fa mer en elfen flutobasdienst Roeselare=Yper en terug Voorloop'ge Uurtabel. Novene van Dadizeele Moto-Club Yper SPORT De Klokken van Sint Niklaaiskerke De Belgische Film-Universiteit herneemt hare vertooningen BEZOEK Onze Tramlijnen. St Niklaaisprocessie Eerste Mis Feesten op de Wijk St Niklaais Kerkelijk Nieuws. Op Zondag 9 September. Kapel der Arme Klaren Priesterlijke Benoemingen 1 I I Stilstand op aanvraag 't Kruiske te Moorslede bij Jules Maselis en voor de Kostschool Moorslede. De Dienst gelast zich ook met uitstappen, speelreizen, enz. Uitstappen gedurende de stilstand te te Yper en Roeselare op aanvraag. Op aanvraag wordt ook gereden na de gewone uur. H. Vanderschelden B. De Ceuninck, Beveren-Roeselare. Telefoon 544. Calvarieberg van den YzerteDixmude FOOTBALL. Brieiere. Jaarlijksche Bedevaart naar den H. CorneliusPaus en Mar telaar. - Op Zondag 16 September begint dit jaar de negendaagsche plechtigheid ter eere van den H. Cor nelius, bijzonder ve.eerd en aanroe pen alhier tegen de sekties, vallende iekten, atakken en lamheid, kinder ziekten en allerlei plagen onder men- ;.chen en dieren. wel o]> - ciaal gebied al? gee?teli k gebied, juist omdat on- kath-liek zin geheel ons doen en laten. uitwen dig en inwendig leven i: -et eheer- schen. Uwe opstokerij i- er groote- lijks de schuld van «lat - - v«'V christlijkt. dat on- vlaain-ch volk van langs om meer zijne godsdienstige overtuiging verliest. Geheel uwe handelwijze, nationalis ten. wilt gij verrechtvaardigen en be dekken met een masker van godsdien stigheid. maar dat ma-ker zal u wor den afgerukt en uwe huichelachtige houding zullen wij aan den kaak stel len zooals het zijn moet. Reeds te veel gemaskerden loopen er rond. ons vlaamsche volk heeft dergelijke man nen niet van doen. Uwe artikel- too- nen ons klaar en duidelijk wat tt feite lijk beoogthet is den aanval dien gij blaast tegen de katholieke actie door onze Bischoppen ingezet. Herhaalde malen op bedekte manier heeft de Ypersche Bode de katholieke actie aangevallen of als verdacht doen voorkomen. Welnu, Ypersche natio nalisten, hebt dan ten minste den moed om uwe duidelijke houding te laten kennen. Waarom ten achter blij ven bij uwe aanhangers der andere gewesten Waarom niet bij klaren dage te velde getrokken, openlijk, te gen de katholieke actie, juist zooals er gedaan wordt in De West-Vla ming». «Jong Dietschland en uwe andere weekbladen van uw soort? Of durft gij te Yper zelf uw masker niet afleggen? Hebt gij daartoe de Ypersche katholieken nog niet genoeg kunnen bewerken Wat er ook van zij ons zult ge op uwen weg ontmoeten, daar waar gij uwe lafhartige handelwijze zult voort zetten. Wij kennen maar ééne spreuk: «De Waarheid» en deze zal. niette genstaande al uwe kuiperijen zege vieren. De Volksmacht zi|n Zaterdag 1 September toegekomen en zijn Zondag laatst na de Processie door Z. 1".. II. Deken Delaere gewijd geworden. Zij werden, zooals het vermeld is op ie,Ier der 3 klokken, gegoten door het Huis Slegcs-Causard van Tellin Belguet Luxemburg ter eere van de Allerheilig ste Drievuldigheid en ter zaliger gedach- tenisse van Mevrouw Cardinael Huyghe de Peu evinne, die in de jaren 40 de klokken gegeven had die nu in den oorlog omkwamen. De grootste klok weegt boven de 1200 kilos en drangt de naam Salvator (Verlosser) zij spreekt ons van hetkoning- schap van O. L. H. J. C. aan wien alle wereldsche vorsten, alle volkeren, alle huisgezinnen moeten onderworpen zijn. Haar peter is M. Leo Van Aerde, voor zitter der