Crédit Anversois flutobusdienst Roeselare=Yper en terug Voorloopige Uartabel. Ypersche Kroniek. VOOR DE LANDBOUWERS Hoogèr onderwijs - middeniurg SPORT Dixmudestraat, 18, YPER Alle Bank- en Beursverhandelingen. Zoncla^ruMt. GEMEENTERAAD - ZITTING Kerkelijk Nieuws. Op Zondag 2 September. Op Zaterdag 8 September. Bericht aan de Hopkweekers. STAD YPER. Ijken der Maten, Gewichten en Weegtoestellen. Senaatskiezing te Gent. Invoer van eenhoevige dieren. :- Stilstand op aanvraag 't Kruiske te Moorslede bij Jules Maselis en voor de Kostschool Moorslede. De Dienst gelast zich ook met uitstappen, speelreizen, enz. Uitstappen gedurende de stilstand te te Yper en Roeselare op aanvraag. Op aanvraag wordt ook gereden na de gewone uur. H. Vanderschelden B. De Ceuninck, Beveren-Roeselare. Telefoon 544. Overdrachttaks. Meer Honden dan Kinderen FOÓTB YLL. menten verwijderd worden die aanlei ding hebben gegeven tot de meest gebillijkte critieken. Eene ontlasting van minstens een milliard mag in vooruitzicht gesteld worden. Welke belastingen verminderen? De Overdrachts- en Weeldetaksen Deze ontlastingen, zoo belangrijk voor de handels- en nijverheidswereld, zullen op des te grooter schaal kunnen worden verwezenlijkt naarmate meer willigheid zal worden betoond bij het dragen van den last die overblijven zal. welke last gemakkelijk in den verkoopprijs zal kunnen opgenomen worden. De aanstaande fiscale hervorming, verklaarde de minister, zal zich nood zakelijk moeten bezighouden met de supertaks, die reeds zoo vaak werd gehekeld en die waarschijnlijk den schijn heeft van eene gelegenheidsbe lasting. Waarin de supertaks te kort schiet en wat noodzakelijk tot groote on rechtvaardigheden moet leiden, is 't feit dat. op eenzelfden fiscalen leest, inkomsten van verschillenden aard worden geschoeid, namelijk inkoms ten waarvan het persoonlijk karakter gemakkelijk te onderscheiden valt als daar is de grondbelasting en andere, zooals de inkomsten uit roe rende waarden, die uiteraard anoniem zijn en slechts kunnen onderworpen worden aan de personeele belastingen inits een controol inrichting der han delszaken. Opheffing van de supertaks zou moeten samengaan met de omwer king der drie cedulaire belastingen, wat een deel van verloren gelden zou doen terugvinden, zonder dat spreekt van zelf den last die op de kleine inkomens drukt, zwaarder te maken. Over het geheel kan eene ont lasting van 200 tot 300 millioen in 't vooruitzicht worden gesteld als ge volg van de gezondmaking van onze financiën. Kr is ook overdrijving in het tarief van de sucessierechten. dat bij de wet opgevoerd werd in 1919 en met 50 t. h. in eenmaal verhoogd om de geldmid delen te verschaffen die noodig waren voor de strijdersbegiftiging. Hier ook werd er noodgedwongen gehandeld; doch deze noodzakelijkheid doet zich niet meer gelden in den huidigen toe stand van onze financiën. Anderzijds blijken de aanslagcijfers van 30, 40, 50 en tot 70 t. h., toegepast op erfenis sen. dermate uitputtend, dat zij aan leiding geven tot het ontstaan van een gansche wetenschap, met het enkele doel de belasting te ontduiken. Meer gematigheid. meende de minister, zou geen nadeel berokkenen aan de open bare Schatkist. wmmmmmm n.V. De apotheek van M. Van Walle- ghem, Statiestraat is alleen open op Zondag 2 S ptember 1928. STAD YPER Op Maandag 