Jeugdverbond voor Katholieke Actie Uilen naar Antwerpen op 26 Augustus Een geuiiehtige keuze oe strijd tegi r de onzedeiijKiieid Graal '1 Hint de üoodenbeite jeugdueroond voor KalDOliOKO flhiie 50 Jaar. - Nummer 33. 30 Centiemen. Zaterdag 18 Oogst 1928. Katholiek Weekblad van het Arrondissement "Yper Weg met alle godsdienstige uitingen Ben verkoopor aan voordeclige voo.waarden van titels, kapitaal, aa deekn der Samenwerkende Maatsc; appij "Confiserie des Flan- dres ci Chocoiats Chimère Schrijven op bureel dezer onder G. C. D. V. DOOD VAN De Betooging van 26 Augustus. €)c\ t)prrof!)f lloll ABONNEMEXTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 maanden 9 fr. 3 maanden 5 fr. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND 25 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekenmg 40.201 (j. caster) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden worden. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Op het einde van ieder schooljaar staan vele ouders voor een vraag wier oplossing geen uitstel duldtWelke moet de toekomst wezen van onze kinderen, die de school verlaten en hunne studiejaren voltrokken heb ben? De vraag is uiterst gewichtig: want met het antwoord dat gegeven wordt, is het gansche leven verbonden van den jeugdigen leerling, die aan de lei ding van den onderwijzer ontgroeid is. Aan de ouders hoort het toe, de beslissing te nemenhet is hun recht en hunne plichtwant de kinderen die God hun verleend heeft zijn de hunne. Meteen dragen zij ook de verantwoor delijkheid van de keuze, die zij doen en wij verstaan zonder de minste moeite dat vader en moeder soms in verlegenheid verkeeren en niet juist weten wat gedaan? Er staan zoovele wegen open voor een jongen van 14 tot 15 jaar: welk is de beste? En waar zal hij later de rechte man op de rech te plaats wezen Wij spreken van den gewonen loop der zaken. Er zijn immers zekere ge vallen, waar geen twijfel mogelijk is. Overal immers en in alle standen ont moeten wij buitengewone begaafde geesten, die van zelf aangewezen zijn voor verdere studiën: hoogst betreu renswaardig ware het, indien zij, bij gebrek aan doorzicht der ouders, of uit gemis aan noodige geldmiddelen, de wetenschappelijke opleiding, waar toe zij door de natuur zelf bestemd zijn, derven moesten. Het spreekt van zelf dat het toekennen van studie beurzen, de hulp van het Eonds dei- meest begaafden of de tusschenkomst van grootmoedige volksvrienden hiel de beste diensten kunnen bewijzen. Het is overigens altijd geraadzaam het oordeel te vragen van betrouw bare en ervaren vrienden en niemand, beter dan de onderwijzer die den leer ling aan het werk heeft gezien, kan hier de gepaste aanduidingen ver schaffen. Er zijn ook gevallen waar God zijne stem laat hooren en den jeugdigen leerling met een geestelijke roeping begunstigt. Op het oogenblik zelf kan het offer zwaar vallen voor de ouders, die verwachtingen van een anderen aard in den zin hadden. De ondervin ding leert echter dat zulke bevoor rechte kinderen altijd een zegen zijn voor vader en moederzelfs op aarde beloont God hunne offervaardigheid. En eens dat Hij spreekt en dat een bevoegde raadman zijn woord gezegd heeft, weigeren de katholieke ouders zulks nooit. Met een onbeperkt ver trouwen mogen zij zich op den Heer verlaten. Edochde kwestie, zooals zij meestal gesteld is, doet zich anders voor. Wat hoeft er gedaan, indien er geen aanleiding is tot een hoogere roeping of tot verdere wetenschappe lijke studiën? Hoe moet de keuze der ouders zich dan uitspreken? Dreigt de innige liefde zelf, die zij aan hunne kinderen toedragen, soms niet ze op een dwaalspoor te brengen? En kan de schoone toekomst, die zij voor hen droomen, geen ijdele begoocheling zijn Wij hebben ouders gekend, eerlijke en treffelijke werklieden, alom geacht in hunnen stand, en die zich voor hun nen zoon over hun werkalaam sche nen te schamen. Van hem wilden zij geen arbeider maken, die het ambacht van vader zou hebben voortgezet, en onder dezes hoede een uitstekend leerlingschap doormaken kon. Neen Hij moest een trap hooger klimmen in de maatschappij en zonder handenar beid, als een heer zijnen levensweg zoeken. Die berekeningen vallen soms