Ferdinand Uiaternieii-Riem BRUGGE, 9, AKADEMIESTRAAT, 9 Rede van den Heer Boreemeesier-senator Baron de Coninck de Merckem Eene Bests Hofstede R. Brutsaert-Develter Het Gedenkteeken aan de Gesneuvelden en Merckem aan het H. Hart,,. Leening der Verwoeste Gewesten 5 t. li. 1923. Eene Nieuwgebouwde Hofstede DELAHAYB, te Woumen en VANDER HEYDE,teLeffinghe Calmpthout op Dinsdag 2 October 1928, Donderdag 27 Septemb. 192® Bouwstoffen en Kolen OVER TE NEMEN Kruidenierswinkel, Fruit en Groenselhandel, Telefoon 785 Telefoon 785 Zondag laatstleden is, onder eenen grooten toeloop van volk het monu ment ingehuldigd geweest aan de ge sneuvelden der gemeente Merckem en het H. Hart. De feesten van Zondag werden voorafgegaan door een week voorbe reiding. Donderdag werd om 10 ure een plechtige lijkdienst gedaan voor de gesneuvelde soldaten. De gemeen telijke overheid, aan het hoofdden Heer Senator Baron de Coninck de Merckem, had plaats genomen in het koor. De Heer Arrondissementskom- missaris M. Maes was insgelijks aan wezig. Omtrent 1100 menschen gingen ter offerande: sprekend bewijs dat ook de overledenen niet vergeten werden. Zondag om 10 ure werd de hoogmis opgedragen door de E. H. Deken van Dixmuide. Na de hoogmis werd aan den voet van het monument de toe wijding gedaan der gemeente aan het H. Hart door den Heer Burgemeester. Onmiddelijk daarna werden, midden de diepste ontroering, de gesneuvel den herdacht eerst door den Heer Ge^- meentesekretaris G. Bouciqué, spre kende namens de oud-soldatendaar na door den Heer Burgemeester na mens den gemeenteraad en de ganschë gemeente. Vele maatschappijen waren opgeko men om deel te nemen aan den stoet, die, zich verzamelde op de markt plaats waar twee gloedvolle redevoe ringen gehouden werden, de eene door den E. P. Joos, de andere door A. Be- celaere van Thourout, die het offer herdacht van de gesneuvelden der ge meente. Maar wat gezegd van de geestelijke en historische stoet die onmiddelijk volgde; met het vaandel der oud-strij ders in top en een twintigtal oud-strij ders in soldaten kleederen te paard, zette de stoet zich om 4JV in bewe ging. Prachtig gelukt waren de drie wagensde wagen van p.L.V. van den Yzer, de wagen van O. L. V. van Lan- gewaede. de wagen van Christus Ko ning, Prachtig gelukt insgelijks; de eer ste historische groepde Heer van Merckem te paard en de Bisschop, Jan van Waesten, de groep van O. I,. V. van Melaenen, de groep bedevaarders van O, L. V. van Langewaede, de ver eering aan het H. Hart door de we reld, de verschillende natiën van Euro pa in nationale kleederdracht, de groep engelen en ten slotte de groep zangsters. De talrijke vreemdelingen konden niet genoeg hun bewondering uitdruk ken. Dit prachtig feest eindigde met een puik concert gegeven door de katholieke fanfare van Dixmuide. Een woord dank, aan allen die me- degeholpen hebben om dit feest zoo wel te doen lukken. Weze dit voor de geestelijke Overheid der parochie, die geen moeite heeft ontzien, het klaar- werden. Voeg daarbij een heel anti- sportief publiek die onze jongens om ter meest beleedigde. Yper komt op met Marconneau, De- cheiver. De Buysser, Decadt, Holle- beke, Murray, Morel, Lacante, Mo- lein, Deplancke. Van Sevenant Decadt wint den toss en Stade ver trekt ten aanval maar Marconneau stopt. Molein komt in het bezit van de bal. muist er van onder doch wordt in de fatale lijn gehaakt! Tegen alle verwachting fluit den arbiter foul te gen YperYper ontmoedigdt zich daarom niet en Molein kan bijna doe len maar de back kan in corner red den. Yper valt gedurig aan maar de foidediging van Stade is in pracht- - de 15 minuut krijgt Molein ste bewijs: dat Merckem verkleefd blijft aan het H. Hart. 31 Juli 1914... Middernacht.. Opeens stormt de noodklok, alle Belgen naar de grens roependde Duitschers hebben den oorlog ver klaard. E11, plichtbewuste huisvaders, echtgenoötën, jongelingen: allen trek ken op te velde: terwijl hunne fami- lien vol angst de toekomst afwachten. 