[Crédit Anversoisj Van hier en elders. ONZE VAART citrisieo uierHeruerDono. - vper PiaatsDescnriiviiiDvan oud-yper Ypersche Kroniek. SPORT Vrede op Aarde aan de Menschen van Goeden Wil. De Meiden van Mevrouw Kraalman Reidansen Dixmudestraat, 18, YPER Rechterlijke Kroniek Verdronken. Schielijke dood. Gevecht. Vreeselijk ongeluk. Diefstal van lood. Het Stormweder. Erratum. Eene lokale figuur komt te verdwijnen De H. Hartefeesten. Harmonie YPRIANA Sinte CeciNafeesten - 1928. Het Kunstconcert van "YPRIANA,, Kerkelijk Nieuws. Konings Naamfeest. - Te Deum. Katholieke K^i^Q Cara m bol. Brand. Gemeenteraad Zitting MPJKUiJ. i Rouwbericht. Leening der Verwoeste Gewesten TREKKING VAN 20 NOVEMBER Aanbesteding van 9 November 1928. Twecde pand der vraag van Yper naar den Yzer, tusschen de afstandpunten <5 Km 4?o. (sas van Boesinghe) en 4 Km. ~3q i Wegbrug te Boesinghe). H. Castelevu. Ghistel - i.ioS.o i g Byttebcer Gebroeders, Yper 1.848.021,27 D. Beun, Yper 2.004.221,04 F. Hanssens, Brugge 2.172.298,64 Ch. Dejonghe, Heist a Zee 2.280.082,45 J. Muvlle, Oostende 2 814.703,88 Groot Tooneelfeest gegeven door de afdeeling van 't Christen Werkersver- bond: DE LENTEMEISJES Op Zondag 25 November om 5 uur en op Maandag 26 November om 7 uur in de feestzaal van 't Christen Volkshuis, men zal opvoeren het sociaal drama en als kluchtspel als bijnummer Vrijen ingang voor al onze huisgezinnen. Voor wie geen lid is algemeene ingangsprijs 's Zondags I fr. 's Maan dags 2 fr. N.V. m—Ê—* Alle Bank- en Beursver handelingen. AUTO-ONGEVAL Onze lezers zullen zich het ongeluk herinneren, welk in Juli laatst plaats had aan den overweg der steenweg Komen-Yper, op het grondgebied Zillebeke. Een autocar, waarin acht tien Engelsche bezoekers zich bevon den, werd aan den onbewaakten overweg zijdelings gevat door de locomotief van den trein. De autocar werd vernield en verschillende En- gelschen werden verwond. Gclukkig- lyk had men geen enkele dood te betreuren. Deze zaak is, Donderdag, vóór de Boetstraffelijke Rechtbank opgeroe pen geweest, welke voorgezeten was door den Heer Voorzitter Haus. Na vordering en pleidooi, werd de auto geleider An dréVerstraete veroordeeld tot eene geldboete van 200 franken of 2 maanden gevang en aan een tweede boete van 10 gulden voorwaardelijk gedurende vijfjaar. Daarenboven moet hij aan den Bel gischen Staat en aan een Engelsch- man die zich als burgerlijk partij aangesteld hadden, de vergoedingen betalen die ze eischen. De andere Engelschen zullen een geding inspan nen vóór de Burgerlijke Rechtbank. De betichte is tegen de ongevallen verzekerd. Laurens Robert van Boesinghe is veroordeeld tot eene geldboete van 3o frank voor beleedigingen tot den veldwachter van Boesinghe. Willecom Georges van Komen is vrijgesproken voor slagen toegebracht aan zijne vrouw. Hij is veroordeeld tot i5 fr. boete voor dronkenschap. De zaak van Dury en Meersseman van Vlamertinghe vervolgd om op een andermans grond gegaan te hebben is on bepaald uitgesteld. Vandelanoote Camiel van Moors lede is veroordeeld tot één maand gevang voor slagen en kwetsuren toegebracht te hebben aan Everaert Em. van Moorslede. Deze laatste bekomen 100 fr. boete voor slagen toegebracht aan zijn tegenstrever. Beide veroordeelingen zijn voorwaardelijk. Zonda^rust. De apotheekvan M. Van Robaeys, Boterstraat, is alleen