De lm dei slavin w" j. peirsigaeïmveuiiie vrouwen JONGE dochters VAN LEDE BRUGGE. 9. AKADEMIESTRAAT, 9 In de Puppen yieesohmeei - oesterschelpi nolle gesuikerde melk crouir Ferdinand uiaieriney-Riem R. Brutsaert-Develter 8reimachien 44 UTIL 22 Broeimachi-n UTIL Schoolstraat, MEESSEN. HUIS AIMÉ GRUWEZ In de streke geen Sint Cornells van meer Sint Cornil, zegt het volk, is de g ootvader van al de andere. Zijn beeld te Zant voorde is gelukkig nog 't oude geteekend Sint Cornelis 1665 en te ruggevonden na den oorlog. Over eenige weken is uit Rome eene bijzondere reli kwie van den H Corn.lius gegeven ge weest aan de kerk van Zant voorde gezien de toeloop van bedevaarders van jaar tot jaar toeneemt. Plakbrieven krijgt men te lezen in al de kerken van 't omliggende, w ar men zich kan inlichten over de me nige diensten der novene. Boesinghe. Donderdag was de gemeente Boesinghe in feest. De huizen waren bevlagd en de straten van het dorp versierd. Gansch de bevolking vierde de voltrekking des huwelijks van MejuÖ'er Angèle de Thibault de Boesinghe, dochter van den Weledelen Heer Burgemeester en Weledele Meirrou Ernest de Thibault de Boesinghe, met Weledelen Heer Baron Guillaume Snoy. Wervick Donderdag avond, rond 9 uur, is brand ontstaan aan de vlas- mijt van We Sarrazin, landbouwster al hier. In weinige stonden was gansch den inhoud der mijt de prooi der vlammen ge worden. Er was ongeveer rond de 3000 Kilos vlas voor eene waarde van 5.000 a 6.000 fr. Er bestaat geen verzekering. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld doch tot heden is de oorzaak van den brand onbekend. Gezien de ligging der plaats denkt men dat er onvoorzich tigheid of kwaadwilligheid bestaat. Poe-capalle. Een schrikkelijk ongeluk. Maandag namidd g is er een groot auto-ongeluk gebeurd in de gemeen te. De auto van M. Albert Decloedt, wonende te St Jan (Pilckem) heeft op een Sterfgeval. DELAHAYE, te Woumen en VANDER HE YDE,t9leffinghe Calmpthoat Dinsdag 18 September 1928, Slipvelin te Meessen Telefoon 785 Telefoon 785 Wint in uw eigen huis ten minste te week met onze !longeëvenaarde «ULP MEI HAAI» DAAD 2 VLASWERKERS PARTIJ SPERREN I e Moog). BiLJART met toestel zoo goed nieuw, te koop bij Xavier Bruneel, St-Maartenpl. Wervick. Is. BOEN-HUYSSER Moden-artikelen in 't Groot Produkten van Dokter Licops FARINE MALTO LACTÉE HORLOGEN JUWEELEN Boterstraat, 6, YPER Bouwstoffen en Kolen Edoch, de aandacht der bedevaarders wordt getrokk n op de missen van den Zondag 16 Sept feestdag van den H. Cornelius. De Missen om 6, 7, 8, 9, en 10 ure en zelfs om 11 y, ure gelezene mis Bijzondere vervoerdiensten per auto zijn ingericht in alle richtingen nl. Wer- vick - Zantvoorde, Komen - Zantvoorde, Yper-Zantvoorde, Meenen-Zantvoorde. God gave dat de machtige beschermer der streke. Sint Cornil, Paus en Marte laar, in die schoone kerk, zoo prachtig van meubeleering, nog meer de talrijke bedevaarders verlosse van kwalen en 't godsdienstige volk van Zantvoorde be- houde in 't oude kristen geloof en deugd zame zeden. Ter weke mededeeling over de feestelijkheden der kermis. De kerkelijke plechtigheid, voorafge gaan van het burgerlijk huwelijk, had plaats om 11.30 uur in de parochiale kerk luisterlijk versierd voor deze omstandig heid. De huwelijksinzegening werd gegeven aan de jonge echtgenooten door den Eerw. Heer Graaf Philippe de Ribauccurt, die eene gevoelige aanspraak deed. De getuigen waren voor de bruid Heeren Roger de Thibault de Boesinghe en Graaf Maurice d'Oultremontvoor de bruidegom fileer Baron Snoy en Heer Baron Henri Snoy. De huwelijksmis werd gezongen door den Eerw. Heer