ANDERE TIJOEN. ANDERE ZEDEN DE ALWETER DemoeraSSie Socialism en Kapltalism legen de oeodsirai in Engelend Het Etatism in Australië Buitenland. PROVSNTIERAAD 50 Jaar. - Nummer 3S. 30 Centiemen. Zaterdag 29 September 1928. Katholiek Weekblad van het Arrondissement "Yper (j. casier) Cut et&e ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 maanden 9 fr. 3 maanden 5 £r. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 25 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden worden. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Zoo leeren de ketters maar zij do len. Dat is een van die schoone spreu ken die schoon is zoolang ze waar blijft; maar zij is niet altijd waar De zelfde zeden komen op andere tijden in gegeven omstandigheden komen juist dezelfde zeden terug als voor dien. Waarom is dit omdat de mensch altijd mensch blijft. Er zijn tegenwoordig nogal wat menschen te vinden die eerlijk geloo- ven dat de mensch van den aap af stamt. Van de Gorille, zegt H. Taine, kceloove ik. Welnu de mensch, zegt hij, ps altijd een beetje aap, een beetje Go- rille gebleven en hij verdeelt het rnen- techelijk geslacht met een niet zeer kleiende verdeeling, in Gorille féroce en Gorille lubriue, dat wil zeggen, dat jde eene aapmenschen wreed en de an dere menschapen vuil zijn. Wat de. lubriciteit aangaat, dat laten kve van kante, 'maar dat de mensch al- jtijd wreed gebleven is dat lijdt geen twijfel; de mensch nu is bekwaam tot Bat waartoe hij bekwaam was over (duizendtallen van jaren. Men heeft be- kveerd en beweert nog dat de zeden kan de menschen verzacht waren door tijd en beschaving, dat de wetenschap- jpelijke uitvindingen en de kunsten, vooral de muziek, de menschen zach ter van aard hebben gemaakt en min der wreed. Geloove dat wie 't wil. Mijne meening is dat wetenschappen |en kunsten over de menschen gaat ge- pijk 't water over eene eende, en dat jde menschen nu alzoó wreed zijn als pp gelijk welk tijdstip van hunne ge schiedenis, beschaafde zoowel als wil de. Waar ze toe bekwaam zijn, dat hebben de menschen getoond onder pen grooten oorlog met hunne scTtrap- nells, hunne ontplofbare kogels, met hunne bommen en hunne giftige gas sen. Men moet ze gezien hebben in de veldhospitalen die vreeselijk verhak kelde lichamen van menschen. Men moet ze nog zien deze die al was ft slechts eenmaal in de stikgas geze ten hebben, hoe hun kostelijk leven jvoor altijd vergiftigd en vernietigd is. Men moet ze gehoord hebben die men schen, verminkt en stukgeschoten, hoe ze de beschaving zegenden die hun lichaam zoo deerlijk had mishandeld, hoe ze hunne medemenschen zegen den en uitriepen terwijl zij beide han den drukten op hunne monsterachtig (gapende wondenAch, die bandieten kJie bandietenDat is de beschaving jdie de zeden verzoetdat is de weten schap die het menschengemoed ver zacht dat is de kunst die lenigend uit- Kverkt op de manieren van de men schen. Wat de mensch eenmaal gekund en gewild heeft dat zal hij nog kunnen, nog willen en de verandering van tijd poet er niets toe. Eene menschenkud- pe, een opgeruide menigte is nu zoo wel als vóór duizend jaar bekwaam lot de meest onmenschelijke wreed heid en dat voor een niet. Laat de drif ten van het volk eens losgebonden jzijn, dat volk telt voor niets het leven kan een mensch. Laat een mensch [weerloos in zijne handen vallen en in geen tijd zal 't hem lynchen, vladen, kermoorden en onder zijne voeten (trappelen in het bloed en in het slijk. Wat gebeurd is met de Grieken is gebeurd met de Joden en wat met de (Joden is gebeurd herhaalde zich met de Romeinen en met alle volkeren der Barde tot in de fransche omwenteling jen tot op onze dagen in Mexico, j De Joden vermoordden eerst en werden dan zelf vermoord. Zij hadden drie kruisen opgeslagen, onder ander leen voor den Godmensch.en het kwam zoover met hen dat er geen hout ge noeg was om kruisen te maken voor hen die gevraagd hadden dat zijn bloed zou komen over hen en over hunne kinderen. L'histoire se répète, wat Rome aan de Joden deed en aan Üe Christenen dat deden de barbaren kan Rome. De Roomsche keizers wa len nochtans beschaafd genoeg maar fcoo onzacht van zeden dat de haren te jberge rijzen nu nog als men denkt Yelke uitgezochte verfijnde folterin gen zij de Christenen doen lijden heb ben. Kokende marmieten, gloeiende ketels, raders, hamers, tangen, het Zwaard, de kolf en de wilde dieren, jwater en lucht en vuur. alles was goed genoeg zoolang het dienen kon om menschen mede te folteren.. En waar toe nu geheel dit betoog? 