27 Augustus 1928 on 18 ure. VERSLAG Al de raadsleden waren tegenwoordig uitgenomen Heeren Glorie en Leuridan. Eenige grondvergunningen op het ste delijk kerkhof werden goedgekeurd. De Openbaren Onderstand vroeg de toelating om herstellingswerken te doen uitvoeren aan 3 hofsteden 1 van Oostvle- teren, Dickebusch en Voormezeele, ook een inschrijving van krediet om een stuk grond te koopen aan Schepen Declercq noodig voor het bouwen van het Nazareth; alle beide goedgekeurd. De begrooting der kerkfabriek van St-Pieters van 1928 alsook de rekening van 1927 werden aanveerd enkel de 3 so cialisten en de liberaal moesten zich onthouden Verschillende bijgevoegde kredieten voor uitgevoerde werken werden eenparig gestemd. Den Heer Dhuvetter las een breedvoe rig verslag over de stadsrekening van 1927, sluitende met een batig overschot van meer dan 20.000 fr. Na menigvuldige vragen, beknibbelingen en antwoorden, ten langen laatste goedgekeurd. Het inrichten van een autobusdienst tusschen Yper en Rousselaere wordt ook gestemd alsook een overeenkomst betref fende de oorlogschade van stad. Eene toelage van 2000 fr. wordt aan de F. N. I. van Y per gegeven om hun toe te laten de groot In alieden van Engeland hier te ontvangen De Engelschen hebben de stad een brief van bedanking toegestuurd voor de welwillende medewerking tijdens de Pelgrimtocht van Augusti laatst. Het Ministerie liet weten dat de gedeel telijke herstelling van het Belfort werd goedgekeurd. Na eenige kleine mededee- lingen en vragen eindigde de kalme zitting om 8 14 uur. InSt PIETERS om 8 v. u., zielmis voor Lalou Germaine, overleden in Frankrijk. In St NIKLAAIS om 4 u. namiddag, jaarlijksche Processie. De godsdienstige stoet zal de volgende straten der parochie doortrekken van de kerk langs de Stuersstraat, Tempelstraat, Statiestraat. Doorgangstraat, de Stuers straat, Maarschalk Fochlaan, Capron- straat, Elverdinghestraat. Beluikstraat, de Stuersstraat, naar de kerk. Feestdag van O. L. Vrouw Geboorte. Diensten in de kerken als op de Zon dagen en op dien dag. begint in Dadi- zeele, de jaarlijksche noveen. STAD YPER. Er blijkt uit eene mededeeling van den Heer Gouverneur der Provincie West- Vlaanderen, van 21 Oogst 1928, dat de aand cht der Hopkweekers moet geves tigd worden op de te nemen schikkingen bepaald door het Koninklijk Besluit van 5 Oogst 1926 voor wat betreft het UIT ROEIEN DER MANNELIJKE HOP PLANT. DE VOLLEDIGE UITROEIING ERVAN IS NOODZAKELIJK. Bij afwijking nochtans wordt er in de Hop-Gemeenten der rechterlijke Arron dissementen Veurne en Y'per voorloopig één mannelijke plant gedoogd per hoptuin van ten minste 1200 leiddraden. Tweemannelijke planten per tuin van ten minste 2700 leiddraden. Drie mannelijke planten per tuin van ten minste 4000 leiddraden. Vier mannelijke planten per tuin van ten minste 6000 leiddraden. Van af 1 October 1926 mogen de man nelijke hopplanten alleenlijk staan op de buitenste rij leiddraden van den hoptuin langs den Zuid, Zuid-West of Westkant en slechts aan één opgaanden leiddraad vastgemaakt worden. (Voor nadere inlichtingen, zich te bege- en ten Stadhuize, Secretariaat) YPER, den 24 Oogst 1928. De Burgemeester, H. SOBRY. Het ijken zal plaats hebben in de loka len der Stadsmeisjesschool, St Janstraat, op volgende dagen Woensdag 5 Sep tember van 15 tot 17 1/2 uur en