Pastoor en de kerkelijke zangen werden door de kerkkoor van Boesinghe heel merkensweerdig uitge voerd de plechtigheid werd nog ver hoogd door gelegenheidszangen prachtig uitgevoerd door Juffrouw Adr Lebt'er, uit Kortrijk. Na de mis vormden de schoolkinderen een haag voor den stoet en het muziek van Boesinghe ging de jonggehuwden huldigen. Boesinghe vierde met genegenheid het jonge paar, Het Ypersche Volk biedt aan den Weledelen 8eer Baron en aan de Weledele Mevrouw Barones Snoy-de Thibault de Boesinghe. alsook aan den We edelen Burgemeester en Mevrouw da Thibault de Boesinghe, zijne oprechte gelukwenschen aan. Mengelwerk van n't Ypersche Volk» 2g door M. C. V. Indien alles maar ginge zooals het moet gaan, morde hij, zou ik wel mijn diploma bekomen hebben, maar... Spreek zoo niet, mijn zoon, en tracht niet de schuld van het gebeurde op een ander te leggen... Haddet gij u wel gedragen en zorgvuldig uwe plichten vervuld uwe leeraars zouden gelukkig geweest zijn u uw diploma te mogen overhandigen. Ja, de leerlingen hebben altijd ongelijk. Gij weet zeer wel, Hendrik, wat er gebeurd maar laat ons daarover niet redetwisten. Het komt er vooral op aan middelen te beramen ten einde in de toekomst te voorzien. Indien gij niet voortstudeert of beter indien gij uwe studiën niet voleindigt, staat er u niets goeds te verwachten, niet waar Zoo is het moeder, maar laat ons het beste hopen, 't is toch maar een jaar meer... Ik zal geene tweede maal mislukken. Dat zou ik toch ook wel durven hopen en voor rijke lieden is een jaar niet lang maar, voor ons... Wat is er dan moeder? Dat ik niets meer bezit weder voer de arme moeder met tranen in de oogen. Gij weet toch wel Hendrik moto, komende van Kortrijk, gebotst waarop de genaamden Soetaert en Yer- meersch plaats genomen hadden. De botsing was geweldig. De 3 perso nen werden erg gekwetst. Haastig werd Soetaert naar het Gast huis te Y'per overgebracht alwaar hij overleden is Het parket van Yper is ter plaats ge weest om de verantwoordelijkheid vast te stellen. - sm Op 2 September 1928 is godvruchtig in den Heer ontslapen na ontvangen te hebbende laatste Heilige Sacramenten, Eerweerde Zuster Marie-Philomène (in de wereld Jufvrouw Marie Deren.) Van het klooster der Augustijnenzus- ters, gezegd Zwarte Zusters van Y'per Zuster Marie-Philomène was te Armen- tiers geboren op 7 Juli 1866 en was in het 40e jaar van faar kloosterleven. De begrafeuis had plaats op 6 Septem ber om 9 uren in de kapel vanhet klooster. ii Het Y'persche Volk biedt aan de Eerw Moederoverste en aan de Mede zusters der overledene zijne rechtzinnig ste deelneming. ST-JOZEFS BEROEPSSCHOOL TE YPER. Kostelooze DAGLEERGANGEN (alle werkedagen van 8 totl8 u.) voor alle ambacht van hout- en ijzerbewer king teekenen, meubelmaken, schrijnwerk, timmeren, modelmaken, draaien, paswerk, mekaniek, electri- citeit, enz. (theorisch en praktisch). KOSTELOOZE ZONDAGLEER GANGEN (van 8 tot 13 u.) voor alles wat den kleermakersstiel aangaat maatnemen, patroonteekenen, snij den, confectie en aanpassen. Begin van 't schooljaar: half Sept. Inschrijvingen en inlichtingen bij den bestuurder (5, St Jacobstraat, Yper) best 's Zaterdags of 's Zondags. Ba^gerstand van YPEP, an 30 Oogst tot 6 September 1928. Geboorten. Carreyn Laura, Zocnebeke steenweg. Kerrinckx Jacques, Patteel- straat. 17 Hoedt Suzanne, Tegelstraat. Lamaire Jerome, Zonnebekesteenweg. Overlijdt lis. Miserochi Jeanne, 5 m., K.lfvaart. 71 (van Eisen**)- - Heughebaert Aimé,4j Cm., Wenniuckstraat (van Mees- sen). De Beck Georges. 16 j., hoofdklerk bij het Beheer der Posterijen, rchtg. Belle- f oid Arnoldine, Kauwekijnstraat. 