze belastte hem in 1869 met de taak van Livingstone* vermaarden wereldondekker. dien men sedert 3 jaar clood waande, op te zoeken.'t Was 5 jaar, dat Livingstone vertrokken was naar Midden-Afrika en 't was 3 jaar, dat men er van geen nieuws meer had ontvangen. Stanley begon zijne opsporingsreis van uit Zanzibar, gelegen in 't Oos ten van Midden-Afrika. Hij vertrok met 1 blanke, 31 vrije gewapende mannen, 153 dragers, 27 lastdieren en 2 zadeldieren. De ontberingen, de koorts, de opstanden, het vechten te gen vijandelijk gestelde stammen, de den het legertje smelten en meerma len moestStanlev nieuwe inboorlingen aanwerven, om het staande te houden. Na acht gedeeltelijke reizen, kwam hij in de nabijheid van Oudjidji.Araab- sche stad gelegen op den Oos telijken kust van het Tanganika- meer. Zekeren morgen om 8 uren Stanley en zijne mannen bereikten een heuveltop, van waar zij, voor de eerste maal, het blauwe meer zagen glimmen tusschen de bergen. Met den noen, naderden zij de Araabsche stad Oudjidji, verdoken tusschen de palm- boomen. Eenige geweerschoten ver wittigden er van de inwoners en wel haast mannen in 't wit gekleed en 't geweer in den vuist kwamen te voorschijn. Deze nu, lieden erkennen de van de kust, kwamen toegeloopen naar deze onverwachte vrienden. Een groote neger ging op Stanley toe en in 't Engelsch zegde hijDag Mijn heer Wie zijt gij wedervoer Stan ley verbaasd. Sousi, Mijnheer, de dienst knecht van Dokter Livingstone». En daarop in ajlerhaast keerde hij naar 't dorp terug om aan zijn mees ter de aankomst van eenen blanke te melden. En als deze nu, op de markt plaats gekomen, iemand ontwaarde met roode jas, lijnwaden broek en eene gegaloneerde blauwe klak, hij vermoedde dat het Livingstone was en hij meende dat deze, vol uitbunden- de vreugde, op hem zou komen afge- loopen. Maar, als ware Engelschman. met statigen stap naderde degene, dien Europa sedert 3 jaar dood waan de en koel weg zegde hijGood morning, Sir Van 1878 tot 1884 heeft Stanley, met overgroote werkzaamheid, zijn bijzonderste werk verricht: Het na- vorschen van het Congogebied en het eerste benuttigen zijner rijkdommen. Leopold II, Koning van Belgie, had hem vorengesteld eene commerciale en politieke macht, in de streken langs den Congostroom gelegen, te verwek ken. "Geldlijk ondersteund door den Koning, gelukte hij er in de ontdekte landen weerdevol te maken, met er wegen te banen, verplijfplaatsen te stichten, overeenkomsten met zwarte opperhoofden te sluiten, den slaven handel te bekampen, eene stad aan te leggen en het leggen van den eersten ijzerweg te doen beslissen. In 1887 doorkruiste hij in verschil- lige richtingen de oerwouden van den evenaar en had het geluk er te ont dekken Emin-Pacha. die bestuurder geweest was van Egypte en die daar door de inoproergekomene Dervichen. verbannen geweest was. In 1890 verliet Stanley voor goed den Congo en kwam naar Londen. De Engelsche Universiteiten schonken hem allerlei eeretitels. Hij leefde nog 14 jaren een rustig leven en stierf in 1904. Hij wierd begraven te Pirbright en op zijn graf staat een ruwe rost- blok. Daarop is gebeiteld een kruis- teeken. er onder zijn naam. met het woord Afrika, alsook zijn vermaarde bijnaam uit Congoland Boula Ma- tari dat is Rotsenbreker Veel wierd er geschreven nopens de laatste Poolexpeditie van generaal Xobile.Miek deel van het manschap des luchtbals. E. Pater Gianfrance- schi, Jezuiet. rector der gregoriaan- sche hoogeschool van Rome. Dezer dagen verklaarde hij aan een persver tegenwoordiger, onder meer, dat bij het vallen van 't luchtschip, een O. L. "rouwteeldefeen van Lorette, dat aan boord mede genomen was, ongeschon den bleef en dat men het vervolgens plaatste boven op de vermaarde roode tent, die gezet wierd op het drijvende ijs, opdat het hun ware geweest een bescherm- en reddingsmiddel, in hun nen allerschrikkelijksten nood. Waarom hebben de geloovige vlie gers en luchtvaarders, als bescherm heilige genomen O. L. Vrouw van Lorette. zooals de weldenkende auto geleiders, niet eene mascote. maar St Christophore verkozen hebben. De reden iste vinden in de wonder bare lotgevallen van 't Huizeken van Nazareth. dat bewoond wierd door de H. Familie en dat, van de eerste tijden des Christendoms, als heil'gdom ver eerd wierd. Dat huizek.