1 Om te zeggen dat wat vroeger ge beurde nog gebeuren kan en zal Om te bewijzen dat we niet al te zeker, niet al te gerust mogen zijn op die zoogenaamde verzachting, op die be ruchte verzoeting van de zeden. Wat de Roomsche keizers uitvonden in hunne wreedheid dat vermogen mo derne menschen ook nog uit te vinden. We zijn het ten andere voorspeld: vooraleer de wereld vergaat moeten de volgelingen van Christus nog een maal vervolgd. Wanneer zal dat zijn en zal de vervolger een vorst zijn of eene losgebonden menigte. Wie weet het Eene zaak alleen is geweten na melijk dat er geen zware oorzaken noch veel tijd van doen is om de stilte en de kalmte van den godsdienstvrede te doen omslaan in het gewoel en ver schrikkingen van den godsdienstoor log. Dat er niet veel vandoen is om van een godloochenaar eenen vervol ger te maken en dat het stilste volk eenmaal opgeruid, in een oogwenk be kwaam is tot de meest onnoemelijke baldadigheden. Wat heeft men niet gezien gedurende de fransche revolu tie, en dat was op het einde van de achttiende eeuw. Tijd genoeg had er geweest voor beschaving en verzach ting van zelden. Neende mensch die eenmaal bekwaam is om zijn even- mensch den kop in te slaan blijft daar altijd toe bekwaamomwentelingen, burgeroorlogen en vervolgingen zijn nog van het programma van de wereld niet uitgeveegd. En met al zijne fijne beschaving blijft de mensch bekwaam tot de grofste en liederlijkste wreed heid als men hem eens losbindt den Gorille féroce die in hem blijft sluime ren. De Kamer heeft de militaire wet gestemd. Dit niettegenstaande de ge weldige en brutale obstructie der Sos- jes. Dit heeft gezel Missiaen erg bui ten luim gebracht. Deze stemming heeft hem zijne geestige stemming doen verliezen. v Na de redevoering welke hij zooals al de andere socialistische Volksver tegenwoordigers als obstructiemiddelj midden de onverschilligheid, uiteen- stotterde, in De Werkman overge drukt te hebben, heeft hij laatste week een artikel aan de militaire kwestie gewijd. En 't ratelt er zooals ge woonte van judassen van af grijselijk misbaksel van belache lijke comedie en geheel den luid- ruchtigen rommel dat slechts een leeg vat uitgeven kan als men er duchtig op klopt. Wat ten minste ten voor- deele van het vat is. Ja, gezel Missiaen, 't was eene be lachelijke comedie, de obstructie van de socialistische partij, eene belache lijke comedie die aan het land zooveel geld gekost heeft. (Maar aan het geld van den lastenbetaler vegen die Hee- ren hunne botten. Dit hebben we ge zien in den tijd van Wauters en ande ren). Eene belachelijke comedie die u en uw kliekje op den hoop toe be lachelijk gemaakt heeft voor zooveel wel te verstaan dat nog mogelijk is. Ik vraag me af waar, drommels, gij ooit al die militaire kunde of slechts die militaire ervaring hebt opgedaan om nu als een specialist, als een ora kel, als een bron van geleerdheid, als nen put van wijsheid en alweterij over deze zeer ingewikkelde zaak zoo kor daat uw oordeel te vellen Misschien onder het uniform der pistons van 't liberaal muziek van Meenen? Of was 't in de loopgrachten van den Yzer? Misschien hebt gij, sinds uwe kiezing als volksvertegenwoordiger, op de kussens der eerste klas rijtuigen of in de zetels van 't Parlement of aan den toog der Ontvoogding deze gratie van alkunde ontvangen Dank zij deze uitnemende militaire specialiteit zullen ongetwijfeld de lei ders der roode partij erin gelukken uw nederig persoontje te