6. Ver- plancke Marie-Jeanne, 1 m. lid Rijsselstr 15.Mote Maria, 7ij huishoudster, echtg Aman Louis, Poperinghestw. Deren Ma ria, 62 j., kloosterlinge, Rijsselstraat, 89 Soetaerd Prosper, 30 j., handelaar, eclitg Vandecasteele Irma, LangeThouroiUstraat, (van Poelcapelle). Huwelijk. Notebaert Leon, brouwers gast en Boudry Bertha, z b.,b. v. Yper WERVICK, van 22 Oogst t«t 4 September" Geboorten. Noliet Antoine, Groene- straat, 11. Koopman Raymond, Mag- dalenastraat, 64, Vantomme Marie, Sektie B, 134. Yranneste Denise, Speiestr., 49. Declerq Marcel, Sektie D, 42. Deburggraeve Julien, Vla- mingstr., 17. Overlijdens. Descamps Henri, 71 j. in 't hospitaal. Vandenberghe Seraphi- nus, 73 j. Sectie D, 101. Malfait Roger, 19 d. Sectie D, 75. Huwelijksaankondigingen. Bour- deaux Remigius, fabriekw. te Gheluvelt, en Decroix Angèle, fabriekw. te Wervick. Pectoor Omer, wever en Descamps Angèle, fabriekw., b.v. YVervick. D'Herck Leo, vlaswerker te YVervick en Mortier Bertha, fabriekw. te Gheluwe. Y'andecandelaere Daniel, landbouwer te Wervick en Y'ereecke Marie, landbouw ster te Fontaine-Henry (Fr.) Derudder Maurice, fabriekw. te Komen en Bleeck Martha, fabriekw. te Wervick. Deleu Marcel, beenhouwersgast te Wervick en Ballegeer Yvonne, pakkenmaakster te YVervick (Fr). welke karige lijfrente men mij be taalt. Zij is nog niet eens toereikend om uwe studiën te betalen. Ik moest wel hulp middelen trachten te vinden. Sedert wij onze schoone woning in de Otto -V eniusstraat verlaten hebben om dit nederig huis te betrekken, heb ik bijna al onze meubelen verkocht... ja, zelf mijne juweelen... en toen gij u verinaaktet in plaats van te studee- ren hebt gij daar voorzeker niet aan gedacht. Hendrik zat beschaamd voor zich uit te staren en zegde ontwijkend: Ik wist inderdaad niet dat het zoo erg was. Het kan gebeuren ging de moe der voort datik beter zou gedaan hebben u alles te zeggen maar, in mijne bezorgdheid u zooveel mogelijk allen kommer te sparen hield ik dat liever voor mij. Het is nu evenwel te laat om daarover te spreken. Aan het gebeurde kan er niets meer veranderd worden. Mij dunkt moeder dat ik aan stonds zou moeten trachten iets te verdienen en niet meer voort studee- ren. Dat zou men zich inderdaad kun nen voorstellen maar dan blijft eene eervolle loopbaan voor u gesloten. Ja. doch ik heb niet geerne dat men zich zulke zware opofferingen voor mij moet getroosten. Laat er mij dan nog eens over nadenken mijn zoon. Wie weet waar wij nog een redmiddel zouden kunnen vinden. Niets ter wereld zou mij te zwaar vallen indien het maar kan die nen om uwe toekomst te verzekeren. Dat weet ik, moeder. Bij Sterfgeval. om 2 ure stipt, te Dixmude, Marktplaats, Hotel de France, Instel met Premie van Gemeente WOUMEN. lo Drie perceelea Bouwgrond en Si AVooiiliiiizeii bij het d >rp, gebruikt door Denecker, Vormezeele,Weduwe Bratm en Treve. 2° Iloïstede Ha. 4 64-76 ca. wijk Jon kershove», gebruikt door Vangraefschepe. 3° Herberg-Boerderij Ha. 92- 90 ca. wijk Vijf Huizen geb door Deraed. 4o Partij beste MYiaig-vtis Ha. 2-36-90 ca- wijk Vijf Huizen geb door Becquoye. Gemeenten W0ESTEN ELVERDINSHE Hofstede Ha 8-58 75 ca. in een blok, langs de 'mloopstraat nabij dea Makadam Veurnc-Y'per, gebruikt door de kinders Muy- sen, te Woesten. Stad POPERINGHE. lo Ha. 0 44-90 ca. Bouwland lingsile Casseldreve en bij den weg van Poperinghe naar Boeschepe, gebruikt door Declercq- Cordenier. 2° Ha. 0 12 90 ca Mtiaiafrasü gelegen nabij de weg vaa Pooeringhe naar Elver din;;he, gebruikt door Ju es Soenen, Gemeente LAMPERNISSE. lo Herbert De Weegschaal» bij de kerk, gebruikt door Kinget. 