Kerkfabriek van St-Niklaais, haar m ;ter Me Van der Me sch-Boone. De tweede klok weegt boven de 900 kilos en heeft voor naam Maria Als bij het Angelus driemaal die beeklok luidt zoo spreke ieder Maria's kind drie Wees Gegroet uit. Haar peter is M. Henri Vanderghote, haar meter Jufvr. Irma Cornillie De kleine klok weegt r nd de 600 kilos en is Nicolaus genoemd zij zal zooals het op haar vermeld staat Godloven.de gelooyigen ter kerke roepen, de overlede nen beweenen, de kerkelijke feesten op luisteren, de ziekte verdrijven, den blik- sen afweren. (Als 't ons zalig is). Haar peter is M. Jules Coomans, haar meter Me Cyrille Schmidt. De drie klokken vormen door hun ge luid een akkoord dat hetzelfde is als dat van vóór den oorlog. De kenners zeggen dat de klanken geheel zuiver zijn. Deze week hangen die klokken nog in de kerk, om te naaste week in den toren opgetrokken te worden, van waar zij hunne blijde tonen over de verrezene parochie zullen kunnen doen weergalmen. De leden der Handel- en Nijverheids kamer, alsook de deelnemers van het seizoen 1927-1928, worden uitgenoodigd tot de kostelooze vertooning welke zal gegeven worden in de zaal Oud Yper op Vrijdag 14 September, om 8 uren stipt, en die zal dienen tot inleiding van het seizoen 1928-1929. De speelorde voor het toekomende sei zoen is opgemaakt en het draaien der achtereenvolhende programma's in de verschillige groepeeringen zit, van nu af, goed ineen men mag zich verwachten aan leerzame en prachtige films die zoo veel en nog meer bijval zullen genieten als degenen van verleden winter. Een omzendbrief, dienende tot uitnoo- diging, zal aan ieder lid der Handelska- kamer en aan ieder deelnemer van verle den seizoen gezonden worden. Er wordt herinnerd da: de abonne mentsprijs voor de 20 vertooningen is 1- Kaart met verzenden v. bulletijn 4ö fr. Ieder supplementaire kaart 3 fr. Kaart van scholier 20 fr. Men mag zich aangeven en ook nog kostelooze kaarten vragen voor de inlei- dingsvertooning die van de 20 geen deel maakt i bij M. Glissoux, Statiestraet, 11, Yper. De bezoeken van vreemdelingen, ja van hoogstaande ir emdelingen nemen nog niet af. a is dat 't seizoen reeds ver ge vorderd is Zoo krijgen wij op 10 Septem ber e. k. het bezoek van den Lord-may or van Southend-on-Sea, eene stad van meer dan 100 000 inwoners en gelegen aan de monding van den Theems Hij zal verge zeld zijn van een twintigtal zijner raadsle den en door den Heer Burgemeester en zijn raad op het Stadhuis ontvangen worden. Eene nieuwe klok voor St Maartenskerk. Mij vern.men dat eene nieuwe klok voor St Maartenskerk aangekocht werd. Deze zal in het klein torentje, dat bijna geheel opgedaan is, geplaatst worden Men is bezig met de tramlijnen te ver leggen. De trams die vroeger langs de Poperinghestraat redes, zullen voortaan van de statir weg langs de Maarschalk Fochlaan trekken. Deze verandering brengt eene merkelijke verbeteri g bij, gezien er een gevaarl ke d aai v ermeden wordt Met prachdg weder b gunstigd deed de parochiale processie van St-Niklaais haren jaarlijkschen Ommegang als voir den oorlogdus niet meer gelijk de vorige jaren den langen weg buiten de Stads muren. Voorop stapten onze knappe Katholie ke Turners,'gevolgd van ecnige schoone groepen, waaronder deze der Hong.iar- tjes» en der «Ypersche Weezerikinders» diepen indruk mie-en. Het nieuw beeid van O. L. Vrouw van de Vesten, bekleed met den kostelijken sluier in Ypersch Kantwerk, gelukkig uit de oorlogswee gered, werd op den door tocht door de talrijke