2 Oogst 1914... De oorlog is begon nen wat hij worden zal melden de bladeneen uitmoorden van burgers en een afbranden van dorpen en ste den. September 1914 trekt voorbij... Oc tober komt... Droefheid en smart heerschen reeds in vele gezinnen De oorlog nadert, slecht nieuws ver- .speidt zich langs alle kanten. Het volk wordt onrustig...Wat zal er gebeuren? En nu zijn wij den 21 October 1914: schrikbare dag, die als gisteren nog voor de oogen ligt der Merckemnaars, onder het gebulder der kanonnen, het flitsen der geweren, het geratel der mitrailleuzen gaat een gansche ge meente naar de vernieling, wordt zijn volk in ballingschap gedreven. Niet allen echter; reeds zal de dood enkelen der onzen overvallen hebben, eer zij hebben kunnen vluchten. Overal rond tranen, rouw, ellende: overal... bloed. Vier jaren lang duurde dit. vier ja ren doorleefd in angst en hoop, in vrees en betrouwen, tot den laatsten dagde dag der zege. Maar gij echter, ouders, weduwen en wezen onzer doorden, hoe ellendig stondet gij niet midden de vreugde die de verlossing bracht? Gij, die den dood van een liefdevollen, van een teerbeminden vader en echtgenoot moest betreuren, gij oud-strijder,s die een geliefkoosden broeder of ver kleefden makker hadt verloren. Recht en billijk is het, dat zij die hun bloed op het altaar des Vader lands hebben geofferd vereerd worden door het nageslacht, dat hun kinderen en kleinkinderen geleid worden naar hunne gedenkteekens, om hen te her denken, om in hun leven en dood een voorbeeld te vinden van den weg die moet gevolgd worden, van den plicht die zij ook zouden moeten vervullen. Daarom is het, dat ik, op dit oogeu- blik, als Burgemeester in naam van den gemeenteraad, in naam van Ued. allen volk van Merckem hier ver- eenigd, mij diep buig voor de helden, wier namen in dit steen gebeiteld staan, dat ik hulde breng aan hen allen die gesneuveld zijn, als Martelaars voor het recht. Moge Jezus H. Hart, die wij van daag bijzonder vereeren hen de eeu wige belooning geven. een harde stamp op het been en wordt van het veld gedragen. Stade maakt ervan gebruik om wat aan te vallen en onze verdediging heeft nu werk. Doch na tien minuten komt Molein terug en Yper herpakt zich, doch hunne aanvallen worden door het fluitje van den scheidrechter gestopt voor ingebeelde fouls of off-sides 5 per laat daarom niet van aan te val len en Stade werkt maar door ont snappingen. toch op een dezer krijgen ze penalty voor foutief tegenhouden van Decheiver. De penalty wordt om gezet niettegenstande een wanhopige duikeling van Marconneau. Dit aan de 25 minuut. Yper valt nu verwoed aan en dwingt corner. Van Sevenant krijgt een vermaning! Stade's centervoor op aanval chargeerd Marconneau heel un-fair. Yper is nu meest ten aanval doch Stade zet dikwijls out. Murray ontfutselt de bal aan een tegenstrever en krijgt een vermaning! Lucien be proefd een ontsnapping doch Stade zet out. Kort daarop time. Na de rust is Yper aanstonds weg doch Eaconte mist.,- Het spel is nu meer verdeeld dan in de eerste elft toch is Yper hét gevaarlijkst. Stade begaat vele fouls doch de scheidrech ter laat maar doorspelen. Zoo op een aanval van Stade begaat hun inside- rechts hands, de arbiter fluit niet, Stade's midvoor hermeent en de mauventellen hun tweede doel. Kort daarna moet Debuysser uit het veld gedregen worden. Met tien man nen doet Yper voort doch wordt nu