2o Herberg ernevens, gebruikt door Vanboe tee he m 3o Vetteweidc Ha. 1-20-80 ca. 40 Vetteweido Ha. 1-54 70 ca. 5o Vetteweido Ha 2 92-30 ca. Deze drie Vetteweiden uitmakende een blok en gebruikt door de hee: en Dtquidt en Pissen. Kantoor van den Notaris Overslag, Woensdag 12 September 1928, om 2 uur namiddag, in bet «Café de l'Hótel de Vii.le», bij M. Dondey- ne, Groote Markt, te Waasten van I. Gemeente WYTSCHAETE. 4 Werkmanswoiiingeu met 3' aiea 47 cent. hof en land, geleden te Wyt schaete Oosttaveerne, 1 ngs de groote baan Gebruikt zonder recht van pacht mits 30 fr. te maande elk. Koop 1 slechts ingesteld 6 000 fr. Koop 2 6.000 fr. Koop 3 6 000 fr. Koop 4 6.000 fr. II. Stad WAASTEN. lo. Een schoon Woonhuis met stagt en afhankelijkheden, grond en hof, groot IÉ aren, gelegen te Waasten-le Pêlérin. Slechts ingesteld 15 000 fr. 2o. Een. Loeliti ug groot 13 aren 5( centia en, langs voorgaande. Slechts ingesteld 1 (00 fr. Koopen 5 en 6 te zimen ingesteld 20. 00 fr. All°s gebruikt zonder vergelding door den verko' per M. Henri Obyn, tot 1 Oct 1928. Kantoor van de Notarissen PIETERS te Reninghe en VAN EECKE te Poperinghe. Op Donderdag 20 September 1928, te 2 uur nanoen, te Elverdinghe, ter hofstede bewoond en gebruikt door M. Richard Pil, langs de F.lsendammestraat, OPENBARE VERKOOPING VAN 9 melkkoeien. 3 vaarzen. 5 vaarskalvers, 2 wagens met breede wielen, waarvan één 5000 kil. kan dragen, rol, ressorteegd, rakel, sleepbak, sleephout, aardappelzichrer, 2 aalkarteelen, windmolen, beetenmolen, weegschaal met gewichten, groote hoeveel heid ijzeren platen en brandhout, onlangs nieuwe stoof, bakkerstrog en verdere roe tende voorwerpen alsook van 88 a. aardap pelen en 88 aren beeten- Met gereed geld. Maar Hendrik zoudt gij er u dan eens heel ernstig op toeleggen om u wel te gedragen en neerstig" te stu- deeren Ja, moeder, dat beloof ik u heel vast. Gij zult niet meer over mij te klagen hebben. Van zoohaast de teerhertige moeder een goed woord uit den mond haars zoons vernam was al haar kommer om zoo te zeggen vergeten. En om de waarheid te zeggen, Hen drik was nog niet boos van hart. Hij verstond nog zijne plichten en voelde bijwijlen eene ware schaamte en een innig leedwezen over zijne missla gen... maar helaas! hij was te zwak als hij zich in gezelschap bevond met losbandige kameraden.. Hij zwichtte zich niet voor den eersten staji dwazelijk ineenende zich te kunnen wederhouden en terug te keeren van deil oogenblik dat er ge vaar bestond in grove fouten te ver vullen. Ja, zoo had hij geredeneerd en meermalen had hij zijne zwakheid maar al te duur moeten bekoopen. Hij had het geld dat zijne moeder hem ten koste der zwaarste opoffe ringen, zond in losbandige vermaken en liederlijke bijeenkomsten verspild, zonder te denken aan het grievend leed dat hij de teerhertige vrouw moest veroorzaken. Vaak had hij alsdan de beste voor nemens gemaakt maar de vereischte kracht niet gevonden om dezelve uit te voerenimmers als de slechte ka meraden eens ondervonden hebben dat men min of meer gereed is om zich te laten overhalen durven zij meer Riemen in leder, Balata, Washington en kemelhaar, Poulies, Kussenblokken, Klingerit Amiant, Caoutchouc buizenblad en koordj, Bourrage, Graisseurs, Kranen, Poetskatoen, Riemvet, enz Oliën, Vet en Vaseline voor machienen en wagens, Lamp-olie, alsook beste Saladeolie. OPVOLGSTER DER FIRMA 5 jaar garantie. 