ontdekken en ik twijfel er niet aan, mocht het socialistisch bewind nog eens over Belgie woekeren (God spare ons daar van we zouden gauw om zeepe zijn wij de leute zouden beleven gezel Mis siaen als Oorlogsminister zijne blijde intrede in stad te zien doen, zonder moustache en met sporen, op een ruin met bloedrood lint doorsponnen staart en maan, onder het geluid der roem rijke Internationale Maar neen, die glorierijke dag zal voor gezel Mis^ siaen niet uitbreken. Zijne verwach ting zal teleurgesteld worden. Gezel Balthazar, een der leiders der socialistische Partij, schreef in de Peuple van 21 September, na de klopping welke de socialisten te Gent ontvingen in de Senaatverkiezing Men moet zich geen illusie maken over den invloed der militaire kwestie noch over het uitwerksels van onze parlementaire taktiek. Het publiek blijft daar onverschillig aan. Deze woorden leeren ons hoe petie terig en flauw de polatieke zin en ver nuft is van gezel Missiaen. Kom, laat dit ontwerp van kant. Dat is geen gazettevullinfig meer. Baltha zar zegt het ook. La§t ons liever eens samen praten over dè werkstaking der E.N. te Herstal en over de uitslagen der Senaatverkiezingen van Gent- Eekloo of liever nóg de algemeene verkiezingen in Zweden. Zijn dat geen leuke, en aangename en onuitputbare ontwerpen? 't En is maar nen taalfout zegt Missiaen. Nen taalfout? Hum! Hum! Ge be kent dus dat ge niet wist dat demo cratie met eene t géschreven is. De woordenboek zal u dus goed te pas komen. Dat bewijst met welken ernst en door welke verstandige en geleerde menschen De Werkman opgesteld is. Arme lezers. We bekennen verders dikwijls de naam «Missiaen» met eene e geschre ven te hebben. Maar wie zal ons ten kwade duiden de naam van den eer sten den besten juist te schrijven. Of denkt hij misschien dat, sinds hij volksvertegenwoordiger is, hij de we reld rond vermaard is Oh kristelijke nederigheid Wij kennen de proza van gezel Mis siaen en «De Werkman». We weten dus dat beide gemakkelijk misbruik maken van minzame en aangename scheldwoorden die zij met veel talent naar het hoofd van hunne tegenstre vers weten te zwaaien. In hun reper torium treffen wij er vooral twee aan die zij met maestria gebruiken t.t.z. «huichelaars» en «komedianten». Wij willen eens zijn neus (want De Werkman heeft geen neus) in zijn eigen... proza steken. Zooals iedereen weet is een dei- doeleinden van de Socialisten de strijd tegen kapitaal en kapitalisten en kapi talisme en ze bersten in ne zalige verontwaardiging los en schuimbek ken als razenden wanneer er van ka- pilisten en beheerraden sprake is. Deze deugdzame huichelarij en ko medie gaat zoover dat zes socialisti sche volksvertegenwoordigers een ontwerp neergelegd hebben om te verbieden dat voortaan Kamerleden en Senatoren en Oud-Ministers deze hoedanigheid zouden aannemen in de akten der maatschappijen met winst gevend doel. Deze heeren zien de stroohalm in 't oóg van den gebuur maar vergeten de balken die in de hunne steken. Ze vergeten dat hun leider 'E An- seele van Gent als beroep dit van beheerder van maatschappijen op geeft en dat hij werkelijk beheerder voorzitter is van o. a. de volgende maatschappijenLa Cotonnière de Braine-le-Chateau Bonneteries V. AmeyeEilatures et Tisseries reü nies Nouvelle Linière des Flandres Textile des Flandres; Tissage et Tein- tureries d'AlostArmement Osten- dais en daarbij beheerder der Si- dac «Rizizi», «Cotonnière de l'Afri- ue Oriëntale en Banque Belgq du Travail en daarbij nog Commissaris in 't Gemeente Crediet Moet er geen zand zijn? Wat nog geestiger is: de bekend making van de kapitaalsvermeerde ring van de Banque Beige du Tra vail geeft als leden van den beheer raad M. M. E. Anseele, voorzitter, volksvertegenwoordiger, oud-minister der spoorwegen, post, telegraaf en zeewezen; D. Cnudde, volksvertegen woordiger en schepen van GentA. Debunne. volksvertegenwoordiger; J. Dumont. Senator; A. Lombard, volks vertegenwoordiger; J.Mansart. volks vertegenwoordiger; J. Van