-n was op getrokken in steenen. gelijkende a«n onze baksteenenzijn grondman as een lanwerpig vierkant, het. was voer zien van een plat dak. had een ven stertje en eene deur, en stond tegen eene rotse. waarin slaapkamers uit gekapt waren. Van onheugelijke tij den vereerd, was het gedurende de Kruisvaarten een machtig aantrek- kings punt voor al wie Christen was Want veel hield men er aan te gaan bidden in dezelfde kamer, waar de Engel aan Maria verscheen en waar de tweede Persoon der H. Drievuldig heid Mensch geworden is. Op het laatste der jaren 1200 wierden de Christene legers voor goed uit het land verjaagd en de Mahomedanen beheerschten geheel de streek.. Het Huizeken van Nazareth liep groot ge vaar van ontheiligd en zelfs vernietigd te worden en ziet, den 10 Mei 1291 was het van Xazereth verdwenen en men vond het 's morgens staan, niet ver van de Adriatische zee, tusschen Fiune en Tersatz. zoo wat 600 uren van zijn eerste standpunt. Drie jaar lang wierd het daar vereerd door de bewoners der streek, die overgeluk kig waren Het te bezitten. Maar hun geluk duurde nietWant na drie jaar wierd Het nogmaals door de Engele», al over zee, verdregen en geplaats in Italië, op het grondgebied Recanati. Naderhand wierd het nog twee maal verplaatst door die Engelsche Gees ten en bleef eindelijk staan waar Het zich nu bevindt, te midden den open baren weg, tusschen Recanati en de zee. Boven het Huizeken of Casa Sancta, zoo Het men hedendaags noemt, bouwde men eene prachtkerk en rond de kerk ontstond ereene stad, namelijk Lorette. Vermaarde beeldhouwers hebben onlangs buiten de muren van 't Huizeken, andere mu ren, in wit marmer en prachtig uit- gevrocht, opgetrokken, zoodanig dat de Casa Santa nu steekt in eene reli- quiekas van wit marnier. In dat Huizeken bewaarde men een standbeedeken van O. L. Vrouw, in ceder hout, zwart van ouderdom en dat meegevoerd geweest was uit Na zareth. Ten jare 1921, tijdens een brand waarschijnlijk door eene kort- aansluiting in de Casa Sancta per nachte teweeg gebracht, wierd dat beeldeken verkoold. De Paus Pius XI heeft een nieuw beeldeken doen ma ken, geheel wel wedergevende het oorspronkelijke, uit eenen zwaren tak, die Hij deed uithouwen uit den cederboom van de vaticaansche hovin gen. In September 1922, heeft Hij het plechtig gewijd, door de Romeinen laten vereeren opvolgentlijk in ver- schillige kerken der eeuwige Stad en dan per auto door Kardinaal Gasparri, Staatssecretaris, doen overbrengen naar Lorette. Een lange stoet autos vergezelde den Kardinaal en een zwerm vliegmachienen,, na het Beel deken vergezeld te hebben tot in Lo rette, zweefden boven de kerk en stad, terwijl 's Pauzen Afgezant het Beel deken plechtig binnen droeg in de Casa Sancta. Omdat bijgevolg het Huizeken van Xazareth meermalen langs den lucht weg, door de Engelen, verdregen wierd, daarom hebben vliegers en luchtvaarders als beschermheilige verkozen, de Koningin van het Huize ken, O. L. Vrouw van Lorette. De Engelsche Bedevaarde rs bij de Meenenpoort. g&w j t i v - v i Op de tribuum nemen Prins Karei van Belgie, de Prins van Wales en de Overheden de stoet der Engelsche Bedevaarders in oogschouw. De Betooging van 26 Augustus. Nog zijn er parochies die inlichtingen vragen over de dagorde van den grooten betoogingsdag van Antwerpen. De dag orde is als volgt opgesteld Van 9 tot 10 uur twaalf algemeene vergaderingen voor de twaalf verschil lende landelijke jeugdorganisaties, in de grootste zalen der stad. Om 10 1/2 uur: Plechtige Pontifikale Hoogmis, opgedragen door Z. E- Kardi naal Van Roey in het stadspark, (kant Rubenslei). Oogenblikkelijk na de IIMis, vorming van den optocht in de straten palende aan het park. Om 1 uur Groote Optocht, die door Z. Em. den Kardinaal en de Bisschoppen van Vlaamsch Belgie in oogenschouw zal genomen worden op de Meir, voor het St Jan Berchmans College. Na den optocht, korte openluchtverga- dering op het Arsenaalplein, waar Z. E de Kardinaal en de Heer Prof. Van Goet- hem het woord zullen voeren. Alles zal gedaan zijn rond 4 uur, zoo danig dat de groepen nog de gelegenheid zullen hebben om de merkwaardigheden van de stad te gaan bewonderen. 