geloovigcn bewon derd en vereerd. Na de proce sie nam de plechtigheid plaats der Wijding deT drie nieuwe klok ken door Z. E. He r Kanunnik Delaere, Deken van Yper. Mogen wij van ja r tot ja r deze schoo ne processie in pracht en luister zien aangroeien, zooals ze wssvoor den oorlog onder het Herderschap van F.erw. Heer Pastor Ryckeboer. Onze beste gelukwenschen aan E. II. Pastor Denys en zijneieverige medewerk sters. De Eerw Pater Jean Laureys, afkom stig van Yper, gewezen leerling van het St Vincentius College dezer Stad, heeft deze week zijn eerste mis opgedragen in de kerk der Eerw. Paters Jezuïten te Leuven. Al onze op "echte gelukwenschen en onzewenschen van een vruchtbaar ambt. De inwoners van de Wijk St Niklaais, Stuerst aat, hebben eene commissie be noemd om een programma der feesten op te maken, welke beloven aantrekkelijk te zijn en welke zullen eindigen 's avonds met een vuurwerk Deze feestelijkheden zullen plaats heb ben den laatsten Zondag van de Maand September. In St PIETERS om 8uur, zielmis voor Pietar Ver schoore en onder al de missen, omhaling voor de missie van Juffrouw Maria Noorenber- gha, Zuster Simona, van 't orde van O. L. Vrouw van 't Heilig Hert. l De Novene, zeer gevolgd door de Ypersche bevolking, ter eere van Onze Lieve Vrouw van Salette zal plaats heb ben van den 18 tot den 27 September. E H. Corneillie, professor in het Kol- legie van Kortrijk, is Bestuurder genaamd van het Weezenhuis van Ste Kruis (Brugge) E. H. Nes, professor te Oostende, is onderpastor te Vichte be noemd. De vermaarde Novene van Dadizeele begint heden Zaterdag. Woensdag 12 dezer, A'gemeene Verga dering der Leden van de Conferentiën St Vincen ius-a-Paulo der Provincie, on der het Voorzitterschap van Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid Monseigneur Waffelaert. Om 10.30 uur, de Hoogmis gevolgd van de Processie. Rouselare Statie 6 -P O -p 1? 15 18 15 Markt 0 47 Q i3 18 17 >1 Ruiter 0 56 O 5o 15 20 18 20 Vierka venheek 02 10 02 i3 32 18 32 Moorslede Plaats 1 10 11 i3 4' 18 4l Passchendaele St. lo i3 4" 18 4" PI. 21 10 21 i3 51 18 51 Broodseinde - 20 10 2q 13 5q 18 5q Zonnebeke 32 10 3 2 14 02 iq 02 Frezenberg 4° 10 40 >4 10 iq 10 Potvze 44 10 44 14 '4 iq >4 Bascule 47 10 47 '4 '7 iq »7 "i per Markt 7 ?o 10 00 '4 20 iq 20 Yper Statie 7 50 10 '4 15 l9 25 *3 <2 zT< e -a Si ■>3 tr "O ■X, ■*- è3 -O I* O N» to Ai K O "3 <2 s O 2- w - Yper Statie 8 00 1 1 OO 14 3o 10 3o Markt 8 20 1 1 15 16 15 20 OO Bascule 8 23 1 1 18 18 20 o3 Potvze 8 20 1 1 21 16 21 20 06 Frezenberg 8 3o 1 1 25 16 25 20 12 Zonnebeke 8 38 1 1 33 10 33 20 20 Broodseinde 8 41 1 1 36 16 36 20 23 Passchendaele Plaats 8 40 1 1 44 16 44 20 3i Moorslede-Pas. Statie 8 53 1 1 48< lO 48 20 35 Moorslede Plaats 8 5q 1 1 D4 10 P 20 41 Vierkavenhoek q 08 12 o3 o3 20 5o Ruiter q 14 12 OQ l7 00 20 D0 Roeselare Markt q 23 12 18 l7 18 21 OD Statie 9 20 12 20 l7 20 21 IO de Bisschoppeu van België. Na de solem- neele Mis, die om 11 uren aan den voet van het Kruis door den E. H. Kan. Dugar- dijn, Hoofdaalmoezenier van het Belgisch leger zal gezongen worden, zal er in de twee ta'en een gelegenheidssermoen ge predikt worden door den gewezen bevel hebber der Genie, Eerw. Pater Albert, overste van de abdij van Or val. Zooals men ziet zal dit eene der aan- doenlijkste godsdienstige betoogingen zijn, welke sedert de overwinning op de oude slagvelden plaats greper Deze godvruchtige en heerlijke herden king van de treurige gebeurtenissen zal eens te meer bewijzen wat de ziel van een land