juist uiten in de bureelen van menig openbaar of bijzonder bestuur zouden wij bedienden kunnen aanduiden van allereerste gehalte, die zich door hunne taaie wilskracht, en met een onverpoosden arbeid tot schoone plaatsen hebben verheven, alhoewel zij in den beginne een ontoereikend onderwijs daartoe hadden genoten. Willen is kunnen, ook daar! Maar hoe dikwijls gebeurt het niet dat een werkmanzoon,, die zonder de ge- wenschte kennis, in een bureel aan genomen wordt, zijn leven lang, tot een ondergeschikt schrijfwerk ver oordeeld blijft, en slechts met een magere jaarwedde bezoldigd wordt? Hoe dikwijls gebeurt het ook niet dat hij dan niet een nijdige spijt op zijne vorige kameraden neder/ietdezen zijn in den werkmansstand gebleven, waartoe zij aangelegd en van jongs af voorbereid waren. Zij zijn er te huis, in hun eigen middenen zij hebben het meestal breeder en smaken meer voldoening dan een «gedeklasseerde» schrijver, die den ganschen dag aan zijn lessenaar vastgeketend is. Een gulden raad, waarop wij steu nen, is vooral dat de ouders, vooraleer eene beslissing van dien aard te ne men, de zienswijze zouden inwinnen van den onderwijzer, die hunnen zoon van nabij heeft leeren kennen, en die weet wat al moeilijkheden het leven medebrengen kan. Persoonlijk zal hij er reeds veel anderen gekend hebben die buiten den stand hunner ouders, aldus geen wortel konden schieten, en meer geluk zouden smaken en meer welstand genieten, indien vader en moeder aan geen blinde vooringeno- mendheid hadden toegegevenEn wat gedaan, indien er geen bediening te verkrijgen is Voor ééne plaats die open valt, stroomen er zooveel aan vragen toe. Als algemeene regel zou het prin ciep moeten gelden dat de kinderen het verder moeten brengen dan hunne ouders, doch op denzelfden weg: deze is hun gebaand; en de opgedane on dervinding kan hun veel tijd sparen en rapper doen vooruitgaan. Buiten de gevallen van eene uitstekende be gaafdheid, die veel leemte kan aanvul len, waarom zouden zij buiten hunnen stand iets nieuws beproeven, waartoe zij niet voorbereid zijn? Wanneer zal men eens voor goed vaarwel zeggen aan het onduldbaar voorbeeld dat den handarbeid voor iets minder waardigs beschouwt. Het ware ons overigens niet moeilijk met treffende voorbeelden te bewijzen dat handar beid naar hoog aanzien en grooten welstand leiden kanhet spreekwoord arbeid adelt vertolkt eene werke lijkheid voor wie den rechten weg op gaat en standvastig blijft in zijn be sluit. Hier echter is een gewichtige op merking te maken. Wanneer wij zeg gen dat de kinderen, zooveel het zijn kan, het werk hunner ouders moeten voortzetten en zich trouw toonen aan dien gezonden familiegeest, voegen wij erbij dat zij het in dien weg, ver der moeten brengen, en zich niet te vreden houden met hetgeen zij van vader en moeder overerven. Het nieuw geslacht mag in den ouden slen ter niet haperenvooruitgaan, hooger streven en beter werk verrichten, is voor elkeen een plicht. En voor de ouders zelf is het een wettige fierheid, wanneer zij zich later in handigheid en in schrandere kennis door hunne kinderen zien overtreffenZij doen ons eere aan zoo verklaren zij dan aan wie het hooren wil. En voor de kinderen ligt in die ouderlijke voldoe ning, de edelste belooning van de ge dane moeite. Tegenwoordig, meest sedert den oorlog, ijvert men langs allen kanten om aan elkeen zulke betere vorming in zijn vak en eene uitstekende op leiding te verschaffen. Op den buiten groeit en bloeit hoe langer hoe meer het landbouwonderwijs, dat de nieuwe wetenschappelijke uitbatingsstelsels in iedereens bereik legt; en welke heerlijke uitslagen reeds bekomen werden, hebben wij meermaals uiteen gedaan. In onze steden zijn de vak scholen gesticht geweest, die een bij zonder onderricht geven aan de leer gierige jongelingen en er keurarbei- ders van te maken. Gretig worden dezen, na twee of drie jaar, die zij er doorbrengen, in alle nijverheidsge- stichten opgenomen, en van zelf zien zij een schoone toekomst voor hunne oogen opdagen. Onverwijld zijn ze de ongeschoolde werklieden of sjou wers boven het hoofd gegroeiden de fijnst en best betaalde bezigheid wordt hun toevertrouwd. Alle verstandige ouders