Donder dag 6, Vrijdag 7, Dinsdag 11, Woensdag 12, Donderdag 13, Dinsdag 18, Woens dag 19, Donderdag 20, Vrijdag 21, Dins dag 25, Woensdag 26, Donderdag 27 September, telkens van 9 1/4 tot 12 uur en van 13 1 2 tot 17 1/2 uur. Voor de Senaatskiezing van 16 Sep tember aanstaande zullen drie lijsten van kandidaten voorgesteld worden. De Katholieken stellen de kandidatuur voor van den Heer de Kerckhove, gewe zen arrondissementskommissaris, de socia listen met een zekeren Toch en de com munisten met de gezellen Desmui en Verkest De tolkantoren Meenen (Statie) en Meenen Barakken) zijn opengesteld voor den invoer der eenhoevige dieren die moeten gemalleïneerd worden Het in voeren mag gebeuren alle Donderdagen, Vrijdagen en Zaterdagen mits er den kontrol veearts ten minste vier en twintig uren op voorhand van te verwittigen Bij hunne aankomst aan de grens worden de eenhoevige dieren onmiddelijk onder be waking van den veeartsenijdienst naar de paardenstallen van het slachth.is van Meenen geleid om er ten koste der invoer ders aan de malleïneproef onderworpen te worden De eenhoevige dieren erkend als aangedaan van snot of worm inge volge hunne klinische teekens of de karac- teristieke reacties voorkomende na de malleïneproef zullen, zonder vergoeding, afgemaakt worden op bevel van den bur gemeester der stad Meenen, Dit afmaken moet uiterlijk binnen de drie dagen ge schieden. Rouselare Statie Markt Ruiter Vierkavenhoek Moorslede Plaats Passchendaele St. PL Broodseinde Zonnebeke Frezenberg Potvze Bascule Y'per Markt Y'per Statie 6 -P 9 4? i3 i5 18 15 w "3 "3 ^3 Y'per Statie 8 00 11 OO 14 3o l9 3o 47 9 47 36 i3 *7 26 18 17 5S Markt 8 20 11 15 16 i5 20 OO 6 56 9 i3 18 20 s - S a -22 Bascule 8 23 11 18 10 18 20 0 3 - 02 10 02 i3 32 18 32 fc) Potvze 8 26 11 21 16 21 20 06 7 1 10 11 i3 4' 18 41 12 S Frezenberg 8 3o 11 25 16 25 20 12 J x7 10 17 13 47 18 47 "5 4? v> -cu, Zonnebeke 8 38 11 33 16 33 20 20 7 21 10 21 i3 51 18 51 Broodseinde 8 4' 11 36 16 36 20 23 29 10 29 i3 59 18 5Q C k Passchendaele Plaats 8 49 11 44 16 44 20 3i 32 10 32 14 02 '9 02 OS 5 Q Moorslede-Pas. Statie 8 53 11 4* 16 48 20 35 40 10 40 14 10 !9 10 8 'O -a: Moorslede Plaats 8 5q 11 H 16 -s4 20 41 7 44 10 44 14 14 19 14 Vierkavenhoek 9 08 12 o3 17 0 3 20 5o 47 10 47 *4 17 l9 *7 E, 0 rU '-O V Ruiter 9 14 12 °9 *7 OQ 20 56 7 5o 55 10 10 5o 55 *4 *4 20 i5 19 19 20 25 s Q p ac K Roeselare Markt Statie 9 9 23 25 12 12 18 20 l7 l7 18 20 21 21 o5 10 Artikel 1. Artikel 28/1 van de algemee- ne verordening op de met het zegel ge lijkgestelde taksen wordt vervangen door de Vulgende bepaling «Art. 28/1. Wat de suikerbeeten be treft, wordt de forfaitaire taks vermin derd tot 2 t.h. en gekweten, te weten Voor deze geleverd in 't binnenland, ter ge'egenheid van den \erkoop aan den nijverheids of lan ibouwverbruiker, en meer algemeen, aan ieder beroepsverbrui ker of elk ander persoon die het produkt aan eene nijverheidsbewerking onder werpt Voor deze geleverd in 't buiten land, ter gelegenheid van den uitvoer. Voor de suikeibeeten komende uit den vreemde, wordt de taks gekweten op het oogenblik van de verklaring van inb uik; stelling i) Art. 2. In artikel 75 van gemelde ver ordening worden de woorden Koeien en vaarzen met volwassen tanden vervangen door Koeien en vaarzen met minstens één volwassen tand Het is een bedroevend