1928 Abonneert u op ZONDAG 12 OOGST Groote Rallye-Ballon Om 15 uur, op de Groote Markt OPSTIJGING VAN DEN LUCHTBAL gevolgd van Rallye-Wedstrijd voor Auto-, Moto- en Velorijders, inge richt met de medehulp van Moto Club Yper Om 21 uur VOLKSBAL in de Halle Groentenmarkt WOENSDAG 15 OOGST (O. L. Vr. Hemelvaart) Om 13 uur: Groote VELOKOERS, 8e Jaar. Groote Prijs van Yper. Om 16 uur Prijskamp in het Bollen, gegeven door De Ware Bolders in de Nieuwe Post Rijsselstraat. Om 20 uur op de Groote Markt Con cert d. de «.Vlaamsche Harmonie*. ZONDAG 19 OOGST Om 15 uur Prijskamp voor 't Lijnvis- schen aan de Rijsselpoort in de Majoorgracht, gegeven door de .MaatschappijDeM ajcorvisschers». Om 16 uur Prijskamp in het bollen door de Maatschappij <De Gaaibolders bij Masure, Dixmudesteenweg. ZONDAG 26 OOGST Om 17uur: Prijskamp in 't Trachter- schieten door de Maatschappij De Dappere Tr achter schutters bij H. Faes, Groote Markt. Goedgekeurd door den Gemeenteraad in zitting van 11 Juni 1928. Bij bevit De Secretaris, De Burgemeester en Schepenen G. Versailles. H. Sobry. De apotheek van M. Sno-ck, Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 12 Oogst en op Woensdag 15 Oogst (O. L. Vrouw Hemelvaart) zal de apotheek van M. Weckesser Diks mudestraat, ook alleen open zijn. kerkelijk Hieuuus. In St MAARTENS om 8 uur gezongene mis voor de Overle denen van 't Broederschap «0. L. Vr. van Tuine In St Pieters om 8 1/2 uur zielmis voor Emile David. (O. L. Vr. Hemelvaart geboden Hoogdag Diensten als op de Zondagen. Om 4u. nanoen verlaat de O. L. Vrouw Processie, St Jacobs Kerk. In St PIETERS om 61/2 uur gezongene mis den H. Ro- chus, patroon tegen de besmettelijke ziekten ter eere. BERICHT. Den ln September 1928 ten 11 1/2 u. in het Provinciaal Hof, Groote Markt, Brugge aanbesteding voor het leveren van drukwerk, noodig voor den Dienst der Provinciale taksen. Aanbod op zegel zal, ten laatste den 28 Oogst 1928, ter Post als aangeteekend moeten besteld worden de omslag zal vermelden Aan besteding drukwerk Provincietaksen, Provinciebestuur, Bureel 10, Brugge. Lastenkohier 0,60 fr. Een herbergbaas van uit de G. de Stuersstraat gooide 'nen wat rumoerigen klant op straat. De man keerde zich om en riep hem minachtend toe in vino Veritas Kazakkendraaier HAZENBLOED. Maandag avond was het rumoerig op de Groote Markt. Op de kiosk de zoogezegde Vlaam- sche Harmonie. Het publiek vroeg de Braban- Qonne Anderen jouwden de muzi kanten uit! 't Ging er iets wat rumoe rig op los. Een der gebrilde groote bazen, bij de eerste kreten, spoedde zich met rasse schreden huiswaarts om nog maals zen duurbaar persoontje huiten het gedrang te houden. Het bloed der martelaren stroomt in zijne adren nog niet. DE MASKERS. De Ypersche Bode komt in haar nummer van Zaterdag laatst met haar stokpaardje terug Liever geus dan Vlaamsch Katholiek Zij begeert daarop een antwoordje 't Is niet lastig. Wij bestatigen eerst en vooral dat die zoogezegde Katholieken die in al den ootmoed van hun hart, beweren den monopool te bezitten van de ware Katholiciteit en de ware Ylaamschge- zindheid; die overtuigd zijn dat bui ten hun Evangelie enkel dwaalleer en geestesverbijstering bestaat, zich ef fenaf plichtig maken de plaatselijke geestelijke overheden nogmaals op lage manier aan te vallen.Eens te meer maken zij van de onnoozelheid hunner lezers misbruik om den quiproquo te onderhouden waarin ze, als vis- schen in 't water, leven en woelen en waaraan ze voorloopig hun niet duur zaam succes te danken hebben. 