vermag dat zijne martelaren rereert. Op de boorden van den Yzer. door van jaren hardnekkigen weerstand wereldbe roemd, zal Belgie aan al zijne gevallen kinders, te midden van een grooten toe loop van volk, op weerdige wijze, zijne erkentelijkheid en dank betuigen. Toekomende week geven wij de pro gramma van de plechtigheden. Hed 'n Z nd"g 9 September richt de Ypersche Mot~-Club nogmaals zijne jaarl ksche koers in op de Kem- melberg. Bjeenkomst met de andere maat" schapp 'en (Poperinphe,Komen,eoz.) in Kemmel-dorp, c m 2 uur. Talrijke inschrijvingen en prijzen zijn reeds verze' erd. De maatschappij is ni-.t verant- woor 'elijk oor de ongev llen. INHULDIGING EN WIJDING van den De inhuldiging van den Kalvarieberg van den Yzer te Diksmude en de wijding ervan, zal op Zondag 23 September aan staande gedaan worden door .Monseigneur Waffel a er t, in tegenwoordigheid van Hunne K ninklijke Hoogheden den Her tog en de Hertogin van Brabant en van Hunne Doorluchtige Hoogweerdigheden C.S. Yper 2 S.V. Sweveghem 1 Bij prachtig weder werd het voet balseizoen ingezet. Een goede op komst verdrong zich rond de omhei ning. Scheidrechter De Coninck leid de deze wedstrijd. De eerste helft verliep verdeeld en de stand 1-1 was dan ook de juiste wergave van het spel. Na de herne ming was Yper er beter in en vooral in de tweede helft van dezen time wa ren ze baas. C.S. Yper komt op met: Marcon- neau, Dumortier, Decheiver, Decadt, Hollebeke, Murray, Morel, Laconte, Molein, Deplancke, Van Sevenant. Decadt verliest den toss en Sweve ghem verkiest met wind doch tegen zon te spelen. Molein zet in beweging doch de aanval loopt op out uit. Dan doet men van weerskanten eenige aanvallen. Nesten kan reeds zijne hoe danigheden doen gelden daar onze verdediging niet te goed op dreef is. Aan Sweveghem valt ook de eerste corner te beurt, doch zonder gevolg. Aan de 15 minuut op aanval van Yper brengt Molein het eerste doel van 't seizoen ter wereld. De suppor ters jubelen. Sweveghem opgehitst valt verwoed aan en Marconneau moet al duikelend een prachtig shot wegwerken. Doch kórt daarop op mis sen van onze vedediging weet Sweve ghem gelijk te stellen ondanks een wanhopige duikeling van Marcon neau. Van weerskanten doet men lof felijke pogingen om voorsprong te nemen, Yper dwingt zelfs corner, maar de rust komt met onveranderde score. Pas heeft men het spel hernomen of reeds bekomt Sweveghem corner door Murray weggewerkt. Yper beproeft enkele aanvallen langs de linksche kant. Van Sevenant dwingt corner af. Sweveghem rukt zich los en Marconneau doet zich toe juichen voor zijne welgelukte tus- schenkomst. Van dan af is Yper volop de meerdere en Sweveghem moet zich vergenoegen met op ontsnappingen te werken,doch onze verdediging die nu heter op dreef is, waakt. Sweve- ghem's keeper moet twee harde keien houden van Deplancke en Laconte. Drie corners vallen ons te beurt doch we kunnen er geen nut van uittrek ken. Zal de score dan toch niet ver anderen? Vijf minuten voor t einde, botst een shot van Floren tegen de lat, Molein herneemt en met de win ning-goal. Dit doel wordt fel toege juicht! De laatste minuten zijn er nog voor Yper en 't einde komt alswan- neer Morel zich bereidde om corner te geven. De score is fel gevleid voor Sweve ghem. want hadden onze forwards wat meer kans gehad op 't laatsfe dan had het zekers wel 4-1 kunnen zijn. Het spel van Sweveghem is nog heel rudimentair en ze hebben nog veel te leeren. Yper ook was niet te goed en enkel Marconneau. Decadt," Molein en Yan