ingedrukt. Marconneau speelt waar lijk prachtig en laat niets door. Bus- ser komt terug en gaat op den rech terhoek spelen, hij is evenwel van geen nut meer voor zijn ploeg Op het laatste kan Yper nog twee corners afdwingen doch de score zal nite meer veranderen. Stade bezit een uitstekende verde diging en een uitstekende center-half. doch had Yper mogen spelen met zijn compleet elftal en hadde de leiding wat beter geweest, dan hadde het heel zeker een rood-witte overwinning geweest. J. SERPY, 4 Zooals voorzien winnen de clubs van Oostende met afgeteekend scoor, V. G. met 5-1 op Heyst en A. S. met 7-1 op Thielt, en 't komt van langs om meer klaar en duidelijk dat er voor de eerste plaats maar die twee kandida ten zijn. Zooveel te meer dat de drie clubs die naar mijne meening de derde plaats gingen betwisten, maar geheele magere uitslagen maken. Daring op eigen veld kon enkel 4-2 spelen tegen Veurne; Waereghem speelt gelijk te gen Roeselaere die enkel 4-3 op S. V. Sweveghem had gewonnen en Thou rout die eenen schoonen weerstand had geboden aan V. G. Oostende, wint maar geheel nipjes tegen Stade-Moes- kroen. Vergelijkt die uitslagen met die van de Stade-Kortrijk en S. K. Sweve ghem, en gij zult met mij eens zijn dat Roeselaere, Kortrijk en S. K. Sweve ghem evenveel kans schijnen te heb ben als Daring, Thourout en Waere ghem. Nu dat kan allemaal nog veel veranderen en 't is te hopen dat Yper er in zal luken tusschen die 6 clubs te kunnen nestelen, en er eene eervolle plaats te bekleeden. Voor iemand die de drie matchen bijgewoond heeft kan dat geheel gemakkelijk. Daarom zijn 2 zaken noodig1°) Het komiteit van Brugge moet ons scheidsrechters zen: deii die eénén match van 2e divisie kunnen leiden en ten 2°) wij moeten zelf een beetje meer bestand zijn te gen noodlot en tegenslag. - Over scheidsrechters gesproken, 't en lijdt niet den minsten twijfel dat M. Du- mortier meer sympthie had voor Kortrijk als voor Yper. 'k En kan niet zeggen dat dit wetens en willens ge schiedt, maar 't was toch zoo en een scheidsrechter die, als hij op het ter rein komt, zijne sympathie niet kan van kante leggen, en heeft maar een dingen te doen, 't is van er onder te trekken, 't Was toch slaande; verge lijkt eens de leiding van den eersten time met den tweeden. In den eersten time waren wij verre de baas; 't was al foul tegen Yper dat wij hoorden; in den tweeden time was Kortrijk mees ter, en alles was toegelaten; Millecan center-half had het rap in de gaten, en 't en duurde niet lang of hij miek fel gebruik van zijn gewicht, hij zat van de eene rug in de andere; half-back en back zaten op Van Sevenant en deden hem een paar keeren rollen als eene kat, door eene charge die door alle ernstige arbiters met penalty had ge straft geweest, maar met Dumortier gaat dat anders; Van Sevenant liep eene vermaning op voor ruw spel. Voor die Van Sevenant eens heeft zien spelen, is dat effenaf belachelijk. Maar nog zoo belachelijk niet als de foul gefluit tegen Molein alswanneer hij met den bal op 10 meters van de goal in volle vaart tusschen de twee backs voruit schoot. Foul fluiten op zoo een oogenblik tegen een speler die in 't be zit is van den bal, en die een halven stap vooren is op de twee backs, die rechts en links voor hem loopen, dat is een zeker goal redden. Neen, M. Dumortier, legt uw fluitje neer, g' en zijt geen scheidsrechter en ge kunt het nooit worden, en maak plaats voor Dejaegher, Glibert, Lerou, Depont die we dees jaar nog niet gezien hebben, maar die we verleden jaar vele schoo- ne matchen hebben zien leiden. Waar blijven die twee arbiters van Meenen, wier naam mij ontsnapt, die verleden jaar in 2e afdeeling niet mochten op treden omdat hun club in dit kam pioenschap betrokken was. Dit princiep is geheel goed, maar Meenen is naar promotie en zijne scheidsrech ters zouden nu kunnen in opmerking komen, juist als die van Oostende zou den moeten verwezen zijn, en 't zijnt nochtans dat er Zondag laatst 3 van de zeven van Oostende waren. Nu daarover genoeg gepraat en eenige woorden gezeid over onze spelers. 