verschijnsel voor de ontaarding van het tegen ivoordige geslach", dat er vele vrou wen zijn, die liever een hond dan een ki. dje hebben. Een statistiek uit Berlijn toont aan, dat er in de hoofd stad van het Duitsche rijk 200.000 kin deren zijn beneden de zes maanden, maar 240.000 honden, dus meer hon den dan kleine kinderen. Inschrijvingen voor den tweeden zittijd 1928. De afgevaardigde van de Regeering zal, van 1 tot en met 10 September 1928, Zondagen uitgezonderd, van 9 tot 12 uur, in het bureel 12 van het Provinciaal Be stuur te Brugge, de candidaten inschrij ven die, vóór de door de Regeering aan gestelde middenjury, gedurende den tweeden zittijd 1928, examen wenschen af te leggen tot het bekomen van een wette- lijken academischen graad. Na 10 September zijn de lijsten bepaald gesloten. Schriftelijke aanvragen om inschrijving, zelfs van het verschuldigde recht verge zeld worden afgewezen. Inlichtingen omtrent de voorwaarden, inschrijvingsrechten, enz., worden door den afgevaardigde verstrekt. Belangheb benden kunnen daaromtrent ook het staatsblad van 12 Augustus 1928 raad plegen. Bij de vragen om inlichtingen moet een zegel voor het antwoord gevoegd worden. C. S. Yper 4 Olympic Rijssel 2 Voor zulk een match was er bijlan ge geen volk genoeg, het dreigende weer was er misschien de oorzaak van, in alle geval de aanwezigen zul len het zich niet beklaagd hebben want men heeft schoon sport gezien. De Fransche ploeg bijzonderlijk stak heel goed in een. en er zaten enkele mannen in die echte kunstenaren wa ren in football. Hun kapitein was nie mand anders dan de beroemde oude Fransche internationaal Gravelines. Hunne voorlijn echter was gansch be sluiteloos voor doel en menige prach tige kansen om te doelen werden ver keken. Y'per darentegen alhoewel opko mend met een verminkte ploeg (Mur ray en A. Deplancke ontbraken) was veel effektiever en spelend met een leeuwenmoed en wilskracht hebben ze kunnen weerstand bieden, ja zelfs overwinnen. Marconneau heeft prach tig gespeeld. Debuvsser ook verdient veel lof. hij was overal op de bres. Van de twee andere backs (want Petit en Deplancke J. speelden elk een half time) verkies ik deze laatste. De hal ves hadden het zeer lastig, doch ver weerden zich dapper. In de voorlijn waren Van Sevenant, Molein en Mo rel de beste vooral de twee eerste hebben zich onderscheiden. Verleure en Laconte deden hun best, doch wa ren gehandikapeerd door hun klein gestalte. X11 ter zake. 't Was 3.35 als scheidrechter Des- ramault de twee ploegen opfluit. De Fransche kapitein schenkt een prach- tige gerbe aan Decadtdeze verliest den tost (uit beleefdheid misschien?..) Y'per start doch Morel zendt out. Kort daarna op aanval langs Van Sevenant scheert de bal de zijneten.. Dan komt Rijssel gevaarlijk opzetten. Van de 10 m. weer op verzet van Van Seve nant doelt Laconte doch dit doel is met recht afgekeurd wegens hands. Rijssel valt verwoed aan en bekomt twee corners die op 't laatste toch weggewerkt worden. Eenige free- hicks worden tegen Rijsel gefloten. Oji een hunner aanvallen, wordt Planeke voorbij gestoken en Rijssel telt zijn eerste doel (0-1). Dit aan de 12 minuut.. Rijssel is 1111 meester en Marconneau kan zich doen gelden. Doch. rond de 12 m. trekt Morel er van onder centert en Molein kopt den gelijkmaker binnen (1-1).Het spel is