't Is al Vlaamsch en Katholiek wat hunne klokke klept. Wij hebben destijds bewezen en daarop kwam nooit geen antwoord dat die betiteling met de werkelijk heid niet overeenstemt en dat onder den Ylaamschen Katholieken masker echte Ylaamsche Nationalistische neuzen schuilen. En 't is als Ylaam sche Nationalisten dat deze zoogezeg de Ylaamsche Katholieken veroor deeld zijn en veroordeeld blijven. Vlaamsch Nationalistisch de Ylaamsche Hamonie die in 't open baar Vlaamsch Nationalistische lei ders huldigtwaarvan de afgevaar digde van de Kommissie op het Stad huis weigerde bij het onthaal der En gelsche Oorlogsverminkten de Bra- bangonne te spelen na het God save the King waarvan de muziek- overste Dinsdag laatst op de aanvraag van het publiek weigerde de Braban- qonne te spelen na de uitvoering van het Engelsch Lied. Vlaamsch Nationalisthet Vlaams of Vlaamsch Huis (ze weten zelf niet meer hoe het geschreven). Lees de plakkaten die aan de vensters hangen. Vlaamsch Nationalist: «De Yper sche Bode die in haar laatste num mer hare lezers aanwakkert ontslag te geven in de maatschappijen waar de uitvoering van de Brabangonne zou opgelegd worden. En last of least, om nog Vreter zand in de oogen te werpen, begint de Ypersche Bodein haar laatste nummer de publiceering van het Dagblad eener VI. Kloosterzuster En de dutsen die dat lezen zeggen: Ware. de Ypersche BodeVI. Nationalist dan zou die kloosterzuster daarin niet mogen schrijven En ze weten niet en de «Ypersche Bode» zegt hen niet dat dit dagboek eener Vlaamsche Kloosterzuster in het Fransch geschreven is en dat de pu bliceering in de «Ypersche Bode» door haar persoonlijk niet toegestaan werd. 't Wordt tijd dat aan al dat laag be drog een einde gesteld worde. Als men aan politiek doet moet men den moed hebben zijn politiek standpunt klaar en duidelijk te maken en met geen quiproquo's zijnen pap koelen. THUYNDAGWEEK. Sinds Zondag laatst beleeft de Ypersche bevolking zeer roerende dagen. j DE ZONDAG van Tuyndag liep goed van stapel. Het weder was zeer gunstig en de mooie processie mocht zonder regen haren gewonen omgang in stad doen. Veel nieuwsgierigen, veel oude Yperlingen, veel volk. 's Namiddags gaf de Har monie van Wevelghem op de Groote Markt een zeer geprezen koncert. Hun wedstrijdstuk Les Vendanges behaalde een buitengewonen bijval. De prachtige kunstprestatie die wij te hooren kregen genoot eenieders guivst. De muziekleider en de muziekanten hebben eer van hun werk gehaald. MAANDAG de kadetten komen af. 900 in getal brengen zij aan Yper en de slagvelden een bezoek. Ze waren in hun uitstapje vergezeld door een Engelsch muziek en Scotsche pipers. In slagorde trok ken zij van de statie naar het gedenk maal der Meenenpoort waar bloem tuilen neergelegd werden en hulde ge bracht aan de gesneuvelde Britten. 's Namiddags werden Engelsche Oorlogsverminkten op het Stadhuis ontvangen. De Vlaamsche Harmonie die uit princiep de Branbangonne niet speelt was door Ypriana vervangen. DINSDAG: Veel volk in de St Niklaas kerk om den dienst voor de Ypersche gesneu velden bij te wonen. 's Namiddags gaven de Scotsche Kadetten een vertooning van Scot- tische dansen en vermakelijkheden op de kiosk. De kleine bag-pipers waren er ook bij en gaven ons hun moois te repertorium ten beste. Onnoodig te zeggen dat ze bij de zeer talrijke toeschouwers een wel verdiend suc ces behaald hebben. Die onvoorziene feestelijkheid moest ongelukkiglijk officieus afloopen. WOENSDAG Bedevaart der Britisch Legion Van 's morgens vroeg was de stad in rep en roer. Bijzondere treinen, tal rijke cars-en automobielen brachten bij duizenden en duizenden bedevaar ders in stad. 't Goot water. De eene stortvlaag na de andere. Het 8e en 13e artillerie en het mu ziek van het 4e linieregiment verze kerde ,de eeredienst. Op de Groote Markt schaarden zich samen: Mar schalk Pétain, Generaal Weygand en Gouraud, Admiraal Jellicoe, Generaal Van Acker, de Ambassador van En geland, Burgemeester Sobry, Minis ter Lippens, de Heer Gouverneur der Provincie, de Gemeenteraad, de Bur gemeesters der omliggende gemeen ten, die den Prins van Wales en Prins

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2