open op Zondag 25 November 1928. Sedert twee drie weken was alhier eene vrouw uit een gesticht spoorloos verdwe nen. Men zocht ze overal op doch vruch teloos. Zaterdag morgen werd haar lijk gevonden in een waterput gelegen achter het gesticht van het H. Hart (Sterhoek). Het werd erkend als zijnde dat van zekere vrouw M. D. uit Wervick, moeder van negen kinderen. Zondag namiddag, om 4 uur, ging Fr. Maerten, oud 82 jaar, wonende op de Ligijtuinwijk naar buiten. Daar hij echter wegbleef ging men zien. De man was ge storven tengevolge van een hartaderbreuk. Zondag avond was er bal in eene her berg van 't Studentenstraatje, 't En duur de niet lang toen er twist ontstond Men kan gemakkelijk raden waarom. Heel het huisje werd kapot geslagen. Zondag voormiddag, kort na i< uur is er aan de spoorwegbarreel van de Komen- sche kalsijde, buiten de Rijselpoort een schrikkelijk ongeluk gebeurd, dat te wijten is aan de noodlottige onvoorzich tigheid der slachtoffers De echtgenooten J. Lerov-Baelen kwa men per moto aan gemelden overweg toen de trein Brussel-Yper in aantocht was. De barreel was gesloten en Leroy beging de onvoorzichtigheid hem op te heffen en wilde nog passeeren. Op deze oogenblik stoomde de trein aan en botste op de mo- tocyclet. Éen ijselijk schouwspel trof de blikken der getuigen van het ongeluk. De echtge- noote Leroy was letterlijk vermorzeld; de man was ijselijk gekwetst. Hij wierd op den trein geladen en ontving in de statie de H. Olie, waarna hij den geest gaf. De verongelukte echtgenooten laten twee kleine kinderen achter. Volgens het schijnt zou in verschillige huizen op Tuinwijk-Ligy het lood der pompen gestolen geweest zijn. In het huis nr 125 van gezegde Tuinwijk, door twee ouderlingen bewoond, heeft men ook dezer dagen het lood weggehaald, de dief stal moet in den nacht van Zaterdag tot Zondag gebeurd zijn. Vrijdag avond is er een vervaarlijk on- weder over de stad en omliggende losge broken. Een echte stormwind vergezeld van regenslag woedde vreeselijk Van veel huizen werden de dakpannen afgeslagen en scherven weggerukt. Telegraaf en tele foonlijnen werden erg beschadigd en dit veroorzaakte een heelen tijd een echte verwarring in den dienst. In het verslag over; Feest bij den Kr. Middenstand werd bij misverstaan socia list Destree vermeld, het is Senator Despret die bedoeld werd. Marie Baelden, wel gekend te Yper, die dienen ging voor de bevolking van Yper, werd Woensdag laatst ter aarde besteld. De beslissing is genomen geweest, ge durende 1929 de Stad aan het Heilig Hart toe te wijden, maar tot heden was er nog geen enkel maatregel tot oprichting genomen geweest. Op het voorstel van den Z.E.H. Kan- nunik Lamiroy, deken der stad, is er een middenkomiteit samengesteld geweest. Het bestaat, buiten de persoonlijkheden van H.H. Haus, Voorzitter der Recht bank Sobry, burgemeester Verwilghen, Afgevaardigde-Bestuurder bij het Hoog Koninklijk KommissariaatVergracht, kapitein-bevelhebber van het Pompiers korps, de pastoors der parochies en de leden der vier Kerkfabrieken. Eene vergadering van dit komiteit heeft Woensdag plaats gegrepen. Het Middenkomiteit heeft als Voorzit ter gekozen, den heer Georges Tack, Voorzitter der Kerkfabriek van St Maar- tens en vier schrijvers aangesteld, door de Kerkfabrieken aangeduid. Het zijn de heeren Maurice Code (St Maartens), Gus- taaf Flamey (St Pieters), Germain Bergh- man (St Jacobs), Henri Van der Ghote (St Niklaais). Het komiteit heeft beslist een gedenk plaat aan het Belfort te plaatsen en den altaar in de Hoofdkerk van St Maartens op te richten. De feesten der toewijding zullen heel waarschijnlijk plaats grijpen in den loop van Oogst aanstaande. ZONDAG 25 NOVEMBER 1928 i° In St Pieterskerk, te 10 ure MIS ter nagedachtenis der Ypersche Muzikan ten, gesneuveld voor het Vaderland. Vergadering in het lokaal, Hondstraat, te 9 u. 3o. De eereleden worden vriende lijk uitgenoodigd de Harmonie te verge zellen 2° In het Hotel Continentalte i3 ure BANKET voor de werkende leden der Harmonie en der Symphonie. Dinsdag laatst werden de St Cecilia- feesten ingeleid met een groot Kunstcon cert, gegeven door de Harmonie Ypriana. De ruime feestzaal Oud Yper was proppensvol, beste bewijs van het gedurig aangroeien der eere-leden van onzen be- faamden Yperschen Muziekkring. In een woord gezegd, 't was eene mu- ziekale uitvoering van eerste orde, met de medehulp van Mejuffer Yvonne Godart, kunstzangeres die hare prachtige nachte- gaalstem liet hooren in de Grand Air de Suzanne van Paladilne en in twee kuDst- pereltjes van Puccini en Massenet; Me vrouw Vanden Broek-Rosseel, onze gun- stig-bekende stadsgenoote, die haar schoon talent van pianiste deed waardeeren in de beroemde klavierstukken, fantaisie van Schubert, en Scherzo van Chopinde Heer Marcel Monzée, laureaat van het Koninklijk Conservatorium te Luik. die zijne statige barytonstem deed uitschijnen in de Air des Noces de Jeannette» van Massé den «Air des Pècheurs de Perles van Bizet. en eene smaakvolle Mélodie Bonsoir van Guillemijn. Deze drie artisten genoten met recht den grootsten bijval, en werden meer maals teruggeroepen. Vergeten wij onzen Yperschen pianist niet, den Heer Ernest Wenes, die met zijn welbekend kunstgevoel de zware taak van begeleider vervulde. Eens te meer werd de uitvoering der Harmonie een triomf voor Bestuurder en Muziekanten. Degrootsche openingstukken «Egmont" van Beethoven en «Manon» van Massenet alsook het moeilijk meesterwerk «Monge- Czardos" van Michiels-Parês, getuigden eens te meer van den onophoudenden vooruitgang onzer ieverige en kunstmin nende muziekanten van Ypriana. Eene welverdiende ^eervolle melding voor de solisten Heeren Marcel Andries, J. Boudry, M. Bories en E. Coffyn. Het feest eindigde met een fijn kunstge wrocht «Allegro Symphonique» gecom poneerd door Heer Muziekleider Albert Van Egroo, Officier d'Académie, Bestuur der der Stedelijke Muziekschool. Er dient gezegd dat de muziekanten zich overtroffen om eere te doen aan dit prachtig werk van hunnen talentvollen Bestuurder die na deze meesterlijke uitvoering, door gansch de zaal geestdriftig toegejuicht wierd en begroet met bloemen en eene dreunende Braban^onne Eere en dank aan den verdienstelijken Voorzitter Heer Aimé Gruwez, en aan het Bestuur van Ypriana. Heil den Heer Albert Van Eegroo, den grooten Yperschen artist. De talrijke muziekliefhebbers genoten een smaakvollen kunstavond, waarover de inrichters en uitvoerders fier mogen zijn. Aan allen hertelijk proficiaten tot de naaste.maal MUSICA. Op ZONDAG 25 NOVEMBER 1928. In St MAARTENS ten 8 uur gezongen mis voor de overle den familieleden van de Kinders Blootacker. In St