't Is waar we hebben een puntje verdiend in Kortrijk. en had de lei ding van den beginne af goed geweest, hadden wij misschien de match kun nen winnen. Den inzet was prachtig] en de verdediging van Kortrijk had het hard te verduren. Maar het be lachelijk optreden van den scheids rechter begon weldra op de zenuwen van sommige van onze spelers te wer ken. en naarmate de leiding tegen ons uitviel, naarmate ook zakte hunnen strijdlust, en zoo kwam het dat, na prachtig begin wij het onderspit moesten delven, en dit voor een elftal dat misschien het onze weerd is, maar niet meer. En wel. daar tegen zoowel als tegen het noodlot moet ge bestand zijn; hoe meer de beslisingen van scheidsrech ter tegen u zijn, hoe meer gij moed en strijdlust aan den dag moet leggen, om spijts alles en tegen alles den match door te strijden en te winnen, 't En is niet altijd gemakkelijk, maar 't kan tochop u zeiven werken en malkaar ondersteunen en aanmoedi gen dat moet ge doen, en 't zal lukken. Over het spel zelf. valt niet veel te zegen; g'hebt eene zware fout van taktiek begaan, met te veel langs den linksche kant te willen doorbreken als die vleugel altijd door twee mannen bewaakt wasbuiten dit gaf iedereen wat hij konenkel moeten de for- wardsen meer durven schieten, op 10- 15 meters van zoohaast ge een gat ziet, niet meer aarzelen maar schieten. Nu Zondag tegen Roeselaere, 't schijnt dat Roeselaere heel wat ge lukkig was tegen Waereghem Zondag laatstze bekennen het zelf in Brug- gè-Sport, en dus mogen wij daarom trent de sterkte van de twee ploegen ramen op hunne uitslag tegen'.S. V. Sweveghem. Wij speelden 2-1 en Roe selaere 3-4. We spelen op eigen veld en we zullen met de vaste overtuiging spelen dat we dien match moeten win nen. Toekomende week geven wij het klasement na de vier eerste Zondagen, en Yper moet er.met 4 punten staan, 't Zal nog een min zijn dan het mini mum in mijne eerste kroniek aange duid. Als ze normaal van stapel loopen zullen de andere matchen de volgende uitslagen geven Waereghem wint met 2 a 3 goals op Stade Moeskroen. Stade Kortrijk wint nipjes voor A. A. Moeskroen. V. G. Oostende wint gemakkeljk op Daring. S. V. Sweveghem zal hen nieuwe slachtoffer zijn van A. S. Oostende die waarschijnlijk eene groote scoor zal verwezentlijken. S. K. Sweveghem klopt.Veurne met 1 a 2 goals verschil. Thourout wint nipjes op Heyst. Kantoor van den Notaris PROSP. THERRY, Westnieuwkerke. Trekking van 20 September. Reeks 371.690 nr 3 uitkeerbaar met 5oo.ooo fr. R. 128.720 nr 2 uit' eerb. 111.100.000 fr. R. 104.175 nr 4 5o.ooo fr. R. 134 9^2 nr 5 5o.ooofr. R. 213.614 nr 1 5o.ooo fr- De overige nu nmers van bovenver melde reeksen zijn uitkeerbaar met 55o frank. Kantoor van den Deurwaarder Georges TAHON, te Yper. OPENBARE VERKOOPING VAN I. gelegen te VVATOU. langs de Palingstraat, nabij het Dorp, gTOOt 21 heet. 42 aren 10 c. Verdeeld in verschelde loten. Gebruikt door M. Silvêre Vanzieleghem, landbouwer te Watou, opvolger der Gebroe ders Depuydt, tot 1 October 1929, mits 20.000 frNs jaars, boven de lasten. II. gelegen te RENINGHELST, langst den steenweg leidende naar Locre, groot 22 heet. 73 aren 90 centiaren. Begrepen een perceel ge e ea te Westoutre. Verdeeld in verscheide loten. Gebruik: tot 1 October 1929. zoo volgtDe Hofstede door M. Jules Vangheluwe, land bouwer te Renin gtu 1st, mits 15 000 fr 's jaars, een perceel Zaailand door M Livin Tillie, landbou wer te Reninghels, mits 462 fi's j aars en een perceel Zaailand door M. Theophile Feryn, voerman te Reninghelst, mits 364 fr. 