nu eer verdeeld, Yper dringt corner of Lucien schopt hem, doch hij is weg gewerkt. Van weerskanten worden kansen verkeken. Laconte rateert veel. O]) aanval van Morel zend deze laatste keuzen hoog, Lucien beproefd een shot, doch niets. Rijssel rukt zich los, een geharrewar ontstaat voor het Y'persche doel, doch Floren kan ein delijk het gevaar afwijken. Rust volgt met 1-1. Na de rust valt Yper aan langs de linkschen hoek, de Franschen spelen nu wat hard en kort na een worden Van Sevenant, Verleure gehaakt. Aan de 7" minuut op een raté van Muysser loopt Marconneau uit en de stand word 1-2. Rijssel domineert en de ver dediging heeft de voeten vol. Nesten redt alles. Eindelijk na de 25° minuut weet Molein er van door te muizen en te shotten, de keeper duikelt, een back komt aan en doel in zijn eigen netten 2-2. Het spel wordt ruw. Op aanval van Lucien wordt hij gehakt. Molein herpakt de bal en voor de derde maal mag de Rijsselsche keeper visschen. Rijssel wil kost wat kost ge lijk maken, doch onze halves laten zich niet doen. Yper rukt zich van tijd tot tijd los door Van Sevenant en Mo lein, doch de vijandelijke backs zenden weer. Onze verdediging heeft veel te verduren. Ongestadig valt Rijssel aan, doch niets te doen, integendeel zie daar ruischt Morel er van onder, centert gepast, Verleure laat de bal aan Van Sevenant deze dribbelt de twee backs en met een prachtige shot brengt hij de score op 4-2. De bal is nog maar juist aan op nieuw aan 't rollen als 't eindsignaal weerklinkt. J SERPY. Zooals aangekondigd, kregen wij dus Zondag het bezoek van een be roemd elftal CorinthianW van de Olympiqtie Lillois. Rond 11)4 u. kwa men ze met een zestal autos ter groote markt toe, waar zij verwel komd werden door Voorzitter van C. S. Y. en eenige leden van het be stuur. Onmiddelijk trok men in groep naar het gedenkteeken der gesneu velden, waar in naam van Olympique Lillois, een prachtigen bloemtuil neer gelegd werd door M. Jouvenaux, zijne Algemeene Secretaris. Voorzitter van C, S. Y*. bedankte in drie woorden M. Jouvenaux voor dit schoon gebaar, en men trok weer naar de markt om natuurlijk den apero te gebruiken. 's Namiddags kregen wij iets puiks te zien, en hebben onze jongens, mij nen pronostiek omver geworpen, toch moeten we bekennen dat onze zege wat gevleid was. en dat een scoor 2-2 of ten hoogste 3-2 iedereen had kun nen tevreden stellen. In het spel waren de Corinthians ons de baas hunne combinaties waren prachtig aangebracht en uitgevoerd, brachten meermaals onze netten in groot gevaar: ongelukkig voor hen waren de voormannen flauw voor het goal, en zoo verkeken zij een groot getal schoone kansen. Eene bijzondere melding voor Gravelines, oude inter nationale center-half van Vrankrijk, wiens prachtig kopspel bijzonder op gemerkt werd. Na de match broederlijke bijeen komst van de spelers der twee ploegen bij Evarist, en bij het scheiden werd de wensch uitgedrukt dat jaarlijksch op 't einde van 't seizoen twee mat chen zouden betwist zijn tusschen Corinthians en C. S. Y. I.dat die mat chen heen en weer zouden spelen voor eenen beker, volgens het stelsel vroe ger aangenomen voor den beker Van- neste. Daar die beker door het ver dwijnen van den club van Hazebrouck niet meer te betwisten valt, ware het hoogst wenschelijk dat dit voorstel moge verwezentlijkt worden, en