PIETERS ten 7 uur Parochiale Mis ten 8 v% uur zielmis voor Rambour Cesar ten 10 uur Ste Ceciliamis. In St JACOBS ten 7 v» uur gezongen mis voor Notebaert Joseph, zijne Huisvrouw en Kinderen. In St NIKLAAIS ten8'/ï uur gezongen mis voor Clemen tine Vanspranghe, echtgenoote van Caillau. Op DINSDAG 27 NOVEMBER 1928. ('s Konings Naamfeest) In St PIETERS ten 11.45 uur Plechtig Te Deum. Dinsdag 27 November a.s., heft de Ypersche Geestelijkheid in St Pieterskerk, te 11 3/4 uur, den lofzang «Te Deum Laudamus aan, ter gelegenheid van 's Konings Naamfeest. Wij wakkeren iedereen aan, dien dag, en zooveel mogelijk op die plechtigheid, te samen met Stadsoverheden en Oud strijders aan God te vragen dat Hij den Koning wille zegenen, en Hem lange jaren gezondheid, geluk en voorspoed wille geven tot heil van Volk en Vader land. Yperlingen, bevlagt uwe huizen 1 Op Donderdag, 15n dezer, werd er in den Katholieken Kring een biljardmaat- schappij opgericht, tien voorloopig be stuur werd samengesteld. Dertig leden deden zich inschrijven. Er werd onmiddelijk over gegaan tot een prijskamp, twee tegen twee, door het lot aangeduid. Men zag aangename en kampende partijen. De einduitslag gaf de volgende winners De ie Gustaaf Flamey. De 2de Auguste Coutereel. De 3de Paul Flamey. De 4de Gustaaf Delhaye. Op eiken Donderdag van ieder week, om 8 uur samenkomst der leden. De aan staande prijskamp zal aangekondigd wor den. Maakt U lid van den Katholieken Kring en versterkt onzen club Deze week heeft men de twee deu- j ren geplaatst aan hét gebouw van den Katholieken Kring. j De voorgevel alzoo voltooid is van den mooisten trant en mag onder de schoonste der stad gerangschikt worden. Woensdag laatst om 4 uur namiddag, brak een hevigen brand los in het St-Jozefsgesticht, Meenensteenweg. Het vuur nam aanvang in de zoldering en dak van den achtervleugel van het gebouw. Dank aan het spoedig en kranig optreden van het brandweerkorps, onder het bevel van M. Yergracht, dat van de twee kan ten het vuur bekampte was de ramp na enkele uren geweerd. Al de oudjes en kinderen werden zonder moeite buitei 't gedrang gebracht en alles beperkte zich tot aanzienlijke stoffelijk.- schade. Het gebouwd was verzekerd. STAD YPER Op Maandag S6 November 1928 om 18 u. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 12 November 1928. 2. Gemeentescholen Stortbaden en uitbreidingswerken Lastenkohier Wijziging. 3. Gemeenteeigendommen Eiland Majoorgracht (Noordkant) Pacht. 4. Vischvangst tusschen de Rijsel poort en de Meenenpoort. 5. Mandeeligheid Aandeel der stad Kredietaanvraag. 6. Aanvraag van krediet voor veref fening met Gemeentekrediet. 7. Stadseigendommen Verkoop van grond. 8. Stadseigendommen wegenis voorstel van ruiling. 0. Openbare Onderstand Reke ning 1927. 10. Mededeelingen. 11. Stadsbegrooting voor 1929. Donderdag heeft de begraving plaats gehad, in St Pieterskerk, van Mevrouw Romanie D'Hondt, weduwe van M. Louis Versailles, gestorven in den gezegenden ouderdom van 82 jaar. Wij bieden aan hare familie en bijzon derlijk aan den heer Gemeentesekretaris en Mw Georges Versailles, onze oprechte en christelijke rouwbetuigingen. 