's jaars, alles boven de lasten ZITDAGEN Instel; DINSDAG 2 OCTOBER 1928, Overslag DINDAG 16 OCTOBER 1928, telkens om 11/2 uur namiddag, in het Hotel Delobelbewoond door M Henri Descamps. te Kemmel. 1/2 ten honderd instelpremie. Voor verdere inlichtingen zie de plak brieven met plan, of.zich te wenden tot voornoemden Notaris THFRRY. TOESLAG te Dixmude, Marktplaats, Hotel de France, A. om 10 ure voormiddag, 10 Hofstede en Ha 8-63 98 ca. boom gaard, weiden en zaailanden te Woesten en Elverdinghe bij der: steenweg Veurne-Yper, gebruikt door dekinders Muysen, te Woesten Verdeeld in 4 koopen. Slechts ing. 215.000 fr. 2o 44 Aren 90ceit. Bouwland langs de Casseldreve, te Poperirghe. Ing. 20.000 fr. 3o. 12 Are>n 90 cent Maaigras te Po- peringhe, nabij de wegnaar Elverdinghe Maar inges eld 2300 fr. B. Om 2 uren namiddag, ter zelfder date en plaats, van Gemeente WOUMEN. lo Drie perceelen Bouwgrond en Tuin samen groot 19 aren 42 cent. In 3 koopen. Slechts ingesteld 6000 fr. 2o Drie aaneenpalende"VEooiiliTiia?eix nieuwgebouwd met 23 aren 24 cent. Hove- nierland, in drie koopen. In. esteld 18.000 fr. 3o Hofstede en ha. 4 64-76 ca. gelegen te« Jonkershove gebruikt door Vangraef- schepe. Slechts ingesteld 94 100 fr. 40 Hofstedeken met Ha 1 92-90 ca. Land fn Gras, wijk «Vijf Huizen gebruikt door Deraedt. Slechts ingesteld 30 000 fr. 50 Ha 2-36-90 ca. beste Maaigras bij vo >rgaai de in eene partij en gebruikt door Becquoye. Slechis ingesteld 55 100 fr. Gemunte LAMPERNISSE. 60 Herberg De Weegschaal bij de kerk, gebruikt door Kinget. Ing. 15.000 fr. 7o Burgerbuis nevens voorgaande, gebruis t door Vanhoeteghem Ing. 4000 fr. 80 Ha. 1-20-80 ca. Vetteweide. Slecht ingesteld 40 000 fr. 9o Ha. 1-54 80 ca. "Vetteweide, Slecht ingesteld 56 000 fr. Deze twee Vetteweiden zijn gebruikt door Drquidt 10° Ha 2 92-30 ca. Vetteweide ge bruikt door Py 3son Slechts ing. 71.500 fr. Zie plans op plakbrieven. Kantoor van den Notaris RAMAULT te Wervick. Merkweerdige en vrijwillige verkooping van Beestialen en Alaam Te LANGEMARCK (Sebastopol) De Deurwaarden Georges TAHON, Jules Capronstraat, 11, te Yper zal overgaan op j om l uur namiddag op de hofstede gebruikt door Heer Maurice Lemahieu, landbouwer te Langemark (St'Julien) sectie Sébastopol, steenweg van Zonnebeke, tot de openbaie en vrijwillige verkooping van, 7 bekalfde koeien, 3 bekalfde veersen, 3 veerzekalvers, I stier. Ver.lers hoeveelheid landbouwersalaam, 2 voituren, keeifc schuur- en zolderalaam Uarnassuringen, 5000 kilos strooi- Groote hoeveelheid brandhout, eiken en ijzer sta ken, Met gereed geld en gewone voor waarden. DONDERDAG 18 OCTOBER 1928, IN EENE ZITTING om 2 uur stipt nanoer.ter Gehoorzaal van het Vredegerecht te Wervick, OPENBARE VERKOOPING VAN Stad WERVICK (Wijk Sleerin) Twee Woonhuizen, een Werkmanshuis SCHUUR met AFHANKELIJKHEDEN en 12 perceelen bouwgrond, Samen grcot 56 aren 42 centia. verdeeld in 16 koopen. Zie plakbrieven met plan. GROOT (Allerhande) KLEIN Zeer genadige prijzen. Spoedige en kostelooze bestellingen ten huize. Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. Neermarkt, 5, YPER. Riemen in leder, Balata, Washington en kemelhaar, Poulies, Kussenblokken, Ktingerit Amiant, Caoutchouc buizenblad en koord), Bourrage, Graisseurs, Kranen, Poetskatoen, Riemvet, enz. Oliën, Vet en Vaseline voor machienen en wagens, Lamp-olie, alsook beste Saladeolie. f» OPVOLGSTER DER FIRMA

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 3