zullen, in dien zij het eenigszins kunnen, erop uit zijn om hunne kinderen naar zulke (vakscholen te sturen en het is genoeg j gekend dat de katholieke stichtingen, op dit gebied, gelijk op alle andere, vooraan staan in het onderwijs. Wij weten dat het soms lastig valt de bij winst te moeten derven, die een veer tien- of vijftienjarige jongen seffens in het huishouden aanbrengen kan doch dit offer zal hun later mildelijk vergoed worden. En voor hunnen zoon is het goud waard, behoorlijk tot zijn toekomende loopbaan en tot den levensstrijd uitgerust en gewapend te worden. In vorige artikels hebben wij aan onze lezers uitgelegd hoe de katholie ke ministers Heyman en Baels, in overeenstemming met de gansche re geering, naar middelen uitzien om een 'degelijke vakopleiding, samen met een vruchtbaar leerlingschap, zoo alge meen mogelijk te maken en aan allen te bezorgen. Zoo handelen zij als volkslievende staatslieden die met het welzijn van het gansche land bekom merd zijn. Vader en moeder, die het geluk hunner eigene kinderen behar tigen. zullen hun des te meer eene vaste en winstgevende toekomst wil len verzekerenhet is overigens uit den voorspoed van alle families in het bijzonder, dat de algemeene voor spoed van het volk verwezentlijkt wordt. De bekwame vaardigheid tot den arbeid is de beste rijkdom van het land, en hét schoonste erfdeel dat de ouders aan hunne kinderen kunnen overlaten Wij verzoeken onze lezers, die met het eindigende schooljaar over de toe komst hunner kinderen moeten be slissen, die waarheden niet te verge ten zij zullen later in vreugde maaien' wat zij nu zullen gezaaid hebben. Het Nieuws van den Dag Van Riga wordt gemeld aan den Ti mes dat de russische soviets eene nieuwe we' uitgevaardigd 1 ebben, om allen gods- dienstigen invloed op hun grondgebied te bekampen. Die wet verbiedt alle bijeenkomsten v n vrouwen, kinderen of jongelingen, onder gelijk welkvoor godsdienstig voor wendsel. De ingang tot boekerijen en leeszalen van godsdienstige inrichtingen wordt verboden. In geen gestichten mo gen er nog geestelijke ceremonien gepleegd worden, uitgenomen in hospitalen en ge vangenissen, op aanvraag van stervenden. De namen van priesters en kloosterlin gen moeten ge-enregistreerd worden en die namen mogen, naar willekeur, do r 't enregistrement uitgeschrabt worden. De schismatieke (dus niet katholieke) abdij der H. Drievuldigheid, bestaande uit acht kloosters ei dertien kerken en waarin verbleven (100 monikken en zus ters. is aangeslegen en de bewoners er - an uitgejagen zij zal dienen als centraal post voor alle instellingen, die Godsdienst bekampen 1 Leve de vrijheid Een na te volgen voorbee d. Bin en kort zullen in Italië de strengste maatregelen genomen worden tegen het drukken of verspreiden van schunnige le zing. Aan boekhandelaars wordt verboden aan minderjarigen boeken te verkoopen, die in tekst of illustratie de zedelijkheid zouden kunnen afbreuk doen. Ook zullen zware straffen ingesteld worden tegen het afkondigen doo dagbladen van misdrijven ontstaan uit zedelooze hartstochten. Schunnige liedjes zullen n:et meer gezon gen of per gramofoon overgenomen mo gen worden. Gevangenisstraffen van maanden lot 5 jaar en boeten van 5 000 tot 50 000 lires zullen tegen overtredingen worden ingesteld De wet, die deze maatregelen zal in stellen, zal door M. Martire, een van de leiders van de fascistische katholieke par tij, worden voorgesteld. Een van de be langrijke punten van deze wet is tevens een veldtocht tegen de beperking van g boo ten. Zoo stelt de wet voor de dagbladen met strenge straffen te beletten aankondigingen van geboortebeperkende middelen op te nemen. Het voorbee'd van Italië mocht in Bel- gie ook wel navolging vinden. Er komt in ons land ieel onzedige lezing uit den vreemde overgewaaid, terwijl sommige Belgische dag laden zich niet ontzien aan- ko digingen op te nemen waarvan de in houd een neger zou doen rood worden. Van hooger hand zou er wel eens orde moge gebracht worde in een jammerlijk betreurenswaardige t estand, die niet ander kan dan het zedelijk pe 1 van ons volk er lagen. VOORZITTER VAN DEN SENAAT. Graaf 't Kint de Roodenbeke, voorzit ter van den Senaat en katholiek