5 t. h. 1923. Serie 90 126 nr 5 en Serie 378.115 nr 2 winnen elk 100.000 fr. Serie 245.823 nr 3 Serie 333 729 nr 3 en Serie 355.553 nr 2 win. elk 50.t00 fr. De volgende titels winnen elk 10.000 fr. Sene 83n n.2 s 9311 n. 2 s. 55536 n. 5 s. 64221 n 2 s. 90186 n. 4 s. 193119 n. 5 s. 211393 n. 1 s. 236674 n. 4 s.271087 n. 2 s 285546 n. 1 s. 324540 n. 4 s. 355g6o n 2 s. 358670 n. 2 s. 392268 n. 4 s. 394433 n. 4. De andere nummere der uitgeko men series zijn uitbetaalbaar met 550 fr. YPER. Dinsdag namiddag kwam A. Verdruive met zijn wagen met twee paarden bespannen aan den overweg der motorbebouwing bij den steenweg van Vlamertinghe. Gewoonlijk heeft de trein daar eene nogal groote snelheid en de voerman, die nochtans zeer voorzichtig is niets bemerkende reed door. Ongeluk kiglijk werden de paarden gevat, een ervan werd onthoofd, het andere erg ge kneusd. Gelukkiglijk bleef de voerman gespaard. Zes jaren geleden werden daar ook drie menschen vermorzeld. BRIELEN. V. O. S. ZON DAG 25 DECEMBER, te 5 uur stipt in de Gemeentezaak opvoering van DE PLICHTVERGETENDÈ VADER drama in 3 bedr. De Na gel van S. Jansberg» blijspel in 1 bedr. De Generaal komt morgen klucht in 1 bedr. Opluistering door muziek. Prijzen 5 en 2 fr. WULVERINGHEM. Verongelukt. Tijdens het onweder van Vrijdag is alhier een droevig ongeluk gebeurd. Een landbouwerszoon, die per velo naar de ouderlijke woning reed, werd getroffen door een boom die door den stormwind uitgerukt was de ongelukkige jongeling, vreeselijk verpletterd, bleef op den slag dood. Het onweder heeft verder aanzien lijke schade aangericht. De mijten werden uiteengerukt en overal verspreid. Ook de gebouwen hebben erg geleden. OOST-ROOSEBEKE. De Wind hoos Langs den steenweg van Ingel- munster zijn door den storm twee groote vlasschuren, toebehoorende aan M. De- clerck C., ingestort. De stoffelijke schade is groot. Een ijzeren hangaar, gedekt met eternietplaten en waarin 120.000 kgr. vlas opgestapeld lagen is door den storm uiteengeslagen en gansch dooreen gewor pen. Eveneens is de schade groot. BJXSCHOTE. Kerkdiefte. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn dieven binnengedrongen in de kerk van Bixschote. De offerblok van de H. The- resia werd opengebroken en geroofd. Een streng onderzoek is geopend. WEVELGHEM Vrijdag laatst was de vlashandelaar M. Coucquyt bezig met de dakgoot van zijn huis te kuischen. Op zeker oogenblik raakte hij den electrieken kabel, die langs den gevel van het huis loopt, met het ongelukkig gevolg dat hij door de kracht van den stroom van de ladder waarop hij stond, op de straat- steenen geworpen werd. De handelaar was deealijk g kiuusd en moest eene heelkun dige bewerking ondergaan. MEESSEN. Diamanten Bruiloft. De echtgenooten Cnockaert-DeLngbe, hebben Zondag met groote plechtigheid hunne diamanlen jubilee van 60 jaar hu welijk gevierd. Om 2 30 uur werden zij door het Schepencollege op het Stadhuis ontvangen daarna zijn de Jubilarissen en hun Familie naar hun wijk teruggekeerd waar groote feestelijkheden plaats h?dden. De dag is gesloten geweest me't algemeene verlichting en fakkeltocht. Oost vlet eren. Onderscheiding. Zijn Heiligheid de Paus komt Heer Bernard Smis te vereeren met het Kruis «pro Eccl sia et PonHfice» voor 5o jaar Kosterschap en gewezen Katholieken Onderwijzer onder de Schoolwet van 1879. Proficiat! en nog lange jaren Kemmel.Avondjeest. Onze Muziekmaatschappij geeft hare jaar- ljjksche Vrrtooniug op vandage Zon dag en morgen Maandag. De spel wijzer belooft ons nog eers