Roos- broeck, senator; R. Yercammen, volksvertegenwoordiger. Wat denkt gij er van. beste lezers Waar zijn de huichelaars en de komedianten Wie speelt best de komedie W ie bedriegt zijne aanhangers? FAILJIET OP FA1LJIET De Australische overheden hebben ver slag uitgebracht over de ondernemingen van den federalen staat Daaruit b ijkt dat al deze ondernemingen met groot verlies werken en naar den ondergang gaan. Al de gasthoven en familiepensioenen van Canberra, de nieuwe hoofdstad van Aus tralië, en welke onder federaal toezicht s.aan, hebben een deficiet van 133.000 pond de federale steenbakkerijen hebben een tekort van 30.000 pond De spoorwe gen van Nieuw Zuid Wales zijn in failjiet met een deficiet van 1.000.000 pond. Ook de spoorwegen van Zuid-Australië hebben in het laatste jaar een miljoen pond verloren Men weet dat Australië eene socialis tische regeering bezit, welke de etatis- tische princiepen van het socialism in toepassing brengt. Deze proefneming is zeer leerrijk en bewijst de failjiet van het socialism. Aan het Lagerhuis zal men, in eerstkomende dagen, een verzoekschrift laten geworden, om te vragen «afschaffing van doodstraf». Verschillige gewezen Ministers van Binnenlandsche Zaken heb ben het verzoekschrift gesteund. In dit schrift worden aangehaald statistieken, die bewijzen dat, in de landen waar de doodstraf niet meer bestaat, het getal moorden niet aangroeit maar eerder ver mindert. Eertijds voor het halsrechten in Enge land, wierd het hoofd stem ende op een kapblok, bij middel van eene bijl afge houwen. Later wierden de veroordeel den opgehangen. Daarvoor bracht meu ze, handen op den rug gebonden, in eene kleine cel. Boven het hoofd wierp men een zwarten doek en als het strop der koorde rond den hals was, zonk dfe-houten vloer weg. De ongelukkige hong en na wei ige oogenblikken was hij verstikt en stierf. In de laatste tijden, om den doodstrijd te verkorten, was de koorde met het strop tamelijk lang bij het wegschuiven van den vloer, viel de gehalsrechte eenige meters diep en als, met een korte snak, het strop toesnoerde, de nekpees brak en de dood was oogenblikkelijk. In Amerika wordt, bij mid iel van he- vigen electrieken stroom, de ter dood- veroordeelde, die zit op een ijzeren stoel en op het ho -fd een ijzeren stormhoed draagt, doodgebliksemd. In Spanje, bij middel van een ijzeren tang, die automatisch de keel geweldig toenijpt, wordt de kwaaddoener ver wurgd. In Frankrijk maakt men gebruik der guillotine, tijdens de fra sche omwente ling ingebracht, op aandringen van ge neesheer Josef Ignace Guillotin en be staande uit een zwaar mes,met schuinsche snede en nedervallend oo als een opschui vend venster. 't Is natuur'ijk zeer te betreuren, dat somwijlen door rechterlijke dwalingen onschuldigen het leven ontnomen worden: t is dus best gemakkelijk g< nade te ver kenen en alzoo aan menige plichtigen het leven te laten,om te ontgaan van onschul digen te treffen maar als men nu te doen heeft met een moordenaar, die zekerlijk gemoord heeft en zekerlijk gehandeld heeft, niet in schielijke woede, maar met voorbedachtheid en als het daarbij nog gebeurt dat hij zijn slachtoffer gemarteld heeft, ware het niet beter zulk monster te doen verdwijnen Zweden. Uitslag der stemming. Daar ook hebben de kiezers hunnen brik vol van socialistisch juk. Met de herkiezing voor de 2s kamer hebben zij het klaar bewezen. Met 90 zetels die zij behalen, verliezen er de socialisten 15, waarvan er 4 naar de communisten gaan en zoo bestemmen deze laatste 8 zetels dus voor de linker zijde 96 zetels. De behoudsgezinden vereenigd met li beralen en vertegenwoordigers van de landbouw samen maken den bloc van orde uit, en verkrijgen 132 zetels; De behoud- gezinden (conservateurs 73 waarvan 8 op de socialisten gewonnen, de liberalen be houden hun 32 zetels zonder winst noch verlies, en de landbouw vrienden agra riërs) 27 waarvan 4 gewonnen Heer Braitingeen der beroemdste kop stukken der internationale socialistische