senator voor het arrondissement Gent-Eecloo, is Vrijdag avond in hetkasteel van Oydonck, te Bachte-Mcria-I.eerne, zachtjes in den Heer ontslapen, omringd door zijne fami lieleden en naastbestaanden. De lichte beternis, welke zich Donderdag a\ nd in zijn toestand had voorgedaan, was slechts de heropflakkering der laatste krachten, welke weldra weer inzonken. Zijn toestand begon Vrijdag middag weer te verslech ten, zoodat het einde nakend was. Ten 9 ure 40 des avonds gaf de eerbiedwaar dige lijder den geest. Korte levensschets. Graaf 't Kint de Roodenbeke was ge boren te Gent den 1 Mei 1853. Hij had dus den ouderdom van 75 jaar bereikt. Hij deed zijne studies te Brussel in het St Michielskollegie en in het St Lode- wijksgesticht, en daarna aan de Hooge- school van Leuven, waar hij in 1874 den titel van doctor in de rechten verwierf. Sedert 1874 was hij als advokaat inge schreven bij het Beroepshof van Gent. Reeds -van in zijne studentenjaren nam hij een werkdadig aandeel in de politieke beweging. Van 1878 tot 1891 was hij raadslid van den provinckraad van Oost- Vlaanderen, waarvan hij opvolgentlijk sekretaris en ondervoorzitter was. Sedert 1884 was hij burgemeester van Bachte- Maria-Leerne en is zulks onafbroken tot bij zijn dood gebleven. Zijne werkdadig- heid veropenbaarde zich bijzonder in ekonomische, sociale en landbouwzaken, kwesties welke hij in merkwaardige stu dies, in wetenschappelijke tijdschriften behandelde, en welke hij in zijn arrondis sement behartigde met een onverdroten iever. Den 28 April 1891 werd hij gekozen tot volksvertegenwoordiger van Gent-Eecloo. Hij zetelde in de Kamer tot 1900. Zijne werkzaamheden in het parlement breidden zich uit tot al de kwesties, welke het wel zijn des lands aanbelangen. Hij was ver slaggever van talrijke budjetten en van vele wetsontwerpen. De landbouwbelan gen vonden in hem een warmen verdediger en talrijke hervormingen, welke het land bouwbedrijf ten goede gekomen zijn, wa ren aan hem te danken. Kortom, hij was een der gezagvoerendste leden ter Kamer. Den 27 Mei 1900 werd hij tot senator voor Gent-Eecloo gekozen Het gezag, dat hij in de Kamer verworven had, wist hij in de Ho ge Vergadering te bevesti gen en nog uit te breiden. De bescheiden van den Senaat vermelden met eere zijn naam in menigvuldige besprekingen, ver slagen en wetsvoorstellen, bijzonder be treffende landbouw, nijverheid en arbeid en openbare werken. In November 1911 werd hij gekozen tot eersten ondervoorzitter van den Senaat. Na den wapenstilstand, in November 19i 8, werd hij in die hoedanigheid her kozen en als dusdanig sprak hij in 1922 de lijkrede uit van baron de Favereau, voor zitter \an den Senaat. Tijdens zijn ondervoorzitterschap ging graaf 't Kint de Roodenbeke voort met een zeer werkdadig deel te nemen aan de besprekingen. Hij was verslaggever' van het wetsvoo stel betreffende de herinrich ting en de uitbreiding van het landbouw onderwijs Tevens was hij afgevaardigde van den Senaat bij de bestendige kommis sie der vereenigingen van onderlingen bijstand. De mutualiteiten vonden in hem een trouwen vriend en verdediger. Hij genoot in den Senaat de algemeene achting en waardeering, zoowel van zijne politieke tegenstrevers als van zijne vrien den der rechterzijde. Den 14 November 1922 werd hij geko zen tot voorzitter der Hooge Vergadering en w rd sedert dan steeds herkozen. De feiten overtreffen onze stoutste verwachtingen Heden kwam op het Inrichtings- comiteit de toetreding binnen van Turnhout: 3oö man! Door deze toe treding is het aantal deelnemers de 75.000 voorbij Gaan we naar de 100.000? Alle hens aan dek Overal nog een stootje, en wij zijn er Het Jeugdbloempje. Op 26 Augustus zal aan de vorming van den optocht het wit-gele jeugd bloempje worden verkochtIedereen drage fï r dit bloempje om zijne sym pathie te toonen aan onze Katholieke Vlaamsche Jeugd. De eerste brochuur van het J.V.K.A Het eerste van de brochure n welke het Al emeen Secretariaat van het J. V. K. A. zinners is u t te geven, is zooeven verschenen b Geloofsverde. diging, 23, Antwerpen. Het heet. Katholieke Actie voor de Jeugd Vlaanderen Het kost 5 fr. per ex.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 1