5 jaar werk verzekerd. Aanleeren kosteloos. Vraagt inlichtingen gevraagd. Bekwaamheid en goed gedrag vereischt. Zich wenden tot Speiestraat, 34, YVervik gevraagd om vlas te mijten Aanbiedingen Speiestraat, 34, Wervik. en andere specialiteit van voeders voor Neeriiofdieren KRUISSTRAAT, YPER Tel. 9 Mengeling voo<- jonge kiekens Beenmeél, Aachiedermee!, Beschuiten Granen, Voeders. Hoedende Ptiosptiaat Sta/en en prijzen worden gezonden op aanvraag. Kleerstoffen, Witgoed, Merceriën Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. FOURRUREN - HERSTELLINGEN Telefoon 60 Yper 2 - 4, Botersiraat "V g ft dicht bij de Halle Postcheck 37.177 aanhouden dan ooit. En daarbij de begane misslagen verzwakken den mensch, verminderen zijne karaktersterkte en maken hem gereed om nieuwe fouten te bedrijven. Hendrik had evenwel moeten ver staan dat er hem zooveel niet toege laten was dan aan andere jongelingen, zwaardere plichten wogen op hem... en wat hij bij de zonen van rijke fami- lien eene verschoonbare lichtzinnig heid kon genoemd worden, was bij hem eene onvergeeflijke misdaad. Niemand meer dan hij had de schoone versregels van Tollens dienen te overwegen en nimmer uit de oogen te verliezen Op den kruisweg van het leven Is zoo licht een valsche tred, Vrienden, in den grond gezet, Die er nooit wordt uitgewreven Is zoo licht een stap gedaan, Die ons nooit terug laat gaan. Nu toch het einde van het groot verlof kwam aan en de brave weduwe had haar plan gemaakt Hendri mocht voort studeeren. Heel nauwkeurig had zij alles bme kend en zij verzekerde dat men ei met de noodige spaarzaamheid komen k?n' Hendrik maakte nog wel een,1^>s tegenstribbelingen en vroeg doe a.' geschikt was maar de moeder r hem daarover geen votiedigen ul!,', geven zeggende; dat zij voor alles zorgen ging en dat hij niets a» te doen had dan neerstig te sumc en zich wel te gedragen. Met vreugdetranen m de £0one sprak zij dan soms over de se» toekomst en Hendrik scheen vvaa te goed gestemd om aan hare zorgei —o— LEUVEN —o— VOOR ZUIGELINGEN aanbevolen door alle geneesheeren als zijnde de beste na de moedermelk. Volledig voedsel, licht verteerbaar, aan genaam van smaak, verkloekt dc kinderen. PI)08|>h0'L;H'( ine Helpt de kinderen bij het uitbreken der tanden, versterkt hun beenderen stelsel, doet ze vroeg alleen loopen. Uitmuntend voor zwakke magen. Stalen kosteloos te bekomen KINOERKORF Rysselstraat YPER De schoonste keus. De genadigste prijzen GROOT (Allerhande) KLEIN Zeer genadige prijzen. Spoedige en kostelooze bestellingen ten huize. Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. beantwoorden. Alles ging dan voor eenige weken weer goed, maar de regelmatige le venswijze welke de jongeling had moeten aannemen begon hem wel haast erg te verdrieten. Zijne zoogezegde vrienden kwamen hem nu eens spottend den kluize naar noemen of wel zij trachtten door schijnheilige troostredenen hem ojj te beuren. Een dezer zegde hem op zekeren dag: Ja, ik zie wat er schort. Wat wilt gij zeggen? vroeg Hen drik. Dat gij geen geld hebt en u der halve niet kunt gaan vermaken. Gij hebt gelijk... mijne moeder is weduwe en het valt haar zeer lastig mij te laten studeeren. Zoozoowedevoer de andere glimlachend, ik dacht het wel dat de .ud daar gebonden lag. Die moeders wtu n aan de jonge lieden immer wijs e maken dat er armoede of iets er aan grenzend in huis heerscht. En gij i 'Ordeelt dat men zulks s t zeggen om ons te doen sparen. Wis en zeker. Welnu bij ons is dat voorzeker het geval niet en ik ben heel vast ver zekerd dat mijne moeder mij niets zou /enden. Zij spaart reeds ge- ik' gek-'! waarlijk dat zij bijna niet eten durft. \u gij ziit juist geen kind meer. ij moet daar voldoende kunnen over oordeelen. Dat kan ik. ('t Vervolgt.)

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 3