eene prachtige feest. Onder de werkende leden van 't muzi°k z"n er flinke tooneelspelers. Al!o, Kemmtlnaars allen naar de avondfeest Boerenbond. Deze bloeiende gilde viert baren patroon St Eloi en daar is van de jare een extra-nummer tje op Zondag 2 December, cm 3 u stipt. Voordracht met Lichtbeelden ov.r volgeed onderwerp een bezoek aan eene Suikerfabriek, met al de bewerkingen van de suikerbeet tot cristaal- en klontjessuiker. Daarna een uitstap tot de zoo beroemde Grotten van Han en een vei makkelijk toemaatje. Dit feestje zal omtrent 2 uren vragen. De Leden van den Bond, alsook van de pas gestichte B aerinnegilde met hunne hu:sgenooten, zuilen op vertoon van hunne lidkaarte dezen leerrijken en aangenamen oordracht kunnen biiwonen, mits één frank te betalen. Niet leden betalen drie lrank. Dus Maandag 3 December de gewone feestviering om g uur Solemneele Mis voor de Leden van Boeren- en Boerinnenbond. Om 10 1/2 1 ur Alee- meene Vergadering met Voordracht en Prijsloting. Om 12 uur Feest maaltijd. door M. JULES CORN1LLIE. Wij zijn gelukkig onze Lezers aan te kondigen dat die zeer h. langrijke Voor dracht in het Davidsfonds gegeven in ons blad zal verschijnen. We beginnen ermede aanstaande week. VOETBAL. Wij hebben dus in IIe afdeeling onze tweede match van dit seizoen gewon nen, en dit op eigen veld tegen Thielt, en met veel moeite aangezien de scoor 2-1 was. Het is ongetwijfeld dat we, gelijk in al onze matchen meer hadden kunnen doelen,, maar dit kunt altijd op hetzelfde uit, te veel tijd noodig voor de goal, niet durven schieten de volée en alzoo de tijd geven aan de verdediging om weer te keeren en aan den keeper om hem te plaatsen Ge looft mij, eenen redelijken keeper van 11" afdeeling valt moeilijk te kloppen op een shot die hij ziet vertrekken De dag dat we meer naar het doel zullen schieten zonder stoppen en zoo den keeper zullen trachten te verrassen, dien dag zullen we ongetwijfeld meer doelen als voordien, 'k Weet genoeg dat het niet gemakkelijk is eene bal in al hare vlucht op te scheppen en ze in de goede richting van 't goal met ver dubbelde snelheid te zenden, maar langs de goal zenden of in de handen van den keeper is toch een en 't zelfde, en al doen zult ge leeren en een zaak is geheel zeker, 't is dat van de 10 bal len die de goede richting hebben er 9 zullen binnen zitten. We moeten ook meer den bal' te gemoet gaan, op een pas die te- kort is niet staan wachten tot de bal bij komtondertusschen is uw tegenstrever in beweging en zal den bal meester zijn voor gij het denkt. In Waereghem zal dit Zondag van groot belang zijn; dit elftal is ge kend voor zijn doordrijvend spel en voor de mobiliteit van zijn spelers, 't En zit zooveel samenspel niet in als bij ons, maar al de spelers geven met de grootste geestdrift van 't begin tot 't einde. Kunt ge hen op dit gebied enkel evenaren, dat zijt ge zeker ge wonnen, anders... niet! Zondag dus, onze schoenen aangetrokken met de vaste overtuiging dat we moeten win nen. eens spelen gelijk we altijd tegen Waereghem hebben gespeeld, en we zullen een of twee puntjes mee bren gen. Ill" Speciaal komt van Moeskroen met eene eervolle nederlaag 3-4 't Is wel en met een weinig kans had het kunnen beter zijn Onze kansen om aan den kop te ko-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1928 | | pagina 2