partij,hadalreeds over eenige maanden het bestuur moeien overlaten, zooals in Enge land Heer Mac Donnald, en in beide lan den wierd deze beslissing door de kiezers goedgekeurd. De Belgische kiezers zullen ook bij eenige maanden de socialistische politiek afkeuren en aan onze gewezene ministers Vandervelde, Huvsmans, enz. de gelegenheid geven eene nieuwe reis naar Stokolm te doen waar zij hunnen boezem vriend Branting werkeloos zullen kunnen ontmoeten. Spanje. Afgrijzelijke ramp in Madrid. In min dan een uur werd de meeste schouwburg Novidades van de hoofdstad door het vuur vernietigd. De zaal was kroppende vol. Men speelde een merk- weerdig stuk en het was alreeds het einde der laatste tusschenpoos wanneer een he vig vuur plotseling in gansch de zaal uit brak. Onmogelijk over dit gewoel een be schrijving te geven. Vertrappeld, ver smacht, verbrand, een hoeveelheid van rond 100 aanhoorders volgens het schat ten van verscheidene nieuwsbladen heb ben er het leven gelaten, en daarbij telt men nog meer dan 300 gekwetsten. De oorzaak van den brand is tot nu onbekend. Frankrijk. Werkstaking in spin- en weefnijverheid in net Noorden van Frankrijk. Sedert eenige maanden kon men op merken dat een oproer onder katoen- en vlaswerkers langs de Fransche zijde van de Leie verwerkt wierd. Het bijzonderste middenpunt van deze beweging is te Ha- lewyn waar een communistisch gemeen tebestuur btstaaat. Nu is de werkstaking uitgebroed, maar zij schijnt niet algemeen te zijn, aangezien dat de Belgen die daar in zoo groot getal werken niet gezind schijnen om zich tot deze beweging aan te kleven. Zondag was een stoet en vergade ring, waar Martha Desrameaux, terugge komen van Moskou, een vaandel, ge schenk van de sovietsche organisaties, aan het syndikaat der spinners en wevers overhandigde en ook verklaarde zij dat men welhaast gewichtige hulpgelden van Moskou zou ontvangen. Antlllische Eilanden. De werfstorm waarover verleden week een korte uitleg gegeven is geweest heeft verder gewoed langs de Amerikaansche kust. Tot New-York zelf heeft men de gevolgen van ondervonden, groote schade aan huizen en zware ramp aan menschen en dieren. Over de 2000 dooden telt men in de Eilanden. Tot herstelling der puinen in Guadeloupe alleen heeft het Fransch be stuur 100 millioen fr. gestemd. Verrekijker. Nu Maandag aanstaande, 1 October begint de gewone zittijd van den Provin- tieraad van West-Vlaanderen. Op de dagorde staan er zeven en zestig punten, de eene belangrijker dan de andere Voor wat ons arrondissement betreft vinden wij onder andere: 1) Vraag om buitengewone toe'age ten gunste van het bouwen eener nieuwe parochiekerk te Slyps (Moorslede). 2) Vraag om toelage van het komiteit Pater-Lievens-Hulde Standbeeld op te richten te Moorslede. 3) Vraag om toelage der gemeenten Proven-Rousbrugge-Haringhe en Watou voor het uitvoeren van verbeteringswer- en aan den buurtweg van groot verkeer van Proven naar Watou. 4) Vraag van de gemeentebesturen Merckem-Langemarck en Bixschoote om eene toelage te bekomen voor het uitvoe ren van verbeteringswerken aan de Mart- jesbeek, de St-Jansbeet en de Steenbeek. 5) Aanvraag om tcelage van de ge meente Vlamertinge voor let uitvoeren van verbetering--werken aan de buurtwe gen van groot verkeer naar Reninghelst, naar Voormezeele en naar Elverdinghe. In het begrootingsontwerp voor 1929 'vinden wij heel belangwekkende cijfers: Voor de gewone onderhoudswerken der provinciale wegen en vaarten wordt er als uitgaven voorzien eene som van 875.000 fr. Voor buitengewone werken, herstellingen en verbeteringen aan dezelf de wegen vinden wij voorzien eene som van 2 200.000 fr onder dewelke eene som van 342.000 fr. oor de herkalseiding en rechttrekk ng der baan van Yper-Zonne- beke-Westroosebeke-Kruyseeke. Als sub- sid e v or werken uit te voeren aan buurt wegen. bevaarbare waterloopen en voor gezondheidswerken wordt er voorzien eene totale som van 2.577.000 fr. Voor

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 1