Sevenant zijn te ver melden. J. SERPY. De eerste dag van het kampioen schap is voorbij, en de uitslagen door de verscheidene ploegen gemaakt zien er mij, buiten een paar uitzonde ringen, nog al normaal uit. Stade-W aereghem. Wel is waar bleek het dat de Stade buitgewoon op dreef was en het seizoen vol betrou wen aanving. Zelf volgens de Vie Sportieve was zijn voorliju vreeselijk sterk, en Milecan die ze ten slag moest leiden, was, zei men, in schit terende form. En nochtans moeste zij op eigen veld het onderspit delven. Die uitslag bevestigt, volgens mij, de houding van die twee ploegen gedu rende liet verleden seizoen. Waere- ghem begint, zooals gewoonte, ge heel sterk, en Stade zou wel veel moeite kunnen hebben om op dreef te geraken Thourotit had weinig kans, zelfs op eigen veld, V. G. Ostende in toom te houden, en de uitslag 1-3 moet waar schijnlijk de sterkste van de twee ploegen weergeven. De verplaatsing naar Heyst is altijd geheel gevaarlijkslechte terrein en geheel onaangenaam en onsportief publiekvoegt daarbij dat Moes- kroen die thuis moest spelen, enkel 's Zaterdags morgens nieuws kreeg dat zij naar Heyst moesten, dat drie van zijn spelers waarschijnlijk niet meer in tijds konden ingelicht Wórden, dit zijn al verzachtende omstandig heden die pleiten voor Moeskroen, en die Moeskroen doet anzien als een elftal waarmee de besten zullen 1110e- 1 afrekenen. Zooals Yper tegen S.V Sweveghem, kon Veurne enkel 2-1 spelen tegen de nieuwgekomen Stade - Moeskroen. Eervolle nederlaag voor Stade, maar Veurne Buiten alle verwachting haalt S. K. Sweveghem de bovenhand op Thielt. 'k Wil wel dat Sweveghem thuis speelde, maar Thielt stak op 't einde van verleden seizoen in zulke pracht- formZou het waar zijn dat twee van zen best spelers vaarwel aan foot ball gezeid hebben't ware jammer voor Thielt en geheel gevaarlijk. Eindelijk A. S. Ostende-Daring. Iedereen was 't akoord dat A. S. Os tende moet winnen, maar 10-0 is toch eene davering die veel te beteekend is. Als het waar is dat Daring, buiten het vertrek van Kershaever, zoo sterk staat als verleden jaar, dan is voor mij bij ongevallen, niet de minste twijfel aan den uitslag van onze reeks, 't Is jammer, en 't was een ellendige be slissing van den Voetbalbond, A. S. alzoo dom weg naar 2e afdeeling te zenden. Na eenige Zondagen zal dit kampioenschap, volgens alle waar schijnlijkheid. alle belang verloren hebben, tenzij voor de clubs die de daling te vreezen hebben. Sprekende van dalen, wachten wij ons goed van deze die ons komen zeg gen 't en zijn toch geen clubs die zakken dees jaar 'k Heb dit Zondag reeds gehoord en dit is nochtans verre van zeker. Er bestaat wel is waar, eene beslissing van de algemeene ver gadering der clubs van W.-Vl. zeg gende dat toekomende jaar IIe divisie speelt in 2 reeksen, dat er geen clubs uit 2' dalen en dat het getal 24 zal vervuld worden door de eerste geklas seerde van 11Ie afd. inaar er bestaat ook een brief van den K. V. B. waarbij deze zijne beslissing in die zaken voorbehoudt. Welnu, valt die beslis sing van den K. V. B. tegen ons uit, dan hebben wij eenvoudig op 't einde van het seizoen het volgende, de drie laatste van 11° zakken in IIP en de twee eerste van IIP rijzen in IP ten einde weer op het getal veertien te komen. Toekomende Zondag hebben wij eenige matchen van belang die ons reeds klaarder den toestand der ver schillige clubs zullen doen kennen. Maar daarover zal ik maar niet uit breiden. Mijn kroniek is reeds te lang. Eenige woorden enkel over ons C. S. Y. Wij hebben Zondag maar nipjes gewonnen, en 't was meer als tijd dat de winnig-goal binnen zat. 