dat wij het schoon en heugelijk uitstapje naar Hazebrouck, waarvan alle C. S. Y. mannen nog weten te spreken, mo gen vervangen door een uitstapje van geheel C. S. Y. naar Rijssel. En nu Zondag, de inzet van het offi cieel seizoen. Wat zal die dag ons me debrengen 't En mag niet anders dan een victorie, en de eerste twee puntjes van het seizoen gevolgd van vele andere. Eene zaak is mijns dun- kens daar voor noodig; spelen als ware het tegen A. S. Oostende, dus zonder zelfvertrouwen en met het vaste gedacht dat gij het geheel lastig- zult hebben om zelf een puntje te ver overen. 't Is zoo gemakelijk gezeid, gelijk het verleden jaar gebeurde voor S. K. Sweveghem, 't en is maar een ploeg van derde divisie, ja, maar 't zijn precies deze die de verrassingen mee brengen, en w' hebben het zelf onder vonden met duizend gelukken kon den wij het tot 2-2 brengen, na geheel de match door ellendig onze beste kansen te hebben verkeken. Het spel door een onvolledige ploeg Zondag geleverd, spreekt er mij borg van. Wij kunnen en moeten dus winnen 'k Zal er bij voegen dat de ploeg zooals hij aangekondigd is, goed is, dat hij eer lijk kan figureeren in IIe afdeeling, en dat zonder ongelukken, zijn klasse ment einde seizoen dat van verleden jaar ver kan te boven gaan. Maar daarvoor moeten wij regel matig en volledig optreden, zoo wei nig invallers mogelijk, ieder match beginnen met den vasten wil de 2 pun ten te veroveren, nooit geen tegen strevers onderschatten, en allen strij den voor één, onze gebelde C. S. Y. DE HARMONIE YPRIANA TE ARMENTIÈRES. Zondag laatst trok de Harmonie Ypriana naar Armentières - Le Bizet. Te 14)4 uur landde ze te Ploeg- steert-Bizet aan en te 14)4 uur kwa men volgende maatschappijen haar te gemoetLes Cors de Chasse met de Club des Chiens de Defense het Muziek van Erqqenghem s/Lys en de Fanfare van Le Bizet. De belgische en fransche Nationale Liederen weer galmden als welkomgroet. De Heer Marceau-Dewolf, omringd door de Voorzitters en Bestuurders der reeds gemelde Maatschapijen, ontving dan de Harmonie Ypriana». Een stoet werd gevormd en trok Le Ihzet-Krankrijk binnen onder het spe len der meest opwekkende stapmar- schen. Aan de fabriek van den Heer Vandewynckele, Eere-Voorzitter van het Komiteit, werd er stilgehouden en in den prachtigen hof werd de Harmo nie Ypriana waarlijk op prinselijke wijze ontvangen. De Heer Conem, Maire van Armentières, bracht eene warme hulde aan de Harmonie Ypri ana en aan Yper de Martelaarstad, zoo heerlijk uit hare roemrijke puinen verrezen. H. Aimé Van Nieuwenhove. Eere - Ondervoorzitter dankte ont roerd in beide namen. Door den Heer Aimé Gruwez, Voorzitter der Harmo nie, werd aan Mevrouw Vandewyn ckele een mooien bloemtuil aange boden. Moeten we zeggen dat de prachtige ontvangst met het ledigen van een lekker glaasje samenging. Daarna trok de stoet naar de verga deringplaats Pont de Targette Na de schouwing der 18 deelnemende Maatschappijen, vervolgde de stoet zijn toch door de mooie bevlagde en versierde straten van Le Bizet-Krank- rijk en Le Bizet-Belgie. Het concert der Harmonie Y'pria- nate 18)4 uur, had machtig veel volk bijeengebracht Een bewijs dat men zich daar midden een kunstmin nende bevolking bevindt, is dat hon derden en nog honderden toehoorders,

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2