't Is geheel zeker dat S. V. Sweve ghem een moedig elftal bezit, dat niet de minste moeite spaart 0111 de zege af te dwingen. Maar toch, er is maar weinig sa menspel te bespeuren,en 't spel dat ze ons getoond hebben staat verre beneden het peil dat de onzen hebben bereikt. Wij hebben van onze jongens schoone combinaties gezien, die nog al gemakkelijk de Dal tot bij het vijan- lijk doel brachten, maar eens daar ge komen, niets, meer te doen, backs en half-backs waren voor hun goal ge plakt. Hoe.komt dat? Eenvoudig om dat die combinaties, hoe schoon ook, veel te traag gaan. Een pas naar een man moet geschieden niet in zijn voe ten, maar vóór hem, zoo kan hij die pas opschepen in de vlucht en dient geen tijd te verliezen om den bal te stoppen. Stoppen is een kunst, 't ak koord, en ieder moet dat kunnen, maar die kunst moet maar gebruikt worden als gij goed den tijd hebt, of als het niet anders kan. Een pas moet altijd vooruit geschieden, kunt ge vol strekt geen weg vooruit, dan een pas achteruit aan een welgedemarkeerde man't gaat veel rapper dan zelf rond den man draaien met den bal. De throw-in ook moeten geschieden in geen tijd, voordat de tegenstrevers zich hebben kunnen organiseeren; de free-kick van 't zelfde, en dit alles komt altijd u-it op het zelfde, rap spe len, tijd winnen. Als ge voor het goal komt om te schotten moet ge den bal zoo rap gemanoeuvreerd hebben, dat ge tusschen backs en keeper kunt staan, ot ten minste goed gedemar- keerd en op dezelfde linie van de backs. En dan nog zwijgen in het spel. Wat heb ik daar Zondag al arme Ylaamsch hooren uitgaan om te weten aan wie een throw-in moet toegekend zijn. Laat die beslissing aan liniesman en scheidsrechter, en jaagt toch u zelve en uwe makkers niet op niet dat nutteloos redekavelen. 't Is waar onze twee jonge backs speelden hunne eerste match in 2e af deeling en waren wat flauw, en de half-backlinie speelde wat achteruit uit vrees van ongelukken, en eene voorliju die niet gestuit is door de half-backs kan moeilik weg. Nochtans haddet ge Zondag wat rapper ge speeld, heel zeker had uwe overwin ning meer afgeteekend kunnen zijn. Dit eens goed onthouden voor Zon dag. Ge trekt immers naar Moes kroen, en zult 11 de match van verle den jaar herinneren, waar ge, naar eenen onverbiddelijken strijd met 0-1 bezweekt in de laatste minuten. Moes kroen was altijd gevaarlijk op eigen veld, en die verplaatsing heeft ons nooit meegevallen. Eens allen hand aan 't werk geslagen, de beste schoe nen aangetrokken, en Zondag zal het wit-rood weer wapperen aan ons lokaal. De missen op de twee Zondagen der noveen zijn om 7 u. en om 10 u. Den Maandag 17" en Dl sdng i8n, is .1 mis om 9 u. De andere wekedagen dagelijks H. Mis om 8 u. en lof ten 4 u. dagelijks geheel de noveen De negendaagsche plechti heid eindigt op Dinsdag 25 September. Het kristen volk van de streek wordt, zooals telken jare, in groot getal verwacht om den H. Cornelius met betrouwen en godsvrucht te ko men vereeren. Zantvoorde Negendaagsche plechtigheid ter eere van den H. Cor nelius, van 16 tot 24 September Van over oude tijden in de kerk van Zant voorde, is de H. Cornelius, Paus en .Mar telaar, bijzonder vereerd en aanroepen als patroon tegen de convulsiën, tegen de vallende ziekten en andere nog kinder kwalen, ook voor de ziekten onder de beesten en in de stallen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2